Alg erijnse rebellen niet Parijs naar Peking geefi Quemoy op even dagen rusi De man MAANDAG 27 OKTOBER 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 de excellente goud-gele Virginia-shag van Douwe Egberts! plastic tabakszak! (Advertentie) De Gaulle's aanbod afgewezen 4 De Algerijnse rebellenregering heeft het voorstel van premier de Gaulle om vredesonderhandelingen te voeren verworpen. Volgens Fer- hat Abbas, de premier van de op standelingenregering, komt het plan van de Gaulle erop neer dat de re bellen zich onvoorwaardelijk moeten overgeven. Ook willen de opstande lingen niet onderhandelen in Frank rijk de Gaulle had hun afgevaar digden een vrijgeleide naar Parijs aangeboden maar in een neutraal land. De minister van Voorlichting van de „Vrije Algerijnse regering" zei, dat zün regering wel wil onderhan delen met de Gaulle, maar niet op de voorwaarden, die hij thans -heeft ge- «teld. De Gaulle had voorgesteld De mijnramp in Nw. Schotland Er bevinden zich nog steeds 77 mijnwerkers in de mijn te Springhill (Nieuw-Schotland, in Canada), die zoals bekend de vorige week instort te. Tot nu toe heeft men 16 lijken naar boven gebracht. Een groep Canadese zakenlieden maakte zondagavond bekend, dat ze zal trachten een miljoen dollar bij een te brengen voor een rampen fonds. Men wil daartoe op zondag 2 november een speciale radio- en te levisieuitzending houden en hoopt het geld in één avond bij elkaar te krijgen. Ijzererts aan de Zuidpool Russische geleerden hebben de ontdekking bekendgemaakt van rijke aderen met uitstekend ijzererts in het Zuidpoolgebied, aldus meldt de New York Times" zondag. Deze ontdekking is vermeld in een Rus sisch tijdschrift, dat te New York is ontvangen. De Russen hebben onderzoekingen verricht in het gebied tussen de Ja panse basis in Koningin-Maudland tot bijna aan de bergen van Victo- rialand, waar Amerikaanse en Nieuw-Zeelandse geleerden werk zaam zijn geweest. De juiste ligging van de ertsade ren zijn niet meegedeeld. eerst een wapenstilstand te sluiten en vervolgens vredesonderhandelin gen te beginnen. De weigering van de rebellen heeft op functionarissen van de Gaulles bureau in Parijs weinig in druk gemaakt. Men is van mening dat de politiek van de generaal in zake Algerije niet afhankelijk is van de houding van de rebellenleiders, die buiten Algerije vertoeven. Minister van Staat Mollet ver klaarde gisteren op een vergadering van socialisten in Puteaux: „Het Algerijnse bevrijdingsfront heeft een tactische vergissing begaan, die als een daad van waanzin kan worden beschouwd. Dit schijnt erop te wij zen, dfit de extreme vleugel onder zijn rangen de overhand heeft ge kregen". Buigen, Gomoelka! De Sowjet-premier Chroesjtsjef heeft zaterdagavond aan een diner in het Kremlin ter ere van een Poolse delegatie onder leiding van Gomoelka verklaard, dat „alle machinaties van de imperialisten gedoemd zgn te fa len, omdat het socialistische kamp sterk en onwankelbaar is als nooit te voren." Hij legde er de nadruk op, dat men het socialisme en communisme niet alleen kan opbouwen, „afgezonderd van gelijkgezinde volken in andere landen." Chroesjtsjef doelde hiermede ken nelijk op de onafhankelijke houding die Joegoslavië onder maarschalk Tito aanneemt. Gomoelka, die zelf jarenlang als „Titoïst" gevangen heeft gezeten, zei in zijn antwoordrede, dat het Poolse volk begrijpt, dat zijn veiligheid, vrede en mogelijkheid om scheppende werk te verrichten afhangt van zijn eensgezindheid met het gehele socia listische kamp en vooral van het bondgenootschap en de vriendschap met de Sowjet-Unie. Pasternak's Nobelprijs Boris Pasternak, de Russische schrijver die dit jaar de Nobelprijs voor letterkunde heeft gekregen, heeft in een telegram aan de Zweed se academi zijn dank voor deze on derscheiding uitgesproken. Het telegram van Pasternak was in het Engels gespeld, het luidde: „On eindig dankbaar, getroffen, trots, verbaasd, verlegen", zo heeft de se cretaris van de Zweedse academie, dr. Oesterling, zaterdagmiddag in Stockholm bekendgemaakt. De oude, vooraanstaande Sowjet-journalist Zaslawski schreef zondag in de „Prawda": „Slaafse dienaren van de grote bourgeoisie hebben Pasternak met de Nobelprijs bekroond". Volgens Zaslawski is „Dr. Zjiwa- go" een „soort reactionaire journalis tiek van laag gehalte, dat als een li terair werk is gebracht". Kernwapenproeven Boven de Amerikaanse proefter- reinen in de Sierra Nevada zijn zon dag twee kernwapens aan plastic ballonnen tot ontploffing gebracht. De twee ontploffingen hadden plaats met een tussenpauze van 6 uur. De Amerikaanse commissie voor atoomenergie heeft zaterdag bekend gemaakt opnieuw een proefontplof- fing van een Russische kernwapen te hebben vastgesteld. Dit is de veer tiende sedert 30 september, toen de Russen met hun nieuwe reeks proe ven begonnen. Menslievendheid om de andere dag De minister van defensie van communistisch China heeft zaterdag bekendgemaakt, dat hij order heeft gegeven, het vliegveld, de kaden en het strand van Quemoy, alsmede schepen in de baai van Liaolo op even dagen niet te beschieten, zodat de bevolking van de eilanden voor de Chinese kust voldoende voorra den kunnen krijgen. In een boodschap aan de bevolking •van Formosa zei de minister, dat een voorwaarde voor de opschorting van de beschieting op even dagen was, dat Amerikaanse oorlogsschepen niet meer de nationalistisch-Chinese be voorradingsvaartuigen escorteren. De minister voegde hieraan toe, dat er niet noodzakelijkerwijze op on even dagen granaten op de kust- eilanden zouden worden afgescho ten. De helft van elke maand zou in elk geval vrij zijn voor transport van voorraden naar de eilanden, Psychologische oorlogvoering. Amerikaanse deskundigen zien de nieuwe bekendmaking als een deel van de psychologische oorlogvoering, waarmee Peking hoopt een breuk tussen de nationalistische bevolking en Tsjang Kai Sjek teweeg te bren gen. Voorts wil Peking, door een „dienstregeling" voor de bombarde menten bekend te maken, tonen, dat het de toestand volledig beheerst, zo menen zij. Overigens merkte men zaterdag in Washington op, dat de communisten op 6 oktober hadden verklaard de beschieting te staken om „humanitaire redenen". Nu schijnen zij „alleen maar om de an dere dag humanitair te willen zijn", zo voegde men hieraan toe. Warschau is er ook nog. Men zou intussen helemaal verge ten, dat er nog Amerikaans-Chinese besprekingen gaande zijn te War schau. Ambassadeur Wang Ping Nan van communistisch China en ambas sadeur Jacob Beam van de VS heb ben zaterdag te Warschau hun ne gende gesprek over de crisis in de Straat van Formosa gehad. Het overleg zal zeven november worden voortgezet. Weg uit 't Morgenland Het eerste contingent Britse val- sohermtroepen uit Jordanië is zater dag op Cyprus aangekomen. De Amerikanen hebben inmiddels de terugtrekking van hun strijd krachten uit Libanon voltooid. Vlak vóór Conclaaf overleden Kardinaal Edward Mooney, de 76- Jarige aartsbisschop van Detroit in Ie V.S., is zaterdag te Rome plotse ling overleden, een uur voordat hij aan 't Conclaaf zou deelnemen voor het kiezen van een nieuwe Paus. De kardinaal had zaterdagochtend de bijeenkomst in de Sint Pieter ter voorbereiding van het Conclaaf bij gewoond. Hij zou juist na het mid dagmaal een korte rust nemen in het Noord-Amerikaanse college, toen hij door een hartaanval werd getroffen waaraan hij vrijwel onmiddellijk be zweek. Door zijn dood werd het aantal deelnemers aan het Conclaaf tot 51 verminderd, nl, zeventien Italiaanse kardinalen en 34 niet-Italianen, on der wie de twee overgebleven Ame rikaanse kardinalen, aartsbisschop Spellman van New York en aartsbis schop Mclntyre van Los Angeles. Kardinaal Mooney was aartsbis schop van Detroit sinds in 1937 dit aartsbisdom werd ingesteld. In 1946 werd hij kardinaal. Jacob Malik ging ter kerke De Sowjet-ambassadeur te Londen, Jacob Malik, was onder de talrijke aanwezigen bij de H. Mis. die op vrijdag j.L de Dag der Verenigde Naties, in de kathedraal van West- minster werd opgedragen. De Engelse katholieke organisatie van leken, „Het zwaard van de Hei lige Geest" had uitnodigingen gezon den aan alle leden van het corps di plomatique. De predikant was de be kende pater C. Christi s.j.N Het on derwerp van de preek was het sae- cularisme. Hei inbreken ging al ie gemakkelijk Zondagmiddag kwam een afde lingschef van de bandenhandel J. V. aan de Willingenstraat te Rotterdam eens kijken, of alles in het magazijn nog in orde was. Tot zijn verbazing zag hy een man uit het gebouw ko men en wegvluchten. Hij belde onmiddellijk de politie op, die met een overvalwagen arri veerde en het hele gebied, dat een schiereiland vormt, afzette. Urenlang bleef men zoeken, omdat inmiddels gebleken was, dat er een inbraak was gepleegd en er 300 ball points, verscheidene spanningmeters en post- en rentezegels voor een waarde van honderden guldens wa ren verdwenen. Eerst een uur later kwam een bur ger zich melden, dat een man zich schuil hield onder een aanlegsteiger Toen was de arrestatie spoedig ver richt. Men had te doen met de 49-jarige zeeman M. G. van D., die al enige weken een zwervend bestaan leidt. In de nacht van zaterdag op zondag had hij reeds zijn slag geslagen en omdat het zo gemakkelijk was gegaan vond hij het nodig deze middag terug te keren om de buit te vergroten. Hij was nog in het bezit van 26 ball points. Hei wachien duurde ie lang Twee gedetineerden van de jeugd gevangenis te Zutphen, afkomstig uit Amsterdam en Deventer, hebben zondagavond, omstreeks acht uur kans gezien om uit te breken. Hoe wel er aanstonds na de ontdekking uitgebreide maatregelen genomen werden, mocht de politie tot nog tor geen effect sorteren. De manier, waarop de twee ontsnapt zijn, is nog niet precies bekend. 500STE STUDENT AAN T. H. TE EINDHOVEN Aan de Technische Hogeschool Eindhoven is de 500ste student inge schreven. Het is H. J. Kreuger uit Hilversum, die zich liet inschrijven voor de afdeling werktuigbouw kunde. Door de dood aan Conclaaf onürokken Een recente opname van Edward kardinaal Mooney, aartsbisschop van de Amerikaanse stad Detroit, die zaterdag op 76-jarige leeftijd in Rome ia over leden. Kath. beroepskeuzebureaux zullen werk moeien sfaken Als regering niei hoger subsidieert Na een studiedag in de Deventer schouwburg op zaterdagmiddag, heeft de stichting katholiek pedagogische beroepskeuze voorlichting voor de bisdommen Utrecht en Grpningen een telegram aan minister Suurhoff ge zonden, waarin wordt meegedeeld, dat inden vóór 1 januari 1959 de sub sldie voor de particuliere beroeps- keuzebureax niet in beduidende „ZEELAND" SLEEPT EILAND OVER OCEANEN Voor de tweede maal zal een Ne derlandse zeesleepboot een olieboor eiland over de grote afstand var, ruim 18.000 km van de Verenigde Staten naar de Perzische Golf slepen. Voor de reis met het tweede eiland" van 35 x 31 x 31 meter is de sleepboot „Zeeland" van Wijsmuller onder commando van kapitein F. do Jong op 2 oktober j.l. uit IJmuiden vertrokxen. Het gevaarte, dat 26 meter boven de zeespiegel uitsteekt zal over zes oceanen en zeeën worden getrokken; de Golf van Mexico, de Atlantische Oceaan, de Middellandse Zee, het Suez-kanaal, de Rode Zee. de Indi sche Oceaan en de Perzische Golf. PROF. DR F. C. GERRETSON (GEERTEN GOS8AERT) OVERLEDEN In de nacht van zondag op maan dag is in het stads- en academische ziekenhuis te Utrecht prof. dr F. C, Gerretson overleden. Hij is 74 jaar geworden. Prof. Gerretson was oud-hoogle raar in de koloniale en constitutio nele geschiedenis aan de rijksuniver- siteit te Utrecht en oud-lid van de Eerste Kamer. De overledene verwierf zich ook bekendheid als Geerten Gossaert. onder welk pseudoniem hij de dicht bundel „Experimenten" publiseerde mate wordt verhoogd, meerdere ka tholieke beroepskeuzebureaus noodge dwongen hun arbeid zullen moeten staken. Hieraan werd het verzoek gekop peld op korte termijn voorzieningen te treffen ter voorkoming van deze maatregel. Volgens de discussies op de studie dag is het komen vast te staan dat zowel katholieke als protestants- christelijke bureaus na I januari hun werk zullen moeten staken als er geen wijziging komt in de subsidiëring. Bij de lagere overheidsorganen zou men wel meerdere steun kunnen ver krijgen als het rijk een ander stand punt innam en de bureaus een ho gere subsidiëring toestond, aldus werd verklaard. De heer Jos Zwanikken uitte pro test tegen het standpunt van de lan delijke overheid, die in haar subsidie politiek de rijksbureaus volledig be taalt, terwijl de particuliere bureaus slechts een bescheiden subsidie ont vangen. Ook in 'deze kwestie moet de grondwettelijke vrijheid niet alleen in naam, maar ook metterdaad bele den worden, aldus de heer Zwanik ken. Opsporing verzocht De groepscommandant der Rijks politie te Noordwijkerhout maakt be kend, dat op zondag 26 oktober 1958 te omstreeks 14.30 uur op de Zilker- dulnweg te Noordwijkerhout een bromfietser werd aangereden door een achterop rijdend groen-blauw ge kleurd volkswagenbusje of een be stelauto. De bromfietser werd daar bij zwaar gewond, De auto reed door in de richting Noordwijk. De bestuur der van de voormelde auto en eventuele getuigen van het ongeval wordt verzocht, zich in verbinding te stellen met voornoemde groepscom mandant, telefonisch te bereiken on der nr. 02533, abonnénummer 262 of mot de politie in zyn of haar woon- of verblijfplaats. door A. J. CRONIN 10) Bij het krieken van de dag stond Joe op en pakte zün valies, krabbelde haastig een briefje waarin hij schreef dat dringende zaken hem opeisten, en verliet toen up zijn lenen het huis Heel de weg naar het station kwelde hem de herinnering aan Irene's half- beschroomde glimlach, maa toen hy eenmaal in de trein zat, slaakte hij een zucht van verlichting. Om vier uur 's middags bereikte fiij Tynecastle belde onmiddellijk om zijn wagen en reed regelrecht naar Sam Netley'6 boerderij. Belle stond, in haar mouw- schort, jn de smetteloze keuken en maakte toebereidselen voor de thee maaltijd. Joe snoof met welbehagen de rü*e keur van bloedbeuling op. Hij stevende op Belle af en sloeg zon der omhaal zijn armen om haar heen. die geen geld kon uitgeven „Zeg meid", zei hij, „jij en ik gaan trouwen". Zij trouwden de week na de vol tooiing van het nieuwe kantoor, een onderneming die Joe netto 3750 pond opleverde iets minder dan hij be rekend had, want hU had zijr. stenen op een stijgende markt moeten ko pen, maar niettemin een som, die er zijn mocht. Ze raakten een huwe lijksreis van een week naar een oud familie-hotel in Blackpool, en of schoon Joe zich min of mee -• bezorgd had gemaakt, hoe Belle zich zou ge dragen, werd hij spoeuig gerustge steld, Zij kleedde zien stemmig, toon de aanpassingsvermogen in Houding en manieren en wist, wanneer te zwijgen. Koude drukte was haar vreemd, maar niettemin wist ze haar weetje en meermalen deed ze Joe 's avonds op Sun kamer gnuiven door een nuchtere opmerking die de een of andere opschepperige of aanmati gende medegast gold. Het was Belles gezond verstand dat Joe ervan deed afzien, in Sam's oude huis by de opslagplaatsen te trekken. Ze wierp op, dat het niet paste bij zijn nieuwe positie in het zakenleven; bovendien wilde ze be tere waterleiding en een moderne keuken. Dus kochten zij een villa met acht vertrekken, een, die Joe zelf ge bouwd had en, met al het zelfver trouwen van iemand die weet dat hü thuis een betrouwbare en zuinige partner achter zich heeft, wierp Joe zich met eens zo veel vuur op zyn zaken. HIJ gold thans in de streek als een uitnemende touwe. en aannemer. Hij zocht geen artistieke bevrediging in zijn werk; het was een practische on derneming, een middel tot een doel, niet meer. In de jaren die volgden, ging het hem voor de wind. Zoals ik al zei, was hij een aangename kerel die ge makkelijk vrienden maakte. In te genstelling tot arme George Grigson, wiens zelfbewustheid onwillekeurig tot verzet geprikkeld had, bezat Joe door zijn kalme beminnelijkheid wei nig vijanden. Men vertrouwde hem spoedig nieuwe opdrachten toe. Meer en meer rees zijn ster. Toch, al namen g^jn zaken een steeds groter vlucht, was nooit een karweitje Joe te min. Hij hield een jaar jonge architecten volop bezig met zijn lcle nere objecten. En wan neer een van zijn minder welvaren buren langs kwam lopen en hem, nogal aarzelend, vroeg om een garage van vjjfti pond in zijn tuin te zetten, dan sloeg Joe hem op de schouder en maakte een voordelig zaakje. Winst, al was het maar vijf pond, bleef altijd winst. Joe had het zo druk dat hü, be halve misschien een enkele, zeldzame vrlie dag, zich geen vacantia kon Sunnen. Gedurende die tijd werden em tot zijn grote vreugde twee zoons geboren en ofschoon hij hen 's zomers met Belle naar zee stuurde, had hij zelden gelegenheid hen te vergezellen. „Volgend :aar", zei hij dan, met zijn vermoeide glimlach, wanneer zij bedelden of l.ij ook kwam. Maar als het volgend Jaar kwam, dan werd hü meestal weer door een andere zaak in beslag ge nomen, Het was werkelijk jammer, want Joe had nu weinig ontspanning. Hij at buitengewoon matig, dronk of rookte zelden en bezocht bijna nooit de Club, Evenmin deed hü aan vissen of, zoals Sam, die een eerste klas jager op klein wild was geworden, aan jagen. Het werd een hele opgave, hem naar de kleermaker te krijgen Dan placht hü schertsend tegen Belle te beweren: „iemand als ik kan zich veroorloven, oude kleren te dragen". En dan voegde hü er aan toe, terwijl hü zün arm om haar middel vlijde: „Ik ben evenveel op ze gesteld als op m'n ouwetje". Ja, telkens weer moest hij met voldoening erkennen, dat hij zich niet vergist had door Bf»lle te trou wen ze mocht dan niet opwindend zUn; ze was spaarzaam, niet veel eisend en verstandig. NatuurHjk hield ze niet hardnekkig vast aan haar vroegere sobere levcnswüze. Ze had nu een meid voor het v/erk in huis en eens in w'e week een vrouw voor de was. Ze kleedde de kinderen warm en degelijk. Haar eigen gar derobe bevatte een mooie zwarte japon voor de diners en officiële ge legenheden, waartoe zij en Joe af en toe werden uitgenodigd. Maar ze breide nog altüa sokken voor Joe en haar Jongens, kookte smakelijke schotels, dokterde over hen als ze ziek waren en papte hun verkoud heden weg. Behalve een nieuw elek trisch strijküzer of 'n moderne was machine had ze Joe nog nooit in haar leven om iets gevraagd. Vaak becij ferde hü °P zün studeerkamer dat ze zyn huishouden dreef en goed dreef op minder dan 500 pond per jaar. En hij maakte er jaarlijks ge middeld vijftienduizend. Op haar vyf-en-dertigste verjaar dag, in een opwellende tederheid, naderde hij haar terwijl ze zat te breien en liet dramatisch een kra kend papier op haar schoot vallen Het was een obligatie van de stad Tynecastle voor duizend pond. „Voor jou, kindje", zei hy ont roerd. „Je boni hei meer dan hon derd keer wanro". Ze bekeek het stuk kalm en gaf hot hem terug, „Wat zou ik daarmee moeten doen? Berg het in je brand kast op, beste man, bij alle andere". Hy stond als versteend, zijn oren niet gelovend, Toen kuste ny haar nog tederder dan eerst. Wat een vrouw! Om zijn geweten te sussen dat hij het stuk had teruggenomen, opende hij een spaarrekening voor elk van de jongens. Nu ze groter wer den en respectievelijk zes en acht jaar waren, werd het tijd dat ze de waarde van geld leerden beseffen. Wordt vervolgd.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 5