Paraaf bestuif de Belgische schoolstrijd Sikkens in Scandinavië Het ging toch niet op wielen Even een boek kopen Met auto tweemaal over de kop Eurotom werkt samen met Amerika MEDISCHE DIENSTEN Ij Consistorie met Kerstmis Boze Italianen Kristallen kruis voor sir Winston ZATERDAG 8 NOVEMBER 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 4 In het kabinet van de minister voor openbaar onderwijs te Brussel hebben vertegenwoordigers van de drie grote politieke partijen in België een schoolpact gepara feerd, welke handeling een einde maakte aan de school strijd in België. De foto toont de heer Destenay, voor zitter van de Liberale partij, die zijn paraaf plaatste. De Sikkens-Groep is in over eenstemming met plannen voor de bewerking van de toekomstige Vrij handelszone mede-eigenaar gewor den van een bekende verffabriek in Zweden, n.l. Condorverken A.B. te Göteborg. Het is de bedoeling dit bedrijf op grond van de technische kennis en overeenkomstig de economische po litiek van de Sikkens-Groep te ont wikkelen als een centrum voor fa- brikage en distributie van lakken en verven voor industriële en huisschil ders-doeleinden in de Scandinavische landen. Zaterdag 15 november a.s. wórdt in de kathedrale kerk te Roermond, op initiatief van Nationaal Katholiek Thuisfront, de jaarlijkse plechtige H. Mis van Requiem met militaire eer- en dodenwacht opgedragen voor de zielerust van allen die in of door de dienst, waar of wanneer ook, hun jonge leven hebben geofferd. Het kathedrale koor verzorgt de gezangen, terwijl militairen van het Regiment Limburgse Jagers uit Venlo de ere- en dodenwacht zullen betrekken. MAXIMUM—SNELHEID MINDER ONGELUKKEN In Rotterdam en Den Haag zijrn de getallen verkeersongelukken sinds het instellen van de maximum-snelheid aanzienlijk gedaald. In Rotterdam werden in het tijdvak van een jaar vóór de snelheidsbepaling 72 doden geteld. Het liep daarna terug tot 48. In Den Haag waren 20 dodelijke on gelukken minder. De advocaat-generaal bij de Hoge raad mr Loeff, nam gisteren conclu sie in de zaak van zes eigenaren van buitenverblijven in Zeist tegen de gemeente Zeist. Enige personen van de Haagse vennootschap hebben in Zeist terrein gekocht en daarop om gebouwde tramwagens en dito auto bussen neergezet. Aangezien de gemeente Zeist van mening was, dat het bosterrein hier door wordt ontsierd, wilde zij deze tijdelijke verblijven doen verdwij nen. Men wilde ze op kosten van de eigenaren laten afbreken. Zes per sonen hebben zich hiertegen verzet en de president van de Utrechtse rechtbank stelde hen in 't gelijk. Aan gezien de wagens nog wielen hadden oordeelde de president, dat ze bui en de bouwverordening vielen. He gerechtshof te Amsterdam was een andere mening toegedaan en vond, dat deze vertrekken wel onder de bouwverordening vallen. Van deze uitspraak gingen de zes personen in cassatie. De advocaat-generaal heeft zich op het standpunt van het Hof gesteld en geconcludeerd tot verwerping van het beroep. De Hoge Raad zal arrest wijzen op 19 december. ZES INTERNATEN VOOR POLITIE-OPLEIDING Het plan bestaat hier te lande een zestal internaten op te richten voor de opleiding van gemeentelijk poli tiepersoneel. In verscheidene gemeen ten zijn wel opleidingscentra geves tigd, maar tot dusverre volgt iedere gemeente een eigen systeem. Men wil tot een coördinatie komen en de po- litie-opl.'iding effectief maken. Het plan is opgesteld door de af deling politie van Binnenlandse Zaken, in overleg met burgemeesters en ko pschefs van gemeentepolitie uit het ehele land. Lr komt ook een studiecentrum voor hoger politiepersoneel. Waar de internaten gevestigd zullen worden staat nog niet vast. De besprekingen hierover zijn nog gaande. „Trouw". Ter gelegenheid van het 40-jarig jubileum van de Puttense pluimvee- vereniging zal op 18 november in de eierhal van Putten een pluimveeten toonstelling gehouden worden. Prin ses Wilhelmina heeft een, door haar zelf vervaardigd, schilderij als prijs beschikbaar gesteld. ABT VAN ZUNDERT GEWIJD Onder grote belangstelling heeft mgr Baeten, bisschop van Breda, gis teren aan Dom Emmanuel Schuur- mans, de abtswijding toegediend in de abdij .Maria Toevlucht" te Zun- dert. Tegenwoordig waren vele ab ten der Cisterciënser- en Benedictij ner-orde uit binnen- en buitenland. MUZIEKKAMPIOENEN. Op 23 november zal de R.K. Fede ratie van Diocesane Muziekbonden te Breda een kampioenswedstrijd houden, waaraan o.a. wordt deelge nomen door „St. Matthias" te War mond. Accountantsbediende bracht het geleerde in praktijk Na verduistering zichzelf aangeven Dezer dagen gaf een 41-jarige boekhouder van een grossier in huis houdelijke artikelen in Amsterdam zichzelf bij de politie aan, omdat hij bang was, dat anders zijn \yerkgever het zou doen. Hij bekende 2600 gul den te hebben verduisterd. Zijn vo rige patroon had hem niet aangege ven toen hij daar 17.000 gulden had laten verdwijnen, maar hij was daar gewoon ontslagen. Aanvankelijk werkte de man bij een accountantsbureau en boekte groot succes door bij een firma een verduistering van 23.000 gulden te ontdekken. De firma was met deze ontdekking zo verheugd, dat zij de bediende een betrekking aanbood. De vroegere accountantsbediende kende blijkbaar de kneepjes van het fijne verduisteringswerk zo goed, dat hij niet kon laten ze in praktijk te brengen en hij „toverde" de 17.000 gulden weg. Na zijn ontslag de schande van aangifte bij de politie werd hem bespaard werd hij boekhouder bij de grossier en ook hier werd de ver leiding hem te zwaar. Erg lang heeft hij het hier echter niet kunnen vol houden, want bij een accountantson derzoek werden frauduleuze boekin gen ontdekt. De boekhouder werd de grond toen te heet onder de voeten en liep eigener beweging naar het bureau. Van het geld was niets meer over. KLOKKEN VAN EXPO VOOR HULST 36 Klokken van de beiaard van Ci- vitas Dei die tijdens de wereldten toonstelling bij het Vaticaans pavil joen stond opgesteld en in Neder land werd vervaardigd, zijn thans naar Hulst in Zeeuws-Vlaanderen verzonden. Ingevolge een overeenkomst tussen de burgemeester van Hulst en oud- minister Heymans, commissaris-gene raal van de H. Stoel bij de wereld tentoonstelling krijgt de beiaard van Civitas Dei zijn uiteindelijke bestem ming te Hulst. De bestemming van de resterende 61 klokken van de elektronische of „Americana-beiaard", die in de Ver enigde Staten werd vervaardigd en samen met de klokken van Neder lands fabrikaat, de volledige beiaard van Civitas Dei uitmaakte, is nog niet bekend. De grote klok van Civitas Dei is via Amsterdam per schip naar Bra zilië verzonden. Zij is bestemd voor de grootste beiaard van Zuid-Ameri- ka in de kathedraal van Sao Paulo in Brazilië. bij de kruidenier Een Belgisch-Nederlandse uitge versmaatschappij heeft in samenwer king met een nieuwe uitgeverij in Utrecht een circulaire het licht doen zien welke volgende week aan 2600 Nederlandse kruideniers zal worden verzonden. In deze circulaire worden aanbiedingen gedaan van pocketboe ken die de kruideniers in hun zaken gaan verkopen, in navolging van het buitenland, waar reeds langer naast twee ons bloem en een half pond sui ker dergelijke boekjes mee de bood schappenmand ingaan. De verkoop prijs van de pocketboeken is gesteld op ƒ1.25. GEZINSHULP EN PATRONAGE Mgr W. Mutsaerts, bisschop van Den Bosch, heeft namens het Neder lands Episcopaat, benoemd tot gees telijk adviseur van de Landelijke Vereniging voor Gezinshulp en Pa tronage, dr C. J. de Jong, professor aan het groot-seminarie te Hoeven. PASTOOR VERKLEY ONDERWIJS-INSPECTEUR Als opvolger van rector B. J. v. Bommel is door mgr. M. A. Jansen, bisschop van Rotterdam, de zeereerw. heer J. N. Verkley, pastoor te Oud- Ade benoemd tot bissch. inspecteur voor het onderwijs in "net rayon Lei den II, omvattende een deel d^r om streken van Leiden. SPAREN BIJ BOERENLEEN BANKEN IN OKTOBER. Bij de stichtingen spaarbank van de boerenleenbanken, aangesloten bij de coöperatieve centrale boeren leenbank te Eindhoven en de coöpe ratieve centrale Raiffeisen-bank te Utrecht, bedroegen de stortingen en terugbetalingen in oktober 1958 resp. 132.400.000,— en 100.500.000,—, zodat er een spaaroverschot was van 31.900.000,—. In september bedroeg het spaar overschot 33.800.000, Chirurg en accountant beschuldigd van meineed Een 48-jarige Amsterdamse chirurg, A. J. H. E., en de 38-jarige accoun tant L. K. uit Maassluis worden be schuldigd van meineed in een echt scheidingsproces, waarin zij beiden als getuigen optreden. Het betreft hier een procedure in een zaak van de broer van de accountant, een bekende Amsterdamse chirurg, die van de meinedige verklaringen van zijn broer en collega geprofiteerd zou hebben. De beide getuigen werden 11 oktober van hun bed gelicht en gear resteerd. Belastingambtenaar kreeg promotie Een belastingambtenaar heeft voor de Raad van Beroep gelijk gekregen: hij krijgt promotie. De heer A. van Dongen kon niet tot hoofdcontroleur worden bevor derd, omdat hij een gewenste cursus niet had doorlopen, zoals zijn colle ga's die wel bevorderd werden. De niet-cursus-controleurs hebben zich nog niet zo lang geleden ver enigd in een bond, die hun bevor dering tot hoofdcontroleur moet be vorderen. Zij hadden n.l. na de oor log de toezegging gekregen, dat zij zonder cursus konden worden be vorderd. Katwijkse ambtenaar verduisterde f. 6.000 Wethouder verdedigde hem .,De feiten zijn te ernstig voor een voorwaardelijke straf", vond de pro cureur-generaal bij het Haagse ge rechtshof en hij vorderde bevestiging van de zes maanden onvoorwaarde lijke gevangenisstraf waartoe de 36- jarige Katwijkse kantoorbediende K. H. in eerste instantie was veroor deeld. Verdachte vroeg zelf drin gend een voorwaardelijke straf. Hij gaf volmondig toe, dat hij in zijn woonplaats Katwijk als ambte naar zesduizend gulden had verduis terd. Gedurende enkele jaren voer de H. de administratie over de vuil nisemmers van de gemeente Katwijk en in die kwaliteit had hij geld ver duisterd. Zijn raadsman, mr J. v. d. Plas, me moreerde dat er merkwaardige toe standen hadden geheerst. Door een verandering van het systeem is hier aan inmiddels een einde gemaakt. Bij de toenmalige vuilnisemmersadmi nistratie nam verdachte 's avonds al tijd het kasgeld mee naar huis. Hij hield dit geld niet gescheiden van zijn privékas, maar het werd één grote pot, waar het salaris elke maand bijgestort werd. Er was vrijwel geen controle. De raadsman meende, dat H. tot deze verduistering was geko men, omdat hij aanmerkelijk minder was gaan verdienen en hij de tering niet naar de nering had kunnen zet ten. Mr v. d. Plas. zelf wethouder van Katwijk, vroeg met klem deze verdachte een voorwaardelijke straf op te leggen. Inmiddels heeft H. zich volledig gereclasseeerd en de klap, die deze zaak hem heeft gegeven, is al een zeer zware straf geweest. Ar rest 21 november. Ongeladen alarmpistool deed wonderen In de nacht van donderdag op vrij dag nam een Amsterdamse taxi chauffeur twee mannen mee in zijn wagen van het Leidseplein naar de Keizersgracht. Toen ze waren uitge stapt weigerden de beide passagiers, vermoedelijk West-Indiërs, de rit te betalen. De taxichauffeur reed hen na, maar een van de mannen trok een dolkmes en dat vond de chauffeur niet zo prettig en reed maar vlug door. Een tijdje later kwam hij ze weer tegen ergens op de Prinsengracht. De wanbetalers zagen hem en het mes kwam weer te voorschijn. De chauffeur vermande zich en haalde een alarmpistool ongeladen voor de dag. De mannen schrokken zich een aap: de een rende zo hard hij lopen kon en de tweede nam een snoekduik in de gracht. De taxi chauffeur dook een agent op, maar toen men weer op de plaats van het drama was teruggekeerd bleek de duiker zich niet meer in het water te bevinden. KATWIJK KRV. De junioren spelen zon dagmiddag om 12 uur op eigen ter rein tegen Lisse c. Het derde elftal gaat zondag op bezoek bij VNA 4 aan de Boshuizerkade. Het eerste heeft weer een thuiswedstrijd tegen de Weteringse Boys. DE KWAKEL ERNSTIGE AANRIJDING. Vrijdagmiddag om ongeveer 3 uur heeft op de provinciale weg, tussen de Poel weg en de Legmeerdijk, een ernstige aanrijding plaats gevonden tussen een bloemenwagen en een luxe wagen. Gezien de grote ravage die werd aangericht mag het een wonder heten, dat dit ongeluk geen slachtoffers heeft geëist. Op genoemde tijdstip reed de bloe- menkoopman G. B. uit Aalsmeer, in gezelschap van zijn echtgenote, met zijn met paard bespannen wagen, komende van Uithoorn in de richting Aalsmeer, toen hij van achteren werd aangereden door een luxe wa gen bestuurd door de heer J. W. v. S. uit Heemstede. Deze moest remmen voor een tegenligger en is toen ge slipt. De bloemenwagen werd totaal versplinterd, het bovengedeelte kwam op het pad tussen de rijweg en het fietspad terecht, zo ook mevr. B. Het onderste gedeelte, waartussen de heer B. was bekneld geraakt, werd door het op hol geslagen paard, nog een tiental meters weggesleept, waar het tenslotte door toedoen van een andere automobilist, tot stilstand werd gedwongen. Mevr. B. bekwam enige schaafwonden, terwijl de heer B. over pijn in de rug klaagde, voorts ging de gehele bloemenlading verlo ren. De luxe wagen werd aan de voorzijde beschadigd. I>^ politie heeft de zaak in onderzoek. Op de rijksweg Den HaagUtrecht, ca. 300 meter voor het verkeersplein Oude Rijn, is gistermiddag een auto ongeluk gebeurd, waarbij mej. L. Saint-Pierre, de 28-jarige 3e secreta ris van de Canadese ambassade, om het leven is gekomen. De door mej. Saint-Pierre bestuur de wagen die juist met 90 km snel heid een auto van de PTT had inge haald, is, waarschijnlijk door de ster ke wind, in de rechterwegberm ge raakt en tweemaal over de kop gesla gen. Mej. Saint-Pierre werd daarbij uit haar wagen geslingerd. Mej. Saint-Pierre was sinds juni 1958 in Nederland en behandelde de culturele zaken van de Canadese am bassade te Den Haag. Teneinde de dieren zoveel mo gelijk in hun winterslaap met rust te laten zal men met het ringen van vleermuizen stoppen. Men vreest n.l., dat de vleermuizenstand in de Lim burgse grotten hard achteruitgaat. Ook overweegt men het afsluiten van de grotten voor menselijk ver keer. Voor Leiden en Omgeving Leiden. De artsen Den Haan, Pieterse, Stoffers, Wijdricks en Lan- gezaal. Apotheek Van Driesum, Mare 110, tel. 20406. Tot zaterdagmiddag 6 uur apotheek Zuider, Lammenschans- weg 4, tel. 23553. Alkemade Dkt. v. d. Bijl, tel. K 1713—217, en dkt. v. d. Werf, tel. K 1712—202. Bodegraven Dkt. C. van Beek en zr. D. Langeveld, Vosholstr. Zwam- merdam. Hazerswoude zie Leiderdorp. Katwijk a. d. Rijn Dkt. H. M. Hueting, tel. 2102, apotheek Katwijk Zee. Katwijk Zee. Dkt. P. A. Visser, tel. 2023, apotheek Princestraat 3. Koudekerk a. d. Rijn zie Leider dorp. De Kwakel Dkt. v. d. Berg, Mij drecht, tel. K 2979500, uitsluitend spoedgevallen dkt. Martini, Uithoorn, tel. 209. Langeraar zie Woubrugge. Leiderdorp Dkt. E. J. Hoefman, tel. 30070, zust. Hoogvliet, Kom van Aaiweg, Leiderdorp. Leidschendam Dkt. J. H. Uhl, tel. 2939. Lisse. Dkt. H. A. Holl, tel. 3155. Nieuwkoop Dkt. G. J. Bremer, tel. K 1725—103. Nieuwveen zie Woubrugge. Noordwijk Dkt. De Beer, tel. 2751. Duinrandapotheek van 121 uur en van 56 uur. Wit Gele Kruis zr. Hooijmans tel. 2718. Noordwijkerhout Dkt. B. C. C. Wösten, tel. 285. Oegstgeest De artsen F. W. N. Hugenboltz en J. B. Hugenholtz, tel. 20390. Apotheek Wilhelminapark 8, tel. 26274, behalve zondag van 8 uur tot en met 10 uur. Rijnsburg Zie Katwijk aan den Rijn. Voorhout Dkt. A. W. Bots tel. 7393. Valkenburg Zie Katwijk aan den Rijn. Voorschoten Dkt. H. Olthuis, tel. 2527, Gezondheidscentrum, Wijngaar denlaan 1, tel. 2177. Warmond zie Voorhout. Wassenaar De artsen M. de Haan, tel. 2601, en B. A. Geerlings, tel. 2137, Apotheek Schouwweg 32, tel. 2402. Woubrugge Dkt. J. Nooter, tel. K 1729—104. Zwammerdam zie Nieuwkoop. Wij verzoeken onze corresponden ten ervoor te willen zorgdragen, dat de opgaven van dokters- en apóthe- kersdiensten voor de weekeinden vrijdagmorgen in het bezit van de redactie zijn. Overeenkomst getekend De Verenigde Staten en Euratom hebben heden te Brussel de overeen komt tot samenwerking Verenigde StatenEuratom ondertekend. Deze overeenkomst voorziet in een gemeen schappelijk programma voor onder zoek en ontwikkeling op het gebied van de kernenergie, dat de bouw be helst van verscheidene kernreactoren op industriële schaal, waarvan het to tale geïnstalleerde vermogen tegen 1963 een miljoen kw. zal bedragen. Intussen zijn te Washington en Brussel reeds besprekingen begonnen tussen deskundigen van Euratom en de Verenigde Staten en men ver wacht, dat de voorbereidingen voor de bouw van de eerste reactoren in 1959 zullen zijn voltooid. De overeenkomst behelst een twee ledig programma, dat aan beide deel genoten voordelen biedt. De Euratom- Vrijdagavond is te Rome meege- deelt, dat Z.H. Paus Johannes XXm op het ogenblik bezig is met het op stellen van een lijst met namen van kandidaten voor de kardinaalshoed. Men verwacht dat de Paus deze namen binnenkort zal bekend maken en dat hij omstreeks Kerstmis een Consistorie zal bijeenroepen waarop dan nieuwe kardinalen gecreëerd zul len worden. Het college van kardinalen telt op het ogenblik 52 leden, bijna 400 jaar geleden werd het maximumaantal van 70 vastgesteld. Volgens waarnemers is het vrijwel zeker, dat de aartsbisschoppen van Westminster, Utrecht, Wenen, Milaan en Napels kardinaal zullen worden. Aan het hoofd van deze aartsbisdom men hebben nl. in het verleden ook reeds kardinalen gestaan. Andere kandidaten voor de kardi naalshoed zijn de nog te benoemen patriarch van Venetië en de pro- staatssecretaris bij het Vaticaan. Men verwacht voorts, dat de Paus één of twee Amerikaanse bisschoppen tot kardinaal zal verheffen. Zoals be kend is hebben de Verenigde Staten in de afgelopen vijf maanden twee kardinalen verloren. Beiden stierven in Rome. landen zullen profiteren van de er varing en kennis van de Verenigde Staten voor een snelle ontwikkeling van de kernenergie, die zij behoeven om him steeds toenemend te kort aan energie te dekken. De Verenigde Sta ten, voor wie het op dit ogenblik eco nomisch minder wenselijk is om kernreactoren op industriële schaal in jynerika te bouwen wegens de rela tief lage kosten van de klassieke ener gie, zullen hunnerzijds van de Euro pese ervaring kunnen profiteren. MOLOTOF WEER BOVEN WATER. Gemeld wordt, dat Molotof, Sow- jet-Russisch ambassadeur in Mongolië, in Oeland Bator, de hoofdstad aldaar, het woord heeft gevoerd op een bij eenkomst ter herdenking van de ok toberrevolutie. (Enige tijd geleden was er sprake van bevreemding over het feit, dat men Molotof, de vroege re Sowj et-minister van buitenlandse zaken, lange tijd niet in Mongolië had gezien). De Italiaanse ambassadeur in En geland heeft een bezoek gebracht aan het Britse ministerie van buitenland se zaken en de aandacht gevestigd op passages in het onlangs gepubli ceerde gedenkschrift van veldmaar schalk Montgomery, die door de Ita lianen beledigend voor de Italiaanse militairen worden geacht. In Britse kringen is opgemerkt, dat Montgomery, die kort geleden zijn functie van plaatsvervangende opper bevelhebber van de NAVO heeft neer gelegd, thans een particulier is. Men heeft in Londen de indruk, dat de Britse regering geen verantwoorde lijkheid op zich kan nemen voor de meningen, die Montgomery in zijn gedenkschrift verkondigt. Tweede Italiaanse uitdaging. De 38-jarige voormalige Italiaanse cavalerie-officier, thans voor radio en televisie werkende journalist Aldo Binda, heeft de 71-jarige Britse veld maarschalk Montgomery vrijdag tot een duel uitgedaagd. In Parijs heeft generaal Charles de Gaulle, de Franse premier, het bevrij- dingskruis, een zeer hoge onderscheiding, uitgereikt aan sir Winston Churchill. Na de plechtigheid in het park van hotel Matignon, de residentie van de premier, heeft generaal De Gaulle sir Winston in een van de zalen van het hotel ontvangen en hem, zoals de foto laat zien. een Lotharings kruis in kristal laten aanbieden. Zoals bekend is het Lotharings kruis het wapen-symbool van De Gaulle.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 4