Gebed is hoofdzaak, maar geld noodzaak in binnenlands apostolaat N^Hampo St Willibrord-zondag in alle bisdommen 't Kruispunt in de kerk De klas is kind-in-huis bij de burgemeesier Moties over binnenlands beleid in de Kamer Sultan Hamid eindelijk weer thuis Café's schuldig aan de dood van 'n scholier? Caféhouder betaalt „bedrijfsrisico" Besmettelijke ziekte onder visstand VRIJDAG 7 NOVEMBER 19o8 DE LE1DSE COURANT PAGINA y Zondag a.s. gaat katholiek Neder» land er zich op bezinnen, dat er nog een ander apostolaat bestaat dan de missie onder de heidense volkeren, dat de propaganda van het geloof, niet alléén gebracht wordt door zwoegende missionarissen die er gens bij de evenaar de hitte van de dag dragen in de wijngaard des He ren, maar ook door de apostelen, die het geloof uitdragen onder de niet- katholieken van het eigen land. Het is dan n.l. Willibrord-zondag en dat betekent, dat de St. Willi- brord-vereniging een beroep doet op de gelovigen een bijdrage te schen ken aan het binnenlands apostolaat in de vorm van gebed en van geld; want gebed is hoof dzaak, maar geld nood zaak. De St. Willibrord-vereniging on dersteunt 57 instituten die zich in zetten voor het binnenlands aposto laat onder de niet-katholieken en buitenkerkelijken. Zij doen dit door voordrachten en lessen, conferenties, en bijeenkomsten en vele indivi duele contacten. 143 Priesters re gulieren en seculieren zijn voor dit werk ingeschakeld. Zij hebben hiervoor een aparte opleiding gekre gen. Waar blijft het geld? Omdat de zakelijk ingestelde mens van vandaag graag wil weten waar zijn geld blijft is het misschien wel goed eens na te gaan, wat de St. Willibrord-vereniging gedaan heeft met de collecte-opbrengst van het vorig jaar. Totaal werd een bedrag van 109.125 uitgekeerd, en hiervan wer den subsidies verleend aan het blad „De Vragende Mens", dat gratis wordt gezonden aan adressen van buitenkerkelijken, aan de schrifte lijke cursus, de conferenties voor niet-katholieken, de advents- en kerstbijeenkomsten en aèn de theo logische disputen. De collecte van St. Willibrord- zondag heeft 107.000 gulden opge bracht. Het geld is dus schoon op gegaan en gelukkig krijgt men nog wat bij elkaar door persoonlijke gif ten. Het werkterrein Deze zakelijke uiteenzetting moet natuurlijk gevolgd worden door een omschrijving van de betekenis van dit binnenlands apostolaat. Het Ka tholiek Sociaal Instituut heeft ons cijfers verstrekt en aantekeningen bij de sociaal-kerkelijke problema tiek van de afzonderlijke bisdom men. Om bij de deur te blijven: in het bisdom Rotterdam zijn een half mil joen of 21,1 procent buitenkerke lijken. De groeiende agglomeratie rond steden als Rotterdam, Den Haag, Leiden, Delft en Gouda plaat sen het bisdom voor een bijzondere problematiek. Kerkenbouw is een eerste noodzaak, maar daarnaast vraagt ook het bedrijfsapostolaat de volledige aandacht. Het werk onder de buitenkerkelijken wordt in ver schillende vormen gevoerd; wij noe men onder meer de „Vrouwen van Bethanië", die haar prachtig werk doen in Den Haag, Leiden en Rot terdam, de paters Franciscanen in Delft, de missionarissen van het H. Hart in Den Haag en Rotterdam. St. Willibrord te paard. Standbeeld op het St. Janskerkhof te Utrecht. Anders ligt het vraagstuk in de bisdommen Breda, Den Bosch en Roermond. De zuidelijke provincies hebben zeer lang hun traditionele structuur behouden. Er vormen zich nu ook in de industriële centra, voor al in het oosten van Brabant, le vensbeschouwelijke minderheden, die door hun leiderschap in de indus trie hoge plaatsen op de maatschap pelijke ladder innemen. Zowel van Nederlands Hervormde als van Ge reformeerde zijde groeit de activi teit om de dikwijls verspreid wonen de groepen meer onderlinge samen hang te geven op pastoraal en econo misch gebied. Een oecumenische ontmoeting wordt nagestreefd. In alle bisdommen immers zal er een werkelijk nationale en oecumeni sche verantwoordelijkheid en solida riteit moeten groeien, welke van de parochiegemeenschap uit moet wor den gestimuleerd. In economisch opzicht biedt de agglomeratie Utrecht in 't aarts bisdom dezelfde problemen als de randstad Holland. In Utrecht en Groningen doen zich ook sterke concentraties voor en in de diaspora liggen vele oecu menische en apostolische moge lijkheden. Dit alles zeer summier weer gegeven uit genoemd rapport leidt tot de conclusie dat in elk bis dom van Nederland op een geheel eigen wijze een spanning ligt tussen het behoud van de eigen gelovigen en de apostolische wervingsmoge lijkheden door oecumenisch werk en nieuwe vormen van zielzorg. Na tuurlijk zijn er vrij sombere gege vens over het niet meer Pasen hou den van katholieken. Het Kaski con cludeert echter, dat men in de gehele westerse samenleving kenmerken aantreft van toenemende verwereld lijking, die echter gepaard is gegaan met een nieuwe bewustwording van de wezenlijke taak van de Kerk. De ontkersteningsverschijnselen zijn in grote mate een overgangsverschijn sel. Nieuwe tijd In vele kringen van de Kerk aldus het rapport wordt de uitda ging van de nieuwe tijd verstaan en zoekt men ernstig naar nieuwe, aan gepaste vormen. Opvallend is de toe nemende behoefte aan een persoon lijke verdieping van het geloofsle ven. Men leest het ook in talrijke moderne publicaties: boeken en tijd schriften. Vernieuwingen zijn er op het gebied van bijbelstudie, litur gische beweging, bij het apostolaats- werk en de oecumenische activiteit. In Nederland liggen bijzondere kan sen om aan elk van deze bewegin gen en voor ieder bisdom een eigen gestalte te geven. De St. Willibrord- vereniging heeft hierbij een eigen taak. In dit verband is het goed te ci teren uit een brief, die een niet- katholiek aan een priester schreef: „binnen deze Kerk heb ik zoveel echt diep geloof en waarachtige christelijke liefde ontmoet, zowel bij priester als bij leek^ dat het op mij een onuitwisbare indruk heeft ge maakt". De schrijver van deze brief ver heelt niet, dat er onder de katholie ken ook anderen zijn, maar de saam horigheid vooral, de grote familie kring als het ware, trekt hem aan in deze z.g. moderne tijd, waarin de mensen langs elkaar leven, zónder eikaar leven. Zo'n brief kan voor ons katholieken slechts een aanspo ring zijn, in de waarachtige christe lijke geest te leven, want zeer voor treffelijk apostolaat kunnen wij ver richten, alleen al indien wij leven volgens de woorden van Christus: „Daaraan zult ge Mij herkennen. De schoolruimte-nood in het plaatsje Vollenhove is zo nijpend geworden, dat er een oplossing geforceerd moest worden. De burgemeester, mr. J. G. Krol, heeft de knoop nu doorgehakt en besloot dat hij het veld zou ruimen voor de leergierige ingezetenen: zijn werkkamer in het gemeentehuis werd als klasselokaal ingericht, terwijl de burgervader naar de zolder van het raadhuis retireerde. Dat de kinderen deze daad wisten te waar deren, blijkt wel uit deze foto, die tijdens een van de lessen werd gemaakt: een driewerf hoera schalde door het lokaal, toen de burgervader eens naar zijn „logees" kwam kijken. Weer gesprek over salarissen ambtenaren De begroting van Binnenlandse za ken heeft gistermiddag in de Tweede Kamer weer vier moties opgeleverd. Een motie van de heer Blom (Pvd A) nodigt de minister uit zijn mede werking te geven aan het voortzetten in het georganiseerd overleg over de salariëring van de lagere en middel bare ambtenaren op basis van de voorstellen van de samenwerkende centrales. AANTAL R.K..NH., OVERIGE KERKELIJKE GEZINDTEN EN ONKERKEUJKEN OP 31 MEI 1947 (PER BISOOM) c HAARLEM I STELT OOOCO PERSONEN VOOR BISDOMSGRENS Sultan Alkadrie Sjarif Hamid is op de luchthaven Schiphol aangekomen. Sultan Hamid en zijn vrouw, die i de kinderen ter begroeting aanwezig was. De heer Smallenbroek (AR) wens te in een motie een ontwikkelings fonds tot stand te brengen, waarin in overleg met de colleges van Gede puteerde Staten gemeenten in de probleemgebieden in het algemeen en in de industriekernen in het bij zonder op doeltreffende wijze in de noodzakelijke behoeften kunnen voorzien. Drs H. M. Franssen (PvdA) diende twee moties in. De eerste vroeg de tijdelijke regeling in de fi nanciële verhouding tussen rijk en gemeente te verlengen, omdat er voor de aangekondigde wet in werking treedt een wetteloos tijdperk is. De tweede motie vroeg rekening te houden met de gemeenten, die in de noodgebieden zijn, bij het berekenen der aanvragen om subjectieve verho ging. Dinsdag a.s. zal over deze mo ties, waarvan de uitslag nog -onzeker is, gestemd worden. Slechts de derde genoemde motie werd door de minis ter ontraden. Vragen in Tweede Kamer Het Tweede Kamerlid de heer Van de Wetering heeft aan de minis ters van sociale zaken en volksge zondheid en van justitie de volgende vragen gesteld: 1. Kunnen de ministers medede len of het waar is, dat een negen tienjarige scholier zondag 2 novem ber j.l. te Eindhoven is overleden we gens overmatig gebruik van alcohol, hem in café's en bars aldaar geschon ken? 2. Zo ja, zijn de minister dan ook van oordeel, dat op laakbare wijze een gTote hoeveelheid sterke drank aan een minderjarige is verstrekt en derhalve de eigenaar, c.q. de eigena ren van de hierbij betrokken café's en bars in de binnenstad van Eind hoven ter verantwoording dienen te worden geroepen, waarbij de schuld vraag wordt vastgesteld? 3. Zijn de ministers bereid het toezicht op deze soort gelegenheden zodanig te verscherpen, dat derge lijke afkeurenswaarddige praktijken worden voorkomen, c.q. de eigena ren worden gestraft, eventueel met intrekking der vergunning tot ver koop van sterke drank op grond van artikel 32, lid 1, ten derde, van de drankwet? 4. Indien deze laatste maatregel uitsluitend tot de bevoegdheid van gemeentebesturen behoort, zijn de ministers dan bereid deze aangele genheid met hun ambtgenoot van binnenlandse zaken, bezitsvorming en publiekrechtelijke bedrijfsorgani satie te bespreken, teneinde tot de vereiste krachtige maatregelen te ko men? Rondvliegend drinkgerei Bierflessen en bierglazen, stoelen e.d. vlogen in het rond bij een dans avond in een café te Die ver, toen en kele bezoekers verschil van mening kregen en de inventaris als slagwa pen of projectiel gebruikten. De politierechter van Assen kon tot zijn spijt geen schuldigen aanwij zen, omdat het aantal vechtenden te groot was geweest. De caféhouder zal daarom zelf voor de kosten moeten opdraaien. Er was er slechts een die bekende een bierglas te hebben gegooid, toen het vuur hem te na aan de schenen was gelegd en tevens had hij er met de blote vuist opgetimmerd. Deze man was de 38-jarige ijscoventer H K., die nu voor zijn wandaden twee weken zal moeten brommen. (Advertentie) MINISTER BEANTWOORDT VRAGEN OVER ALGERIJNSE OFFICIEREN. Op een vraag van het Tweede Ka merlid de heer E. A. Vermeer be treffende het spreekverbod aan twee officieren van het Algerijnse bevrij dingsfront in een vergadering te Delft, heeft de minister van justitie, het volgende geantwoord: „Twee vertegenwoordigers van het z.g. Algerijnse bevrijdingsfront zijn voornemens geweest op door de stu dentenvereniging „Politeia" in Delft en Amsterdam georganiseerde, ook voor buitenstaanders toegankelijke vergaderingen over dat bevrijdings front te spreken en dienaangaande persconferenties te houden. Zoals de minister herhaalde malen heeft medegedeeld, gaat de regering het bedrijven van ongewenste poli tieke activiteit door vreemdelingen in ons land tegen. Het ontwikkelen van de bovenvermelde activiteiten op Nederlands gebied door een politieke organisatie als het Algerijnse Bevrij dingsfront een organisatie, die op het grondgebied van een bevriende mogendheid op grote schaal geweld plegingen heeft uitgevoerd acht de regering niet toelaatbaar. In verband daarmede heeft zij aan de beide vertegenwoordigers van het bevrijdingsfront geen verblijf hier te lande voor het door hen beoogde doel toegestaan. Geruchten over een besmettelijke ziekte onder de zoetwatervissen, heb ben de Nederlandse hengelaars we reld ernstig verontrust. Herhaalde lijk wordt de inspectie der visserijen in Utrecht gebeld om informaties. Er is geen enkele reden voor alarm, zo meent deze dienst Hier en daar werd geconstateerd, dat karpers, brasems en voorns ziekteverschijnse len vertonen. Die ziekte veroorzaakt rode plek ken op huid en spierweefsel en bij sommige vissen die men ving nam men zweervorming waar. Er is voorts vastgesteld, dat de ziekte besmette lijk is. Daarom heeft de organisatie ter verbetering van de binnenvisse rij (OVB) beheerders van viswater de raad gegeven, voorzichtig te zijn met het uitzetten van pootvis, af komstig uit besmet gebied. Er be staat geen enkel gevaar, voor een epidemie van enige omvang. Daar de ziekte en haar verschijnselen bekend zijn, is het niet nodig, vissen met ro de stippen voor onderzoek naar Utrecht op te sturen. Deze vissen kunnen zonder enig bezwaar gegeten worden. Aard en omvang van de vissen- ziekte worden in Utrecht nader on derzocht. ZEEPOST. Met de volgende schepen kan zee post worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tus sen haakjes, achfer de naam van het schip vermeld: Argentinië: ss „Alioth" (11/11); Australië: ms „Zaankerk" (11/11); Brazilië: ss „Alioth" (11/11); Canada: ms „Prins Willem van Oranje" (15/11); Chili: via New York (13/11); Indonesië: ss „Utrecht" (13/11) en ss „Automedon" (15/11); Ned. An tillen: ms „Memnon" (11/11); Ned.- Nieuw Guinea: ss „Utrecht" (13/11); Nieuw Zeeland: via Engeland (15/11); Suriname: ms. „Stentor" (18/11); Unie van Zuid-Afrika en Z.W. Afri ka: ms „Bloemfontein" (12/11); Brits Oost-Afrika: ss „Pierre Loti" (9/11). Inlichtingen betreffende de verzen dingsdata van postpakketten geven de postkantoren.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 9