Verklaring van voorzitter in ledenvergadering Leid se KVP BESPREKING HAD RUSTIG VERLOOP Scherp Poging tot moord MAANDAG 3 NOVEMBER 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 „Het is mijn uitdrukkelijke bedoeling: vanavond een ernstige poging te wagen, datgenen wat velen onder ons al zo lange tijd verdeeld houdt te halen uit de onvruchtbare sfeer van opwinding en emotie en te plaatsen in het licht van rustige bezinning. Daarom kan mijn verklaring geen bestuurs- verklaring zijn. Te velen immers in het bestuur, waarvan ik de eer heb voorzitter te zijn, zij bij hetgeen ik te zeggen heb tezeer direct partij betrokkene". „Wanneer ik tot het afleggen van deze persoonlijke verklaring het initiatief heb genomen, dan is dit om twee redenen: vooreerst in het belang van de goede gang van zaken deze avond; ik vertrouw erop dat de geest, waarin ik u vanavond het een en ander ga zeggen een zodanige weerklank zal vinden bij u, dat ook de rest van de avond zal verlopen, zoals ik dat zo graag, zag: beheerst en ordelijk. Vervolgens in het belang van de goede gang van zaken in de meer nabije toekomst. De sfeer van ruzie en afbraak kan niet eindeloos voortwoekeren. Het is hoog tijd, dat we het opbouwwerk, dat mijn voorganger met grote energie ter hand heeft genomen, opnieuw ter hand gaan nemen". opschorten tot na de gemeenteraad en alle beschikbare krachten richten op de propaganda. Spr. herinnerde aan het resultaat van de verkiezin gen, in de gemeenteraad. Weliswaar geen negende zetel, maar toch nog een kleine winst. Ook de verkiezing van de Prov. Staten had een gunstig resultaat. In de eerste twee maanden heeft spr. zich ook geoïiënteerd ter zake de interne impasse. Na urenlang luisteren en vragen, en het toetsen van de verschafte gegevens op hun waarheidsgetrouwheid kreeg hij steeds meer de indruk, dat ook in dit geval het spreekwoord werd be waarheid: „waar twee kijven hebben twee schuld". Spr. stelde voorop, dat men op verschillende manieren ongelijk kan hebben. Men kan niet alleen onge lijk hebben door wat men zegt en doet (z.g. zakelijk ongelijk) maar ook door de manier waarop men al of niet handelt (z.g. tactisch ongelijk). Spr. recapituleerde vervolgens enige feiten uit het meningsverschil tussen de heer Van Dijk en sym- phathiserenden enerzijds en het afde lingsbestuur anderzijds, dat uitein delijk tot resultaat had, dat de heer Van Dijk door een adviescommissie, in meerderheid bestaande uit leden van het bestuur op de veertiende plaats werd gesteld. Van de aard van de wederzijdse bezwaren levert van de ene kant de bekende bestuursver- klaring en van de andere kant het antwoord van de heer Van Dijk daar op een vrij duidelijk beeld. En de voorzitter gaf vervolgens een zakelijke samenvatting van de bestuursverklaring, die in de verga dering van 27 februari j.l. door mr Vijverberg, toen voorzitter, werd ge geven en van hetgeen door de heer Van Dijk werd geantwoord. Spr. ver heelde hierbij niet, dat de onnodig scherpe en helaas soms meer op de persoon dan op de zaak gerichte be woording van beide kanten valt te betreuren. Zoals bekend werd in deze ver gadering door de heer Zandvliet een motie ingediend, waarin scherpe af keuring werd uitgesproken over het gevoerde bestuursbeleid; deze motie werd met 74 tegen 64 stemmen aan genomen (het bestuur onthield zich van stemming). In een ondoordachte, emotievolle opwelling besloot het bestuur una niem af te treden en zich niet her kiesbaar te stellen en bovendien de werkzaamheden op hetzelfde mo ment te staken. Spr. herinnerde aan het optreden van het kringbestuur, dat een nieuwe vergadering uitschreef, waarin een voorzitter en negen bestuursleden werden gekozen. Kringbestuur verwierp beroep Aldus de voorzitter van de afde ling Leiden van de KVP, mr J. van de Poel, vrijdagavond op de leden vergadering in de Harmonie. Gelukkig is de wens. die vervat lag in de zinsnede over het ordelijk verloop van de vergadering bewaar heid geworden; dank zij de zelfver loochening van mr Van de Poel, het geduld, waarmee hij naar pro en contra enerzijds en pro en contra an derzijds luisterde, de tact waarmee hij het debat voerde. Het werd de vergadering in de goede toon behoudens een en kel incident waarop ieder ge hoopt had. De debatten namen veel tijd in beslag, met het ge volg, dat de voorzitter eerst te gen twaalf uur de bijeenkomst met gebed kon sluiten en dat het tweede agendapunt: „Oud en nieuw Leiden op de weeg schaal" kwam te vervallen. Slechts het bestuursbeleid in het algemeen en in het bijzonder de mo tieven, die leidden tot het royement van de heer Van Dijk als lid van de KVP door het afdelingsbestuur was aan de orde. Vóór de voorzitter met zijn verklaring begon, herdacht hij de overleden Paus Pius XII. H(j maakte ook van de gelegen heid gebruik nog eens namens de KVP woorden van dank te spreken aan het adres van de oud-raadsleden mej. Noordman en de heren Aalders en De Hosson. Persoonlijk Zijn verklaring leidde mr Van de Poel in met de opmerking, dat zij al lerminst een bestuursverklaring be doelde te zijn, maar slechts de ge dachten van de voorzitter persoon lijk, geheel voor zijn verantwoording. Het bestuur heeft wel kennis geno men van de inhoud en zijn instem ming betuigd. Hij benadrukte, dat zij niet was een soort requisitoir gericht tegen één bepaalde persoon, met de bedoeling het laakbare van zijn doen en laten in een scherp daglicht te stellen. Hij herinnerde aan het feit, dat een half jaar geleden hij met grote meerderheid van stemmen werd aangewezen als voorzitter. In deze stemming kwam onder meer tot uiting de wens van beide partijen, dat deze voorzitter in de gegeven, bijzonder moeilijke omstandigheden een onbevooroordeelde en onpartij dige positie zou innemen. Mr Van de Poel noemde het .,'t zakelijk en naar hij hoopte weloverwogen oor deel van een onpartijdige rechter". Loods Hij herinnerde er aan, dat hij bij het aanvaarden van het voorzitter schap met de verkiezingen voor de Provinciale Staten en de Gemeente raad in zicht, gemeend heeft eerst het gehavende schip van een gesple ten KVP, zo goed mogelijk door de verkiezingen héén te loodsen. Het devies was: uiterlijke twisten POTLOOD EN GEEST No. 540. Horizontaal: 1. boom loze uitgestrekte grasvlakte in N. Amerika, 7. water in Friesland, 8. Europeaan, 9. bijl. 10. voorvoegsel, 11. in het lopende jaar (afk. Lat.), 12. priem, 13. groente. 14. staat meestal boven drukwerk, 15. eikenschors, 16. lichaamsdeel, 18. touw (Indonesië), 20 muzieknoot, 21. bijwoord. Verticaal: 1. hoofddeksel, 2. mu zieknoot, 3. vloeistof, 4. roodachtig, 5. in oprichting (afk.), 6. dopheide, 9. meisjesnaam, 10. voegwoord, 11. zwemvogel, 12. keur. kern 13. zoon van Noë, 15. oude naam van Ierland, 16. biersoort. 17, stronkje, 19. ad vo- cem (afk), 20. lidwoord. Oplossing morgenavond. Weer candidaat. Verschillende bestuursleden wat van de schrik en de opwinding beko men hadden zich weer candidaat laten stellen, en kwamen dus op een eerder genomen besluit terug. Men kan dit van de ene kant een vreemde manier van doen vinden,, aldus spr. als men echter anderzijds oog wil hebben voor de sfeer van opwinding waarin het (achteraf gezien) onge lukkige besluit werd genomen, dan behoeft het ongewone van deze han delwijze toch niet in de weg te staan aan het inzicht, dat al bij al, het te rugkomen op het ondoordachte be sluit gemeten naar het belang van de afdeling toch ook zyn gunstige kan ten had. De eerste interne moeilijkheid die het nieuwe bestuur kreeg te behande len was de gang van zaken bij de groslijst-stemming. Er waren ernstige schriftelijke klachten, waarin gevraagd werd om toepassing van sancties. Door de be stuursleden, niet-candidaten voor de gemeenteraad, is toen op grond van schriftelijk bewijsmateriaal duide lijke overtreding geconstateerd van het reglement op de voorbereidingen van de gemeenteraadsverkiezingen. De uitslag van de stemming werd ongeldig verklaard en een nieuwe uitgeschreven. Dit besluit verwekte begrijpelijk deining. Spr. verklaarde persoonlijk de voorkeur te hebben willen geven a.an een „politieke" boven een .Juri dische" afdoening, maar het is zijn eerlijke overtuiging, dat de genomen beslissing niet kan worden aange vochten. Mr. v. d. Poel sprak ook van ge ruchten over bij de tweede groslijst stemming gevoerde fluistercampag nes. Echter aangenomen dat er van beide kanten behoorlijk is „ge fluisterd" twee dingen zijn zeker: 1. dat op de avond van de stemming, alvorens tot de telling werd overgegaan, zeer nadrukke lijk gelegenheid is gegeven, klach ten naar voren te brengen, van welke gelegenheid toen geen gé bruik is gemaakt; 2. dat ook later geen schrif telijke klachten zijn binnengeko men. Sprekend over het resultaat van de verkiezing, erkende mr. v. d. Poel, dat de uiteindelijke resultaten voor de werknemers en de jongeren in de KVP in zekere zin teleurstellend zijn geweest. De werknemers hield hij vóór de volgende keer ernstig te overwegen, dat door een complex oorzaken alles zo teleurstellend is verlopen; tot de jongeren zei hij „mis schien zoudt u onder de gegeven omstandigheden mijzelf als noodop lossing in de Raad willen aanvaar den. Nog geen oplossing. De moeilijkheden met betrekking tot de heer Van Dijk, aldus spr., wa ren met dit alles intussen nog geensv zins tot een oplossing gekomen. De partij aanvaarde hand als niet gege- j kon kon beschouwen. Het kies-comité Van Dijk, aldus spr. toonde een beter begrip, toen zij in haar eerste circulaire schreef: „dan maar aan de nieuwe fractie straks zelf overlatend, wie zij tot fractie-voorzitter wil kiezen." Punt werd punt-komma. Wat deze zaak zo onverkwikkelijk maakt, zijn vooral de manieren, waarop men meende aan beide zijden te moeten handelen. Spr. meende dat juist met de gege ven handdruk ook achter de veront waardiging aan beide kanten over „de manier waarop" een definitieve punt was gezet. Dit blijkt helaas niet het geval te zijn; de punt werd punt komma het eind van een lang zin is nog niet in zicht. Tenslotte wees hij op ieders ver antwoordelij kheid, nu de kwes tie nog onder de rechter is, en boven dien hem is gebleken hoezeer door velen toch altijd nog wordt uitge zien naar een minnelijke schikking de verwijdering niet nog groter te heer Van Dijk had een klacht aan-1 teken en de taak van degenen, die hangig gemaakt b« het partijbestuur, dat deze klacht ter afdoening door zond naar het Kringbestuur. De bezwaren van de heer Van Dijk spitsten zich toe op twee punten: hij stelt het oude bestuur aansprakelijk voor zijn geplaats zijn no: 14 op dei ^a een korte pauze begon het de- groslijst en meer in het algemeen ba' °™r d,^vv0?rzltter?vSr"?T.m/ voor de manier, waarop men zich van hem heeft willen ontdoen: hij verwijt in het bijzonder zijn mede- fractiegenoten de heren De Bree en Menken, dat zij zonder meer achter de bestuursverklaring zijn gaan staan. Om deze redenen vroeg de heer Van Dijk genoemde heren hem persoon lijk te rehabiliteren. En rehabilitatie, zo zij gewenst is, is op verschillende manieren moge lijk. De heer Ten Broek en spr. meenden, na schier eindeloze ge sprekken, een voor ieder acceptabele vorm gevonden te hebben in deze zin, dat na een tot stand gebrachte „interne" verzoening (in het besef dat er aan beide kanten aanwijsbare fouten waren) een externe verkla ring van de voorzitter zou volgen, dat de betrokkenen de zaak zelf had den geregeld en elkaar wederom als wethouder, fractieleider en fractielid het vertrouwen wilden schenken. Twee pogingen zijn op een mnsluk- king uitgelopen. De eerste keer, om dat, toen er na een grote zelfover winning van de heren De Bree en Menken er beweging in hun stand punt kwam, de heer Van Dijk, het beslissende stapje niet wilde zetten; de tweede keer, omdat, toen er dan tenslotte beweging kwam in het standpunt van de heer Van Dijk, de meerderheid van de fractie niet be reid bleek de beoogde verzoening te koppelen aan het fractieleiderschap. Daarna heeft de heer Van Dijk tot schade van zichzelf, van de fractie, van de heren De Bree en Menken en van de katholieke zaak in „politicis" gemeend paden te moeten gaan be treden waar spr. duidelijk een bord je ontwaart: „Streng verboden toe gang". Door in de Raad een verklaring voor te lezen, waarin hij zich dis- tancieert van twee van zijn frac tiegenoten heeft hij het strijdto neel verplaatst naar waar het ze ker niet thuis hoort. Eenstemmig. De gevolgen zijn bekend. De frac tie nam haar besluit eenstemmig, hetzelfde geldt voor het bestuur. De heer Van Dijk staat op dit mo ment naast de partij en naast de frac tie. En ik heb, aldus de voorzitter, mijn stem aan beide besluiten gege ven, omdat ik, als fractielid verant woordelijk voor de goede gang van zaken in de fractie en als voorzit ter, verantwoordelijk voor de hand having van de reglementen, zo moest handelen. Gevolgd werd het Algemeen Re glement, dat verplicht tot royement door het afdelingsbestuur Indien een lid door zijn gedrag, zijn houding, of uitlatingen in het openbaar, ernstige schade betrokkent aan de partij. Er waren verzachtende omstandighe den, ongetwijfeld, maar sinds wan neer heiligt het doel de middelen? Spr. erkende dat een gedeelte van de aanklagers tevens de "echter wa ren en dus in eigen zaak oordeelden. Een en ander is het gevolg van een combinatie van functies, die te oorde len naar de reglementen en de prac- tische toepassing zeker niet abnor maal is en zelfs bepaalde voordelen biedt; een combinatie echter die aan de betrokkenen een dubbe.le verant woording oplegt. De leden van de fractie, teven- bestuurslid, hebben ge meend zich niet aan hun verantwoor delijkheid als bestuurslid te kunnen onttrekken. Zij hebben neegestemd maar niet aan de beraadslagingen deelgenomen. Spr. wees er op, dat dit royement niet de beslissing was van een rech terlijke instantie. Het reglement geeft een dubbele beroepsmogelijk heid aan. Kringbestuur en in hoogste instantie partijbestuur zullen over dit alles als rechter moeten oordelen, en hetzy de heer Van Dijk, hetzij het afdelingsbestuur, hetzij beiden in het gelijk of ongelijk moeten stellen, ook eventueel op grond van de gevolgde proceduren. Gehoord? Moest de heer Van Dijk eerst door het afdelingsbestuur gehoord wor den? zo vroeg spreker zich af. De heer Van Dijk werd echter geroyeerd uitsluitend op grond van de verkla ring die hij in de raadzaal aflegde en die enige uren later woordelijk in de pers verscheen. „Wat zou het horen van de heer Van Dijk aan deze ob jectief vast te stellen feiten nog heb ben kunnen veranderen?" Naar aanleiding van de gewraakte verklaring van de heer Van Dijk in de Raad vroeg spr. zich af of deze op grond van de uitslag van de stem ming over het fractie-leiderschap in de eerste fractievergadering de door hem toegestoken en door de andere De heer Molkenboer zei, dat hij de notulen van de vergadering van 27 februari mist en ook die van 14 maart, die toch tot de verantwoorde lijkheid van dit bestuur behoren. Spr. vroeg hoe achter de punt van verzoening een komma gekomen is. Hij heeft iets vernomen van een brief van het kringbestuur en wil de inhoud hiervan weten. De heer v. d. Poel verklaarde, dat er inderdaad een brief van het kring bestuur is gekomen, die hij niet di rect wilde voorlezen, omdat hij niet de schijn wil wekken, dat het be stuur om de inhoud van deze brief een juichkreet aanheft. Hij las vervolgens de brief voor, waarin aan de heer A. van Dijk door het Kringbestuur ge meld werd dat diens beroep op het royement ongegrond is ver klaard. De brief is gedateerd 17 okt. 1958 en zal in een later schrijven met redenen worden omkleed. Over „de komma onder de punt", zeide heer v. d. Poel ondermeer, dat de heer Van Dijk zelf het fractielei derschap „geen zaak van handel" noemde. Bij „de eerste hand" is in het fractieleiderschap een conditie geweest, bij de tweede niet. Over de notulen zei hij, dat het zeer moeilijk was van de avond van de veertiende maart notulen te maken. Hij meende, dat zijn laatste verkla ring een elegante oplossing biedt om Uit de impasse t komen. Men heeft nu een vrij volledige weergave van beide vergaderingen en deze kan ge notuleerd worden. In de repliek merkte de heer Mol kenboer op, dat de heer v. Dijk juist oordeelde, door te menen, dat men van het fractie-voorzitterschap geen koehandel kan maken. Als men ech ter, nadat handen waren geschud, door hem niet te kiezen tot fractie voorzitter blijk gaf, geen vertrouwen in de heer Van Dijk te bezitten, had den de handen beter niet gegeven kunnen worden. Hij bleef bij zijn eis, dat er notulen van de vergade ringen moeten zijn. Mr v. d. Poel zal trachten in over leg met het bestuur alsnog notulen op te nemen. De heer Van Spanje was er ver stoord over, dat de leden eerst na zoveel maanden de kans krijgen het bestuur over deze zaken te horen. Hij wees ook op het feit, dat in de ver gadering onder leiding van de heer Deerenberg, toen een nieuw bestuur gekozen moest worden, de leden géén bezwaren tegen de candidaten moch ten opperen, maar alleen aanbevelin gen mochten geven. In die vergade ring was het bijv. daarom niet moge lijk geweest er op te wijzen, dat de oude bestuurscandidaten de vereni ging op een kritiek moment in de steek hadden gelaten. De heer Men ken, aldus ook de heer Van Spanje, had zijn goede invloed moeten ge bruiken toen er tweedracht in de par tij was gekomen. Het is te begrijpen, dat de heer Van Dijk het hem kwa lijk neemt, dat hij zich niet van de bestuursverklaring heeft gedistan- cieerd. Hoe was het mogelijk, zo ver volgde dit lid, dat deze bestuursver klaring werd afgelegd na een gros lijstvergadering, waarin niets tegen de heer Van Dijk werd aangevoerd Met de briefjes van het kiescomité- Van Dijk, waarin werd aangegeven hoe gestemd moest worden, had dit comité geen kwaad bedoeld. De heer v. d. Poel betoogde aan de hand van het reglement, dat het nu eenmaal verboden is aan een kiesco- mité briefjes te verspreiden die op stembriefjes lijken. De heer Deerenberg heeft inder daad in de vergadering, die hij leid de, de weg van de minste weerstand gezocht, toen het er om ging een nieuw bestuur samen te stellen. Hy bereikte, dat er vrij snel en op ge paste toon vergaderd werd. Maar er is wel vrij gestemd, men kan niet be togen, dat een stemming niet vrij is, omdat men geen bezwaren tégen candidaten kenbaar kon maken. Op uitnodiging van de voorzitter antwoordde de heer Menken op de opmerking van de heer Van Spanje over het niet-gebruiken van in zijn invloed. Hij is zeker niet de „boze ge nius van deze verklaring geweest, noch van het bestuur in de kwestie van Dijk. Insiders mogen vertellen of hij de heer Van Dijk desavoueerd heeft of niet en hij wacht het antwoord met een gerust hart af. Spr. put troost uit het feit. dat hij in de raad met 32 stemmen van de 34 tot f et houder is herkozen en dat alle partijen na de verklaring van de heer Van Dijk ge sproken hebben van hun volste ver trouwen. Mevr. Van Oudenhoven had graag gewild, dat de heer Menken flink ge sproken zou hebben op de vergade ring van 27 febr. toen er sterke be hoefte was aan een krachtig en over tuigend woord. Zij sprak over de gang van zaken bij de eerste en tweede groslijst stemming en de verhouding van het Kringbestuur, dat haars in ziens wel eens had kunnen waarschu wen vóór zij geheel onverwachts een verklaring in de Leidse Courant deed publiceren. Zij hoopt op rehabilizatie van de heer Van Dyk. De heer Mol wees op de noodzaak, dat in de pers de bestuursverklaring zo volledig mogelijk wordt opgeno men. De heer Vervoorn was onder meer van mening, dat indien de be stuursverklaring van 27 februari wordt opgenomen, ook de verklaring van de heer Van Dijk genotuleerd dient te worden. De heer De Lange vroeg of de heer Deerenberg er rede nen voor had, toen hij op de tweede groslijststemming vroeg of er nog klachten waren. Mr. v. d. Poel zei, dat er inderdaad aanleiding was dit te vragen. Helaas had hij zelf dit bij de eerste groslijst- stem/ming verzuimd. De heer Kager, die verklaarde op verzoek van de heer Van Dijk naar deze vergadering gekomen te zijn, verklaarde, dat hij als onderaannemer de heer Van Diik had leren kennen als een prettig mens om mee om te gaan. Hij vroeg zich af of het niet juist was deze hele affaire te laten onderzoeken door een onpartijdige commissie. Was er, zo vroeg hij ook. géén gentlemen's agree ment geweest over het fractie voor zitterschap van de heer Van Dijk bij eerste en tweede handdruk? Mr. v. d. Poel antwoordde onder meer, dat de h?er Van Dijk een voorstel voor onderzoek, dóór een onpartijdige commissie neer heeft gelegd. Sor. ont kende dat bij de laatste verzoening het fractievoorzittersschap van de heer Van Dijk als voorwaarde was ge steld. Respect. Mr. Vijverberg sprak (zoals ook anderen) het respect over het werk. dat mr. v. d. Poel in het belang van de KVP gedaan heeft. De verklaring in de ledenvergadering van 27 febr. was zijn persoonlijk werk geweest, het bestuur had hem wel zakelijke ge gevens verstrekt. Hij meende, dat er zoveel lawaai in de zaal was geweest op deze avond, dat het voor een maal mens niet mogelijk was ziih verstaanbaar te maken; dit gold ook voor de heer Menken. Hii meende dat men de verklaring van de heer Van Dijk in de raad niet geëmotio neerd kan noemen, omdat zii dezelf de middag nog in de pers stond en dus tevoren on schrift was gesteld en rijkelijk overwogen. In tweede instantie merkte de heer Van Soanje nog op. dat geen van de raadsleden gereageerd heeft op de verklaring van de voorzitter en die van de heer Van Diik. De heer De Hosson zei hierop, dat hij in deze woelige ledenvergadering de boot heeft gemist. Maar ieder moet toch toeeeven dat het geen gewone ver gadering was geweest. De heer Sohinck meende dat er minder narigheid geweest zou zijn. als men het verfoeilijke puntensy steem bii de groslnctstemmine opzil zou zetten. De heer MnlVenboer vroeg nog of de heer Van Diik gehoord is door het Kringbestuur. Niet gehoord. De heer v. d Poel verklaarde dat dit laatste niet het. geval was. Dit had hem bevreemd. Er staat echter ook niets over „het horen van de geroy eerde" door het Kringbestuur. noch door het partijbestuur in het regle ment. Juridisch leek hem dit onjuist. Maar het is ongetwijfeld de bedoeling van het reglement, dat degene die in beroeo paat zijn herwaren zo uitge breid mogelijk indient. Dit is eieen- liik zijn verweer. Maar als iurist voel de hij er toch meer voor. da* het re glement zodanig gewiizied wordt dat degene die in beroen gaat na het afdelingsbestuur óók gehoord wordt De heer De Lange meende, dat het horen van beide partijen een onge schreven grondslag is, dat toeeetjast moet worden, ook al stond dit recht in het reglement niet omschreven. Nadat de heer Vijverberg nog had gesteld, dat het royement een be stuursdaad is, die wordt getoetst door kringbestuur én partijbestuur, nadat de heer Vervoorn er op had gewezen dat al tweemaal een onpartijdige voorzitter om een scheidsgericht had uitgesproken over de kwestie-Van Dijk besloot de voorzitter deze discus sie. Hij behandelde nog enige regle mentswijzigingen. tersprake gebracht in de laatste kringvergadering die wij in een volgend nummer van dit blad zullen vermelden. Leidse Universiteit Geslaagd voor het cand. ex. Psy chologie de heren J. A. M. Dorpmans te A'dam en H. J. v. d. Werff te Lel den; voor het doet. ex Psychologie de heer H. Ch. Meliëzer; voor het doet. ex. Romaanse taal- en letterkunde mevr. J. M. W. Spijkervan Weer- lee te Leiden; voor het cand. ex. Ro maanse taal en letterkunde mevr. M Biallosterski—Franken te Den Haag; voor het doet. ex. Klassieke taal- en letterkunde de heer A. C. Haak te Den Haag. Geslaagd voor het Semi-artsex. de heren W. J. van Amstel te R'dam, B. Sastrowijoto te Lelden en H. Smith (USA) Geslaagd voor het Artsex. mevr. C. M. van Heijst—van Muyden te Den Haag en de heren C. Th. A. Ro- zestraten te Alphen a. d. Rijn en W. S. M. van Wisse te Voorschoten. Vóór honderd jaar 's Gravenhage Gelijk be kend is, werd de verjaardag des konings, sedert de troonbestij ging van Z. M. met geene bij zondere plegtigheden gevierd, omdat de dag juist viel op dien van het overlijden van Zr. Ms. broeder. Het was op Zr. Ms. uit drukkelijk verlangen, dat de verjaardagen van H.H. M.M. de koning en de koningin Der- eenigd werden gevierd op den 17den Junij. In de eerste jaren werden er circulaires uitgevaar digd, waarin dat verlangen hij herhaling werd kenbaar ge maakt. In lateren tijd echter zijn die circulaires met opzet achter wege gebleven en heeft men de wijze van viering van 's konings geboortedag geheel aan de auto riteiten en de ingezetenen over gelaten. Intusschen waren er velen, die steeds in het denk beeld verkeerden dat de vroe gere circulaires nog van kracht warenDit is evenwel niet het geval. MEVR. LINDENHOFF BEDANKTE ALS BESTUURSLID K.V.P. Aan het begin van de afdelings vergadering van de K.V.P. deed de voorzitter, mr J. v. d. Poel, de mede deling, dat mevr. H J. Lindenhoff Hop haar plaats in net afdelingsbe stuur ter beschiking heeft gesteld. Em.-pasioor A. J. M. v. d. Burg f In de Ursula-kliniek te Wassenaar is zaterdag overleden emeritus-pas toor A. J. M. van der Burg, die laat stelijk pastoor was te Honselersdijk. Pastoor A. J. M. van der Burg werd geboren te Berkel op 9 maart 1898 en priester gewijd op 15 augustus 1915. Op 17 september van" dat jaar werd hij benoemd tot kapelaan te Kwints- heul, daarna stond hij achtereenvol gens te Hillegom (H. Martinus), Bo degraven, Wateringen, Vlissingen, Overveen, Purmerend en Lisse (H. Engelbewaarders). Op 16 februari 1935 werd hij benoemd tot pastoor te Maassluis en op 23 februari 1946 werd hij pastoor te Honselersdijk: Op 15 maart 1958 kreeg hij eervol uit de bediening. Baliemvallei gaf een geheim prijs Op de hellingen van het gebergte in het noordoosten van de Baliem-vallei op Nieuw Guinea heeft een Neder landse bestuurspatrouille dezer dagen de plaats bereikt, waar ruim dertien jaar geleden een Amerikaanse Dakota neestortte. Men vond wrakstukken van het vliegtuig en ook stoffelijke overschot ten van de inzittenden. Hiermede is de „Mystery Valley" een geheim ontfutseld. Het vinden van de wrakken roept herinneringen op aan de dagen, van vlak na de bevrijding van Nieuw Guinea, toen geallieerde piloten bo ven de Baliem-vallei hun opleiding kregen in „oeswoudvliegen". De na tuur was er even gevaarlijk als de Japanners. Bij een van deze vluchten raakte een transportvliegtuig, waarin verschillende passagiers, leden van de „Shangri-la"-vereniging gezeten waren, de berghellingen. Het toestel brandde geheel uit en van de 24 inzittenden bleven er slechts 3 in leven. Geen moeite is gespaard om deze driewaaronder één vrouw van de ramphelling te halen. De reddingsopesaties hebben in de hele wereld grote aandacht ge had. Men had 7 weken nodig om de drie schipbreukelingen naar de be woonde wereld terug te brengen. Het wrak verdween in het regen bos en niemand heeft ooit de graven van de slachtoffers kunnen bezoeken. Totdat thans na ruim 13 jaar Shangri 1 het land van de verdwenen hori zont, haar geheim heeft prijsgegeven. Gisteravond laat heeft de 36-jarige procuratiehouder J. B. K. uit Win terswijk tegenover de politie bekend in de nacht van vrijdag op zaterdag j.l. zijn vrouw van het leven te heb ben willen beroven. Hij deed deze bekentenis na een verhoor van drie uur het eerste dat de politie hem had kunnen afnemen, nadat de man in de nacht van vrijdag op zaterdag geheel overstuur in het R.K. ziekenhuis te Winterswijk was opgenomen. De man heeft toegegeven, dat hij vrijdagavond van plan is geweest zyn vrouw met een hamer buiten be wustzijn te slaan en haar daarna voor de geopende gaskraan te leggen, teneinde indruk te vestigen dat zij zelfmoord zou hebben gepleegd. De slag met de hamer kwam ech ter niet hard genoeg aan. K. heeft vervolgens nog geprobeerd haar te wurgen, maar zij slaagde er in naar de buren te ontkomen. Vermoedelijk heeft een verhouding met een andere vrouw K*. tot zijn misdaad gebracht. Marktberichten ROTTERDAM 3 nov. Vee. Aan voer 1704; 1089 vette koeien, 615 var kens. Vette koeien 2,90—3.20, 2.70— 2.90, 2.402 60; varkens 2.00, 1.98, 1.96. Vette koeien aanvoer iets rui mer, handel zeer kalm, prijzen on veranderd, prima's boven notering; varkens: aanvoer even kleiner, han del vlug, prijzen hoger.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 2