3)e CddaeSoti/fcci/ttt Intensivering van strijd in Algerië? 0p de knieën, Vliegtuig „ontvoerd" Soekarno beschoten Voorbereidingen voor de Pauskroning Nog mGGr geredden van mijnramp Aanvaring in hei Kanaal Pasiernak op de knieën voor Chroesjisjef Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Hoofdredacteur L. C. J ROOZEN Telefoon; Directie. Abonnem.. Drukkerij 20935; Red 20015, 25594; Advertent. BUREAUX: PAPENGRACHT 32 20826. Giro 103003 Abonnemenspr. f0.59 p.w., t 2.55 p.mnd., f 7.50 p. kwart. MAANDAG 3 NOVEMBER 1958 50ste JAARGANG No. 14551 Nobelprijswinnaar Franco p.p. 8.—. Advert.: 17 ct p. mm. Telefoontjes f 1.50 Felle aanvallen op Morice-linie n.,' „J I in Algerië over voldoende militaire L/UiZend rGböllGn VriJQGldtGn machtsmiddelen beschikken om een grootscheeps plan ter vernietiging Nadat vrijdagavond te Algiers van van de resterende bolwerken der officiële zijde was medegedeeld, dat premier generaal De Gaulle op dracht had gegeven duizend in Al gerijnse kampen geïnterneerde per sonen op vrije voeten te stellen, verklaarde zaterdag generaal Salan in een vraaggesprek met „Paris Journal" dat Frankrijk zijn militaire actie tegen de Algerijnse verzets strijders zou intensiveren. Salan hieraan toe, dat de Fransen Een vliegtuig van de Cubaanse burgerluchtvaartmaatschappij is za terdag in de Nipe-baai verongelukt bij een mislukte landing op een in duisternis gehuld vliegveld in het door de opstandelingen beheerste ge bied. Het vliegtuig was „ontvoerd" door passagiers, die aanhangers wa ren van opstandelingenleider Fidel Castro. Er waren twintig personen aan boord; ten minste drie brachten het er levend af. De machine was uit Miami onder weg naar Havana. Tijdens de reis ontpopten vijf passagiers zich als aan hangers van Castro. Zij dwongen de piloot koers te zetten naar de Nipe- baai in Oriente en hielden de overige passagiers in bedwang. Het vliegtuig landde in donker te snel en kwam in' het water terecht. Nog geen veertien dagen geleden verdween boven het gebied van de rebellen een Douglas BC-3 van de zelfde maatschappij. Van de veertien inzittenden heeft men sedertdien niets meer gehoord. Vermoedt wordt, dat deze DC-3 eveneens tijdens de vlucht door mannen van de opstan delingenleider, Fidel Castro, in be slag is genomen. (Advertentie) verzetsstrijders uit te voeren. Het te Tunis zetelende ..ministerie van oorlog" der z.g. „vrije Algerijnse regering" heeft zaterdagavond in een bekendmaking medegedeeld, dat strijdkrachten der opstandelingen in de nacht van vrijdag op zaterdag aanvallen hebben uitgevoerd op de z.g. „Morice-linie" langs de Alge- rijns-Tunesische grens. (Deze linie bestaat uit onder stroomstaande ver sperringen; zij werd aangelegd om het vanuit Tunesië in Algerië bin nendringen van Algerijnse rebellen te voorkomen). Het doel is de „Morice-linie" op bepaalde punten te vernielen. Vol gens de jongste, door het hoofd kwartier van het „Algerijnse be vrijdingsleger" ontvangen gegevens, had de eerste aanval „volledig suc ces" opgeleverd. VIER JAAR GELEDEN. Het is nu vier jaar geleden, dat de Algerijnse opstand, in de nacht van 31 oktober op 1 november 1954, uit brak met het door de rebellen doen ontploffen van een bom voor het giers, hetgeen verscheidene mensen het leven kostte, terwijl er ook een aantal werd gewond. De opstand heeft tot nu toe aan bijna honderdduizend Fransen en Algerijnen het leven gekost. De aan gerichte schade en de kosten der oorlogvoering worden voor de afge<- lopen vier jaar op een tien en een half miljoen gulden per dag geschat. De Indonesische president Soekar no is zaterdagmiddag te Makassar, onderweg van het vliegveld naar de stad, beschoten. Toen de wagen van Soekarno de stad bijna had bereikt werden schoten uit mortieren en automatische wapenen gehoord. De met de bewaking belaste sol daten, die onmiddellijk een vervol ging inzetten, ontdekten twee lieden in het struikgewas op ongeveer 50 meter afstand van de weg, die de stoet moest volgen. Morgenochtend om hall negen In de St. Pieter wordt dag en nacht gewerkt aan de voorbereidingen voor de Pauskroning, welke dinsdag te 8.30 uur begint. In de Gregoriaanse kapel en in de absis zijn de drie tro nen opgericht, waarop de Paus tel kens gedurende de plechtige Paus mis zal plaats nemen. Ook wordt het baldakijn op de buitenloggia in ge reedheid gebracht, waar de eigenlijke kroning, bestaande in het opzetten van de tiara door kardinaal Canali, zal plaats vinden. Geleidelijk komen nu ook in Rome de buitengewone missies binnen, wel- gebouw van het radiostation van Al- ke op gereserveerde tribunes een Te Springhill in Canada Nadat woensdag reeds twaalf mijnwerkers waren bevrijd uit de mijn bij Springhill in Canada, waar zij bij een ontploffing op 23 oktober waren opgesloten, zijn zaterdag nog zeven mannen gered. Dezen hadden het negen dagen zonder water en voedselgesteld. Thans worden nog veertig mannen vermist. Men neemt aan dat zij allen zijn omgekomen. Van 34 anderen heeft men de stoffelijke overschot ten al gevonden. Een van de zaterdag geredden heeft negen dagen doorgebracht in een klein hol van iets meer dan een vierkante meter grondoppervlak. Het eerste levensteken dat de red ders van het groepje van zeven kre gen, was gekreun. De redders schreeuwden en klopten en er klonk nog meer gekreun. In koortsachtige haast groeven de redders zich ver der hun weg door het puin en zij hadden succes. Een van de geredden was Maurice Ruddick, 46 jaar, vader van 12 kin deren. Hij is een populaire figuur in Springhill en hij heeft er de moed bij zijn makkers ingehouden door veel te zingen. De belangrijkste reddingsoperaties zijn uitgevoerd op het niveau van ongeveer 4000 meter, de enige gan gen waar men de ingesloten mannen nog een kans gaf, omdat de muren daar zwaar verstevigd zijn. De gan- Daf was de watervoorraad voor 7 man! Een van de twaalf geredde mijnwerkers uit Springfield in Nieuw Schot land, Eldred Lowther, gefotografeerd in het ziekenhuis. Een zuster toont het flesje, dat zijn watervoorraad bevatte op het moment van de instorting. Lowther deelde de inhoud met zes kameraden. gen op de andere niveaus zijn waar schijnlijk ingestort en gevuld ge raakt met dodelijk gas, menen de autoriteiten. Genève begonnen De Verenigde Staten en de Sow- jet-Unie hebben vrijdag te Genèv op de eerste bijeenkomst van de con ferentie over een verbod van proe ven met kernwapens zeer uiteenlo pende voorstellen ingediend voor de grondslag van een internationale overeenkomst over een dergelijk verbod. De Sowjet-regering blijft bij haar voorstel, dat de landen, die atoom wapens bezitten, onmiddellijk en voor altijd de proeven met dergelijke wapens staken. Het hoofd van de Amerikaanse af vaardiging, Wadsworth, zei, dat als deel van het akkoord, waarover wordt onderhandeld, de Verenigde Staten op basis van wederkerigheid bereid zijn de proeven met kernwa pens te staken en wel op grond van een regeling, waarbij na verloop van elk jaar telkens weer zal worden plaats zullen vinden. Onder de dele gaties bevinden zich een grote groep Italiaanse ministers, de minister van Buitenlandse Zaken van Spanje, de plaatsvervangende minister van Bui tenlandse Zaken van de Ver. Staten, de vader van prins Rainier van Mo naco, Prins Albert van België met de minister van Buitenlandse Zaken van België, de minister van Buitenlandse Zaken van Brazilië, vertegenwoordi gers van de Hoge Autoriteit van de Europese Kolen en Staalgemeen schap, terwijl nu ook Nederland door zijn minister van Buitenlandse Za ken mr Luns vertegenwoordigd zal zijn. Vele andere staten worden door hun ambassadeurs en gezanten bij de H. Stoel gerepresenteerd. Het is niet met zekerheid bekend hoeveel aartsbisschoppen en bis schoppen uit de gehele wereld bij de kroning zullen zijn. Men verwacht in Rome een groot aantal bedevaarten uit verschillende landen. Uit Venetië komen alleen reeds twee bedevaar ten onder leiding van de bisschop coadjutor, die een gereserveerd ge deelte in de St. Pieter krijgen toege wezen. In Italië zelf rijden vele ex tra treinen. Radio-uitzendingen. Radio Vaticaan zal de plechtighe den van de Pauskroning in en buiten de St. Pieter op de gebruikelijke kor- tegolflengten in verschillende talen uitzenden. Te beginnen dinsdag 4 no vember te half 9. De K.R.O. heeft zich daarbij aangesloten en zendt de plechtigheden uit tot 12.30 uur. vastgesteld of in het komende jaar geen proeven zullen worden geno men. Voorwaarden voor een verlen ging van de regeling zijn, dat een overeengekomen stelsel van toezicht doelmatig werkt en bevredigende vooruitgang wordt gemaakt in de richting van een eigenlijke ontwape ningsovereenkomst. De openbare bijeenkomst duurde ruim drie kwartier. Na een pauze van tien minuten kwamen de afge vaardigden bijeen voor de eerste werkbijeenkomst achter gesloten deuren. Maandagmiddag komt men weer bijeen. Eén der schepen in brand Het 5.463 ton metende Noorse vrachtschip „Taiwan", dat o.a. inge richt is voor het vervoer van oliën, is maandagochtend vroeg ten noorden van Brest in aanvaring gekomen met het 21.992 ton metende Zweed se tankschip „Stora". Het Noorse schip seinde, dat het eerste ruim geheel in brand stond en dat het vaartuig ging zinken. Er werden twee reddingboten ge streken met een deel van opvaren den. Volgens de reders te Oslo be vonden zich een bemanning van 48 leden en een onbekend aantal passa giers aan boord van de „Taiwan". Een sloep met tien bemanningsleden werd opgepikt door de 493 ton me tende Nederlandse kustvaarder „Henny T." Veertien opvarenden van de andere reddingboot gingen aan boord van het Finse schip „Regulus". Om half zeven meldde het Noorse schip, dat het alleen nog maar sleep boothulp nodig had. De brand had men toen blijkbaar geblust. Tevoren had de „Stora" al gezegd, dat zij geen hulp nodig had, nadat men een brand, die door de aanva ring was ontstaan, spoedig meester was geworden. KORTE golf Een mannelijke en een vrouwe lijke Poolse valschermspringer, Wi- tolb Tracz en Maria Wojkowska, heb ben twee nieuwe wereldrecords val- schermspringen gevestigd door, bij nacht, op een hoogte van 8.100 meter uit een vliegtuig te springen. Het duurde meer dan een half uur, voor zij de begane grond hadden bereikt. Er is in Sofia een besluit afge kondigd, waarin broeken, waarvan de pijpen zo nauw zijn, dat men ze niet over de schoenen kan uittrek ken worden verboden. Deze maatre gel is bedoeld tegen de „nozems" van de Bulgaarse hoofdstad. LISSE PASTOORSBENOEMING Pastoor G. J. W. van Dijk In plaats van pastoor J. Staade- gaard, die benoemd is tot pastoor van de St. Lidwinakerk te Den Haag, is benoemd tot pastoor van de parochie van het „Onbevlekt Hart van Maria" de zeereerw. heer G. J. W. van Dijk, thans pastoor te Waddinxveen. Pastoor Gerardus Joannes Wilhel mus van Dijk werd geboren te Naald wijk (parochie Poeldijk) 1 november 1900. Na zijn priesterwijding op 14 juni 1924 was hij achtereenvolgens kape laan te Nederhorst den Berg, Over- veen, Rotterdam (H. Lauren tius), Haarlem (O. L. Vr. Rozenkrans) en Amsterdam (H. Hart). In 1945 werd hij benoemd tot pas toor te De Cocksdorp op Texel; in 1950 tot pastoor te Waddinxveen. Tamelijk rustig weer Het afgelopen weekeinde stond het weer in Nederland onder invloed van een oceaandepressie, waarvan het centrum vanochtend voor de kust van Noorwegen was aangekomen. Enkele randstoringen veroorzaak ten vooral in Engeland, België, Frank- Prinses Magareth legde eerste steen Prinses Margaret was bij de inwijding aanwezig van de St. Mary's Newington Church in Londen. In mei van het vorige jaar legde prinses Margaret de eerste steen voor het in 1941 door bombardementen verwoeste gebouw. De prinses droeg bij de inwijding van de wederopgebouwde kerk een veren-hoedje. „Gooi mij er niet uit" Boris Pasternak heeft een brief aan Chroesjtsjef gezonden, waarin hij meedeelde, dat hij vrijwillig afstand heeft gedaan van de Nobelprijs voor letterkunde en dat hij zich door ge boorte leven en werk verbonden voelt met de Sowjet-Unie. De brief van Pasternak aan Chroesjtsjef luidt: „Geachte Nikita Sergejewitsj, „Ik richt mij tot u persoonlijk, tot het centrale comité van de Sowjet- communistische partij en tot de Sow- j et-regering. ,.Ik heb uit een rede van T. Se- mitsjastny (de eerste secretaris van de Sowjet-jeugdliga) vernomen dat „de regering aan mijn vertrek uit de Sowjet-Unie geen enkele belemme ring in de weg zou stellen'. „Voor mij is dit onmogelijk. „Ik ben met Rusland verbonden door mijn geboorte, leven en werk. Ik kan me mijn lot niet los van en buiten Rusland voorstellen. „Wat ook mijn fouten en vergissin gen zijn, ik kon me niet voorstellen dat ik het middelpunt zou worden van een politieke campagne als rond om mijn naam in het Westen is aan gewakkerd. „Toen ik me daarvan bewust werd, heb ik de Zweedse academie van mijn vrijwillig afzien van de Nobel prijs op de hoogte gebracht. „Een vertrek over de grenzen van mijn land staat voor men gelijk met de dood en om die reden vraag ik u met betrekking tot mij niet die uiter ste maatregel te nemen. „Met mijn hand op het hart ik heb iets voor de Sow jet-letter kunde gedaan en ik kan nog nuttig voor haar zijn'. De secretaris van de Komsomol, Semitsjastny, naar wie Pasternak in zijn brief verwijst, heeft deze week volgens radio-Moskou verklaard, dat Pasternak „de Sowjet-Unie diende te verlaten en de kapitalistische lucht in te ademen". Een bijeenkomst van Moskouse schrijvers heeft de Russische regering verzocht, Pasternak het Russische staatsburgerschap te ontnemen, aldus heeft radio-Moskou vrijdagavond in een Griekse uitzending gemeld. rijk en in het Alpengebied veel re gen. Een diepe oceaandepressie koerst op het ogenblik in de richting van IJsland. Voor de storing uit ontwik kelt zich een rug van hoge lucht druk. Deze zal morgen het weer in Nederland gaan beïnvloeden. In verband daarmee nemen de regen kansen weer af en zullen er enkele opklaringen voorkomen. Vannacht kan er echter plaatselijk mist ont staan. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's (Geldig van maandagavond tot dinsdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). OP DE MEESTE PLAATSEN DROOG. Vannacht plaatselijk mist. Mor gen enkele opklaringen en op de meeste plaatsen droog weer. Overwegend matige wind in hoofdzaak tussen west en noord west. Dezelfde of iets hogere temperaturen. 4 Nov. zon op 07.39; onder 17.08; maan op 23.58; onder 13.14. Laatste kwartier 15.19. Hoogwaterstanden 4 Nov. v.m. 7.45; n.m. 8.15. Het weer in Europa HELSINKI geheel bew. 6 gr STOCKHOLM regen 7 OSLO zwaar bew. 6 KOPENHAGEN geheel bew. 7 ABERDEEN zwaar bew. 9 LONDEN zwaar bew. 11 AMSTERDAM geheel bew. 6 BRUSSEL regen 8 LUXEMBURG geheel bew. 8 PARIJS zwaar bew. 12 BORDEAUX motregen 15 GRENOBLE regen 6 NICE zwaar bew. 11 BERLIJN licht bew. 1 FRANKFURT regen 7 MüCHEN regen 2 ZüRICH regen 6 GENèVE regen 6 LOCARNO licht bew. 2 WENEN mist —2 INNSBRUCK geheel bew. 2 ROME geheel bew. 9 AJACCIO regen 11 MADRID licht bew. 3 MALLORCA zwaar bew. 10 ALGIERS onbew. 10 Korreltje Waar veel li cht is, valt een zware schaduw. (Goethe)

Leidse Courant | 1958 | | pagina 1