belangrijk bericht voor bezitters van onbillijk behandelde brievenbussen BULLETIN Er ligt een portefeuille vol geld voor U klaar bij Verhuist Min. Cals brengt reorganisatie plan voortgezet onderwijs Tegenwoordige HBS te vervangen door Atheneum met eenvoudig Latijn DAMP OPROEP Morgen even halen lil. l'?Jkn*. HEREN- EN JONGENSKLEDING VRIJDAG 31 OKTOBER 1958 DE LE1DSE COURANT PAGINA Minister Cals heeft bij de Tweede Kamer een wetsontwerp ingediend tot regeling van het voortgezet onderwijs. Men zou dit een historische gebeur tenis kunnen noemen, niet alleen omdat de voorgeschiedenis van het ont werp vér teruggrijpt, maar ook omdat de bewindsman hiermede de onder- wijswetgeving uit haar doolhof wil halen. De belangrijkste aspecten van het ontwerp zijn: het sluitend maken van het geheel der onderwijsvernieuwingen, grotere objectiviteit bij de oprich ting van scholen en financiële gelijkstelling voor het gehele voortgezet onderwijs. Hieronder wordt verstaan het onderwijs na het basisonderwijs met uitzondering van het wetenschappelijk onderwijs. De regeling omvat de materie die thans nog geregeld is in de middelbaar onderwijswet (1863), de nijverheidsonderwijswet (1919), de kweekschool- wet (1952), de hoger onderwijswet voor zover deze de gymnasia betreft (1876), de kleuteronderwijswet (1955), de lager onderwijswet (1920) als mede het landbouwonderwijs en enkele andere vormen van beroeps onderwijs die tot dusverre nog niet wettelijk geregeld waren. Naast gymnasium en lyceum De wet op het voortgezet onder wijs zal niet van toepassing zijn op het militair onderwijs, he1 onder wijs aan volwassenen in regionale werk plaatsen v. vakopleiding opleidingen ter vergroting van vakbekwaamheid, uitsluitend gegeven binnen over- heids- en semi-overheidsdiensten en -bedrijven (b.v. PTT, NS) ten be hoeve van het eigen personeel, als mede op andere bij algemene maat regel van bestuur aan te wijzen vor men van beroepsonderwijs. Vrijheid van onderwijs laat de be windsman voorop staan. Het wezen lijk onderscheid tussen openbaar en bijzonder onderwijs is in het wets ontwerp zeer nadrukkelijk vastge legd zoals blijkt uit de afzonderlijke bepalingen die voor elk dezer vormen van onderwijs zijn opgenomen. Arti kel 6 van het ontwerp bepaalt bo vendien expressis verbis dat de voor beide vormen geldende bepalingen voor het openbaar onderwijs het ka rakter dragen van een bindende re geling, terwijl zij voor het bijzonder onderwijs zijn te beschouwen als sub sidievoorwaarden. Gestreefd is naar een goede on derlinge afstemming van de wette lijke regelingen voor de onderschei dene takken van voortgezet onder wijs en waar mogelijk naar unifor miteit daarvan. De aard der onder- wijsmaterie maakt het noodzakelijk dat een aantal onderwerpen bij al gemene maatregel van bestuur nader wordt geregeld. Atheneum. Het voorbereidend wetenschappe lijk onderwijs (v.w.o zal volgens het nieuwe ontwerp gevolgd kunnen wor den aan: Het gymnasium, in de hogere klas sen gesplitst in een alpha- en bèta richting. Het atheneum, in de hogere klas sen gesplitst in een A- en een B-rich ting. Het lyceum met een „onderbouw" van ten minste een jaar en een bo venbouw van gymnasium en athe neum. De cursusduur voor alle v.w.o.-scholen zal zes jaar zijn. Het atheneum is dus een nieuwe figuur, maar van eigen karakter (niet te verwarren met het Belgische athe neum dat meer het gymnasium nabij komt). Teneinde het voorbereidend we tenschappelijk karakter van het athe neum te accentueren is eenvoudig la- tijn als verplicht vak voor die school in de wet opgenomen. De universi taire examenrechten verbonden aan het bezit van het einddiploma van een v.w.o.-school worden aanzienlijk verruimd. Vervanging h.b.s. Het algemeen voortgezet onderwijs wordt onderverdeeld in drie soorten; hoger algemeen voortgezet onderwijs (h.a.v.o.), middelbaar (ma.v.o.) en lager (ba.v.o.). Het eerste zal gegeven worden aan de h.a.v.o.-school met een cursus duur van vijf jaren. Zij dient ter vervanging van de huidige h.b.s. met 5-jange cursus. De minister stelt zich voor dat aan het h.a.v.o zal deel nemen een deel der leerlingen die thans naar het v.h.m.o. en het u.l.o. zouden gaan. De huidige middelbare ■school voor meisjes is als een h.a.v.o.- school voor meisjes te beschouwen. Het m.a.v.o. zal de plaats inne men van het huidige u.l.o. Zijn cur susduur bedraagt drie of vier jaren. Door beide mogelijkheden open te houden kan het aan de vrije ontwik keling worden overgelaten of in de toekomst aan een bepaalde cursus duur de voorkeur dient te worden gegeven dan wel of beide mogelijk heden naast elkaar moeten blijven bestaan. In ieder geval zal volgens de minister met het oog op bepaal de beroepsopleidingen een vierde leerjaar nodig zijn b.v. om toelating te verkrijgen tot het zeevaartonder- wijs, tot de eerste leerkring der kweekschool en tot de opleiding voor docent bij het nijverheidsonderwijs» Mogelijkheden. Voor het lager algemeen voortgezet onderwijs biedt het wetsontwerp twee mogelijkheden. Het kan zowel gege ven worden in het eerste of in het eerste en tweede leerjaar van scho len voor lager beroepsonderwijs als in afzonderlijke l.a.v.o.-scholen met een cursusduur van twee jaren. De in schakeling van het l.a.v.o. in de scho len voor lager beroepsonderwijs biedt de mogelijkheid van een geleidelijke overgang van de fase van het alge meen voortgezet onderwijs naar die van het eigenlijke beroepsonder- ANWB te Amsterdam kreeg nieuw gebouw De burgemeester van Amsterdam, mr G. van Hall, heeft gistermiddag het nieuwe gebouw van de A.N.W.B. aan het Museumplein te Amsterdam officieel geopend. Het gebouw, een ontwerp van ar chitect H. Knijtijzer uit Amsterdam, biedt voor het eerst in de geschiede nis de A.N.W.B. in Amsterdam een aan alle eisen voldoende behuizing. Voorheen waren de diverse afdelin gen in verschillende panden onder gebracht. Het nieuwe gebouw bestaat uit een parterre, waarboven vier etages plus een terugspringende etage met dienstwoning en kantine. Het is 20 m. hoog, 18 meter breed en rust op Kindje verkouden? Dan rug. keel en borstje inwrijven met (Advertentie) 110 heipalen. De bouw is in 17 maan den voltooid. De kantoorruimte biedt plaats aan ongeveer 100 man perso neel. In de parterre bevindt zich een 36 meter lange balie voor het pu bliek. Ruim 40.000 Amsterdammers, dat wil zeggen 10 procent van alle leden, hebben in het afgelopen seizoen in totaal 23.000 grensdocumenten, 16.500 reis- en kredietbrieven, 21.000 kamp- kaarten ontvangen. In het nieuwe gebouw kunnen de leden ook terecht voor het verkrij gen van technische adviezen. Voor dit doel is een technisch adviseur aan de staf van het kantoor toegevoegd. De burgemeester wees op het im posante gebouw naast het nieuwe ANWB-kantoor, dat als een waar schuwing voor al diegenen, die drei gen door de snelheidsduivel te wor den overmand omhoog rijst: het Boerhaaveziekenhuis. „Een goed ver staander heeft 'n half woord nodig". ONKOSTEN. Directeur, tot reiziger, wiens on- kostenrekening een beetje aan dt hoge kant is: „Maar dat is toch wel een beetje erg, hoe komt u aan dat bedrag?" Reiziger: „De hotelrekening, me neer de directeur, de hotelrekening." „Zo, zo, nou koopt u dan alstu blieft de volgende keer geen hotels meer!" Het verkeerde antwoord. „Staat m'n hoed recht?" vroeg de echtge note aan haar man, die al een half uur bij de deur had staan wachten en zichtbaar nerveus werd. „Ja, ja!" antwoordde hij. „Kom nu maar, anders missen we de trein nog." Heel verwonderd hoorde hij haar toen zeggen: „Ja, schat, een ogenblikje, ik kom Bankbiljetten in brievenbus Door kledingmagazijn Verhulst zijn portefeuilles met „geld." verspreid. Dat gebeurde als volgt: In sommige wijken werden in de brievenbussen van de huizen enveloppen gestopt, waarin o.a. een cellofaanzakje zat, inhoudende een aantal bankbiljetten met een be- stedingswaarde van totaal 25.-. Deze bankbiljet tenworden door Verhulst (maar dan ook alléén door Verhulst) als betalingsmiddel aangenomen. Dat wil zeggenbij besteding van een bepaald bedrag tellen ze méé bij de betaling. Niet èlle brievenbussen Na het beëindigen van deze actie is ons helaas ge bleken, dat niet alle brievenbussen zijn bereikt, zon der dat wij kunnen nagaan welke zijn overgeslagen. Verhulst vraagt excuus Natuurlijk is dit onbillijkde één wèl, de ander niet. Vanzelfsprekend was dat niet de bedoeling van Ver hulst. IntegendeelVerhulst wil graag iedere inwoner la ten profiteren van zijn „portefeuille-met-geld" Daarom richt Verhulst deze aan alle bezitters van onbillijk behandelde brievenbussen om hun portefeuille bij de cassière aan de zaak in ontvangst te nemen. U krijgt dan meteen de verras singsfolder, waar precies in staat hoe en wat U met de „bankbiljetten" doen kunt. Heren, die toch van plan-zijn nieuwe kleding aan te schaffen, pak deze buitenkans met beide handen aan! Het scheelt U handen vol geld. m h Grote Markt 19 Den Haag 't zit goed bij Tel. 18.02.70 Breestraat t/o Stadhuis Leiden HEREN- EN JONGENSKLEDING Tel. 23196 vys. Vo 'oor het beroepsonderwijs is een grotere differentiatie dan thans in het wetontwerwp neergelegd. Scholen voor kunstonderwijs zijn als nieuwe sector van beroepsonderwijs inge voegd. De minister wil een z.g. „brug- jaar" invoeren waarmee beoogd wordt enerzijds horizontale door stroming mogelijk te maken, ander zijds een goede grondslag te leggen voor het verdere onderwijs, de aan passing van de leerlingen aan de nieuwe school te vergemakkelijken en door onderzoek en observatie de leerbng te helpen bij de keuze van het verder te volgen onderwijs. In dit brugjaar, d i. het eerste leer jaar van elk der scholen voor v.w.o., h.a.v.o. en m.a.v.o., zullen dezelfde vakken worden onderwezenè Slechts voor het gymnasium is de mogelijk heid opengelaten aan de vakken van het brugjaar het latjjn toe te voe gen. ARBEIDSTERREIN VAN DE STAATSSECRETARIS VAN OORLOG. De minister van oorlog heeft be kend gemaakt, dat de staatssecretaris van oorlog, benoemd bij koninklijk besluit nr 1 van 17 oktober 1958, meer in het bijzonder belast is met het volgens de richtlijnen van de mi nister voeren van het dagelijks be leid. Slotenmaker als chirurg Het Oostenrijkse blad Neues Oes- terreich" zegt uit Hongarije verno men te hebben, dat daar onlangs een 30-jarige slotenmaker is aangehou den, die zes jaar lang en met succes als chirurg was opgetreden. Er kwam een einde aan zijn loop baan toen hij een patiënt zou behan- direct". Met deze woorden verdween ze weer naar binnen. Onderweg naar de slaapkamer hoorde hij haar nog zeggen: „Deze hoed moet namelijk 'n beetje scheef staan!" Niet helemaal begrepen. Vader zou over enige dagen jarig zijn en zijn beide jongens wilden hem ook iets geven. „Paps," zei één van de twee, „wat wilt u eigenlijk voor uw verjaardag hebben?" De vader, die erg opvoedend wilde zijn, antwoordde: „Twee gehoorzSme jongens, die op schol goed oppassen en thuis nooit ruzie maken!" „Oh fijn", klonk het: „Ik hoop maar dat u die krijgt, dan zijn we fijn met z'n vieren!" Dat was de reden. Een Amerika- tourist was teruggekeerd en zat te vertellen. „Stel je voor", zei hij, „bij mjj in het hotel woonde een Lilliputter, die iedere keer wanneer hij thuis kwam, met de lift naai de zesde étage ging, dan uitstapte en voor de rest, tot de zevende étage, waar hij woonde, de trap gebruikte. Naar be neden ging hij altijd geheel met de lift." „Eigenaardig", zei een van de toe schouwers, „waarom deed hij dat? Bijgeloof?" „Nee, maar hij kon slechts tot het knopje van de zesde étage reiken Moderne jeugd. Een jongen had voor zijn taaihuiswerk een magere 6 gekregen en liet dit aan zijn vader zien. Maar ook had hij het werk van zijn vriendje meegenomen, waar een dikke 9 onder stond. „Wat zou dat, zoon?" vroeg de ya- der. „Waarom moet ik zien dat je vriendje veel knapper is dan jij?" „Nee vader, daarom doe ik het niet. Maar om je te laten zien, wat andere vaders voor hun zoon doen!" Vereffend. „Beste man, je hebt mij uit het water gehaald en mij daardoor het leven gered. Daarvoor wil ik je belonen. Ik wil je vijftig gulden geven, maar ik heb niet an ders dan een briefje van honderd. Wat doen we nu?" „Ik weet 't goed gemaakt, meneer. Springt u er nog eens in, dan red ik u weer en zijn we quitte!" i Dan is het goed. Ober: „Hé me neer, u hebt vergeten te betalen!" Klant: „Ik heb juist gedronken „om te vergeten!" Subtiel verschil. „U hebt pw vrouw verlaten u bent dus een deserteur!" „Nee, pardon, edelachtbare, ik ben geen deserteur, maar 'n uitgeweide- Sikkens vestigt zich in Italië In de samenwerkende verf-indus- strieën in binnen- en buitenland, die zijn samengevoegd in de Sikkens- groep, is weer een partner opgeko men. Het is een bedrijf, dat onder'de nam Sikkens S.P.A. gevestigd is in Dormeletto aan het Lago Maggiore. Met de fabricage en distributie van verfproducten voor de Italiaan se markt wordt nog dit jaar een be gin gemaakt. Nationalisatie van Ned. bedrijven Volgens het persbureau Antara, heeft de Indonesische regering van daag besloten alle Nederlandse za ken en bedrijven in Indonesië te na tionaliseren. In een in Djakarta uitgegeven com muniqué wordt medegedeeld, dat het parlement naar verwachting nog dit jaar een nationalisatiewet zal aanne men. Tijdens de anti-Nederlandse cam pagne in het kader van de actie tot „de bevrijding van Westelijk Nieuw- Guinea" werden alle bedrijven door de Indonesische regering overgeno men. Toen werd echter verklaard, dat de bedrijven slechts onder toezicht werden gesteld, zodat de nationale economie zo vlot mogelijk zou verlo pen. Het uiteindelijk lot dezer bedrij ven was tot vandaag toe twijfelachtig gebleven. Soekarno naar de Molukken President Soekarno is vrijdag uit Djakarta vertrokken, voor een reis van twaalf dagen naar de Molukken. Hij wordt op deze reis, die hem dicht bij Nederlands Nieuw-Guinea brengt, vergezeld door twaalf ambas sadeurs. Voorts bestaat zijn gezel schap uit een aantal leder van het kabinet van de nationale raad. Tot de meereizende ambassadeurs behoren die van de Verenigde Staten, de Sowjet-Unie en communistisch China. delen, die vroeger als slotenma ker met hem bleek te hebben ge werkt. De straf was slechts ander half jaar gevangenis. Als verzach tende omstandigheden had de rech ter laten gelden, dat de slotenmaker het uit liefde voor de wetenschap had gedaan.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 2