Victoria. K.V.P. pleit voor Indonesiërs die naar Nederland willen Wesi-Duitsland de beste klant van Hollandse bollenkwekers De Friese vierling gaat het goed Verontwaardigde vader (20) door messentrekker gewond De huisvesting van gerepatrieerden VRIJDAG 7 NOVEMBER 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 Voorname palen in Mokum's drasse grond Donderdagmorgen is aan het Europaplein te Amsterdam door burgemeester, mr. G. v. Hall, samen met de heer Egon F. Eriksson de eerste paal geheid voor het nieuwe RAI-gebouw. Foto: links de heer Egon F. Eriks son, rechts burgemeester mr. G. van Hall. de minister van Justitie zijn beleid in dit opzicht wijzigt. Er zijn ongeveer duizend van deze lieden in Indonesië. Mr Van Doorn dreigde bij een onvoldoende antwoord van de mi nister met een motie. De heer Berkhouwer (WD) sprak nog over de politieke en de mense lijke kanten van het drama met de 37 verstekelingen. Hij stelde onder gel, dat aan deze spijtoptanten een 1 meer vast, dat Nieuw-Guinea ook «aj ia tot het gebieci van het koninkrijk behoort. Waarom konden deze men- Visa voor z.g. spijtoptant De KVP-fractie in de Tweede Ka mer heeft gisteren van de minister van Justitie, mr Samkalden, een dui delijk beleid gevraagd voor de spijt optanten in Indonesië. Mr van Doorn (KVP) bepleitte een algemene re- visum wordt verleend, zodat naar Nederland kunnen reizen en er geen beoordeling van hun geval plaats vindt. Spijtoptanten zijn degenen, die bij de soevereiniteitsoverdracht in In donesië woonden en hun Nederlan derschap prijsgaven om de Indone sische te verkrijgen. Thans hebben zij spijt van deze optie en zij willen, zo herinnerde mr Van Doorn er aan, genaturali seerd worden. Zij willen naar Ne derland met behulp van een visum. Voor hen moet gelden, aldus mr. Van Doorn, dat zij in Nederland welkom zijn. Zij mogen niet de consequenties van hun optie dragen. Als wij en zij ons niet zo pijnlijk vergist hadden zouden zij nu nog Nederlanders zijn. In Indonesië worden deze mensen Van Nelle bestellen KATH. STREEKLYCEUM TE DEVENTER. Architect J. van Dongen uit Apel doorn heeft gisteren te Deventer aanbesteed de bouw van een kath. streeklyceum. Hei| te bouwen lyceum zal plaats bieden aan 600 leerlin gen. Er waren 49 inschrijvingen. Laag ste was de firma Berntsen en Braam genegeerd. Het wordt hoog tijd, dat|te Nijmegen met 1.068.500. De gun- ning is in beraad gehouden. De bouw Van Nelle bestellen (Adv.) was begroot op 1.140.000. Ooglijdersgasihuis koninklijk H. M. de Koningin heeft donderdag in het Academiegebouw van de Rijks universiteit te Utrecht de plechtige herdenkingsbijeenkomst ter gelegenheid van het 100-jarig. bestaan van het Ooglijdersgasthuis bijgewoond. Op de bijgaande foto zien we de vorstin bij het betreden van de aula. IN ééN MAAND 3200 NIEUWE LEDEN BIJ DE K.A.B. In de maand oktober bracht de actie „Voor wat hoort wat II" ruim 3200 nieuwe leden bij de K.A.B. op. Deze actie wordt in deze maand tij delijk onderbroken door de actie „Wees een Sint voor een kind", waar bij de propagandisten voor elk aan geworven lid de naam en het adres van een ziek of invalide kind kunnen opgeven, waaraan de Centrale Pro paganda Dienst dan met Sinterklaas een aardige verrassing stuurt. Reeds nu komen er uit tal van afdelingen berichten binnen, waaruit blijkt, dat men voor dit doel plaatselijk bepaal de ziekenzalen of kindertehuizen adopteert. Negen weken oud is thans de Frie se vierling. Het gaat het kwartet nog steeds uitstekend. De zwaarste baby is vijf pond. ,Als het gewend is aan andere voeding, zal het kind voor het eerst in zijn ouderlijke woning in Deinum kunnen worden verwel komd. Moeder LautenbachSpoel man maakt het eveneens prima. Van Nelle bestellen (Adv.) 14 Mille verduisterd, eis: 15 maanden De officier van justitie bij de Haar. lemse rechtbank eiste donderdagmid dag tegen de 27-jarige bedrijfsleider J. O. uit Haarlem, die zich te ver antwoorden had wegens verduiste ring in dienstbetrekking van 14.000 een gevangenisstraf van 1 jaar met aftrek, waarvan 3 maanden voor waardelijk. De bedrijfsleider die werkzaam was geweest bij een kolenbedrijf in Heemstede, hield afleveringsbonnen van kolen achter en inde bedragen, die hij niet afdroeg. In twee jaar tijds kwam hij in het bezit van 14.000 gulden. Ter zitting deelde verdach te mee, het geld aan een kennis te hebben geleend. Volgens de raadsman was de con trole bij het bedrijf zeer slecht, waar door het gemakkelijk was, het ge- inde geld niet af te dragen. Pleiter vroeg clementie. Uitspraak 20 november. ZANGVOGELTJE BEKROOND. De directeur van Artis, dr. E. F. Jakobi, heeft donderdagavond in de Amsterdamse dierentuin een tentoon stelling van tropische vogels, bas taarden, parkieten èn kleurkanaries geopend. Een door de Koningin en Prins Bernhard beschikbaar gestelde me daille voor de beste vogel van de tentoonstelling kwam in het bezit van de Amsterdamse vogelliefheb ber K. de Wee voor een door hem gefokte kruising tussen een edelzan- ger en een kanarie. Van Nelle bestellen (Adv.) Grootvader veroorzaakte steekspel In de Tulpstraat te Utrecht is het dezer dagen tot een bloedige steek partij gekomen tussen de 34-jarige G. H. en de 20-jarige huisvader A. P. v. Lr jr. De laatste werd zeer ernstig aan hoofd en handen gewond, H. moest met lichtere verwondingen worden opgenomen. De oorzaak van deze onenigheid was een leugen van de vader van A. P. van L. Deze had zijn 2'/2-jarige kleinzoontje (zoon van Van L. jr.) zaterdagmiddag op een fietstocht meegenomen. Onderweg was opa in 'n café aangeland en had zich daar in die mate vol gegoten, dat hij op de terugweg verschillende malen tegen de grond sloeg. De jongste van L. had daarbij een hersenschudding en schaafwonden opgelopen. Schoonprater. Om zich schoon te praten vertelde opa zijn zoon, dat het kind in een ca fé door de 34-jarige G. H. was gesla gen. De hele familie van L. kwam in rep en roer en men besloot op H. wraak te nemen. Drie dagen lang hebben broers, zusters, zwagers en schoonzusters het huis van de volko men onschuldige H. belegerd. H. durfde zijn huis niet te verlaten, totdat eindelijk het beleg aan de Hoenderhof werd opgeheven. H. be gaf zich naar de Tulpstraat om A. P. van L. de geschiedenis uit te leggen, maar hij werd zeer onvriendelijk ontvangen en zo gedreigd, dat hij Van Nelle bestellen (Adv.) De rechtbank te Amsterdam heeft gistermiddag bij interlocutoir von nis beslist, dat het onderzoek in de zaak tegen een 37-jarige wijkver pleegster van het Wit-Gele Kruis uit Ouderkerk aan de Amstel, voor het uitbrengen van een rapport over haar geestvermogens zal worden aan gehouden tot dinsdag 30 december a.s. om 14 uur. Tegen deze wijkverpleegster eiste de officier van justitie op 28 oktober j.l. wegens diefstal ten nadele van een bejaard echtpaar in Ouderkerk een gevangenisstraf van twee jaar met aftrek van het voorarrest en ontzet ting uit haar beroep voor de tijd van zeven jaar. De officier achtte na melijk bewezen dat de verdachte, die het bewuste huis geregeld bezocht om de ruim 80-jarige bewoner te verple gen, uit een trommeltje, dat deze oude baas in zijn bedstee bewaarde, alsmede uit'een doosje dat in de lin nenkast stond, in totaal ruim f 1000 zou hebben gestolen. Zij zelf ontkent dit echter ten stelligste, maar aange zien op haar strafblad een gevange nisstraf van elf maanden genoteerd staat wegens een vroeger in Den Bosch gepleegde verduistering van 16.000, werd zij toch kort na de aangifte in de zomer van dit jaar in voorlopige hechtenis geplaatst. De rechtbank heeft het dossier in handen gesteld van de rechter-com- missaris met de opdracht dat deze alsnog een rapport over de geestes- vermogens van verdachte zal laten uitbrengen. tenslotte met een mes een uitval deed naar de jonge vader en hem verschillende steekwonden toebracht H. was totaal overstuur. Hij sloeg met zijn blote handen nog enkele ruiten in en moest evenals zijn slachtoffer onder doktersbehandeling. Daarna is hij door de politie, die de zaak verder zal uitpluizen, in hechte nis genomen. Aan de toekenning van rijkspre mie voor woningbouw is de voor waarde verbonden, dat de bouw van de woningen binnen vier maanden na de datum van de premiebeschik king tot de bovenkant van de begane grondvloer is gevorderd. De minister van volkshuisvesting en bouwnijverheid heeft de mogelijk heid tot verlenging van deze termijn thans in beginsel beperkt tot drie maanden. In zeer bijzondere gevallen kan na een verlenging met drie maan den nog een verlenging van twee maanden worden verleend. Verder J Luchtdicht verpakt Altijd ovenvers - Altijd even lekker! garandeert U de versheid Uitvoer van zomerartikelen (tulpen, narcissen en hyacinten) over gehele linie iets toegenomen De bollenexport maakt balans op. De uitvoer van de zomerartikelen de tulpen, de narcissen en de hya cinten is achter de rug. En dan is daar altijd even de spanning: hoe is het nu dit jaar geweest. Men heeft enkele weken mogen gissen, maar nu heeft men zekerheid' de export van het zomergoed is toegenomen. Niet met naar de keel grijpende aantallen, maar men is zowel in kilo's als in guldens vooruit gegaan. En wat men Van Nelle bestellen In een nota naar aanleiding van het verslag van de vaste commissie voor maatschappelijk werk uit de Tweede Kamer over het wetsontwerp tot wij- zigig van de begroting 1958 van het ministerie van maatschappelijk werk (kosten versnelde repatriëring) geeft de minister van maatschappelijk werk een provinciegewijs overzicht van het aantal contractpensions en het aantal daarin gehuisveste gerepa trieerden per 1 okt. j.l. Aantal contract-pensions in ge bruik: Groningen 8, Friesland 7, Dren te 6, Overijssel 16, Gelaerland 75, Noord-Holland 63, Zuid-Holland 57, Utrecht 48, Zeeland 5, Noord-Brabant 51, Limburg 55. Totaal 391. Aantal gehuisveste gerepatrieer den, resp: 288, 204, 117, 579, 3.164, 2827, 2059, 2337, 133, 1931, 2788. Totaal 16427. Volgens de meest recente gegevens werden door kleinere beroepspen sions en door particu'ieren resp. 3768 en 3213 betdden beschikbaar ge steld. Van dit totaal aantal bedden (6987) waren er op 1 oktober 1958 ongeveer 4700 bezet. Glooaal is dus ongeveer 67 procent van het aantal bedden in kleinere beroepspensions en bij particulieren bezet. Van Nelle bestellen (Adv.) Een in Dusseldorp gevestigde firma heeft een nieuwe soort grammofoon plaat, vervaardigd uit zeer licht, buigzaam en moeilijk te beschadigen materiaal geïntroduceerd. Het geluid blijft zelfs na zeer onvoorzichtige be handeling onaangetast. De plaat is onbreekbaar en heeft een doorsnee van 17,5 centimeter en een draaisnel heid van 45 toeren per minuut. De uitstel is niet mogelijk. Dit betekent, prijs is anderhalve mark per stuk. dat bij overschrijding van de toege-JHet fabricage-procédé maakt een stane termijnen de premietoezegging massa-produktie van 50.000 stuks per zal worden ingetrokken. 1 dag mogelijk. reeds verwachtte is ook werkelijk heid geworden: Duitsland is thans bloemenatnemer nummex één. Ame rika dat verschillende jaren op de eerste plaats prijkte, is nu naar de tweede gedrongen, terwijl Engeland als derde werd geklassificeerd. Duitsland dat verleden jaar byna 13 milj. kilo afnam voor ƒ33.952.483 is nu gekomen op 14.791.804 kilo en ƒ37.320801. Deze cijfers betreffen de export in de maanden juli, augus tus en september. In dezelfde perio de importeerde Amerika in 1957 bij na 12 miljoen kilo voor 36.920.737 en dit jaar waren de cijfers als volgt: 10.889.819 kilo en ƒ35.899.754. Engeland is nog altijd een der groot ste afnemers, al blijkt wel, dat men daar minder aire soorten koopt. In de zomermaanden van 1957 voerde Engeland ruim 12 miljoen kilo in te gen een waarde van 28.704.030 en in dezelfde periode 1958 werden vanuit Holland verscheept 12.492.090 kilo ter waarde van 29.420.845. Zweden zakte in vergelijking met verleden jaar iets in, evenals België en De nemarken, al waren de bedragen niet verontrustend. Frankrijk, waarmee men verleden jaar veel grote moei lijkheden had steeg iets. Canada ging in kol's achteruit, maar in guldens nog wat vooruit en voor het overige zijn er weinig schokkende dingen van het bloembollenexportfront te melden. Van Nelle bestellen Minimum leeftijd voor vrachtrijders te laag? De president van de rechtbank te Breda vindt, dat de minimum leeftijd voor vrachtautobestuurders, achttien jaar, te laag is en dat de vroegere bepaling, die sprak van 21 jaar, ge zien de toeneming van het verkeer be ter gehandhaafd had kunnen blijven. Hij uitte deze mening tijdens de be handeling van de zaak tegen een twintigjarige Rotterdamse chauffeur, die met een veertien tons truck met oplegger een ongeval veroorzaakt had, waarbij een vrouw omkwam en een andere ernstig gewond werd. De jongeman had gedacht, dat er een dekzijl van zijn truck waaide, had achterom gekeken en daarbij blijkbaar aan zijn stuur gedraaid. Daardoor was de truck op de lin ker weghelft beland en het een te genligger in botsing gekomen. De officier hield rekening met de gunstige antecendenten van verdach te en eiste twee weken gevangenis straf en een jaar intrekking van het rijbewijs. De verdediger meende, dat zijn cliënt wel voldoende be kwaam was geweest, maar een mo ment onnadenken had gehandeld. De vrolijke keuken van Niet-meer-vrolijk België Op de afdeling „Vrolijk België" van de wereldtentoonstelling te Brussel heeft de vrolijkheid onder de grauwe herfstluchten nu wel definitief plaats gemaakt voor de rauwe geluiden van de werktuigen welke de slopers er gebruiken. Foto: het sloopwerk in volle gang bij de poort der boogschutters; op de achtergrond het Atomium, dat zal blijven staan.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 3