Scherp DE LEIDSE BIOSCOPEN RIJNSTREEK Gemeenteraad van Hazerswoude behandelde de begroting WAKKA Gemeenteraad van Woubrugge zit met „vage'' begroting ZATERDAG 8 NOVEMBER 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 ALPHEN AAN DEN RIJN Gunning. Het architectenbureau Ir. A. Vogel en C. J. Dik te Amster dam heeft namens de n.v Moto Res- to te Bunnik het bouwen van een café-restaurant met de daarby te- horende dienstruimten aan de Rijks straatweg te Bunnik opgedragen aan de firma Gesman en ir. Zoetemnyer te Alphen aan den Rijn voor de som van ƒ337.000,—. BODEGRAVEN W. M. BAAS t Vrij onverwacht kwam het overlij den van een bekende figuur in de gemeente nl. de heer Willem Maarten Baas, of in de volksmond Willem Pie terbaas. Ieder kende deze eenvoudige en hulpvaardige Bodegraver. Begon nen met een hondekar, waarmee hij by de boeren te slachten kalveren ophaalde, wist hij het te brengen tot grote zaken. Eerst ging dat vele ja ren samen met de fa. Domburg. Vooral na het stichten van het ge meentelijk slachthuis kwam de fa. Baas en Domburg tot grote bloei. La ter kwam er een splitsing. Wil'em Baas zette met 2 zoons zijn zaak voort. Buitenstaanders zouden in deze eenvoudige man nooit een groot zakenman herkend hebben. Het per soneel achtte hem zeer hoog. De neer Baas bereikte de leeftijd van 73 jaar. ES TO. Zondag a.s. heeft het eer ste elftal van de Wit-Gelen een rust dag. Esto 2 ontvangt het Woerdense VEP 3, terwijl het derde elftal het op gaat nemen tegen het sterke Haas trecht 3. BOSKOOP Vrouwengilde. - Het jaarlijkse uitstapje van de afd. Boskoop van het Kath. Vrouwengilde was deze keer gericht op Rotterdam. Om half twee In de middag werd na wat pas sen en meten met een volle bus ver trokken. Het eerste doel was de Blue Band fabriek. Na ontvangst door de directie werd een kopje koffie met cake geserveerd. Vervolgens werden de dames rondgeleid hetgeen voor al len een zeer interessante aangelegen heid was. Een uurtje winkelen mocht op het programma natuurlijk niet ontbreken en na deze vermoeiende bezigheid werd met veel genoegen de inwendige mens versterkt. Het slot van dit dagje uit vormde een toneel voorstelling welke werd gegeven door Potas en Perlemoer. Onbedaar lijk werd weer gelachen om de avon turen en wederwaardigheden van dit beroemde duo. In de beste stem ming werd de weg terug afgelegd. Biljartcompetitie. Voor de com petitie van de Ver. Bilj.verenigingen „Gouda en Omstreken" werden ge speeld: Afd. A: MoercapelleBos koop 44. Afd. C: Moercapelle Boskoop 62. Afd. D: Boskoop Moercapelle 80. HAZERSWOUOE Tankauto had moeilijkheden. Gistermiddag reed een volgeladen benzine-tar.kauto van de maatschap pij „Purfina" uit Den Haag in het Westeinde alhier. Toen de chauffeur uit moest wijken voor een tegenlig ger kwam zijn auto met het rechter voor- en rechter achterwielen in de zachte berm van de weg terecht. De chauffeur deed alle moeite zijn auto op de weg te krijgen, doch dat was onmogelijk daar de auto wegzakte tot de as toe. Intussen was een kraanwagen van de firma Van Beu- ningen uit Bodegraven terplaatse ge komen, doch na eerst de vloeistof uit de auto te hebben gepompt in een andere tankauto, kon de auto door de kraanwagen op de weg worden getrokken. Door dit geval werd het verkeer terplaatse ongeveer een hall' uur gestagneerd. LANGERAAR BIJEENKOMST DER GEZAMENLIJKE STANDS ORGANISATIES. In het parochiehuis werd gister avond de eerste ontwikkelingsavond gehouden van de gezamenlijke stands- organisaties. Vorig jaar werden ge durende de wintertijd enkele van deze avonden georganiseerd, en ge zien de voldoening, die deze avonden schonken, hebben de besturen be«io ten om ook gedurende de komende winter er weer enkele te organise ren. Er werd gestart met het order werp „Stand en Standsorgansatie". Voor de behandeling van dit onder werp had men een goede greep ge daan door pater mr. dr. Thomas Keu- lemans als spreker te engageren. De geest adv. der standsorganisa ties, pater C. Peterse O.Carm.. open de de avond met een welkomst woord tot de spreker en alle aanwe zigen. Hierna verkreeg pater Keulemans O.Carm. het woord voor zijn inlei ding. Hij begon er mee dat mgr dr. Onder voorzitterschap van burge meester L. J. den Hollander kwam de raad der gemeente Hazerswoude in vergadering bijeen met als belang rijkste agendapunt de behandeling van de begroting dienst 1959. Als hamerstukken kwamen aan de orde het verhuren van tuingrond en grasgewas en de aanbieding van de rekening van het Waterleidingbedrijf en Gemeenterekening over -1957. Tot leden van de commissie ad hoe voor het nazien van genoemde rekening werden benoemd de heren C. Matze, J. A. Groen en J. den Hoed. De laden van de woonruimtecom missie voor de kamers Dorp en Rijn dijk werden met algemene stemmen herbenoemd, terwijl het verzoek van de Stichting tot steun aan de Protes tants Geestelijke verzorging van het Nederlandse Leger om een subsidie ad 60,werd ingewilligd. Uitbreidingsplan Rhynenburch. Aangezien het uitbreidingsplan Rhynenburch is goedgekeurd diende te worden overgegaan tot het aanko pen van de in dit plan gelegen gron den teneinde da woningbouw voort gang te kunnen doen vinden. Na advies te hebben gevraagd aan de Commissie voor de onteigenings vergoedingen te Rotterdam zijn b. en w. met de eigenaresse een prijs over eengekomen van 1.50 per m2 ter wijl aan de pachter een schadeloos stelling zal worden toegekend van 4554,—. Nadat de heer C. Matze zijn vraag waaruit deze schadevergoeding be staat door de voorzitter beantwoord had gezien werd de grond groot 1.17.60 ha onder genoemde voorwaar den gekocht. In verband met deze grondaankoop werd eveneens beslo ten tot het aangaan van een geldle ning met het Gecombineerde Oude Mannen, Vrouwen- en Weeshuis te Scheveningen tot een bedrag groot 20.000,met een lcoptijd van 20 jaar, tegen een rente van 4 1/4 Ook het goedgekeurde uitbreidings plan Dorp „Zuid" dient gerealiseerd te worden in verband waarmede twee gedeelten van de Zuiddijk wer den aangekocht van mevr. Wed. van der Werf-Grógoire en de heer J. van Aalst, beiden voor een totaalsom van 1.—. IJsbaau van de Hoge Rijndijk. De IJssportvereniging aan de Rijn dijk had een verzoek ingediend om P0T100D EN GEEST Oplossing No. 505. Horizontaal: 1, bok, 3. ook, 5. ha, 6. olm, 7. ma, 9. e.k., 10. A.B., 12- mei, 14. ark. 15, Wales, 16. Lel, 17. iep, 19. To. 21. os, 22. Po, 24. oor, 25. er, 26. gom, 27. aas. Verticaal: 1. ba, 2. kok, 3. oma, 4. km, 5. hom, 8. alk, 9. eiwit, 11. basis, 13. els. 16. kap, 18. por, 20. oom, 21. ora, 23. Og, 25. es. een renteloos voorschot van 3200,— teneinde hiermede een eigen ijsbaan aan de Rijndijk te kunnen maken. De hoer Kaashoek (S.G.P.) wilde zijn stem aan het voorstel niet geven indien de ijsbaan op zondagen niet gesloten werd. De heer de Vogel kon het hierme de eens zijn. De heer C. Matze had tegen het op zondag open zijn 'een overwegend bezwaar doch wilde niet dat er dan entree werd geheven. Na een uit voerige discussie werd het voorstel van b. en w. aangenomen met 7 voor en 8 tegen. Hierna werd aan de Woningbouw vereniging Volksbelang 995 m2 tuin grond verhuurd, hetwelk gelegen is achter de woningen in de Groene- stein, terwijl aan W. Oppelaar reis kostenvergoeding ex art. 13 der L.O. wet 1920 werd toegekend. Aan de Ver. voor Hervormd On derwijs werd een perceeltje water gelegen op het Dorp, waarop de nieu we kleuterschool wordt gesticht, ver kocht voor de prijs van 1.De aanvragen ex art. 72 der L.O.-wet 1920 van het R.K. Schoolbestuur in het Zwaantje en van de Ver. voor Geref. School >nderwijs op het Dorp werden ingewilligd. Geen algemene beschouwingen. De behandeling van de begroting werd thans door do voorzitter aan de orde gesteld. Geen der fracties had de behoefte aan algemene beschouwingen, waar na werd overgegaon tot hoofdstuks- gewijze behandeling. Het rapport van de commissie ad hoe, dat aan de raadsleden was toe gezonden, bevatte onder meer een opmerking over te lage exploitatie vergoedingen voor de bijzondere scholen, terwijl de bijdrage van 600,— per jaa; in de kosten van een wükgebouw voor de kruisver enigingen te laag werd geacht, waar bij werd voorgesteld deze te stellen op 1000,— per jaar. De voorzitter gaf repliek op het rapport van de commissie waarbij de cijfers van omliggende gemeenten betreffende de exploitatievergoedin gen op tafel kwamen. Als voorstel van b. en w. kwam uit 40.— voor glo; 60 voor ulo; 60,voor vglo. Alleen de vergoeding voor vglo werd dus verhoogd van 52.50 tot 60,—. Breedvoerig werd gesproken over de aan de gemeente Benthuizen ge vraagde vergoeding van 1500, per jaar in verband met het ophalen van huisvuil in de kom van die ge meente. De heer L. M. de Boer was van mening dat een bedrag van 10, per uur reëler is. De heer van Rijn vond 10,nog aan de lage kant en wilde 12,50 per uur. De heer D. de Wit vroeg of de auto zo gemakkelijk gemist kon worden terwijl de heren de Vogel en J. den Hoed de bereke ning bedrijfseconomisch bezagen en tot de conclusie kwamen dat de be rekende 20 winst eerder als een verlies moest worden beschouwd. De voorzitter deelde mede, dat de- re zaak door b. en w. werd terug ge nomen voor nader beraad. 'Wordt vervolgd). WIJNHANDEL KRAAIERSTRAAT 30 TELEF. 21180 Poels reeds jaren geleden inzag, dat de sociale wantoesianden van toen oorzaak waren van geloofsverlies. Hierbij gold ook toen al oe woning toestand. Ook constateerde dr. Poeis een geleidelijke ontkerstening Wat moeten we daartegen doen, was zijn vraag En het antwoord: apostelen kweken. En deze apostelen moeten de mensen voorhouden hoe het gelocf bewaard kon blijven. In de standsor ganisatie moeten deze strijders wor den gekweekt. Want daar gaat het om in de standsorganisatie. Standsorga- i.isaiie moet zijn apostolaat. Daar meet de groep worden gevormd die het geheel voor bederf bewaart. Vervolgens behandelde spr het begrip stand. Er is verschil in stand. Verschil maar meer niet. Er is geen verschil in de waarde van de mens. In 1916 is er de bisschoppelijke brief gekomen die handelde over de standsorganisaties. Helaas zijn er vandaag nog velen die die herderlijke stem niet hebben verstaan, en nog buiten de organisatie staan. Na een pauze was er gelegenheid om vragen te stellen waarvan door enkelen gebruik werd gemaakt. Tot besluit sprak de g.a. een dank woord en spoorde aan om als deze spreker in januari weer komt In gro Bloediranfusiedienst van Nederl. Roode Kruis vraagt uw bloed voor zieke medemens Ruim 200 stadgenoten gaven deze week weer goed voorbeeld NIEUWKOOP K.A.B.vergadering. In het paro chiehuis hield de K.A.B. zijn eerste ontwikkelingsavond van het winter seizoen. Pastoor Van Rooyetn was ook aanwezig. Overigens was de be langstelling matig. Na opening door voorzitter E. H. van Dam, gaf deze het woord aan de spreker van deze avond, de heer A. v. d. Veldt uit Haarlem. Het on derwerp van zijn causerie was „De wereld ligt naast de deur". Aan de hand van de wereldkaart besprak spreker op interessante wyze de geweldige wereldproblemen, die zich aan ons voordoen, nu de miljoe nen volken van Azië en Afrika tot ontwaken komen en de plichten, die de westelijke en rijke volken heb ben hen daarbij te helpen. Enkele vragen betreffende het on derwerp werden tot genoegen beant woord. Hierbij kwam ook nog ter sprake het naar vermogen bijdragen aan de kerkcollecten, speciaal die ten behoeve van de kerkenbouw in ons bisdom. Na een dankwoord van voorzitter mivan Dam, waarbij hij herinnerde ten getale aanwezig te zijn. Gezien i aan de sociale zondag op 9 novem- de uiterst prettige kennismaking met ber a.s. en de leden aanspoorde daar- deze spreker zal men zeker wel vol- aan actief deel te nemen, volgde de doen aan dit verzoek. I sluiting. In de vrijdagmiddag en avond ge houden raadsvergadering te Wou brugge werden de gemeente- en be drijf sbegrotingen over 1959 door de raad goedgekeurd. De gemeente-be groting toonde een tekort van 19786,29, dat geput werd uit het fonds saldi-reserve6. Bij de ingekomen stukken deelde burgemeester Van Wageningen me de, dat de Gebr. E. van Luiing een bod van 5500 gulden hadden gedaan op woning en stal van het aan de ge meente toebehorende pand Vrouw- geestweg 2. Deze firma zou de wo ning weer bewoonbaar maken en de stal gebruiken als opslagplaats voor materiaal en garage. B. en W. achtten deze prijs te laag en zouden een hoger bod prettig vinden. Besloten werd met dit punt te wachten tot B. en W. met een af gerond voorstel hieromtrent ter ta fel kwamen. Op een tweetal aan vragen om subsidie ingevolge art. 13 der L.O.-wet werd gunstig, beschikt. De raad behandelde vervolgens enkele aanvragen, waarop steeds goedgunstig werd beschikt. Eerst op grond van art. 72 der L.O.-wet een aanvraag van het R.K. Par. School bestuur te Hoogmade, groot 377 gul den voor de aanschaf van een pro jectie-apparaat. Voorts werd. Inge volge art. 55 der L.O.-wet het be drag vastgesteld over 1957, groot 2938,20, zijnde 583,01 boven de raming. Ook ging men accoord met een verzoek van het R.K. Par. Kerk en Schoolbestuur, één der 4 in aan bouw zijnde woningwetwoningen te Hoogmade te mogen kopen voor de huisvesting van een aan de R.K, School te benoemen onderwijzer. Dit plan verdiende navolging, aldus de heer Den Hertog, vooral van de zijde van het bedrijfsleven, doch dan om zo mogelijk zelf te bouwen. De voorzitter sprak de wens uit, dat dit voorstel op niet te grote moeilijkhe den zou stuiten bij het ministerie. Tenslotte verleende de raad een cre- diet van 1500 gulden voor een door de aannemer Chalet te bouwen ga rage tussen de twee blokken wonin gen aan de Gerbrand Swartlaan, waarbij nog van gedachte werd ge wisseld over de mogelijke huurders, bestemming, huurprijs, hinderwet en zo mogelijk eigen beheer. De begroting. Hierna verdiepte de raad, waaraan de heer Sillevis ontbrak na kennis geving, zich in de begrotingen. De voorzitter deelde mede, dat de annexatieplannen tnet de gemeente Alkemade aanvankelijk gepland iva- ren op 31 december 1958doch dit is nu naar een later tijdstip verscho ven. Doordat de gemeente dus bin nenkort minder inwoners zal gaan tellen, komt men voor andere uitga ven en inkomsten, die de begroting hebben beïnvloed. Ze werd dan ook enigszins vaag. De voorzitter van de begrotings commissie, de heer Den Hertog, achtte een verhoogde uitkering uit het fonds voor de gemeenten zeker noodzakelijk mede door deze a.s. grenswijziging. De heer Bank vond het betreu renswoardig, dat het tekort van bij na 20.000 gulden gedekt werd uit de saldi-reserves. In een uitvoerige ver klaring kwam spreker met verschil lende dringende wensen naar voren Zo pleitte hij voor uitbreiding van het electrisch not, betere verlichting in Hoogmade, aansluiting op Ofwe- gen, ook van het waterleidingnet, groter woningcontigent, e.d. Wethouder Venhuizen sprak zijn deze geheimzinnige geschiedenis, vreugde uit over dit krachtige geluid Het gaat hier om Kim Prescott, de uit de raad en hoopte, dat enkele van erfgename van 'n schat aan juwelen dat het hoofd van O.L. school de be schikking over telefoon kreeg, veel stof tot discussie. De heer Van Lu iing was er vóór, doch wenste de aansluiting op school en de kosten voor rekening van de exploitatiekos ten der school. De heer Venhuizen zag hierin consequenties voor de an dere scholen, waar de telefoonkosten dan ten laste van de gemeente zou den komen. Besloten werd, dat B. en W. zich over deze materie nader met het betrokken schoolhoofd zouden beraden. Ook bleek in de begroting een post opgenomen, waarbij de ge meente de kosten op zich nam voor de aan te leggen telefoonverbindin- fen in de woningen der beide wet- ouders. De brandspuit van Hoogmade. 'De post van 1000 gulden onder houd brandweermateriaal ontlokte de heer Van Luiing de opmerking, dat er grote gebreken waren gecon stateerd bij de Hoogmadese spuit tijdens de brand bij Kwakernaak. Spreker zag liever een geheel nieu we spuit. De voorzitter betoogde, dat de brandweerinspectie zich later niet afkeurend over leze spuit had uit gelaten, de oorzaken van het opge treden defect bleken slechts onvoor ziene kleinigheden. Ook is nieuw materiaal erg duur. Wethouder Van Tol had van deskundigen vernomen, dat het materiaal inderdaad in slech te staat verkeerde, terwijl de heer Bank een lans brak voor het bedie nend personeel, dat zeker geen blaam trof. Er ontbreekt in Hoog made alleen een goede monteur. Verder had de heer Van Luiing nog aanmerkingen op de verlichting op de Vrouwgeestweg en de heer Bank vond, dat het schilderwerk van de lantaarnpalen te Hoogmade te laat in het jaar plaatsvond. Van het hoofd der B.B., de heer Den Hertog was een uitvoerig schrijven binnen gekomen, waarbij van gemeentewe- Vorige week hield de Bloedtrans fusiedienst van de afdeling Leiden van het Nederlandsche Roode Kruis een propaganda-avond in het Acade misch Ziekenhuis, teneinde het ze genrijke werk van deze dienst nog weer eens in het licht te stellen, maar tevens met het doel een aanta! nieuwe donores te winnen- Donores, gezonde mensen, die van hun rijke bloed kunnen afstaan ten behoeve van de noodlijdende medemens. Deze propaganda-avond werd ge volgd door een huis-aan-huis-ver- spreiding van een folder van de Bloedtransfusiedienst, waarin het prachtige doel van deze instelling van het Ned. Roode Kruis nog eens opnieuw onder de aandacht van de ingezetenen werd gebracht. Op de eerste dag. dat deze folder verspreid was, meldde zich één nieu we donor, doch dit bescheiden begin was gelukkig de inzet voor heel wat meer aanmeldingen. Dagelijks kwam 'n groter aantal aanmeldingen binnen van mensen, die 't mooie ideaal van de Bloedtransfusiedienst op het voor beeld van zovelen, die zich reeds ja ren geleden als donor opgaven, wil den steunen. Dagelijks kwam een groter aantal opgaven binnen en tot gisteren was dit gestegen tot 206 Een mooi resultaat.maar het Ne derlandsche Roode Kruis hoopt, dat het aantal nieuwe aanmeldingen in de komende week zal stijgen tot dui zend! Onmogelijk is dit geenszins. Er zijn nog zovele gezonde jonge mensen, die heel gemakkelijk tweemaal per jaar wat van hun bloed kunnen af staan voor hen, die daaraan zo groot gebrek hebben. Er staan op het ogen blik meer dan 100 patiënten op de wachtlijst om middels een operatie Leiden, Maarmansteeg 8, Tel. 20685 Vóór honderd jaar Uit de Leydsche Courant van Zaterdag 8 November 1858. Overlijdensadvertentie: Op den 30sten October ontsliep kalm en zacht onze hartelijk geliefde Moeder en Behuwdmoeder, Vrouwe Hillegonda Rachel Gan- derheyden, weduwe van Wijlen Dr. W. Leemans. Huis Oostergeest onder War mond: (ondert.): C. Leemans, C. M. Leemans-de Virieu, P. A. Leemans, J. A. A. Leemans, A. M. Leemans-Bik, M. E. Lee mans. geholpen te worden. Daaronder be vinden zich vele kinderen. Gezonde mens, kunt u het aanzien, dat deze hulp uitblijft omdat er geen hulp ge boden kan worden wegens gebrek aan bloed? Daarom, nogmaals een ernstig be roep op de gezonde mensen van al lerlei rang en stand: meldt u onmid dellijk aan bij de Bloedtransfusie dienst van het Roode Kruis, opdat u mede helpt de taak van deze onmis bare dienst te verrichten. Het motto zü daarbij: de gezonden voor de zie ken en zwakken! Leidse Universiteit Geslaagd voor het candidaats-exa- men Klassieke taal- en letterkunde de heer F. C. W. Schouten te Den Haag; voor het cand. ex. Godgeleerd heid de heren G. J. Bierenga te Bus- sum en D. Voortman te Hellendoorn; voor het prop. ex. Godgeleerdheid de heer A. H. D. Ingen Housz te Bever wijk; voor het doet. ex. geneeskunde II de heren C. P. A. van Boven te Den Haag, Z. Lazar te Leiden en W. J. Tinbergen te Den Haag; voor het artsex. mej. M. L. Hugenholtz te Bla- ricum en de heren Q. Brunt te Voor burg, J. H. Houkes te Den Haag, Lim Hoei Tjiang te Amsterdam en D. Th. E. Marijn te Den Haag. Dinsdag U november a.s, zal het vijftig laar geleden zijn dat mr L. J. Pieters geboren en wonende te Rot terdam, aan de Leidse Universiteit promoveerde tot doctor in de Rechts wetenschap. Op vrijdag a s. te 4 uur hoopt dr J. A. A. van Doorn, benoemd tot bui tengewoon hoogleraar in de faculteit der Rechtsgeleerdheid zijn ambt openlijk te aanvaarden door het uit spreken van een rede in het Groot- Advertentie Auditorium. ge finaclële steun werd gevraagd j merking kwam, stelde de voorzitter o.a. voor geschikte lokaliteit zo mo- I tenslotte voor het te houden bij een gelijk tweedehands jeep, schuiflad-1 raming van 1600 gulden voor het der, takels etc. De voorzitter achtteGroene en 450 gulden voor het Wit een en ander wel wenselijk, doch Gele Kruis. alles bü elkaar toch wel te veel van het goede. Ook was er volgens spre ker in de brandweergarage voldoen de ruimte voor opslag, hetgeen de heer Den Hertog meende te moeten bestrijden. De post bleef gehand haafd tenslotte. Het Wit Gele Kruis en het- subsidie. Nog meer discussie ontstond naar aanleiding van een opmerking van de heer Beerg in de begrotingscom missie. Deze achtte het geraamde subsidie-bedrag voor de Wit Gele Kruis leden te Hoogmade, gelet op het werkelijk aantal leden (132) te gering (450 gulden, 100 x 4,50). Dit is een richtnorm voor de plm. 100 leden, daar bij de opstelling van de begroting nog niet bekend was, hoe veel het juiste aantal bedroeg. De heer Beers stelde voor de raming voorlopig te verhogen met 32 x 4,50 gulden, dus 144 gulden. Een voorstel van de heer Van Lu iing, alles te laten zoals het was, en geen rekening te houden met 100 gulden, werd met 7 tegen 4 stemmen verworpen. Nadat de heer Beers nogmaals had betoogd, dat de leden te Hoogmade slechts een deel vor men van de veel grotere afdeling RijpweteringOud Ade, dus volgens de voor het Groene Kruis geldende normen voor hogere subsidie In aan- De heer Bank zag nog graag, dat ook de voetbalvereniging te Hoog made een subsidieverhoging kreeg van 150 op 250 gulden en wenste de winst van het GEB, groot 14652 gul den niet in de gemeentebegroting gestort te zien, doch ten goede te ko men aan uitbreiding en verbetering van het plaatselijk net, De voorzitter beloofde, dat daarover later voor stellen zouden worden ingediend. Tenslotte bleken alle leden tegen de post van 110 gulden voor de vereni ging tot tjsbestrüding. Hierna werd de begroting, waar van wij de belangrijkste posten on langs reeds publiceerden, met alge mene stemmen aanvaard. Uitbreidingsplan Hoogmade. De voorzitter deelde nog mede, dat tegen het uitbreidingsplan Kom— Hoogmade bezwaren waren inge diend door het R.K, kerkbestuur en de heer A. v. d. Pioeg, zulks i,vm. zijn eigen uitbreidingsplannen voor een groter hotei-café-restaurant. De overige plannen van Hoogmade wer den door de raad vastgesteld. Het bedrag, bedoeld In art. SS der L.O.- wet over 1959, werd op voorstel van B. en W, door de raad vastgesteld op 38,20 per leerling. De rondvraag leverde niet veel bijzonders op. waarna de voorzitter deze prettige vergadering sloot. Casino. „The brave one": de dappere, is de film over een Mexi caans jongetje, dat vriendschap voor het leven met een stierkalf heeft ge sloten. Dit brengt zijn consequenties met zich mee, .vant zo'n kalf wordt groter; het blijkt bovendien een dap per kalf te zOn, dat zeer geschikt is voor het stierengevecht. En dan be gint voor het jonge Mexicaantje de ellende, want hU wil niet dat zijn vriendje in de arena het loven laat. De jongon dringt dfs door tot in de kamer van de president om genade voor zijn beschermeling te pleiten. Het mocht niet haten; de stier komt in de arena, maar betoont zich zo moedig, dat het publiek genade voor hem bepleit. Deze film boeit niet al te zeer, om dat het verhaal wat traag is en de jongen zijn rol zeer onbeholpen speelt. Maar men krijgt wel enige prachtige opnamen van Mexico en van de arena te zien, die echter op een cinemaacoopdoek beter tot hun recht zouden komen. Toegang 14 jaar. Lido. In de film „Jacht op een schaduw" krijgon we de spannende geschiedenis te zien van een zgn. jacht op een fortuin. Aan het slot van de film vraagt de regisseur, Douglas Fairbanks Jr, het publiek niet rond te vertellen wat de oplossing is van deze verlangens met spoed en kracht aangepakt zouden worden. Tot zijn spijt kon de voorzitter geen details verstrekken over het geraamde tekort by het woningbe drijf ten bedrage van 5000 gulden. Bij de behandeling van de gewone dienst ontlokte een opmerking van de commissie over de mogelijkheid, en diamanten. Uit Zuid-Afrika terug gekeerd in haar villa aan de Spaanse kust, krijgt zij bezoek van een jon geman, die zich uitgeeft voor naar broer, van wie zij weet, dat hij by een auto-ongeluk 't leven heeft ver loren. De vreemdeling speelt zijn rol zo goed, weet zelfs alle bijzonderhe den uit haar leven, dat de politie commissaris, wiens hulp zij heeft in geroepen niet anders kan doen dan de vreemdeling vrij zijn gang te la ten gaan. Waartoe? Met welk doel heeft deze man zich in haar leven ge drongen? Dat is het raadsel, dat we niet kunnen ontsluieren, dat men zelf moet beleven. Het is een buitengewoon knap ge regisseerde en even knap gespeelde Him, waarvoor Richard Todd, Ann Baxter en Herbert Lom alle eer toe komt. In het voorprogramma eon inte ressante film over de wintersport in Tirol, Luxor. „Jerry maakt weer her rie" is de titel van deze Jerry-film, Nu is het zo, dat Jerry Lewis altijd herrie veroorzaakt, in welke rol hij ook voor de lag komt, want hij is nu eenmaal het type van ten jongen met twee linkerhanden en een knoop in zijn hersens. Maar hij trekt er ten minste een massa gekke gezichten bij en dan krijgt al die herrie opeens een amusant aspect. Deze keer heeft Jerry, die hier Sidney Phlntias heet, erg veel met de politie te maken, niet alleen omdat hij verzeild raakt tus- son een troepje jeugdige boeven, maar vooral omdat hij do bescher meling wordt van agent Mike, die hem een prachtig object vindt voor ziin methode om jeugdige boeven te maken tot volwaardige leden der maatschappij. Daar komt nog bij, dat Sidney's liefste wens blijkt te zijn: politie-agent te worden. Het is alle maal nogal dwaas, want niemand kan begrijpen hoe het zo'n rare snuiter als Jerry (Sidney) gelukken kan om de poUtie-opleiaing met succes te doorlopen, maar daarom bekom mert zich niemand. Dat hoeft ook niet, want Jerry wil u juist laten lachen om de malheid van de situa ties en dat hij daarin geslaagd is be wijzen de lachsalvo's in de zaal. De film is toegankelijk voor personen boven de 18 jaar. Trianon. Dc ermakeiyke Neder landse film „Fanfare" is wederom ge prolongeerd. Alle leeftijden. Rex. Rock 'n Roll en Elvis Pres ley zijn begrippen, die bij elkaar ho ren als het ei en de kip. Reek 'n Roll is alweer naar het tweede plan ver huisd, maar Elvis speelt nog steeds de gesjochte iongen, die dank zij zijn guitaar en een bepaald soort lijdelijke volharding „boven Jan" komt. De film „Jailhouse Rock" is daar weer een voorbeeld van, Elvis nu onder de naam Vinee vecht om een meisje dat dat helemaal niet waard is. Hij slaat zijn tegen stander neer en draait de nor in. Daar leert hy guitaarspelen van zijn celgenoot, maar verder .eert hij niet veel goeds. Het is alles haat en cynis me. Wanneer Vince eenmaal vrij is. komt hii in contact met een dame, die hem aan enkek relaties helpt. Wan neer hii eindelek de gevierde man gaat worden, komt ook zijn celgenoot vrij, die op hem wil vegeteren. Dat Sant zo maar niet, maar Vince kan cm niet afschudden. Daartussendoor loopt een zakelijke liefdesgeschiede nis met de behulpzame dame. Die loopt uit op een ruzie en daarbij krigt Vince een klap. die hem bijna voorgoed van de planken veegt. Die klap heeft toch ook zyn goede kan ten, want de oude gevangenis-maat bekeert zich en de versmade juf frouw krijgt de gelegenheid, de weer loze Vince in het ziekenhuis te ver overen. Een wat langdradige ge schiedenis, geschikt voor toeschou wers boven 14 jaar.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 2