De koeriers front op UIT DE OMGEVING van Leiden maken de Kaasmarkt Meer systeem in plaatsing bodediensten Scherp POTLOOD EN GEEST SUCROSE DONDERDAG 6 NOVEMBER 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA Het gaat goed op de Kaasmarkt, we hebben daar gisteren de verzekering van gekregen van de bestuursleden van de Verenigde Bodediensten in Leiden en van de Markt- en Havendienst. In de loop van de tijd is het bodecentrum op de Leldse Kaasmarkt een vrij onoverzichtelijk geheel geworden. Een oud bedrijf nog immer belangrijk Sinds maandag j.l. heeft iedere bo dedienst nu zijn vaste plaats op de Kaasmarkt, ieder reeft de beschik king over een ruim genummerd vak. Hierdoor is niet alleen een veel doelmatiger gebruik van de beschik bare ruimte verkregen, maar boven dien zijn er royalere paden overge bleven, zodat iedereen nog overal kan komen. Tenslotte is' de vluchtheuvel bij het onmisbare Bodehuis Berk in gekort, zodat de toegang tot het plein wat ruimer is geworden. Achteraf gezien krijgt men wellicht neiging om te spreken over een eenvoudige oplossing, maar men moet niet ver geten, dat men te maken heeft met zelfstandigen, die een eeuwenlange traditie achter zich hebben en zich niet zo gemakkelijk in een keurslijf laten persen, al zit dit dan nu nog zo gemakkelijk. Wanneer we de geschiedenis van Leiden doorwerken, dan bemerken wij, dat de grootste aandacht tot voor twintig jaar eigenlijk steeds op het water was gericht. Eerst in de vorige eeuw b.v. werd de Steenstraat als eerste weg in Leiden geplaveid. Des ondanks, reeds in 1596 gaven de toen malige vroede vaderen van de Sleu i het hartje van de stad. Veertig vaste boden hebben nu een eigen standplaats toegewezen gekre gen. Maar daarnaast zijn er nog wel veertig anderen, die de Kaasmarkt in hun route hebben opgenomen. Wel niet als begin of eindpunt, maar als laad- en losplaats. En ook voor hen doet het Bodehuis Berk bijzonder veel en goed werk. Er is in de loop der jaren vanzelf sprekend wel het een en ander ver anderd. De paarden hebben plaats moeten maken voor motortractie, de wagens zijn steeds groter geworden, de verzonden goederen omvangrijker en zwaarder. Maar vooral is er iets veranderd in de sfeer van het werk, in de taak van de bodedienst. Het is echt nog niet zo lang geleden, dat een drukke huisvrouw in een dorp even bij de beide lanfs liep: „Joh, ik moet een nieuwe jurk hebben". De man stond dan niet stomverbaasd, dat de vrouw met zo'n boodschap bij hem kwam, maar noteerde nuchter en zakelijk de maat en de eventuele voorkeuren voor kleur en vorm. In de stad gekomen, stapte hij dan zon der enige schroom een damesconfec tiebedrijf binnen waar men hem overigens ook al kende en vroeg enkele van dergelijke japonnen mee telstad de order uit, dat bodewagens i op zicht. De huisvrouw bepaalde thuis geen ijzeren wielen, doch slechts hou ten mochten hebben. Hetgeen over duidelijk bewijst, dat er toen al bo dediensten waren. In 1053 werd voor de eerste maal getracht deze dien sten een vaste standplaats te bezor gen. Voor de Stadsgehoorzaal en d Waalse Kerk op de Breestraat zou den zij voortaan tezamen komen. Het is nu kennelijk niet goed gegaan, de centralisatie volgde, zodat nog in de zeventiende eeuw bepaald werd, dat het ene gedeelte van de bodediensten op het Zand bij een poort moest ver zamelen, terwijl de aderen in de Kraaierstraat een plaatsje kregen toegewezen. Maar ook toen is het niet gegaan zoals men wilde en kennelijk heeft men er toen maar eeuwen in toerust, dat de bodediensten zich niet aan een bepaalde plaats bonden. Om streeks 1900 werd het opnieuw ge probeerd, nu op de Hooglandse Kerk- gracht en weer lukte het niet. In 1914 een nieuwe poging, opnieuw ver geefs. Tot in 1927 het Invalidenhuis werd afgebroken en de Kaasmarkt ter beschikking kwam en sindsdien is alles paes en vree. Dolgelukkig En het bestuur van de Vereniging van de Verenigde Bodediensten wil haar keus, het geld en de niet ge- V1SSEN MET D.V.S. Hengelsportvereniging D.V.S. hield op zondag 2 nov. een viswedstrijd in het Oegstgeester kanaal. Het weer en de vangst vielen beiden tegen. Fr werd in totaal slechts 1866 gram ge vangen. 1. W. Wabstra, 458 gr. en grootste voorn; 2. W. v. Berkel, 235 gr.; 3. H. er geen doekjes om wikkelen, men is d. Schuchard Sr., 198 gr., 4. W. W. v. dolgelukkig met die plaats. In vele andere steden moeten de bodedien sten een vrij kwijnend bestaan lei den doordat zij ergens achteraf een plein of plekje toegewezen hebben WIJNEN (Advertentie) No. 504. Horizontaal: 1. korte herenjas, 7. familielid. 8. voorzetsel, 10. muzieknoot, 12. kleverige zelf standigheid, 14. oude lengtemaat, 15. vaarwel, 17. ik (Lat.), 18. meubel stuk, 19. voegwoord, 21. sociëteit (afk.), 23. lidwoord. 24. berg, 26. scheikundig element (afk.), 27. schei kundig element (afk.), 28. water in N.-Brab., 29. bouwer van het beroem de planetarium in Franeker. Verticaal: 2. voorzetsel, 3. stuk stof, 4. afgesloten bebouwd veld, 6. deel van de mast, 6. stad in Spanje, 9. 8ste maand van de Rep. kalender, 11. bekende afkorting, 13. bergstreek in Duitsland, 14. landbouwwerktuig, 16. gravure, 17. priem, 20. lidwoord (Fr.), 22. geheel de uwe (afk. Lat.), 24. meisjesnaam, 25. bosgod, 27. mu zieknoot, 29. scheikundig element (afk.). Oplossing morgenavond. Oplossing No. 542. Horizontaal: 1. Marokko, 7. si, 8. om, 10. al, 12. bal, 14. do, 15. zet, 17. aal, 18. em mer, 19. rel, 21. Kro, 23. kr 24. leb, 26. ar, 27. ne, 28. en, 30. Leopold. Verticaal: 2. as, 3. rib, 4. kol, 5. km, 6. mazurka. 9. molbord, 11. Ie, 13. armee, 14. Da. 16. tel, 17. ark, 20. er, 22. ra, 24. Leo 25. beo, 27. Ne, 29. nl. Loon, 179 gr.; 5. J. v. Loon, 170 gr.; 6. R. Zandvliet, 151 gr.; 7. L. J. Ver net, 135 gr.; 8. P. Fuchs, 126 gr. en grootste blei; 9. W. Koreman, 123 gr.; 10. L. Schuchhard 91 gr. KAASMARKT IN WAAGGEBOUW. Met ingang van morgen zal gedu rende de wintermaanden de kaas markt van 9 tot 12 uur in het Waag gebouw worden gehouden. Leidse Universiteit Gepromoveerd tot doctor in de Wis en Natuurkunde op proefschrift ge titeld „Enige gemengde addities van broom", de heer T. Klapwijk, gebo ren en wonende te Rotterdam. Geslaagd voor het doctoraal exa men Rechten Vrije studierichting de heer G. van Benthem van den Bergh te Aerdenhout. Leidse agenda DONDERDAG 6 NOVEMBER Toneelver. Vondel. Cursus alge meen toneelvorming. St. Leonardus- huis. Haagv/eg 8 uur nam. Forumavond voor kath. jongeren. Onderwerp „Verhouding priester leek". 8 uur. Zaal Maria Gijzensteeg. VRIJDAG 7 NOVEMBER Leidse Buitenschool. Contactavond Stadsgehoorzaal 8 uur nam. St. Chrysostomus. Eerste les spre ken in het openbaai. Gulden Vlies, 8 uur nam. Huish. en Gezinsvoorlichting. De monstratie Bloemschikken. 8 uur na middag. ZATERDAG 8 NOVEMBER Toneelgroep Litteris Sacrum. „Ver dwijningen en verschijningen", 8 uur nam. Schi Betere zoetstof ontdekt I Goed nieuws voor hen die geen suiker mogen gebruiken (dlebetlel, slanke lijn) I In Amerika is een nieuwe zoetstof ontdekt, met zulk een zuivere smaak Ook verschillende functionarissen van de Federatie en de afgevaardigden van zusterverenigingen waren op deze feestavond aanwezig Na een welkomstwoord van de voorzitter, die speciale woorden van dank sprak tot de instructeur der rij dat men in de hele wereld enthousiast !v?e£iginMe heer Van den Haak kochte jurkjes werden meegegeven: vr'i kostbaar, maar door Chefaro wordt de bode had zijn boodschap in de i zij nu onder de naam Sucrose voor puntjes volbracht.Het is slechts één voorbeeld. Zo zijn er duizenden te geven. Persoonlijk contact. Door het zeer persoonlijk contact vooral in de kleinere gemeenten, was de bode de bij uitstek geschikte per soon om boodschappen te doen in de stad. De groei van het bedrijfsleven in de dorpen, de veel gemakkelijker verbindingen en de nog vele andere factoren hebben aan die boodschapjes veelal een einde gemaakt. Het komt nog wel eens voor, maar het wordt zeldzaam. Zeker, een flink percen tage van het te vervoeren goed is r.og van particulieren afkomstig alle bodediensten zullen gaarne de opdracht aanvaarden tot in elk plaats je in Nederland maar het ls nu zuiver transport geworden. En bo vendien, het overgrote deel van de te vervoeren goederen komt van de be drijven. De bodedienst is nog steeds of misschien beter steeds meer de schakel tussen grossier en winke lier in de omliggende plaatsen, tus sen bedrijf en afnemers, tussen zaak en zaak. De bodedienst vervult een zeer belangrijke en onmisbare func tie, ook in de huidige maatschappij en daarom moesten wij er even de schijnwerper op richten, toen hij zich vrijwillig en in de beste harmonie had onderworpen aan maatregelen, die zijn en het algemeen belang dienden. Burgerlijke Stand Geboren: Gita dr van J. Raden Djajadiningrat en G. Bakker. Ru dolph zn van W. Snoeker en a. Ver haar. Jan Willem zn van J. W. Cuve- lier en J. C. G. van der Linden. Wil- helmina dr van J. W. Cuvelier en J. C. G. van der Linden. Sebastianus Wilhelmus zn van W. F. Borst en E. M. van Hal. Sybrand Jordanus Jo seph zn van J. Smeding en C Voge lezang. Pieter zn van A. van der Heyden en H. Hoogeboom. Francis- cus Antonius zn van J. M. C. van den Broek en J. van Rijn. Johannes zn P. C. de Jongh en S. Mustert. Joseph zn van T. Spaanderman en H. Heunks. Katharina Johanna dr van J. P. Nievaart en J. A. de Nooijer. Marjolein Regina Maria dr van J W. de Groot en W. M. A. Hakkenberg van Gaasbeek. Overleden: P. A. Rijsdam 10 jr zn. K. E. Will 54 jr eitotgen. van S. J. Pret. H. Gaasbeek 75 jr man. J. Lim. pers 85 jr. wed. van W. F. Schneider. F. H. L. de Bruyn 62 jr man. F. van der Lit 91 jr wed. van S. F. Egberts. een billijke prijs beschikbaar gesteld. (Advertentie) WASSENAAR Muziek- en cabaretavond D.V.S. De Accordeonver. D.V.S. heeft gis teren in het verenigingsgebouw in de Kerkstraat de jaarlijkse uitvoe ring gegeven. Zoals de laatste jaren gebruikelijk is, bestond het program ma uit twee gedeelten: voor de pauze een concert en na de pauze een caba retprogramma. Het concert, onder leiding van de heer Sj. de Vries, stond op een zeer behoorlijk peil. Een 8-tal nummers, die alle welbekend zijn, maar daar om nog zeker niet gemakkelijk te spelen, werd uitgevoerd. „Orpheus in de onderwerelu" en „In a Persian Market", bijvoorbeeld, hebben heel wat studie vereist. Het programma bevatte verder enkele bekende wal sen (Ballsirenen van Franz Lehar en de Destiny Waltz en een bijzonder fijn gespeeld karakterstukje „Salut- d'Amour"). Met een pittig gespeelde Colonel Bogey Mars werd net con cert besloten. Na de pauze werd onder de titel „lei Pars" een amusements-pro- gramma uitgevoerd, dat de toeschou wers verplaatste naar een Parijs café chantant. Er speelde een musette- orkest, de serveersters zongen en on der de bezoekers bleken er ook ver schillende te zijn, die het een en an der op kleinkunst-gebied wisten te presteren. Het was een zeer vlot en vrolijk en werd geregisseerd door de heer J. v. d. Heide. Gemeenteraad. De Wassenaarse gemeenteraad houdt op woensdag 16 nov. a.s. 's morgens te kwart over negen in het raadhuis een openbare vergadering. Geboren: Ingrid M. dr van J. J. Bollee en C. M. L. Oorel. Johannes zn van G. F. Beck en M. G. W. Ver- heijen. Judith A. dr van P. van Ho ven en H. L. Stienstra. Petrus J. zn van P. C. van der Ham en C. A. van Meurs. Jacobus P. M. zn van J. G. M. van Langen en J. T. Groot. War ner W. zn avn R. Riksen en J. J. Boer. Ondertrouwd: A. Looijestijn en L. H. de Jager (Katwijk). M. A. J. G. Quinet (Brussel) en B. W. R. J. IJs- seldijk. A. J. D. Steenstra Toussaint (Rotterdam) en V. A. Davis. W. G. de Jong en A. P. Nieuwpoort. J. E. Meilink en H. A. Veldhuizen. houwburg. Dienst der apotheken. De avond en nachtdienst wordt waargenomen door: Leiden: Apotheek Reyst, Steen straat 35, tel. 20136; Oegstgeest: Apo theek Oegstgeest, Wilhelminapark 8, tel. 26274. BIOSCOPEN. De films in de week van 31 _okt tot 7 nov. zijn door de Centrale als volgt gekeurd: Casino: HILLEGOM Ledenvergadering KABO De KABO, afd. Hillegom, hield in het KAB-gebouw haar ledenvergadering, welke vrij goed bezocht werd. Ook de districtsbestuurder, de heer Del- laert, was hierbij aanwezig. De voorzitter, de heer A. Kraan, sprak een kort open ngswoord, waar in hij nog even de grootse gebeurte nissen in Rome betrok. Hierna werd de heer W Verhoeven tot bestuurslid benoemd, die de heer N. van Beelen in diens functie var penningmeester opvolgt. De scheidende penning meester werd door de voorz. met en kele hartelijke woorden dank ge bracht voor zijn accuraatheid en eerlijkheid bij het vervullen van zijn langdurige bestuursfunctie. Namens de afdeling werd hem daarop een passend geschenk aangeboden. Met algemene stemmen werd voort een bestuursvoorstel aangeno men waardoor de kosten' van deel name aan de schriftelijke Vormings cursus van de K.A.B. voor de helft door de afdeling gedragen zullen worden. De g.a., kap. Favejee, had voor de genen die niet in de gelegenheid wa ren geweest naar de radio te luiste ren, de kroning van de H. Vader en de zegen „Urbi et Orbi" op de band vastgelegd, wat door de aanwezigen zeer op prijs werd gesteld. Na de pauze sprak de heer Del- laert over Werkclassificatie, perso neelsbeoordeling en merit-rating. Duidelijk liet spr. uitkomen, wat men wil bereiken met deze moderne loon- systematiek en spoorde ieder, die er mee te maken krijgt aan, mee t« werken. Alleen daardoor is succes mogelijk. Naar aanleiding van het betoog van de heer Dellaert werden verschillende vragen gesteld, door welke beantwoording vee] ophelde ring werd gebracht in deze moeilijke materie. De heer Kraan dankte tot besluit de heer Dellaert voor de leerzame uiteenzetting. „Drie mannen in de sneeuw, alle leeftijden. „Der schönste Tag meines Lebens", alle leeftijden. „Scampolo", alle leeftij den. „Fanfare", alle leeftijden. „De trommen van Fu Man- chu", 14 jaar. Geboren: Gerrit Jan zn van H. J. Hoogervorst en W. Voorts; Yvon ne dr van J. Hasenoot en R. Eland; Leonarda Petronella Wilhelmina di van L. A. Lemmers en J. P. J. van Velzen. Ondertrouwd: P. J. van der Klugt en J, Veldkamp; G. J. Slabbekoorn en D. Ekkerman; M. Ruigrok en H. M. A. Lommerse. Getrouwd: F. L. van der Vlugt en Kath. Film j H. T. Assendelft; J. G. van Dillen en C. van Beek; J. Blokker en J. D. van Beek. Overleden: P. M. Pnaker m., 44 j.; A. F. H. Arkenbout m., 75 j. LISSE Geboren: Willem P. zn van J. W. Th. Schram en J. Helmer; Jo seph B. G. zn van J. A. Mulder en J. C. Duwel; Joannes M. A. zn van C. J. W. Wassenaar en A. A. Stee man; Tommy Chr. z van A. Vane- veld en E. B. Bot; Hannie dr van J. de Bruin en J. Vergunst. - Ondertrouwd: D. G. Schreurs, te Haarlemmermeer, en M. G. v. d. Lin den; A. van Smoorenburg (Califor- nië) en M. M. v. Velzen; G. Koster (Sassenheim) en H. v. d. Weerd; J. G. v. Haaster (Noordwijkerhout) en Th. W. H. Freriks; J. A. Veldhoven en C. M. v. d. Zwet. Getrouwd: T. Th. Oostendorp en C. J. v. d. Hulst- J. Cannegieter (Eelde) en H. J. Smit. Overleden: Jan Rietmulder, echtg. van M. Korte, 73 j.; Jakob Nieuwen- huis, echtg. van P. v. Zonneveld, 59 j. NOORDWIJKERHOUT Naar men eerst thans verneemt, is mevr. J. M. (Jansje) Broekhof, weduwe van de heer Charles Ander son. op 22 oktober j' te New Yersey (V.S.) met een door haarzelf be stuurde personenauto dodelijk ver ongelukt. Mevr. Broekhof, die af komstig was uit Noordwijkerhout, bereikte de leeftijd van 63 jaar. Zij raakte door hevige regenval het uitzicht op de weg kwijt en reed tegen een zware vrachtwagen op. Het vorig jaar heeft zij met haar enige zoon nog een bezoek gebracht aan haar familieleden in Nederland en bij die gelegenheid verbleef zij ook enige tijd in Noordwijkerhout. Zij vertrok reeds in 1916 als hulp in de huishouding met de familie Giullemans uit Lisse naar Amerika. Daar trouwde zij enige tijd later met de heer Anderson. Tot aan het vorig jaar was zij nooit meer in Nederland terug geweest. CABARET „DE BOEKHORSTRUITERS". De jaarlijkse feestavonden van de Landelijke Rijvereniging „De Boek- horstruiters" werden dinsdag- en woensdagavond verzorgd door het ca; baretgezelschap van Rudi en André Carrell met de revue „Het Laatste Nieuws". Dé feestavonden van de Boekhorst- ruiters genieten reeds grote ver maardheid en beide avonden was de het secretariaat der vereniging waarneemt, gaven de juniorenruiters waarvoor een shetlandponyclub in oprichting is een ruiterdemonstra- tie op stokpaarden. Het programma van het cabaretge zelschap. getiteld „Het Laatste Nieuws", waarin de delen door An dré Carrell aaneen gepraat werden, was beschaafd, geestig en bevatte enige originele vondsten. Niet aangekondigd in het program ma, maar des te verrassender, was het optreden van de accordeonvirtuozen „De twee Pico"s. Judith de Leeuw bracht in dit pro gramma enkele charmante liedjes en het düo Salberti. waarin Ap Hof stee meer met zijn kostelijke mimiek dan met zijn stem domineerde, zong potpourri van Weense operette wijsjes, getiteld „lm Prater". In het sketchje „Bankroet" was André Carrell prachtig, terwijl zijn zoon Rudi in zijn liedjes en confé rences bewees, dat zijn faam als ra dio- en televisie-artist niet onver diend is. Niet onvermeld mag blijven het aandeel, dat de pianist van het gezel schap Joop de Leur in dit programma had. Zijn begeleiding zowel als zijn solistisch optreden mag worden ge roemd. Een goed programma, verzorgd ge bracht van het openingsnummer tot de in deze zaal reeds bekende fi nale, waarmee zowel het gezelschap als de Boekhorstruiters alle eer in legden. Een grote verloting, met als hoofd prijs een prachtig veulen, vormde met het traditionele ruiterbal een ge zellig slot aan deze 10e ruiteravond. VOORSCHOTEN VIERING OOGSTDANKDAG. De oogstdankdag is telkenj are op nieuw voor de L.T.B. een luisterrijke feestdag. De L.T.B. afd. Voorschoten vierde deze dag gisteren met een ge zongen H. Mis in de parochiekerk van de H. Laurentius, opgedragen door haar geestelijk adviseur pater A. van Aarnhem, die ook de predica te hield. Bij het offertorium werden de producten van de oogst naar het altaar gedragen als Offerande. Na de H. Mis vond in et verenigingsge bouw een gezamenlijk ontbijt plaats, waar de heer G. v. d. Hulst, de voor zitter, het woord van welkom richt te tot de g. a. pater Van Aarnhem, de spreker van deze dag, tot mr Hans Velu en tot de leden van de L.T.B., die practisch allen opgekomen wa ren om deze dag te vieren. De voorzitter vond het een goede gedachte om God, de schenker van alle wasdom, te danken nu de oogst binnen is. Het is goed, samen te ko men in de tempel des Heren om dank te zeggen voor de overvloedige was dom, die zeker dit jaar de agrariërs is ten deel gevallen. In een rede van een dik uur sprak mr Hans Velu uit Nijmegen over het onderwerp „Be grip voor de jongeren". In een wel van zeer moderne opvattingen getui gende toespraak zette spr. uiteen de botsing die bestaat tussen jong en oud. Hij had het over nozems, Ted dy-boys, Halbstarke, de jeugd van tegenwoordig, die het leven neemt met een zekere glimlach. Spr. schil derde deze jeugd als levende op de kentering der tijden, die wil door- ringen naar de kern der dingen. De jeugd van nu leeft niet meer beslotenheid van het gezin, maar wordt door de moderne communica tiemiddelen zoals radio, televisie er film beïnvloed Nu is het de opvoe dende taak van de ouders om het kind zelfstandig te leren denken, het kind tot zichzelf te maken, hem po sitief te richten op de taak, die hij in de toekomstige wereld zal moeten innemen. Op allerlei gebied wordt gestreefd naar vernieuwing ook het godsdienstig leven. De positieve waarden van ons christelijk geloof moeten de jeugd bijgebracht worden met inzicht en minder met dwang. De toespraak van mr Velu was pak kend en interessant, maar gaf toch weinig stof voor discussie. Alleen de geestelijk adviseur was van oordeel, dat een zeker moeten ook wel zijn verdienste kon hebben. Eindconclusies konden nog moeilijk worden getrokken, maar wel gaf de toespraak van de heer mr Hans Ve lu voldoende stof om ons over de he dendaagse problemen, waarmede dt jeugd wordt geconfronteerd eens goed na te denken. RTP'CRTJRG Geboren; Kornelius zn van K. Bruning en D. C. M. van Hal. Ondertrouwd: H. H. yan der Meij en L. Kramer. Gehuwd: W. van der Gugten en K. Maat; A. Rover en C. de Mooij. WARMOND KOPEREN JUBILEUM GEMEENTE BODE J. OUWEHAND. Het verhaal gaat, dat een minister eens zijn ontslag had aangeboden omdat zijn kamer-bode weg ging. Toen hem echter bleek dat dit niet juist was en slechts zijn secretaris generaal de dienst ging verlaten, trok hij zijn ontslag aanvrage in. Dit verhaal moge de voorname func tie van een bode in het ambtelijk leven demonstreren. Dat de functie van bode in de gemeente Warmond eveneens van bijzonder belang is, is wel duidelijk gebleken btf de huldi Vóór honderd jaar Uit de Leydsche Courant van Donderdag 6 November 1858. Advertentie: Springveeren ma trassen volgens de bereiding van Abshaubbin. De kussens dezer matrassen mogen nimmer door vederen worden vervangen, noch bij ve deren kussens worden gebruikt, aangezien de vederen in tegen overgestelde zin werken met de Abshaubbin's en bovendien voor zenuwachtige en rheuma- tische gestellen zeer nadeelig zijn. Hoofdkussens zijn ook af zonderlijk te verkrijgen. Niemand behoeft zulk een ma tras met eenige vrees te gebrui ken, want hare bewerking zal de gezondste mensch nog doen ervaren, dat zijn humeur meer gestadig, en zijn zinnen scherper zijn. WIJN BESTELLEN ELSHOF BELLEN Telefoon 21023 Haarlemmerstraat 139 (Advertentie) Laatste Berichten PAUS ONTVANGT JOURNALISTEN. Paus Johanne XXIII heeft van ochtend een vijfhonderd journalisten in audiëntie ontvangen, die bij de kroning aanwezig zijn geweest. Hij sprak een klein kwartier lang op ge moedelijke toon met hen. „Dikwijls, na een lange werkdag, vind ik het prettig de kranten te le zen, zeker nu zij zich zo bezig hou den met wat hier gebeurt. Het is b.v. erg interessant zoveel geheimen van het conclaaf te weten te 'lomen", al dus de Paus gekscherend. Overigens waarschuwde hij, de waarheid nimmer geweld aan te doen. „Men kan fouten maken en dingen schrijven die niet juist zijn. Al wat ik geschreven heb, komt uit mijn hart, het is eerlijk", aldus de Paus, die in het Frans sprak. Volgens de Milaanse „Giorno" heeft de Italiaanse medische raad van tucht professor Galeazzi Lisi, voor malig lijfarts van wijlen Paus Pius de Twaalfde, de raad gegeven zich, na het einde van het onderzoek, dat de raad naar zijn handelwijze met betrekking tot publicaties over de laatste uren van de overleden Paus heeft ingesteld, in het buitenland, en met name in Zuid-Amerika, te vestigen. zaal van hotel Van der Geest ruim-jptnp van de heer J. Ouwehand, bij schoots gevuld met belangstellen-gelegenheid van zijn 12llt jarig jubi- den. leum als bode dezer gemeente. Dinsdagavond waren als gasten j In aanwezigheid van het voltallig mede aanwezig de nieuwe kapelaan college van burgemeester en wet- der St. Jozefparochie, J. Zijlmans, die door de voorzitter der Rijvereniging, de heer W. Buschman, als een enthou siast paardenliefhebber werd voorge- houders en het secretarie-personeel werd de jubilaris in de raadzaal ge huldigd. De burgemeester, die als eerste de jubilaris toesprak, wees op steld, pater E. Horck O.Carm., domi-1 de activiteit, betrouwbaarheid nee en mevr. H. A. Smits, de gemeen-1 discretie, waarmede de heer Ouwe- te-secretaris en mevr. J. A. M. Pijnen-hand de afgelopen 12*/ï jaar zijn burg en de; groepscommandant der j functie heeft vervuld. Rijkspolitie, de adjudant J. Knauf. I „Door deze mooi eigenschappen, aldus spr., hebt gij volledig beant woord aan de eisen, die aan een der gelijke functie gesteld mogen wor den. Het is daarom, dat u met vol doening op de achter u liggende ja ren kunt terugzien. U bent een on misbare schakel in ons ambtelijk bestel hetgeen duidelijk waarneem baar is. indien gij door onvoorziene omstandigheden verhinderd bent uw functie waar te nemen. Eerst dan dringt ten volle tot ons door, hoe node gij gemist kunt worden". Vervolgens richtte spr. nog een woord van gelukwens tot de echtge note van de jubilaris en diens kin deren. Het woord werd hierna ge voerd door wethouder Dekker, die eveneens woorden van lof en waar dering sprak. Het ambt van bode, aldus spreker, is bepaald een bijzon der ambt, want al deze mensen heb ben iets buitengewoons. „Uw grote verdienste is echter dat gij heel ge woon bent, in het geheel niet opvalt en rustig uw werk doet, correct en met grote ijver". Namens burge meester en wethouders bood spr. de jubilaris een kist sigaren aan. Wethouder Vergeer wees er op, dat de 12l/»-jarige loopbaan van de heer Ouwehand inderdaad een „loop"baan is geweest. Het heeft spr. steeds getroffen dat de jubilaris, on geacht weer en wind, daar was waar hij zijn moest en steeds met een blij en opgeruimd gemoed de hem opge dragen taken vervulde. Hij bood de jubilaris een geschenk aan in de vorm van een mooie pot, gevuld met heerlijke natuurboter. De gemeente-secretaris prees de jubilaris om zijn hulpvaardigheid en bereidwilligheid. Nimmer, aldus spreker, is u iets te veel en inder daad is in het verleden duidelijk ge bleken dat gij voor een goed func tioneren van het gemeentelijk appa- I raat onmisbaar bent. Als blijk van waardering voor de hulpvaardigheid en bereidwilligheid was het spreker daarom een genoegen hem namens het personeel een prachtig boekwerk en enige grammofoonplaten te kun nen aanbieden. Door verschillende sprekers, waar onder de gemeenteontvanger en de assistent gemeentearchitect werd nog het woord gevoerd. Deze laatste liet zijn woorden vergezeld gaan van een mand mooie bloemen, aan geboden door gemeentewerken. Alle sprekers prezen de aangename en prettige wijze, waarop de jubilaris hen steeds ter wille is en waardoor hij ieders sympathie en achting ge noot. De jubilaris, het woord krijgende, dankte alle sprekers voor de tot hem gerichte vriendelijke woorden en de aangeboden geschenken. Hij zeide, zijn functie steeds met grote liefde te hebben vervuld en dat dit is ge schied tot grote voldoening van bur gemeester en wethouders en het overige personeel, stemt hem tot vreugde. De heer Ouwehand hoopte ook in de toekomst zijn taak tot te vredenheid te kunnen vervullen. Hierna bleef men nog geruimen tijd gezellig bijeen, waarbij verschillende voorvallen die zich in de afgelopen 12l!t jaar hadden voorgedaan, wer den opgehaald.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 2