3)e £cidóe(5ou/fca/ivt Plechtige Pauskroning in de basiliek van St. Pieter DERTIGDUIZEND MENSEN VULDEN DE BASILIEK Gekroond met een drievoudige kroon Pontificale Pausmis boven het graf van St. Petrus De Kroning DINSDAG 4 NOVEMBER 1958 50ste JAARGANG No. 14552 Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur L. C. J ROOZEN Telefoon: Directie. Abonnem, Drukkerij 20935; Red. 20015, 25594; Advertent. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 20826. Giro 103003 Abonnemenspr. f 0.59 p.w., f 2.55 p.mnd., f7.50 p kwart. Franco p.p. f 8.—. Advert.: 17 ct p man. Telefoontjes f 1.50 Gekroond met de tiaar in de buitenloggia In een luisterrijke plechtigheid heeft hedenmorgen in de St. Pieter de kroning plaatsgevonden van de nieuwe Paus Johannes XXIII. Omgeven met talrijke ceremonieën vond de plechtigheid haar hoogtepunt in het op dragen van de II. Mis, door de Paus zelf gecelebreerd aan het altaar der Confessio, het Paus-altaar, dat is opgericht boven het graf van St. Petrus onder de machtige koepel van de grootse basiliek. De drie-kroon werd de Paus opgezet door de kardinaal-diaken Canali in de buiten-loggia aan het St. Pietersplein ten aanschouwe van een menigte van honderdduizenden. Tenslotte gaf de H. Vader zijn Apostolische zegen „Urbi et Orbi", aan de stad Rome en aan heel de wereld. DE EEUWIGE STAD IN DE REGEN Tienduizenden mensen hadden zich in een stromende regen, die vanmor gen over de Eeuwige Stad neerdaal de, naar de basiliek van St. Pieter be geven om getuige te zijn van de kro ningsplechtigheid. De Paus, die 25 november 77 jaar wordt, kwam van zijn particuUere vertrekken op de bovenste verdie ping van het paleis naar beneden, vergezeld van twee leden van de edelgarde met blanke degen en twee Zwitsers met hellebaarden, en ka merheren in het zwart met witte kra gen. Twee kardinalen hielpen de Paus in de kledingshal in zijn witte ge waad. De Paus droeg verder een rijk met goud gestikte mantel en op het hoofd een met juwelen versierde mij ter. Toen de Paus gereed was, riep mgr. Dante, de prefect van de apos tolische ceremoniën „Extra" (naar buiten), waarop de stoet zich langs de koninklijke trap van het paleis naar beneden begon te begeven, naar de basiliek. GEKROOND van wij heden van nabij of van verre getuigen zijn geweest, is een praalvolle plechtigheid, maar niet meer dan dat. Johannes XXIII was Pays, nadat hij de keuze tot bisschop van Rome had aanvaard, en de kroning draagt daar niets toe bij. De plechtigheid beoogt ten over staan van de Kerk en van de gehele wereld, de Paus te introniseren als wereldherder. Men kan de vraag stellen of deze luisterrijke plechtigheid in de tegen woordige tijd haar zin heeft behou den. Ter beantwoording van deze vraag dient men te overwegen, dat de Kerk een wereldgenootschap is, dat vele volkeren omvat van verscheidene aard, waarvan het ene'volk meer voor uiterlijk vertoon ontvankelijk is dan het andere. Bovendien is de Pauskroning een historisch-gegroeide plechtigheid, waarbij zich het verschijnsel voor doet, dat in een zeer verzakelijkte tijd dergelijke historisch-beladen plech tigheden juist door de tegenstel ling tussen heden en verleden de moderne mens boeien. In Nederland zou niemand de Prinsjesdag in zijn overgeleverde statie willen missen. En al is ons nationale koningschap van jonge datum, toch geschiedt ook de „inhuldiging in de stad Amster dam" met veel vertoon, ofschoon de Koningin reeds krachtens de erfop volging volledig vorstin is. In versterkte mate geldt deze over weging voor een zeer oud koning schap als het Engelse. De kroning van de Engelse vorsten (evenals vroeger van de koningen van Frank rijk en de keizers van het Duitse Rijk) is een omvangrijke, luisterrijke godsdienstige plechtigheid gebleven. Zo ook geschiedt de ontvangst van een nieuwe gezant volgens een vast protocol, in sommige landen met veel meer statie dan bij ons. In de Kerk zien we de Paus min der als een vorst dan wel als een gezant, als een gezant van de Aller hoogste, als plaatsbekleder van de verrezen, maar in de Kerk voortleven de Zoon van God. Ook al kan men over onderdelen van het ritueel der Pauskroning van mening verschillen, het is passend, dat de komst van deze nieuwe Gezant van Christus in ons midden met luis ter wordt aangekondigd en dat is in wezen de bedoeling van de plech tigheid van heden. Eerst kwamen vijfhonderd kloos terlingen in bruine, witte en zwarte habijten, en vertegenwoordigers van de saeculiere geestelijkheid in zwar te toog en wit koorhemd. Twee Zwit sers met stokken, die vroeger ge bruikt werden om de weg door de menigte vrij te maken, prelaten in zwarte mantels, de apostolische pre diker in Capucijnerhabijt en biechtvader van de Pauselijke huis houding, van de orde der Servieten, gingen aan het pauselijk hof vooraf. Een geestelijke in rode cape droeg de pauselijke tiara, de met edelstenen bezette driekroon met witzijden voe ring en bovenop een gouden bol met diamanten Kruis. Daarnaast ging de „juwelier /an de apostolische palei zen", met degen, om het kostbare stuk te „bewaken". Andere geestelijken, in paarse toog en rode cape, droegen de mijter. OP DE SEDIA GESTATORIA. Aan de voet van de trap nam de Paus plaats op de sedia gestatoria, die door twaalf sediari, in rode jas, broek en kousen, op de schouders werd genomen. Acht prelaten hiel den boven hem een witzijden balda kijn op. Achter hem droegen twee geheim-kamerheren in met goud be- stikte rode tuniek de twee grote struisveerwaaiers. Officieren van de edelgarde, in ro de tuniek, witte broek, zwarte schoe nen,- met zilveren helm met paarde- staart en blanke degen omgaven de sedia. Alsmede vier Zwitserse gardis ten in hun blauw-geel-rode uniform met op .run schouders de zwaarden, die de vier katholieke Zwitsere kan tons symboliseren, waaruit de garde wordt gerecruteerd. De standaarddrager van de Heilige Roomse Kerk, in blauwe tuniek met gekruiste zwarte riemen, witte broek en zwarte laarzen en met gepluimde curassiershelm op, liep links van de draagtroon. De apostolische subdia ken droeg het Pauskruis, geflankeerd door zeven andere prelaten met kaar sen en geëscorteerd door talrijke functionarissen. Langzaam begaf de kleurrijke pro cessie zich naar het voorportaal van de Sint Pieter, waar de afgevaardig den van de vertegenwoordigde staats hoofden hun plaats hadden op een rood gedrapeerde tribune. De da mes waren in het zwart met zwarte sluier en handschoenen. De eerste hulde. Op een rood en gouden troon geze ten in het voorportaal ontving de Paus de hulde van de geestelijkheid van de basiliek, de vijfenvijftig ka nunniken en de anderen, die voor hem neerknielden om voet- en hand kus te geven. De Paus boog zich ech ter voorover om de prelaten, van wie velen zich door hoge ouderdom moei lijk konden bewegen, ervan te weer houden de voetkus te geven. De stoet was onderwijl het middenschip van de basiliek ingegaan. EVVTVA IL PAPA. Toen de Paus, wederom op de draagtroon gezeten, de basiliek werd binnengedragen, weerklonk trompet geschal en betuigde de dertigdui zend-koppige menigte haar vreugde. Het interieur werd door duizenden elektrische lampen verlicht. De ka pel van de Pauselijke Palatijnse Garde speelde de Pauselijke mars. De Paus maakte in zegenend ge baar naar links en rechts het kruis teken over de met zakdoeken wui vende menigte. Bij de kapel van het H. Sacra ment daalde de Paus af van de se dia om blootshoofds voor het op het altaar uitgestelde H. Sacrament te bidden. Het pauselijk koor zette het aloude „Tu es Petrus" in. Dan werd de Paus naar het Gre- gorius-altaar gedragen, waar hij de hulde van kardinalen, bisschoppen en abten, van overal ter wereld in Rome samengekomen, in ontvangst nam. De kardinalen bestegen de zes treden naar de troon, de lange rode sleep van hun statiemantel achter zich aan, en knielden om de Paus de hand te kussen. De Paus glimlachte en sprak op levendige wijze tot ieder van hen en hielp hen omhoog. Daarna werd de Paus gekleed voor de Pontificale H. Mis. Ook de kardinalen deden hun lan ge mantels af en kregen een wit met zilveren gewaad aan, de mijter op het hoofd. Weer op de sedia gezeten sprak de Paus de woorden „Procedamus in pace" (laten wij gaan in vrede) en de processie trok opnieuw met schip in. Tot driemaal toe bleven de dragers met de sedia stilstaan. Elke keer hield een ceremoniemeester de Paus dan Twee broers van de Paus (op de voorgrond) uit het dorpje Sotto il Monte, een nicht (geheel rechts) en een van zijn zusters (tweede rij) bij de plechtigheid in de St. Pieter. i Telefoto-ANP een brander aan een zilveren stok voor. De Paus deed een weinig vlas in de brander en de prelaat stak dit aan en zong: „Pater Sancte, six tran sit gloria mundi" (Heilige Vader, zo vergaat 's werelds roem). Langs het bronzen Petrusbeeld, dat men voor deze gelegenheid ook een kostbaar gewaad had aangedaan, werd de Paus naar de absis bij het hoogaltaar gedragen. Daar bevonden zich op de tribune drie broers, een zuster, twee-en-twintig oomzeggers en drie neven van de Paus uit diens Noord-Italiaanse geboorteplaats Sot to il Monte. Zij stonden er in hun eenvoudige zondagse kleren, sommi gen met tranen van ontroering in de ogen, toen hun broer en oom, in al zijn pauselijke statie, hen voorbij ging. PONTIFICALE H. MIS. Aan de voet van het hoogaltaar, boven het graf van Petrus, reciteer de de Paus de openingsgebeden van de H. Mis en het onfiteor. Kardinaal Canali deed de Paus een witte band om de schouders als sym- baool van de volheid der bisschoppe lijke macht. Na het Kyrie deed zich een kleine ontploffing voor. Geschrokken richt ten de mensen hun blikken naar de koepel, waar het geluid vandaan kwam er bleek slechts een schijn werperlamp uit elkaar gesprongen te zijn. De Paus zette het Gloria in en bad hierna: „God, Herder en Heer van alle gelovigen, zie goedgunstig neer op uw dienaar Johannes, die gij tot opperherder van uw Kerk hebt wil len maken! In de Crypte onder de basiliek, bij het graf van Petrus zette kardinaal Canali een gezang in, waarop het koor antwoordde: „Leve onze heer Johannes, door God aangewezen als Opperpriester en Paus". Prelaten van de Latijnse en de Oos terse ritus zongen Epistel en Evan gelie in het Latijn en het Grieks waarbij de cadans van het oosterse Paus Johannes XXIII, gekroond met de driekroon, op de loggia van de gezang contrasteerde met de simpeler westerse zangtoon. onverwachte preek Tegen de verwachting in hield de Paus een preek in het Latijn, waarin hij wees op de zware verantwoorde lijkheid, welke hem op de schouders was gelegd en de speciale bescher ming over zijn pontificaat afsmeekte van de h. Carolus Borromeus, wiens feest op deze dag wordt gevierd en over wie hij een uitgebreide studie heeft geschreven. De mensen in de basiliek, in de war gebracht door deze afwijking van het ritueel, zochten in hun gebedenboek jes vergeefs naar de vertaling van 's Pausen woorden. Onder eerbiedige stilte werd de H. Mis, na de preek van de Paus, voort gezet. Men kon de schijnwerpers ho ren zoemen die op het hoogaltaar met zijn reusachtige door vier gedraaide zuilen gesteunde baldakijn waren ge richt en schitterende lichteffecten te voorschijn riepen op het goud en brons van gewaden en kandelaars en het cremekleurige tapijt op altaar- treden en koor. Bij de consecratie brachten de leden van de garde het saluut met degen of hellebaard en knielden dan tijdens de opheffing. Te 12.18 uur zong de Paus het „Ite, Missa est" en gaf daarna de zegen. Te dertien uur is Paus Johannes de Drie-en-twintigste in de buitenloggia van de Sint Pieter met de tiara ge kroond, onder de enthousiaste toejui chingen van zeker een kwart miljoen mensen die op het Cint-Pietersplein verzameld waren. Terstond daarna gaf de Paus zijn zegen „Urbi et Orbi", aan stad en wereld. Te half een, na de beëindiging van de pontificale Mis in de Sint Gieter, was de processie uit de basiliek ver trokken om de Paus naar de loggia, te brengen, waar hij om zeven minu ten voor een verscheen. Terwijl hij, op de sedia gestatoria, uit de basiliek werd gedragen, juich ten de dertigduizend mensen die bij de Mis tegenwoordig waren geweest, hem zonder ophouden toe. Er werd orgelmuziek van Palestrina gespeeld en op zilveren trompetten geblazen. Paus Johannes XXIII bleek een heel andere verschijning, dan zijn voorganger. Bewoog Pius XII leven dig, de handen uitstrekkend, alsof hij alle toeschouwers tegelijk wilde zegenen, Johmnes XXIII zat dood stil op de Sedia Gestatoria. Er lag een goedige glimlach op zijn gezicht. Tevoren was de Paus, volgens oude gewoonte, door de aartspriester van de basiliek, kardinaal Tedeschini, een zijden beurs overhandigd met 25 oude munten als „stipendium" voor een „goed gezongen mis". Het in de basiliek aanwezige volk had zich bij de menigte op het plein gevoegd. Voor het balkon van de loggia hing een tien meter lang ta pijt met het pauselijk wapen. Daar beneden stonden afdelingen van de Italiaanse strijdkrachten. Toen de Paus in de loggia ver scheen, omgeven door prelaten en le den van de edelgarde, zong een koor achter zijn troon de oude hymne „Een gouden kroon op zijn hoofd". De Franse kardinaal-deken Tisserant reciteerde tezamen met de anderen: „Laat ons zingen tot de Heer, want ten eerste is Hij verheerlijkt. Laat de trompetten klinken, op de glorie rijke dag van uw plechtigheid. Ver heug u in God, geheel de aarde. Dien God met vreugde". Een kardinaal nam de Paus de mij ter af en kardinaal Canali hief de tiara hoog boven 's Pausen hoofd Terwijl hij de tiara liet zakken zong hij: „Ontvang de tiara van de drie kronen en weet dat gij zijt de vader van prinsen en koningen, bestuurder van de gehele wereld, plaatsbekle der van onze Zaligmaker Jezus Chris- De tiara De tiara, welke de Paus is opge zet, geldt als symbool van zijn drie voudige autoriteit: opperpriester, op perherder en opperste leraar. Het is geen liturgisch stuk in de eigenlijke zin. De Paus draagt de tiara alleen, behalve bij de kroning, wanneer hij in feestelijke processie naar de Sint Pieter gaat of er van terugkeert. Tot de elfde eeuw werd de Paus een wit te bisschopsmijter opgezet, men deed later een gouden band hier omheen als onderscheidingsteken. In de twaalfde eeuw kwamen er de twee achterwaarts afhangende banden bij. De gouden band werd een kroon en Paus Bonifacius VIII voegde er een tweede kroon aan toe om de sa menvoeging van de geestelijke en wereldlijke macht te verzinnebeelden. Waarschijnlijk kwam de derde kroon er bij onder Paus Clemens V, die in het begin van de veertiende eeuw de Pauselijke zetel naar Avignon ver plaatste. tus, aan Wie eer en glorie in alle eeuwigheid". De Paus, met de tiara op het hoofd, bad hierop: „Mogen de heilige apos telen Petrus en Paulus, op wier macht en gezag wij vertrouwen, onze voorsprekers zijn bij God". Oprijzend van zijn troon zong hij dan de Latijnse formule van de ze gening. Een groot gejuich steeg op, er werd met zakdoeken gewuifd en de klok ken van de kerken van Rome be gonnen te luiden. De Paus verliet zijn troon en trad naar voren om terug te wuiven. Dan keerde hij zich om en trok zich, nog getooid met de tiara te vijf minuten over een, in het paleis terug. Er werden vluchten witte duiven losgelaten, de kapel van de Pala tijnse garde speelde en de aftocht van de honderdduizenden begon. (Advertentie) Dit nummer bestaat uit 10 pagina's (Geldig van dinsdagavond tot 1 woensdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). PLAATSELIJK MIST Overwegend droog weer met plaatselijk mist. Weinig wind en 1 lagere temperaturen. 5 Nov. zon op 07.40; onder 17.06; maan op onder 14.11. Hoogwaterstanden 5 Nov. v.m. 8.50; n.m. 9.25. Korreltje „En lk, Ik zeg u: Gij zijt Petrus („Rots") en op deze Rots zal Ik Mijn Kerk bouwen".

Leidse Courant | 1958 | | pagina 1