RANG is alleen RANG als er RANG op staat. Driftige zoon slaat zijn vader neer Heiers stoorden zich niet aan vonnis DE ONTWAPENINGSKWESTIE IN DE VERENIGDE NATIES Vandaag verkiezingen in de Ver. Staten Verstekelingen mogen naar N.-Guinea Prijsverlaging verband stoffen DOOR BREUK IN KAR1EL Beschuldiging van Peking DINSDAG 4 NOVEMBER 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 ^JÜJUUU>JLM.UJ.t.ll.UA».»Xtll.lUUL>JL»JUUUUUJlXllJUULU.ILI)JUUJXIUÜÜLiUl.U H O.UXmXUJUUUJUmjLUJUUXUJUJXlUJJ.tJUUaUJaa.UJ^XM.11 i 0 Rang Fruit 19 ct per rol opperwachtmeester van de rijkspo litie. Op last van de officier van justitie is hij ter observatie naar het zieken huis te Enschede gebracht. Van Nelle bestellen Moeder bedreigd, broer mishandeld In het Twentse dorp Reutum heeft een 24-jarige jongeman gisteren in een vlaag van verstandverbijstering een moordaanslag gepleegd op zijn bejaarde vader. Voorts mishandelde hij zijn broer en bedreigde hü zijn moeder. Deze wist de dader te ontwapenen, waarna een oudere broer de woesteling aan de rijkspolitie overleverde. Levensgevaarlijk gewond is de landbouwer opgenomen in het zie kenhuis te Almelo. De jongeman gaf zich de laatste tijd over aan redeloze driftaanvallen, sinds hij enige tijd geleden een trap van een paard had gekregen. Hij - - was een voortdurende bedreiging i daarna opnieuw had verkocht, voor zijn ouders en de vijf broers en - zusters. Toen het gezin dezer dagen weer een uitbarsting voorvoelde, bleef een van de broers waken om op alle eventualiteiten te zijn voorbereid. De woesteling zag zijn kans de eerste keer schoon, toen aan het eind van de vorige week zijn broer in een mid dagslaapje was weggezakt. Hij sloeg de slapende broer met de kolf van een windbuks op het hoofd. Men kreeg de kans de jongeman te ont wapenen. Des nachts barricadeerde men de ouderlijke slaapkamer door de deurkruk vast te binden en een aantal kisten tegen de deur te stape len. Opnieuw verschalkte de verbijs terde de waakzaamheid van zijn broer. Hij drong met geweld de slaap kamer van zijn ouders binnen en sloeg zijn vader met een zwaar kap mes op het hoofd. De moeder sloeg van zich af. Zij wist de hand van de driftige jonge man te grijpen en hem te dwingen, het mes te laten vallen. Een oudere broer bedwong de woesteling toen verder en leverde hem over aan een Van Nelle bestellen en staken door Zaterdag j.l. stonden voor de Am sterdamse rechtbank 20 stakende helers terecht. Bepaald werd toen, dat zij gisteren het werk zouden her vatten onder een dwangsom van 25 gulden per dag per man bij niet na komen van het bevel. Zij hebben het vonnis in de wind geslagen en zijn gisteren niet verschenen. De lande lijke federatie van heiwerkers in Nederland deelde mede, dat de sta king rustig doorgaat en dat het on rechtvaardig is, dat de stakende heiers, leden van een koninklijk goedge keurde federatie „voor het gerecht kunnen worden gesleept". Een districtsbestuurder van de fe deratie zei nog, dat de nieuwe CAO bindend was verklaard zonder dat de heiers en medezeggenschap in had den gehad. Na de invoering van deze CAO had den zij geantwoord met een lang- zaam-aan-actie, waardoor vele ont slagen waren gevolgd. - Mr. Louis Pradel, burgemees ter van Lyon, heeft gisterochtend officieel een zending van 50.000 tul penbollen uit Nederland in ontvangst genomen. De bollen werden de stad Lyon geschonken bij gelegenheid van haar 2000-jarig bestaan. Op de Wekeromseweg te Ede is gistermorgen een militaire 3-tons- truck bij een inhaalmanoeuvre te gen een boom gebotst. De chauffeur van het voertuig, de 20-jarige dienst plichtige soldaat W. Snoek uit Naar- den, is kort na het ongeval in het Ju- lianaziekenhuis te Ede overleden. Van Nelle bestellen Zeven-urige werkdag in Rusland De werkdag in de Russische machi nebouw-, olie- en gasindustrie wordt eind dit jaar op zeven uur per dag gesteld, zo heeft Tass maandag ge meld in een aanhaling van een be sluit, uitgaande van het centrale co mité der Sowjet-communistische par tij, de ministerraad en het Sowjet centrale vakverbond. Dit besluit behelst ook een herzie ning van bestaande loonregelingen en geeft de nationale economische raden, betrokken ministeries en or ganisaties het recht een vijfdaagse werkweek met achturige werkdag in te voeren voor ondernemingen, waar de produktievoorwaarden dit nodig maken. Conducteur verwijderde stempelinkt Een maand gevangenisstraf was het vonnis van de Amsterdamse po litierechter over de gewezen tram conducteur P. O., die met bleekwa- ter een aantal oude vijfrittenkaarten van stempelinkt had „gezuiverd" en Het Gemeentelijk Vervoerbedrijf had zijn employé om de frauduleuze handelingen reeds ontslagen, daarom eiste de officier een betrekkelijk mild vonnis. Oneervol ontslag is al een zeer zware straf. De conducteur betoogde, dat hij maar heel weinig voordeel van zijn vervalsingen had gehad omdat hij er maar pas een paar had verkocht toen een trampassagier het bedrog ont dekte. T\- Bent U een „schapenteller" Komt U slecht in slaap? Stop toch met al die stimulerende dranken. Leer de kalmerende werking van Van HoutenCacao weer kennen. En de (Advertentie) Uitgebreide commissie Dc politieke commissie van de Al gemene Vergadering der V. N. heeft maandagavond besloten, de ontwa peningskwestie volgend jaar te laten behandelen door een commissie, waarin alle 81 leden der volkeren organisatie zullen zijn vertegenwoor digd. Alle delegaties met uitzondering van de Franse en de Cubaanse af vaardiging, die zich van stemming onthielden onderschreven de des betreffende door India en Zuid-Sla- vië ingediende ontwerp-resolutie, nadat de V. S., de Sowjet Unie en Engeland het eens v/aren geworden over een compromis, dat het moge lijk maakt, de nieuwe commissie in werkgroepen te splitsen. Volgens de resolutie zal secretaris generaal Hammarskjoeld de ontwa peningscommissie bijeenroepen „na raadpleging van de ledenstaten" Men verwacht, dat dit in het begin van het nieuwe jaar het gevak zal zijn. De commissie heeft tot taak con structieve voorstellen en aanbeve lingen betreffende ontwapening in te dienen bij de Algemene Vergadering en bij de elf leden tellende Veilig heidsraad, waarin de „Grote Vier" en nationalistisch China het recht van veto bezitten. Tevoren had de Rus Zorin een Frans amendement, dat de vorming van een kleine werkcommissie en zo nodig het bijeenkomen van groepen deskundigen wilde mogelijk maken, onaanvaardbaar genoemd. De Russi sche afgevaardigde had daarbij ge dreigd, dat zijn regering elke sub commissie, gelijkend op het orgaan voor ontwapening, dat vorig jaar vijf en een halve maand tevergeefs te Londen bijeen was, zou boycotten. Zoals bekend hebben de Russen geweigerd aan het werk van de hui dige 25 leden tellenden ontwape- nings-commissie deel te nemen, om- Van Nelle bestellen Drievoudige spion gegrepen De Westberlijnse politie heeft maandag medegedeeld, dat zij zes weken geleden een zeer geslepen spion, die achtereenvolgens of tege lijkertijd voor drie opdrachtgevers heeft gewerkt, heeft gearresteerd. De arrestant, de 37-jarige Alexan der Fuss, werkte in de tweede we reldoorlog als geheim agent voor de Duitse tegenspionnagedienst, onder admiraal Canaris. Na de oorlog bood hij de geallieer den zijn diensten aan. Deze werden aanvaard en hij werd agent van een westerse geheime dienst. In 1953 ging Fuss opnieuw over stag, hij werd spion voor de Sowjet- Russische geheime dienst. In 1956 meldde hij zich bij West- Berlijnse autoriteiten met het ver haal, dat hij ontvc rd en naar Oost- Duitsland was overgebracht, waar hij tot een langdurige gevangenisstraf werd veroordeeld. Dit door de Rus sische geheime dienst verzonnen ver- Op de conferentie in Genève over het stopzetten van proeven met kern wapens zijn de Sowjet-Unie en het Westen gisteren geen stap dichter bij elkaar gekomen. De Verenigde Staten en Engeland v/ezen de Russische eis dat de proe ven met atoomwapens onmiddellijk en onvoorwaardelijk voor altijd ver boden zouden worden, krachtig van de hand. Het Westen wenst geen atoomverbod uit te vaardigen zonder dat een „waterdicht" controle-sys teem van kracht wordt. De drie delegaties hielden maan dagmiddag hun tv/eede formele zit ting in het Palais des Nations. De tweede ;itting heeft precies twee uur geduurd. Na afloop werd een communiqué uitgegeven, waarin werd meegedeeld dat de conferentie besloten had zich te noemen de „con ferentie over de staking van proe ven met kernwapens". De derde zit ting wordt vanmiddag gehouden. Het politielegertje der V. N. De speciale politieke commissie van de Ver. Naties heeft maandag besloten aan te bevelen, dat de nood- macht van de Verenigde Naties in het gebied van Gaza gehandhaafd blijft. Dit besluit werd genomen met 49 stemmen voor, negen tegen en dertien onthoudingen. Het handhaven van enig toezicht in dat deel van de wereld is geens zins overbodig, want nauwelijks zijn de Amerikanen uit de Libanon en de Britten uit Jordanië vertrokken of de Russen en Egyptenaren beginnen weer te stoken. Zij hebben bijv. Is raël ervan beschuldigd, dat het troe pen samentrekt aan zijn grenzen. De ze onruststokerij heeft ten doel, spe ciaal in Jordanië vrees te verwekken voor een Israëlische inval, zodat de Jordaniërs eerder geneigd zullen zijn steun te zoeken bij de Ver. Arabische Republiek van Nasser. Neveda, Rokin 118, Amsterdam (Advertentie) Topgesprek over vrijhandelszone? Er zijn de laatste tijd ernstige moei lijkheden gerezen bij het verwerke lijken van de bedoelingen, vervat in het verdrag van de Euromarkt en de conventie van de vrijhandelszone. Vooral Frankrijk werpt telkens nieu we bezwaren op tegen de invoering van een vrijhandelszone en daarom overweegt men in Nederland. België en W.-Duitsland de mogelijkheid van een topconferentie fussen Mac Millan (Engeland) de Gaulle (Frankrijk) en Adenauer (W.-Duitsland). Dat zou het enige middel zijn om alsnog het plan voor een vrijhandels zone te redden en een economische en politieke splitsing van Europa te voorkomen. Het wordt als zeer waar schijnlijk beschouwd, dat in de van daag te Brussel te houden bijeen komst van de raad van ministers der EEC de meningen over de wenselijk heid van een topconferentie zullen worden gepeild. Democratische zege verwacht Vandaag worden de tweejaarlijkse verkiezingen in de Verenigde Staten gehouden, waarbij alle zetels van het Huis van Afgevaardigden en één der de van die in de Senaat op het spel staan. Het presidentschap is niet bij de verkiezingen betrokken; president Eisenhower blijft, ongeacht de uitslag, tot januari 1961 in functie. Het nieuwe congres komt in januari 1959 bijeen; het zal bestaan uit 98 senatoren en 436 leden van het Huis van Afgevaardigden. Men verwacht, dat ongeveer 48.000.000 van de 76.500.000 Ameri kaanse kiezers vendaag hun stem zul len uitbrengen. Bijna alle politieke waarnemers verwachten een grote democratische Nieuw schot op de maan De Verenigde Staten zullen over enkele dagen, waarschijnlijk vrijdag, een derde maanraket lanceren. De kans dat de raket werkelijk in de na bijheid van de maan komt, wordt kleiner dan een op vijfentwintig ge acht. Ook dit derde maanproject zal door de luchtmacht worden uitgevoerd. De eerste poging werd op 17 augus tus ondernomen en eindigde in een mislukking toen de eerste trap van haal werd indertijd geloofd, Fuss de Thor-raket, waarmee de beginsel- mocht als politiek vluchteling in W est-Duitsland blijven. De spion zou bekend hebben, dat hij maandelijks spionageberichten zond aan het Sowjet-hoofdkwartier in Oost-Berlijn, waarvoor hij per rapport duizend markt kreeg uitbe taald. snelheid moest worden verkregen, op geringe hoogte ontplofte. De tweede poging op \1 oktober was meer succesvol. De raket bereikte een hoogte van 127.138 km boven het aardoppervlak, alvorens terug te val len en boven de Stille Oceaan op te branden. overwinning; ook de resultaten van gehouden peilingen der openbare mening wijzen in deze richting. In de Senaat hebben thans 47 repu blikeinen en 49 democraten zitting. Het Huis telt 200 republikeinse en 235 democratische afgevaardigden. President Eisenhower, die republi kein is, heeft een krachtige verkie zingscampagne gehouden in Califor- nië en de staten in het Midden-Wes ten en het Oosten der Verenigde. Staten. Deze zou echter, volgens de berichten, geen tegenwicht hebben kunnen vormen tegen het wassende democratische getij. De partij, die in de Senaat de la kens wil uitdelen, moet daartoe ten minste vijftig zetels verwerven; in het Huis van Afgevaardigden be draagt dit aantal 219. In de staat Maine is reeds gestemd, terwijl in de nieuwe 49ste Ameri kaans staat Alaska 25 november a.s. voor de eerste maal zal worden ge stemd en wel over het aanwijzen van één lid van het Huis van Afgevaar digden en twee senatoren. Jemenitisch vliegtuig verongelukt Een DC3 van de Jemenistische luchtvaartmaatschappij is maandag avond kort na het vertrek van Rome naar Belgrado op honderd km ten noord-oosten van de Italiaanse hoofd stad op de Monte Maggio brandend neergestort. De acht inzittenden kwa men allen om het leven. Onder de vier passagiers bevonden zich de directeur-generaal van het Jemenitische ministerie van buiten landse zaken, Sajed Mohammed As- jani, en twee Roemeense tandartsen, die koning Ahmad van Jemen had den behandeld. De bemanning be stond uit twee Jemenieten en twee Zuidslaven. Mr G. Scholten, de advocaat die voor de Staat der Nederlanden op treedt in het kort geding van de 37 verstekelingen, heeft vanmorgen aan de president van de rechtbank van 's-Gravenhage jhr mr G. Witsen Elias, medegedeeld dat de regering bereid is de schikking te aanvaarden, namelijk dat de 37 uitgewezen Indo nesiërs als vrije burgers naar Neder lands Nieuw-Guinea mogen gaan. In zijn verklaring zei mr Scholten: de regering heeft de mogelijkheid om Van Nelle besteilen Onenigheid in het prijzen- en ver koopvoorwaarden kartel „De Alge mene verbandstoff en-commissie", heeft er toe geleid dat een der be langrijkste deelnemers van dit kartel zijn lidmaatschap heeft opgezegd en zich daardoor niet meer gebonden acht aan de prijsafspraken. In kringen van de verbandstoffen- ir.dustrie heeft dit grote beroering gewekt, vooral omdat deze deelne mer thans aan de kleinhandel, de apothekers en drogisten, een aan zienlijke korting in het vooruitzicht heeft gesteld. Een der deelnemers aan het kartel, Brocades en Steehman heeft zich op grond van een reeks van overwegin gen uit het kartel teruggetrokken en brengt zijn verbandstoffen en watten thans in vrije concurrentie op de markt. Deze industrie heeft de de tailhandel thans aanzienlijke kortin gen in het vooruitzicht gesteld die stijgen naarmate de afzet groter is. Zo wordt reeds aan de kleinhandel een korting van tien procent op ver bandstoffen gegeven, wanneer men een bestelling van tweehonderd gul den plaatst. Het wordt niet onwaarschijnlijk geacht, dat ook de andere industrieën deze kortingspolitiek zullen gaan vol gen. In kringen van de detailhandel neemt men een afwachtende hou ding aan. De mogelijkheid bestaat dat deze prijsverlaging ook in de kleinhandelsprijs zal doorwerken. Ook in de kringen van het zieken fondswezen wordt deze ontwikkeling met grote belangstelling gevolgd. Een uiteindelijke verlaging van de verbandstoffen is ook voor de zieken fondsen van grote betekenis. Van Nelle bestellen ARBEIDER AANGEREDEN DOOR TREIN Gistermiddag omstreeks half een is de arbeider C. v. d. M. uit Dordrecht tijdens werkzaamheden op de spoor lijn Amsterdam- -Haarlem nabij de brug over zijkanaal F te Halfweg door een trein aangereden. De man is met een verbrijzeld onderbeen naar een ziekenhuis in Haarlem overgebracht. Hij heeft vermoedelijk te laat na de waarschuwing van de nadering van de trein de spoorbaan verlaten. An dere arbeiders van het particulier aannemersbedrijf, dat hier werk zaamheden uitvoert, waren bijtijds van de baan gegaan. Van Nelle bestellen (Adv.) de verstekelingen naar Nederlands Nieuw-Guinea over te brengen, ern stig overwogen. Zij blijft in beginsel van mening, dat deze mensen niet in Nederland kunnen worden aanvaard en naar het land van inscheping be horen te worden teruggezonden. De door de president gesuggereerde ont wikkeling zou echter volstrekt inci denteel zijn, zowel wat betreft de houding van de regering jegens ver stekelingen en anderen die langs niet legale weg naar Nederland komen, als ten aanzien van vestiging van Indonesiërs in Nederlands Nieuw Guinea. Voordat de landsadvocaat deze verklaring aflegde, vroeg de presi dent aan de pleiter van de verste kelingen, mr Maris, of deze nu kon verklaren dat de verstekelingen in derdaad naar Nederlands Nieuw- Guinea zouden willen gaan. Mr Maris zei dat zij dit inderdaad wilden. Mr Maris had gisteren ge steld dat hij pas het korte geding zou beëindigen als inderdaad de tegen partij haar verplichtingen was nage komen. De president vroeg aan mr Maris of deze gezien de standing van de tegenpartij bereid was hiervan af te zien. Pleiter stemde hierin toe, waarop de president royement van het ge ding verleende. Van Nelle bestellen Volgens radio-Peking heeft de woordvoerder van het ministerie van defensie te Peking bekendgemaakt dat troepen van Tsjang Kai-Sjek gas- granaten hebben gebruikt bij een ar tilleriebombardement op 3 november tegen het front van Foekein. Als deze beschietingen met gas- granaten worden voortgezet, zal de Ohinese artillerie met een strenge strafactie antwoorden, aldus de woordvoerder. Het persbureau „Nieuw China" meldt dat 14 communistisch-chinese militairen werden, getroffen door de gifgasgranaten. Het persbureau noemt dit een uiterst ernstig incident, daar het heeft plaats gehad na de onderhandelin gen tussen Dulles en Tsjang Kai Sjek en de levering van grote hoe veelheden munitie door de V.S. aan de troepen van Tsjang. Aetherklanken WOENSDAG TELEVISIEPROGRAMMA KRO: 17.00 Voor de kinderen. NTS: 20.00 Journ. en weerover- zicht. AVRO: 20.30 Luipaard op schoot. 21.00 Ondpr het nelkwoud, T.V.-spel. HILVERSUM I. 402 m. 7.00—24.00 NCRV. 7.00 Nieuws en S.O.S.-ber. 7.10 Gr. 7.40 Idem. 7.50 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws. 8.15 Gewijde muz. 9.00 Voor de deken. 9.30 Gram. 9.35 Waterstanden. 9.40 Voo. de vrouw. 10.15 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gram. 11.15 De Koniiig van Uranië, hoorspel. 12.15 Clavecimbelrecital. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Musette-muz. 12.53 Gram. of act. 13.00 Nieuws. 13.15 Met Pit op pad. 13.20 Lichte muz. 1L.45 Semele, opeia (gr.). 15.00 Jeugdharmonie-orkest. 15.45 Gr. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Gram. 17 40 Beursberichten. 17.45 Spectrum van het Chr. organisatie- n vereni gingsleven. '8.00 Leger des Heils- kwartier. 18.15 Roekbespreking. 18.30 R.V.U.: Onze verhouding tot de medemens, door prof. dr. H. M Olde- weit. Eerste lezing. '9. 0 Nieuws en weerbericht. 19.10 Koorzang. 19.30 Radiokrant. 1955 Op 'e man af, caus. 20.00 Dankstond voor gewas en ar beid. 21.00 Geref. kerkd. 21.30 Dit kleine, grote land, gesprek. 21.50 Kon. Mill. Kapel. 22.10 Metropole orkest. 22.45 Avondoverdtnking. 23.00 Nws. 23.15 Zaalsportuitslagen. 23.202400 Platennieuws. HILVERSUM II. 298 m. 7.00 Nieuws. 7.10 Gym. 7.23 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 De Ontbytclub. 9.00 Gym. voor de vrouw. 9.10 Gram. 10.00 Schoolradio. "0 20 Voor de vrouw. 11.00 R.V.U.. De moderne roman, door mevr. Hella Hausse (2e lezing). 11.30 Gevar. roframma. 12.30 Land en tuinb. meded. 12.33 Vooi 't platte land. 12.38 Gram. 13.00 Nieuws en tentoonstellingsagenda. 13.20 Ha- waiianmuzick. 13.50 Medische kron. 14.00 Jeugdconcert 14.45 Gram. 15.00 Voor de jeugd. 17.00 De kat van de stoel. 17.50 Regeringsuitz Emigratie- praatje van H. A. v. Luyk. 18.00 Nws. en commentaar. 18.20 Act. 18.30 Dansmuziek. 19.00 Voor de kinderen. 19.10 Op leven en dood, caus. 19.25 VARA-Varia. 19.30 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Tussen de regels door, caus. 20.15 Weonse muz. 21.00 Alarm, hoorspel. 21.40 Lichte muz. 22.05 Cello en piano. 22.30 Tussen mens en nevelvlek, caus. 22.45 Gram. 23.00 Nieuws. 23 15 Gram. 23.30 Ham mondorgelspel. 23.5024.00 Socialis tisch nieuws in Esperanto. Jeepers Creepers; Lullebay of Broadway; The world is waiting for the sunrise; Way down yonder in New Orleans; Dinah; I'll get by; There's a small hotel; I need you now; Mr. Sandman; Ramona; Around the world; I wantcha around; Delight; Song of the roses; Whatever Lola wants; Exactly like you; Whispering; Shine; Margie; Everybody loves my baby; City Ramble; Belami; C'mon c'mon; True love; Changing partners; Ricochet; Autumn N cturne; That's a plenty; A kiss to build a dream on; Skokiaan; New Orleans; Muskrat ramble; At the Pipers Ball.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 5