S)e CcidóeSoutamt l 49 2 België heeft 'n nieuw kabinet Latilit Vandaag geen schot op de maan IN FRANKRIJK VERMOORD? Oostenrijks „Blauwbaard" bekent De Gaulle decoreert Churchill Een 11 uitmuntende, dure jas, 75 Zuidslaven liepen weg Twintig Amerikanen op een ijsschots Italië is boos op Montgomery VRIJDAG 7 NOVEMBER 1958 50ste JAARGANG No. 14555 Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur L. C. J ROOZEN Telefoon: Directie, Abonnem., Drukkerij 30935; Red. 20015, 25594; KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Advertent. 20826. Giro 103003. Abonnemenspr. f 0.59 p.w., f 2.55 pjnnd., f 7.50 p. kwart. Franco p.p. 8.— Advert.: 17 ct p. mjn. Telefoontjes f 1.50 ZONDER OF MET H? In de lezerskring is vei*schil van mening, hoe de naam van de nieuwe Paus geschreven wordt: Joan nes of Johannes. Hef misverstand werd reeds gebo ren de eerste dag van 's Pausen pon tificaat, toen de „Osservatore Roma no" de officiële tekst publiceerde van de afkondiging „Habemus Papam", waarin met zeer grote letters de ge kozen naam als Johannes XXIII werd vermeld. In de „Osservatore Romano" van 4 november komt echter een, even eens Latijnse, opdracht voor van mgr Bacci, dé Latinist van de pauselijke kanselarij, waarin de naam als Joan nes wordt geschreven. Boven deze opdracht is een foto geplaatst van de Paus met zijn eigen handtekening: Joannes P.P. Echtei bevat de „Osservatore" op dezelfde bladzijde een artikel van de hoofdredacteur, graaf della Torre, waarin over 5 kolommen breedte wordt geschreven over „II triregno di Giovanni XXIII", wat niet anders vertaald kan worden dan: „het drie voudig rijk van Johannes XXIII". Giovanni is namelijk de Italiaanse vorm van Joannes, zoals Johannes in Nederland de gebruikelijke is (waar van de namen Johan, Hannes en Hans zijn afgeleid). In de Franse bla den wordt de Paus Jean genoemd, in de Engelse John, in de Spaanse Juan. De officiële Nederlandse schrijf wijze van de naam is Johannes, zoals blijkt uit de bisschoppelijk goedge keurde P. C. Bijbel-vertaling. „Hij (Zacharias) vroeg een schrijfbordje, en schreef: Zijn naam is Johannes" (Lukas 1, 63). Als de Italianen Giovanni schrij ven, de Fransen Jean, de Engelsen John, de Spanjaarden Juan, „ieder in zijn eigen taal", waarom zou in het Nederlands dan de Latijnse vorm al leen-zaligmakend zijn, in afwijking van de katholieke Bijbelvertaling? Beide spellingen zijn goed en kun nen dooreen worden gebruikt, zoals onze enige Nederlandse Paus beurte lings Kadrianus VI of Adriaan VI wordt genoemd, maar hier te lande toch bij voorkeur Adriaan. „What is in a name?" Wat steekt er in een naam? Wij bespeuren in het, overnemen van de Latijnse vorm, terwijl een Nederlandse aanw^v zig is, een tekort aan katholieke na tionale eigenwaarde. Niet zonder re den hebben de St.-Willibrord-ver- eniging, de St. Adelbert-vereniging e.a. de Latijnse toevoeging „us" weg gelaten. Achter het weglaten van de Latijnse suffix schuilt een gedachten- gang, welke feitelijk gemeengoed is van alle katholieke Nederlanders: dat wij niet Roomser behoeven te zijn dan de „Osservatore Romano" en dat blód is zeer goed Rooms! Wij blijven dus de voorkeur geven aan de spelling Johannes XXIII. Katholieken en liberalen De Belgische kabinetsformateur Gaston Eyskens heeft donderdag de vorming bekend gemaakt van zijn coalitie-regering die uit 12 katholie ken en zeven liberalen zal bestaan. De nieuwe regering die drie minis ters meer heeft, zal woensdag het programma aan het parlement voor leggen. Eyskens is ook in dit kabi- niet premier. Sinds de verkiezingen in juni van dit jaar stond Eyskens aan het hoofd van een katholieke minderheidsre gering. Na een recente coalitie met de liberalen waren aftreden en vor ming van een nieuwe regering nodig De regering, die negen Vlamingen Althans drie van de elf telt, zes Walen en vier Brusselaars Bij de Franse plaats Montbard is in het Bourgondisch kanaal het stoffe lijk overschot gevom'en van de 59- jarige handelsreiziger J. P. uit Den Haag. De medicus, die de lijkschouwing heeft verricht, meent sporen van ge weld te hebben aangetroffen, waar schijnlijk van messteken in de hart streek. Het parket van Dijon is bezig met het onderzoek. Gistermiddag omstreeks half vier van de arbeiders der onrendabele had men de heer P. het laatst gezien mijnen en de strijd tegen de werk-1 in een café te Montbard. Hij was :n loosheid in het algemeen. I deze streek onbekend. nen bijdragen aan de ontplooiing van de twee nationale Belgische cultu- ren op volkomen gelijke voet. Van de economische en sociale vraagstukken noemde hij de kwestie van de kolenoverschotten. Het pro bleem van de mijnen wordt een ramp. aldus Eyskens. Men kan geen mijnen sluiten zonder alle nodige maatregelen te nemen voor tewerk stelling van de ontslagen mijnwer kers. De minister van arbeid wacht dan ook een belangrijke taak voor het tewerkstellen en herklasseren vap wie drie Franssprekenden is donderdagavond door koning Bou- dewijn beëdigd Premier Eyskens' verklaarde don derdag, toen hij de samenstelling van zijn regering bekend maakte, o.a., dat hij bij het verlenen van moord. Het hoofdbureau van politie te Wenen heeft donderdagavond mee gedeeld, dat Max Gufler, die in voor arrest wordt gehouden op verdenking van moord op elf vrouwen, heeft bekend drie vrouwen te hebben ver- sommige bevoegdheden aan bepaal de ministers van welbepaalde bedoe lingen is uitgegaan. Zo hoopt hij, dat het nieuwe ministerie van culturele zaken een vernieuwing in de betrek kingen tussen Vlamingen en Walen zal kunnen inluiden, vooral op het gebied van de moeilijke vraagstuk ken als de taalkwestie. Eyskens hoopte dat dit ministerie zal kun- In Canada verongelukt De Nederlandse zeeman Jan Arie Damman is gisteren in een zieken huis te Montreal overleden, nadat hij door een zwaaiende boordkraan aan het hoofd was getroffen en daar bij een schedelbreuk had opgelopen. De 27-jarige jongeman was eerste stuurman op de „Prins V.'illem IV" van de maatschappij zeetransport n. v. „Oranjelijn" te Rotterdam. De Willem IV'! lag gemeerd in Montreal. J. A. D. woonde in Hen drik Ido Ambacht en was pas ge trouwd. Sir Winston Churchill is donderdag te Parijs door generaal De Gaulle on derscheiden met het Franse bevrij- dingskruis, één van Frankrijks zeld zaamste en hoogste onderscheidin gen, voor zijn „beslissende bijdragen aan de redding van de vrijheid der wereld". Bij deze gelegenheid zei de Britse staatsman, dat de problemen waar het Westen thans voor staat, in be paalde opzichten ingewikkelder kun nen zijn dan de strijd om het behoud van achttien jaar geleden, omdat er „geen duidelijk omlijnd doel voor een overwinning in ons gezichtsveld" ligt. Churchill noemde de sitpatie in de huidige wereld „vrede noch oor log." Franse medaille voor Churchill Deze vrouwen waren de 47-jarige Maria Robas, de 44-jarige Josephine Kammleitner en de 44-jarige Juliane Nass. De politie te Sankt Poelten, de woonplaats van Gufler, heeft don derdagavond meegedeeld, dat de vriendin van Gufler, Herta Junn, is gearresteerd, omdat zij verdacht wordt van medeplichtigneid. Bij haar is een lijst gevonden met van zeven vrouwen, waar- Ga naar één der Co»ter-filialeC» Laat U deze herenwinterjas tonen. Pas hem aan en voel hoe correct deze jas zit, met een perfecte coupe en een volmaakte balans. Zie eens wat een prachtige velours en... geheel gevoerd. Een gedistingeerde, rovale echt goede jas die normaal een flink bedrag moet kosten. Maar nü... ni3 koopt U deze jas voor de ongelooflijk lage prijs Zeer speciale aanbieding, alleen bij Gebr. Coster, zolang de voorraad strekt. ^Denk a.u.b. niet: "Dat kan niet goed zijn voor die prijs. Het is een uitmuntende, dure jas, die wij thans om zeer uitzonder lijke reden voor die wonderbaar lijke lage prijs brengen. In verband met de overstelpende drukte kunnen telefonische of schriftelijke orden niet worden uitgevoerd. Lelden: Haarlemmcrslr. 25, Tel. 25317 Korte Hoogstraat U, tel. li 6965^^' Meent hk.Goudsesingel. tel. 1153 77 watJ!"d.r'L'gedljl( Dorpsweg, tel. 74130 W.Kruiskade 35. tel. 125511 Sir Winston Churchill is door premier De Gaulle onderscheiden met de bevrijdingsmedaille. drie in rode en vier in zwarte inkt waren geschreven. Op deze lijst staat de naam van Josephine Kammleitner in rode inkt. Nader wordt gemeld, dat Gufler heeft bekend „aanwezig te zijn ge weest" bij het vermoorden van drie vrouwen door een man, die hij met de naam Peratoner aanduidde. Er zijn nog vijf valse gebitten of gedeelten ervan in Guflers woning aangetroffen, zodat het totaal hier van elf wordt. Bewezen is, dat de valse tanden aan elf verschillende vrouwen hebben toebehoord. De Zuidslavische ambassadeur te Sofia, Jovanovic, heeft donderdag avond een bijeenkomst van de Bul gaarse communistische partij verla ten uit protest tegen anti-Zuidslavi- sche uitlatingen van mevrouw Tsola Dragojtsjewa, lid van het centrale comité van de Bulgaarse communis tische partij en voorzitster van de commissie voor vriendschap tussen dc Sowjet-Unie en Bulgarije. Dit werd gemeld door het officiële Zuidslavische persbureau, Tanjug. De bijeenkomst te Sofia werd ge houden ter gelegenheid van de 41ste verjaardag van de Russische okto berrevolutie. Zuidslavische diplomaten hebben woensdagavond ook een Oostberlijn- se communistische bijeenkomst ver laten wegens aanvallen op Zuid- Minister Luns bezocht de Paus Met het K.L.M.-toesteï uit Rome is donderdagavond op Schiphol terug gekeerd de Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken mr. J. M. A. H. Luns, die de Koningin en de Nederlandse regering heeft vertegenwoordigd bij de kroningsplechtigheid van Paus Johannes XXm. Foto: kort na de kroning, werd mr. Luns door de nieuwe Paus in audiëntie ontvangen. In Noordelijke IJszee Radioberichten maakten melding van 20 Amerikanen, die geïsoleerd waren op 'n ijsschots in de Noordelijke IJs zee, aldus is donderdag uit New York gemeld. Door 'n hevige storm was het niet mogelijk de mensen te redden. De mannen behoren deels tot een groep geleerden, die waarnemingen verrichten in het kader van het in ternationale geofysische jaar, en deels tot het personeel yan de Ame rikaanse luchtmacht. Zij kwamen in de moeilijke positie doordat de grotere schots, waarop zij zich bevonden, is gebroken. De lan dingsbaan voor vliegtuigen bevindt zich op een ander stuk, dat ongeveer twee kilometer van de ijsschots met de mannen verwijderd is. Volgens de laatste mededelingen bevond de schots met de waarne mingspost en de landingsbaan zich op 1.600 kilometer ten noordoosten van Barrow in Alaska en 1000 kilo meter ten noordwesten van Thule op Groenland. De mannen op de schots bevonden zich niet in onmiddellijk gevaar, ondanks het feit dat er een storm woedde. Zodra het weer verbe terde zouden twee A vliegtuigen, uitgerust met ski's, van de basis Thule op ü.oc.. gen om de mannen te hulp te komen. De geïsoleerde Amerikanen zouden met een bootje naar de schots moe ten varen, waarop de landingsbaan voor vliegtuigen zich bevindt. Volgens een nader bericht zijn de twintig Amerikanen door een vlieg tuig uit Thule uit hun isolement ver lost. De mannen zouden allen in goe de welstand verkeren. (Advertentie) Dit nummer bestaat uit 16 pagina's Heel Italië is boos op de Britse veld maarschalk Montgomery, vanwege de geringe dunk die hij in zijn oor- logsmemoires heeft over de gevechts kwaliteit van de Italiaanse soldaat in de tweede wereldoorlog. De Italiaan se regering heeft haar ambassadeur in Londen opdracht gegeven om bij de Engelse regering een formeel pro test in te dienen tegen het oordeel van Montgomery. Verder zijn protesten gekomen in de pers van verenigingen en perso nen, waaronder van een Italiaan die Montgomery tot een duel heeft uit- Montgomery werd opgebeld om commentaar over de uitdaging. De veldmaarschalk wist er nog niet van, maar verklaarde dat hij er graag op in zou gaan, „dat wil zeggen, ik zal de uitdaging laten inlijsten en aan de muur hangen". Ook de Italiaanse pers is veront waardigd. Er zijn hoofdartikelen ge publiceerd waarin Montgomery wordt beschuldigd van „belediging van het Italiaanse volk". Tenslotte heeft de Italiaanse vereniging van oorlogsin validen een verklaring uitgegeven, waarin zij de hoop uitspreekt dat de „zure en niet-objectieve burggraaf' zich nimmer meer in Italië zal laten zien. schuimrubber- matras (Geldig yan vrijdagavond tot zaterdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). ENIGE REGEN Zwaar bewolkt met enige re gen of motregen, later enkele verspreide opklaringen. Over- •wegend matige zuidelijke wind, later ruimend naar westelijke richtingen. Minder koude nacht, morgen overdag dezelfde of iets hogere temperaturen. 8 Nov. zon op 07.46; onder 17.01; maan op 03.46; onder 15.36. Hoogwaterstanden 8 Nov. v.m. n.m. 12.45. Het weer in Europa Enige regen In de afgelopen 24 uur breidde het zeer krachtige hogedrukgebied, dat al enkele dagen boven Rusland ligt, zich over Midden-Europa uit. Een oud frontensysteem boven Oost- Engeland verplaatste zich tengevolge hiervan maar uiterst langzaam oost waarts. Daardoor was er in ons land gedurende de afgelopen nacht ge ruime tijd weinig bewolking, zodat de temperatuur in het oosten plaatselijk tot 2 graden daalde. Vanmorgen vroeg dreven echter bij het front behorende wolkenvelden binnen, waarna in het westen wat motregen viel. Een volgende Oceaanstoring trok vanmorgen over Ierland. Zij zal morgen ons land bereiken en enige regen veroorzaken. De komende nacht zal minder koud zijn dan de afgelopen nacht. HELSINKI STOCKHOLM KOPENHAGEN ABERDEEN LONDEN AMSTERDAM BRUSSEL LUXEMBURG PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE BERLIJN FRANKFORT MüNCHEN ZURICH GENèVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK ROME AJACCIO ALGIERS MADRID MALLORCA geheel bew. 6 C. 6 zwaar bew. 7 half bew. 3 motregen 11 geheel bew. 6 motregen 8 geheel Lew. 6 motregen 10 13 geheel bew. 7 licht bew. 10 geheel bew. 5 zwaar bew. 4 geheel bew. 5 motregen 5 geheel bew. 4 onbewolkt 1 mist 4 zwaar bew. 3 regen 11 9 regenbui 14 onbewolkt 4 half bew. 9 Korreltje Indien ge ook alles verliest, zorg in ieder geval uw goede naam te be-

Leidse Courant | 1958 | | pagina 1