Dubbel leest voor hoofdcontroleur van „Zoeterwoud's Glorie'' Rijksweg nr. 13 wordt steeds gevaarlijker Toneelspel voor politierechter Natu-raLax iii Bondsvoorzitter F. de Hosson sprak voor centrale raad N.R.K.M. „Je fruii of je leven" zei de frein Maarse en Kroon trok aan het kortste eind DINSDAG 4 NOVEMBER 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 6 De heer P. v. Bemmelen koninklijk onderscheiden In de bruidsdagen van het veer tigjarig huwelijksfeest van het echt paar P. van BemmelenWesselman viert de bruidegom tegelijkertijd ook zijn veertigjarig jubileum als contro leur van de Fok- en Controlevereni ging „Zoeterwoud's Glorie". In de huiskamer van de woning van de familie van Bemmelen aan de Schenikelweg gaven gistermorgen vele bloemstukken geur en kleur toen het bijna voltallig bestuur van deze vereniging hét dubbel feestvie rend echtpaar kwam complimenteren Ook burgemeester H. J. J. A. Smeets kwam met zijn tegenwoordigheid de kortelings gejubileerd hebbende ver eniging en de hoofdcontroleur ver eren en deelde mede. dat, mede in verband met het jubileum van de vereniging „Zoeterwoud's Glorie", de hoofdcontroleur de heer P. van Bem melen door H.M. de Koningin onder scheiden is met de eremedaille in zil ver verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. Nadat de burgemeester de versier selen de jubilaris op de rever had gehecht en gelukwensen had gespro ken tot de jubilaris, zijne echtgenote en het bestuur van de vereniging ge tuigde spr. grote waardering voor het werk van de vereniging doch in het bijzonder voor de ijver van de heer van Bemmelen die, klein begon nen, tot hoofdcontroleur is opge klommen. De jubilaris dankte voor deze on derscheiding en sprak de hoop uit, dat hij zijn zozeer gewaardeerde werk nog lang zal mogen voortzetten. De voorziter van de vereniging, de heer Q. H. Onderwater, wenste de jubilaris geluk met zijn hoge onder scheiding en sprak eveneens namens het bestuur en leden vol lof over de vervulling van zijn taak, waarbij spr. schalks opmerkte, dat de contro leur steeds zo goed op tijd is dat hij wel eens de wekker van de boer is geweest. De heer J. Schouten, oud-land- bouwleraar, die nog getuige is ge weest van het begin van de melk- controle en al die jaren het werken van de heer Van Bémmelen heeft ge zien, prijst de jubilaris in vele op zichten doch voaral om zijn grote volharding getoond in de crisisjaren toen het aantal leden (thans 168)J ge daald was tot 6. Toen heeft de con troleur in zijn salaris ook veren moe ten laten vallen maar desondanks bleef de heer Van Bemmelen het nuttige werk voor de boeren volhou den. Dat de vereniging „Zoeterwoud's Glorie", in de tijd toen haar naam een wanbegrip was geworden, is blij ven bestaan is te danken aan een klein aantal boeren, waarvan spr. noemt de heren M. Th. Kompier, Jac. van Leeuwen Az en A. Berg, die dit echter niet hadden kunnen volbren gen als de thans jubilerende contro leur niet zo volhardend was geweest. W. DeHi- Het college van burgemeester en wethouders van Delft heeft een brief gezonden aan Rijkswaterstaat, waar in het zijn ernstige bezorgdheid uit omtrent de toestand, waarin de rijks weg No. 13 (Den Haag—Rotterdam) o.m. onder de gemeente Delft ver keert. In de brief wordt tevens een over zicht gegeven van de ernstige en minder ernstige ongelukken, welke de laatste tijd op deze snelverkeers- weg zijn gebeurd, een opgave, welke volgens b. en w. als bewijs kan gel den dat de rijksweg nr. 13 een steeds groter gevaar voor het verkeer in houdt. B. en w. dringen aan het ne men van maatregelen, die de ver keersveiligheid bevorderen en sug gereren daarbij het instellen van een maximumsnelheid. RAMPENDEPOT IN DEN BOSCH Het R.K. Huisvestingscomité heeft te 's Hertogenbosoh een groot en ge outilleerd magazijngebouw in gebruik genomen. Dit gebouw bestaat in de eerste plaats uit een magazijnruimte met een oppervlakte van 700 vierkan te meter, die dienst zal doen als ram pendepot voor eventuele binnenland se rampen. Daarachter is een hall met een oppervlakte van 1000 vier kante meter, die vooral dient ter ver werking van de goederen, die binnen- Zuid-Hollanddagen voor schoenmakerspatroons „Als de Euromarkt er komt gaat het spannen voor de Langstraat". Deze uitspraak deed vanmiddag de directeur van het produktiviteitscen- trum voor het midden- en kleinbe drijf, de heer G. S. Scheltema, toen hij in het gebouw ..Emporium" te Rot terdam de Zuid-Hollanddagen opende, welke door de federatie van schoen makerspatroons in de provincie Zuid- Holland in dat gebouw worden gehou den. Desgevraagd lichtte hij zijn woor den aldus toe, dat men in een groot gebied als waarvoor de Euromarkt bedoeld is wel eens zou kunnen over gaan tot het Amerikaanse systeem van voornamelijk produktie in serie, waardoor het eigenlijke ambacht van de schoenmaker in het gedrang zou kunnen komen". In zijn inleiding wees de heer Schel tema vooral ook op de achteruitgang in het schoenherstelbedrij f. Waren er in 1930 in Nederland nog 13.000 schoenreparateurs, in 1958 was dit aantal teruggelopen tot 7800. Spre ker meende de oorzaak hiervan te moeten zoeken in de toenemende con currentie, zoals b.v. het maken van schoeisel van korter levensduur, waarvan de prijs niet zover ligt bo ven hetgeen men voor een flinke re paratie moet betalen. Hiervoor wil spr. een eresaluut bren gen. In het gezellig samenzijn werd het werken van veertig jaren besproken waarbij de aandacht werd gevestigd op de opleiding, die de jubilaris aan zijn vele zonen heeft gegeven waar door deze op zovele plaatsen in Zuid- Holland-Noord de melkveecontrole uitoefenen. Tijdens al deze gesprek ken kon beluisterd worden, dat me vrouw Van Bemmelen haar man steeds krachtig heeft bijgestaan waar voor meerdere malen hoge waarde ring werd uitgesproken. Erbarming mei Albert van Dalsum De bekende toneelspeler Albert van Dalsum stond gisteren voor de Haar lemse politierechter te recht omdat hij op een zomeravond in Haarlem met zijn auto een bromfiets had ge raakt en de jeugdige berijder en zijn duopassagier, beiden scholieren, ten val had gebracht. De schade bestond uit een aaantal gebroken grammo foonplaten. De heer Van Dalsum werd verde digd door een nog jonge advocate, mr. Anneke Goudsmit, die de beginregels van Vondels Gijsbrecht v'an Aemstel citeerde: ,Het hemelse gerecht heeft zich ten lange leste erbarmd over mijZij hoopte, dat verdachte nu ook bij het aardse gerecht gehoor zou vinden. De twee jongens hadden hem op nogal onbeschaafde manier naar zijn naam gevraagd welke de heer Van Dalsum had geweigerd. Hij had alleen zijn autonummer gegeven en had gedacht, dat hij daarmee kon vol staan. De wet schrijft echter voor, dat men in dergelijk geval zijn volledige indentiteit bekend maakt. De politierechter vond de schuld van Albert van Dalsum niet zo bij zonder groot en vonniste met 15 gul den boete. De officier had 50 gulden geëist. In het Zuideziekenhuis te Rot terdam is overleden het 9-jarige meisje Johanna Borremans, dat maandag tegen twaalven, toen zij van school naar huis, bij het oversteken van de Dotpsweg te Rotterdam door een met grind beladen vrachtauto aangereden werd. 65-jarige bruiloft te Aalsmeer Dezer dagen heeft te Aalsmeer Dorpsstraat 129 het echtpaar Jac. Maarse en M. Maarse Eveleens zijn 65-jarige bruiloft gevierd. De brui degom, die 93 jaar is, werkt nog iede re dag ijverig mee in het bloemiste- rijbedrijf. De bruid 89 jaar oud geniet een goede gezondheid, waardoor ze in staat is, nog bijna geheel alleen haar huishoudinkje te verzorgen. In het gezin Maarse wer den tien kinderen geboren, die nog allen in leven zijn. Er zij 26 klein kinderen en 9 achterkleinkinderen. zonder bezwaar ook bij werk bui tenshuis gebruikt worden. Natu-raLax is géén gewoon laxeer middel, maar herstelt de natuurlijke regelmaat, zodat U met een gerust hart elke dag aan uw werk kunt gaan, ook buitenshuis of op reis ,dc regelmaat van de klok Flacon a 60 tabletten versterkte werking) II. 1.35 (Advertentie) TE LUID SPELENDE RADIO: 25 BOETE. De kolenwerker J. W. E. de B, die door de kantonrechter tot 25 boete en nog eens f 25 voorwaardelijk: was veroordeeld, omdat hij in zijn woning in een dicht bevolkte buurt in Am sterdam-Oost zijn buren overlast had aangedaan met een te luid spelende radio, is door de rechtbank nog iets zwaarder gestraft. De B. was in hoger beroep geko men omdat hij de boete zo hoog vond. De rechtbank veroordeelde hem gis termorgen tot 25 boete plus nog eens 50 voorwaardelijk. Oe officier van justitie had f 50 geëist. De kolenwer ker veroorzaakte met zijn radio op de derde etage zo veel lawaai, dat de gehele buurt er over geklaagd had. Nog vele jaren, mevr. Calonne! Mevrouw De CalonneMeister te Den Haag, hoopt op 11 november haar 109e verjaardag te vieren. Mevrouw De CalonneMeister was gaarne be reid een ogenblikje voor de fotograaf te poseren. Standsorganisatie omvat totale mens Vandaag wordt in .,de Dierentuin" te Den Haag de Centrale Raad van de interdiocesane katholieke midden standsbond in de bisdommen Haar lem en Rotterdam gehouden. De bondsvoorzitter de heer F. C. de Hosson sprak een openingswoord, waarin hij eerst een herinnering wijdde aan de overleden Paus Pius XII, die leiding gaf in een tijd, waar in bij ontstellend velen de materie alléén nog waardevol schijnt, mens echter die zich in het web van de materie begeeft loopt grote kans prooi te worden van de spin, wiens naam vermaterialisering is en de ontkerstening is weer familie van deze. Spr. haakte in op de gedachte van dr Poels. dat de standsorganisatie er op gericht is om het materialisme buiten de deur te houden en sitiever dat zij de leden actievere christenen wil doen zijn. Bij de standsorganisatie komt de vorming van de leden op de eerste plaats, Misvatting Spr. moest eerlijk bekennen, dat de uitvoering van deze taak nog veel te wensen overlaat. Mogelijk is dit 'n oorzaak van de misvatting, dat de standsorganisatie niet meer in deze tijd zou passen. Velen verwachten toch meer tot taak de materiële be langen te behartigen. De standsorga nisatie heeft óók materiële belangen, doch heeft daarnaast een veel wij dere doelstelling, die de totale mens wil omvatten. Spr. stelde vast, dat hij niet aan de indruk kan ontkomen dat vele leden en niet-leden dit anders zien tengevolge van de onjuiste houding en voorlichting van sommige onzer vakorganisaties. Zij wanen zich blijkbaar in een soort concurrentiepositie t.o.v. de standsorganisatie. De heer De Hosson betoogde, dat een vakorganisatielid beter zal zijn naai*mate hij intenser zal deelnemen aan het werk van de standsorganisa tie. Juist daarom is in de statuten van de NRKM het wederzijds lid maatschap verplicht gesteld, al wordt deze verplichting niet stringent door gevoerd, omdat de topleiding vreest dan brokken te maken. Wederkerig Om te bewijzen, dat hij niet „voor eigen parochie stond te preken" ci teerde de heer De Hosson enige spre kers en ook het bisschoppelijk man dement, waarin gesproken wordt over de bezielende en vormende invloed van de standsorganisaties. Spr. wijdde ook aandacht aan het vormingswerk in de NRKM: de stu dieclubs, de kernen of gespreksgroe pen en het blad „De Kern", alleen maar heil van de vakorgani- Hij besloot met een opwekking de satie en hiertegen opperde spr. grote leden te animeren lid te worden van bezwaren. Hij beweerde niet, dat de de kath. vakorganisatie, waarin ze katholieke vakorganisatie louter op thuishoren, er op vertrouwend dat de materie is gericht, maar zij heeft zulks wederkerig zal gebeuren. wederzijds lidmaatschap Beroepen ongegrond de plaatsen, gelegen od de route Amsterdam's-Gravenhage, op het terrein komen van andere vervoers diensten, die thans op redelijke wijze in de vervoersbehoefte kunnen voor zien. De Kroon heeft drie beroepen van de autobusonderneming Maarse en Kroon te Aalsmeer tegen de beschik kingen van de commissie vergunnin gen personenvervoer ongegrond ver klaard. Twee beroepen waren ingesteld te gen de beschikkingen van de C.V.P., waarbij de aan de N.V. Nederland- sche Spoorwegen te Utrecht verleen de vergunning voor uitoefening van een autobusdienst tussen Amsterdam en 's-Gravenhage is verlengd en ge- wijzigd, en het door Maarse en Kroon i zaterdagmiddag beroofd van zijn auto ingediende verzoek voor uitoefening en z'Jn 6®*". auto werd inmiddels Lifter roofde aufo èn portefeuille Een 24-jarige Rotterdammer, met zijn auto op weg naar Den Bosch, is Gistermorgen reed de 50-jarige G. J. van Riemsdijk uit Eist met een trekker en aanhangwagen (geladen met kisten fruit) naar de veiling te Geldermalsen. Bij de door flikkerlichten beveiligde overweg liet hij een trein komen "voor de steunacties van het uit de richting Den Bosch passeren. Op de overweg zag hij plotseling de exprestrein AmsterdamMaastricht R.K. Huisvestingscomité, ten behoe- 0p zich afkomen. Hij drukte de gaspedaal op de plank, maar kon niet verhinderen dat de aanhanger gegrepen ve van de vluchtelingen uit de lan- werd. De 16-jarige Arie van Heyden, die op de aanhangwagen zat, werd in de lucht geslingerd, doch kwam zon den achter het ijzeren gordijn en de I der een schrammetje in het gras terecht. Het fruit rolde over de grond; de aanhangwagen werd totaal ver- rechtstreekse hulp aan die landen. nield. van een autobusdienst tussen Am sterdam en 's-Gravenhage is afgewe zen. Het derde beroep was ingesteld tegen de beschikking van de C.P.V. waarbij de aan Maarse en Kroon ver leende vergunning voor de uitoefe ning van autobusdiensten is verlengd en gewijzigd, doch het verzoek om aan de trajectwijziging onder meer toe te voegen: „BurgerveenRijksweg Nr. 4aLeiden" is afgewezen. Op 11 september waren deze be roepen door de afdeling voor de ge schillen van bestuur van de Raad van State behandeld. Er doen zich geen omstandigheden voor, zo blijkt uit de overwegingen die tot de ongegrondverklaring van de eerste twee beroepen hebben geleid, die zouden nopen tot nog een auto busdienst tussen de bevolkingscen tra Amsterdam en 's-Gravenhage, omdat de N.S. hier op redelijke wijze in de vervoersbehoefte voorziet. Ver der zou de door Maarse en Kroon ge vraagde dienst, hoewel die wellicht een snellere en mogelijk ook goed teruggevonden, het geld, een porte feuille met 800 gulden, is spoorloos. De automobilist volgde rijksweg 15. Enige tijd nadat hij een lifter had op genomen, passeerde hij Den Deil, waar hij een boodschap wilde doen. Nauwelijks was de eigenaar van de auto uitgestapt, of de lifter kroop ach ter het stuur en gaf vol gas. Op de achterbank van de wagen lag een leren jas, waarin zijn porte feuille zat, inhoudende achthonderd gulden. De gedupeerde automobilist rende ogenblikkelijk naar een nabij gelegen boerderij, waar hij de poli tie belde. Men liet geen ogenblik voorbijgaan en samen met de bestolen jongeman zette de politie een achtervolging in, die een redelijke kans van slagen heb ben moest, want de benzinetank was al bijna leeg. Inderdaad werd de auto vrij spoe dig teruggevonden. Hij stond onbe heerd langs de weg. De leren jas lag nog op de achterbank maar de porte- kopere verbinding zou geven tussen feuille was mét het geld verdwenen

Leidse Courant | 1958 | | pagina 6