S)e &2icAie(5ott4a/iit Democratische zege, maar geen koerswijziging „Blauwbaard van Oostenrijk' Buitenlandse politiek van Amerika niei in hei geding Binnenlandse economische oorzaken OP DE OUDE VOET De dank van de Paus Incident aan Tunesische grens Pasternak schreef aan de „Prawda" GEEN N.WREANEN Ike blijft altijd optimist PER LUCHTBRUG NAAR DE NACHTWACHT DONDERDAG 6 NOVEMBER 1958 50ste JAARGANG No. 14554 Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur L. C. J. ROOZEN Telefoon: Directie. Ahonnem., Drukkerij 20935: Red. 20015, 25594; Advertent. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 20826. Giro 103003 Abonnemenspr. f 0.59 p.w., f 2.55 p.mnd., f 7.50 p. kwart. Franco p.p. 8.—. Advert: 17 ct p m.m. Telefoontjes f 1.50 een welkom politiek resultaat. Het blad beschouwt Rockefeller als „een verfrissende persoonlijkheid". In New Hampshire is een vereni ging opgericht, die zich tot tapk stelt, Rockefeller te laten meedingen naar het presidentschap bij de verkiezin gen in 1960. - Het merendeel van de Britse en ben zowel in de Senaat als in het Huis van Afgevaardigden hun meerder- Franse bladen is het er over eens dat Eisenhower verwacht geen moeilijkheden De democraten blijken in de Verenigde Staten van Amerika een over weldigende overwinning op de republikeinen te hebben behaald. Zij heb ben zowel in de Senaat als in het Huis van Afgevaardigden hun meerder heid aanzienlijk vergroot en ook in de strijd om de gouverneurszetels zijn zij zeer succesvol geweest. De verdeling van de zetels in de Senaat is thans: democraten 62 (waar van 26 dinsdag gekozen en 36 blijvend) en republikeinen 34 (8 dinsdag ge kozen, 26 blijvend). Alaska zal op 25 nov. nog over twee zetels stemmen. De zetelverdeling in het nieuwe Huis van Afgevaardigden was vanmor gen: democraten 283 republikeinen 151. Voor de twee resterende zetels, één van Illinois en één van Alaska, is de uitslag nog niet bekend. Alaska stemt eerst op 25 november. Er zijn 24 democraten en 8 republikeinen tot gouverneur gekozen. 1 uit slag moet nog binnenkomen. Niettegenstaande deze politieke grondverschuiving verwacht men toch algemeen, dat er geen verandering komt in Amerika's buitenlandse politiek de algemene verwachting, dat er in het Congres nieuwe campagnes zul len worden gevoerd om de steunprij zen voor landbouwprodukten te ver hogen of althans op het huidige peil te handhaven. President Eisenhower heeft giste ren op zijn persconferentie verklaard geen moeilijkheden te verwachten met de grote democratische meerder heid. Hij zei altijd al met een door de democraten beheerst congres te heb ben gewerkt op een manier, die hij het beste voor het land achtte. De republikeinse nederlaag houdt ook geen verandering in de grondsla gen van de buitenlandse politiek in, aldus Eisenhower, die ondanks de ne derlaag van zijn partij in een uitste kend humeur scheen te zijn. De democraten zijn over het alge meen meer voorstander voor interna tionale samenwerking en hulpver lening aan het buitenland dan de re- Ook op de effectenbeurs te New York hoorde men de mening, dat de grote overwinning der democraten van invloed zal zijn op het economi sche leven in de Verenigde Staten. De verwachting, dat het nieuwe Con gres meer voorstander van bestedin gen zal zijn, veroorzaakte woensdag een koersstijging. WAT MEN ERVAN DENKT. De „New York Post" schrijft woens dag, dat de beslissende democratische overwinning waarschijnlijk het ein publikeinen. In de democratisch^ de zaJ betekenen van het tijdperk j.:: j van F.ÏSPnhnu'pr In 7p5prö vin moe partij is de positie van de isolationis- ten zwakker dan bij de republikei nen. ECONOMISCHE OORZAKEN. Volgens het Amerikaanse blad „Washington Daily News" moet de nederlaag van de republikeinen in de Amerikaanse verkiezingen worden toegeschreven aan de economische achteruitgang die heeft geleid tot toeneming van de werkloosheid in de industrie, aan de voortdurende onte vredenheid van de boeren, de prijs verhogingen en de traditie, dat de aan de macht zijnde partij stemmen verliest. De overwinning van de democra ten heeft woensdag al op de mark ten voor landbouwprodukten tot een prijsstijging geleid. Dit weerspiegelt van Eisenhower. In zekere zin was dat tijdperk al geëindigd, namelijk toen de president zich afwendde van het „moderne republikanisme". De „New York Times" noemde de verkiezing van de republikein Rocke feller tot gouverneur van New York f^E AMERIKAANSE verkiezingen hebben een onverwacht grote verschuiving te zien gegeven ten voordele van de democraten. Er zijn in de Verenigde Staten twee grote partijen, de democraten en de repu blikeinen. Het verschil tussen beide partijen is voor ons Europeanen al tijd een beetje moeilijk te onder scheiden, want in de verhouding tot het buitenland bemerken wij 0 bitter weinig onderscheid. Over het algemeen blijken de republikeinen altijd wat minder scheutig te zijn als het aankomt op steun aan het buitenland, zodat wat ons betreft, een democratische over winning niet onwelkom is. Overigens begrijpen wij er niet veel van, waarom nu eens de repu blikeinen en dan weer de democra ten aan de winnende hand zijn. Ge woonlijk krijgt de regerende partij de schuld van alle narigheid, welke is ondervonden tijdens de periode aan de verkiezingen voorafgaande. En omdat er in het afgelopen jaar een economische inzinking in Ame rika is geweest, wordt dit al gauw aangegrepen als een motief om te stemmen op een mar. van de oppo sitie. Vooral de farmers schijnen te lijden te hebben gehad van de z.g. „recessie", de achteruitgang in de materiële welvaart, en daaraan is het toe te schrijven, dat in de agrari sche gedeelten van het land de stem menwinst der democraten het grootst is geweest. Ofschoon algemeen wordt aange nomen, dat het buitenlandse beleid niet in het geding is geweest, inter preteert Moskou de verkiezingsuit slag natuurlijk als een nederlaag van de buitenlandse politiek van Dulles, die evenals Eisenhower republikein is. In Moskou bekijkt men nu een maal de wereld door een speciaal soort bril en legt men alles uit als een succes van de eigen politiek. In Peking bekijkt men de zaken wat nuchterder en gelooft men niet, dat de Amerikaanse verkiezingsuitslag enige invloed zal uitoefenen op de buitenlandse politiek van Amerika. Dat is ook de overtuiging van de Westerse wereld; de affaire wordt op de oude voet voortgezet. Gisteren heeft Paus Joannes XXIII de bijzondere missies ontvangen, wel ke tegenwoordig zijn geweest bij zijn plechtige kroning op 4 november. In een toespraak in het Frans dankte de Paus voor deze geste van eerbetoon aan het pausschap. Hij bracht hulde aan Pius XII voor diens onafgebroken strijd voor recht vaardigheid en vrede en zeide zijn weïk voor vrede, rechtvaardigheid en ware vrijheid te zullen voortzet ten. De Paus heeft H.M. koningin Julia na het volgende telegram gezonden in antwoord op haar telegram van ge lukwens ter gelegenheid van de paus- I kroning. I „Wij danken Uwe Majesteit voor haar wensen, waarvoor wij zeer ge voelig zijn. En van onze kant roepen wij van ganser harte de Goddelijke bescherming in voor haar, voor de koninklijke familie, voor geheel Ne derland." Get. Joannes PP 23. president Eisenhower, hoewel hij zelf niet direct in het geding was, door de grote nederlaag van de republikei nen aan gezag heeft ingeboet. In dit verband wordt wel opgemerkt, dat de president in zijn verhouding tot het congres, waar nu de democraten sterk overheersen, het voordeel heeft dat hij niet een uitgesproken partijfi guur is, zoals bijv. zijn voorganger Truman was. Moskou weet het beter. Volgens radio-Moskou is de uitslag van de Amerikaanse verkiezingen „een overweldigende veroordeling van de buitenlandse politiek van de Verenigde Staten en Groot-Brittan- Hoewel president Eisenhower en diens minister van buitenlandse za ken, Dulles, hebben geëist, dat er in de campagne niet over de buitenland se politiek zou worden gesproken, was dit juist een zeer belangrijk punt bij de verkiezingen, aldus ra dio-Moskou. Tass verklaarde woensdagavond, dat de regering heeft verloren door de stemmen van kiezers, die ontevre den zijn over „haar agressieve bui tenlandse politiek en haar reactio naire buitenlandse politiek". De pers te Peking noemt de uit slagen van de verkiezingen welis waar een „fiasco" voor de republi keinen, maar meent, dat zij toch geen wijziging in de Amerikaanse rege- ringspolitiek zullen brengen, daar zowel de democraten als de republi keinen „aan de leiband van Wall- street lopen". Franse granaten op Sakiet Twee regimenten Franse troepen en 42 tanks zijn, volgens berichten uit Tunesische bron, gisteren de grens tussen Algerije en Tunesië overge trokken en hebben o.a. het grensdorp Boris Pasternak, de Sowjet-schrij- ver die onlangs de Nobelprijs voor letterkunde heeft geweigerd heeft in een brief aan de „Prawda". het Sow- jet-Russische partijblad, verklaard, dat het een vergissing van hem was geweest, dat hij aanvankelijk ver heugd was ~ver de toekenning van de prijs. Dat hij deze vergissing had gemaakt was begrijpelijk, daar er al vijf jaar geleden aan hem was ge dacht voor de Nobelprijs, op een tijd stip dat hij zijn omstreden roman „Dr Zjivagó" nog niet had geschre ven. Toen hij zag, dat zijn werk zo „betreurenswaardig werd geïnter- peteerd" en dat men speciaal het oog had op de roman „Dr Zjivago", had hij begrepen, dat de onderscheiding van politieke aard was. Daarom had hij geheel vrijwillig de prijs geweigerd. „In de loop van deze week ben ik niet vervolgd en mijn leven is niet in gevaar geweest even min als mijn vrijheid. Ik zou er graag nog eens de nadruk op leggen dat al mijn handelingen volkomen vrijwil lig zijn geweest. Mensen uit mijn naaste omgeving weten wel dat niets op aarde mij er van kan weerhouden recht door zee te gaan, of er mij toe kan brengen tegen mijn geweten in te handelen", aldus Pasternak. Aan het slot van zijn brief zegt hij deze verklaring af te leggen „met gevoe lens van trots ten aanzien van de tijd, waarin ik leef en de mensen te midden van wie ik woon". „Ik ge loof vast, dat ik de kracht zal vinden om mijn goede naam en het vertrou wen van mijn kameraden te herwin nen", aldus de schrijver. Sakiet Sidi-Joessef met mortieren beschoten. Een Tunesiër werd hier bij gedood en een ander gewond. De Fransen zouden de Tunesische grens geschonden hebben tijdens een achtervolging van Algerijnse rebel len, die Franse grensposten aanvie len. De Tunesische staatssecretaris voor Buitenlandse Zaken, Sadok Mokka- dem, heeft gisteravond bij de Fran se ambassade krachtig geprotesteerd tegen, wat hij noemde, de „schending van de nationale grond door Franse strijdkrachten". Volgens de laatste berichten zouden de Fransen 5 a 7 kilometer oi Tunesische grondgebied zijn doorgedrongen. Zij zouden over een breedte van tien km de grens hebben geschonden. Verscheidene Franse vliegtuigen zouden boven het gebied verkennin gen hebben uitgevoerd en enige bommen in het open veld hebben la ten vallen. In het „bezette" gebied waren dor pen doorzocht, waarbij verscheidene huizen waren geplunderd en twee Tunesiërs waren ontvoerd, aldus de lezing van Tunesische zijde. In de politieke commissie van de V. N. Assemblée is een Russisch voorstel om vertegenwoordigers van Noord- en van Zuid-Korea tot het debat over Korea uit te nodigen, ver worpen met 42 tegen 17 stemmen, bij 18 onthoudingen. Amerika heeft voorgesteld alleen vertegenwoordigers uit het zuiden toe te laten. Het beschouwt alleen de regering van dat landsdeel als wet tig. Dit voorstel is aangenomen met 51 tegen 10 stemmen, bij 16 onthou dingen. Voor de Russische resolutie stem den de communistische landen plus Birma, Ceylon, Ghana, India, India, Indonesië, Irak, en de V.A.R. De onthouders waren: Afghanistan, Oostenrijk, Cambodja, Canada, Dene marken, Finland, Israël, Libanon, Li bië, Mexico, Marokko, Noorwegen, Saoedi-Arabië, Soedan, Zweden, Tu nesië, Venezuela en Jemen. In de Ver. Staten zijn dinsdag verkiezingen gehouden voor de Senaat en het Huis van Afgevaardigden. Hier ziet men president Eisenhower zijn stem uitbrengen te Gettysburg, waar hij zijn boerderij heeft. Tussen beide vleugels van het Rijksmuseum te Amsterdam is 'n soort „luchtbrug" gebouwd, welke bezoekers in staat zal stellen van de ene naar de nadere vleugel te wandelen zonder dat zij de enerverende tocht over de drukke verkeersweg onder het museum via de begane grond behoeven te maken De foto toont deze, onge twijfeld grote, verbetering. Te St. Pölten (Neder-Oostenrijk) zijn in de flatwoning van de vijftig jarige Oostenrijkse handelsreiziger Max Gulfer, die op verdenking van moord is gearresteerd, bezittingen aangetroffen van tenminste elf vrou wen, wier lijden in de afgelopen zes jaar werden gevonden of die als ver mist werden opgegeven. Gulfer, die reeds de „blauwbaard van Oostenrijk" wordt genoemd, werd gearresteerd op verdenking van moord op de 47-jarige Maria Robas, wier lijk 22 september jl. werd ge vonden. De in zijn woning aangetroffen goederen van gedode of vermiste vrouwen omvatten dameskleding, handtassen, radiotoestellen, elektri sche apparaten en ook zes stellen valse gebitten. Gouden tanden van de 44-jarige Josephine Kammleitner, wier lijk in juli jl. uit de Donau werd opge haald, werden in Gulfers woning aangetroffen. De Oostenrijkse politie heeft vele brieven aangetroffen, die tussen Gul fer en de vrouwen, die hij vermoede lijk vermoord heeft, werden gewis seld. Hij was met velen van haar door middel van huwelijksadverten ties in aanraking gekomen. Gulfer heeft toegegeven de bewus te vrouwen gekend te hebben, doch hij ontkent ze van het leven te heb ben beroofd. Gulfer wordt er ook van verdacht, een aantal personen in aan Oosten rijk grenzende landen, met name in West-Duitsland, te hebben vermoord. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Een huisvrouw in Tokio bemerkte bij haar thuiskomst, dat vijf inbre kers haar woning waren binnenge drongen. Zij greep een oud Samoe rai-zwaard en ging daar zo handig mee om, dat één van de indringers zich onmiddellijk overgaf en een an dere buiten gevecht werd gesteld. De drie overigen wisten te ontkomen, maar op één van hen had de krijgs kunst van de vrouw zo'n indruk ge maakt, dat hij om politiebescherming heeft verzocht. Storingen naderen In de afgelopen 24 uur nam een boven Rusland gelegen hogedruk- gebied nog in betekenis toe. Het lag echter zó ver veg dat ons land bui ten de invloedssfeer van dit hoge drukgebeid bleef. Een ander maxi mum handhaafde zich bij de Azoren. Tussen dit hogedrukgebied en een diepe depressie bij IJsland bewogen enkele storingen over de Oceaan naar de Britse eilanden. Laar aangekomen namen ze echter in betekenis af. Een dergelijke storing, die gisteren boven Zuid-Engeland lag, trok naar Frank- ryk en verdween. Een volgende, die gistermiddag ten westen van Ierland grote activiteit vertoonde, trekt nu in betekenis afnemend over Enge land. Een derde storing koerst over de Oceaan in de richting van de Britse eilanden. Het ziet er naar uit, dat deze storingen morgen het weer in ons land zullen beïnvloeden, zodat plaatselijk enige regen zal vallen. In de temperaturen komt niet veel ver andering. (Geldig van donderdagavond tot vrijdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). WEINIG WIND Over het algemeen veel be wolking met .lier en daar enige regen en plaatselijk mist. Weinig wind. Weinig verandering in temperatuur. 7 Nov. zon op 07.44; onder 17.0 maan op 02.27; onder 15.07. Hoogwaterstanden 7 Nov. v.m. 11.40; n.m. 12.15. Het weer in Europa HELSINKI geheel bew. 7 C. 9 STOCKHOLM regen OSLO geheel bew. 6 KOPENHAGEN zwaar bew. 8 ABERDEEN half bew. 8 LONDEN regen 8 AMSTERDAM zwaar bew. 8 BRUSSEL half bew 7 LUXEMBURG zwaar bew. 6 PARIJS geheel bew 7 BORDEAUX zwaar jew. 8 GRENOBLE mist 8 NICE regen 12 BERLIJN mist 2 FRANKFORT geheel bew. 6 MüNCHEN 4 ZüRICH 3 GENèVE regen 5 LOCARNO 7 WENEN mist 3 INNSBRUCK licht bew. 1 .9 ROME 10 AJACCIO geheel bew. 11 ALGIERS regen 15 MADRID half bew. 10 MALLORCA zwaar bew. 15 Korreltje Hoe edeler boom, hoe buigzamer tak.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 1