2>e Conclaaf kwam nog niet tot 'n Pauskeuze Rooksignaal gaf tweemaal aanleiding tot verwarring Personenauto boorde zich in zwenkende vrachtwagen Vijf doden, een zwaargewonde op rijksweg bij Delft MAANDAG 27 OKTOBER 1958 50ste JAARGANG No. 14546 Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Hoofdredacteur L. C. J ROOZEN Telefoon; Directie. Abonnem., Drukkerij 20935; Red. 20015, 25594; Advertent. BUREAUX: PAPENGRACHT 32 20826. Giro 103003 Abonnemenspr. f 0.59 p.w., f 2.55 p.mnd., f 7.50 p. kwart. Franco p.p. 8.Advert.: 17 ct p. m.m. Telefoontjes f 1 Zelfs Radio Vaficana hield vol, daf er een Paus gekozen was De een-en-vijftig kardinalen, die zaterdagnamiddag in Conclaaf bijeen zijn gekomen, zijn in de tot nu toe gehouden stemmingen nog niet tot de verkie zing van een nieuwe Paus waarvoor een meerderheid van twee-derde plus een vereist is gekomen. Wel is gisteren tot tweemaal toe, na de twee stemronden van des ochtends en die van des middags, grote verwar ring veroorzaakt doordat er, in strijd met de bedoeling, witte rook inplaats van zwarte opsteeg uit de pijp boven het dak van de Sixtijnse kapel, toen in het daarbinnen geplaatste kacheltje de stempapieren werden verbrand. Volgens traditie wordt aan de stembriefjes, wanneer de stemming niet tot resultaat heeft geleid, wat vochtig stroo toegevoegd waardoor de rook zwart wordt. Er was bericht, dat men ditmaal, om geen risico te lopen, ook een bepaalde chemische stof mee zou verbranden, omdat het ook in het verle den als is voorgekomen, dat de rook ondanks het toegevoegde stroo niet dadelijk zwart was. Zondagochtend zowel als zondagmiddag kondigde de Vaticaanse radio, tengevolge van de misleiding door de rook, aanvankelijk aan dat er een nieuwe Paus was gekozen. Ook in de berichtgeving van de perscorrespon denten ontstond begrijpelijkerwijze grote verwarring, evenals onder de tienduizenden, die buiten het Conclaafcomplex op het rooksignaal stonden te wachten. witte rook uit de pijp grauw werd en tenslotte duidelijk zwart, maakte de opgetogenheid van de menigte plaats voor duidelijke teleurstelling. Toen de Vaticaanse radio zondag avond tenslotte meedeelde, dat er een misverstand in het spel was en dat er nog geen Paus was gekozen, ging het op de schoorsteenpijp van de Sixtijnse kapel gerichte licht, dat klaarblijkelijk van binnen uit be- Geen contact met het Conclaaf. Daar geen contact met de in het de aandacht te trekken van een der- genen, die zich binnen het Conclaaf bevonden, door te roepen door de „draaitrommels" via welke op gezet te tijdstippen het noodzakelijke con tact met de buitenwereld plaats vindt. Maandagochtend (de „trom mels" gaan om negen uur open) zou men de deelnemers aan het Con claaf zeker van de verwarrende gang van zaken op de hoogte stellen. Overal in Italië waren reeds, op de voorbarige berichten over de ver kiezing van een Paus, de klokken begonnen te luiden. De „Fumata", het rooksignaal, is één van de bekendste tradities in Rome. Het gebruik ervan bij de Pauskeuze dateert van het begin der dertiende eeuw, maar voordien was het reeds in zwang bü de verkiezing van raden in Italiaanse steden, toen ook alle stempapieren werden ver brand om het verloop van de stem ming geheim te doen blijven. Er waren zaterdag, voor het begin van het Conclaaf, twee-en-vijftig kardinalen in Rome aanwezig. Van de Hongaarse kardinaal Mindszenty en de Zuidslavische kardinaal Stepi- nac was bekend dat zij niet naar Ro me konden komen. Kardinaal Co- stantini was kortgeleden gestorven. Zaterdag, een uur voordat het Con claaf begon, overleed plotseling te nam men het feit, dat er na een half uur nog geen aankondiging van ver diend werd, uit. De omroeper van j kiezing van een Paus was gedaan if-*!WM 1 tenslotte aan als teken dat de stem ming nog geen resultaat had gehad. Prins Chigi zou nog gepoogd hebben Conclaaf verzameluen mogelijk was,1 Rome de 76-jarige kardinaal Edward radio-Vaticana zei: „Wij moeten wel tot de conclusie komen, dat er nog geen Paus gekozen is", waarop de uitzending meteen werd afgebroken. De omroeper, de bekende pater Pel- legrino, had bijna tot het laatst toe volgehouden, dat de bekendmaking van de naam van de nieuwe Paus op handen was. Na de twee ochtendstemmingen, toen de aanvankelijk uit de pijp op stijgende rook wit was, verklaarde de Vaticaanse omroeper: „Dat is iets heel bijzonders. De nieuwe Paus is bij de eerste stemming gekozen". De menigte op het Sint-Pietersplein be gon te juichen, maar de stemming sloeg om, toen er in de plaats van de witte rookkolom een onmiskenbaar zv/arte tegen het blauw van de hemel verscheen. Voor de tweede maal. Hetzelfde gebeurde zondag in de vooravond, na het tweede tweetal stemmingen. Ditmaal was het rook signaal echter niet zo goed te onder scheiden in de schemering. Maar de Vaticaanse radio hield een half uur lang vol, dat er witte rook uit de pijp was opgestegen. Prins Chigi, de maarschalk van het Conclaaf, en mgr. Callori di Vignale, de gouver neur van het Conclaaf, hadden zich reeds naar de ingang van het Borgia- hof begeven in de verwachting, dat zij binnengelaten zouden worden. De Palatijnse garde kreeg order zich ge reed te houden om naar het Sint Pie tersplein te gaan voor het brengen van het militaire eresaluut aan de nieuwe Paus, die men in de loggia van de basiliek dacht te zullen zien verschijnen. Lang duurde de onze kerheid. Men verwachtte van het ene ogenblik op het andere het licht de loggia, boven de ingang van de'zijn acht maanden oude zoontje wa- Sint Pieter, te zullen zien aangaan, ren onmiddellijk dood. Mevrouw Mooney, aartsbisschop van Detroit in de Verenigde Staten. Daardoor werd het aantal huidige kardinalen tot 53 teruggebracht. Om voltallig te zijn moet het college van kardinalen zeventig leden tellen. Kardinaal Canali ziek? Volgens nog niet bevestigende be richten uit het Vaticaan zou kardi naal Canali in het Conclaat ziek ge worden zijn. Kardinaal Canali, groot- poenitenciër der Kerk, is 84 jaar oud. VANMORGEN ZWARTE ROOK Blijkens het rooksignaal waren de 51 kardinalen er ook vanochtend nog niet in geslaagd een nieuwe Paus kiezen. Om 11.09 uur kringelde een zwarte rook uit de kleine schoorsteen boven het gedeelte van het Vaticaan waar het Conclaaf wordt gehouden. Zorgen fakkels voor de rook? Radio Vaticaan belooft zekerheid Vanmorgen zijn er twee kisten met rookfakkels in het Vaticaan aange komen. Zij zijn afkomstig van een vuurwerkfabriek op 80 km ten zui den van Rome. De fakkels werden eveneens via het draailoket in de ruimte gebracht waar het Conclaaf wordt gehouden. Een commentator van radio-Vati- caanstad heeft verontschuldigingen aangeboden voor de verwarring, die zondag is veroorzaakt door de twee bekendmakingen dat er een nieuwe paus gekozen was. Zoals bekend is deze vergissing gemaakt op grond van de witte rook die opsteeg uit het schoorsteenje van de Sixtijnse kapel. „Wij kunnen onze luisteraars ver zekeren, dat wij niet meer zullen meedelen dat er een Paus is geko zen, voordat wij een definitieve be vestiging hebben ontvangen", aldus de commentator. De eerste rook vergiste zich Twee jonge gezinnen Vijf personen kwamen om het le ven en een werd ernstig gewond bij een vreselijk ongeluk dat zich zater dagavond heeft voorgedaan op Rijks weg no. 13 tussen Delft en Overschie. Een vrachtwagen uit de richting Rotterdam zwenkte plotseling naar links 'en kwam dwars op de linker-, weghelft met zijn neus in de berm heg tot stilstand. Een personenauto uit Den Haag reed met volle vaart op de met vijf ton bloedmeel beladen vrachtwagen in en vloog volkomen vernield in brand. In de personenauto bevonden zich zes personen, twee jonge gezinnen uit Den Haag. De 35-jarige loodgieter M. Baptist, die de wagen bestuurde, overleed op weg naar het ziekenhuis. Zijn 24-jarige vrouw en hun twee jaar oude zoontje waren onmiddel- j lijk dood. De heer F. Kok (22) en -7Ïin QnVit maanripn fllldp znnntif» wa- maar de kardinaal, dië het feit van de verkiezing aan het volk zou moe ten komen meedelen, verscheen niet. Langzamerhand begon men te aan vaarden, dat er opnieuw sprake was van een misverstand. Toen de eerste KokHullerman is ernstig gewond naar het ziekenhuis te Delft ver voerd. Voor haar leven wordt ge vreesd. Een politieman, bezig met het ber- brande ongelukswagen. Onverklaarbaar De chauffeur van de vrachtwagen was de 20-jarige militair Van Veld hoven uit Monster. Hij kwam even als zijn broer, die naast hem zat, met de schrik vrij. Beiden wisten geen verklaring te geven van het feit dat de vrachtwagen de weg is over ge schoten. Omdat de chauffeur een mi litair is, is het onderzoek in handen van de Koninklijke Marechaussee. Van Veldhoven reed in de vrachtwa gen van zijn vader. De twee mannen zaten voorin de rampzalige auto, de twee vrouwen en kinderen op de achterbank. Door de botsing is de wagen volkomen uitge brand, daar hij de benzinetank van de vrachtwagen openscheurde en de uitstromende benzine onmiddellijk vlam vatte. De brandweer heeft een uur nodig gehad om het vuur te blus sen. De slachtoffers waren door de enorme klap uit de wagen geslingerd Over de kop Een derde auto schampte de wrak stukken. De wagen reed nog honderd meter door. De inzittende heer-en zijn zoontje werden slechts licht ge wond door wat glassplinters. Een dame uit Den Haag remde schielijk om de ravage te ontwijken. Haar auto slipte en vloog over de kop. Hoewel het voertuig zwaar bescha digd was, kwam de bestuurster er met een zenuwschok af. De politie zette de plaats van het ongeval onmiddellijk af. Het verkeer werd omgeleid. Het verkeer Den Haag-Rotterdam werd tijdelijk door Delft en over de oude R'damseweg geloodst. Het was in Delft ontzettend druk. De 25-jarige motorrijder C. J. ■Euijgrok uit Pijnacker kwam met zijn verloofde op de duo op de Vrij- baanseweg te Delft te vallen en werd door een vrachtwagen met aanhang overreden. Hij was op slag dood. Nog meer ongelukken tijdens het weekend J.l. zaterdag kan voor het verkeer in Nederland wel als een rampdag worden beschouwd. Van verscheidene plaatsen in ons land kwamen mel dingen van dodelijke verkeersonge lukken binnen. Op deze plaats en el ders in dit blad is deze droeve lijst afgedrukt. Zaterdagmiddag is op de Witten- burgergracht de 12-jarige T. A. Jon ker uit Amsterdam, toen hij met zijn fiets naar links uitweek, aangereden door een bus van het gemeentelijk vervoerbedrijf. De jongen was op slag dood. Op de kruising Johannes Vermeer- plein-Johannes Vermeerstraat werd een scooter aangereden door een vrachtauto. De duopassagier op de scooter, de 62-jarige mevrouw H. Zwart uit Amsterdam kwam hierbij om het leven. De bestuurder van de scooter werd licht gewond. Vermoe delijk heeft de vrachtauto geen voor rang verleend. Op de Stationsweg te Woudenberg is zaterdagavond de 19-jarige motor rijder G. W. van Gulpen uit Maarn op een vrachtauto, bestuurd door de heer Van der D. uit Woudenberg ge botst en op slag gedood. De oorzaak van het ongeval is onbekend. Zondagnacht half drie reed een volkswagen komende uit de richting Amersfoort op de rijksweg door de gemeente Soest. In de auto waren gezeten de 23-jarige A. J. C. S. uit Baarn en de 21-jarige mej. G. C. v. D. uit Amersfoort, die hoewel niet in het bezit van een rijbewijs, de wagen bestuurde. De auto reed tegen een verkeers bord en botste hierdoor tegen een boom, waardoor de auto omsloeg en van de weg schoof. Beide personen werden uit de auto geslingerd en gedood. Zij waren ongehuwd. Onder Oerle, gemeente Veldhoven, is de 39-jarige landbouwer uit Oor schot, J. Machielse, op zijn motor rijwiel tegen een boom gereden door een niet opgehelderde oorzaak. M. was direct dood. Zijn vrouw, die op de duo zat, kreeg zeer ernstige ver wondingen en werd naar het zieken huis in Eindhoven vervoerd. Het echtpaar had vier kinderen. In Rome zijn de kardinalen in het Conclaaf bijeen voor het kiezen van een nieuwe Paus. Foto: de wachtende menigte, lachend en wuivend op het plein bij de Sixtijnse kapel in Vaticaanstad. Uit de schoorsteen van de kapel komt zwarte rook om aan te geven dat een stemming nog geen Paus heeft opgeleverd. Bisschop vrijgesproken De bisschop van Prado, mgr. Pletro Fiordelli, Is zaterdag vrijgesproken door het hof van beroep in Florence van een beschuldiging wegens las ter, waarvoor hij door een gewone rechter was veroordeeld tot een boe te van 40.000 lire. Mgr. Fiodelli was niet voor het oordeeld, omdat hij een jong echt paar, dat demonstratief alleen voor de wet was getrouwd, vanaf de kansel „openbare zondaars", die „in schan delijk concubinaat leven", had laten noemen. De bischop heeft verklaard, dat hij hiertoe het recht had, omdat de kerkelijke wet alleen huwelijken er kent, die in de kerk zijn ingezegend. Het hof van beroep was van mening, dat de beschuldiging geen misdrijf was. Het echtpaar, dat de aanklacht had ingediend, de slager Mauro Bellandi en zijn echtgenote, zullen de kosten van het proces moeten betalen. Mgr. Giordelli was niet voor het hof van beroep verschenen. Hij was ook bij de behandeling voor het ge wone gerechtshof weggebleven. In Italië had het feit, dat een bisschop voor een wereldlijke rechter was ge daagd, veel opzien gebaard. Alle soorten „U9ICA" matrassen uit voorraad leverbaar bij: N.V. Textielhandel ADR. v. OOY Jr, Breestraat 39 Leiden (Advertentie) Dit nummer bestaat uit 10 pagina's ex/ Pp/ Plaatselijk mist Het centrum van een groot hoge- drukgebied, dat het weer in West- Europa nu reeds meer dan 10 dagen beheerst, verplaatst zich nu lang zaam naar Midden-Europa. In het hogedrukgebied komt op vele plaatsen, vooral in de nacht en ochtend, mist voor. Op de oceaan trekken langs de flank van het hoge drukgebied voortdurend storingen via IJsland naar Noorwegen en ver volgens naar Midden-Rusland. De invloed van deze storingen breidt zich, naarmate het hogedruk gebied zich verder in zuidoostelijke richting verplaatst, geleidelijk meer over de Britse eilanden uit, hetgeen tot gevolg zal hebben, dat er in ons land enige wind komt uit zuidelijke richtingen. (Opgemaakt te 11.15 uur. Gel dig van maandagavond tot dins dagavond). RUSTIG WEER Overwegend droog weer met plaatselijk mist of laaghangen de bewolking. Meest zwakke wind uit zuidelijke richtingen. Dezelfde of iets lagere tempera turen. 26 okt. zon op 07.22; onder 17.25; maan op 17.00; onder 06.01. Hoogwaterstanden 27 Okt. v.m. 3.15; n.m. 3.25. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luidden: weer temp. HELSINKI zwaar bew. 4 C. STOCKHOLM licht bew. 9 OSLO 10 KOPENHAGEN regen 12 ABERDEEN zwaar bew. 14 LONDEN geheel bew. 12 AMSTERDAM licht bew. 12 BRUSSEL mist 12 LUXEMBURG onbewolkt 9 PARUS geheel bew. 14 BORDEAUX mist 13 GRENOBLE geheel bew. 10 NICE onbewolkt 12 BERLIJN motregen 14 FRANKFORT zwaar bew. 13 MüNCHEN mist 6 ZüRICH motregen 6 C-ENèVE geheel bew. 8 LOCARNO onbewolkt 18 WENEN licht bew. 11 INNSBRUCK geheel bew. 16 ROME onbev/olkt 23 AJACCIO motregen 21 MADRID 18 MALLORCA geheel bew. 19 ALGIERS *egen 18 Korreltje Sommige mensen hebben zo wei nig gevoel voor poëzie dat zij zelf ge dichten maken. (Otto Weiss).

Leidse Courant | 1958 | | pagina 1