Victoria. Overheid moet zuiniger worden Pleidooi voor verlaging belasting ongehuwden Beïnvloeding van verkeersgedrag door straffen en opvoeding VRIJDAG 24 OKTOBER 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 „Nou, het achtste blies beter!' SPREIDING BOUWVAK-VACANTIE Mede op grond van dit overleg, en de daarbij verkregen informaties over de voornemens der overlegs- partners t.a.v. de data der vakanties voor 1959, heeft de Bedrijfsraad voor het Bouwbedrijf besloten, de vakantie voor de bouwvakarbeiders voor 1959 te spreiden over een tweetal perioden, en wel: 1. de periode van 18 juli t.m. 27 juli voor de bouwarbeiders, werk zaam in werkplaatsen en op bouw werken gelegen ten noorden van de lijn, welke wordt gevormd door de Rijn, de Lek, de Nieuwe Maas, de Botlek, en de Brielse Maas, en 2. de periode van 8 augustus t.m. 17 augustus voor de bouwarbeiders, werkzaam in werkplaatsen en op bouwwerken gelegen ten zuiden van deze lijn. De gemeenten Rotterdam en Arn hem worden daarbij gerekend in hun geheel te behoren tot het gebied ten noorden van deze lijn. Wrijf Kou en Pijn weg met DAMPO (Advertentie) Gisteren is de oud-marketentster van 8-R. I., mevrouw M. Th. Vogel- Jansen, ter gelegenheid van haar 89ste verjaardag door het garnizoen van haar woonplaats, Amersfoort, muzikaal gehuldigd. Op de foto zien we de oud-marketentster, terwijl zij naar de muziek van het trompetterkorps van de cavalerie luistert. Italianen betaalden met valse dollarbiljetten De Rotterdamse politie heeft twee Italiaanse zeelieden aangehouden. Een hunner bood dezer dagen aan het loket van het grenswisselkantoor aan het Stationsplein te Rotterdam twee valse tien-dollarbiljetten aan. De juf frouw, die de briefjes aannam, ver trouwde de zaak niet en vroeg de zeeman even te wachten. Op zijn beurt kreeg de Italiaan argwaan en ging er vandoor. Een mannelijke be diende zette de achtervolging in en kon op de hoek van de Schiekade een agent op de vluchteling attende ren. Deze heeft de man aangehouden en naar het hoofdbureau van politie gebracht. Hij bekende geweten te hebben, dat de biljetten vals waren. Hij had een medeplichtige, die eveneens kon worden ingerekend. Andere biljetten bleken zij niet bij zich te hebben. Kritiek in de Tweede Kamer: Vragen van dr Lucas Er heerste 'n verre van juichende stemming in de Tweede Kamer bij de behandeling van de begroting van financiën. Zeer ernstige woorden van kritiek bijvoorbeeld liet de heer Lucas ho ren, die zijn ongerustheid samenvatte in een serie vragen: Heeft de regering nagegaan of de jaarlijkse terugkerende tekorten op de draadomroep nog langer te ver antwoorden zijn? Heeft het kabinet zich al eens af gevraagd of voor Nederland een ver mindering van de defensie-inspan ning billijk is? Kan de stroom van drukwerken, die van de verschillende departemen ten komt, niet wat gematigd worden? Kunnen waterstaatwerken op ver antwoorde wijze niet wat vertraagd worden. De heer Lucas stelde vast dat de overheidsuitgaven voortdurend stij gen. In drie jaar tijd zijn zij met twee miljard gulden omhoog gegaan. Doet de regering, zo vroeg de heer Lucas, wel alles om te bezuinigen? Het Ka merlid betreurde het, dat de Kamer Twee bejaarde vrouwen bij aanrijding gedood Gisteravond zijn twee vrouwen, de 59-jarige H. VVitsema en haar 83-ja- rige moeder, toen zij te Naarden de rijksweg AmsterdamAmersfoort overstaken door een personenauto gegrepen. De automobilist had moe ten dimmen voor een tegenligger en toen hij daarna zijn koplampen weer ontstak bevonden de dames zich vlak voor hem op de weg. Een aan rijding was onvermijdelijk. De beide vrouwen werden door de auto geraakt, waarbij de jongste op slag werd gedood. De bejaarde moe der werd zeer ernstig gewond naar het Diakonessenhuis te Naarden over gebracht waar zij later is overleden. De auto werd zwaar beschadigd; de inzittenden liepen geen letsel op. DE WILDSTAND OP DE N.W. VELUWE In het bericht over „de wildstand op de n.w. Veluwe", dat wij gisteren opnamen, v/ordt gemeld dat men, bij eventuele oprichting van een wild reservaat op de Noordwest-Veluwe, buiten dit reservaat alle grofwild zou willen afschieten. Naar het ministerie van landbouw, visserij en voedselvoorziening mede deelt, is het echter allerminst de be doeling, het grofwild ter plaatse, on afhankelijk van- het al of niet op richten van een reservaat, af te schie ten. niet beschikt over voldoende capaci teit om het financieel beleid van de regering na te lopen. De VVD-woordvoerder, de heer Van Leeuwen, gooide daar nog een bijzonder pessimistisch schepje bo venop. Van alle landen in de econo mische Europese samenwerking is Nederland er op Italië na het slechts aan toe. De heer Van Leeuwen weet dit aan het feit, dat de ondernemer geremd wordt door papieren eisen en verbo den. Daarom gaan jongeren emigre ren en zoeken ouderen een ander land op om aan de belastingdruk te ontkomen. Belastingdruk. Ook de heren Van de Wetering (CHU) en Van Eysden (AR) lieten kritiek horen. De belastingdruk is te zwaar stelden zij vast. Maar op ver laging meende men nog niet aan te kunnen dringen. Indien deze door gevoerd wordt, dient men op de eer ste plaats te denken aan de ongehuw den, die in Nederland wel bijzonder zwaar belast worden. De regering moet een fiscaal gunstig klimaat scheppen, drijfsleven worden. De opbloei van het be dient gestimuleerd te De heer Peschau (P.v.d.A.) die eerst in de avondzitting aan het woord kwam, zei in te stemmen met het beleid van de regering. De minister van fianciën heeft ge sproken over een rustpauze, maar deze mag niet te lang zijn. Een voort gaande economische expansie is noodzakelijk. De regering zal de eco nomische ontwikkeling nauwgezet moeten volgen en enige verruiming van de bestedingen zijn zeker ge wenst, want het voeren van een con- junctuurpolitiek is een levensbe lang. Hij sprak echter ook over de hoge belastingtarieven voor ongehuwden, waarover nu al jaren gesproken is, maar waarin geen verandering is ge komen. Daarom stelde hij in een motie vóór, dat de regering na ontvangst van het SER-advies ook zal moeten nagaan, welke tariefsverlaging in loon- en inkomstenbelasting voor on gehuwden kunnen worden doorge voerd. Dr Lucas zei ook nog, dat de rege ring investeringen in het bedrijfsle ven moet stimuleren, zij zullen straks in het kader van de Euromarkt drin gend noodzakelijk zijn. Granieten loflied op de samenwerking Beeldhouwer David Wynne is bezig met het afwerken van zijn tien-tons beeld „teamwork". De kunstenaar heeft het beeld met pneumatisch gereedschap vervaardigd uit een stuk graniet van 100 ton, dat met dynamiet losgemaakt is uit een steengroeve bij Falmouth (Engeland). Het beeld stelt vier mannen voor, die aan een touw trekken. De beeldhouwer werkt in opdracht van een paar maatschappijen in Ealing. Luchtdicht verpakt Altijd ovenvers - Altijd even lekker! garandeert U de versheid REDDINGSBOOT HAALDE GEWONDE MACHINIST VAN BOORD De reddingsboot „Neeltje Jacoba" is gisteravond uit IJmuiden naar zee geweest op verzoek van de kapitein van het Noorse schi_ „Vinni" (9.504 ton). De eerste machinist van dit schip, de 47jarige M. Hansen uit Solu in Noorwegen was met de lin ker arm bekneld geraakt in een ma chine en had ernstig letsel opgelo pen. Het schip was pas uit IJmuiden vertrokken en onderweg van Am sterdam naar Norfolk. De „Vinni" keerde terug in de richting van IJmuiden terwijl de „Neeltje Jacoba'' de Noor tegemoet voer. De schepen troffen elkaar op 5 mijl ten zuid zuidwesten va.. IJmuiden waar de gewonde machinist door de reddings boot aan boord werd genomen. De man is overgebracht naar het Anto- nius-ziekenhuis in IJmuiden-oost. BROMFIETSER BOTSTE OP HOND Levensgevaarlijk gewond is giste ren de 56-jarige Utrechtse opperman H. J. v. M. naar het ziekenhuis ge bracht. In De Bilt hoorden enkele mannen die in de buurt aan het werk waren een voorwerp tegen de straat slaan. Zij gingen kijken en vonden de Utrechtse opperman die naast zijn bromfiets bewusteloos op de grond lag. Hij moet met z\jn hoofd op het wegdek terecht gekomen zijn. Even later vond men een hond, die gedeel telijk verlamd was. M. is naar alle waarschijnlijkheid tegen het overste kende dier opgereden. Australische inboorlingen vonden reuze-opaal De 27-jarige Elliot Glasser, president van Panther Int ernational te New York, de grootste importeurs van opaal in de Ver. Staten, onderzoekt hier een gedeelte van de grootste opaal, welke ooit werd gevonden. Het stuk op de foto is een van de drie enorme stenen, welke samen een opaal van 125 Engelse ponden vormden. De reuzen-opaal, welke ongeveer 650.000 gulden waard is, is kortgeleden in Australië gevonden door inboorlingen die een verlaten mijn exploiteren. Met het uitspreken van een rede over de staats vrije sfeer heeft dr B. de Goede, gemeente-secretaris van Utrecht, het ambt van buitengewoon hoogleraar in het staats- en admini stratief recht aan de Technische Ho geschool te Delft aanvaard. Van Aartsen minister Mr J. van Aartsen, de Haagse wet houder van Economische Zaken heeft vanmorgen aan de minister-president dr W. Drees medegedeeld dat hij zich beschikbaar stelt voor de functie van Minister van Verkeer en Waterstaat. De benoeming zal ingaan met de dag waarop hij door H. M. de Koningin zal zijn beëdigd. Het Zweedse schip „Ragneborg" heeft de Nederlandse coaster „Truus" die in de Botnische Golf in moeilijk heden verkeerde, gisteravond be reikt en haar geholpen weer in de juiste koers te komen. Geëscorteerd door het Zweedse schip koerst de „Truus" nu langzaam naar de Finse haven Naentyluoto. Wegverkeersdag van de KNAC Nieuwe rij-lesmethodiek De voorzitter van de K.N.A.C., jhr mr J. Th. M. Smits van Oyen, heeft op de vandaag in het Kurhaus gehou den zestiende Wegverkeersdag van de automobielclub aan mr A. H. C. Gieben, de secretaris-generaal van het ministerie van Verkeer en Wa terstaat, een zojuist verschenen rap port overhandigd, waarin de resulta ten vervat zijn van een onderzoek naar nieuwe, betere methoden bij de rij-opleidingen. De belangrijkste overweging in dit jongste rapport is, dat de rij-instruc tie in de eerste plaats moet worden opgevat als training in gedragstech niek, welke het best kan plaats vin den buiten de verkeerssituatie, op een niet door ander verkeer gebruikt weggedeelte, waar stelselmatige trai ning mogelijk is. Na de gebruikelijke welkomstwoor den stond de voorzitter van de K.N. A.C. stil bij het aftreden van mr Al- gera als minister van Verkeer en Wa terstaat. „Gaarne wil ik er uiting aan geven", zo zei hij, „dat wij minister Algera dankbaar zijn, dat hij de rijks- wegenbouw althans op gang heeft weten te houden en de ongunstige gevolgen van de bestedingsbeperking voor de voltooiing van ons wegennet heeft weten te beperken". Stellig zal ook de bewindsman met genoegen terugzien op het door hem genomen besluit inzake het omstre den onderwerp van maximumsnel heid; een besluit dat gelukkige gevol gen heeft gehad, al leven er ten aan zien van deze materie nog verschil lende wensen. „Tenslotte tvil ik u niet verhelen" zo besloot jhr Smits van Oyen, „dat wij met ongeduld de reeds enige ma len toegezegde betere aanduiding van de maximumsnelheidszones tegemoet zien. Ook op dit terrein komt het ge brek aan de zo bitter nodige interna tionale eenheid in voorschriften en aanduidingen naar voren. Vervolgens werd het woord ge voerd door prof. dr G. E. Lange- meijer, procureur-generaal bij de Hoge Raad. Hij gaf een beschouwing over de soorten van strafbare feiten, in het verkeer gepleegd, en over de schuldvraag, welke bij dergelijke overtredingen rijst. Sedert ongeveer 150 jaar is de strafrechtswetenschap zich bewust van de moeilijkheid, die erin ligt, dat men iemand straft voor iets, dat hij niet willens en wetens heeft gedaan, ja dat hij waarschijnlijk veel liever zou hebben vermeden. Het moderne verkeer echter heeft de moeilijkheid in hoge mate verscherpt. Thans is het zo, dat iedere verkeersdeelnemer op haast ieder ogenblik, dat hij zich van gevaren en dus, bij tegenspoed, van ongevallen. Het is psychologisch gezien eenvoudig uitgesloten, dat daarbij de aandacht doorlopend, be wust gericht blijft op alle mogelijke gevaren, die van de meest verschil lende kanten kunnen dreigen. Men heeft talloze pogingen gedaan om een rechtvaardiging te geven van de bestraffing van onvoorzichtigheid, waarbij het verwijt zich niet zou richten tegen het ontbreken van de wil om voorzichtig te zijn. Van jongs- af in te zien, dat men zich trainen moet om voorzichtig te kunnen zijn en bovendien nog weten, hoe men dit moet aanleggen, is vooralsnog de meeste mensen zeker niet gegeven. Het zou niet gerechtvaardigd zijn zich door bezorgdheid over de vele verkeersongevallen te laten meesle pen tot een roepen om steeds stren ger straffen, totdat het eindelijk be ter gaat. Meer uitwerking dan van strenge straf zou te verwachten zijn van een grotere kans om bij overtre ding van verkeersregels in ieder ge val gestraft te worden. Prof. dr B. C. J. Lievegoed, hoog leraar aan de Economische Hoge school te Rotterdam en directeur van het Nederlands Paedagogisch Insti tuut voor het Bedrijfsleven, behan delde het verschijnsel van de onbe leefdheden in het verkeer. Op de weg is de sociale afstand van de ene verkeersdeelnemer tot de an dere zeer groot. Zelfs het gemeen schappelijke bedrijfsdoel valt hier weg en de geschetste regressie van het gedrag gaat veel dieper. Gehuld in zijn gedachtenwereld zit ieder in of op zijn voertuig, op weg naar zijn doel. Elke medeweggebruiker is een stoornis die ergernis oproept, aldus spreker. Prof Lievegoed gaf enkele concre te stappen aan voor verbetering in deze toestand. Uitbouw van het bestaande jeugd- verkeersonderwijs tot een samenhan gende opvoeding van kleuterschool tot adolescentie; vermeerdering van het aantal regionale centra voor ver- keersvoorlichting tot een landelijke organisatie, waar geleide groepsge sprekken kunnen plaatsvinden, tus sen volwassen verkeersdeelnemers; inrichting van een opleiding voor verkeersgespreksleiderssamenstel len van gespreksgroepen uit diege nen, die beroepshalve bij de bevorde ring der verkeersveiligheid zijn be trokken. Wij hebben in het verleden beleefd, dat een „rücksichtlose" minderheid in staat is een grote meerderheid te terroriseren. Evenzeer zal een vastberaden min derheid met verkeersfatsoen en be grip voor de problematiek een grote re invloed kunnen hebben dan zijn op de weg bevindt, oorzaak kan zijn aantal alleen kan doen verwachten.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 7