T DUINSTREEK Heel de wereld was vertegenwoordigd De familie van de Paus Scherp POTLOOD EN GEEST BUITENLANDSE Belgische regering afgetreden P -Mfc )LM£LGAT EN TRA DINSDAG 4 NOVEMBER 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA Maandagavond waren reeds vele officiële vertegenwoordigers van christelijke zowel als niet-christelij- kc landen in Rome aanwezig, minis ters, diplomaten en hoge prelaten van overal ter wereld. Ook familiele den van de nieuwe Paus uit Sotto il Monte bij Bergamo in Noord-Italië waren naar Rome gekomen om de kroning mee te maken. Een nicht, Anna Roncalli, kwam per vliegtuig uit Eritrea in Oost- Afrika, waar zij als missie-zuster werkzaam is. Er was ook een grote afvaardiging uit Venetië, waarvan de Paus tot aan zijn verkiezing pa triarch was. Ongeveer tweeduizend anjers wa ren door kwekers aan de Italiaanse Riviëra naar Rome gezonden voor de versiering van het hoogaltaar in de St. Pieter, boven het graf van Petrus waaraan de Paus de kroningsmis op droeg. MERKWAARDIGE TRADITIES De plechtigheid van de kroning omvatten enkele merkwaardige tra dities. Zo steekt een cermoniemees- ter, wanneer de Paus op zijn sedia gestatoria in het schip van de Sint Pieter verschijnt, een prop werk, aan het eind van een zilveren staf, in brand, knielt voor de Paus neer en zingt op plechtige toon: „Pater Sanc- te, sic transit gloria mundi" (Heilige Vader, zo vergaat 's werelds roem). Tweemaal wordt dit herhaald, name- lijk voor ret bronzen Petrusbeeld en bij het altaar. Epistel en Evangelie, tijdens de H. Mis, worden eerst in het Latijn en dan in het Grieks gezongen om de universaliteit van de Kerk van Rome te beduiden. Na de H. Mis biedt de kardinaal- aartspriester van de basiliek de Paus namens het kapittel van de Sint Pie ter het stipendium aan voor de opge dragen H. Mis: vijf en twintig oude munten in een witfluwelen beurs. PER TELEVISIE Een veertiental televisiecamera's waren boven de zuilengang op het Sint Pietersplein en op andere pun ten bij de basiliek en het Vaticaanse paleis opgesteld. De Italiaanse tele visieuitzending is door alle Europese stations gerelayeerd. In Londen is de televisie-uitzending gefilmd en de film wordt per speciaal straalvlieg tuig naar de Verenigde Staten over gebracht. Ruslig herfstweer Boven Duitsland bevonden zich van morgen de restanten van een oude oceaandepressie. Op de plaats, waar gisteren het nog tamelijk diepe cen trum van deze storing lag, is nu een hogedrukgebied aangekomen. Dit is van Groenland afkomstig en het breidt zich over Scandinavië uit. Een depressie bij IJsland koerst in noord oostelijke richting. Het erbij behoren de frontensysteem zal vertraagd gaan lopen, doordat ook boven het continent van West-Europa de lucht druk nog verder zal stijgen. Het zal ons land morgen dan ook niet kun nen bereiken. De komende 24 uur komen we in een gebied met weinig wind. In verband daarmee kan er vannacht op vele plaatsen mist ont staan. De temperaturen komen op een wat lager niveau. vertegenwoordigers Onder de buitenlandse vertegen woordigers bij de Pauskroning be vonden zich: Voor Nederland, mr. J. Luns, mi nister van buitenlandse zaken; Bel gië: Prins Albert, broer van koning Boudewijn; Luxemburg; prins Felix, echtgenoot van groothertogin Char lotte, en zijn zoon, prins Karei; Frankrijk: minister Pflimlin; Ver. Staten: James Mitchell, minister van arbeid, met de onderminister van buitenlandse zaken Robert Murphy en de vroegere Amerikaanse ambas sadeur in Rome mevr. Boothe Luce; Zwitserland: oud-president Celio; W. Duitsland: de minister van buiten landse zaken von Brentano; Enge land: de hertog van Norfolk; Ier land: premier de Valera; Spanje: de minister van buitenlandse zaken, Cas- tiella; Monaco: prins Pierre de Po- lignac, vader van prins Reinier; Oos tenrijk: kanselier Raab; de E.G.K.S.: Albert Wehrer; Libanon: de minister van buitenlandse zaken Oweini. Voorts waren o.a. de Spaanse troon pretendent, don Juan, en ex-koningin Joan van Bulgarije aanwezig.. No. 541. Horizontaal: 1. plaats in België bij Brugge, 7. vis, 9. scheikundig ele ment (afk.), 11. lol, 12. priem, 14. meisjesnaam, 15. voorzeteesl, 16. bak je, 18. ieder, 20. rivier in Duitsland, 22. water in FrieslamL 23. bekoorlijk gelegen, 25. plaats in Geldbrl. aan de Rijndijk onder de geb. Eist. Verticaal: 2. de gouden bul (afk. Lat.), 3. omslag, 4. zeemacht, 5. iemand de achtig geven, welke hem toekomt, 6. electrisch steekcontact, 8. tobber, 10. telwoord, 13. toespijs bij de rijststafel, 17. vette vloeistof, 19. lidwoord (Fr.), 21. eind, 24. voor zetsel. Oplossing. No. 540. Horizontaal: 1. prairie, 7. Ee, 8. Noor, 9. aks, 10. ant, 11. a.c., 12. els, 13. sla, 14. L.S., 15. eek, 16. arm, 18. tali, 20. do, 21. evenwel. Verticaal: 1. pet, 2. re, 3, inkt, 4. ros, 5. i.o., 6. erica, 9. Ans, 10. als, 11. alk, 12. elite, 13. Sem, 15. Erin, 16. alk, 17. Pol, 19. a.v., 20. de. HILLEG0M Voetballer viel uit. Tijdens de wedstrijd Hillegom IIEdo IV viel de 21-jarige Hillegommerspeler P. G. van Westen, bij een schermutseling Hij bleef liggen en werd op last van de dokter naar de Mariastichting te Haarlem vervoerd. Daar bleek, dat een bot van het onderbeen gescheurd was. KATWIJK Schoorsteen defect. Zondagmor gen deden zich in drie gezinnen, wo nende in een flatgebouw aan de Anemoonstraat, ziekteverschijnselen voor welke het gevolg bleken te zijn van een lichte kolendampvergifti ging. Bij een onderzoek, ingesteld door de dienst van gemeentewerken, bleek dat dit een gevolg was van het feit, dat een roetluikje van een schoorsteen, als gevolg van het de- fectraken van een op die schoorsteen geplaatste rotor, was weggeslagen. Daardoor konden valwinden de scha delijke dampen in de schoorsteen te rugdringen. K.A.B. Er was meer dan nor male belangstelling voor de verga dering, gisterenavond gehouden door de afd. Katwijk a. d. Rijn van de Kath. Arbeidersbeweging. De leiding berustte bij voorzitter Hensen. Bij de ingekomen stukken was er een van „De Lanteern" waarin gevraagd werd de verflauwde actie van „De Lanteern", opnieuw te doen op laaien. Verder was er een medede ling van het hoofdbestuur, vermel dend dat de Bondsdag zal gehouden worden op 19 januari te Amsterdam. Een inleidende vergadering hiervoor zal gehouden worden te Leiden op a.s. vrijdag, 7 november. Als afge vaardigden voor beide vergaderingen werden benoemd de heren J. Zwem mer en Mart Vreeburg. Ook voor „De Lanteern-actie" werd de heer Zwemmer aangewezen. De bespre king over het a.s. Winterprogramma maakte de tongen los. Zeer langdurig werd hierover gediscussieerd voorna melijk omdat de financiën een voor name rol spelen. Ten slotte werd be sloten in ieder geval een of meer culturele avonden te houden. Over een te houden feestavond kreeg het bestuur vrij mandaat. Hierover zul len dan nog nadere mededelingen worden gedaan. Ook over het houden van een „forumavond" zal het be stuur zich nog beraden. Bij de rondvraag werd nog uitvoe rig gediscussiëerd over „Katholiek Katwijk", wie hiervan lid zijn, wat deze organisatie eigenlijk doet en wat het zou kunnen doen. Hierna bleef men nog enige tijd, gezellig kaartende, bijeen. Vrolijke avond Geleidehonden, fonds. De afdeling Katwijk van de Ver. Koninklijke Ned. Ver. Geleide hondenfonds hield een feestelijke vergadering waar ter opluistering aanwezig wac het gezelschap „Bont en Blauw" uit Noordwijk-Binnen on der leiding van Frans Vink, die met hun programma de aanwezigen bij zonder hebben vermaakt. Sparen. Ged'-rende de maand oktober werd bij de Rijkspostspaar bank te Katwijk aan Zee ingelegd 93.406.70 en uitbetaald 86.411.27. Aan het postkantoor te Katwijk a. d. Rijn waren de cijfers resp. 12.090.18 en 31.348.07. De Kanarievogel. „De Kanarie- vogel" zal van 3 tot en met 6 decern I ber a.s. een clubtentoonstelliing hou den in de Oranjezaal aan de Voor straat. De tentoonstellingscommissie zal bestaan uit de herin H. Krijgs man en D. de Liefde. De commissie van bijstand uit de heren K. van der Visch, C. Gutter, G. J. H. VI. Bosch, A. Smallenbroek, A. Kleiman, P. van der Horst, D. van Duyn, W. van Rijn en P. Kuyt. De verlotingscommissie uit de heren: A. Rijsdam, A. Onder water en Jac. van der Boom. De jury uit de heren: J. Gerrits, Den Haag, M. van der Woezik, Den Haag en H Wieringa te Hillegom. Voor exoten, kleurkanaries en wildzang zijn aan gewezen de heren A. Dommerhlot te 's-Gravenhage en W. Langerberg uit Boskoop. Geboren: Nicolaas A. J. zn v. A. M. Dofferhoff en W. F. v. d. Hulst. Frederik A. zn v. P. Burgerhout en K. Peet. Hubertine M., dr v. G. de Vreugd en G. de Jong. Teunis Kr. zn v. A. Guyt en A. de Wit. Ondertrouwd: J. Schaart en K. Hoek. R. P. Baudoin en M. Houwaart. D. van Duyn en M. van der Bent. W. A. van der Linden en A. H. Glasber gen. Getrouwd: H. M. Regeer en A. M. Zoetemelk. J. Driebergen en M. van der Waay. P. Prins en A. A. v. Duyn. C. Ouwehand en M. van Duyn. ging „Voor het Zorgenkind", opende woensdagavond j.l. ha-ar eerste win terprogramma met een voorlichtings avond in de toneelzaal van de Don Boseoscihool te Lisse. Ondanks de min der gunstige weersomstandigheden waren ruim veertig ouders aanwezig. De voorz. van de afdeling, de heer L. „„i Kwam oe vooraracmsKunsxenaar op i 2,^^ dreef en ^0eide het COntakt met d* een welkom aan de spreker op deze raal Enkele fragmenten uit de kleinkunst is voor de in het Jonge- rencontakt samenwerkende bestu ren van Instuif, LTJ, LTM, JG en Vriendenkring zeker een experiment en of dit in zijn geheel zal slagen moeten zij natuurlijk nog afwachten, maar het begin is goed geweest. De zaal was vol en afgaande op de grote aandacht, waarmede werd geluisterd en de reactie na de verschillende programma-onderdelen, is deze eer ste kunstavond in de smaak geval len. Wim Bary is zijn loopbaan als voordrachtskunstenaar begonnen, zijn werkzaamheden beperken zich thans hoofdzakelijk tot het regisse ren van televisiespelen bij de KRO. Hij had zijn programma voor deze jongerenavond met zorg gekozen. Na een korte inleiding, waarin hij de bedoeling van zijn optreden duide lijk maakte, declameerde hij eerst enkele gedichten t.w. als nationaal gedicht de ode aan Holland van Pot gieter, als gelegenheidsgedichten de rei uit de Gysbrecht, waarin het hu welijk wordt verheerlijkt en het ge dicht, door Jan Muller gemaakt, toen zijn ouders 30 jaar getrouwd waren. Tenslotte nog kleine gedicht jes, die alleen maar schoonheid en geluk willen brengen. In dit beginstadium was de zaal kennelijk nog v/at onwennig en moest ook Wim Bary er nog enigs zins inkomen, maar in de „Bramen plukker" van Godfried Bomans kwam de voordrachtskunstenaar op voorlichtingsavond dr. G. v. d. Most, geneesheer-directeur van Huize Ma ria Roepaan te Ottersum (L.), aan de heer Hettinga van het hoofdbestuur, aan de afdeling Haarlem, waarvan enkele leden aanwezig waren, aan de heer Witte van de Sociale Geweste lijke Nazorg te Leiden, aan de heer J. de Wit, gastheer van deze avond, en tenslotte aan alle aanwezigen. Spr. memoreerde dat de vereniging sinds haar oprichting haar statuten gekre gen heeft waarop de bisschoppelijke goedkeuring reeds verkregen is en waar binnen afzienbare tijd ook de koninklijke goedkeuring op verkre gen zal worden. In de afd. Bollen streek is hard gewerkt. De gemeente besturen van Hillegom en Lisse zijn benaderd met een plan voor een ver zorgde wijze van vervoer van de geestelijk gestoorde kinderen naar de school in Haarlem. De ver. telt thans 1700 leden. Hierna kreeg dr. v. d. Most het woord. Spr. begon met erop' te wijzen, dat men in het algemeen een verkeerd idee heeft over de oor zaken van de geestelijke storingen. Zo deed tot voor enkele jaren de me ning opgeld dat een geestelijk ge stoord kind erfelijk belast is en de storing dus heeft meegekregen van zijn ouders of voorouders. Uit onder zoekingen is hem gebleken dat dit van 80 procent van de kinderen niet gezegd kan worden. Indien het groei proces voor en na de geboorte onge stoord kan verlopen, zullen geen sto ringen optreden en is het kind gees telijk dus normaal. Het zijn de bescha digingen, door welke oorvaak dan ook, voor of na de geboorte, welke de afwiikinven teweeg brengen. Recente onderzoekingen hebben uitgewezen dat bij een zeer groot percentage ge stoorde kinderen, toch resten van „o-mgestoordiheid" aanwezig zijn', en het zijn juist deze „resten" waarop de huidige behandeling gebaseerd is. Het is moeelijk gebleken door voort durende observatie en voortdurende training in veel gevallen verlichting te brengen. Men beoerkte zich dus tot een goede veroleging. Zo de omstandigheden dit dus enigszins wePieen. moeten de ouders de gestoorde kinderen de eerste ja ren in het gezin houden. Volgens de officiële cijfers behoeven nog onge veer drieduizend kinderen opname en een inrichting, terwijl er voor de eerstvolgende jaren slechts voor vijf entwintighonderd uitbreiding van de inrichtingen genland is. In die tus sentijd is het aantal dat opgenomen moet worden weer uitgebreid. Het is niet alleen de kwestie van uitbreiding van de gebouwen, doch ook van ge schikt verplegend personeel en van medisch opvoedkundige bureaux welke zich speciaal met gestoorde kin deren bezighouden. Hier ligt een taak voor de vereniging. Behalve voor goede voorlichting pleitte spreker ook voor de inrichting van z.g. „dagver blijven", vooral voor de steden. Deze zouden de moeder al een grote ver lichting kunnen brengen. Spreker wees erop dat de verveling voor het gestoorde kind in ieder geval weer anders ligt en de ouders dus zelf de oorzaken dienen op te sporen. Het voorkomen van de verveling zal ook het lastig en vernielzuchtig zijn voor komen, De grote lijn door het gehele be toog van dr. Van de Most was het optimisme en het idealisme, waar mede hij de zaken bezag. De tijd is voorbij dat men in doffe berusting neerzat en meende dat er voor het geestelijk gestoorde kind geen ver lichting te brengen was. In de pauze was er gelegenheid in een der aangrenzende lokalen ken nis te nemen van het speciale' speel goed, dat er tegenwoordig te krijgen is voor het gestoorde kind. De heer Ravelli, uit Oegstgeest, was zo wel willend geweest daarvoor een kleine tentoonstelling in te richten en het zal hem een genoegen geweest zijn, dat er zoveel belangstelling voor was. N00R0WIJKERH0UT LISSE „VOOR HET ZORGENKIND" BOLLENSTREEK, OPENDE EERSTE WINTERPROGRAMMA De afdeling „Bollenstreek" van de nog jonge katholieke Oudervereni- Wat voor elke jeugdvereniging apart blijkbaar onmogelijk is, is hun gezamenlijk wel gelukt, nl. om een voordrachtskunstenaar als Wim Ba ry te laten optreden voor een goed gevulde zaal. Wim Bary trad zondagavond op in de zaal van hotel Van der Geest, hij was de eerste van de 4 kunstenaars, die deze winter voor de jongeren van Noordwijkerhout een serie kunst-avonden zullen brengen. jaarlijks in november een oliebollen dag houden. De bedoeling van deze actie is tweeledig. In de eerste plaats is dat natuurlijk de kassen van de diverse afdelingen te spekken, de tweede, en zeker niet op de laatste plaats wil men een demonstratie geven van de goede samenwerking, die er in Voorschoten bestaat tussen de padvinders van alle gezindten. Aan deze actie werken alle bestaande organisaties mede. De leiding berust ieder jaar bij een leider of leidster van de Katholieke afdelingen en een neutrale groepering. De oliebollen worden in de nacht van vrijdag op zaterdag gebakken in een speciaal geconstrueerde pan, die bijna 100 liter olie kan bevatten. Za terdagmiddag zullen een kleine vier honderd welpen, verkenners, gidsen, pioniersters, padvindsters en voor trekkers de olieboller, aan de man trachten te brengen. De totale pro ductie in 1957 jp de oliebollendag bedroeg ruim 10.000 stuks. Ze werden allen,, verpakt in zakjes van vijf stuks verkocht. Handbal. Met een harde wind in de lengte van het veld werd de handbal wedstrijd S.V.L.V.Quintus verspeeld. S.V.L.V. begon met tegen wind en had zeer veel moeite de ge vaarlijke aanvallen van de Quintus dames te weren. Hoewel het succes voor Quintus uitbleef in het begin, moest Francien, de zeer goede keep- ster van S.V.L.V. vóór de rust toch eenmaal capituleren. In deze rust vond ook een vervelend voorval plaats. Een S.V.L.V.-speelster verliet op verzoek van de aanvoerder het veld. De tweede helft zag S.V.L.V. kans, hoewel met 10 man spelend, Quintus in de verdediging te drukken en de gelijkmaker te scoren 1- JfVoetreis naar Rome" van Bertus Aafjes werden vervolgens door Wim Bary prachtig voorgedragen en door de jongelui met grote aandacht be luisterd. Ook de hierna voorgedra gen oude troubadour-vertelling in - de vertaling van Gabriël Smit kwam Aan beide zijden van het veld werd Vóór honderd jaar Uit de Leydsche Courant van Dingsdag 4 November 1858. In Victoria (Australië) is een premie gesteld op de invoer van vrouwen. Deze kolonie, waarvan Melbourne de hoofdstad is, be vat reeds 400.000 inwoners, waarvan de vrouwen slechts een tiende deel uitmaken. goed uit de verf. Wim Bary besloot zijn optreden voor de pauze met het dóódsimpele „Christeneziele" van pater Van Meurs, maar zoals hij dit voordroeg werd het een meester stukje, dat geweldig bij het publiek insloeg. Na de pauze kregen wij nog een gedicht van Van Meurs, vervolgens van Godfried Bomans „Anna, de ééndagsvlieg" en het interview met de brandmeester en tenslotte Annie M. G. Schmidt in haar beschouwing van de advertenties in de zaterdag avondkrant te horen. Het succes van Wim Bary's optre den houdt een belofte in voor het >velslagen van de andere avonden in de cyclus. Geboreh: Hendrik Johannes zn van H. Bouwmeester en E. Kaptein; Johannes Jacobus zn van P. G. Weij- ers en C. A. van Tongeren; Marcel Andreas Jacobus zn van A. M. Baat- sen en E. V. T. van den Akker Overleden: Wilhelmus A. van den Ende 84 jr; Martinus Hoogenboom 82 jr, wednr van J. van Berkel. OEGSTGEEST Bouw dierenasyl gegund. De diénst van Gemeentewerken heeft namens, de Ned. Ver. tot bescher ming van dieren afd. Oegstgeest, het bouwen van een dierenasyl aan de Haarlemmertrekvaart gegund aan de firma M. Kool te Warmond voor 19.890. SASSENHEIM Geb.: Nicolaas C. M., z. v. C. W. v. d. Meij en W. Th. Noordermeer; Pie ter, z. v. G. Molenaar en S. Kühn; Jantje, d. v. H. Swertz en A. Kuipers; (elders): Petronella G. M., d. v. P. C. de Zwart en G. Plug. Ondertr.: J. v. d. Fnde en J. Sta ring; A. H. Bokhorst en J. Braam; A. E. M. Elferink en M. Th. M. Walter. Getr.: G. v. Loenen en G. M. van Goeverden. Overl.: A. G. de Kwaasteniet, 70 jr., man. VOORSCHOTEN Oliebollendag. Het is zo lang zamerhand een traditie geworden dat de gezamenlijke padvinders en pad vindersbewegingen in Voorschoten nog verwoed gestreden om het win nende doelpunt doch de keepsters stonden pal. WASSENAAR Geb.: Ingrid M., d. v. F. P. J. Zwartjes en T. J. P. v. Leeuwen; Casper L., z. v. C. L. Seijn en G. Glasbergen; Annemarie E., d. v. H. Koopman en C. E. Donker; Monique, d. v. F. Cornelissen en F. T. Bollee; Johanna M., d. v. K. J. Gelauff en J. B. M. Baijer; Robert A. z. v. J. v. d. Marei en B. Squires; Lidy, d. v. C. Tigchelaar en A. H. C. Grooters. Ondertr.: H. A. v. Aken te Voor schoten en J. v. Duijvenvoorde; J. T. A. Bok te Amsterdam en E. M. Meulen Laatste Berichten De Belgische premier Eyskens heeft dinsdag aan koning Boudewijn het ontslag van zijn katholieke min derheidsregering die vier maan den geleden werd gevormd aan geboden. Het ligt in de bedoeling, dat Eyskens een krachtiger regering van katholieken en liberalen zal vormen. KAMPEREN IS OOK SPORT. De economische rechter te Roer mond heeft de houder van een be drijf in kampeerartikelen aldaar (De Bruin) veroordeeld tot f 260,boete wegens het niet in het bezit hebben van een vergunning krachtens het vestigingsbesluit kleinhandel in sport artikelen. Dit vonnis werd door het gerechtshof te 's-Hertogenbosch beves tigd. In cassatie werd aangevoerd dat het hier geen sport- maar toeris tische artikelen zou betreffen. De Ho ge Raad heeft dit verweer verwor pen. en T. J. M. Maat; B. C. B. Voorham en J. A. M. v. Kuijen; A. Looijestyn en L. H. de Jager te Katwyk. Getr.: H. C. Braggaar en G. E. Goor; G. v. d. Wel en E. J. Iterson. Overl.: G. Degvjnd, 48 jr.; A. J. M. Vogel, 61 jr., echtg. van W. A. M. Blom; J. Hofstra, 81 jr., man; C. F. G. J. Kempen te Monster Sepmeijer, 81 jr. v f* <L ALMA MATERKOOR. Alle leden en asp.-leden, belang stellenden in en medewerkers aan het laatste concert van het Alma Mater koor, worden woensdagavond om 8 uur verwacht, in het repetitielokaal, Breestraat 19. Daardoor in de gele genheid gesteld door mej. F. Neer- voort, kan het eigen concert nogmaals beluisterd worden. Het bestuur rekent op een grote opkomst van de ledn, maar ook van asp.-leden, die zich die avond kun nen opgeven. Donderdag, 6 november, de gewone maandelijkse bijeenkomst van de da mes van de ver. Sancta Veronica. Tussen half drie en vijf uur kan ma teriaal gehaald worden en klaarge komen kleding gebracht, in het bo- NIET OPZIJ GAAN! Een inwoner van Woubrugge was op 27 augustus, rijdende met zijn mo torrijwiel in de gemeente Voorhout, niet voldoende voor het tegenliggen- de verkeer uitgeweken. Hij had hier door een bromfietser aangereden. Er was voor 96,schade toegebracht aan de brommer. Hij moest zich voor de kanton rechter verantwoorden. Een getuige verklaarde dat ver dachte waggelend en slingerend, dan weer links en dan weer rechts, had gereden. Uit alles bleek, dat ver dachte te veel gedronken had. In Voorhout kon geen bloedproef geno men worden om deze veronderstel ling te bewijzen. De officier van jus titie meende, ook zonder dit bewijs, dat verdachte teveel gedronken had. Hij eiste 5,— en ƒ50,boete of 2 dagen en 20 dagen. Bovendien werd de bromfietser de civiele vordering toegewezen, die hij had ingediend. Verdachte moest dus nog f 96,05 be talen. Eenden Hoewel hij niet in het bezit was van een jachtakte, was een jongeman uit Den Haag op 3 mei j.l. met zijn windbuks in Alkemade watersnippen en eenden gaan schieten. Er was pro- cesverbaal opgemaakt en gisteren moest de jongeling voor de rechter verschijnen. Hij was niet gekomen maar zijn vader behartigde de be langen van zijn zoon. Hij voerde aan, dat zoonlief niet wist, dat het verbo den v/as, om met een windbuks doch zonder jachtakte op eenden te schie ten. De officier van Justitie had wei nig pardon. Hy eiste f 15,boete of Het organiseren van deze serie 5 dagen brommen met verbeurdver klaring van de in beslag genomen windbuks. De kantonrechter veroor deelde de jongeman tot 20 gulden boete of tien dagen en teruggave van de geconfiskeerde buks. Royaal Een Leidse straatmaker stond voor de balie omdat hij op 7 augustus met zijn bromfiets met 50 kilometer snel heid door de Sleutelstad gerost had. Als je zelf straten maakt, mag je er toch ook mee doen, w je wilt? Ver dachte betwijfelde of het wel vijf tig kilometer geweest was: heel royaal bekende hij dat het ook wel zestig geweest zou kunnen zijn. De kantonrechter was eveneens royaal: hij veroordeelde de straatmaker tot 35 gulden of 15 dagen. De eis was dertig gulden of tien dagen. Geen heer Een Amsterdammer was op 25 juli, rijdende met zij auto te Noordwij kerhout gaan inhalen. Voor een passerende auto was hij niet behoor lijk naar rechts uitgeweken. Hier door had hji een heer uit Noordwij kerhout van de rijweg afgeduwd. Deze werd gewond. De auto liep f 206,schade op. Een getuige ver klaarde, dat verdachte druk in ge sprek met een dame, geen oog voor het verkeer meer had. Ook hadden de wielrijders op de Duinweg in ge vaar verkeerd, daar verdachte onbe hoorlijk reed. De officier van Justitie achtte een en ander wettig en over tuigend bewezen en wees' er op, dat uit het verhoor was gebleken, dat de zaak ernstiger was. dan de ten lastelegging deed vermoeden. Hij veroordeelde verdachte tot 100, boete of 25 dagen. venzaaltje van de Vrolijcke Arke, Pieterskerkkoorsteeg 15. In deze tijd, tegen Sint Nicolaas, een mooie gelegenheid eens iets ex tra's te doen, voor uw eigen stadgeno ten, die door ziekte of andere moei lijkheden, de hulp van deze vereni-, ging nodig hebben. De aanvangscursus van de Kath. Nat. Bond voor EHBO, afd. Leiden hedenavond heeft geen doorgang we gens de plechtige avonddienst in de kerken ter gelegenheid van de Paus kroning. A.s. donderdag 6 november start de R.K. Toneelvereniging „Vondel" met een cursus „Algemene Toneel vorming", die gegeven zal worden in het St. Leonardushuis, Haagweg, Lei den, aanvang 8 uur. Deze cursus wordt verzorgd door mej. Froukje de Waard, provinciaal toneeladviseu se van het W. K. en de N.A.T.U. Het doel, dat men zich voorstelt daarmede te bereiken, is: het toneel spel van de leden op een hoger peil te brengen en anderen dan de leden in de gelegenheid te stellen deze op deskundige wijze verzorgde cursus te volgen, zonder dat van de zijde van het bestuur hiervoor een tegemoet koming in de kosten wordt ge vraagd. De commissie voor huishoudelijke en gezinsvoorlichting maakt bekend, dat tal van cursussen weer zijn ge start, waarvan de vervolgcursussen in de eerste week van november zul len aanvangen. Donderdag 6 november a.s. 2.30 u. wordt op veler verzoek het onder werp „Wonen" nog eens aan de orde gesteld. Donderdag 20 november a.s. 2.30 uur. Kookdemonstratie met proefje. Vanaf 11 september 1.1. is er in „De Hoeksteen" donderdag om de veer tien dagen iets bijzonders te doen ge weest, o.a. filmexcursie en nu zullen er in november wederom van deze middagen georganiseerd worden. Woensdag 5 november a.s. 9.30 uur v.m. start mej. T. Delemarre de cur sus Lekkernijen voor St. Nicolaas. Donderdag 6 november a.s. 7. 30 uur: Geschenken maken. Wilt u op pakjes avond iemand met een zelfgemaakt cadeau verrassen, wat bovendien aar dig is ingepakt, dan is deze avond iets voor u! Vrijdag 7 november a.s. 9 uur geeft de heer v. d. Mark een demontsra- tie bloemschikken. Een ieder die dit gebeuren eerder meemaakte zal weer van de partij willen zijn in voor an deren: zeer aanbevolen! Leidse Universiteit Geslaagd voor het Doet. ex. Rech ten Vrije studierichting de heer J. van Putten te Den Haag.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 2