Waterman's Kon. Ned. Mij. Tuinbouw en Plantkunde benoemde vier ere-leden Vandaag begint atoomconferentie te Genève FRACTIES HOUDEN ZICH NIET MEER AAN HET REGERINGSPROGRAMMA P. v. d. A. voelt zich nu ook niet meer gebonden Een rooftocht in Alphen aan den Rijn VRIJDAG 31 OKTOBER 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 9 Nieuwe examen-eisen opgesteld Tijdens een gisterenmiddag te Utrecht gehouden vergadering van de Koninklijke Nederlandse Maatschap pij voor Tuinbouw en Plantkunde zijn vier ere-leden der maatschappij benoemd. Het zijn dr S. L. Mansholt, jhr mr dr O. F. A. van Nispen tot Panner- den, de heer S. G. A. Doorenbos en de heer T. van Waveren. Dr Mansholt was gedurende ruim 12 jaar minister van landbouw, vis serij en voedselvoorziening. Ook het tuinbouwonderwijs, de voorlichting en het wetenschappelijk onderzoek hebben onder zijn leiding in die ja ren een grote vlucht genomen. Jhr mr dr Van Nispen tot Panner- den is burgemeester van de gemeen te Hillegom, voorzitter der Kon. Alg, Vereniging voor Bloembollencultuur en o.a. voorzitter van de hoofdafde ling siergewassen en de afdeling bloembollenteelt van het landbouw schap. De heer Doorenbos is oud-hoofd van de plantsoenendienst der ge meente 's-Gravenhage, voorzitter van de Nederlandse Dendrologische Vereniging, bestuurslid van de Inter nationale Dendrologische Unij, en lid van de vaste keuringscommissie der Kon. Ned. Mij voor Tuinbouw en Plantkunde. De heer Van Waveren, tenslotte, is o.a. voorzitter van de stichting „Keukenhof"' te Lisse, van de Ka mer van Koophandel en Fabrieken van Rijnland te Leiden en oud-voor zitter van de Bond van Bloembollen- handelaren. De voorzitter, jhr mr L. M. E. von Fisenne uit Warmond deelde tijdens de vergadering voorts mede, dat het bestuur zich in het komende jaar bezig zal houden met het voorberei den van de internationale tuinbouw tentoonstelling, die in 1960 in Rot terdam zal worden gehouden. De secretaris, de heer Jac. Hage, vermeldde in zijn jaarverslag een op 31 oktober 1956 tot 6053 op 30 september van dit jaar. De heer Hage deelde tevens mee, dat de tuinbouwonderwijscommissie van de maatschappij in samenwer king met de examencommissie groen te- en fruitteelt te Wageningen een nieuw concept „Examens groente- en fruitteelt" heeft samengesteld. Men verwacht, dat het concept nog dit jaar officiëel zal worden goedge keurd. Foto: de heer L. von Fisenne, voor zitter van genoemde vereniging feli citeert de nieuwe ereleden. V.l.n.r. jhr mr dr O. F. A. H. van Nispen tot Pannerden, burgemeester van Hille gom; dr S. L. Mansholt, oud-minister van landbouw, visserij en voedsel voorziening; de heer T. van Wave ren, o.a. voorzitter van de stichting „Keukenhof" en de heer S. G. A. Doorenbos, oud-hoofd van de plant soenendienst van de gem. 's-Gra venhage. (Advertentie). Kunnen proeven worden gestaakt? De laatste ontploffing te Nevada De Sowjet-Unie heeft donderdag avond. opnieuw verklaard, dat de ministers van buitenlandse zaken van de drie atoomlanden aanwezig dienen te zijn op de Geneefse confe rentie over het staken van de kern proeven welke vandaag begint. In een nota aan Amerika en Engeland zei de Russische regering, dat de aanwezigheid van de ministers on getwijfeld gunstig zou zijn voor het spoedig bereiken van overeenstem ming. Tevoren had Rusland in een door Tass uitgezonden verklaring op nieuw het Amerikaans-Britse voor stel tot staking van de proeven ge durende één jaar van de hand ge wezen. De Russische vertegenwoor digers in Genève zouden een onmid dellijke stopzetting van de proeven voor altijd eisen, aldus de verkla ring. In de Verenigde Naties hebben de Russen donderdagavond een door India en Zuid-Slavië voorgesteld compromis verworpen, inhoudend dat de Assemblée een onmiddellijke beëindiging van de proeven zou vra gen en er bij de drie atoomlanden op zou aandringen een stelsel van controle uit te werken. De Sowjet-delegatie wenste dat Amerika en Engeland samen met de Mr Burger in Tweede Kamer bij landbouwdebat: I Motie Biewenga aangenomen Bij de behandeling van de wijziging van de wet op de vervreemding van landbouwgronden heeft de Tweede Kamer gistermiddag 't amendement- Biewenga (A. R.) met 69 tegen 67 stemmen aangenomen. Door dit amendement zal de wet gelden tot 1 januari 1963, terwijl de minister had voorgesteld om de wet definitief te maken. Minister Vondeling heeft zijn wets wijziging no» met hand en tand ver dedigd. Hij zwaaide met 't regerings programma, dat de minister-presi dent op 25 oktober 1956 aan de Tweede Kamer had bekendgemaakt en waarin de passage w s opgeno men, dat de regeing zal streven naar een blijvende voorziening tot beheer sing van de prijzen van landbouw- toeneming van het ledental van 5279 gronden. „Het amendement Bie- Huisvrouwen en slijters willen geen vettere melk Nogmaals „bodem" marktrisico Het ligt niet in de bedoeling het te verhogen. Dit zei gisteren minister Vondeling in de Tweede Kamer, toen hij antwoordde in 't landbouwdebat. Met het Landbouwschap zal de minister nog eens overleg plegen het marktrisico door de melkvee houders met het doel het gevoel van onveiligheid onder de boeren weg te nemen. De ingediende moties "net het ver zoek cm een bodem te krijgen in de garantieprijs achtte de minister over bodig. Verschillende fracties in de Kamer hebben de minister ook gevraagd het vetgehalte van de consumptiemelk te verhogen. De minister antwoordde dat hij hierover verscnillende advie zen had ontvangen, maar deze wa ren niet gelijkluidend. De huisvrou wen waren tegen een verhoging van het vetpercentage, omdat hierdoor de prijs van de consumptiemelk omhoog zou gaan, terwijl de slijters door de hogere prijs vermindering van de omzet vreesden. Over de kostprijs berekening zei hij, dat over de be- drijfsgrootte van de kostprijsbedrij- ven geen overeenstemming is be reikt tussen het landbouwschap en de regering. Risico. Op het besluit van de regering om de melkveehouders het risico te laten meedragen zei de minister nog, dat er drie redenen waren om aldus te van zuivelprodukten is ingestort (dit is echter aan het agrarisch bedrijfs leven van Nederland voorbijgegaan en had slechts kleine invloed op de bedrijfsresultaten), bovendien was het de minister gebleken, dat er een verschuiving had plaats gegrepen in de belangstelling voor de melk productie en daarnaast speelden er ook nog budgetaire overwegingen. Dat er geen bodem is in de melk- garantie is van psychologische bete kenis, want wanneer er een nieuwe katastrofe komt zal de schade groter zijn, omdat de veehouder de helft van het risico draagt. Kamerleden gingen méér verdienen De Tweede Kamer heeft gister middag met slechts een enkele stem tegen aangenomen, dat de Kamer leden hogere uitkeringen zullen krij gen als financiële schadeloosstellin gen. De toelagen van de beide Ka mervoorzitters worden eveneens ver hoogd. Tegenstemmers waren d< communisten en mr. Beernink (C.H.) De minister deed de toezegging, dat hij binnenkort zal komen met voorstellen tot verhoging van de pen sioenen van oud-kamerleden en van weduwen en wezen van kamerleden. De schadeloosstelling voor de leden van de Tweede en Eerste Kamer wordt hierdoor van 7.500 tot 10.000. De kostenvergoeding voor hen, die niet meer dan 10 kilometer van Den 2.500 op 3.000; voor hen die op een afstand van 75 tot 100 kilometer wo nen van 3.700 op 5.000 en voor hen dei op 150 kilometer en verder wo nen van ƒ3.700 op 6.070. Bovendien krijgen de Kamerleden de kosten vergoed gelijk aan de prijs van een algemeen abonnement bij de spoorwegen. Iwenga keert zich tegen dit door de fracties aanvaarde regeringspro gramma". De partijgenoot van de minister, mr. Burger (P. v. d. A.) verklaarde nog dat deze passage juist in het programa was opgenomen met het oog op het voornemen aan deze wet een definitief karakter te geven. De motie Biewenga tast dit ontwerp aan. Als de Kamerleden deze motie aannemen, houden zij zich niet meer aan het regeringsprogramma. De fractie van de Partij van de Arbeid zal zich in dit geval ook niet meer gebonden voelen. Prof. Romme (K.V.P.) herin nerde de heer Burger er aan, dat deze zelf al eens heeft ver klaard dat het huidige kabinet een extra-parlementair kabinet is, zonder binding van de par tijen aan het programma. Mr Burger heeft dit kabinet bijeen gebracht; maar zelfs al bestond er wel binding, dan nog dient he kabi net rekening te houden met de ont wikkeling die in de loop van 1956 heeft plaatsgevonden. Spr. herinner de aan het adres van het landbouw schap aan de Tweede Kamer, waar in het schap zich uitspreekt tegen het opheffen van de tijdelijkheid van de wet op de vervreemding land bouwgronden. Er ontstond een discussie tussen prof. Romme en minister Vondeling over de verdeeldheid In het land bouwschap. Er :ou géén eenstemmig heid bestaan over deze zaak: het was bijna vijftig tegen vijftig, meende de minister. Prof. Romme wist toe vallig, dat het vijf tegen een was, waarop de minister verklaarde, dat hij het niet precies had nagegaan. Overigens sprak de minister niet het onaanvaardbaar uit, maar wel, dat de regering het onaangenaam zou vinden als de Kamer niet zou volgen. Bij de stemming bleken vóór het amendement te zijn: de A.R., 'de K.V.P., de S.G.P., de heer De Ruiter (C.H.U.) en de V.V.D.-leden mej. mr. Ten Broecke Hoejcstra en de heren Ritmeester, prof. Oud, en Toxopeus. Tegen stemden de P.vd.A., de overige C.H.-leden, de communisten en de overige V.V.D.-ers. De heer Burgers zei daarna, dat zijn partij louter uit zakelijke overweging het gehele wetsontwerp zou steunen, waarna het zonder hoofdelijke stem ming werd aangenomen. De Nederlandsche Bank heeft en kele wijzigingen aangebracht in de deviezenbepalingen betreffende het reisverkeer. D, voornaamste verande ringen ten opzicht van de thans nog geldende regeling zijn: ingezetenen mogen reisdeviezen kopen tot een waarde van ten hoogste f 2000,(tot dusver 1000); ingezetenen mogen aan reisdeviezen in het buitenland 125 per dag besteden (tot dusver 75), en ingezetenen mogen reisde viezen kopen voor autokosten tot een waarde van ten hoogste 600, (tot dusver 400). De nieuwe regeling gaat in op 3 november 1958. Naar HUIBERS Haarlemmerstraat 123, Leiden voor Geboorteaankondigingen Sowjet-Unie tegenover de Assem blée zouden verklaren, dat zij de proeven voor goed zouden staken, onverschillig wat de uitkomst van de Geneefse conferentie over een controlestelsel zou zijn. De moeilijkheid zit in het woord „voorgoed". Als de Russen dat had den willen laten vallen, zou het niet zo moeilijk zijn geweest de resolutie te aanvaarden. Kernontploffing in Nevada. De Verenigde Staten hebben don derdag een ondergrondse ontploffing teweeggebracht met een kernwapen, dat even krachtig was als de atoom bom, die in 1945 boven Hirosjima ontplofte. Het was het zwaarste wa pen, dat in de Verenigde Staten on dergronds tot ontploffing werd ge bracht. Er ontstond een zuil van modder en stenen van driehonderd meter hoogte. De waarnemers die op zeven kilometer afstand stonden, voelden de aarde trillen. Neerslag op Los Angeles. In Los Angeles is radio-actieve neerslag geconstateerd als gevolg van de kernproeven in Nevada. Bur gemeester Norris Poulson heeft bij de commissie voor atoomenergie ge protesteerd; hij zegt dat het toelaat bare maximum met honderd pro cent is overschreden. Het proefterrein van Nevada ligt 400 km. van Los Angeles. De gezondheidsdienst van de stad heeft meegedeeld, dat er geen reden tot ongerustheid is. De loesiand op Cyprus De Grieks-Cypriotische verzetsorga nisatie Eoka heeft opnieuw aangebo den het geweld te staken op voor waarde dat de Britten een einde ma ken aan alle beperkende- en tegen maatregelen. Van Britse zijde is hier- op nog niet gereageerd. Vier mensen verloren gisteren op Cyprus het leven; twee Britse mili tairen die een auto zaten die op een mijn reed en twee Cyprioten als ge volg van aanslagen. Een der Cyprio ten werd gedood in een ziekenhuis waar hij werd verpleegd. Deze aan slag veroorzaakte grote consternatie onder de patiënten. Nenni en de communisten Pietro Nenni, de leider der met de communisten samenwerkende Itali aanse socialisten, bood donderdag zijn ontslag als partijleider aan, nadat slechts 26 van de 86 leden van het centrale partijcomité hun stem hadden gegeven aan de door hem op gestelde richtlijnen voor de partij politiek, zoals die zal worden uiteen gezet op het in januari a.s. te Napels beginnende partijcongres. De ontslagaanvrage werd echter door het als partijbestuur optredende comité met algemene stemmen ver worpen. De uitslag der stemming in het partijcomité wordt als een ernstige slag beschouwd voor Nenni's pogin gen om de banden tussen zijn partij en die der communisten losser te ma ken. Pracht handen Uen nimmer ruw of schraal^ n 1 Het is de Homomelis die het mdoet (Advertentie) Schoolstrijd in België bijgelegd Donderdagavond zijn de afgevaar digden van de drie nationale par tijen van België, liberalen, socialis ten en Christelijke volkspartij, tot overeenstemming gekomen in een nationale onderwijscommissie. Deze commissie werd begin augustus op initiatief van de eerste minister G. Eyskens, samengesteld om een op lossing te zoeken voor het school- vraagstuk in De overeenkomst zal vandaag worden geparafeerd om dan voorge legd te worden aan de drie partijen. Hoewel de tekst nog niet bekend is. weet men toch, dat zowel het offi ciële als het vrije onderwijs elk 1200 tot 1500 miljoen Belgische francs (dat is 90110 miljoen gulden) méér van staatswege zullen ontvangen dan tot nu toe het geval was. Dit accoord zal een einde maken aan de school strijd die reeds 150 in België woedt. Amsterdammers voor de rechtbank Anderhalf jaar gevangenisstraf, door te brengen in de bijzondere strafgevangenis voor jongelieden, vorderde de officier van justitie bij de Haagse rechtbank tegen de 22- jarige loodgi-ter J. M H. uit Am sterdam. Deze had samen met zijn broer W. M. J. M. H. en 'n zekere W. de G., eveneens uit A'dam, in de nacht van 26 op 27 augustus een roof tocht ondernomen naar Alphen aan den Rijn. Met behulp van valse sleu tels wist het drietal zich toegang te verschaffen tot drie Alphense hui zen. Zo werd in het huis Dwarsstraat 1 een bedrag van 260 buitgemaakt en in het huis Torenstraat 43 slechts 25. De buit werd verdeeld. Het trio was met een auto uit Amsterdam ge komen en de president van de recht bank vroeg zich af of de chauffeur niet heel goed wist waarvoor hij reed. Deze chauffeur had het inbrekers- trio namelijk ook al eens naar Bus- sum gereden. De strooptocht in Al phen aan den Rijn stond niet op zich zelf, maar maakte deel uit van een serie roverijen. Eenmaal was het trio Het teken waarmee Churchill overwon President Eisenhower en kandidaat Nelson Rockefeller maken een „V"-teken op een verkiezingsbijeenkomst van de republikeinse partij in hotel-Roosevelt te New tork. naar Purmerend gereden, waar men èen brandkast wilde weghalen. Men reed in een gammele auto en daarom hield een agent ze aan voor controle van napieren. Toen dit gebeurd was vonden de Amsterdammers het maar veiliger de brandkast te laten staan en in plaats daarvan ging men toen maar naar Edam inbreken. In Bussum werd een antiquair het slachtoffer en in Amsterdam brandde de verdachte J. M. H. zich weliswaar in de meest letterlijke zin de vingers aan een oven, maar hij maakte er tevens vijf plaatjes platina buit. Verdachte was al vaker veroordeeld, maar had nog nooit eer. onvoorwaar delijke gevangenisstraf gehad. In het voorlichtingsrapport van de R.K. re classering stond dat verdachtes intel lectuele peil aan de lage kant was. Direct hierop stond verdachtes broer terecht, de 25-jarige los-arbei- der W. M. J. M. H. Deze had al wel een paar keer in de gevangenis geze ten. Bij de roverijen in Alphen aan den Rijn had hij op de uitkijk ge staan, zo vertelde hij. De president merkte op, dat hij toch ook de huizen in was geweest, maar verdachte ver telde, dat hij niet zozeer op de uit kijk stond voor de mensen van bui ten als wel voor onraad vanwege de mensen, die boven sliepen. Hij moest hiervoor wel binnen zijn en hij had telkens achter de deur gestaan. In het derde huis had men onraad gero ken, doordat de chauffeur plotseling weg was gereden. Men had toen hier de poging gestaakt en zich gauw weer bij de chauffeur gevoegd die had ver teld wat verdacht te hebben opge merkt. „Toen ik de vorige keer uit de ge vangenis kwam in 1967 was ver dachte voor het laatst veroordeeld had ik geen werk en de reclassering kon mij niet helpen", zei deze ver dachte. De officier van justitie laakte het, dat verdachte onmiddellijk na zijn invrijheidstelling aan een nieuwe se rie misdrijven was begonnen. Hij vond dit een zaak voor de strafge vangenis te Vught en hij vorderde an derhalf jaar gevangenisstraf met af trek. Uitspraken 13 november. U nadert mb oversteekplaats voor

Leidse Courant | 1958 | | pagina 7