Victoria. KLIEKJES Het „Onze Vader" voor alle mensen HET KLAVERBLAD Marine Sanatorium Fonds vierde veertigjarig bestaan van KIEKJES visie op televisie VRIJDAG 31 OKTOBER 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA II Filmactie „Bond zonder Naam" Eerste voorstelling te Haarlem De „Bonder Zonder Naam" is gister avond te Haarlem begonnen met zijn landelijke actie: „Het Onze Vader" van alle mensen. Een volledig geoutilleerde filmwa gen stond op drie punten opge steld en voor wie maar wilde kij ken werd een openluchtfilmvoorstel ling gegeven, waarbij de aandacht gevraagd werd voor het Onze Vader als het gemeenschappelijke gebed van miljoenen mensen. Tijdens een persconferentie heeft pater W. I«oop, een korte, zakelijke, maar toch indringende toelichting gegeven op de nieuwe actie van de Bond, waarin hij attendeerde op het grote streven naar eenheid in de we reld op velerlei terrein. Politiek, eco nomisch en steeds meer ook religieus, zo zeide hij, probeert men tot een ge zonde eenheid te komen. Het is ech ter opvallend, dat er nog weinig aan dacht wordt geschonken aan de gees telijke eenheid, die er reeds is door de Godserkenning. Een eenheid na melijk, die reël is, maar die men zich maar weinig bewust is. Een symp toom daarvan achtte pater Loop het „Onze Vader", een klein gebed, dat miljoenen mensen bidden of althans bereid zijn te bidden. Dit gebed, dat Christus zelf gegeven heeft en ge- maak*, is langzamerhand in een grote sleur terecht gekomen, terwijl het in een paar regels alles zegt. Dat de eenheid van al degenen, die het bidden, daarmede zichzelf als het ware illustreert, wordt ieder ver staander aldus pater Loop dui delijk, wanneer hij zich bewust wordt van hetgeen hij bidt. De inzet, „Onze Vader", duidt op een gemeen schap; het recht van ieder mens, ove rigens zonder mathematische verde ling, om te genieten van de rijkdom men der wereld spreekt uit de woor den „geef ons heden ons dagelijks brood" en tenslotte geeft de bede „vergeef ons onze schulden" onze be kentenis van eigen fouten en de er kenning van eikaars fouten. Vla zijn lichtbakens heeft pater Loop reeds zijn luisteraars op de be tekenis van het „Onze Vader" gewe zen en hen op de actie voorbereid. In protestantse en katholieke gebeds centra (kloosters) is er propaganda voor gemaakt, maar lange tijd heeft hij moeten piekeren, hoe hij het best het grote publiek kon bereiken. Van de vele ideeën zijn er tenslotte twee overgebleven, die gerealiseerd kon den worden. Er werden door de Bond wandkaarten beschikbaar gesteld met de tekst van het Onze Vader, zo wel in het Hollands en het Vlaams als volgens de zegging bij katholie ken en protestanten. In totaal wer den tot op heden niet minder dan 30.000 kaarten aangevraagd. Het tweede plan, dat thans werkelijkheid is geworden, is de vertoning van een openluchtfilm, waartoe pater Loop de medewerking heeft verkregen van Polygoon-Profilti. Hijzelf schreef het scenario, een tekst, die naar zijn gedachten het in beeld brengen van het Onze Vader moest illustreren. Daaruit is tenslot te een nieuw script geboren, dank zij de medewerking van Wim Povel, en aan de hand van actuele, dus niet in scène gezette, archiefopnamen van Polygoon kon een film samengesteld worden, die het Onze Vader in beeld brengt in documentaire stijl. Het re sultaat is verrassend en soms aangrij pend geworden. Jan Jansen, die de montage en Cor Koenders, die het geluid verzorgde, hebben samen met Povel een acceptabel product afgele verd, dat zonder twijfel aan zijn doel zal beantwoorden. Gisterenavond zyn, zoals geschre ven, de eerste filmvoorstellingen ge houden. Volgende week begint men in andere plaatsen, waartoe een tour nee voor honderd steden en dorpen reeds is opgesteld. Mede door de aanschaf van drie filmwagens, die volledig moesten worden geoutilleerd, heeft de Bond Zonder Naam voor deze actie grote investeringen moeten doen. Een be langrijk bedrag heeft men reeds kun nen reserveren door de verkoop van honderdduizend cellofaan zakjes, ge vuld met twaalf crocusbolletjes. Ook bij deze actie is de steun van het corps van veertienduizend promoto ren en promotrices onmisbaar geble ken. Pater Loop getuigde daarom van zijn grote dank en waardering voor hetgeen deze mensen gedaan hebben en nog zullen doen. (Advertentie) AUDIëNTIE BISDOM ROTTERDAM Mgr M. A. Jansen, bisschop van Rotterdam, zal volgende week woens dag geen audiëntie verlenen. Amusante avond in St. Antoniusclubhuis Dit jaar is het 40 jaren geleden, dat de toenmalige sergeant-schrijver van de Koninklijke Marine, de thans gepensioneerde adjudant-schrijver P. D. Beversluis, van het hoofdbestuur van de algemene bond van onderof ficieren der Kon. Marine e het korps mariniers de opdracht kreeg, te ko men tot de oprichting van een insti tuut, dat hulp zou verlenen aan lu- berculose-patiënten en dat verple ging zou mogelijk maken. Op 12 ok tober 1918 kwam het Marine Sana torium Fonds tot stand. Sindsdien werden op kosten van het Fonds 1221 patiënten in sanatoria en 882 thuis verpleegd. Hiermee was ge moeid een bedrag van ruim 600.000 gulden. Het grote aandeel, dat het fonds heeft gehad en nog heeft in de alge mene strijd tegen de nog gevreesde ziekte en het feit, dat allerwege veel medewerking werd ondervonden om de stichting in stand te houden en te doen bloeien stemde tot grote dank baarheid. Men heeft gemeend dit ju bileum niet ongemerkt voorbij te moeten laten gaan en dit is tevens dan een verklaring voor de gezellige drukte, welke er gisteravond heerste in het St. Antoniusclubhuis aan de Mare. waar een zaal vol mensen ge noot van een kolderrijke cabaret voorstelling ,,'t Is allemaal kolder". Na een welkomstwoord van de voorzitter van de Propagandacom- missie voor Leiden en omstreken van het Fonds, de serg.-majoor W. Take- ma, aan de aanwezigen, onder wie zich de oprichter van het Fonds, de heer Beversluis, en de commandant van het vliegkamp Valkenburg, de kolonel W. O. P. R. Aernout, bevon den, ging een vlot programma van start van liedjes, sketches en tot meideinen uitnodigende accor-deon- muziek. Er werd een telefonisch beroep op minister Staf gedaan tot steun aan het M.S.F. via Tokio, om dat deze verbinding het vlotst tot stand werd gebracht in plaats van rechtstreeks met Den Haag en in een ander nummer zag men hoe som mige kapiteins het wel eens te stel len kunnen hebben met soldaten op rapport die de elementaire beginse len van de inwendige dienst nog niet geheel onder de knie hebben. Hoezeer de Wama's nog in trek zijn bleek b^, het optreden van deze twee grapjassen. Zc verkochten weer hun daverende kolder in allerlei vor men, die hier en daar over de schreef dreigden te gaan, maar het was voor de meest serieuze toeschouwer niet mogelijk om het gezicht in de plooi te houden; er was geen touw meer aan vast te knopen en daar was het tenslotte toch om te doen. Ook het optreden van de „Zweedse violist" Swen Smeele was een succes, zijn manipulaties met viool en toebeho ren waaronder een halsstarrige kanariepiet ontlokten daverende lachsalvo's. Het feest werd besloten met een groot bal o.l.v. de heer H Boes waarbij de dansmuziek ver zorgd werd door The O.K. Rhythm Stars. Het menu van de vorige week be stond uit: 1) De officiële rouw in Vaticaan besloten, dinsdag, 21 okto ber; 2) Wel een hoepel maar geen hoela-rage, vrijdag, 17 oktober; 3) Veilig geborgen achter de stormstuw, dinsdag, 21 oktober; 4) Jonge vriend schap moet men onderhouden, don derdag, 16 oktober; 5) De „Osserva- tore" verloor het pauselijk wapen, zaterdag, 18 oktober; 6) Trieste aan blik van „Vrolijk België", woensdag, 22 oktober; 7) Hoe goed is 't als broeders samen leven, dinsdag, 21 oktober; 8) Koningin Elisabeth sprak met Samson, maandag, 20 oktober; 9) De enige afwisseling is een ver gulde pil, vrijdag, 17 oktober. Mevrouw Boerman, Narcisstraat 10 te Roelofarendsveen, die de kok de kunst afkeek en hem zelfs wees op een tekort aan zout is door het lot aangewezen als prijswinnares van deze week. DE SCHOTEL VAN DEZE WEEK 't Is als met een echte, Indische rijsttafel: er is een eindeloze variatie van ingrediënten maar de manier van eten is steeds dezelfde: vork en mes gebruiken. Daarom komt hier onveranderd weer een nieuwe kliekjesmaaltijd. Het militaire leven legt een stem pel op het actuele nieuws: Het is niet alleen: 1) dat het wereldnieuws be paalt maar ook de erfenis, die u on der 2) ziet en 9) net zo goed als juf frouw 4). De nummers 5) en 3) ont springen de dans niet maar dan is het ook op. We komen op het onder werp sport. Daar is allereerst 7) die zwemmen schijnt te leren, dan 6) die al wat verder gevorderd schijnt en ten slotte is er 8) die daar ook iets mee te maken heeft. 10) blijft helemaal alleen over als vertegenwoordiger van de onderwer pen techniek enkunst. Kunt u aan de hand van de krant en onze gebrekkige (en soms ook misleidend geleide), deze fotofrag menten thuisbrengen? WAT U DOEN MOET. Kunt u deze fotofragmenten thuis brengen? Moeilijk is dat niet, want u kunt er de krant by-nemen als u die tenmin ste bewaard heeft. De omschrijving, van de foto waaruit u een kliekje meente te herkennen daarvoor leent zich een eventuele fotokop bij uitnemendheid moet u wel verge zeld doen gaan van een datum, waar op de betreffende foto in de krant heeft gestaan. A.'s u uw oplossing onder het motto „Fotokliekje" voor donderdag a.s. inzendt aan de redac tie van De Leidse Courant, maakt u een goede kans, een prijs te winnen van vijf gulden. Mgr. J. P. Huibers, bisschop van Haarlem, zal dinsdag 4 november geen audiëntie verlenen. Benzine goedkoper Als gevolg van de recente prijsda ling op de wereldmarkt zullen met ingang van zaterdag 1 november a.s. de benzineprijzen worden verlaagd Gewone benzine wordt 0,6 cent per liter en super-benzine 0,1 cent per liter goedkoper. De geringere verla ging van de prijs van super-benzine houdt verband met een gelijktijdige aanpassing van de kwaliteit van dit produkt aan de steeds hogere eisen, welke hieraan door de ontwikkeling van de motortechniek worden ge steld. Sfrijd (egen zwarl loon Heiers weigerden volgens contract te werken Gisteren diende voor de Amster damse rechtbank opnieuw een kort geding, dat twee aannemers aanhan gig hebben gemaakt tegen 20 sta kende heiers. De aannemers vragen de rechtbank te bepalen, dat de heiers op normale wijze het werk znllen hervatten op straffe van een dwangsom van 50 gulden per dag. Nadat de nieuwe CAO was inge gaan was de patroons aangezegd, dat scherp gelet zou worden op het uit betalen van de lonen De werkne mers, die door zouden gaan met het uitkeren van zwarte lonen zouden niet alleen door de strafrechter wor den veroordeeld, maar bovendien tuchtrechterlyk gestraft door de be- drijfsraad voor het bouwbedrijf. Bij niet naleving van deze voorschriften wordt een boete gevraagd van 25 gulden per werknemer per dag. De heiers, die thans hun normale loon ontvangen hebben het werk neerge legd en weigeren de overeengekomen arbeid te verrichten. Morgen zal uit spraak gedaan worden. Twee broers hebben gistermorgen voor de rechtbank te 's-Gravenhage terecht gestaan, beschuldigd van het plegen van diefstallen, tezamen met een vriend, in Alphen aan den Rijn, Edam, Bussum en Amsterdam. De jongens, resp. 22 en 25 jaar oud, wa ren beiden uit Den Haag afkomstig. Alleen twee inbraken in Alphen aan den Rijn waren de jongemannen ten laste gelegd. De jongste had voorts nog vijf platina plaatjes uit een oven in de laboratorium wegge nomen. Ze drongen de huizen binnen met een valse sleutel. Het was anavanke- lijk niet hun plan geweest in Edam te stelen, maar om in Purmerend een brandkast weg te halen. Op weg daarheen werden ze door de politie aangehouden omdat ze in een te gam mele auto reden. Daarom besloten ze de brandkast te laten staan en hun geluk in Edam te proberen De buit beliep bij de inbraken meestal enige honderden gulden. De officier van justitie vorderde tegen de jongste een gevangenisstraf van een jaar en zes maanden door te brengen in een jeugdgevangenis, en tegen zijn oude re broer een straf van een jaar en zes maanden, met aftrek van voor arrest. De verdedigers bespraken in hun pleidooien de moeilijke omstandighe den, vaarin de beide jongemannen verkeex-den. Zij meenden dat een langdurige gevangenisstraf geen in vloed zou hebben. Uitspraak over veertien dagen. VROUWEN GOOCHELDEN MET GELDBILJETTEN en verdwenen mei II 1400 Gistermiddag is een collectrice van de Nederlandse Staatsloterij, kantoor houdende in het Groothandelsgebouw te Rotterdam, het slachtoffer gewor den van twee vermoedelijk Spaans sprekende vrouwen, die zich door middel van een wisseltruc 1490 wis ten toe te eigenen. Gezamenlijk kwamen de twee vrou wen binnen, lieten een bankbiljet van 100.— zien en de collectrice be greep uit d- manipulaties, dat zij gaarne het biljet gewisseld zagen. Maar in welke eenheden, dat was de vraag waarover een soort spraakver warring ontstond. Met zelf uit de kas briefjes in de hand te nemen en ogenschijnlijk daweer terug te leg gen kwam men tot een resultaat, dat op het eerste gezicht normaal leek, maar waarbij de bezoeksters door handigheid en gegoochel met 1400 teveel er vandoor gingen. Het is niet denkbeeldig, dat de twee vrouwen zigeunertypes meteen met de trein zijn vertrokken. ZEEPOST. Met de volgende schepen kan zee post worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan ach ter de naam van het schip vermeld. Argentinë: ss „Zaanland", 3/11; ms „Yapeyu" 4/11; Australië: ms „Oran je", 3/11; ss „Strathnaver", 5/11; Ca nada: ss „Atlantic" 4/11; ss „Maas dam", 8/11; Chili: via New York 5/11 Indonesië: ms „Oranje" 3/11; ms „Bali" 6/11; Ned. Antillen: ms „So lon" 3/11; Nieuw Zeeland via Enge land 8/11; Suriname: ms „Oranje stad" 5/11; Unie van Z.-Afrika en Z.W.-Afrika: ms „Arundel Castle" 2/11; Brits Oost Afrika ss „Africa" 6/11. Inlichtingen betreffende de ver zendingsdata van postpaketten ge ven de postkantoren. Altijd ovenvers - Altijd even lekker! garandeert U de versheid (Advertentie). Vragen over: Benoeming ex-minisier in de Raad van State Het Tweede-Kamerlid de heer Bur ger, heeft aan de minister-president en aan de minister van binnenlandse zaken, bezitsvorming en publiekrech telijke bedrijfsorganisatie de volgen de schriftelijke vragen gesteld: 1) Is het waar, dat oud-minister Algera tot lid van de Raad van State is benoemd? 2) Zo ja, is daarbij dan overwo gen: a. dat het tussentijds aftreden van de heer Algera algemeen de indruk heetf gevestigd, dat diens gezond heidstoestand veel te wensen over laat; b. Dat door deze onmiddellijke be noeming ten onrechte de indruk zou kunnen ontstaan als ware het lid maatschap van de Raad van State een slechts geringe inspanning ver gende functie, zulks ten nadele van het prestige van dit hoge college van staat; c. Dat de vraag kan rijzen naar verband tussen het aftreden van dr J. Schouten als lid van de Raad van State en het bedanken van mi Al gera als minister, zelfs indien for meel de heer Algera benoemd mocnt zijn in de vacature van dr Meyer- Ranneft? 3) Wil de regering omtrent een en ander opening van zaken geven, zulks mede in het licht van wat onze staatkundige geschiedenis leert om trent het onmiddellijk benoemen in andere overheidsfuncties van tussen tijds aftredende ministers? Verstekeling mag niet van boord De minister van justitie heeft be slist, dat de 20-j<rige Indonesiër Maximiliaan Kuentas uit Palembang, die kans heeft gezien zich in deze In donesische haven aan boord van het Shelltankschip Tomo Cyclus te ver bergen, aan boord van dit schip moet blijven. Gistermorgen is het tank schip in de tweede petroleumhaven te Rotterdam aangekomen. De verstekening, die om asyl heeft gevraagd, beriep zich erop familie in ons land te hebben. De commissie, die de minister in dergelijke geval len moet adviseren en de jongen aan boord gehoord zou hebben, schijnt tot een andere conclusie te zijn geko men. Hem zal dus geen asyl worden verleend. Dit houdt dan in, dat hij met hetzelfde schip als waarmee hij gekomen is, teruggestuurd zal wor den. Woonwagenbewoners kregen gelijk De kantonrechter te Amersfoort heeft gistermorgen de vijf Scherpen- zeelse woonwagenbewoners, die op 7 oktober hun standplaatsen hadden verlaten en zich voor het raadhuis te Scherpenzeel hadden geposteerd van rechtsvervolging ontslagen. Omdat de gemeente de belofte een water pomp op het woonwagenterrein te slaan, niet was nagekomen waren de betrokkenen naar het plein voor het raadhuis verhuisd. „Wij wensen niet op een vuilnishoop te leven" zei een woonwagenbewoner, waarna een an der opmerkte, dat zijn kind vol zwe ren zat omdat het slootwater moest drinken. De officier stelde vast, dat in de politieverordening geen bepa ling is opgenomen, die verbiedt dat woonwagenbewoners op andere plaat sen gaan staan dan op het aangewe zen stukje land. Ook de kantonrech ter was de mening toegedaan, dat er geen verplichting bestond, uitslui tend op dat weiland te gaan staan. De officier vorderde ontslag van rechtsvervolging met welke eis de kantonrechter mee ging. (Van onze t.v.-medewerker). Nieuwe oogst. Na het gebruike lijke sportpanorama met haar ver schillende actualiteiten, wetenswaar digheden en beschouwingen heeft de Avro donderdag onder de titel ,,Nieu- we oogst" een serie andere gezichten in het beeld gebracht. De samenstel ling was van Ger Lugtenburg. Deze rubriek zal nog even moeten groeien alvorens we er een oordeel over wil len uitspreken. „Jonkvrouwe de la Seiglière". Dit blijspel van Jules Sandeau is niet veel meer dan een langademig praat stuk, dat in de dagen van Willem Royaards nog wel succes vermocnt op te brengen, maar dat in onze tijd toch wel als verouderd kan worden beschouwd. Gelukkig dat de acteurs voor de t.v. een aanvaardbare verto ning hebben gegeven, met uitblin kers: Kitty Janssen in de titelrol, Jo- han Fiolet als de markies. Jan Retèl als de geslepen advocaat en niet te vergeten Ank van der Moer ais de spitsvondige barones. Ook Frans 't Hoen kon ons bekoren in zijn spel. Maar het bleef toneel, zoals eigenlijk niet anders kon worden verwacht. Daarbij kwam, dat er nog al eens versprekeningen aan de orde waren. „Pension Hommeles". Maandag a.s. komt Pension Hommeles weer op het scherm en laten we hopen, dat het dan minder hommeles zal zijn dan de vorige keer. Kennelijk is Cees Laseur hersteld van zijn ziekte, want we zien hem aangekondigd als de kok in het pension. Wie van kunstrij den op de schaats houdt, kan na af loop in eurovisieverband een recht streekse reportage uit Londen volgen. Onder het melkwoud. De Avro brengt a.s. woensdag het toneelstuk „Onder het melkwoud" van Dylan Thomas in de vertaling van Hugo Claus. Voor deze uitzending is uit gegaan van de voorstelling, zoals die geregisseerd door Han Bentz van den Perg voorkomt op het repertoire van d Nederlandse Comedie. Naast een uitgebreide staf van spelers verleeut een kinderkoor zijn medewerking. De televisiepresentatie is van Ton Lensink; de geluidseffecten worden verzorgd door Jos Cleber en Arie Brandon. KONINKLIJKE NOORD- EN ZUID- HOLL. REDDING-MAATSCHAPPIJ Sedert de oprichting, op 11 novem ber 1824, hebben de reddingboten van de K.N.Z.H.R.M. 8250 schipbreu kelingen behouden aan wal gebracht. Op 25 plaatsen langs de Neder landse kust van Scheven ingen tot Rottummeroog zyn reddingsmidde len van de maatschappij gestatio neerd: in totaal 24 motorreddingsbo ten en 16 lijn werp- en wippertoe stellen. Nu de K.N.Z.H.R.M. uitsluitend over motorreddingboten beschikt, waarvan vele met radio-telefonie-in- stallaties zijn uitgerust, kunnen tal van „diensten" worden verleend waar vroeger, in de tijd van de roei- reddingboten, geen sprake van kon zijn. Gemiddeld komen de reddingssta tions 80 keer per jaar in actie voor in moeilijkheden verkerende sche pen, zeiljachten, voor vervoer van zieken of gewonden, vliegtuigram pen enz. Molenaars mediteerden over zuivelpositie Meppel is twee dagen lang verga derplaats voor een groot aantal mo lenaars uit alle delen des lands die gisteren het begin van de algemene ledenvergadering /an de algemene Nederlandse Molenaarsbond onder voorzitterschap van de heer C. A. Kameraad uit Middelburg hebben bijgewoond. In zyn openingsrede sprak de voor zitter over enkele facetten van de huidige landbouwpolitiek, waarbij hij ook de zuivelpositie en het zuivelbe leid behandelde Hij achtte beperking van de melkproduktie niet gewenst. Vasthouden aan de garantieprijs vond spreker juist, maar hij meende dat de hoeveelheid melk per bedrijf vastgesteld had moeten worden. Het vetgehalte zou verhoogd moeten wor den, de consumptie zou moeten wor den gestimuleerd. De regering heeft in de goede ja ren verzuimd tot vermindering of to tale afschaffing van de consumenten subsidie te komen, aldus de heer Ka meraad. Hij achtte het een droevige situatie, dat de boer „die zich steed3 heeft gehouden aan raad en daad van de voorlichting, nu de rekening ge presenteerd krijgt". ONTSLAG MIDDELBURGSE ZENUWARTSEN OPGESCHORT De president van de arrondisse mentsrechtbank te Middelburg heeft gisteren in -yn uitspraak in het kort geding van de twee met ingang van 16 oktober j.l. door het ziekenfonds Walcheren ontslagen zenuwartsen, tegen het bestuur van dit zieken fonds, bepaald dat zijn besluit moet worden opgeschort tot en met 15 fe bruari 1959. Namelijk totdat de com missie uit de ziekenfondsraad een be slissing heeft genomen over het ho ger beroep, dat de beide zenuwartsen by deze raad hebben aangetekend, tegen het hun door het fonds gege ven ontslag wegens onregelmatighe den bij het indienen van declaraties. De president bepaalde voorts dat het ziekenfonds voor iedere dag, dat het ir. gebreke blijft zich naar de uit spraak van de president te voegen, een dwangsom van f 250,— per da? zal moeten betalen aan beide eisers. Het ziekenfonds werd veroordeeld tot betaling van de kosten van het kort geding.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 9