KRO maakt opnamen van concert Alma Materkoor Orpheus in de Leidse daalde af Schouwburg KOFFIE HET KLAVERBLAD Het Engelse parlement geopend DINSDAG 28 OKTOBER 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 6 Fascinerend doch niet voldragen stuk INK ARNHEMSE TONEELGROEP U „Theater" heeft gisteravond in de Leidse Schouwburg in de serie abon nementsvoorstellingen een opvoering gegeven van Tennessee Williams' drama „Orpheus daalt af. Het was een opvoering, in vele opzichten fas cinerend, doch die ons niet op even- zovele punten heeft kunnen voldoen. „Orpheus daalt af" is een bewerking geschreven in 1957 van het stuk „Battle of Angels", dat de toen nog niet bekende Tennessee Williams in 1940 et licht deed zien. De gronden waarop wij ons niet geheel bevredigd achten vinden waarschijnlijk hun oorzaak in het feit, dat de schrijver zich bij deze bewerking niet steeds geheel vrij heeft kunnen maken van de onvolkomendheden, die een jeugd werk plegen aan te kleven. Het is zeer verklaarbaar dat Wil liams zich opnieuw bepaald heeft tot een jeugd-motief. Hij heeft waar schijnlijk gemeend, uit de rijpheid van zijn talent nieuw leven te geven aan jeugdige gedachten, die over vloeien van het spontane verlangen om uiting te geven aan de gehecht heid aan dit leven. Diezelfde gevoe lens zijn echter in hem gebleven en ze hebben in de schrijver allerlei ge voelsargumenten wakker geroepen, die hem verhinderd hebbe«, het ge hele van het oude motief opnieuw te vertellen. WAT WIJ HET MEEST betreuren is wel, dat dit de symboliek, die 't stuk doordrenkt, zozeer versluiert. Het warme spel van „Theater" deed evenwel veel tot zijn recht komen. Een vergelijking tussen Orpheus in de onderwereld en de eenzame zan ger gaat aardig op tegen de achter grond van laster, haat en geroddel in de hel, een kleine Amerikaanse stad. Val Xavier (Maxim Hamel) voelt 't leven, dat hij jarenlang heeft geleid kloppen aan de poorten van zijn ge weten. Hij wil voortaan eerlijk zijn en zichzelf openstellen. Hij tracht op fatsoenlijke wijze werk te vinden, zodat hij een nieuw leven kan be ginnen. Hij is gewapend met de over tuiging, dat geen vrouw hem ooit „zal breken" en zijn zelfbeheersing lijkt een pantser, sterk genoeg om alle vrouwenlist af te weren. Zijn primitieve superioriteitsgevoel doet hem sneuvelen tegen Carol (Mia Mirza doet het presidentschap over President Iskandcr Mirza van Pa kistan heeft maandagavond bekend gemaakt, dat hij besloten heeft „zich terug te trekken en alle bevoegdhe den aan generaal Ajoeb Chan over te dragen". Generaal Chan werd eerder op de dag als eerste minister be ëdigd. Hij is thans president. President Mirza heeft op 7 oktober de staat van beleg in Pakistan afge kondigd. Hij hief tevens de grond wet op en ontbond de centrale en provinciale regeringen en alle poli tieke partijen. Volgens Mirza was dit gedaan in het belang van het land, dat ernstig bedreigd werd door „ver raders en politieke avonturiers". In een verklaring zegt Mirza, al zijn bevoegdheden aan Ajoeb overge dragen te hebben, „omdat elke schijn van een tweehoofdige leiding de doel treffende uitvoering van de huidige reusachtige taak kan belemmeren en omdat velen in binnen- en buiten land helaas de indruk hebben, dat generaal Ajoeb en ik niet altijd in overeenstemming met elkaar zouden kunnen handelen". Hulde aan Selma Lagerlöf Goossen) die als exhibbitioniste wel wa terg ver is afgeweken van haar „zondagsschoolhervormingen". Ook Vee Talbot, Elly v. Stekelenburg, de geëxalteerde vrouw van de sheriff, kan hij maar nu door zijn goede hart niet ontlopen en bovendien raakt hij verstrikt in de webbe van Lady Torrance's liefde, die toch niet zozeer verschilt van Carol's gevoe lens. De figuur van Carol is onzes inziens niet geheel duidelijk te ver klaren. Ladies houding is de verpersoon lijking van de brede lijn die door Tennessee's werk loopt, volgens welke goed en kwaad overal zc dicht aaneengrenzen, dat ze voortdu rend botsen. Zij is de meest natuur lijke van de drie vrouwen, die Val's hart trachten te belagen: ongeluk kig in haar huwelijk met de dood zieke winkelier. Haar ongeluk wordt verklaarbaar, als blijkt, dat hij haar vader heeft vermoord en de familie geruineerd. Er onstaat een liefdesverhouding tussen Val en Lady (Caro v. Eijck), die een hoogtepunt vindt, als zij weet dat ze een kind verwacht. On danks dat blijft Val zich geïsoleerd voelen in zijn eenzaamheid. Dit is het moment, waarop de vij andige wereld Euridice vermoord en Orpheus voor de honden gooit, omdat volmaakt menselijk geluk on mogelijk en de eenzaamheid onop losbaar is. ZIE DAAR HET VERHAAL. Wij hebben reeds opgemerkt, dat het een uitwerking is van een reeds eerder gebruikt motief, en we wil- daarbij nog de aantekening plaatsen, dat de aanwezigheid van enkele te grove karakters, die bo vendien slechts fungeren als levende schildering van de helse achter grond, benevens een teveel aan pathetiek de aanvaarding van „Or- preus daalt af' als een „rijp" en op zichzelf staand stuk niet bevredi gend maakt. Het munt niettemin uit in sommige poëtische gedeelten. Maxim Hamel heeft door de rust van zijn optreden de persoon van Val Xavier tot een geloofwaardige figuur gemaakt en ook Lady Tor rance, was afgezien van haar te theatrale einde ondanks haar kei harde cynisme heel aanvaardbaar. De exhibitioniste Carol vond in Mia Goossen een goede vertolkster, die van dit „gespleten" karakter van „moeilijk meisje", een boeiende per soon maakte. Het talent, dat Elly van Stekelenburg toonde in haar vertolking van Vee Talbott, de gees telijk gestoorde sheriffsvrouw, was een betere rol waard geweest. Goede acteurs openbaarden zich ook onder de kleinere rollen. Een avond lang heeft Theater een eivolle Schouwburg met de 'won derlijke „Orpheus" geboeid en een grootse ovatie met vele open doekjes was de beloning voor goed toneel spel. Leidse agenda DINSDAG 28 OKTOBER Dienst Welzijnszorg Landmacht Cabaret Jan Blaaser. Cantine Doe- ler.kazerne, aanvang 8 uur nam. St. Antoniusclubhuis. Ouderavond St. Barbaraschool en Don Bosco- school, aanvang 8 uur nam. Museum van Volkenkunde. Lezing Tom Harrison over The peoples of Borneo's far interior, aanvang 8 uur Kath. Nat. Bond voor E.H.B.O., afd. Leiden. Aanvangscursus 8 uur nam. R.K. Lyceum. WOENSDAG 29 OKTOBER St. Petruskerk. Rozenkranskruis tocht 6.45 uur nam. R.K. Alma-Materkoor. Concert on der de titel: „Zie alle geslachten zul len mij zalig prijzen". Aanvang 8 u. precies. Stadsgehoorzaal. Vlasveld. Passap-breidemonstratie. 2 tot 5 uur en van 7 tot 10 uur nam. in kleine zaal van de Burcht hoek NieuwstraatBurchtsteeg. DONDERDAG 30 OKTOBER Sempre Avanti's Jong en Jolig. „In vacantiestemming", Stadsgehoorzaal, 8 uur nam. Marine Sanatoriumfonds. Propa- garda-avond. Revue ,,'t Is allemaal maar kolder". St. Ant. Clubhuis. 8 uur nam. Kath. Werknemers in Industriële bedrijven „St. Wilhbrordus". Leden vergadering. 8 u. nam. Gebouw Chr. Soc. Belangen, Oude SingeL Kath. Nat. Bond voor E.HJB.O., afd. Leiden. Vervolgcursus 8 uur nam. R.K. Lyceum. Roode Kruis. Propaganda-avond bloedtransfusiedienst. 8 uur College zaal Acad. Ziekenhuis. Op 20 november a.s. zal de 100ste geboortedag van de beroemde Zweed se schrijfster Selma Lagerlöf her dacht worden. Ook de Zweedse P.T.T. nationale figuur en wel door uitgifte van een drietal bijzondere postzegels, die haar beeltenis en profil tonen. De beeltenis /an de schrijfster is ver vaardigd naar 'n buste van de beeld houwer Gustaf Malmquist. Ontwer per van de zegels is de graficus Sven Ewert. In de Vrolycke Arke. Film „Mens durf te leven" (speciaal voor ouders en hun kennissen) 8 uur nam. Vlasveld. Passap-breidemonstratie. 2 tot 5 uur en van 7 tot 10 uur nam. in kleine zaal van de Burcht hoek NieuwstraatBurchtsteeg. VRIJDAG 31 OKTOBER K.V.P.-afdeling Leiden. Ledenver gadering. De armonie, 8 uur nam. Tuiniersver. D.E.V. Vergadering uur nam. café Aniba. ZATERDAG 1 NOVEMBER St. Paulustroep. Lustrumfeest 9 u. H. Mis R.K. Lyceum Mariënpoelstr. Programma tot 12.30 uur nam. 8 uur nam. Scheepshal cantine R.K. Ly ceum DIENST APOTHEKEN. Leiden: De avond- en nachtdienst wordt waargenomen door apotheek Tot Hulp der Menschheid, Hooigracht 48, tel. 21060. Oegstgeest: apotheek Oegstgeest, Wilhelminapark 8, tel. 26274. VOORSCHOTEN „Arbeid Overwint Alles". Gis teravond werd in het Cultureel Cen trum te Voorschoten een propagan da-avond gehouden voor de A.V.O. De voorzitter, de heer G. Schrama, vond de zeer slechte opkomst zeer pijnlijk. Slechts vijf en twintig inwo ners van Voorschoten, waaronder burgemeester en mevr. Van der Hoe ven—de Jongh de Leeuw, dr M van der Stoel, hadden gehoor gegevën aan de oproep om kennis te nemen van het grote nut en het streven van de A.V.O., de Nederlandse vereni- fing Sociale Zorg voor minder Vali- en. De heer J. W. F. Reitsma, lande lijk propagandist, zette in vele be woordingen het doel van de A.V.O. uiteen. De letters A.V.O. zijn de af kortingen van de Latjjnsche spreuk. „Actio Vincit Omnia", Arbeid over wint alles" Ons land telt zeer vele inwoners, welke lichamelijk of geestelijk onvol waardig zijn. De taak van de vereni ging is al deze mensen een .vaardig* positie te bezorgen in het sociale le ven. Dit kan geschieden op verschil lende manieren en wel door een ge- eigende plaats te zoeken in het nor male bedrijfsleven, door plaatsmg in een zogenaamde beschutte werk plaats, door deze personen een eigen zaak te geven of door huisarbeid. Plaatsing in het bedrijfsleven gaat tegenwoordig veel gemakkelijker dan een vijf en twintig jaren geleden. Toen bijvoorbeeld stond een werkge ver totaal vreemd tegenover een blinde in zijn bedrijf, thans vinden honderden blinden hun plaats ge- In Londen heeft H. M. koningin Elizabeth II van Engeland vandaag het nieuwe zittingsjaar van de beide huizen van het parlement door het uitspreken van een troonrede offic:eel geopend. Deze telefoto laat zien hoe de koets met de koningin (voor het raam zichtbaar) en prins Philip bij de parlementsgebouwen aankwam. (Telefoto A.N.P.) slechts in vijftig uur per week een schamel loontje van acht of negen gulden verdienen. De heer Reitsma vatte het werk in het kort samen met de spreuk: „Van mat en mand naar machine of middelbaar- of hoger onderwijs". Hierna hield mevr. dr N. Roelofs een lezing over het onderwerp .Re validatie" en werden enige films ver toond. Commissie van Bijstand. Zoals het in het verleden reeds vaak ken baar' heeft gemaakt, voelen B. en W. niet voor de instelling van een com missie van bijstand voor de gemeen - tefinanciën. Zij zouden echter wel nut zien in een dergelijke commisie, indien deze een beperkte taak zou worden toebedeeld in die zin, dat, hierin behandeld zouden worden de' algemene lijnen van het financiële beleid, alsmede de onderdelen van de gemeentebegroting, welke in an dere commissies niet in bespreking komen. B. en W. verzoeken de raad tot het oprichten van zulk een commissie over te gaan, die de naam zal voeren van „Commissie van 'bijstand voor de gemeentebegroting". Het college heeft het voornemen, de burgemees ter als voorzitter van deze commis sie aan te wijzen. Installatie Hopman. Woensdag avond om half acht vindt de instal latie plaats van de heer J. Luijnen- burg als hopman van de katholieke verkenners van de St. Laurentius- groep. Tevens wordt dan afscheid genomen van hopman A Vork, die de leiding van een Zoeterwoudse verkénnerstroep gaat overnemen. Gemeenteraad. Op vrijdag, 31 oktober a.s .komt de raad van de ge meente Voorschoten voor het houden van een openbare vergadering bijeen ten gemeentehuize, om 8 uur des avonds. De agenda vermeldt o.m.: voorstel tot het aangaan van enige grond- transacties en het treffen van enkele voorzieningen ten dienste van de be bouwing nabij de Prins Bernhard- laan; tot het treffen van groenvoor zieningen in de Vlietwijk; het doen aanbrengen van beplanting in en na bij de Wijngaardenlaan; aankoop van grond van de heer D. Mulder ten dienste van de verbetering der aan sluiting tussen de geprojecteerde woon tussen normale werkkrachten. t k0op van grond aan de heren P. J. Personen, die door de een of andere oorzaak moeilijk in het normale be drijfsleven kunnen worden opgeno men, worden geplaatst in beschutte werkplaatsen of Gemeentelijke So ciale Werkplaatsen. Thans zijn in Nederland ruim 180 van deze werk plaatsen. De gemeenten Voorscho ten, Leidschendam, Voorburg en Rijswijk hebben hun gemeenschap pelijke werkplaats in Rijswijk. Veelal is het ook mogelijk, minder validen een eigen zaak te geven. De statistieken hebben uitgewezen, dat al deze bedrijven zeker zo goed draaien als de normale zaken. Het geven van huisarbeid is wel het moeilijkst van alle manieren. Nog en J. Stikvoort voor het bouwen van een bungalow; het aangaan van enige grondtransacties met de heer mr P. Diamant in verband met het plan „Adegeest"; het aangaan van enige grondtransacties met de heer W. J. Olsthoorn, verband houdende met het bouwrijp maken van de gronden in het uitbreidingsplan „Vlietwijk"; Schaaknieuws. De uitslagen van de schaakvereniging Voorschoten luiden: Groep I: Maarsendr van Schaik VzYz\ dr van SchaikP. Segaar 10; SmitMaarsen 10; M. Se gaar—Boven 01; SuijterMaat 10; MaarsenBraggaar Jr 10; steeds menen zeer vele werkgevers i Braggaar Sr—dr Vermet H—H- dat er voor huisarbeid minder be taald behoeft te worden, dan voor ander werk. Er zijn talrijke gevallen waarin personen met huisarbeid1 Morgenavond in Stadsgehoorzaal Morgenavond geeft het Alma Ma terkoor in de Stadsgehoorzaal een concert dat de aandacht van de ra- die heeft getrokken. De K.R.O. zal n.l. opnamen maken, die later zul len worden uitgezonden. Dit bewijst wel, dat het Alma Ma terkoor met het programma, dat het uitzendt onder de titel ,AUe geslach ten zullen mij zalig prijzen', voor de orkest geeft de instrumentale bege leiding, beroemde solisten treden op. Het is verwonderlijk, dat er nog kaarten beschikbaar zijn, maar lief hebbers van goede muziek kunnen van dit feit profiteren. Toegangsbe wijzen zijn te verkrijgen bij muziek handel Bender aan de Hogewoerd en na half acht morgenavond aan de zaal. In verband met de radio-opnamen is het zaak, dat ieder op tijd in de Stadsgehoorzaal is: 8 uur. Bij de bekende adressen zijn voor K.A.B.'ers ook nog enige kaarten be- dag kan komen. Het kunstmaand- gen gereduceerde prijs 'verkrijgbaar. Groep II: W. BerkhuizenVerstra ten 01; v. d. MareiGrobben 10; v. d. WerfHulleman 01; Anker— Kunneken 01; N. SegaarEwijk 10; HonsbeekBoxman 01; v. d. MareiN. Segaar 01; Ewijkv. d. Akker y2V2; VerstratenAnker 1—0. Handbal HVP—SVLV. Ook deze week gelukte het de Voorschotense dames niet, HVP te overwinnen. In de derde minuut van de wedstrijd kreeg de SVLV-doelverdedigster een onhoudbaar schot te verwerken 10. Hierna kreeg de SVLV-doel verdedigster het zwaar, met snelle sprongen rende zij door haar doel en hield het de gehele eerste helft ver der schoon. Een evenement was het, toen zij zowel vóór als na de rust een dertien-meter-worp wist weg te werken. Vlak voor de rust scoorde SVLV de gelijkmaker (11).. tweede helft was SVLV zwaar in de aanval, maar door het dikwijls kort zichtige spel der voorhoede, kwamen deze aanvallen niet tot een resultaat. HVP zette alles op alles om een doel punt te forceren en in de laatste mi nuut werd hun zwoegen beloond (2-1). Deze telefoto toont de aankomst van de koninklijke stoet bij de parlements gebouwen. (Telefoto A.N.P.) Stedebouwkundigen vergaderden in Katwijk Zaterdagmiddag werd in Katwijk een vergadering gehouden van de Bond van Nederlandse Stedebouw kundigen, welke om 11 uur 's mor gens begon met een huishoudelijke bijeenkomst in de trouwzaal van het raadhuis, onder voorzittersschap van prof. Wieger Bruins. Hierin werd q.m. besproken een ar tikel in het orgaan van de Bond Heemschut, waarin de stedebouwkun digen wordt verweten dat zij bij het ontwerpen van plannen, onvoldoen de rekening houden met de bestaande historische gebouwen. Hiermede was men het niet eens en uitvoerig werd betoogd dat slechts in gevallen van uiterste noodzaak wordt overgegaan tot het aantasten van ge bouwen, die historische waarde be zitten. Te omstreeks kwart voor twaalf werd het gezelschap in de raadzaal officieel ontvangen door het gemeen tebestuur, vertegenwoordigd door burgemeester H. Duiker, de wethou ders H. P. Bloot, C. van der Plas en mr. J. van der Plas en de waarnemend gemeentesecretaris, de heer J. C. Tie- laman. Burgemeester Duiker sprak een woord van hartelijk welkom en sprak zijn waardering uit voor het prachtige werk dat de stedebouwkun digen ir. S. J. van Embden, ir. N. I H. J. Roorda van Eysinga en mevrouw ir. Van den Berg in Katwijk wordt verricht. Namens de Bond bracht prof. Wieger Bruii-s het gemeentebe stuur dank voor de verleende gast vrijheid. Na de lunch in x-estaurant Marina waaraan mede werd aangezeten door burgemeester en wethouders, verza melden de deelnemers zich weer in de raadszaal en luisterden naar een causerie van ir. W. Naber van N.V. Philips Gloeilampenfabrieken, waar in -leze een pleidooi hield voor het in de ontwikkeling van stedebouwkun dige plannen betrekken van de straat verlichtingsproblemen. Veelal wordt bij het ontwerpen van plannen uit sluitend rekening gehouden met het aspect bij daglicht. Dit achtte hij on juist, omdat hierdoor het totstand- brengen van een doelmatige en esthe tisch verantwoorde straatverlichting ten zeerste woi'dt bemoeilijkt. Na afloop van de causerie van ir. Naber volgde de discussie waarbij ver schillende vragen werden gesteld, welke door spreker werden beant woord. Tenslotte gaf de stedebouw- kundige der gemeente Katwijk, ir. S. J. Embden, aan de hand van ten toongestelde maquettes en kaarten nog een uiteenzetting over de stede- bouwkundige ontwikkeling van de gemeente Katwijk en de principes welke aan het uitbreidings- en het wederopbouwplan ten grondslag lig gen, waarop een zeer geanimeerde bespreking volgde. Het bezoek .an de stedebouwkundigen werd om vier uur besloten met een rondrit door de door dr. Van Embden besproken ge deelten van de gemeente. RIJNSBURG Raadsagenda. Woensdagavond 8 uur komt de raad dezer gemeente in openbare vergadering bijeen. Er zijn dertien agendapunten, o.a. be noeming leden adviescommissie woon- ruimtewet; aangaan geldlening van f 23.000; verhoging hondenbelasting; subsidie aan het comité vrouwelijke hulpverlening voor ontspanning be jaarden; wijziging salaris en loonver- ordening in verband met indeling werkliedenfuncties; aankoop in ver band met verbreeding Kerkstraat; uitspraak over ineediende schetsplan- nen raadhuisbouw.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 6