38.000 Premiewoningen zullen in'59 gebouwd worden ANWB wendt zich tot de minister Van dak gevallen en overleden "AKKERTJES" Overvaller op boerenleenbank »Almkerk« opgespoord STERVENDE OOM VAN ZIJN GELD BEROOFD DINSDAG 28 OKTOBER 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 HUREN IN GROTE STEDEN STIJGEN SNEL \A//li0 i 61.000 woningen. Dit cijfer heeft be- fffflfdicf TT mc trekking op 32.040 woning wetwonin- /n Mfzmnrif* gen en 29060 Premiewoningen, in i /c/jiü/ic streven naar meer efficiency I bij de ambtelijke bemoeiingen heeft Na ontwikkeling- van de premie- ertoe geleid, dat de behandeling van bouw na mei 1958 doet de regering de plannen belangrijk is verkort. De verwachten, dat volgend jaar 38.000 behandelingstijd van de aanvragen premiewoningen in aanbouw zullen j voor particuliere bouw is bijna gehal- worden genomen. De bouwtijd van woningen heeft zich in 1958 in verge lijking met 1957 niet ongunstig ont wikkeld. Realisering van het woningbouw programma lijkt volgens de minister binnen de mogelijkheden te liggen. In de eerste drie kwartalen van dit jaar is subsidie aangevraagd voor Het ongeluk bij Delft Naar aanleiding van het ongeval, dat zaterdagavond jl. op rijksweg 13, Den HaagRotterdam aan vijf per sonen het leven heeft gekost, heeft de veerd, zo deelt minister Witte mee in zijn Memorie van Antwoord op de ontwerpbegroting. Ook de procedure voor de plannen voor woningwetbouw is enigszins vereenvoudigd, drijfstakken of wellicht ook naar het buitenland. Bij de opstelling van het bouw programma voor 1959 is aangenomen, dat de werkloosheid in de bouwvak ken in dat jaar eenzelfde totale om vang zal hebben als gemiddeld in 1957 het geval was. Het aandeel van de systeembouw in de totale woning bouw zal groter zijn dan vorige ja ren. 15 Oktober 1958 waren bij het grootboek voor woningverbetering 918.258 woningen van 142.378 huis eigenaren aangemeld. Volgens globa le schatting zouden nog rond 270.000 woningen moeten worden aangemeld. Gisteravond is de 45-jarige con structieschilder G. J. Pluym van het Wat de huurprijzen betreft, deelt dak van ziJ'n woning aan de Van der de minister mee, dat de ^middelde Werfstraat te Rotterdam gevallen maandhuren van de particuliere tengevolge waarvan hij is overleden, huurwoningen landelijk gezien voor De man was omstreeks half zeven op 44 procent van deze woningen lig-1 het dak geklommen om zijn televisie gen beneden de 80 gulden. In de drie antenne na te kijken. Toen hij van grote steden liggen de gemiddelde da dakgoot het zolderraam wilde maandhuren voor 70 procent van de ze woningen tussen 110 en 130 gul den. binnengaan, stapte hij mis en maakte een val van twaalf meter. Ernstig gewond werd hij naar het ziekenhuis De stijging van de bouwkosten van waar bleek woningwetwoningen is mede een gevolg van de toenemende grootte en de betere afwerking van deze wo ningen. De verbetering in de algemene si tuatie van de bouwmarkt heeft in de drie grote steden, waar de bouwkos ten in het algemeen uitsteken boven ANWB zich tot de minister van ver- j die in de rest van het land, een ster keer en waterstaat gewend en met j kere weerslag gehad dan elders. Sinds klem diens aandacht gevraagd voor het najaar van 1957 is daar een da- de toestand, waarin deze zeer drukke hng der bouwkosten met 7 a 8 pro- weg verkeert. Bij dit ongeval heeft blijkens de eerste berichten 't feit een rol ge speeld, dat deze overbelaste weg zul ke bijzonder sterke golvingen ver toont. De inleidende oorzaak zou n.l. zijn een veerbreuk, ontstaan bij het passeren van een dezer golvingen. Het ongeval heeft, zo schrijft de ANWB, wederom scherp de aandacht gevestigd op deze weg, die vooral bij duisternis uitermate gevaarlijk moet worden geacht. Het is de bond be kend, dat de herziening van het dwarsprofiel van deze weg reeds ja ren in voorbereiding is en dat een aantal viaducten plus de aanleg van een parallelweg aan de oostzijde van de weg practisch zijn voltooid. Deze parallelweg, gelegen naast het eigen lijke weglichaam, zal straks bestemd zijn voor wielrijders en langzaam verkeer in beide richtingen en schept aldus d% gelegenheid de broodnodige nieuwe weg Den Haag Rotterdam, die uit tweemaal drie rijstroken zal bestaan, gescheiden door een middenberm, op het weg lichaam aan te leggen. Blijkens de memorie van toelich ting bij de ontwerp-begroting van het departement van verkeer en wa terstaat voor 1959 zijn de werkzaam heden begonnen in 1956 en ligt het in de bedoeling dat deze in 1966, dus eerst over 8 jaar, zullen zijn vol tooid. Dit nu, is naar de mening van de ANWB geheel onaanvaardbaar, te meer omdat verwacht mag worden, dat in die periode het verkeer over deze weg nog met 50 a 80 procent zal toenemen. Tot en met 1958 is uitgegeven aan rijksweg 13 ongeveer 10 miljoen gul den, na 1958 zal hieraan nog 28 mil joen worden besteed. Voor 1959 is slechts het minieme bedrag van 3 mil joen gulden aangevraagd. Het tempo waarin de reeds thans noodzakelijke voorzieningen tot stand komen, is, naar de mening van de ANWB, volstrekt strijdig met het gro te belang van een veilig verkeer op deze weg, welke per dag ca. 23.000 voertuigen met een zeer sterk spits- verkeer moet verwerken. Een en an der is voor de ANWB dan ook aanlei ding geweest de minister thans met aandrang te verzoeken te bewerk stelligen, dat of de duur van de werk zaamheden met tenminste 4 jaar zal worden bekort, dan wel dat met gro te spoed de sterke golvingen in deze weg zullen worden „weggewerkt". cent waarneembaar. Minder arbeiders. Het aantal arbeiders werkzaam in de woningbouw is verminderd, door dat het aantal in uitvoering zijnde woningen teruggelopen is. Van de ar beiders werkt 40 procent in de wo ningwetbouw, 60 procent in de ande re woningbouw. De cijfers over de daling van het aantal in de bouw nijverheid tewerkgestelde arbeiders en over de toeneming van het aantal werklozen wekken de indruk, dat een aantal bouwvakarbeiders van medio 1957 op medio 1958 uit de nieuwbouwsector is afgevloeid naar onderhoudswerken, naar andere be- Ifer los Uw spieren van PIJMf Bij dc eerste pijnscheut direct aan "Akkertjes" denken, direct een "Akkertje" nemen! Niet wachten neem een "Akkertje" zodra dc pijn.opkomt. Spitpijn, spierpijn, schitterend helptzo'n "Akkertje", handige, kleine pijnverdrijver, snellere hulp op lastige pijnmo- menten. Altijd zorgen bijtijds er bij te zijn, altijd "Akkertjes" bij de hand. uw klachten wegt Connie lest haar reuze-dorst op weg naar Tokio Dat een DC-7C een dorstige machine is, blijkt wel uit deze foto, waarop het benzinevebruik Amsterdrm— Tokio is uitgebeeld. Er verdwijnt maar liefst 40.000 liter benzine door het „keelgat" van de Tokio-machine, oftewel 200 vaten, elk met een inhoud van 200 liter. Oplichter en bromfieisendief De overvaller van de Boerenleen bank te Almkerk is gepakt. Na knap speurwerk heeft de Haagse politie de man kunnen inrekenen. Tijdens zijn verhoor bekende M. A. R. (42 jaar) ook enkele oplichtingen en de diefstal van verscheidene bromfietsen. Men denkt na een uitgebreider onderzoek nog meer bromfietsdiefstallen aan het licht te kunnen brengen. Het verloop van de mislukte roof overval op 14 oktober op de boeren leenbank te Almkerk is bekend. Een gemaskerd man belde aan de deur van de beheerder van de bank, de heer A. G. Noij, aan. Hij bedreigde de heer N., die opendeed, met een pistool en dreef hem voor zich uit naar het kantoor. Mevr. N. had een De 48-jarige Norbertijnse missio naris J. M. van Sehijndel heeft het voornemen, in het Mandla-district in Centraal-India een ziekenhuis te bou wen, waarvan de bouwkosten 250.000 gulden zullen bedragen. Op 10 no vember vertrekt pater Van Sehijndel, die zich in de chirurgie gespeciali seerd heeft, in gezelschap van de gy naecoloog dr Henssen en diens echt genote, die röntgenologe is, per auto naar India, waar zjj midden januari hopen te arriveren. Het project voor ziet in de bouw van een ziekenhuis met 280 bedden en van zeven apothe ken over het hele Mandla-district gedeelte van het gesprek in de gangverspreid. De bouw van het hospi- gehoord, zij kreeg argwaan en stelde de alarminstallatie in werking. De overvaller nam in paniek de vlucht. Politiehonden konden zijn spoor niet terugvinden en de zaak scheen onopgehelderd te zullen blijven. Maar een man, die kennelijk om geld verlegen was, bestelde in een zaak in Den Haag een radiocombinatie van 550 gulden. Naar zijn zeggen was hij onlangs uit Brazilië teruggekomen en beschouwde hij de radiocombinatie als een cadeau voor zijn zuster. Geen geld Hij had geen geld bij zich, maar zou in zijn hotel betaleft als de radio bezorgd zou worden. Toen de combi natie in het hotelletje werd afgele verd, verontschuldigde de man zich dat hij van de bank nog geen geld ontvangen had. Men liet het toestel achter. Na een paar dagen was de man met zijn „cadeau" natuurlijk verdwenen. Door dit voorval kwam de politie op het spoor van M. A. R. Na zijn arrestatie en bekentenissen zijn er weer een hele serie diefstallen en op lichtingen opgelost. taal, met operatiezalen, röntgenka- mer en zeven ziekenzalen met elk 40 bedden duurt vijf jaren. De bevol king van Eindhoven, waar op 2 no vember een geldinzamelingsactie wordt ondernomen, heeft het plan van pater Van Sehijndel geadopteerd en een fonds met een beginkapitaal van 50.000 opgericht. Financiële steun zal eveneens gzocht worden bij het Pauselijk Genoot^-hap tot Voort planting des Geloofs te Rome. WEKELIJKSE KEURING IN HAARLEM. Schraalhans was nog steeds keu kenmeester in de keuringszaal. De ge hele oogst van gisteren was, twee vaasjes met bloemen. En hierbij geen nieuws onder de zon: een vaasje Ca- tananche coerulea major van de fa. Van Hensbergen uit Hillegom om prima kwaliteit Freesia Souvenir van de fa. Van Staaveren uit Aalsmeer. Van de fa. H. Nieuwenhuis, Lisse, za gen we ten slotte nog wat geholde bollen vande blauwe hyacinth Van guard, die een flinke hoeveelheid „jongen" hadden. Twee koningen van de Rock 'n Roll hebben elkaar ont moet in Frankfort; het was de Engelse Bill een tournee door West-Duitsland maakt en die zich de kans niet liet ontnemen 'n nummertje voor te zijn Amerikaanse collega Elvis Presley, die als militair in de Bondsrepubliek verblijft. Haley, die spelen aan Jonge Duitser maakt carrière op rolletjes De 16-jarige Karl Heinz Losch uit Heilbronn (West-Duitsland) is tijdens de wedstrijden om het wereld kampioenschap rolschaatsen dat in Bologne is gehouden als eerste uit de bus gekomen. Hier zien we de jonge wereldkampioen tijdens een formidabele sprong. Waarom moei 'n vrouw een schip dopen Bij de tewaterlating van de „Straat van Diemen", die zaterdagmiddag te Rotterdam plaats vond, heeft de di recteur van de machinefabriek en scheepswerf van P. Smit Jr. N.V. ver teld, waarom een schip altijd door een vrouw te water wordt gelaten. In de grijze oudheid bouwde men reeds schepen, maar aan de tewater lating kwam nog geen vrouw te pas. Dit veranderde, toen George III van Engeland, die negen zoons en zes dochters had, op zekere dag bepaalde, dat een van zijn dochters een voor de admiraliteit bestemd schip moest do pen. Dit hield in, dat met nog een tradi tie gebroken zou worden. De zilve ren bokaal, die altijd voor het do pen werd gebruikt, moest op hoog be vel het veld ruimen voor een fles met wijn, die tegen de boeg stukgegooid diende te worden, 's Konings wil was wet en zo gebeurde dus. Toen evenwel het plechtige ogen blik was aangebroken, wierp de ko ningsdochter de fles naar de boeg, doch zij miste. Het gevolg was, dat een hoogwaardigheidsbekleder, ont bloot van ieder gevoel voor humor, door de fles aan het hoofd werd ge raakt. Hij vroeg en kreeg schade vergoeding van de admiraliteit, die zich niet zoals bij tegenwoordige scheepsbouwers het geval is, tegen dergelijke schade gevrijwaard had. Bij decreet werd daarna voorge schreven, dat de fles voortaan aan een koord gebonden moest worden. Bewusteloze knikte ja Met scherpe woorden becritiseerde de officier van justitie bij de recht bank te Maastricht de familieleden van een stervende, van wie door een nicht 2551,was ontvreemd. „Als aasgieren stonden zij op de dood van de man te wachten, belust op het geld". De 36-jarige vrouw H. S. uit Nuth was naar Klimmen gegaan, waar haar oom Gerard werd verpleegd, om dat zij gehoord had dat hij stervende was. De dag voor hij stierf bezocht zij de man, die vrijgezel was en haar beloofd had dat zij al zijn geld (zijn de vierduizend gulden) mocht heb ben als hij stierf. Nu het zover was vond de nicht het dienstig het geld zelf te gaan halen voordat andere fa milieleden het recht er op zouden doen gelden. Bij liet sterfbed vroeg zij haar oom of zij het geld mocht hebben. Haar oom zou toen tweemaal ja geknikt hebben, waarop de zuster, die de zie ke verzorgde, de portefeuille uit het nachtkastje gehaald zou hebben en het geld op het bed zou hebben ge legd. Het was slechts 2500 gulden en dat viel wat tegen. De pleegzuster zelf gaf echter een geheel andere visie op het geval. Zij had geslapen en ondertussen had de nicht de portefeuille uit het nacht kastje gehaald. Toen zij wakker werd, had zij nog juist gezien, dat de vrouw de som gelds bij zich stak. De zieke zou nooit geknikt kunnen hebben, omdat hij al die tijd buiten bewust zijn was geweest en niet reageerde op indrukken van buitenaf. Ook de dokter bevestigde dit. Huis gekocht Mevrouw H. S. had voor de 2550 gulden een huis gekocht, waarop nog 4000,moet worden betaald. Iets wat haar met haar vijf kinderen niet mogelijk zal zjjn. Neef Piet, een politieagent, had procesverbaal opgemaakt tegen zijn nicht wegens beroving van een ster vende. De politieman had zelf ech ter ook groot belang bij de erfenis, daar oom Gerard ook hem het geld beloofd had, mits hij de begrafenis kosten zou betalen. Vele andere fa milieleden hadden van oom Gerard ook de bel fte gehad, dat zij goed bedacht zouden worden. Hoge eis De officier van justitie eiste 150 gulden boete plus twee jaar gevan genisstraf. De vrouw zal na het von' nis tevens het geld bij de onverdeel de boedel moeten leggen, binnen een maand nadat het vonnis van kracht zal worden. De uitspraak volgt over veertien dagen. Tuinwalleijes voor Texel behouden De „tuinwalletjes" die het Texelse landschap een zo eigen karakter ga ven, zullen behouden blijven door toedoen van de Natuurwetenschappe lijke Raad. Velen maakten zich des tijds zorgen omdat de plaggen-muur- tjes, die als afscheiding van de lan derijen dienen, mede door de ruil verkaveling uit het landschap ver dwenen. Genoemde „Tuinwaldjes" dragen er toe bij, dat het landschap op het vo geleiland zeef aantrekkelijk is. In middels hebben de ruilverkavelings werkzaamheden op Texel een nieuw stadium bereikt. De nieuwe toewij zing van gronden in de Prins Hen drikpolder en in de Polder „Het Noorden" is op papier reeds voltooid en zeer binnenkort zal men de plan nen verwezenlijken. Het is de Natuur wetenschappe lijke Raad voorts ook gelukt, het vo- gelrijke „Zwin" in de polder „Het Noorden", die tijdens de watersnood ramp van 1953 veel te lijden had, te behouden.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 7