&P KLIEKJES ELECTRICITEIT is gevaarlijk 'i HOORNTJE ZATERDAG 8 NOVEMBER 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 10 12V2 jaar commissaris van de koningin Ir. J. B. G. M. Ridder de van der Schueren was donderdag 6 november 12'/t jaar commissaris der Konnigin In de provincie Overysel. T.g.v. dit jubileum recipieerde de commissaris in hotel Wientjes te Zwolle. Foto: de wethouders J. Kuipers en B. Klomp uit Staphorst waren twee van de velen, die naar Zwolle waren getogen om ir. J. B. G. M. Ridder de van der Schueren en diens echtgenote hun gelukwensen aan te bieden. Soms nopen omstandighe den ons uitstedig als wij vaak sjjn elders, als de dag nog zeef jong is en de wereld om ons heen in duisternis gevangen, zelfs nog vóór de haan aan zijn taak toe is, uit de veren te komen. Wy staan dan even later, op de scheiding van donker en licht, in onze kraag gedoken op een perronnetje van een modern sta tionnetje langs in de lampenschijn glinsterende rails te wachten op het voertuig, dat ons naar de werkelijk heid voert. Het is de moeite waard, op dat vroege uur 's mensen reacties eens gade te slaan, waarbij wij waarschijn lijk op onze beurt gade worden ge slagen door de lie den, die wij be studeren. De eer ste persoon, die na ons de trap van 't perron opkwam, was 'n heer, ogen schijnlijk een heel ordentelijke. Bij toeval keken we naar zijn schoeisel en zagen, dat van beide schoenen de veters bij elke stap uitzwiepten. Het was raak deze morgen. De volgende aspirant-reiziger had zijn jas open la ten hangen, hoewel de temperatuur daartoe in het geheel niet noodde, en naast de terzijde geschoven stropdas prijkten de knoopjes van het over hemd zonder zich in de daartoe be stemde knoopgaatjes te bevinden. De derde in de ochtendlijke, verre van opgewekte processie op de trap liet, bijna bovengekomen zijn geopende actentas naar beneden rol len welke zich op de treden begon te ontleden in een krant, een reclame trommeltje-met-elastiekje, een ther mosfles, een pakje shag, een zakmes en een rolletje garen. Enkele pogin gen van reddende handen liepen opi niets uit en werden spoedig gestaakt. De man ging in eenzaamheid droef achter zijn bezittingen aan en miste zijn trein. Op het tussenbalcon hingen wij te gen de verchroomde stang en we wisten binnen vijf minuten wat er in bijkans alle ochtendbladen van Ne derland stond; we hadden onze ogen moeten sluiten of naar het plafond of de noodrem moeten kijken om het gewemel van al die lettertjes links en rechts van ons, voor en achter niet te zien. Maar het sluiten van on ze ogen 's-morgens vroeg kan voor ons gevaarlijke gevolgen hebben, vooral als je aan een verchroomde stang hangt. En zo trotseerden wij de cursiefjes, de republikeinen en trotse democra ten, een rusteloze koning Hoessein, sultan Humid met 'nor en de blik ken van de nieuws-gierige lezers, die een hekel hebben aan mensen die stiekum staan mee te lezen. In de restauratie naast ons werd gekaart, aan drie, vier tafeltjes tegelijk. Toen zagen wij die grijze dame met twinkelende ogen achter haar brille- glazen die net haar mannelijke medespelers had afgetroefd. Uitgela ten smeet zij haar kaarten neer, gaf een vreugdeklap op de tafel en be stelde koffie. In de restauratie was de dag doorgebroken. EEK. GROTERE BRIEFKAARTEN De briefkaart van acht cent zal volgend jaar eèn groter formaat krij gen. De directieraad van de PTT heeft dezer dagen dit besluit geno men. Deze kaart zal meer schrijf ruimte bieden. (Advertentie) 105-JARIGE TE TER APEL. Mevr. H. Smit-Meyering te Ter Apel heeft gisteren opgew;ekt haar 105de verjaardag gevierd. Zij heeft een enorme drukte kalm aanvaard en voor allen had ze een vriendelijk woord. Het hoogtepunt voor haar was weer het bezoek van de heer H. Waaykens, burgemeester van Vlagt- wedde, die gelukwensen en een fles eau de cologne kwam brengen. De ambassadeur van de Unie van Zuid-Afrika. dr F. E. Geldenhuys heeft gistermiddag de 27ste landen- afdeling van het tropenmuseum in Amsterdam officieel geopend. Het is de zaal met een permanente ten toonstelling, gewijd aan Zuid-Afrika. De regering van de Unie heeft be langrijk bijgedragen in de inrich tingskosten van deze zaal en een aan tal objecten geleverd. GODSPENNINGEN UITVERKOCHT Rijksmunt slaat nieuwe serie De radio-voordracht van pater We- renfried van Straaten daags voor Al lerzielen over de vervolgde Kerk achter het IJzeren Gordijn, heeft zeer veel weerklank gevonden. Meer dan duizend brieven met voorstellen om de vervolgde christenen te hel pen zijn in Den Bosch binnengeko men. Op girorekening 4348 van het Huisvestingscomité te Den Bosch werd in 5 dagen tijds meer dan 35.000 gul den gestort. De door Oostpriester hulp in samenwerking met' Middag klok Noodklok uitgegeven Gods penning is geheel uitverkocht. Rijks munt levert binnen enkele weken een nieuwe oplaag. De tekst van pater Werenfrieds radio-voordracht is voor belangstel lenden verkrijgbaar bij Oostpriester- hulp Den Bosch. Gebruikt u ook steeds meer stroom De kliekjes van de vorige week, waren meer gekruid dan anders, heeft men ons gezegd. We zullen u vertellen, wat erin zat: 1) De eerste klap is méér dan een daalder waard, dinsdag, 28 oktober; 2) Een kleine vergoeding voor ge leden onrecht, dinsdag, 28 oktober; 3) Conferentie van de grote twee van KIEKJES 8) Opvallend goed debuut, maan dag 27 oktober; 9) Een kleine vergoeding voor ge leden schade; dinsdag 28 oktober; 10) Granieten loflied op de samen werking, vrijdag, 24 oktober. Winnaar van de uitgeloofde vijf gulden is geworden de heer F. Otto, Kerkstraat 29, te Hoogmade. DE SCHOTEL VAN DEZE WEEK. Er staat gevogeltje op het menu. 6) liegt daar niet om. Voor de lief hebbers is er 2) ook worst te krij gen. Pepernoten zijn er ook en nog veel meer lekkers maar 3), die moe ten nog gelost worden. U krijgt er deze keer 1) een bord bij maar het couvert ontbreekt. Daarom zult u zich met 4) de hand möeten behel pen. Men kan ook zijn maaltijd in zo'n papier 5) verpakken en haar thuis op zijn gemak savoueren. Dat zijn zaken, waarvoor men altijd een oplossing kan vinden. In ieder geval is het een heel wat gemakkelijker vondst dan waarvan 7) een beeld gaf. WAT U DOEN MOET. Kunt u deze fotofragmenten thuis brengen? Moeilijk is dat niet, want u kunt er de krant bij-nemen als u die tenmin ste bewaard heeft. De omschrijving, van de foto waaruit u een kliekje meente te herkennen daarvoor leent zich een eventuele fotokop bij uitnemendheid moet u wel verge zeld doen gaa.. van een datum, waar op de betreffende foto in de krant heeft gestaan A's u uw oplossing onder het motto „Fotokliekje" voor donderdag a.s. inzendt aan de redac tie van De Leidse Courant, maakt u een goede kans, een prijs te winnen in Frankfurt, dinsdag, 28 oktober; 4) Nou, het achtste blies beter!, vrijdag, 24 oktober; 5) „Kees de Bok" sprong in de houding, woensdag, 29 oktober; 6) Jonge Duitser maakte carrière op rolletjes, dinsdag, 28 oktober; 7) De nieuwe t.v.-wolkenkrabber te Lopik, woensdag, 29 oktober; M EERST REKENEN, DAN DOEN De doorsnee Nederlander „prutst" graag aan z(jn electrische leidingen. Hij legt een stopcontact extra aan, Üi er moet een schemerlampje bij, het PU is prettiger een trekschakelaar bij WÊ het bed te hebben en zo gaat het voort. Hij denkt er veelal niet om, dat jH dit alles niet ongestraft kan voort- gaan. Er zijn grenzen aan het ver- =s mogen van elke installatie. Plotse- H! ling slaan de „stoppen" door en wat Hl dan? Menigeen weet van de electrici- teit niet meer dan dat het gevaar- E|p lijk is de vingers in het stopcontact te steken en dat een doorgebrande lamp eenvoudig vervangen kan wor- den door een nieuwe, die echter ook 220 Volt moet vermelden. Wat nu §H eigenlijk die „watten" en „ampères" zijn, weten ze niet en nog minder beseffen ze, hoeveel toestellen ze kunnen inschakelen op één contact s' doos. Laten we daarom de electriciteit eens vergelijken met water. Ook daar een gesloten leiding héén en !H een afvoerleiding terug. Ook in de waterleiding schakelaarsi, die we moeten omdraaien voor de (water)- stroom er uitkomt. Ook daar een meter, die het verbruik meet. UI Op de waterleiding moet „druk" staan om het water naar de huizen te persen en omhoog te duwen naar de hoogste étage. Welnu, dit is bij de electriciteit eveneens het geval, HH maar dan noemen we de druk „span- ning" en de perspomp is 'n dynamo in de centrale inplaats van in de watertoren. Hoe groter de druk, hoe Hl verder we de stroom kunnen per- lsi sen. Voor grote afstanden gebrui- fܧ ken we dus wel 50.000 Volt; een volt is een eenheid van spanning. 220 Volt is het meest economisch Die 50 kilovolt is evenwel zo ge- g vaarlijk, dat we die niet thuis kun- nen gebruiken, daarom wordt de =H stroom getransformeerd op een la- Hl gere „druk", nl. van 220 volt. Deze is slechts in ongunstige omstandig- heden (vocht!) dodelijk. Hl Alle electrische apparaten, gloei- lampen enz. moeten geschikt zijn =j voor de spanning van 220 volt, die H| in Nederland algemeen gebruike- lijk is, uitgezonderd enkele plaatsen H waar 127 volt is toegepast. 220 Volt is het meest economisch. H Als wij water gebruiken kunnen |H we de kraan geheel open zetten of minder ver openen. Er stroomt dan meer of minder water uit, afhanke- |H lijk van ons gebruik. De toestellen, S die in huis electriciteit verbruiken, zetten ook de „kraan" meer of min- der wijd open, ze gebruiken veel °f weinig stroom. Een gloeilamp bv. g laat heel weinig stroom door, maar een electrisch kacheltje drinkt de stroom gulzig in. Dat meten we in ampères. IH Wat gebruikt de radio? Hl Een gloeilamp van 100 watt con- sumeert maar 0,5 ampère, dat is dus |p niet veel. Een radio niet veel meer. =s De televisie 1 ampère. De stof- zuiger en het scheerapparaat kun- nen er ook mee door en we gebrui- gg ken ze maar kort. De grote boos- doeners zyn de wasmachine en het P| strijkijzer, het electrisch fornuis en =1 het kacheltje met meer dan één |p staaf. Een element van zo'n elec- trisch kacheltje staat genoteerd op g 500 Watt, dat geeft bij 220 Volt 500 gedeeld door 220 2.3 ampère. En als het een driestaafs kachel is: 7 ampère. lü Eén zo'n driestaafs kacheltje kan dus al onze zekeringen van 6 am- §jp père doen doorslaan. H| En nu zijn we ook waar me moe- ten wezen: op de sterkte van de Hl zekeringen. U begrijpt, dat we met „stoppen" van 6 ampère wel alle =H lampen in huis kunnen inschakelen. want daar zijn de nodige kleintjes |H bij, maar niet alle electrische toe- g stellen als strijkijzers, wasmachi- nes, kookplaten en kacheltje(s). Al- vorens nieuwe leidingen en stopcon- Hf tacten aan te leggen en steeds meer p| nieuwe toestellen in te schakelen. dienen we toch eens even te reke- Laat de leidingen niet smelten! Aangezien de electriciteitsmaat- schappij ons de stroom niet voor niets wil leveren, passeert de stroom een aansluitkast met meterbord. Net als een watermeter het waterver bruik telt de electriciteitsmeter uw stroomverbruik en wel in kilowat- uren. Een watt :'s een volt maal eer ampère. Een kilowatt is duizend watt. Duizend watt per uur ver bruikt is een kilowattuur. Als u dus alleen gloeilampen in huis had en die verbruikten bij 220 volt tezamen 2 ampère, dat is 440 Watt, dan kostte u dat per uur de plaatselijke prijs van nog geen half kilowattuur, nl. 0,44 kWh. Maar zoudt u ongelimiteerd stroom gaan verbruiken, dan zou den de leidingen, die daar niet op berekend zijn, in korte tijd veel te heet worden, zodat er een brand gevaarlijke toestand ontstaat. Dit mag nooit gebeuren en daarom zijn op elk meterbord smeltpatronen in geschakeld, die doorsmelten en de stroom onderbreken als „de kraan te ver wordt opengedraaid" en als er kortsluiting ontstaat. Want kort sluiting is het allergrootste gebruik: Dan wil alle stroom van de cen trale plotseling door die ene draad, die deze stroom onmiddellijk een terugweg verschaft zonder enige „weerstand" ertussen. Let op de kleur zekeringen. Er zijn verschillende soorten smeltpatronen. De meest voorko mende in huisinstallaties laten 6 of 10 ampère door voor zij doorstaan. De v.# arde staat op de zekering aan gegeven en aan de kleur kan men deze herkennen: groen 6, rood 10 ampère. Wie wel eens in een donkere gang op zoek geweest is naar zekeringen, zal nu wel zo verstandig zijn steeds een zaklantaarn bij het meterbord gereed te hebben en daar ook reser ve smeltpatronen van de juiste waarde bij de hand te houden! Met die zaklantaarn is dan wel snel te zien, waar het gekleurde schijfje los achter he* glaasje van de houder ligt. Die zekering moet dan vervan gen worden. Wanneer u patronen hebt van 6 ampère, dan kan bij een netspanning van 220 volt totaal 6 x 220 1320 watt worden afgenomen. Dit weten de, kimt u zelf narekenen of u niet teveel belasting per groep hebt in geschakeld. Zo gaat het niet! Een huisvrouw is bijvoorbeeld aan het strijken in de avonduren met een strijkijzer van 400 watt. Ze heeft het koud en steekt een elec trisch kacheltje aan met 2 staven, dat is dus nog eens 1000 watt. Bo vendien branden er gloeilampen tot totaal 250 watt. Tegelijk wordt nu verbruikt 1550 watt, maar er kan slechts 1320 watt worden afgeno men. Onherroepelijk smelt de vei ligheid door en zit onze huisvrouw in het donker. Natuurlijk loopt ze naar het me terbord en wil een nieuwe zeke ring indraaien. Maai dat is juist volkomen fout. Éérst moet zij de apparaten uitschakelen, waarmee ze bezig was, anders heeft vernieuwing van de smeltpatronen geen zin, ze slaan toch weer door. Opletten is dus de boodschap en niet doorgaan met bijschakelen van nieuwe apparaten, aftakken van lei dingen en aanleggen van stopcon tacten. Reken ook uw verbruik per stopcontact na. alvorens drieweg- stekkers toe te passen; De hoogst toegelaten stroomsterkte staat op de meeste contactdozen vermeld. En ga uw zekeringen van 6 am père niet door patronen van 10 am père vervangen als de hoofdzeke ringen daar niet op berekend zijn want dan krijgt u de grootste last met de maatschappij als haar be veiliging doorslaat. UIT DE KEUKEN GEKLAPT MENU VAN DE WEEK Wanneer men kaas bij de warme maaltijd gaat gebruiken is de keuze van de juiste kaassoort van enorm belang. Deze week b.v. staat een ge- bakken kaaslapje op het menu, een gerecht wat bijzonder gemakkelijk en vlug is te bereiden mits men m maar van de goede kaas gebruik maakt. Daar het lapje door het bak- ken smeuig moet worden, leent een oude kaas zich voor dit gerecht niet goed. Oude kaas te te droog en te hard. Kiest men daarentegen jonge kaas dan zal deze in de hete boter te snel uitsmelten tot een panne- koek, die misschien zelfs aan de bodem van de koekepan blijft kle ven. Belegen kaas van 46 maan den oud is in dit geval het meest geschikt. In plakken gesneden van Vs tot yK cm, door een bloempapje gehaald, gewenteld door paneermeel en sne! aan beide zijden goudbruin gebakken, bezorgt deze kaas U een welkome afwisseling bij de keuze van Uw gerechten. ZONDAG: gevulde tomaten met kaasragout; Wiener-schnitzel,, witlof sla, aardappelen; yoghurt- pudding. MAANDAG: gebakken kaaslapjes, andijvie, aardappelpuree; water- gruel. DINSDAG; sausijsjes, bloemkool, aardappelen; caramelvla. WOENSDAG: gesmoorde prei met gehaktballetj es, aardappelkoekj es griesmeelpap. DONDERDAG: stamppot zuurkool, Speklappen; fruit. VRIJDAG: rijst met gepocheerde eieren, tomatensaus; crème pa naché. ZATERDAG: macaronischotel met ham; yoghurt met banaan. Was de tomaten en verwijder de kroontjes. Halveer ze en wrijf ze in met wat zout en peper. Smelt roomboter in een steelpan. Voeg bloem toe tot een geheel ont staat. Schenk in gedeelten melk bij en roer de massa steeds goed glad Maak het sausje op smaak af met wat zout, peper, nootmuskaat en ge raspte kaas. Roer, wanneer de saus is afgekoeld, de eidooiers er door heen.- Klop de eiwitten stijf en schep deze luchtig door de kaassaus. De gehalveerde torn latjes vullen met de kaassaus. Zet ze in een beboter de vuurvaste schaal met iets water er in. Plaats deze boven in een ma tig verwarmde oven en laat het kaasvulsel lichtbruin kleuren. Ook in h huis leuk gekleed l ER zijn helaas maar al te veel dames, die menen dat het er weinig toe doet hoe zij bij hun werk in het huishou den gekleed gaan. „Och je bent in huis toch niet veel nut!" is het argu ment dat zij aanvoeren en al is dat in zekere zin waar, toch is het ver keerd zo te denken en te handelen, want wanneer we elke dag in oude afgedragen plunje lopen laat dit niet na een ongunstige invloed op ons uit te oefenen. Wij gaan vervlakken en onze houding, ons zelfbewustzijn wordt er door geschaad. Neen, ook in onze dagelijkse werk zaamheden in huis moeten we er voor zorgen prettig en leuk gekleed te gaan, ook al zal deze kleding voor ons werk geschikt moeten zijn. Niet alleen helpen we- aan de deur onze leveranciers, die óók een oordeel over ons hebben wanneer ze onze kleding zien, maar bovendien kan het gebeu ren dat er onverwacht iemand komt, die wij moeten ontvangen. Iedere huisvrouw zal zich prettig voelen wanneer ze zodanig gekleed is dat ze zich niet behoeft te schamen. Onze illustratie geeft een voorbeeld van hoe men er ook in huis leuk uit kan zien. In het koude seizoen is een lange broek heus zo dwaas nog niet. Die sluit lekker af, zeker nu wij in deze tijd aan snelle temperatuurwisse lingen bloot staan. Daarop een origi neel leuk jakje, vervaardigd van een lekkere warme wollen stof in een aardig streepdessin. De mouwen zijn wijd ingezet doch lopen bij de polsen nauw toe, gemakkelijk bij het werk- Het jakje heeft geen kraag en terwijl het van voren met enkele knopen sluit, kan men het tailleren door van achteren twee bandjes samen te kno pen. Vooral dit laatste geeft er een leuk effect aan en maakt van het ge heel een vlotte verschijning. Zo toegerust kunnen we in het huis houden prettig werken en tevens zijn we leuk gekleed, zodat we ons niet behoeven te generen voor leveranciers en onverwachte bezoekers. (Nadruk verboden).

Leidse Courant | 1958 | | pagina 10