RIJNSTREEK 1 1 1 „De Zonnige Zeurpiet Gemeenteraad Boskoop DINSDAG 4 NOVEMBER 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 8 ALPHEN AAN DEN RIJN AUTO TEGEN BOOM GEBOT8T De heer W. F. C. Wientjes uit Breu- kelen is maandagmiddag omstreeks 16.15 uur ernstig aan het hoofd ge wond, toen hij, na met zijn personen auto tegen een boom te zijn gebotst met zijn hoofd door de voorruit sloeg. Het ongeval vond plaats op de Steekterweg te Alphen d. Rijn, ter hoogte van pand nr. 20, toen de heer W., komende uit de richting Bode graven, voornemens was een voor hem rijdende bakfiets, te passeren. Plotseling merktp hij een tegenligger op en om de bakfietsrijder én de tegenligger te ontwijken, reed hij snel naar de linkerberm, waar hij met zijn wagen .egen een boom op botste. Dr. K. Gill uit Zwammerdam ver leende de eerste geneeskundige hulp en liet de patient overbrengen naar het r. k. Ziekenhuis te Woerden. De tegenligger is doorgereden. De auto van de heer W.. werd zwaar bescha digd. WIJZIGING IN SITUATIE PRINS BERNHARDLAAN. De situatie ter plaatse bij de Prins Bernhardlaan ter ontlasting van het centrum der gemeente van het door gaand verkeer, is verre van ideaal, noch doelmatig en vraagt, mede uit een oogpunt van verkeersveiligheid, dringend om verbetering. In tegenstelling tot de bedoelingen volgt een belangrijk aantal gemoto riseerde weggebruikers, komende uit de richting Leiden en gaande rich ting Bodegraven met negering van de op het punt van samenkomst van beide wegen aanwezige verkeersaan- duidingen, de route door het centrum Om aan de ongewenste situatie een einde te maken hebben b. en w. in overleg met de Kon. Ned. Toeristen bond A.N.W.B. naar een betere op lossing gestreefd. Voordelen van de ze oplossing zullen zijn: 1. dat de Prins Bernhardlaan niet langer een Geboren: Cornelis, zn v. N. Idelen- burg en H. Roubos; Robertus Theo- dorus Maria, zn v. P. J. Rozestraten en M. I. M. van der Klauw. Hendrika Margaretha, dr v. J. Geitenbeek en W. T. Wortman. Hubertus Cornelis Josephus, zn v. J. H. G. Krumpelman en G. Verburg. Johannes Antonius, zn v. L. van Gaaien en J. Vallent- goed. Geertruida Martijntje, dr v. H. Kleijbeuker en J. v. d. Ent. Maria, dr v. H. Bosman en C. P. van Kat wijk. Jan Jacob, zn v. F. Blom en N. Pols. Eduaid, zn v. E. Craanen en R. C. Verkuijlen. Hendrika Maartje dr v. H. M. Kok en M. G. Vis. Gijsoer- tha Hendrika, dr v. H. Hellema en G. de Vries. Pieternella, dr v. T. van Breda en W. A. Fijn. Jolanda Berna- dette, dr v. A. J. Hijman en W. J. Verbaast. Anna Maria Bernadette, dr v. J. M. P. v. Leijden en T. J. Kwak- kenbos. Hendrik, zn v. J. C. de Graauw en J. C. van Asselt. Maria Hendrika Llisabeth, dr v. H. W. van Teeffelen en E. A. Nannes. Francis- cus Johannes Adrianus, zn v. A. J. Haverkamp en P. Loogman. Ondertrouwd: Paulus J. van Kam pen 27 jr en Magdalena J. Th. van Kempen 23 jr; Hendrik Bons 23 jr en Johanna H. Rademakers 21 jr. Getrouwd: D. Smith en M. Koetsier. J. Marbus en P. J. de Jong. C. Bos en H. Griffioen. Overleden: Paulus Verkade 72 jaar. BODEGRAVEN Meer vrouwen in de B.B. Gis- derwerp bij de dames was ingeslagen. Spr. trachtte op de vele vragen een antwoord te geven en slaagde daarin volkomen. Dit tot volle tevredenheid van de dames, terwijl het Hoofd zelf bescherming de heer W. de Jong ook met het verloop van deze avond zeer tevreden zal zijn, want als het bij de dames nog een beetje gaat inwerken, zal er ook in Bodegraven bij de B.B. een aantal dames komen, die als het nodig mocht zijn, van aanpakken zul len weten. Geb.: Eric Nic. J. z. v. G. Piket Duindam; Leendert z. v. L. Breedyk v. Leeuwen; Annigje M. d. v. J. van Dijk—Verkerk. Ondertr.: H. de Kleer en M. van Duur en. Getr.: J. G. Voordouw en G. E. v. d. Berg. Overl.: Adr. van Egmond. HAZERSWOUDE Weer winkelweek. De Winkel week commissie belegde in de zaal van de heer J. Timmermans een ver gadering om te bespreken of het we derom mogelijk is een winkelweek te organiseren. Nadat de voorzitter de heer M. C. L. de Boer de vergadering had geopend, gaf hij een overzicht van de werkzaamheden, die de com missie reeds verricht had in de vorm van een voorlopig programma. De winkeliers waren het er eenparig over eens dat er dit jaar wederom een winkelweek moet worden gehou den. De planpen werden door de secretaris de heer G. Sepers, ont vouwd. De actie zal gehouden wor den van woensdag 26 november tot teravond weid in hotel van Haatten cn met zaterdag 6 december a.s. Sint een voorlichtingsavond belegd, door de plaatselijke afdeling van de Fede ratie Vrouwelijke Vrijwillige Hulp verlening in samenwerking met de plaatselijke vrou venafdelingen. Het was de 2e presidente, mevr. Moons Kasbergen, die wegens verhindering van mevr. Crolesle Grand deze avond opende en alle»- bijzonder wel kom heette. Mevr. A. Rijksen te Gou da, hoofdinstruktrice van de dienst so ciale verzorging der B.B. sprak over doel en de opzet der B.B. Ook werd zijweg van de Hoorn (een onderdeel I i^an op de vraag wat ia de plaata van de rijksweg nr. 11, Leiden- van de vrm™ 'n de B B- grootste Utrecht) zal zijn, doch dat het ge deelte van de Hoorn, dat naar het centrum voert, het karakter van een zijwég van het tracé rijksweg Prins Bernhardlaan zal verkrijgen; 2. dat wielrijders en voetgangers, komende uit de richting Leiden, die de Hoorn naar het centrum willen volgen, van een oversteekplaats gebruik zullen moeten maken; 3. dat het verkeer ook overigens door het aanbrengen van verkeersdruppels en nog een tweede oversteekplaats beveiligd zal worden. De kosten van de te treffen voor zieningen ramen b. en w. op 45.000, ijn welke uitgave, naar zij redelijker wijs op- grond van de destijds bij de aanleg van de wegsplitsing plaats ge had hebbende overeenkomst ver wachten, het rijk voor de helft bij draagt. De raad stelde voormeld kre diet beschikbaar. Nutsdepartement. Onder voor zitterschap van de heer W. Plom heeft de Maatschappij tot nut van 't algemeen, departement Alphen a. d. Rijn, in zijn bestuurskamer de staat van het departement en de instelling geanalyseerd. Er werden rapporten uitgebracht door de commissies van onderzoek met betrekking tot de spaarbank, de Nutskleuterschool, Bibliotheek, res pectievelijk door de heren L. van Roosendaal, P. G. Pannevis en W. Brader. De conclusies luiden onver deeld gunstig ten aanzien van de ontwikkelingsgang in opwaartse richting der onderafdelingen. Een der aanwezigen heeft de sug gestie gedaan om ter gelegenheid van het 150-jarig bestaan van het depar tement dat op 22 januari in „Avifau na" wordt gevierd, een tentoonstel ling in te richten van allerlei archi valia waarover het departement be schikt. Dit achtte men dermate inte ressant, dat verwacht wordt in brede kring belangstelling te zullen trek ken. Een andere suggestie betreft de uit gave van een mededelingenblad om de leden van tijd tot tijd rechtstreeks op de hoogte te houden van de gang van zaken in de kring van het Nut. Voorts is gevraagd om in navol ging met andere verenigingen, ook eens een keer een operette-voorstel ling te bieden. Het bestuur heeft al deze sugges ties in nadere overweging genomen. Na ballotage kon een twintigtal nieu we leden aan de honderden anderen worden toegevoegd. Twee scholen onder ééii. dak. Onder architectuur van de heer W. Brouwer te Alphen a. d. Rijn wordt binnenkort een gebouw gesticht voor zes schoolklassen, waarin de twee christelijke l.o.-scholen \..i de ge meente ZwanL.ierdam, welke drin gend een nieuwe huisvesting behoe ven, onder één dak zullen worden ondergebracht, op gr jndgebied van Alphen a. d. Rijn. Het betreft de school uitgaande van de vereniging voorchristelijk onderwijs en dr school die bestuurd wordt door een Her vormd schoolbestuur. De ene school wordt op de begane grond gehuisvest, de andere krijgt de bovenverdieping met elk der scholen een afzonderlijke kamer voor het hoofd. De beneden- school krijgt deze kamer in een uit- bouwtje in het rechtergedeelte van het gebouw, de hoofdenkamer voor de bovenschool is verwerkt in het gebouw. Er komt een rijwielstalling voor ca. 40 fietsen en een speelplauts van ca. 600 m». Het gebouw wordt opgetrok ken van geel baksteen en voorzien van grote stalen ramen en deuren. De aanbesteding vindt plaats op donderdag 20 november des voor- middags te elf uur in hotel „De rustende arend" te Zwammerdam. Voor de uitvoering zijn ca. negen maanden met werkbaar weer gesteld. Het complf vordt omsloten door de rijksweg LeidenUtrecht, de Spoorlaan, een nieuwe, nog naamloze de vrouw in de B.B. De grootste taak zal zijn in de Dienst Sociale Ver zorging, al zal ook een goed woord op het juiste moment wonderen doen. Kwamen na dit onderwerp vele vra gen naar voren, na de inleiding van de heer G. A. Suermondt te Den Haag, promoter van de Stichting Bevorde ring B.B. bleek pas, hoe ook dit on- Nicolaas met zijn knecht zal zaterdag 29 november door het Dorp rijden, 'waarbij de zieken en gobrekkigen een surprise zullen ontvangen, tevens zal er op zaterdag 29 november a.s. een krndervocQrste)Ii»>g worden gegeven in de zaal van de heer J. Timmer mans. Villabouw. Het architectenbu reau J. Dekker alhier, heeft, namens de heer J. P. J. Voets het bouwen van een bungalow aan de Dorpsstraat opgedragen aan de fa D. Vonk al hier. KOUDEKERK Krijgen we weer een winkelweek? De christelijke middenstandsor ganisatie alhier kwam in vergadering bijeen, onder leiding van de secreta ris, de heer P. G. J. Smit. In plaats van wylen de heer T. Molema werd als voorzitter gekozen de heer P. G. (Vervolg) Bij het voorstel tot verkoop van grond voor woningbouw in de vrije sector bleek dat kopers kunnen reke nen op vrije verstiging te Boskoop waarna ook dit voorstel onder de ha mer doorging. Voor de benoeming van een nieuwe directeur van ge meentewerken ging de raad eerst ge ruime tijd in besloten zitting. Na her opening van de openbare vergade ring werd de heer T. Klazinga, die reeds als technisch ambtenaar le klasse in dienst der gemeente werk zaam is, met algemene stemmen tot directeur benoemd met ingang van 1 november. Bij het voorstel tot onbewoonbaar verklaring van 14 woningen deelde de burgemeester mede dat nu in to taal 107 woningen onbewoonbaar zijn verklaard en dat 82 bewoners door opschuiving een andere betere wo ning hebben gekregen. Zonder be zwaar gingen hiermede de woningen Laag Boskoop 55, Zuidkade 54; 56; 58; 282 284 286; 288 290 294; 298 en 300 voor de bijl. De verkoop van een stukje grond aan de heer A. Voskui len kon eveneens genade vinden, doch de afbouw van het zwembad maakte de tongen weer los. De heer Valk was het met dit voor stel geheel eens doch niet rnet de laatste zin welke inhield dat de kweekkas moet verdwijnen. De heer Splinter is ook verheugd over dit voorstel en dringt aan om de meest mogelijke spoed te betrachten. De heer Kooij betreurt de ophef fing van de kweekkas hetgeen een grote moeilijkheid voor de lagere tuinbouwschool zal betekenen. Ook andere leden betuigen hun instem ming hoewel allen het er niet mee eens zijn dat de kweekkas moet ver dwijnen. De heer Wever informeert of de afbouw van het zwembad de bouw van een gymnastieklokaal niet vertraagt. De heer Houdijk is voor het laten verdwijnen van de kweek kas doch wil de school aan een ande re huisvesting helpen. Wethouder Bulk beantwoordt de gestelde vragen. Wij moeten rekenen op een jaarlijks tekort van ongeveer 15.000.— tot 22.000.—, doch in verband met de gezondheidszorg moet dit er af kunnen. Hij wijst er op, dat de kweekkas een zeer toevallig ge volg is van het feit, dat bij de aan koop van de grond voor het zwem bad op de tuin een kasje stond. Er is echter nog enige gi-ond over en daar zou de school dan wellicht de beschikking over kunnen krijgen ter wijl er een loods als leslokaal zou kunnen worden ingericht. Wethouder Taat deelt dan nog mede dat een gymnastieklokaal in urgentie onmid dellijk volgt op het zwembad. Tenslotte werd besloten tot afbouw van het zwembad waarvan de aan besteding indien enigszins mogelijk in het openbaar zal geschieden. Na de toelichting van wethouder Bulk werd tevens besloten de kweek kas te verkopen. De rondvraag bracht weer het ge bruikelijke lijstje van wensen waar op ditmaal meer en betere verlich ting op enkele plaatsen in de gemeen te waaronder vooral de z.g. oversche pingen omdat daar momenteel veel in de avonduren wordt gewerkt. De heer v. d. Berg heeft wel geno ten van de bollenpracht voor het raadhuis doch hij zag daar liever Boskoopse producten bloeien terwijl hij de verplaatsing van het monu- zijn plaats vindt aan de voorzijde van de begraafplaats. Op dit laatste is de heer Splinter absoluut tegen. De voorzitter deelt echter mede, dat men met het raadhuisplein andere bedoe lingen heeft. Er wordt n.l. overwo gen om er een parkeerterrein van' te maken. De beplanting aan de zijkant kan echter intact blijven terwijl de plaats van het monument zeker niet ongeschikt is. Tenslotte vraagt de heer v. d. Dool de aandacht voor uit breiding van het aantal brievenbus sen in de nieuwe wijken en voor een openbare telefooncel. Dit laatste al dus de burgemeester is reeds gepro beerd doch afgewezen. Het midder nachtelijk uur had reeds lang gesla gen toen de heren raadsleden en be langstellenden zich huiswaarts spoed den. Beheer pensiontehuis. Voor het gemeentelijk tehuis voor bejaarden in het Viforpark moet nog worden beslist over de vorm van beheer en exploitatie. B. en w. z!jn van mening, dat een afzonderlijk orgaan met het beheer en de exploitatie moet worden belast. Bovendien achten zij het van groot belang, dat bij het beheer kun nen worden ingeschakeld ingezetenen, die zich voor dit werk interesseren. De meest geëigende vorm is dan ook J. Smit, die deze benoeming ook aan nam. Uitvoerig werd gesproken over de wenselijkheid, een winkelweek te or ganiseren, omstreeks Sint Nicolaas. Men werd het hierover eens en be noemde een commissie van voorbe reiding. Om tot een welgeslaagde ac tie te komen, zal men trachten, con tact op te nemen met de R.K. midden standsorganisatie, De Hanze, ten ein de te komen tot een gezamenlijke ac tie. Geb.: Briegettha Agatha d. v. C. J. de Hollander en C. M. Bakker; Janny d. v. D. de Jong en M. Vonk. LEIDERDORP Geboren: Woenderik zn van H. Verhoogt en J. L. de Jong; Willemina Marie dr van D. Kapteijn en G. M. Hèijboer; Maria Theresia Josina dr van J. P. M. Feijen en J. J. Smeele; Antonius Nicolaas Maria zn van R. Paulides en C. M. Rietveld. Ondertrouwd: Wilhelmus Overdyk 24 jte Leiden, en Johanna Maria Helena Prangers 20 j. Getrouwd: KJ. P. Bosman en Go- lida de Koning. Overleden: Anna Stokkel 84 j., echtgenote van A. Straathof; Leen dert Jongeleen 91 j., geh. gew. met T. H. Verschoor. LEIMUIDEN KAB. In het café van de heer J. Keijzer kwamen de leden van de Ka tholieke Arbeiders Beweging bijeen voor de eerste ledenvergadering in dit seizoen. Voorzitter R. J. Broekhuizen richtte een welkomstwoord speciaal tot de hoofdbestuurder v. 't Veld. Secretaris N. J. de Koning presen teerde de notulen. Het programma voor deze winter werd als volgt be> kend gemaakt. 23 nov. uitvoerig door Ons Genoegen. Deze maand is er sa men met de KAV een bijeenkomst voor gehuwden. Het St. Nicolaasfeest wordt weer gevierd samen met LTB en Middenstandsvereniging. In janu ari wordt een kaartavond gehouden, en ook de tweede toneelavond door de eigen toneelclub. Hierna werd het woord gevoerd door de hoofdbestuur der v. 't Veld. Spreker had als onder werp gekozen „De ontstellende ont wikkeling der Techniek" en gaf hierbij z(jn mening over deze vooruitgang. De pessimist, aldus de hoofdbestuur der, is bezorgd omdat hij vreest dat de mens door het mechanisme wordt vervangen en overbodig wordt. Men moet het echter ook zo zien dat elke uitvinding een verheerlijking is van de Schepper. Het is geoorloofd dat gene dat in de natuur gelegd is te ontdekken en te ontwikkelen. Tot slot werd een oproep gedaan om de plicht te zien naar vermogen mee te helpen om de minder ontwikkelde gebieden in vele opzichten te hervormen. De secretaris bood hierna lucifers te koop aan voor steun aan principiële scho len in Z. Afrika, die daar niet gesubr sidieerd worden. Nadat de voorzitter de heer v. 't Veld had bedankt voor zjjn bespreking kreeg de G.A. pater Poel het woord, die sprak over de vreugde van de arbeid. Ook roerde hij de spaarzaamheid van de jeugd aan. Hierna werden enkele vragen gesteld over geloofskwesties, die door de G.A. duidelijk gemaakt werden. Men be sloot een vragenbus in te stellen. Vra gen op elk gebied zullen op leden vergaderingen beantwoord worden. Eervol ontslag. Aan de heer A. C. de Rijk werd door burgemeester en wethouders dezer gemeente eervol ontslag verleend als brandwacht bij de Vrijwillige Brandweer. Tot zijn opvolger werd benoemd de heer R. Koenders. Bouwvergunning. Aan de heer J. J. van der Hoorn werd door bur gemeester en wethouders vergun ning verleend tot de bouw van een woning aan de Kerkweg. Doorlichting TBC. Ongeveer half november zullen de inwoners van deze gemeente weer in de gelegen heid worden gesteld zich te laten doorlichten op TBC. De schooljeugd een stichting, waarin overheid en wordt in klasverband onderzocht, en burgerij samenwerken. Er is nog geen naam van de stich ting opgenomen. Het resultaat van de daarvoor uit geschreven prijsvraag is, dat wordt voorgesteld een keuze te doen uit ,;Irene" (vrede) Magnalia en Rohof. De eerste twee namen komen uit de inzendingen, de derde is een gedach te van de architect van het tehuis en is een samentrekking van Rhododen dron hof. dit geschiedt gratis. Voor de volwas senen wordt een vergoeding gevraagd van 1.10. De tbc-gevallen zijn wel sterk verminderd, maar toch komen steeds nieuwe gevallen voor zodat de burgemeester in een oproep aan dringt aan de doorlichting deel te nemen. Geboren: Edith dr van Krijn Post en Alida Horree; Johanna dr van Jac. Horsman en Coma Rietdijk. Ondertrouwd: Pieter Johannes Bek kering 28 j. en Maria Cornelia Rijn beek 24 j.; Johannes Philippus Smit 22 j. en Alice Henriëtte Meijer 19 j. Gehuwd: Gerrit Johannes Splinter en Cornelia van Dijk; Cornelis Maria Peters en Alida Margaretha Straat hof. TER AAR Bromfietspuzzelrit. Voor de bromfietspuzzelrit welke gehouden werd ter opening van het wintersei zoen van de vereniging voor veilig verkeer afd. Ter Aar verschenen 32 deelnemers aan de start in de vei linghal. Vandaar werd een parcours gereden dat liep van Ter Aar via Nieuwveen en Zevenhoven weer naar Ter Aar terug. De finish was eveneens in de veilinghal. De uit slag was als volgt: 1. H. van Harten 42 strafpunten; 2. H. Schouten 46 pnt.; 3. Th. Verlaan 59 pnt.; 4. J. Verlaan 64 pnt.; 5. B. Slof 71 pnt.; 6. Mart. v. d. Berg 96 pnt. De prijs voor de minste verkeersfouten werd toegewezen aan Th. Verlaan Cz. De prys die beschikbaar was voor de grootste pechvogel kwam in bezit van de heer Martin v. d. Pijl. De rit werd uitgereden door 22 deelne mers. Nadat de uitslag bekend was gemaakt werd de rit nog eens uit voerig besproken dor de heer K. Ten- sen. -Het bestuur had de rit georga niseerd om de rijders te testen op hun kennis van het verkeer en de verkeersregels. Helaas moest een schromelijk tekort worden geconsta teerd. W0UBRUGGE GEMEENTE- EN BEDRIJFSBEGROTINGEN OVER 1959 Bij de gewone dienst bedraagt het totaal aan inkomsten en uitgaven het bedrag van 585.747 met een post van 6000 voor onvoorzien. Ten einde deze begroting sluitend maken werd over 19.786 beschikt uit de saldi-reserves. Deze voor Wou- brugge ongewone aangelegenheid ontstond, doordat deze begroting is gebaseerd op een inwonerstal van 2750, waaraan dus de Veenderpolder en de Zuidhoek ontbreken (toekom stig gebied van gemeente Alkemade). Hierdoor werden nadelig beïnvloed de uitkeringen rit het gemeentefonds en de gemeente toekomende opcen ten van de grond- c personele be lasting. De uitgaven worden nadelig beïnvloed door verhoogde onderwijs posten, hogere rentelast en afschrij vingen i.v.m. kapitaalinvesteringen en uitbreiding personeel secretarie en ontvanger. De raming voor de straat verlichting wordt met 3000 gulden verhoogd tot 3.000. Thans zullen ook 's nachts alle lichtpunten bran den. Het waterleiding- .en electriciteits- bedrijf tonen een batig saldo van resp. 1714 en f 14.652, het woning bedrijf een nadelig saldo van 5006. De post onderhoud wegen stijgt met 4500 tot 10.400. Het bedrag dat in 1959 per leefling volgens "!art; 55-bis der L. O.-wet wordt uitbetaald, -is»- ge steld op ƒ38.20 (thans ƒ35.78). De posten bijdragen v.g.l.o. en m.u.l.o. stegen beide tot f 4000. Voor het eerst wordt 1127 uitgetrokken voor maat schappelijk werk. De totale kosten aan salariëring zullen 72.000 bedra gen. De kapitaaldienst oont aan inkom sten' en uitgaven een bedrag van 1.700.363 en 2.063.510, dus een na- Wat lezers schrijven DE le NOVEMBER ALS ZONDAG. Leiden, 1 nov. 1958. Geachte Redactie, Zelf houden mijn personeel en ik geen zondag op 1 nov. Wel gaan we naar de H. Mis. Het bedrijf dat uit geoefend wordt is het hoveniersbe drijf. Er wordt nogal ten nadele ge sproken, dat ik als R.K. zelfstandig werk, ook het R.K. personeel en wel vrijwillig. Waarom moet ik zondag houden, daar de grote zaken het ook niet doen, als het op zaterdag valt, om dat ze anders een financiële strop hebben? De overige werkdagen houden ze wel zondag, omdat het dan niet zo van financieel belang is. Dan is het zondag houden van de grote zaken toch maar camouflage, ze hebben immers toch veel meer draagkracht dan de kleine zelfstan- dige. In de dorpen wordt er over het algemeen wel zondag gehouden, in de steden meestal niet. Is er soms verschil in ons geloof? Het schijnt zo te zijn. Er wordt wel zondag gehouden at? men er geen financiële strop van heeft, anders niet. Zoudt u zo vriendelijk willen zijn dit in uv veel gelezen dagblad te wil len plaatsen. U bij voorbaat dankend. P. W. AMMERLAAN, Maredijk 177, Leiden Hoveniersbedrijf. Naschrift redactie. Er is géén „verschil in ons geloof", maar er is wel verschil in de toepassing van de kerkelijke wet inzake het verbod van beroepsarbeid op door de Kerk vast gestelde feestdagen. De bisschoppen van ieder land regelen de toepassing van die wet voor hun eigen gebied. Zo is b.v. de Sacramentsdag in de noordelijke provincies van Nederland géén feestdag meer „te vieren als zondag" in andere landen wel en hebben de bisschoppen enige tijd geleden ook voor de weinige overge bleven feestdagen de mogelijkheid van ontheffing opengelaten. Wanneer een zaak welke dan ook ernsti ge schade ondervindt van sluiting, kan men die zaak open houden, maar de bisschoppen hebben wel de ern- stige wens uitgesproken, dat men zo veel mogelijk het zondags-karakter van die feestdagen handhaaft. De toe passing van die wet moet iedereen met zijn geweten uitzoeken. Bij het samenvallen van Allerheiligen en de zaterdag was er ongetwijfeld reden voor verscheidene zaken open te blij ven. te toor Tabink th,ans pastoor Schoonhovên r—- is opgevolgd. Ondanks het zeer slechte weer wa ren velen bij de kerk aanwezig toen pastoor Plaat, vergezeld van het kerk bestuur arriveerde. Tussen een haag van parochianen en schoolkinderen schreed de nieuwe herder naar het portaal van de mooie nieuwe kerk Van Zevenhoven, alwaar hij begroet werd door burgemeester Detmers, die in zijn welkomstwoord de nieuwe pas- delig saldo van f 363.047. Met inbe- toor hartelijk ontving in diens nieuwe grip van de rijksvoorschotten voor de in aanbouw zijnde 12 woning wetwoningen bedraagt de schuld aan vaste leningen thans f 1.161.242. De aflossingen worden geraamd op 27.627, de afschrijvingen op ge meentekapitaal ƒ48.786. Daar de ge middelde renteomslag over alle in vesteringen 4percent bedraagt, is de financiële positie van de gemeente gezond te noemen. Boerderijbouw. Het architecten bureau v. d. Landbouw Gelderland en Overijssel, te Arnhem, heeft, na mens de heer D. Kwakernaak, het bouwen van een boerderij aan de Provinciale weg opgedragen aan de fa C. Meerburg te Leiderdorp. De oogst van de straat Gevon den: paar bruine lederen handschoe nen, beige sjaal, colbertcostuum, twee steelpannen, ceintuur, bril. Verloren: regenbroek, witte sjaal, portemonnaie, regenjas. Inlichtingen postcommandant rijkspolitie. ZEVENHOVEN INSTALLATIE PASTOOR PLAAT tp (102) fth ik don toch moet sterven. zot :k moor M voorboel mn (De hm uur ern verstreken !Ht moeten Sidonio omvollen!) tiohdSidonio, YZe hoort mi niet! Snode leef ie x<m?)punt eens ven oh hoed 1 HohétSidonio de Mn ver- Streken!m doe ie?! parochie en de wens uitsprak, dat hij evenals zijn voorganger hier zou vin den een katholieke gemeenschap, wel- ke haar priesters hoog eert en gaarne bereid is te luisteren naar hetgeen hen op geloofsgebied wordt voorge houden. De verhouding tussen kerkeliike- en burgerlijke overheid is alhier steeds zeer goed geweest, zodat, aldus burgemeester Detmers, ik in Uw voorganger een vriend heb ontmoet en ik hoop, dat dit tussen ons ook weer het geval zal zijn; goede vrien den heeft men nooit teveel. Hierna richtte fa'her Kelder, mis sionaris van Mill Hill en zoon van de parochie, die onlangs voor een half jaar verlof uit de missie is terugge keerd, zich tot de nieuwe pastoor en wees op hetgeen zijn zaak als priester en herder van deze parochie zou zijn. Gaarne, aldus spreker, wil ik U tij dens miin verblijf miin hulp hierbii aanbieden. Hierna werd pastoor Plaat tussen een haag van bruidies door de ken Paap van Alphen aan den Rijn, Op vrijdag 1.1. had alhier de instal-1 geleid naar het hoofdaltaar, waar de latie plaats van pastoor Th. Plaat, ko-plechtige installatie volgens de nieu- mende uit Hoek van Holland, die pas- j we voorschriften begon. Nadat de benoemingstorief door de deken eerst in het Latijn en daarna I in het Nederlands was voorgelezen j legde de nieuwe herder de ambtseed af in handen van de deken. I Hierna volgde achtereenvolgens de 1 omhanging van de stola, de over- J dracht van de sleutels van de kerk, het geven van de kelk het kazuifel, d*> missaal en de sleutel van het taber nakel. Bij zijn rondgang met de nieu we pastoor wees de installerende de ken hem de preekstoel aan als de plaats vanwaar hij het woord Gods tot de gelovigen moest richten; de biecht stoel waarin door hem in de naam van God de zonden kunnen worden vergeven; de doopvont om de nieuw geborenen te dopen. Staande naast de bank van het kerkbestuur wees deken Paap de nieuwe pastoor erop met dit college te zorgen ook voor het financiële gedeelte van deze ker- keliike gemeenschap. Weer bij het altaar aangekomen werd pastoor Plaat door de deken pledhtig geïnstalleerd, waarna na het geven van de vredekus met een door alle aanwezigen gezongen „Te Deum" deze plechtigheid werd besloten. Bij gelegenheid van de eerste H. Mis, welke door pastoor Plaat op de feest dag van Allerheiligen in Zevenhoven werd opgedragen, bracht hij dank aan de parochianen voor de mooie ont vangst bij zijn intrede in Zevenhoven; vooral dankte hij alle schoolkinderen, die hem zo'n hartelijk welkom had den toegezongen, alsook de bruidjes 7oeenvoudieeeethetniet,he1!mje>

Leidse Courant | 1958 | | pagina 8