2-0 Oranje-zege op Zwitserland bracht geen uitbundige vreugde Tweemaal een half uur had Kruiver nodig voor 2-0 zege Intermezzo tijdens de voetbalwedstrijd MAANDAG 3 NOVEMBER 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 De Zwitsers speelden, maar de Nederlanders maakten de doelpunten Met een 2O-zege op de Zwitsers heeft de Oranjeploeg maar heel ma tig kunnen bevredigen. Dat is de to taal-indruk, die we hebben overge houden van de gistermiddag in het Feyenoordstandion te Rotterdam voor rond 67.000 toeschouwers ge speelde wedstrijd. Inderdaad, het spel, dat de verte genwoordigende Nederlandse ploeg in de wedstrijd tegen de Zwitserse bergbewoners liet zien, was naar heel matig, om niet te zeggen pover. Nagenoeg geen ogenblik hebben we kunnen genieten van dat flitsende aanvalsspel, dat de ploeg anders zo dikwijls kenmerkt. Alles bleef be perkt tot enkele goed opgezette aan vallen, waarbij meermalen de per soonlijkheidsfactor van de een of de ander een factor van betekenis was. Neen, het spel, dat we gistermid- nagenoeg elke aanval in zijn opzet te stuiten. Alleen wanneer via de vleu gelsen daarbij heeft-Coen Moulijn een belangrijk aandeel gehad werd gespeeld, kon er gevaar dreigen voor het Zwitserse heiligdom, maar al het werk van de handige Rotterdammer is deze middag vrijwel nutteloos geweest. Op de meest onverwachte wijze kwam hij telkens langs zijn te genvoeter, de rechtsback Grobety, die, wel tot wanhoop gebracht moet zijn door het intelligent spel van de linksbuiten. Telken en telkens weer wist Moulijn zijn tegenstander te overbluffen en al was de ruimte dik wijls nog zo gering. Moulijn wist altijd weer met de bal vrij te komen en zijn voorzetten af te vuren. Dikwijls was er dan niemand van het Oranje- binnentrio voor het Zwitserse doel te vinden, eenvoudig omdat men er niet dag van de Oranjeploeg te zien kre- °P gerekend had, dat Moulijn nog tot gen, was als het weer: grillig en 1 een voorzet zou kunnen komen. Dat koud. Of dat het spel van Van der 1 1 1 4 Hart c.s. beïnvloedde? Dan zou dit zeker van invloed hebben moeten zijn op het spel der Zwitsers, die nog min der aan het gure herfstweer van ons land gewend zijn en die ongetwij feld veel moeite hebben gehad in de twee dagen van hun verblijf hier te lande te acclimatiserenen die desondanks een fris en levendig spel te zien hebben gegeven, waarvan de tieschouwers van het begin tot einde hebben kunnen genieten, al was het tenslotte dan zo onproductief, dat zelfs „de eer" niet kon worden ge red. Veeleer geloven, we, dat de Oran jeploeg ditmaal aan zelfoverschatting en onderschatting van de tegenstan der heeft geleden. Er is bijna geen moment geweest gedurende de ge hele wedstrijd, dat de Oranojeploeg haar eigen spel speelde. Daartoe gaven de gasten hun ook geen gele genheid. Het bleek op den duur een hopeloze taak om het Zwitserse grendel-verdedigingssysteem onder de knie te krijgen. Integendeel, de Zwit sers met de beide backs en de beide kanthalft steeds op één lijn en daar achter alleen de midhalf, hebben het de Nederlandse aanval danig lastig gemaakt. Scherp ingesteld op buiten spel wist de Zwitserse verdediging was wel heel erg jammer, want in dien de binnenspelers zich meer op het spel van Moulijn hadden inge steld, zou de wedstrijd een heel an der aanzien hebben gekregen. Behalve ten aanzien van het spel van Moulijn, lag er over het spel van nagenoeg de gehele Nederlandse ploeg een niet te miskennen matheid, welke in de aanvang wellicht voor wat onwennigheid tegenover het spel der gasten kon worden aangezien, maar toch al gauw een der toeschou wers deed uitroepen: „Wanneer gaan we nu voetballen?" Dat tekent de sfeer, die er in het veld heerste. Het leek, of er niets gedaan werd; men liet de Zwitsers maar spelen. Geluk kig, dat de verdediging voor haar taak berekend was. Gelukkig, dat Xooral de backs Wiersma en Kuys met keeper De Munck voor hun taak berekend waren, gelukkig vooral ook, dat de afwerking der Zwitserse aan vallen over het algemeen zo abomi nabel slecht was, dat zij maar heel zelden een echt schot op het heilig dom van De Munck hebben kunnen richten. Dat zij het tenslotte zonder zelfs één doelpunt hebben Midvoor Kruiver scoorde in de 30e minuut uit een pass van Moulijn het eerste Nederlandse doelpunt. Geen wedstrijdbal voor Guigue Niet één, maar twee ballen heeft deze 236e interlandwed strijd de KNVB gekost. Nadat in de tweede helft de witte bal in het spel was gebracht kon Piet Kruiver nauwelijks een oog af laten van de bal, waarmee hij zijn beide doelpunten had ge scoord. Toen Maurice Guigue het eind signaal gaf en Cor van der Hart zich zonder strijd in het bezit stelde van de witte wedstrijdbal rende Kruiver naar het reserve- bankje, ontweek de toegestoken handen en dook onder de bank om de andere bal te bemachti gen. In de kleedkamer deed een controleur nog een schuch tere poging Kruiver de bal te ontnemen, om die aan verza melaar Maurice Guigue ter hand te kunnen stellen. Na interven tie van Cor van der Hart was de kwestie gauw geregeld en kon Kruiver tevreden de reis naar Eindhoven ondernemen. toebracht, maar het feit van deze overwinning spreekt duidelijk in het voordeel van de Oranjeploeg, ook al kon haar spel dan over het algemeen allerminst bekoren. Het was alleen de foutieve instelling van het Ne derlandse spel, die de Zwitsers lange tijd de baas in het veld deed zijn. Daarbij komt nog, dat de gasten mid dels hun ver teruggetrokken binnen spelers steeds weer opnieuw een af geslagen aanval konden opzetten en zo kreeg de Nederlandse verdediging meer te verwerken dan normaal het geval zou zijn geweest. Daarbij kwam, dat Cor van der Hart niet de beste wedstrijd in zijn serie speelde, het geen tot gevolg had, dat de Oranje- ten bal door linksback Kuys keurig verdediging kwetsbaarder waS dan uit het doel werd gekopt, maar op ooit- Dat de Zwitsers daarvan niet dezelfde wijze is ook het Zwitserse b-„r,«on „,oC doel eenmaal aan doorboring ont snapt- toen een door Kruyver inge schoten zal door spil Leuenberger met een omhaal uit het door de kee per verlaten doel was getrapt. Wanneer men na dit gelezen te heb ben, tot de conclusie mocht komen, dat er niets van het Nederlandse elf tal zou zijn overgebleven, dan vergist men zich toch. Het feit, dat de Zwit sers in het veld dikwijls de meerde ren waren, hebben dé Nederlanders niet van de overwinning kunnen af houden. Het duurde wel tot een half uur na het begin voordat Piet Krui ver de Oranjeploeg de leiding kon geven, en eerst ongeveer een half uur na rust door een tweede doel punt de genadeslag aan de Zwitsers hebben kunnen profiteren, was een gevolg van het feit, dat zij in hun voorhoede de schutter misten om de goed opgebouwde aanvallen met suc ces te bekronen. Elke andere aanval met een schutter zou deze Nederland se defensie op de knieën hebben ge kregen en zo moesten we tot de con clusie komen, dat het niet in de eer ste plaats aan de eigen kracht der Ne derlandse voorhoede te danken was, dat werd gewonnen, doch aan het ge mis van kracht bij de gasten. Deze wedstrijd tegen de Zwitsers had de Nederlanders na de op België, Luxemburg en Denemarken behaalde overwinningen, terug moeten voe ren naar een topplaats in de Europe se middenklasse, doch we mogen vei lig zeggen, dat er nog wel één, mis schien wel twee wedstrijden nodig zijn om dit beoogde result&at 'te be reiken. landwedstrijd tussen Nederland en Oranje verschilde in niets van de overige landenontmoetingen. Reeds lang voor de wedstrijd, terwijl het stadion zich langzamerhand vulde met de toeschouwers, die een plaats bewijs voor deze wedstrijd hadden kunnen bemachtigen, marcheerde een uit meer dan honderd leden be staand muziekkorps, de Harmonie „Gloreus" uit 's-Hertogenbosch, op het prachtig groene veld om het moeten i wachten der tienduizenden te bekor- stellen, tekent de onmacht van hun ten door vrolijke marsen, hetgeen voorhoede. Weliswaar hadden zij een- herhaaldelijk luid applaus uit de al- maal pech, toen en terwijl De lengs dichter wordende rijen der tri- Munck geslagen was een ingescho-1 bunes ontlokte. Mat spel van Nederlandse ploeg tegen goed Zwitsers veldspel Do inleiding tot deze 21ste inter- Even voor drie uur kwamen de Niet met de voeten, maar met de vuisten.Dat was hetgeen de toe schouwers tijdens de rust van de wed strijd zagen toen het tussen een Zwit serse persfotograaf en een Nederland se toeschouwer, die over de afzetting was geklommen, tot een botsing kwam. De meningen „waarover" liepen uiteen, maar het aannemelijkst is, dat de fotograaf de toeschouwer in de weg zat tijdens de wedstrijd. Vol- Men heeft elkaar blijkbaar niet te best begrepen en het werd knokken, gelijk men op dit plaatje ziet. Na tuurlijk kwamen er supporters en gens een andere lezing wilde de politie aan te pas en het einde was „overgekomen" toeschouwer zelf een tenslotte, dat de clandestiene persfoto plaatje schieten en vroeg hij de. graaf het onderspit moest delven. Zwitser wat op te schuiven. 4 ploegen het veld op, de Zwitsers rood-wit, de Nederlanders nog in hun trainingspakken en toen zij zich voor de hoofdtribune hadden opge steld, klonken plechtig de volkslie deren. Aanvoerder Van der Hart won de toss en de Zwitsers trapten af, doch reeds dadelijk werd afgefloten door hands van linksbuiten Riva. Het bleek al spoedig, dat Oranje niet zonder meer een walk over zou heb ben tegen de met fraaie combinaties oprukkende Zwitsers. Dat had tot gevolg, dat reeds na twee minuten een gevaarlijke aanval op het Oranje- doel volgde, waarbij Klaassens slechts ten koste van een corner red ding kon brengen. Nederland pro beerde enkele aanvallen over de rechtervleugel, doch het spel was te peuterig om succes te hobben. Intus sen brachten de beweeglijke Zwitsers In de 27e minuut na de rust scoorde midvoor Kruiver uit een dieptepass van Van Wissen het tweede Neder landse doelpunt. de Nederlandse verdeuiging herhaal delijk in het nauw, Van Wissen viel door tweemaal achter elkaar slecht plaatsen en alles wees erop, dat het ditmaal voor Oranje heus niet van een leien dakje zou gaan. Twee corners leverden ook al enig gevaar voor het Oranje-doel op door dat na het nemen van de hoekschop pen telkens een Zwitser op de bal toeliep om de v.nval over te nemen. Na een kwartier volgde eindelijk de eerste goede Nederlandse aanval. Van Wissen dreef de bal goed naar voren, kwam tot dicht bij de achter lijn en zette daarna voor naar Van der Kuil, die de bal doorkopte naar Kruiver, doch deze bon de bal niet onder controle krijgen en van zijn lichaam liep het leer naast het doel. Aan de andere kant redde Wiersma door een sliding op het laatste mo ment, toen rechtsbinnen Allemann in een soloren op het doel van De Munck afrende.de bal ging naast. Weer volgde een gevaarlijk moment voor het Oranjedoel, toon Hügi II uit een fraaie trekbal van rechtsbuiten Pottier kreeg, doch hij had geen tijd de bal onder controle te brengen en het leer vloog meters naast. Kruiver opende de score: 10. In deze periocie van Zwitsers over wicht kwam het doelpunt waar men het juist niet verwacht had. Na keu rig werk van Coen Moulijn op de linkervleugel, die voor de zoveelste maal rechtsback Grobety er tussen had genomen, volgde een voorzet naar binnen, waar Kruiver tussen twee spelers het leer opving. De Zwitsers meenden in buitenspel positie en appelleerdc-n heftig, maar de grensrechter wees die mogelijk heid resoluut af, Kruiver zette door en schoot onhoudbaar in (10). Dat gaf de Eindhovenaa* morele steun en even later zette hij een nieuwe aanval op. Hij t asseerde twee tegen standers, maar meer dan een hoek schop kwam er niet uit. e aanvallen wisselden steeds, hoewel het tempo over het algemeen veel te laag bleef en zonder dat er verder iets bijzonders was gebeurd brak de rust ran met een magere 10 voorsprong van Oranje, wat eigenlijk iets teveel was voor de ver houding in het veld. DE TWEEDE HELFT Na de hervatting volgde dadelijk een Nederlandse aanval op het doel der Zwitsers, waarbij Kuys zelfs mee naar voren was getrokken, maar het gevaar was spoedig bezworen. De beurt was weer aan de Zwitsers, maar een goede kans op de gelijk maker ging verloren, toen midvoor Hügi n en linksbinnen Meier elkaar in de weg liepen, toen de bal van links voor het doel van De Munck kwam, waarop de verdediging dank baar kon ingrijpen. Weer kreeg Kruiver 'n fraaie kans tot doelpunten. Op een goed aange- De Munck's 25 ste De wedstryd, die onze nationa le doelverdediger Frans de Munck gisteren speelde, was zijn 25ste. De 20 overwinning, waarmee hij dit jubileum vier de, zal hem dus dubbel welkom zijn geweest. In het a.s. voorjaar is het al weer tien jaar geleden, dat De Munck werd ontdekt. In een wedstrijd tegen Frankrijk werd hij voor het eerst in het Neder lands elftal gekozen. Door o.a. zijn verblijf daarna in Duitsland heeft hij gedurende enige tijd het Oranje-doel niet verdedigd. Na afloop van de wedstrijd kreeg hij de gebruikelijke siga rettenkoker. Wiersma vierde zijn zesde lus trum. Gedurende dertig wedstrij den speelde hij onafgebroken in het Ned. elftal. Abe Lenstra speelde zijn 46ste wedstrijd en komt daarmee met wijlen Wim Anderiessen op de vierde plaats achter Van Heel (64), Dénis (56) en Van der Meulen (54). Voor het overige hebben de spelers van het Nederlands elf tal de volgende aantallen inter landwedstrijden gespeeld: Van der Hart 28, Kuys 27, Van Wis sen 9, Klaassens 36, Van der Kuil 22, Kruiver 4, Van der Lin den 4 en Moulijn 11. geven bal trapte hij de bal in de hoogte, kreeg het «eer terug en ter- wel keeper Elsener was uitgelopen schoot hij met een boogbal in. Het leer kwam op meterhoogte in het lege doel, doch Leuenburger, die de bal achterna gehold was, kwam juist op tijd om het leer met een omhaal uit het doel weg te trappen. Er werd even gestopt voor de Zwitserse keeper, die bij het uitlopen gevallen was, maar dadelijk daarop volgde alweer een hoekschop tegen Neder land, door v. d. Hart weggegeven. Twee corners tegen Zwitserland volgden en weer een tegen Neder land, toen De Munck de bal naast liet gaan, omdat hij niet wist, dat een zijner verdedigers het leer had aan geraakt. In de vo'ge de periode moest de Nederlandse verdediging alle zeilen bijzetten om onheil te voorkomen. Eenmaal redde De Munck fraai door tydig uit te lopen toen de bal bij de midvoor der gasten kwam, toen de midJenlinie de bal had gemist. Linksbinnen Van der Linden probeerde het daarna alleen met een plotselinge ren op het doel Hij passeerde enkele tegenstanders, doch samen met de op hem afgelo pen Leuenberger kwam hij ten val en de kans was verloren. Vervolg op Pag. 8)

Leidse Courant | 1958 | | pagina 7