Felle scheepsbrand in de Rotterdamse haven PHILIPS wisselaar van f159.-of f135.- f25.- of f 15.- of f 10.- terug bij aankoop van een Philips platen- DE LEIDSE COURANT MAANDAG 20 OKTOBER 1958 PAGINA 4 Op de foto zien we de bedrijvig heid op de kade tijdens het blus- singswerk; duidelijk is de kolom rook te zien, die uit het schip opsteeg. De brand woedde binnen in het schip en was zo hevig, dat de brandweer lieden niet bij de vuurhaard konden komen. »Exporum« op laatste Expodag verkocht en gedoopt Een groep veehandelaren uit Cuyk is zondag naar de Expo getogen om daar en-masse een bod te doen op de ijzeren Expo-stier van het Nederlandse paviljoen. De onderhandelingen waren succesvol: reeds dezelfde avond werd de tentoonstelling een beetje ontluisterd en was de stier op weg naar zijn nieuwe standplaats. Op de foto zien we burgemeester M. Jansen van Cuyk (midden) tijdens de handje-klap ceremonie met commissaris gene raal Van Wal sum (rechts). Auto reed te snel slipte 3 doden en 3 gewonden Om kwart over negen zaterdag avond heeft in Udenhout een ernstig auto-ongeluk plaats gehad, tengevol ge waarvan twee dames en een heer om het leven kwamen, terwijl twee anderen zwaar en een licht gewond werden. De auto kwam, als gevolg van te grote snelheid, in de Schoorstraat in een flauwe bocht te slippen. De ge volgen waren hoogst ernstig. De wa gen sloeg om, gleed op zijn kant vele meters over het wegdek en kwam te gen een boom tot stilstand. Van de zes inzittenden werden de dames mej. A. Ligtenberg (29) en haar 26-jarig zuster mej. A. Ligten berg, beiden uit Dongen, op slag ge dood. Zij waren ongehuwd, Eveneens onmiddellijk werd gedood de heer W. van Berkel, architect en gemeente raadslid te Tilburg. De heer Van Berkel was vader van vier kinderen. De bestuurder, de 25-jarige heer G. van Gooi uit Teteringen, werd gewond. Levensgevaarlijk gewond werd de 24-jarige mej. J. Ligtenberg even eens uit Dongen. De zesde inzittende, de 26-jarige heer C. Janssen uit Utrecht, werd met lichte verwondin gen en een shock naar het ziekenhuis te Tilburg vervoerd. Ook de andere slachtoffers zijn daarheen gebracht. ONENIGHEID OVER RUILVERKAVELING Op 14 november moet in Nijkerk gestemd worden over het ruilverka velingsplan van de polder Arkem- heen. die ovor het grootste deel in Nijkerk en voor een kleiner deel in Nijkerkerveen ligt. Het plan, waar aan meer dan tien jaar is gewerkt, kost 21 miljoen gulden, waaraan 14 miljoen gulden subsidie wordt ver leend. De tegenstand tegen het ruilver kavelingsplan is dermate groot, dat thans niet minder dan 2 actiecomité's zijn opgericht, die fel ageren tegen de plannen. Er is reeds één vergade ring gehouden, waar honderden boe ren bijeen waren om te protesteren. De actiecomité's bereiden verschei dene plannen voor om het ruilverka velingsplan te doen mislukken en vragen alle stemgerechtigden tegen te stemmen. Men heeft reeds rechts kundige bijstand ingeroepen om, zo .dit mogelijk is, via gerechtelijke procedures de verkaveling te doen uitstellen, respectievelijk te doen vervallen. De tegenstellingen zijn dermate groot, dat nu ook de voor standers van het plan een tegenactie beramen. BIJ HET VISSEN VERDRONKEN. Zondagmorgen omstreeks negen uur is de 27-jarige Rotterdamse maga zijnbediende de heer J. Heyndermans tijdens het vissen in de Tiend wegwe- tering te Streefkerk te water geraakt en verdronken. Wintergezicht in het najaar? Op het eerste gezicht zo men denken, dat er nu al sneeuw ligt in en op de sluis in de rivier de Neckar te Lauffen in West-Duitsland, maar van sneeuw is ook daar nog geen sprake. Het water van de rivier is echter in zo hoge mate chemisch verontreinigd, dat het geweldig gaat schuimen zodra met het water in de sluis laat stromen om een schip te schutten. Als de wind het schuim opjaagt is de illusie van een sneeuwbui volmaakt. Koningin Elisabeth sprak met Samson Dreigende momenten Bijna een hele dag heeft de brand weer gisteren gevochten tegen een hardnekkige brand aan boord van het motorschip ,3oschkerk" van de Vereenigde Nederlandsche Scheep vaartmaatschappij te 's Gravenhage, dat aan de Rijnhaven geladen werd. Het schip is zaterdagochtend vroeg uit Antwerpen in de Maasstad aan gekomen en zou morgen naar Bom bay en Karachi moeten vertrekken. Zondagmorgen omstreeks 5 uur ontstond er brand in de machineka mer, naar men zegt bij het verwisse len van branders. De vlam zou daar door de machinekamer in brand heb ben gezet. Om 6 uur sloegen de vlammen een ogenblik boven de brug uit, doch voor de rest bleef het uiterlijk bij zware rookontwikkeling. De brandweer was spoedig met enige autospuiten ter plaatse en ging het vuur te lijf met schuimblussers. Men spoot schuim door de luchtko kers en de deur van de machineka mer. In de machinekamer zelf kon den de brandweerlieden door de in tense hitte niet doordringen. De „Boschkerk" was reeds met stukgoed geladen, maar omdat het er naar uitzag, dat men het vuur niet zo gauw onder de knie zou hebben, werden een aantal vaten methyl en zakken post uit de ruimen gehaald. Het bleek niet mogelijk de olietoe voer naar de machinekamer stop te zetten. Om kwart voor tien verkeer de iedereen in opwinding, omdat de brandweer zei te vrezen, dat de bun kers zouden ontploffen. Schip en kade moesten dus ontruimd worden. Maar om half elf werden de rook wolken opeens minder. De leiding van de brandweer was toen van oor deel, dat men de brand onder de knie had. Het was nog steeds onmogelijk de machinekamer binnen te gaan. Men bleef evenwel paraat, omdat men niet wist hoe de bunkers zich j zullen houden. I Toen de brand op zijn hevigst was, waren elf schuim- en waterstralen aar de machinekamer uitgelegd. Hun taak werd of half elf overgenomen door negen waterstralen van twee langszij gekomen blusboten. Men zou de machinekamer onder water zet ten. Uiteraard hebben de verblijven en gangen boven en rond de machi- kamer erg van de brand te lijden gehad. Aanvankelijk heeft men er nog overgedacht, het schip van de kade weg te slepen, doch naderhand heeft men dit plan laten varen. De brand weerlieden, die aan boord geweest zijn, verklaarden, een ontploffing te hebben gehoord. Wat het geweest is weet men nog niet, maar deskundi gen van de rederij menen, dat er geen sprake van is dat de ketel het begeven heeft. De toegang naar het haventerrein was voor het verkeer gesloten. Op het terrein kwamen de burge meester van Rotterdam, mr G. E. v. Walsum, de hoofdcommissaris van politie, H. M. C. A. Staal, een der substituut-officiers van justitie te Rotterdam ën havenautoriteiten zich van de toestand op de hoogte stellen. Het vuur is van de machinekamer ook overgeslagen naar de ruimen 4 en 5, die daaraan grenzen. Door het inspuiten van veel water had men het vuur gisteravond om half tien in bedwang. Er lagen toen twee bergingsvaar tuigen langszij om het vele bluswa ter uit de ruimen van de Boschkerk te pompen. Het vuur aan boord was toen nog de gloed van de branders onder de vuurplaat maar ook dat werd met bluswater gedoofd. Men was gisteravond nog voornemens, de goederen uit ruim 4 te lossen. AG 1114 - Automatische platenwisselaar, tevens pla tenspeler met druktoetsbe- diening, 4 snelheden. Op voet, als afgebeeld f 159.. AG 1014 - Dezelfde auto matische platenwisselaar, tevens platenspeler, voor f 135- f 25.- terug voor een oude Philips grammofoon of f 15.- terug voor een andere grammofoon of f 10.- terug voor tien oude platen (Advertentie) Aan de gevolgen van de ver wondingen, die hij bij een botsing op de Abcouderstraatweg te Bussum had opgelopen, is zondagavond een 44- jarige Amsterdammer in het O.L.V.- gasthuis te Amsterdam overleden. De man was met zijn motor tegen een voor hem rijdende auto gereden, toen die linksafsloeg. De 17-jarige zoon, van de verongelukte, die ach terop de motor zat, kreeg lichte ver wondingen. Op le rijksweg te Eist (Utrecht) kwam de gehuwde 48-jarige heer Balk uit Co then op zijn bromfiets in botsing met de wielrijder van D. uit Eist, die voor hem de weg overstak. B. is in het Julianaziekenhuis te Vee- nendaal overleden. Van D. werd zeer ernstig gewond. Voeding en Hygiëne, de ten toonstelling die ter gelegenheid van het 100-jaiige bestaan van het toe zicht op voedingsmiddelen in Neder land in het RAI-gebouw te Amster dam is gehouden, heeft ruim 150.000 bezoekers getrokken. Het wijncen trum,, de visafdeling en het zuivelge- deelte waren de drukst bezochte on derdelen van de expositie. Koningin en prins ter bruiloft Zaterdagavond werd op Slot Loe- vestein het zilveren huwelijksfeest gevierd van mr. L. J. R. J. ridder van Rappard en mevrouw E. van Rappard baronese van Hardenbroek. Mr. Van Rappard is burgemeester van Gorin- chem en slotvoogd van Loevestein. Onder de gasten bevonden zich ko ningin Juliana, prins Bernbard en de prinsessen Beatrix en Iren^. De christelijke oratoriumvereniging „Gorkum" bracht aan het zilveren bruidpaar een zanghulde. Het oude slot, bekend uit de va derlandse geschiedenis onder andere door het verblijf van Hugo de Groot, was luisterrijk versierd en prachtig verlicht. - In een onbewaakt ogenblik is Een aardige opname van koningin Elizabeth n van Engeland, in gesprek zaterdag het ruim ^-jarig dochtertje met Samson (John Vickers). Het Britse koninklijke paar bezocht een uit-1 van de familie J. Andringa te Ure- voering van de opera „Samson" in Leeds als besluit van een eendaags terp in de sloot bij de ouderlijke wo- bezoek aan de stad. 1 ning gevallen en vedronken.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 4