S)e Ccid(ic6oii^cmt Democraten winnen verkiezingen in Amerika Geen kernproeven tijdens Geneefse conferentie Eisenhower voldeed de Amerikanen niet Eerste audiëntie Paus Joannes XXIII gekroond Ontvang de f/ara van de drie kronen HANDELS- KLUISTERS Kans op regen Felle brand op vliegveld Meisbroek Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur L. C. J. ROOZEN Telefoon: Directie. Abonnem., Drukkerij 20935; Red. 20015, 25594; Advertent KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENURACHT 32 20826. Giro 103003 Abonnemenspr f 0.59 p.w.. f 2.55 p.mnd.. f 7.50 p kwart. WOENSDAG 5 NOVEMBER 1958 50ste JAARGANG No. 14553 Franco p.p. 8.Advert.: 17 ct p. m.m. Telefoontjes f 1.50 Eisenhower vindi weer de oppositie in de meerderheid Gevolg van de econ. teruggang Een onverwacht groot aantal stem gerechtigde Amerikanen heeft dins dag deelgenomen aan de verkiezin gen in de V. S., waarbij een derde van het aantal senaatszetels, alle ze- tels van het Huis van Afgevaardig- door het z.g. „hechte Zuiden' den en 33 gouverneursplaatsen op het vaardigd. twee democraten afvaardigde. De de mocratische senator John Stennis werd zonder stemming als senator voor Mississippi herkozen, daar er geen tegenkandidaat was gesteld. Het zelfde geschiedde met negentig de mocratische kandidaten voor het Huis. Voor het merendeel werden zij afge- spel stonden. Het was over het al gemeen goed weer. In vele steden, waaronder de stad New York, was de opkomst groter dan sinds jaren het geval was geweest. Wat de uitslagen betreft schijnt de verwachte overwinning van de de mocraten inderdaad een feit te zijn geworden. Alleen werd hun kandi daat voor het gouverneurschap van de staat New York, de miljonair Averell Harriman, die de staat sinds 1955 leidt, verslagen door de republi- kleinse miljonair Nelson Rockefeller. Daarentegen behaalden zij een grote overwinning in de staat Con necticut, die als barometer voor het gehele land wordt beschouwd. Niet alleen werd gouverneur Ribicoff met overweldigende meerderheid herko zen, maar er kwamen ook democra ten op de vacante zetels in de Senaat en op de zes plaatsen in het Huis van Afgevaardigden die tot dusverre door republikeinen werden bezet. Een ander in het oog vallend suc ces boekten de democraten in de staat Vermont, waar voor het eerst sinds 1854 een democraat naar het Congres werd afgevaardigd. De be trokkene zal de enige zetel in het Huis van Afgevaardigden, waar over de staat beschikt, bezetten. In de Senaat verkregen de demo craten de meerderheid, o.a. doordat de staat West-Virginia in plaats van een democraat en een republikein nu Drie-en-een-half uur na zijn kro ning heeft Paus Johannes XXI11 dinsdag zijn eerste algemene audiën tie gehouden. Hij stond deze toe aan duizenden pelgrims uit het aartsbis dom Venetië en uit Lombardije, waar hij geboren is. Vóór zijn verheffing tot Paus was Johannes XXIII patriarch van Ve netië. Tegen het einde van de audiëntie brak de Paus in tranen uit. „U kunt mijn gevoelens begrijpen", aldus Jo hannes XXIII. „In mijn binnenste hoor ik zo vaak en duidelijk zeggen: „Je zal Venetië en je geboortestad nooit meer terugzien". De Paus droogde toen zijn tranen en vervolgde: „Maar wat kon ik doen? De vul van God, door de kar dinalen geuit, manifesteerde zich duidelijk. Had ik kunnen zeggen „neen", ik wil in Venetië of Bergamo blijven? Neen, dat had ik niet kun nen doen". Paus Johannes XXIII heeft dins dag een boodschap van president Eisenhower ontvangen, waarin deze hem gelukwenst met zijn kroning. Eisenhower zegt voorts in zijn boodschap, dat hij met Paus Johan nes het vurig verlangen koestert naar een vreedzame oplossing van de ernstige problemen, die de mens heid teisteren. De democratische gouverneur Or- val Faubus werd ook feitelijk zonder tegenstand in Arkansas herkozen. De rassenkwestie zoals bekend staat Faubus rassenscheiding tot vrijwel elke prijs voor was het enige punt wat bij de verkiezings campagne aan de orde was gesteld. Reeds eerder hebben de democra ten de meerderheid in de Senaat ver overd. President Eisenhower zal dus ook de laatste twee jaren van zijn huidige ambtstermijn met een de mocratisch Congres moeten regeren. Hij is de eerste president in de Ame rikaanse geschiedenis, die driemaal achtereen met een Congres moest werken, waarin de oppositie de meer derheid had. Waarnemers schrijven de demo cratische overwinning gedeeltelijk toe aan de traditionele neiging van de kiezers om bij verkiezingen tus sen twee presidentsverkiezingen in tegen de partij te stemmen, die het Witte Huis beheerst. Voorts is vól gens veel kiezers de regering-Eisen- hower verantwoordelijk voor de re cente economische teruggang in het land en de werkloosheid die daaruit voortvloeide. Adlay Stevenson, de democratische kandidaat, die in 1952 en 1956 door president Eisenhower werd versla gen, gaf als commentaar, dat het volk de democraten een mandaat heeft gegeven om „het land het lei derschap te verschaffen, dat het in een gevaarlijke tijd nodig zal heb ben". Hij voorspelde dat de demo craten nu meer invloed op het vast stellen van de buitenlandse politiek zullen hebben dan in het verleden. UNO-beroep op de atoom mogendheden De Algemene Vergadering der V.N. heeft dinsdag in weerwil van de com munistische oppositie een resolutie aanvaard, waarin een beroep op de drie atoommogendheden de V.S., de Sowjet-Unie en Engeland wordt gedaan, de proeven met kernwapens te staken, zolang de onderhandelin gen over een controlestelsel te Genève voortduren. _De Rus „Zorin beschuldigde de V.S. en Engeland er direct van, dat zij andere delegaties zouden hebben ge prest, vóór de resolutie te stemmen. Hij noemde het besliut „in flagrante strijd met de belangen van de vrede". De resolutie werd aanvaard met 49 tegen negen stemmen bij 22 onthou dingen. De communistische landen stemden tegen, terwijl zich onder de landen, die zich van stemming ont hielden, Frankrijk, Oostenrijk, India, Zweden en Zuid-Slavië bevonden. Nederland stemde voor. Voorts aanvaardde de Algemene Vergadering drie resoluties, die door de politieke commissie waren inge diend. In een door Oostenrijk^ Japan en Zweden gedaan voorstel wordt de hoop uitgesproken, dat de bespre kingen te Genève succes zullen heb ben en zullen leiden tot een voor al len aanvaardbaar accoord. In de tweede door India en Zuid-Slavië ingediende resolutie betuigt de Al gemene Vergadering haar steun aan het overleg, dat maandag a.s. tussen Oost en West begint over maatregelen om verrassingsaanvallen te voorko men. Tenslotte onderschreef de Assem- blée de aanbeveling van de politieke commissie om de thans uit 25 leden bestaande ontwapeningscommissie uit te breiden tot een orgaan, waarin alle 81 leden van de V.N. zijn vertegen woordigd. Een door India en dertien andere leden ingediend voorstel, waarin er op werd aangedrongen de kernproe ven te staken tot men het eens zal zijn over een controlestelsel, werd met 27 tegen 41 stemmen, bij dertien onthoudingen afgewezen. Dit voorstel was eerder in de politieke commissie door de betrokken landen teruggeno men, nadat het voornaamste artikel er van was verworpen. Het Westen was tegen het voorstel gekant, omdat dit zou leiden tot een verbod van kernwapenproeven zonder dat er controle op de naleving zou bestaan. Beschuldiging van Peking ontkend Een nationalistisch Chinese rege ringswoordvoerder heeft dinsdag met stelligheid de communistische be schuldigingen tegengesproken als zouden de nationalisten het vasteland met gifgasgranaten beschoten heb ben. „Wij bezitten een dergelijk wa pen niet eens", aldus de woordvoer der. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft dinsdag verklaard, dat indien er veertien Chinese soldaten schadelijke gevol gen hebben ondervonden door gifgas, zoals de Chinese communisten heb ben gezegd, dit het gevolg moet zijn van „verderfelijke leugens van radio- Peking". Het ministerie legde deze verkla ring af als antwoord op een beschul diging van de communisten, volgens welke de Verenigde Staten granaten met gifgas aan de Chinese Nationa listen hebben geleverd voor de be schieting van het Chinese vasteland. Ook is op de besprekingen tussen de nationalistisch-Chinese president, Tsjang Kai-Sjek, en de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Dulles, niet over gifgasgranaten ge sproken, aldus het ministerie te Was hington. Direct na dc kroning van de nieuwe Paus Jo annes XXm werd deze prachtige close-up ge maakt van de heilige vader met de rijkbewerk- te tiara op het hoofd. I 'dÊÊÊÊÊÊMÊÊÊÊÊÊkir- 99 Een beeld van de kroning van de nieuwe Paus in Rome. Mgr. Dante zet Paus Joannes (links) de tiara op het hoofd, terwijl kardinaal Canali (rechts) toekijkt. r\AT HET GEMAKKELIJKER IS U het economische leven in een keurslijf van allerlei beperkende en beschermende bepalingen te steken, dan dit keurslijf wêer weg te gooien, wordt weer eens bewezen door de moeilijkheden, welke de z.g. Euro- markt ondervindt. De besprekingen over de invoering van een vrijhan delszone, welke aan de Euromarkt zou moeten worden toegevoegd, zijn n.l. in een zodanige impasse 0 geraakt, dat men alleen nog maar heil ziet in een soort top conferentie. De kwestie, waar het om gaat, zit in het kort geschetst als volgt in el kaar. In maart van het jaar 1957 is te Rome het accoord over de gemeen schappelijke Europese markt onder tekend door de zes landen van de Europese Kolen- en Staalgemeen schap, nl. de drie Beneluxlanden, be nevens Frankrijk, Duitsland en Italië. Deze zes landen zouden in een over gangsperiode van 12 jaar hun onder linge handelsbetrekkingen geleidelijk bevrijden van alle invoerrechten, de- viezenbeperkingen en contingente- ringen, zodat er een vrije uitwisse ling van goederen en personen bin nen het gebied van de zes zou ont staan. Er zou voorts een gemeen schappelijk invoerrecht komen (het z.g. buitentarief) voor producten af komstig van buiten het Euromarktge bied. Het lag in de bedoeling om met 1 januari a.s. te starten met die ge leidelijke bevrijding van invoerrech ten, enz. Maar inmiddels is Engeland, dat in verband met zijn relaties met de Dominion-landen meende niet tot de Euromarkt te kunnen toetreden, toch ongerust geworden over de con currentie van de nieuwe economische combinatie en heeft voorgesteld, een z.g. vrijhandelszone op te richten, waarin de concurrentie met de Euro markt tot een minimum zou kunnen worden beperkt. Tot die vrijhandels zone zouden dan alle staten van de Organisatie der Europese Economi sche Samenwerking behoren, 17 lan den, waaronder ook Engeland. Dat idee vond algemene instemming, maar in de practijk bleek de invoe ring daarvan niet zo gemakkelijk! Met name Frankrijk wierp allerlei bezwaren op, zodat men er aan be gint te wanhopen of de vrijhandels- zóne wel ooit werkelijkheid zal wor den. Maar nu komt de moeilijkheid, dat Engeland eist, dat de vrijhandelszone tegelijk met de Euromarkt zal wor den ingesteld en niet later. Anders zal het tegenmaatregelen nemen. Dat betekent dus, dat er een handelsoor log zal losbarsten, wat totaal tegen gesteld is aan de bedoelingen van de Euromarkt. Wij zitten dus weer eens in de pu ree. Zullen wij de Euromarkt met de vrijhandelszone maar weer opzouten tot betere tijden of zal een conferen tie tussen de topfiguren misschien nog uitkomst brengen? Er is nog krap twee maanden speling. Kantoormachines Kantoormeubelen Firma J. M. GERDING BREESTRAAT 11 TEL. 25876 Over Noord-Scandinavië is in de afgelopen nacht een krachtig hoge- drukgebied naar het oosten getrok ken, waar het zich heeft gevoegd bij een hogedrukgebied boven Rusland. Bij de Azoren handhaafde zich een ander hogedrukgebied. Tussen deze hogedrukgebieden in treffen we bo ven West- en Midden-Europa een gebied met betrekkelijk lage lucht druk aan Aan de oostzJjde hiervan trekt een storing met r pen van Po len naar Zweden. Van het westen uit bewoog een front, vergezeld van een regenzone, langzaam over Ierland naar Engeland. Boven ZJcl-Engeland ontwikkelde zich aan dit front een afzonderlijke storing, die naar Frank rijk beweegt. Het front verplaatst zich nog langzaam in oostelijke rich ting en kan morgen ons land berei ken. Van de oceaan nadert een vol gend front snel de Britse eilanden. In verband met deze ontwikkeling neemt de kans op enige regen toe. 1 (Geldig van woensdagavond 1 tot donderdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). TOENEMENDE WIND Veel bewolking met hier en daar mist en later plaatselijk enige regen. Aanvankelijk weinig wind, later matige tot vrij krach- i tige zuidelijke wind. Ongeveer dezelfde temperaturen als van daag. Door helikopter gered Het zeer moderne hoofdgebouw van het Brusselse vliegveld Meisbroek is dinsdagavond door een felle brand gedeeltelijk in de as gelegd. De brandweer werd bij het bestrijden van het vuur gehinderd door gebrek aan water, doordat de brandkranen in het nog niet voltooide gebouw nog niet waren aangesloten. Een brandweerman liep ernstige verwondingen op, terwijl een tiental mensen eerste hulp werd verleend voor brandwonden en ander letsel. De brand ontstond kort na tien uur doordat er in het vertrèk in het sou terrain, waar de vliegeniers over de weersomstandigheden worden inge licht, een benzinelamp ontplofte. Het vuur breidde zich snel uit naar de top van het zes verdiepingen tellen de gebouw, dat uit beton, staal en hout is opgetrokken. Twee leden van het personeel in de controletoren konden ternauwernood door een hefschroefvliegtuig van het dak van het gebouw worden gered. Volgens de politie konden acht an dere mensen, die door het vuur waren ingesloten, met behulp van brand weerladders in veiligheid worden ge bracht. De rechterhelft van het gebouw, dat 740 miljoen Belg. franken (onge veer 55 miljoen gulden) heeft gekost, is met inbegrip van de controletoren geheel verwoest. Er werden echter geen vliegtuigen beschadigd. Volgens een employé van de Sabe na zullen vandaag noodmaatregelen worden getroffen om het verkeer gaande te houden. Tijdens de brand landden er vier toestellen uit Lon den, Parijs, Amsterdam en Frankfort normaal. De passagiers gebruikten het oude hoofdgebouw. Het vertrek van enige vliegtuigen werd door het ongeluk beïnvloed. Een vlucht naar Amsterdam werd af gelast. 6 Nov. zon op 07.42; onder 17.04; maan op 01.11; onder 14.39. Hoogwaterstanden 6 Nov. v.m. 10.10; n.m, 10.50. Het weer in Europa De weerrappi rten van hedenmor gen 7 uur luidden: wee*- temp. HELSINKI geheel bew. 5 C. STOCKHOLM regen 7 OSLO 5 KOPENHAGEN 8 ABERDEEN 8 LONDEN geheel bew. 9 AMSTERDAM zv/eiar bew. 6 PARUS 8 BORDEAUX 11 GRENOBLE mist 5 NICE half bew. 12 BIRLIJN motregen 6 FRANKFORT geheel bew. 7 MüNCHEN mist 3 ZURICH 5 GENèVE 2 LOCARNO zwaar bew. 1 WENEN 3 INNSBRUCK geheel Dew. 6 ROME mist 5 AJACCIO onbewolkt 11 MADRID 9 MALLORCA 11 ALGIERS mist 15 Korreltje Men maakt geen sperwer van een duif.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 1