Zullen vooroorlogse huren vrijgelaten worden? visie op televisie De Kleine Paradijsparade Ook overdag per KLM naar New York Werkgevers over werktijdverkorting OVERPEINZING ZATERDAG 8 NOVEMBER 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 8 'De ministerraad zal de volgende week spreken over het vrijlaten van de huren van huizen die vóór 1940 zijn gebouwd. Men zal proberen een proef te nemen in de kleinere gemeenten waar de woningnood niet zo groot meer is. De Telegraaf verneemt, dat minis ter ir Witte, die woensdag wordt te rugverwacht van zijn KLM-tocht naar Japan heeft voorgesteld, dat deze huren vrijgemaakt zouden wor den, waardoor deze voor het voor oorlogse bezit waarschijnlijk omhoog zullen gaan. Het gevolg is, dat kleine gezinnen grote, oude woningen zullen verla ten om plaats te maken voor kinder- VLAGGEN OP ZONDAG. Het is de minister van binnenland se zaken gebleken, dat bij de over heidsinstanties' niet allerwege bekend is op welke dag moet worden ge vlagd, indien het feit ter gelegenheid waarvan de nationale driekleur, al dan niet met oranje wimpel, wordt uitgestoken, op zondag valt. Teneinde elk misverstand op dit punt uit te sluiten heeft hij aan de gemeentebesturen medegedeeld, dat de ministerraad indertijd als regel heeft aanvaard, dat in de vorenbe doelde gevallen op de maandag daar aanvolgend wordt gevlagd. Voor zover nodig verzoekt de mi nister in voorkomend geval in gelij ke zin te handelen te doen handelen. (Van onze t. v.-medewerker) Aantrekkelijk programma. De jongste KRO-uitzending was er een van aantrekkelijke aard; er kwam veel leerzaams aan te pas. Dat kon reeds worden geconstateerd tijdens het gesprek van gastheer Louis Fre- Suin met minister dr. Marga Klompé. 'aar kwamen niet alleen hoge staats zaken bij te pas, maar een gezellig babbeltje over de betekenis van de vrouw in de Regering verlevendigde de dialoog. Deze keer was ook de heer E. Klant, directeur van het die renpark in Valkenburg, in het Gas tenboek. Hanny Lips heeft hem inte ressante dingen ontlokt en hem be wogen tot het vertonen van een in structief filmpje over dressuur van wilde dieren. Maandag 24 novem ber zal de uitzending worden ver volgd met een reportage uit Venlo. Nadat in de ietwat gerekte Testplaat onder meer een Leids student was opgetreden, volgden nóg twee interes sante nummers. Dick de Vree en de paardenkenner ritmeester Gruppe- laar tijdens hun bezoek aan de manege en de bekende musicoloog Leo Riemens met muziek- en film fragmenten in verband met de hon derdste verjaardag van Giacomo Puc cini. Een eigen stijl tenslotte had de Epiloog, die door aalmoezenier P. C. Groenendijk werd uitgesproken. Samengedrukt toneel als t. v. Het spel „Onder het Melkwoud" ken nende als toneelstuk met een zeer grote en ruim /erspreide bezetting, hadden we ons afgevraagd, hoe de presentatie voor de t. v. wel zou ver lopen, Uiteraard kon men hier kwa lijk een verspreid beeld aanhouden omdat anders alles te klein van pro portie zou overkomen. Regisseur Ton Lensink heeft het daarom in de close- ups gezocht, zijnde ie enige uitkomst. Inderdaad werden aldus fraaie beel den op het scherm gebracht, maar afgezien nog van het vermoeiende heen en weer bewegen van de camera kwam alles te fragmentarisch over. Deze bemerkingen mogen ons nochtans niet weerhouden waarde ring te brengen v( or de presentatie van een stuk, dat misschien niet door de massa zal zijn gewaardeerd, maar dat toch iets wist te zeggen. Nederlands Nieuw Guinea. In het hartje van Nederlands Nieuw Guinea ligt de Baliem-vallei, een vrij onbekend gebied, dat nog niet zo lang geleden voor hot eerst door blanken werd betreden. Maanda^ a.s. zal de NCRV door middel van camera en reisverslag de kijkers confronteren met het leven in dit merkwaardige stukje rijksgebied. We vragen er aandacht voor nu Nieuw Guinea zo zeer in de algemene belangstelling van de wereld en van Nederland in het bijzonder staat. Rumoer in Bussum. Er heerst de laatste dagen hoogspanning bij de t. v. in Bussum. -ïoogspc>nning is er altyd in verband met de voorberei ding en uitzending van -^ogramma's, maar thans leven er ook spanningen onder de mensen van het bedrijf on derling. Aanleiding is een gegroeide wanverhouding tussen de werkers in de studio's enerzijds, en twee groe pen van Omroep-vereniginpen ander zijds. EP*enl'jk zouden die beide groenen één moeten zijn, maar er is verdeeldheid ontstaan nu telkens weer de invloed van e^.i der compo nenten met veel gerucht naar buiten treedt. Er is intussen al een ontslag gevallen en de mensen die bij de NTS in dienst ziin, hebben strenge instructies ontvangen met betrekking tot het verstrekken van nieuws en foto's aan buitenstaanders. De tijd lijkt ons nog niet riip, hier een oor deel uit te spreken Maar we houden onze kijkers op de hoogte. rijke gezinnen, die te klein zijn in na-oorlogse woningen. Dit voorstel van de minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid geldt in ieder geval niet voor de vier grote steden, omdat daar de woning nood nog steeds groot is. Om de huurders van oudere wo ningen te bewegen tot vrijwillige verhuizing naar nieuwe panden, zal volgens het schema, dat de minister van Maatschappelijk Werk, mej. dr Marga Klompé, heeft aanbevolen, bo vendien een aantal faciliteiten wor den verleend, zodat de betrokkenen van twee kanten worden gestimuleerd om een kleinere woning te betrek ken. EERVOL ONTSLAG BURGEMEESTER VAN WADDINXVEEN. Bij K.B. is aan A. Warnaar, op zijn verzoek, met ingang van 1 decem ber 1958, eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Waddinx- veen, met dankbetuiging voor de langdurige diensten, door hem als burgemeester bewezen. (Advertentie) NEDERLANDSE MEDEWERKING AAN MARIA-BUNDEL. De „Associociazione Italiana Santa Cecilia" te Rome heeft aan de Ne derlandse componisten prof. H. An- driessen en Louis Toubosch opdrach ten gegeven om koorwerken te com poneren voor een Mariabundel, wel ke onder de naam „Lourdiana" zal verschijnen. Aan dit album zullen vooraanstaande musici uit verschil lende landen, onder wie Hindemith, Dupré, Litaise, Messiaen, Petrassy, Martimi en Jaeggi, meewerken. Aan Louis Toubosch, die hoofd leraar is aan de conservatoria te Maastricht en Tilburg is gegeven een koorwerk met orgelbegeleiding te componeren op de hymne „Ave Ma- ris stella". ,De zee kleurde rood als bloed" vol bloed. In de omtrek riolysinen. Die hebben de van de Nijl moesten alle eigenschappen, binnenge- Nijlw-ter was niet voor In de afgelopen week hen te drinken", viel ons oog op een klein Het is een heel vreemde '..rantenberichtje, waarin vondst, die men daar in de melding werd gemaakt Engelse wateren heeft ge- van een merkwaardige daan. Mevr. Biddy Hepper, ontdekking. Engelse ge- lectrice aan de Bangor- leerden hebben in de zee- university te Wales, meent ëngte van Plymouth een dat de microbe alleen dan en. De situatie daar bij de microbe gevonden, die de gevaarlijk is, als ze bloeit Engelse zuidkust wordl zee bloedrood zou kunnen Een microbe is namelijk nauwlettend in het oog een van de kleinste, leven- f B P de, een-cellige wezens. Het vreemde van de on langs gevonden microbe is, dat ze wel bekend is maar dat nog niemand heeft kunnen vaststellen welke de omstandigheden Bangor- zijn. die er het organisme toe brengen, tc gaan bloei- kleuren, ieder levend we zen in zee zou kunnen do den en het water levens- wordt tot de laagste groe- ne Laboratory", die zich de mens. Men neemt aan dat deze wordt doorgaans gebruikt microbe, een „dino-flagel- als synoniem voor „bac- lante", een van de gesels terie"). De plantjes be is, die Egypte trof vóór de vatten geen chlorophyl uittocht van de Joden. In het boek staat: „Maar nu spreekt Jah weh", hieraan zult gij zoals de hoger geordende Exodus planten en ze vermenig vuldigen zich doorgaans ging van de zee bezig houdt herinnerde eraan dat dezelfde microbe tij dens de afgelopen oorlog in grote hoeveelheden heeft gebloeid langs kust van Florida. De dode vis stapelde weten, dat Ik Jahweh ben: lucht, die men inademt, is water stonk "ervan en het Zie Ik sla met Mijn staf er vol van. Er is berekend werd zo gevaarlijk geacht op het water de Nijl dat zich in 1 m3 lucht bo- voor de mens. dat hotel f v^n het hart van 4790 bacteriën bevonden, tegenover 345 boven het park Montsouris, nabij de Parijs en scholen langs de kust werden gesloten. Dat „ook het land van Egypte vol bloed stond" valt te verklaren uit het feit. dat de Nijl van tijd tot tijd buiten haar oevers treedt. Op deze wijze wer en het zal in bloed veran deren. De vissen in de Nijl zullen sterven en het wa ter van de Nijl zal zo stin- - ken, dat de Egyptenaren Lichtstad. In zee- of berg- het niet kunnen drinken", lucht bevinden zich nage- Mores en Aaron sloegen noeg geen bacteriën. ten aanschouwen van Pra- Van al deze microscopi- -HHRHHIBHi rao en diens gehele hof- sche wezentjes is slechts den de vruchtbare Njjldel houding op het water en een deel voor de mens ta en de vrij druk-bevolk- alle water dat in de ri- „pathogeen" of ziektever vier was. werd tot bloed wekkend. De rest is ge- i de vissen, die in de ri- heel of meestal onschul- gen door het stinkende vier waren, gingen dood dig. Wellicht houden dezr rode water overstroomd en de Nijl begon zo te laatste soorten de voor de Op de wat hoger gelegen stinken, dat de Egyptena- mens gevaarlijke exempla- gronden trachtte men dan ren het water niet meei ren in bedwang. Het li- het door de aarde gefil konden drinken. En ook chaam maakt zelf zijn ver- terde grondwater te berei» het land van Egypte stond weermiddelen, de bacte- ken. Met ingang van de zomerdienstre geling op 1 april 1959 zal de KLM ze ven maal per week overdag vluchten uitvoeren van Amsterdam naar New York. Met DC-7C toestellen zal in eerste en economyklasse driemaal via Prest- wick en viermaal rechtstreeks Am sterdam New York worden gevlo gen. Het tijdstip van vertrek uit Am sterdam is gesteld op 11 uur in de ochtend, zodat de aankomst in New York nog dezelfde avond omstreeks negen uur plaats vindt. Het ligt in de bedoeling de service aan boord van de dagvluchten een bijzonder karakter te geven. De KLM, die uiteraard de non-stop vluchten met vertrek in de avond uren van Schiphol zal handhaven, heeft deze dienst bij daglicht inge steld op aandringen van zakenlieden in Europa. Zij geven er sterk de voor keur aan overdag naar New York te vliegen. In 1960, wanneer de DC-8 straalver- keersvliegtuigen op dit traject zullen worden gebruikt, zou men toch van de avondvertrektijden van Schiphol af moeten afstappen, omdat anders deze toestellen midden in de nacht te New York zouden aankomen. KLM-lijn op Tripoli geopend Gisteravond laat, met een vertra ging van ongeveer twee uur, kwam op Schiphol de KLM-Viscount aan, die ter gelegenheid van de opening van de nieuwe lnn van de maat schappij naar Tripoli, een groot ge zelschap gasten uit Libye naar Ne derland bracht. Aan boord bevond zich o.m. de burgemeester van 's Gravenhage, mr H. A. M. T. Kolfschoten, die als gast van de K.L.M. de openingsvlucht, heen en terug had meegemaakt. De Haagse burgemeester, die met een rode volks-fez op het hoofd de qua rantaine op Schiphol passeerde, had de reis buitengewoon interessant ge vonden. CHAUFFEUR NOG NIET OPGESPOORD. Naar van de Haagse politie wordt vernomen is de identiteit van de vrachtauto-chauffeur, die woensdag avond bij een ongeluk op de rijks weg tussen Bergen en Well (L.) was betrokken -en is doorgereden, niet is vastgesteld. Wel is donderdagmid dag door de Haagse politie de chauf feur aangehouden van een vracht auto die een gebroken voorruit en een ingedeukte motorkap had, doch deze is na onderzoek weer vrijgela ten, omdat hij onschuldig bleek. C. A.O. Gralici Blijkens een deze week in het „Drukkersweekblad" opgenomen ver klaring over de onderhandelingen in het grafisch bedrijf is men van werk geverszijde bereid met de werkne mersorganisaties te praten over ar beidstijdverkorting en samen te over wegen welke maatregelen genomen moeten worden om de moeilijkheden uit werktijdverkorting voort vloeien op te vangen of te beperken. Voorts is men bereid een nieuwe C.A.O. aan te gaan met de vastge stelde belofte verder over arbeidstijd verkorting te onderhandelen zodra de regering de mogelijkheid daartoe opent, en zich te onderwerpen aan het oordeel van een onpartijdige in stantie bij mislukking van deze be sprekingen. Als de werknemers geen nieuwe C.A.O. wensen (zonder concrete be palingen over arbeidstijdverkorting) zijn de werkgevers bereid de oude C.A.O. met bijv. een half jaar te ver lengen. De verwachting is namelijk dat bii de behandeling van de begroting van Sociale Zaken in de Tweede Kamer meer gehoord zal worden over het standpunt van de regering in deze zaak. Dat de werkgevers niets zouden voelen voor een verdere ontwikke- lin van het bedrijfstaksgewijze over leg (zoals „Het Grafisch Orgaan" veronderstelde) wordt in de verkla ring tegengesproken. A.O. W.-uilkering iets hoger De A.O.W.-uitlcering zal met terug werkende kracht tot 1 november ver hoogd worden, maar het zal nog wel enkele weken duren, voor deze ho gere uitkering uitbetaald wordt, en de omvang van de verhoging is ook nog niet vastgesteld. Volgens de wet moet de A.O.W.- uitkering verhoogd worden, als het loonindexcijfer gedurende zes maan den is gestegen, maar dan moet men eerst weten, hoeveel die stijging heeft bedragen. Van vijf maanden zijn de indexcijfers bekend, maar van de laatste maand oktober nog niet. Dit kan pas in de tweede week van november met zekerheid bepaald worden Middenstand rouleert in de Soc. Ec. Raad De kwestie gerezen rondom de wij ze waarop de drie middenstandszetels in de Sociaal Economische Raad moe ten worden bezet is opgelost. De cen trale middenstandsorganisaties heb ben besloten in onderling overleg een rouleringssysteem toe te passen, als gevolg waarvan elke midden standscentrale éénmaal in de 8 jaar f;edurende een zittingsperiode van wee jaar slechts met een plaatsver vangende zetel genoegen zal nemen. NIEUWE REGELING VOOR SUBSIDIE BOERDERIJBOUW Een gewijzigde subsidieregeling is van kracht geworden voor de boer derijverplaatsing in ruilverkavelin gen en de stichting van nieuwe boer derijen op grote ontginningscom plexen. Deze wijziging was o.a. nood zakelijk door de gewijzigde normen voor koop- en pachtprijzen voor wo- n;ngen en landbouwbedrijfsgebou wen. De subsidie is een vast bedrag, dat wordt uitgekeerd na het bouwen. Het is afhankelijk van de bedrijfsgrootte en het bedrijfstype. Aanvragen dienen te worden ge richt tot de betrokken provinciale directie van de cultuurtechnische dienst. (VOOR UE ZONDAG) Een opzienbarende onimoeiing Even buiten het Oude Dorp van Oegstgeest haalden wij gisteren een in een zwarte pij gehulde monnik in, die op de brug over het kanaal om zich heen keek, alsof hij de weg kwijt was. Gedienstig van aard (indien 't ons geen geld kost) boden wij onze voorlichting aan, voor welke de pater het was een zeer oude pater met een hoofs gebaar dankte. „Mijn zoon" zei hij, en zijn stem scheen uit de diepte der eeuwen te komen „ik was hier eer der thuis dan u. Er is echter veel veranderd. Deze brug was er niet, maar op gindse heuvel heb ik staan preken in weer en wind en gezegd, dat daar een kerkje moest komen. Het is er, zie ik, laat ons erheen gaan." Onder het wandelen vertelde de pater (op wiens pij wij een bis- schopskruis zagen fonkelen), dat het gisteren, 7 november, precies dertien eeuwen geleden was, dat hij de eeuwigheid was ingetreden. „Te Echternach?" rieden wij. „Inderdaad, mijn zoon. Heel mijn leven is vol zorg en kommer ge weest om het apostolisch geloof in deze toen woeste gewesten uit te zaaien, zoals de Paus van Rome in hoogst eigen persoon mij had opgedragen." Wy mogen niet verhelen, dat aartsbisschop Willibrord over zijn be zoek aan het Groene Kerkje, zo diep teleurgesteld was, dat hij zijn tranen de vrije loop liet. Nog zwaarmoediger werd hij, toen wij in een overmaat van eerlijkheid vertelden, dat het Groene Kerkje nog het groene hout omvatte en dat een dex-de van de Ne derlandse bevolking het dorre hout van het ongeloof was binnen gegaan. „Maar daar moet toch iets aan gedaan worden!" riep bisschop Willibrord uit. „De verantwoordelijkheid voor al die geloofsverzaking ligt bij u. Gij moogt uw en mijn landgenoten niet in noodweer buiten de éne schaapstal laten rondzwerven." Wij legden uit, dat een apostolaat in het leven was geroepen, dat de naam van Willibord droeg, welk apostolaat speciaal was ingesteld om het erfdeel der vaderen aan heel niet-katholiek Nederland rond te delen. „Dat kost veel zorg en ook veel geld" flapten wij er uit. „En morgen wordt er gecollecteerd en dat zal ter ere van u niet zo'n klein beetje zijn." Toen klaarde bisschop Willibrord op. Zijn stem vervaagde in de wind en in de eeuwigheid, terwijl zijn beringde hand zich zegenend uitstrekte over de vaderlandse landouwen. Méér dan enkel voor een aansteker Om aan de steeds stijgende behoefte aan snel tanken van vliegtuigen te kunhen voldoen is vrijdag op Schip hol een enorme tankwagen met aanhanger in gebruik genomen, welke in totaal 29.000 liter brandstof vervoert en 2250 liter per minuut kan afleveren. De „Cornwall Mk IVX Aircraft Fueller" welke in Engelano is ge bouwdheeft tanks, welke aan de binnenkant van een plastic-bekleding zijn voorzien. De foto toont de enorme kolos op SchiphoL „Zo, alsjeblieft, wat mij betreft kan het gaan regenen".

Leidse Courant | 1958 | | pagina 8