1* De Zonnige Echtpaar Kalker-l'Amie Nieuwe Wetering in het goud Bedrijfsgeneeskunde in Kamer aangenomen Herenmode Tip 2 Paren-Verkoop1 Stretch Nylon ankiets Peek&Cloppenburg viste op televisie VRIJDAG 24 OKTOBER 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 8 In de loop der jaren hebben wjj ambtshalve reeds vele malen een bezoek mogen brengen aan een gouden bruids paar. Dit keer moesten wij hiervoor naar Nieuwe-Wetering en toen wij het huisje van het echtpaar A Kalker aan de Voorweg 89 be traden, bemerkten wij aan de rijke bloemen versiering overduidelijk dat wij aan het goede adres waren. Wij trof fen het dat juist deze dag de bruidsdagen waren ingegaan, want in de gezellige huiska mer was nu ook de rijke kinderschaar van het „gouden" paar aan wezig. Al was het de gouden bruidegom mischien niet aan te zien, hij heeft toch zijn hele leven hard moeten werken. Op zijn 78-jarige leeftijd mag hij beslist nog kras en vitaal genoemd worden. Op onze vraag, of hij nog moest werken, antwoordde hij: „gelukkig niet". Van jongsaf is hij in het boeronbedrijf werkzaam geweest, waarna nog 15 jaar in het grondbedrijf. „De laatste 13 jaar heb ik", aldus de heer Kalker, „in Drees wel mijn gemakkelijkste baas gekregen". Wel is hij nog werkzaam op zijn voor zijn eigen gebruik zijnde tuintje, terwijl hij door zijn jongens nogal eens als boodschappenjongen gebruikt wordt. Dit laatste werd er begrijpelijk gek scherend aan toegevoegd. Maar ook voor de dorpsgemeenschap Nieuwe Wetering is Arie Kalker geen be kende. Met ere mag hij genoemd worden als oprichter van het plaat selijk fanfarekorps. Voorts vierde hij onlangs zijn gouden jubileum als be- stuurslid bij de ijsclub „Willem Ba- rentz, terwijl hij ook zijn 25-jarig jubileum als lid van de landarbei- dersbond St. Deus Dedit mocht ge denken. Ook de bruid willen wij nog even in het gouden zonnetje zetten. Bij Van Nelle bestellen (Adv.) „Vreemde" hotelbouw op Terschelling Kamerlid sieli vragen Het lid der Tweede Kamer, de heer Van der Goes van Naters, heeft aan de ministers van binnenlandse zaken, bezitsvorming en publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie, van volkshuisves ting en bouwnijverheid, van land bouw, visserij en voedselvoorziening en van onderwijs, kunsten en weten schappen, o.a. aan de ministers ge vraagd, of het de ministers bekend is, dat te West-Terschelling door een oud-NSB'er met geld, dat uit niet- Nederlandse bron stamt, een hotel is gesticht met een capaciteit, welke ge lijk is aan die van alle andere op net eiland bestaande hotels tezamen, waarvan de omgangstaal niet Neder lands is, terwijl de als gasten aange trokken toeristen bijna allen niet- Nederlanders zijn? De heer Van der Goes van Naters zegt, dat er ver uitgewerkte plannen zijn in Hoorn op Terschelling een dergelijk hotel met zeer grote capa citeit voor hetzelfde niet-Nederland- se publiek te stichten. Er bestaat een plan in een verre staat van voorbereiding om op een nog ongerept gedeelte van Terschel ling in continubedrijf een „Kinder- heim" voor 2.000 niet-Nederlandse kinderen, met begeleiders, verpleeg sters, enz. te stichten, waarvan der halve de totale bevolking ongeveer tweederde van de gehele bevolking van het eiland zal uitmaken? Het Kamerlid vraagt welke maat regelen de ministers, hetzij ingevolge de gemeentewet, hetzij bij wege van planologische bescherming, hetzij op grond van het eigendomsrecht van de staat op een deel der bedreigde gronden, denken te nemen, opdat een planologisch en landschappelijk ver antwoorde bestemming van Tersche! ling niet verder gefrusteerd wordt? Van Nelle bestellen (Adv.) mijn geboorte werd ik Gijsbertha l'Amie genoemd, aldus de bruid. Ka pelaan J. v. Roode had haar enkele jaren geleden verteld, Gijsbertha maar een vreemde naam te vinden, omdat hem 'n heilige van dien naam niet bekend was. Blijkbaar heeft dit de bruid wel even dwars gezeten, want ze wilde er nu nog even haar hart over lucht. Merkwaardig is het wel te noemen dat de bruid vanaf haar geboorte steeds in hetzelfde huis heeft gewoond. Omdat zij nu 70 jaar oud is, geloven wij niet dat er veel mensen zijn die kunen zegen zo een lange reeks van jaren onder het zelfde dak vertoefd te hebben. Al is ze de laatste jaren niet meer zo best ter been, toch doet zij al het huishoudelijk werk, zoals wassen, koken enz. nog zelf. Ondeugend ver telde zij, dat zij eigenlijk njet veel op dit been mocht lopen, en dat als de dokter zijn visite kwam maken, zij zich wel eens moest haasten om in haar ruststoel te komen. Op zon dag gaat zij steeds bij haar zoon ach ter op de fiets naar de kerk, want als ze niet naar de kerk geweest is, dan is het net of het geen zondag ge weest is. Uit het huwelijk werden 14 kinderen geboren, waarvan nog 10 in leven, 45 kleinkinderen en 2 achterkleinkinderen vormen een rijk nageslacht. Van deze kleinkinderen zijn er drie op studie voor een gees telijke staat. Alleen de jongste doch ter is nog niet getrouwd, maar ook hier worden al plannen gemaakt. Bij dit gouden feest verkeren ook nog 2 kinderen in de bruidsdagen. Op 29 oktober a.s. is er een dochter 5 jaar getrouwd, terwijl de oudste dochter op 8 nov. 20 jaar getrouwd is. De feestdatum van het gouden paar is 12 november waarna de brui degom op 13 november 78 jaar wordt. De viering van dit gouden feest heeft plaats op zaterdag 15 november. Des morgens te 10 uur is in de parochie kerk Maria Presentatie de H. Mis uit dankbaarheid, waarna in hotel Heemskerk te Roelofarendsveen het gouden paar, omringd door de grote familiekring, het feest zal vieren. On getwijfeld zal het hun deze dag ook aan een bredere belangstelling niet ontbreken. Van Nelle bestellen (Adv.) PLEISTERPLAATSEN LANGS GROTE WEGEN Op een dezer dagen gehouden ver gadering van Horecabedrijven die als deelnemers bij de stichting „Les Rou tiers Europeens" zijn aangesloxen, zijn de door de minister van verkeer en waterstaat gestelde voorwaarden aan welke langs de grote wegen te stichten pleisterplaatsen moeten vol doen, „zeer ingrijpend" genoemd. De vergadering drong er bij het bestuur op aan om de reeds jaren lang lopende toestemming te verkrij gen voor het maken van parkeerter reinen in- en uitritten en dergelijke, ingewilligd te krijgen. Het bestuur heeft toegezegd zich hierover te be raden en overleg te plegen met rijks waterstaat. In de vergadering werd voorts me- gedeeld dat het bestuur zich in apr.'l j.l. tot de directeur-generaal van rijkswaterstaat heeft gewend met het verzoek, zo spoedig mogelijk een aanvang te maken met de werkzaam heden, welke verbonden zijn aan d>: vestiging van verschillende pleister plaatsen langs autosnelwegen. Het bestuur van de stichting heeft zich tot de directeur-generaal van rijkswaterstaat gewend over de in voering van meldingsborden langs de autosnelwegen voor het verkeer en vervoer, die, uit verkeersveiligheids- overwegingen, niet gebruikt behoren te worden voor reclames. Dit bord zou ter beschikking kunnen worden gesteld van exploitanten van pleis terplaatsen. Van Nelle bestellen (Adv.) VOORSCHOT OP PREMIE VOOR WONINGBOUW. De minister van Volkshuisvesting heeft de financiering van de particu liere woningbouw vergemakkelijkt. Zijn maatregel behelst, dat een voor schot kan worden verleend op een van rijkswege toegezegde premie voor woningbouw. Het voorschot bedraagt de helft van het premiebedrag. Het kan bij de gemeentebesturen worden aan gevraagd als de woningen glas- en waterdicht zijn. De Tweede Kamer heeft gistermid dag met 66 stemmen voor en 53 stem men tegen de verplichte instelling van de bedrijfsgeneeskundige dien sten goedgekeurd. Deze verplichtstel ling van die diensten is verwerkt in een wetsontwerp, dat wijzigingen be oogt van de veiligheidswet en de stu wadoorswet. Voor de wetswijziging stemden de PvdA, de AR, de CH en de communistische fracties. Tegen waren WD, KVP en SGP. Van Nelle bestellen (Adv.) Artsen „verkeken" zich bij declaraties Voor de president van de arrondis- ff ff sementsrechtbank te Middelburg m heeft gisteren een kort geding ge diend tussen twee zenuwartsen ener zijds cn het bestuur van het alge meen ziekenfonds Walcheren ander zijds. De artsen hadden het fondsbestuur gedaagd ten einde opschorting te ver krijgen van het besluit, dat tot hun ontslag leidde per 16 oktober j.l. we gens onregelmatigheden bij het de clareren van zogenaamde herhalings- k aarten. De raadslieden van de eisers laak ten de handelwijze van het bestuur van het fonds, dat, naar hun meninc, niet alleen onrechtmatig artsen ont sloeg, maar tevens een persconferen tie belegde, waarin gesuggereerd werd, dat de beide artsen strafrech telijk vervolgbare feiten zouden heb ben gepleegd. Een van de artsen heeft het zie- kenfondsbestuur aangeboden, het te veel ontvangen honorarium terug te betalen en de garantie te geven, dat herhalingen van de gemaakte fouten in de toekomst niet meer zouden ge beuren. Het bestuur accepteerde ait echter niet. De pleiter van de gedaagde zette uiteen, dat het niet om een kleinig heid ging, maar om vermoedelijk rond de ƒ6000,—. Zo er dan geen sprake was geweest van enige opzet, dan toch wel van grove nalatigheid. Uitspraak 30 oktober a.s. PROVINCIALE RIJWIELPADEN IN DE DUINSTREEK Uit het verslag 1958 van het Pro vinciaal Rijwielpadenplan van de Provinciale Staten van Zuid-Holland vernemen wij» dat financieringsmoei lijkheden in het afgelopen jaar de uitvoering van verschillende voorge nomen werken in de weg hebben gestaan. Zo moest worden afgeweken van de streefdatum (vóór het zomer seizoen 1958) voor het gereed komen van het pad No. 2 van het Langeveld naar het strand in Noordwiik .In middels is evenwel aan de werkzaam heden begonnen door de aannemer J. Mens uit Lisse. Het wordt een gebitumineerd pad van drie meter breedte dat begin 1959 in gebruik zal worden genomen. Er is een onderzoek gaande naar de mogelijkheid en de kosten van het maken van toegangswegen voor auto's naar het strand in de gemeen te Noordwijk, ter hoogte van noemd rijwielpad en de wegen in het ruilverkavelingsplan Langeveld en het strand, benevens ter plaatse van het Duindamse slag tussen pad 36 en i het strand. Ten behoeve van de aanleg van de ontworpen rijwielpaden No's 2 van de Haarlemmertrekvaart bij het Sta tion Lisse in de spoorlijn Den Haag- Haarlem nabij de Keukenhof naar de zuidoostelijkste weg in het ruilverka velingsplan Langeveld langs een deel van het Steengrachtkanaal zijn plan nen c.q. verkenningen en opmetin gen nader uitgewerkt en zijn gedeel telijk verdere voorbereidingen ge troffen voor de aankoop of onteige ning van terreinen. TONEELFAMILIE LENSSEN WEER OP TOERNEE De zeven toneelzusjes Lenssen uit Reuver, die vorig jaar onder regie van hun 73-jarige vader op verschil lende plaatsen zijn opgetreden, zul len in het komende seizoen opnieuw een toernee maken. Ook nu is de op brengst weer bestemd voor de oe- jaardensociëteit, waarvan vader Lens sen voorzitter is. Met het nieuw in gestudeerde stuk zal men op min stens 20 plaatsen, waaronder ook in Brabant, gaan optreden. Inmiddels is een der zusters getrouwd en heeft Reuver verlaten. Haar plaats zal wor den ingenomen door de vriendin van een der meisjes. Aan 't verkeerde adres Een jongeman reed in Rotter dam aan de verkeerde kant een tram voorbij. Een agent hield hem aan en trok zijn notitie boekje om de knaap te verbalise ren. Wie schetst zijn verbazing, toen hij als huisadres van de jon geman te horen kreeg de straat en het huisnummer waar hij zelf woonde. Zijn verbazing sloeg snel om in ergernis. Hij borg zijn „bon boekje" op en beval de wets overtreder mee te gaan naar het bureau. Daar werden twee pro cessen verbaal opgemaakt. Een voor de verkeersfout en een voor het opgeven van valse naam en adres. PROVINCIALE HULP BIJ OEVERBESCHERMING HEIMANSWETERING De verruiming van de bruggen in Heimanswetering, Woudwetering en Paddegat welke wateren in de ja ren 1940 tot en met 1942 eigendom van de provincie Zuid-Holland zijn geworden heeft het scheepvaart verkeer aanzienlijk doen toenemen. Zowel het toelaten van grotere en krachtiger schepen als het uitdiepen van de vaart zal ten gevolge hebben, dat de oevers in meerdere mate ge vaar lopen, te worden aangetast vooral waar het water het minst breed is en niet van een behoorlijke oeverbescherming voorzien. De Heimans- en Woudwetering hebben een lengte van ca. 4250 me ter. Van de 8500 meter oever langs deze wateren zijn in onderhoud bij de provincie 450 m; bij gemeente Al phen en polders 2900 m; bij particu lieren (langs industrieterreinen) 1450 m en langs andere particuliere ter reinen 3700 m. Langs de oeverge deelten, in onderhoud bij provincie en industrieterreinen, is meestal wel een gedegen oevervoorziening aan wezig. Uitdiepen van het vaarwater en/of toelaten van groter schepen zal nadere voorzieningen noodzake lijk maken om uitspoeling van het oeverbeloop of zelf doorbraak van de kaden tegen te gaan. Het komt de Provinciale Staten der provincie Zuid-Holland billijk voor de verzwaring van het oeveronder- houd niet op de aangelanden te laten drukken, d^ch deze voor rekening van de provincie te nemen, die ook belang heeft bij een goede toestand van de oevers. De taak der provin cie zal beperkt blijven tot het bieden van de behulpzame hand by het be schermen van het vóór de kaden lig gende terrein op die gedeelten, waar onvoldoende verdediging van de oevers op den duur tot gevaar voor de achterliggende kaden kan leiden. Wanneer het geldt, het maken van oevervoorzieningen, niet tevens be stemd voor het aanleggen met vaar tuigen zullen de voorwaarden waar op de provincie hulp verleent door gaans de volgende zijn: a) betaling van f 20,— per strek kende meter oever door de eigenaar en b) het verlenen door de eigenaar aan de provincie van de bevoegdheid om over een strook grond ter breed te vari 3 meter uit de oever te be schikken en indien zulks nodig wordt geacht geheel te vergraven. Een unieke gelegenheid om voor* delig 'n paar extra te kopen I possend voor elke maat ijzersterk snel droog in exclusieve herfstkleuren extra voordelig per paar Advertentie HUISVROUW VIEL UIT RAAM De 54-jarige mevrouw M. S. Ris- seeuwvan Peenen uit de Malie straat te Rotterdam is gistermorgen om het leven gekomen toen zij aan de achterkant van haar woning in het kozijn de ramen stond te zemen. Plotseling is zjj daarbij uitgegleden en op een twee meter lager gelegen betonnen plaatsje terecht gekomen. De ijlings ontboden huisarts consta teerde, dat de vrouw tengevolge van de val reeds was overleden. Van Nelle bestellen (Adv.) C.H. LENS Co NIEUWE RIJN 39-40 19 (94) (Van onze t.v.-medewerlcer). Donderdags programma. Elke t.v. uitzendavond heeft zo zijn eigen programma. De donderdag pleegt van alles wat te brengen en daaraan heeft ook de NCRV zich nu weer ge houden. We beleefden de maande lijkse ontmoeting met takken en zij takken van kunst uit heden en verle den; er vier te genieten van dans kunst zoals die al eerder door de be faamde Harold Kreutzberg was te zien gegeven en voor de rest stond het programma in het teken van de actualiteit.. Terugkeer van „Mungo King". We herinneren ons een uitzending in 1956 van het spel van Walther Mac- ken: „Het huis van Mungo King" een fors stuk Ierce volkskunst, even fors door Kees van lersel voor de ca mera's geregisseerd. Thans beleefden we een herhalin op telerecording en hebben opnieuw bewondering ge koesterd voor Hens Tiemeijer die meer dan twee uur achtereen „in het programma stond", onverflauwd in het samenspel met alle anderen. We herhalen wat we eerder hebben ge schreven, dat telerecording zo weinig mogelijk moet worden gehanteerd, al was het alleen maar om de onscherpe beelden. Het Vara-programma, dat dit stuk heeft gebracht, gaf verder Van Nelle bestellen (Adv.) ALPHEN AAN DEN RIJN Gouden professiefeest zusier Maria Gregoria Op maandag 27 oktober zal het 50 jaar geleden zijn dat zuster Maria Gregoria (geboren Johanna Steur op 7 juli 1887 te Volendam) werd ge profest in de Congregatie van Sint Joseph te Amersfoort. Zuster Gregoria woont thans sedert 1954 in het Sint Josephpension te Alphen aan den Rijn waar ze van 1908 tot 1921 al als keukenzuster werkzaam is geweest, en waar ze van 1927 tot 1928 moeder-overste was. Zuster Gregoria is voorts nog werkzaam geweest in Harlingen. Voor het eerst werd zij tot moeder-overste benoemd in 1922 te Lutte. Als moe der-overste is zuster Gregoria 1954 achtereenvolgens werkzaam ge weest te Amersfoort, Bemmel, Amers foort, Alphen aan den Rijn, IJssel stein, Didam, Amersfoort, voorts an derhalf jaar overste van het moeder huis geweest; voorts te Delden, Bun- nik en Gendt werkzaam geweest als moeder-overste. Het jubileum wordt op woensdag 29 oktober gevierd. een matige uitzending over de grote godsdiensten, matig zowel van toe lichting als van foto-materiaal. In NTS-verband hebben we genoten van een duidelijke en uitvoerige re portage van de pas onthulde beweeg- jare stormvloedkering in de Hol landse IJssel en werden we getrof fen door een herhaling van de tragi sche film over de massa-moord in Hongarije, nu twee jaar geleden. De aanstaande Pauskeuze, De t.v. zal ook bij gelegenheid van de komende pauskeuze geen verstek la ten gaan. Het komt er maar op aan, wanneer die keuze bekend kan wor den. Tijdig zal de uitzending van enig programma in de krant worden aangekondigd. A.s. maandag is de beurt aan de KRO. We menen te we ten, dat in het programma ruimte is gehouden voor een Pausfilm, met toelichting door pater Leopold Ver hagen, die ook de epiloog zal uitspre ken. Na de rubriek „Voetlicht en ca mera" zal de acteur John Soer de fi guur van de volksjongen Sammy spe len. Dit verhaal van Ken Hughes kreeg een nederlandse vertaling van Jan Willem Hofstra. Sammy is een bookmaker, die bij al zijn vrienden aanklopt als hij tot over zijn oren in de schulden zit. Dit stuk is eerder voor de BBC t.v. gespeeld. „Hoogverraad". Onder deze titel draait dinsdag een film van Roy Boulting. Het is een knap geconstru eerd en spannend verhaal, vaardig in beeld gebracht en uitstekend ver tolkt. Naast deze vormkwaliteiten bezit de rolprent ook naar inhoud po sitieve waarde om de waarschuwing tegen ondermijnende praktijken en de mogelijkheid tot herstel van het misdrevene. Van Nelle bestellen (Adv.) Aetherklanken ZATERDAG. HILVERSUM I. 402 M. 7.00—24.00 KRO. KRO: 7.00 Nws. 7.15 Koorzang. 7.30 Voor de jeugd. 7.40 Gram. 7 45 Mor gengebed en liturg, kal. 8.00 Nws. 8.15 Gram. 8.50 Voor de vrouw. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Gram. 10.30 Ben je zestig? 11.00 Voor de zieken. 11.45 Gram. 12.00 Middagklok-nood klok. 12.03 Promenade ork. en soliste. (12.3012.33 Land- en tuinb.meded.). 12.50 Act. 13.00 N 13.15 Zonnewij zer. 13.20 Lichte muz. 13.45 Voor de jeugd. 14.10 Metropole ork. en solist. 14.45 Kroniek v. letteren en kunsten. 15.20 Gram. 15.40 Boekbespr. 15.50 De schoonheid v. h. Gregoriaans. 16.20 Voor de kinderen. 17.00 Engel se les. 17.20 Lichte muz. 17.40 Idem. 18.00 Journalistiek weekoverz. 18.10 Strijkork. 18.30 Gram. 18.45 Van klan ten en wanten weten, caus. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.20 Lichtbaken, caus. 19.35 Concertgebouwork. en so list. 20.30 Ja met mij. 20.35 Gevar. progr. 22.05 Kunst in de veiling, caus. 22.25. Gram. 22.30 Sport. 22.35 Wij luiden de zondag in. Aansluitend: Avondgebed en liturg, kal. 23.00 Nws. 23.15 Nws. in Esperanto. 23.2524.00 Franse muz. HILVERSUM n. 298 M. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 19.30 VPRO. 20.00—24.00 VARA. VARA: 7..I0 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 8.00 Nw;. 8.18 Gram. 8.50 Voor de vrouw. 9.00 Gyrr. v. d. vrouw. 9.10 Gram. VPRO: 10.00 Tijdelijk uit geschakeld, caus. 10.05 Morgenwij ding. VARA: 10.20 Voor de vrouw. 1C.45 Cabaret. 11.15 Buitenl. week overz. 11.30 Pianorecital. 12.00 Ham mondorgel en zang. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.3? Gram. 13.00 Nws. 13.15 Jazz. 13.40 Sportprogr. 14.05 Voor de jeugd. 14.40 Harmonie-ork. 15.05 Van de wieg tot het graf, caus. 15.20 Gram. 15.30 Omr. ork. 16.20 Boekenwijsheid. 16.40 Meisjeskoor. 17.00 Nieuwe gram. 17.30 Act. 18.Q0 Nws. en comn 18.20 Hammondorgel spel. 18.35 Muziekkiosk. 19.00 Artis tieke Staalkaart. VPRO: 19.30 Mach ten en mensen, caus. 19.45 Deze week, caus. 19.50 Iets voor niets. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Schets 20.13 Gevar. progr. 21.30 Socialistisch comm. 21.45 Gram. 22.00 Dansmuz. 22.35 Opspo ring verzocht. 23.15 Nws. 23.30—24.00 Gram. TELEVISIEPROGRAMMA'S. KRO: 17.00—17.30 Voor de kinde ren. NTS: 20.00 Journ. en weersoverz. VPRO: 20.20 Gesprek. 20.30 Water proef, musical. 20.45 Amorpheus, een-acter. 20.55 Oude filmfragmen ten. 21.15 Gevar. progr.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 8