KLM VOOR HET EERST OVER HET DAK VAN DE WERELD" Feesi van schepelingen in Leiden visie op televisie ,,Papa, is dal nu een wereld-dakhaas? MAANDAG 3 NOVEMBER 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 4 Caraibische Zee" opende vasie lijn naar Tokio en Biak Honderden belangstellenden stonden op het platvorm van Schiphol, toen daar zaterdagavond de D C-7 C „Caraibische Zee" (P H-DSH) gereed ge maakt werd voor de eerste officiële vlocht naar TokioBiak over de Noordpool. Om vier minuten voor half elf zette het toestel zich in beweging. Toen de motoren op volle toeren begonnen te draaien werd het geluid van de K.L.M.-hamonie, die voor een muzikaal uitgeleide zorgde ternauwernood overstemd. Terwijl het toestel naar de startbaan rolde, vertelde gezagvoerder Snit- selaar aan zijn passagiers dat hij de etappe naar Anchorage op Alaska in twee gedeelten zou afleggen. De heersende winden waren het toestel niet zeer genegen. Een tussenlanding voor het bijvullen van de brandstoftanks was te Stavanger ingelast. Geschatte vliegtijd van Schiphol naar Stavanger 1 uur 50 minuten op 4500 meter met bewolkte hemel. Na drie kwartier zou de „Caraibische Zee" van Stavanger weer de lucht ingaan met bestemming Anchorage, waarvoor een vliegtijd van 14 uur en 16 minuten was uitge trokken. Het vliegweer in het Noordpool-gebied was uitstekend. beide landen. Bovendien wordt een stap voorwaarts gezet op het gebied van de handel en het toerisme. Spectaculair afscheid De KLM-captain vertelde de we tenswaardigheden via het boord-om- roepsysteem ook in het Frans, Duits, Engels, Spaans, Portugees, Italiaans, Noors, Deens, Zweeds en Fins. Bij het vertrek waren enkele hon derden genodigden aanwezig, die ge durende enkele uren tezamen zijn geweest in de grote wachtkamer van de intercontinentale hal. Talrijke leden van het corps di plomatique, vertegenwoordigers van rijksdiensten, van luchtvaarorganisa ties, van de Amsterdamse lucht haven en van de directie van de KLM, vulden de fraaie ICA-hal waar dr. A. A. L. Rutgers, president commissaris van de KLM een wel komstwoord richtte tot alle pasagiers en alle andere aanwezigen. Dr. Rut gers herinnerde er aan, dat in vroe gere eeuwen Nederlandse zeelui de zeven zeeën hebben bevaren en dat nu, in de moderne tijd een „Seven Seas" de luchtwegen opzoekt om nieuwe internationale verbindingen te scheppen. „Steeds wordt het lucht net van de KLM groter", aldus dr. Rutgers. De K.L.M. heeft een verbinding van driemaal per week naar Tokio en nu komt deze lijn via de Noord pool met twee diensten in de week er bij. Niet minder dan 1500 mijl is de route naar Tokio korter gewor den en de reistijd is van 48 tot 32 uur teruggebracht. Het aantal landin gen is op deze nieuwe route ook veel minder dan via de „zuid". K.L.M. brengt volkeren bijeen. Nederland en Japan zijn dichter bij elkaar gekomen. In. groter verband gezien: West-Europa en het Verre Oosten hebben er een nieuwe lucht- dienst bij gekregen, die 'e economi sche en culturele betrekkingen tus sen beide gebieden zal bevorderen en die een bijdrage levert tot een be tere verstandhouding." De president-commissaris wenste de passagiers van deze openings- vlucht een goede reis toe. De inzittenden vertegenwoordigden de wereld van muziek, handel, gods dienst, werkgevers- en werknemers organisaties, sport, wetenschap, poli tie, film. pers en radio. Ze zijn af komstig uit Oostenrijk, Luxemburg, België, Scandinavische landen, Frank rijk, West-Duitsland, Italië, Spanje, Ierland, Liechtenstein, Andorra, Por tugal, Zwitserland, Finland, Groot- Brittannië, de Verenigde Staten, Mo naco èn San Marino. Onder hen bevindt zich de minis ter van verkeer en waterstaat a.i., de heer H. J. B. Witte. Ook de ambassadeurs van Japan, z.exc. Ahiu Ohye wees er op, dat deze nieuwe verbinding ongetwijfeld zou bijdragen tot versterking van de vriendschappelijke relaties tussen Studenten smeedden het ijzer. Een vrolijke noot vormde het be zoek van een aantal studenten van de Amsterdamse universiteit, leden van het litterarisch dispuutgezelschap Beets. Hun woorvoerder, de heer S. J. Blaisse, vroeg aan de KLM-directie de mogelijkheid onder het oog te willen zien, een van de nieuwe vlieg tuigen de naam van „Nicolaas Beets" te willen geven. Puck Rijpstra, de stewardess op de eerste etappe van de vlucht, kreeg van de studenten een ijsbeertje en aan mevr. Aler, echtgenote van de president-directeur van de KLM, werd een uitgave van de Camera Obscura aangeboden. De studenten deputatie bestond uit „nuldejaars", die tijdens de ontgroeningsprocedure iets moesten doen, waardoor zij in de krant zouden komen. Dit diende te geschieden op 31 oktober en 1 novem ber. Minister Witte, die het departe ment van verkeer en waterstaat ver tegenwoordigde, vertelde de persver tegenwoordigers vóór het vetrek dat de nieuwe lijn voor de passagiers be langrijk is, omdat de weersomstan digheden op de Poolroute gewoonlijk uitstekend zijn en er slechte één tus senlanding op het traject wordt ge maakt. De verbindingen over de Noordpool hebben geleid tot grote internationale coördinatie op het terrein van de vliegveiligheid. Tenslotte komt de lijn ten goede aan een vluggere verbin ding tussen Nederland en Biak. Het was een der meest spectaculai re vertrekken van vliegtuigen in het bijna 40-jarig bestaan van de KLM. H. Mis op Anchorage. Na een rustige vlucht van precies 15 uur tussen Stavanger en Ancho rage in Alaska zette gezagvoerder Snitslaar zondagmorgen 4.50 uur (dat is 15.50 uur zondagmiddag Neder landse tijd) de „Caraibische Zee" op de baan van het vliegveld in het hoge noorden neer. Het KLM-toestel kwam zeven mi nuten vóór de gestelde ijtd in Alaska aan de grond. De burgemeester van Anchorage, een comité van ontvangst en een groep Eskimo's waren ter ver welkoming van de passagiers in het stationsgebouw aanwezig. Met een hartelijke toespraak zorgde de burge meester van Anchorage er voor, dat alle passagiers zich onmiddellijk in Alaska thuis voelden. Mgr. dr. Edward J. Kissane van 't St. Patrick's College in Maynooth Ierland, die een draagbaar altaar in het toestel had, droeg op de lucht haven van Anchorage een Mis op. Na een tussenlanding van 90 mi nuten werd voor de laatste étappe,, van Anchorage naar Tokio, waarbij gezagvoerder De Haas, geassisteerd door een nieuwe bemanning, het com mando van captain Snitslaar had overgenomen. Kortstondige vrijheid voor jeugdige gevangene De 18-jarige A. G. de G., die vrij dagavond uit de bijzondere strafge vangenis te Zutfen was ontsnapt, is nog dezelfde avond in Amsterdam aangehouden en weer naar Zutfen teruggebracht. In de vroege avond heeft de G., pupil van de bijzondere strafgevan genis voor jongemannen te Zutphen en afkomstig uit Amsterdam, de be nen kunnen nemen. Te Warnsveld bij Zutphen wist hij met een even onbe heerd gelaten auto weg te rijden. Bij de LJsselburg negeerde hij een stop teken van een politieman; hij reed in snelle vaart in de richting Arn hem. Even later werd de auto gesig naleerd te Hummelo-Keppel. Boomkwekers contra Landbouwschap Voor het college van beroep voor het bedrijfsleven heeft de secretaris van de alg. bond van boomkwekers een klacht voorgedragen tegen het Landbouwschap vanwege de beslis sing, dat aan de leden van de bond geen contributie-aftrek wordt ver leend bij het opleggen van de jaar lijkse heffing van het Landbouw schap. Het Landbouwschap meent, dat het ledental van de bond niet in zodanige verhouding staat tot het aantal teelt- gerechtigde boomkwekers, dat con tributie-aftrek rechtvaardig zou zijn. Gezien de deelname van de bond in tal van richtinggevende colleges, meende men, dat de bond tekort is gedaan. Nederland telt 60.000 fruit kwekers, waarvan 8.000 met een areaal van 1 tot 2 hectare en 8.000 met bedrijven groter dan 2 hectare. Hoewel de Ned. fruittelersorgani satie slechts 8100 leden telt (vnl. gro tere kwekers) is aan de leden con tributie-aftrek toegekend bij het vaststellen van de heffing van het Landbouwschap. Ofschoon de alg. bond van boom kwekers slechts 200 leden telt is de betekenis ervan minstens zo groot als die van de NFO voor de fruitteelt. De bond is van opvatting, dat het Landbouwschap zich door onredelij ke besluitvorming heeft laten leiden. Daarom werd alsnog een uitspraak, die contributie-aftrek voorschrijft, gevraagd. MELKORDER VOOR NEDERLAND. In de eerste helft van het jaar 1959 zullen de in Europa aanwezige Ame rikaanse troepen per week bijna een miljoen liter Nederlandse melk drin ken. Sterovita-Dordrecht en de Coöpe ratieve Tilburgse Melkinrichting en Zuivelfabriek, die resp. 800.000 en 175.00 liter zullen leveren, zijn de Nederlandse leveranciers. Behalve Nederland zullen voorts Denemarken, Duitsland, Oostenrijk en Frankrijk een deel der behoefte dekken. Ne derland levert een groter hoeveelheid dan elk der andere landen. Sterovita, dat een half jaarlijks con tract heeft afgesloten, betrekt de melk in z.g. „domogebied" in Dren te. De Tilburgse firma die de melk uit Tilburg en omgeving betrekt, sloot een jaarcontract af. Zaterdag 1 november vièrden de zeeverkenners van de St. Paulus- groep te midden van talrijke oud- leden, ouders en donateurs in de Ma. riënpoelstraat hun dubbel feest: het derde lustrum van de troep en het tweede van de band. Het feest viel in twee gedeelten uiteen: in de loop van de ochtend lieten de huidige le den hun prestaties zien, terwijl de avond gereserveerd bleef voor een gezellig samenzijn van oud-leden met him dames. Zaterdag vertrok een DC-7C van Schiphol voor de eerste officiële K.L.M.-vlucht over de Pool. Voor zijn vertrek ging minister ir. H. B. J. Witte kijken, bij de ijsbeer die, bij gelegenheid van de eerste vlucht over „het dak van de wereld" in de hal stond. (Van onze t. v.-medewerker) Uitzending van de Pauskroning. We herinneren er aan, dat dinsdag morgen half negen vanuit Rome in Eurovisieverbanc een rechtstreekse reportage zal worden gegeven van de plechtigheid der Pauskroning. De uitzending bevat drie delen: de fees telijke intocht van Paus Joannes XXni, de plechtige Pausmis en daar na vanuit de loggia van Sint Peiter de feitelijke kroning. Alles tezamen wordt de uitzending geschat op een tijdsduur van vier uren. Genoegelijke zaterdagavond. Over het algemeen kan worden ge zegd, dat de K.R.O. zaterdagavond een genoegelijke uitzending bood. Het cabaretje van Jan de Cler „Blijf er niet voor thuis" wag op enkele (punten wel was uitvoerig, maar toch met pittige invallen. Van een vorige uitzending kenden we reeds Les trois Horaces, de zingende pantomime uit het Parijse Quartier latin. Zij. zijn teruggekeerd met een kort maar aan trekkelijk programma'tje van zang en mimiek. Willy Corsari had ook nu een speurdersstuk geschreven: „In specteur Lund en net vermoorde hondje". Het schijnt nodig te zijn, dat dergelijke stukken wat aan de lange kant uitvallen. Daar stond tegenover, dat de schrijfster het be handelde onderwerp wel wist te be heersen. Aldus hebben de kijkers er van kunnen genieten .Tenslotte was er de quiz „Toerja-Toernee" van Jan Blaaser. De charme was wel, dat van de opgave een complete show werd gemaakt, waarbij de kijkers thuis aan hun trek konden komen. Het eigenlijke spel leverde de nodige spanning; de quizmaster zelf werd geleidelijk-aan spitser, hetgeen in een rubriek als deze wel nodig is. Hier denken we aan Kuhlenkampf, de befaamde Duitse quizleider, die we weer eens graag zouden terugzien. Hij heeft namelijk In het nieuwe seizoen zijn spel weer opgevat en juist zaterdagavond heeft hij opnieuw een Limburgs meisje, uit Maastricht, ingeschakeld. We hoorden echter van de zijde van de N.T.S., dat niet (steeds) op relayering kan worden gerekend. Waarom niet door middel van telerecording? „De wrede zee". Dit is de titel van een film, die dinsdag op de beeldbuis zal verschijnen. Het geheel is boeiend en knap, waarbij het voor naamste accent ligt op een eerlijke schildering van de eilanden van de zee-oorlog. In een koele, observeren de stijl, met gebruikmaking van na tuurlijke effecten, wist regisseur Charles Frend een zeer treffend re laas op te bouwen. Ook de spelers werden door de filmer bijzonder goed geleid. Deze rolprent verdient dus wel de aandacht van iedereen boven veertien jaar. „Nacht zonder sterren". Onder auspiciën van „De stem van Grave" is destijds in „De Wijnberg", het katholieke blindeninstituut voor vrou wen en meisjes te Grave, een film gemaakt over het leven en de bezig heid van blinden. Menigeen zal die rolprent „Arie onder den wijngaard" reeds hebben gezien. Onder de titel „Nacht zonder sterren" heeft Fred Bredschneyder thans een bewerking voor t. v. gemaakt, die men even eens dinsdag kan genieten. Om 9 uur begon in de kapel van het R.K. Lyceum een H. Mis, waar bij heel de troep op verkenners wij ze assisteerde. De aalmoezenier, pater C. Faase O.F.M., droeg de H. Mis op uitdankbaarheid en tot heil van al len, die zich de afgelopen 15 jaren voor de groep verdienstelijk hadden gemaakt. In de korte preek herinner de hij er aan, dat de Kerk die dag het feest van alle Heiligen vierde. Heiligen, die allen in vele opzichten van elkaar verschillen, doch in één opzicht gelijk waren: allen hadden zich voor God gegéven. En dit zich- géven voor God en voor elkaar moet het belangrijkste zijn voor alle groepsleden. Zeer plechtig klonk het bazuingeschal tijdens de Consecratie. Ontbijt Na de H. Mis bood de feestvieren de groep aan een 100-tal ouders, oud leden en andere belangstellenden een ontbijt aan. Na een welkomst woord van de Schipper J. van Kuyen werden enige schriftelijke geluk wensen voorgelezen, o.a. van de oud aalmoezenier pater O. van de Barse laar en van de schatgraverij-commis- sie van de St. Vincentiusvereniging. De St. Franciscusband en de Jeugd afdeling van de Leidse E.H.B.O. bo den hun felicitatie aan in de vorm van een bloemenruiker. Nadat ook de bandleider, Pim Edelaar, nog enige woorden gesproken had, ver zamelden allen zich beneden op de speelplaats rond de vlaggemast voor de plechtige opening. Zodra de vlaggen (waaronder de bloedvlag) waren gehesen en de verkennerswet was voorgelezen, installeerde Commissaris Duin dam een drietal zeuntjes als zee verkenner. Hierna las Stuurman Driessen namens Neptunus een bul voor, waarin mejuffrouw A. ter Haar officieel benoemd werd tot „Vlootvrouwe van de St. Pau- lusgroep" wegens haar vele ver diensten voor de groep. Bij de vlootschouw toonden de zee verkenners hun vaardigheid in het optuigen van en varen met hun schouwen en zeilsloepen. De band zorgde voor een in alle opzichten daverend slot, waarmede de band respect afdwong door vaar digheid in excercitie en technisch samenspel van tambours en blazers. Pater Atho Thomaasse, de oprich ter van de troep en de band, liet daarna de zeeverkenners in carré op stellen. In een korte toespraak wees hij de leden van de groep op het grote belang van de onderlinge vriendschap, stelde de ouders bij voorbaat gerust, wanneer er op de troep in hun ogen rare dingen ge beuren, omdat dit juist een bewijs was dat de geest goed was, en her innerde de oud-leden er aan, dat zij, wanneer de groep ooit een beroep op hen zou doen, zij verplicht waren daaraan gevolg te geven. Scheepshal Een geslaagd Scheepshal, waarvan de polonaise onder de leiding van de heer Evert Castelein de reeds aan wezige goede stemmin nog verhoog de, sloot deze prettige dag. Deze goede stemming bleek vooral uit het spontane optreden van alle aanwezige oud-bandleden, waarmee zij toonden, dat er van hun vroeger lawaaiig enthousiasme nog niets ver loren was gegaan. Ook liederen als „Weet je wat een aap op zee doet" en „Verweg in de donkere bossen" bewezen dat deze avond volledig geslaagd was. Met het sfeervol gezongen „Bon- soir mes amis" eindigde dit lustrum feest. Jordaanjeugd dingi naar hei kampioenschap Op verscheidene plaatsen in de hoofdstad zijn voorronden gehouden om het hoela-hoep-kampioenschap van Amsterdam. De jeugd uit de Jordaan liet zich op de Westerstraat niet onbetuigd.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 4