Chroomgrijnzen achter de tralies Bejaarde heer door auto aangereden TREUB-HERDENKING IN VOORSCHOTEN NAAR EEN .GELUKKIGE TOEKOMST' VRIJDAG 7 NOVEMBER 1958 DE LEIPSE COURANT PAGINA 11 De wereld der microben en de mens, door prof. dr. J. H. Schuurman Stekhoven Jr., Uitg. Het Spectrum, Utrecht. In de huidige wereld is er wel niemand meer, die niet van het atoom heeft gehoord en van de krachten, die daarin schuilen, het atoom, waarin een climax van ver schrikkingen verborgen ligt, maar waarin ook een climax van moge lijkheden ligt, die de mens tot heil, van de mensheid kan aanwenden. Die mogelijkheden zijn een gevolg van de talrijke ontdekkingen, die mogelijk zijn geworden door het gebruik van fasencontrastmicroscoop en elektro nenmicroscoop. Door die ontdekkin gen wordt de mens beter dan ooit beschermd tegen allerlei gevaren, die nu beter dan een eeuw geleden kunnen onderkend worden. Daar over handelt de auteur in dit han dig boekje en hij slaagt er in op po pulaire wijze tal van wetenswaar digheden over de betrekkingen tus sen de micoben en de mens in het licht te stellen. Met de dood voor ogen, door R. J. Minney. Uitg. Het Spectrum, Utrecht. Tegen het einde van de tweede we reldoorlog werd in het Duitse kamp Ravensbrück een mooie jonge Engel se vrouw ter dood gebracht: Violette Szabo, die ondanks haar slechts 18- jarige leeftijd een leven vol avontu ren en belevenissen achter zich heeft. Alweer dus een oorlogsboek'n zoveelste aanklacht tegen de oorlog. Die indruk zal ieder ondergan bij het lezen van dit markante verhaal van deze jonge heldin, die haar leven of ferde naast zo velen, die de vrijheid van de mensheid lief hadden. Dat het gelezen worde! Lodewijk XV, het verval van een monarchie, door G. P. Gooch. Uitg. Het Spec trum, Utrecht. „Absoluut koningschap is voor treffelijk onder een goed vorst, maar wie garandeert ons, dat wij steeds een Hendrik IV zullen hebben? Ervaring en natuur leren ons, dat wij tien slechte koningen zullen hebben te gen één goede", aldus schreef in 1751 d'Argenson in zijn dagboek. Wij zouden deze bewering niet gaarne voor onze rekening durven nemen, maar dat het met enkele Franse koningen niet alles"' ging zo als het moest, mag overbekend wor den geacht. Lodewijk XV regeerde in een tijd, waarin de tegenstellin gen zich toespitsten, de zeden ver wilderden, de hoogste standen zich aan weelde en uitspatting te buiten gingen, terwijl de armen niet te tel len waren en de burgerij in een on draaglijke engte gedrongen werd. Dit verhaal licht een tip op van de sluier, die er over Frankrijk in de 18e eeuw hing en het is voor som migen goed dit te weten, want deze koning was wellicht de minst imposan te onder hen, die ooit een troon be stegen. De misdaad van de bultenaar, door Josephine Tey. Uitg. Het Spectrum, Utrecht. Dit boek is een heel ander soort levensbeschrijving van een vorst, die evenwel evenmin met een brandscho ne reputatie de geschiedenis is door gegaan: de Engelse koning Richard III, die als de misdadige bultenaar op de Engelse troon in de meeste ge schiedenisboekjes staat beschreven. Dit boek is evenwel niet maar een gewone levensbeschrijving, doch een historische speurdersroman, een apart genre, dat in ons land nog maar wei nig bekend is. Een politie-inspeoteur komt, terwijl hij in het ziekenhuis ligt, bij toeval op het idee, dat Ri chard III onmogelijk de misdadiger kan zijn, die Thomas More in hem heeft gezien. Hij komt tot ontdekkin gen, die enerzijds op modern histo risch onderzoek steunen, anderzijds merkwaardig voor een detective- story een onpartijdig historisch on derzoek hebben gestimuleerd. Iets bijzonders en nieuws voor de lief hebbers van het detective-genre. Gebruik en misbruik van de psychologie, door H. J. Eysenck. Uitg. Het Spec trum, Utrecht. Het woord psychologie wordt te genwoordig meer dan ooit en in al lerlei omstandigheden gebruikt en veelal ten onrechte. Dit boek van de Engelse psycholoog Eysenck wil de lezer hulp bieden bij het ontwikke len van zijn kritische zin ten aanzien van wat hem geboden wordt op het gebied van moderne toepassingen der psychologie op maatschappelijke vraagstukken, opdat hij voortaan het kaf beter van het koren zal kunnen onderscheiden. Met deze aanhaling uit het voor woord is de betekenis van dit voor velen ongetwijfeld rijke boekje in de juiste zin geschetst. In heldere stijl en op bondige wijze geeft Eysenck zijn zienswijze op het grote vraag stuk weer en de vertaler (dr. R. W. Hou wink) heeft de bedoeling ervan treffend weten weer te geven. Voor de verschillende terreinen, waarop op de psychologie wordt toegepast, wordt in een uitvoerig gedocumen teerd en toch algemeen begrijpelijk betoog aangetoond, hoe hier de re sultaten van wetenschappelijk ver antwoord psychologisch onderzoek hun toepassing vinden. De Gouden Prinses, door Alexander Baron. Uitg. Zuid- Holl. Uitg. Mij., Den Haag. In de Cultuurserie van deze Uit geversmaatschappij verscheen dit nieuwe boek, dat we mogen kwalifi ceren als een zeldzame combinatie van historische juistheid en romanti sche gebeurtenissen. De auteur doet ons in dit fraaie werk kennis maken I met een der meest verbazingwek kende avonturen uit de gechiedenis, nl. de verovering van het machtige rijk der Azteken onder hun keizer Montezuma. Hij voert ons daartoe te rug naar 1519, toen de Spaanse ver overaar Hernando Cortés op de kust van Mexico landde, om er het „Nieu we Spanje" te stichten. Boven dit ongelooflijk moeilijk krijgsgebeuren rijst evenwel de be minnelijke figuur van het Indiaanse meisje Malinali uit, die door de eer ste Indianen, die Cortés ontmoette, als geschenk wordt aangeboden. Zij geeft blijkt van bijzondere intelligen tie en daardoor neemt zij al spoedig een bijzondere plaats in onder het al lerminst zachtzinnig krijgsvolk. Zij wordt tolk en raadgeefster van de Spaanse bevelhebber, die haar deson danks niet altijd even welwillend be handelt, omdat zij alleen zoekt naar het goede, waarvoor de Spanjaard blind is. Het is een prachtig werk, waarin de lezer, het onmenselijke van de al lesvernietigende krijg ten sgpijt, on der de bekoring komt van de ziele- grootheid van dit eenvoudige meisje, dat zich als de gouden prinses een legendarische naam verwierf, welke thans nog onder het volk van Mexico voortleeft. Kinderkerstboek, uitg. Pries ters van het H. Hart, Lies- bosch-Princenhage. Voor de achtentwintigste maal ver scheen bij de Priesters van het H. Hart te Liesbosch-Princenhage het Kinderkerstboek, dat in het verleden zijn weg naar duizenden heeft ge vonden. Geen wonder ook, want wel ke tijd meer dan de Kersttijd leent zich rond de huiselijke haard beter dan verhalen over het Kerstkindje. En nieuwe verhalen zijn zeer schaars. Daarom lijkt ons dit boekje, dat slechts 90 cent kost, een prachtig ge schenk voor de St. Nicolaas. Naast verschillende verhalen bevat het een klein toneelspel en een prijsvraag. Cordelia McPherson, door Marguerite Roulin. Uitg. Zuid-Holl. Uitg. Mij, Den Haag. De roman van een vrouwenleven, geknakt door een ongeluk. Gehuwd met een chemisch ingenieur wijdt Cordelia McPherson zich geheel aan geliefkoosde sport, het skiën, en aan haar zoon. Door een val wordt zij in valide, wordt zij gekluisterd aan haar rolstoel en haar bed. Het leven heeft voor haar niets meer te bete kenen, omdat zij zich van God en de mensen verlaten gevoelt en geheel haar yerder leven betekent slechts tragedie, waaraan zij zich opstan dig als zij is niet kan onderwer pen. Alleen haar contract met pater i^nbrosio op haar vacanties in Tes- sino doet haar wat opfleuren en we denken, dat haar opstandigheid ge broken is, maar het is slechts ook voor haar een vleugje hoop. Een roman, die de moeilijkheden van veler leven openlegt, een werk ook, dat vele levenslessen inhoudt, waarmee de aandachtige lezer zijn voordeel kan doen. 8-11-'63 Als u morgen hout en muren feestelijk verft met Flexa, staat u over vijf jaar nog verbaasd! Zo gaaf en sprankelend van kleur blijft de meest 'uitgekiende' verf: FLEXA O.A. VERKRIJGBAAR BIJ: 't Verfhuis LEIDEN NIEUWE RIJN 49 't Verfhuis LEIDEN - HERENSTRAAT 34 Machteloze Almacht, door Hans Ververs. Uitg. Fo rum Boekery, Den Haag. In een onbarmhartig tijdsbeeld wordt in dit Forumboek van Hans Fervers een blik gegeven in de tal loze vragen, die elk denkend mens zich stelt. Er zijn zoveel vragen, die hijzelf niet kan beantwoorden om trent al de uitvindingen en ontdek kingen op wetenschappelijk, tech nisch, chemisch en natuurkundig ge bied, dat het de gewone mens dui zelt. Daarnaast ziet men de chaoti sche toestanden in de wereldhuis houding en de verontrustende ver schijnselen, die men rondom aantreft. In dit boek gaat een wereld van ongeweten dingen voor de lezer open, overstelpend, imponerend, maar vaak ook verbijsterend. De volwassene weet voor tal van verschijnselen in de huidige wereldloop nog geen ver klaring. Welnu, de auteur weet hier heel veel uit de doeken te doen, in de hoop de mens te leiden tot een positief gebruik van de macht en de rijkdom, die ieder voor zich toch wenst, maar dan: tot aller welzijn. Het Keerpunt, door H. Schrö- ter. Uitg. Forum Boekery, Den Haag. Na de eerste wereldoorlog hebben we kunnen kennismaken met Erich Remarque's: „Van het Westelijk front geen nieuws", deze tweede we reldoorlog veel verschrikkelijker in zijn gevolgen laat ons een blik slaan in de strijd om Stalingrad, die voor Hitier heel Rusland zou open leggen, maar die in werkelijkheid de dood betekende van het 6de Leger, de dood van tweehonderdtwintigdui zend jonge levens Heinz Schröter, die hoofd was van de krijgsgeschiedkundige afdeling van het deerniswekkende 6de leger, en die dus beter dan iemand anders op de hoogte was van de hele gang van zaken tijdens het dictatorschap van Hitier, vertelt hier de naakte waarheid de waarheid, waarvan propaganda-minister Goebbels zoda nig schrok, dat hij de publicatie er van verbood en alle documenten probeerde te vernietigen. Dit boek is van een verschrikke lijke realiteit, maar tegelijkertijd van ontzaggelijke betekenis voor ons, mensen van deze tijd, omdat het een klemmende waarschuwing is tegen de waanzin van de allesvernietigende dictatuur en een noodkreet om de vrede, die ieder wenst, maar waar voor velen zo bitter weinig doen. Wat hei zwaarste is Een club van zakenlieden in Zirnsdorf bij de Duitse stad Neurenberg heeft zijn toevlucht genomen tot een soort „verguld" paardemiddel om sprekers die te lang van stof zijn, de lust tot het houden van lange oraties te benemen De clubbestuurderen hebben nl. een enorme keten laten ver vaardigen met een zwaar bord eraan, waarop het woord president staan, en laten dat eenieder omhangen, die in een vergadering het woord neemt. En aangezien deze sprekers-keten" 25 pond weegt, is het euvel der lang- praters hierdoor opgelost Een simpel plaatje van een etageparkeerplaats in New York. De fotograaf zag er echter meer in, hij had gelijk, bekijkt u dit plaatje: u zult zien dat het wel heel erg „anno 1958" is. ZOETERWOUDE (H. R Slachtoffer lafer overleden Vanmorgen vroeg om ongeveer half zeven is de 76-jarige C. Heems kerk op de Rijndijk tegenover zijn woning bij het oversteken van de straatweg op zijn dagelijkse tocht naar de H. Mis aangereden door een auto, bestuurd door S. v. d. W. uit Hazerswoude. Pastoor Kouwenhoven diende het slachtoffer ter plaatse het H. Oliesel toe. De heer Heemskerk is tijdens het vervoer naar het Sint Elisabethzie- kenhuis te Leiden overleden. De auto remde zo sterk af, dat hij over de kop sloeg. De bestuurder bleef ongedeerd. „Bevel van de Radja", door Herbert Kranz. Uitgeve rij Helmond, Helmond. Zes mannen, in dienst van een En gelse maatschappij die expedities or ganiseert en ontdekkingen stimuleert, raken op een van hun vele avontuur lijke tochten verzeild in de binnen landen van Malakka, het rijk van een machtige maharadja, die echter even machtige vijanden heeft die hem naar het leven staan. De zes Europeanen hebben hun leven feil voor de wetenschap en gaan rustig door met het voltooien van een werk, dat veel zegen voor de inlandse be volking belooft. Hun arbeid wordt evenwel niet door iedereen gewaar deerd Er worden geheimzinnige moorden gepleegd en koppensnellers bestaan hier niet alleen in een sprookjeKortom, het is een spannend en bovendien humoristisch geschreven boek voor onze jonge le zers, maarniet vóór het naar bed gaan! „Zelf wassen", door W. G. Hoffman. Weten en Kun- nen-reeks. Uitg. Mii Kosmos, Amsterdam. Wij leven in de „doe-het-zelf"-pe- riode; we maken onze eigen meube len, knutselen aan allerhande ge bruiksvoorwerpen, knopen zelf kle den en ook de was en alles wat daar mee ten nauwste verbindt, nl. de cy- nenshuis. Dit boekje is een ideale handleiding voor moeder de vrouw, die hier een volledige behandeling van de was, van alle soorten textiel, in vindt. Een zeer geschikte leidraad ook bij het nijverheidsonderwijs voor meisjes. „Cybernetica", door prof. dr S. T. Bok. Uitgave Het Spectrum, Utrecht. Niet te scheiden van het moderne verschijnsel van de automatisering is de wetenschap, welke men da ar me eten nauwste verbindt, nl. de cy bernetica, of „stuurkunde". In de techniek is deze wetenschap toege past op instrumenten en toestellen, die een sturend^ functie hebben en welke functie oorspronkelijk slechts door mensen werd vervuld, door het menselijk zenuwstelsel. Prof. Bok heeft voor enigszins onderlegde ge- interesseerden deze ingrijpende ma terie in extenso behandeld, zodat velen zich hierin een rijker inzicht kunnen verschaffen. „Aan de hemel een groot te ken", door J. W. Hofwijk. N.V. Drukkerij De Spaarne- stad, Haarlem. In Fatima heeft Maria ons een boodschap gegeven, een profetie, wel ke wijst op Gods barmhartigheid en zijn rechtvaardigheid. De bekende journalist en schrijver J. W. Hofwijk heeft op een bijzondere en indringen de. overtuigende wijze geschreven van Maria's verschijningen in deze eeuw. Uit zijn woorden klinken een sterk geloof en vertrouwen in haar, die de mensheid wil terugbrengen tot haar Zoon. Hofwijks betoog is een met klem wijzen op de catastrofale dwaling van de wereld wanneer zij haar oor voor deze duidelijke teke nen sluit. J. W. Hofwijk steekt ons een niet te miskennen hart onder de riem en zo'n steun kan niemand ontberen. Zaterdagmiddag 30 november zal in de hervormde kerk te Voorscho ten een bijeenkomst worden gehou den ter herdenking van het feit, dat prof. mr. M. W. F. Treub, in de twin tiger jaren een vooraanstaand vrij zinnig-democratisch staatsman, hon derd jaar geleden in Voorschoten werd geboren. Tijdens deze bijeen komst zal het woord worden ge voerd door dr: L. G. Kortenhorst, prof. mr. P. J. Oud en prof. mr. dr. G. M. Verrijn Stuart. De minister-president dr. W. Drees, heeft het voorzitter schap aanvaard van het voor deze herdenking gevormde ere-comité. Prof. Treub, wiens eveneens in Voorschoten geboren broers bekend heid hebben verworven als hoogle raar in de verloskunde te Leiden en directeur van 's lands plantentuin te Buitenzorg, heeft zich gedurende zijn politieke loopbaan een hardnek kig voorvechter getoond van de ra dicale beginselen tegenover die der meer ouderwetse liberalen. In het kabinet-Cort van der Lin den, waarvan hij van 1913 tot 1918 deel uitmaakte, had hij zitting als mi nister van landbouw, nijverheid en handel en later als minister van fi nanciën. In dit laatste ambt stelde hij alles in het werk om de ernstige ge volgen van de oorlog voor handel en kredietwezen op te heffen of te be perken. Met Pierson kan Treub voorts genoemd worden als de grond legger van ons huidige belastingstel sel. Prof. mr. N. E. H. van Esveld, hoogleraar aan de economische hoge school te Rotterdam, heeft aan de na gedachtenis van Treub een boek ge wijd, dat binnenkort zal verschijnen. r/lediManpeS C.H. LENS Co NIEUWE RIJN 39-40 De Oosieurijkse „Blauwbaard" Max Gufler heeft de politie than* ook medegedeeld, hoe hij te werk ging. Gufler volgde een bepaald tijd en werkschema. Hij begon met het plaatsen van een huwelijksadverten tie. Na zijn toekomstige slachtoffer enige weken gekend te hebben, no digde hij haar uit met hem een auto tocht, met een „gelukkige toekomst" als bestemming, te maken. Hij had de vrouw in kwestie dan zover ge kregen, dat zij haar bezittingen te gelde had gemaakt en dit geld bij zich had, om bij te dragen aan de kosten van het nieuwe leven. Onderweg bood Gulfer zijn „ver loofde" hoffelijk likeur uit een fles aan. In de likeur bevond zich echter een krachtig slaapmiddel. Wanneer de vrouw hierdoor vrijwel bewuste loos was geworden, reed Gufler naar een naburige rivier, waar hij haar, na haar beroofd te hebben, inwierp. De drie moorden, die Gufler ten laste worden gelegd, hebben hem een bedrag van ongeveer 14.500 gul den opgeleverd. Graven steken handen uit de mouwen M*r.c d Oultremont en graaf Abel Armand, twee jonge Belgische edellieden die, om een weddenschap te winnen, een wereldreis maakten, waarop zij dertig vreemde opdrachten moesten uitvoeren, zijn per vlieg tuig int New York teruggekeerd in Europa. Alvorens zij echter in Brussel hun „loon' van ongeveer 30.000 gulden konden opstrijken moesten zij In Fanjs nog zorgen voor een schedel uit de catacomben, de gesigneerde bre tels van een directeur van een Parijs avondblad en het kostuum van een „fort een sjouwer, uit de Parijse Hallen. Om dat laatste te verkrijgen hebben de graven, zoals u op de foto kunt zien, in de Parijse Hallen gewerkt. Links graaf d'Oultremont, rechts graaf Armand in de vleeshallen.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 11