Minderheid maakt bezwaren De Zonnige Nationale voetbalpool gewenst om wilde loterij te voorkomen Vóór de bomen: toch onder de trein De jeugd ziet de dingen anders visie op televisie MAANDAG 20 OKTOBER 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 Staatscommissie-Wiarda De meerderheid van de staatscommissie-Wiarda een commissie, die zich bezig houdt met de ontwikkeling van het loterijwezen wenst de instelling van een nationale voetbalpool. In een interim-rapport, dat door de commissie aan minister Samkaldcn is uitgebracht, wordt betoogd, dat een goed-georganiseerde en goedgeleide voetbalpool in de behoeften van een groot deel van het Nederlandse volk zal voorzien. £T~_-i -.-L-J stellen van een nationale voetbal- CGTSt algemeen verbod pool. De minderheid wenst het bij Bij de meerderheid der commissie bestaat de vrees, dat wanneer als gevolg van de huidige loterijwet in hoogste instantie de huidige voetbal pool van de K.N.V.B. zal worden ver boden, er een aantal wilde loterijen zal ontstaan, die voor de justitiële autoriteiten moeilijk te controleren zullen zijn. Een minderheid van de commissie (dr. J. A. H. J. S. Bruis Slot en prof. dr. H. Ridderbos) meent, dat iedere vorm van een voetbalpool op ethische gronden dient te worderi afgewezen. De staatscommissie-Wiarda bestaat uit achttien leden. Zij werd in maart van dit jaar door minister Samkalden geïnstalleerd. Behalve het vraagstuk van de voetbalpools, kreeg de com missie tot taak de gehele ontwikke ling van het loterijwezen in ons land te bestuderen. In het interim-rapport wordt als eenstemmig oordeel van de commis sie uitgesproken, dat alvorens de regering tot nadere regeling van het vraagstuk der voetbalpools wil ko men, 'n algemeen verbod gewenst is. De meerderheid wenst na dit al gemeen verbod aan één instantie vergunning te yerlenen voor het in- het algemeen verbod te laten. In de meerderheid der commissie heerst echter geen eenstemmigheid ten aanzien van de wijze, waarop een voetbalpool zou moeten worden geor ganiseerd. Enige leden wensen nl. vergaande bepalingen ten aanzien van de beslotenheid, de hoogte der prijzen enz. Van dit afwijkende standpunt is in het meerderheidsrapport kennis gegeven. De indiening van een wetsontwerp, Terwijl gistermiddag omstreeks half vijf de uit Baflo afkomstige heer K. Berghuis met een personen auto wachtte voor de neergelaten bomen van de spoorwegovergang te Baflo, werd de auto plotseling opzij gegrepen door de achterste wagon van een trein, die achteruit rijdend enkele goederenwagons, via een spe ciale vóór de bewaakte overgang ge legen spoorbaan, naar een fabriek' zou rangeren. De auto werd onge veer 50 meter meegesleurd en totaal vernield, maar de bestuurder en echtgenote kwamen met de schrik vrij. De machinist van de trein kon de wachtende auto niet zien, doch vol gens de voorschriften van de Neder landse Spoorwegen dient op de ach terste wagon van een achteruitrij dende trein de rangeerder plaats te nemen om bij eventueel gevaar maatregelen te kunnen nemen. On derzocht wordt nu of dit in dit ge val gebeurd is. ARKA-secretaris onderscheiden De heer J. J. Loerakker, secretaris van de ARKA (Algemene Rooms Katholieke Ambtenarenvereniging), voorzitter van de landelijke groep gemeente ambtenaren en voorzitter van de Haarlemse afdeling, is be noemd tot Ridder in de Orde van Gregorius de Grote. De oud-geeste lijk adviseur van de afdeling, pater dr. O. J. L. Albers OESM, heeft deze mededeling gistermiddag gedaan tij dens een receptie, ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan der afde ling Haarlem van de ARKA. Op de receptie was o.m. aanwezig de bis schop-coadjutor van Haarlem, mgr. dr. J. A. E. van Dodewaard. NA VERKEERSONGELUK OVERLEDEN betreffende de wijziging van de lo terijwet, om voetbalpools mogelijk te maken, kan op korte termijn tege moet worden gezien. Het wetsont werp heeft de ministerraad reeds ge passeerd en werd in de vergadering van zaterdag besproken. Het rapport van de commissie- Wiarda zal als bijlage bij de Memo rie van Toelichting van het wetsont werp worden toegevoegd. NIJPEND TEKORT BU R.K. NIJVERHEIDSONDERWIJS. De enorme toeloop van jongens en meisjes naar het nijverheidsonder wijs vervult ons met angst, omdat wij niet voldoende mogelijkheid hebben op te vangen. Er nemen in Neder land 60.000 tot 70.000 jongens en meisjes aan het nijverheidsonderwijs deel en volgens een uit de cijfers op te maken prognose zal het aantal in de komende jaren tot 130.000 toene men. Het nijverheidsonderwijs vraagt in bijn grondvorm om een verdubbe ling, zo zeide de heer B. A. A. Engel- bertink, voorzitter van de bond voor R.K. Nijverheidsonderwijs, in de gis teren te Utrecht gehouden algemene vergadering. De heer Engelbertink vervolgde: „Er wordt hierdoor een enorm aantal scholen en leerkrach ten geëist, maar met de beste wil ter wereld kan hieraan niet worden vol daan, zodat in vele gevallen met een noodoplosing genoegen moet worden genomen. Hierdoor kan ook niet de wens vervuld worden, dat de leerlin gen een leertijd van drie, liefst vier jaar, ontvangen, zodat tienduizenden LUtle Rock heeft ioch zijn particuliere school W. C. Brasears, bestuurslid van de particuliere school te Little Rock, gefotografeerd tijdens een door hem af gelegde verklaring, waarin hij bekend maakte, dat de particuliere school in Little Rock kan draaien; dr. T. J. Raney (links) verklaarde voorts, dat het gebouw voor de somma van vierhonderd dollar per maand was gehuurd van Vance Thompson (rechts). leerlingen niet krijgen waarop zij normaal recht hebben. Vooral bij de jongens is een nijpend tekort aan leerkrachten." De heer H. Dollekamp, waarne mend chef bij het ministerie van on derwijs, kunsten en wetenschappen, hield een inleiding over bouw en fi nanciering van nijverheidsscholen, waarbij hij meedeelde dat ongeveer 500 aanvragen in behandeling zijn. Algerijnse com Hé's in ontbinding „De Gaulle, wij begrijpen u niet meer" Het comité van openbaar welzijn In de nacht van zaterdag op zon- sld, b Abb fl garnlzoenj. dag omstreeks half twee is de heer' 6 Langemaire uit Bergen op Zoom op l stad van het Franse vreemdelingen- de rijksweg nabij Rilland Bath met grote snelheid op een voor hem uit rijdende auto, bestuurd door de heer Liefbroer, eveneens uit Bergen op Zoom, gereden. Mevrouw Lange maire, die op de duo van de motor zat, botste eerst tegen de achterzijde van de auto en werd vervolgens op het wegdek geslingerd. Zij liep een hersenbloeding op. De bestuurder van de motor kreeg, doordat zijn motor in brand vloog, ernstige brandwonden aan het onderlichaam. De autobestuurder heeft bij zyn po ging de man te redden brandwon den aan zijn handen opgelopen. De drie gewonden zijn overge bracht naar het algemeen burger gasthuis te Bergen op Zoom. Na ver bonden te zijn kon de heer Liefbroer huiswaarts keren. Mevrouw Lange maire is zondagochtend overleden. In het dorpje Keluseh op 90 mijl van Isfahan in Perzië, is de hier afge beelde Sayed Ali ontdekt, die 189 jaar oud en daarmee de oudste mens ter wereld zou zijn, aldus wordt medegedeeld door het blad „Ettelaat", waarvan een correspondent de hoogbejaarde heeft geïnterviewd. Sayed Ali, die nog een uitstekende gezondheid geniet, beschikt over documenten om zijn leeftijd te bewijzen. Dat Ali nu pas is ontdekt, wordt toegeschreven aan het feit, dat het dorpje waar hij woont, volkomen van de buitenwereld is afgesloten. Ali heeft verteld dat hij enige jaren geleden zijn 120 jaar oude zoon heeft begraven en dat hij kortgeleden zijn woning heeft verlaten na een ernstige ruzie met zijn jongste zoondie is 103 jaar oud. legioen in Algerië, heeft zichzelf bonden, omdat het zijn taak als vol- mité, dat zichzelf ontbindt sedert deze tooid beschouwt. Dit is het eerste co- week een protestactie van de oomi- té's tegen de door De Gaulle gelaste uittreding der militairen mislukte. Mijngas explosie in Spanje Ten gevolge van een mijngasexplo. sie in een kolenmijn bij Puertollano (Spanje) zijn ten minste 20 mijnwer kers om het leven gekomen. Tot dusver zijn de stoffelijke res ten van negen mijnwerkers gebor gen, terwijl ten minste 15 anderen met zeer zware brandwonden gered konden worden. Toen de explosie gebeurde bevon den zich bijna 200 mijnwerkers on dergronds. Velen hunner slaagden er in zich in veiligheid te brengen. Uit Ciudada Real, Cordoba en an dere omliggende plaatsen begaven zich in allerijl reddingsploegen naar de plaats des onheils. De reddingsploegen denken ten minste 24 uur nodig te hebben om de plaats des onheils. De reddingsploegen denken ten minste 24 uur nodig te hebben om de plaats des onheils te bereiken, aan gezien de verwoesting in de mijn aan zienlijk is en de passage bemoeilijkt. Zij waren pessimistisch ten aanzien van het lot van de ten minste 20 mijnwerkers, die nog ingesloten zit ten. Het comité voor geheel Algerië zal dinsdag een buitengewone vergade ring houden. Naar verluidt zal dan vermoedelijk besloten worden, dat 't comité alle politieke activiteit zal sta ken. Het weekblad van het comité. „Openbaar Welzijn", klaagde zater dag in een hoofdartikel: „De Gaulle, wij begrijpen u niet meer". Het leger is het zwijzen opgelegd en de enige mensen, die de stilte nog verbreken, zijn beroepspolitici en de defaitisti sche pers" aldus het blad. Laatste verzetshaarden. De Franse troepen in Algerië zijn op het ogenblik bezig de laatste ver zetshaarden van de rebellentroepen op te ruimen, zo is zondag in kringen, die nauwe betrekkingen met de Fran se regering onderhouden, meegedeeld. Het doel van De Gaulle is, de rebel len in de komende maand de genade slag te geven en hen zodoende te be letten zich te mengen in de komende verkiezingen in Algerië, die op 30 november zullen worden gehouden, zo verklaarde men. Inmiddels is de Arabische Liga van plan de vrije Algerijnse regering jaar lijks 125 miljoen gulden te verstrek ken, opdat zij de strijd tegen Frank rijk zal kunnen voortzetten. De Liga heeft tweemaal een besluit in deze kwestie uitgesteld. De Liga heeft besloten, dat Saoedi- Ara'bië, de VAR en Irak voorlopig tachtig miljoen gulden aan de vrije Algerijnse regering zullen voorschie ten, hangende de verdeling van de 125 miljoen over de leden van de Li- De Oostduitse socialistische een- (Van onze t.v.-medewerker) Plechtige Requiem voor de Paus. In de reeks eurovisie-uitzendingen wegens het overlijden van de Paus volgde zondagmorgen een plechtige Requiem in de Sint Pieter tc Rome. Deze keer leverde de Vlaming Jozef Koolzaat het Nederlands commen taar, nu en dan iets te v/einig verkla rend en gedurende meer dan een half uur zelfs geheel onhoorbaar wegens een hinderlijke geluidsstoring bij de zender te Lopik. Voor hen, die ty dens de t.v.-uitzending tegelijkertijd de radio op bepaalde buitenlandse stations konden afstemmen, was er uiteraard begeleidend geluid, zodat hier de hinder tot een minimum kon worden beperkt. Gelukkig voor de kijkers waren de camera's zeer actief en dwaalden ge durig niet slechts door het wijdse ge bouw, maar vooral langs de kerkelij ke en wereldlijke hoogwaardigheids bekleders, als bijvoorbeeld de Neder landse delegatie, de Amerikaan Fos ter Dulles, de Duitser Von Brentano en de Italiaan Fanfani. Het trof ons, hoe lang de lenzen gericht bleven op enige kardinalen die in de laatste da gen als ernstige candidaten voor de opvolging zijn genoemd. In het priesterkoor stond een pom- peusz catafalk opgesteld met een woud van kandelaars en met Latijnse opschriften over de deugden van de overleden Opperherder. Er klonk prachtige Latijnse kerkzang en ver- rassend werkten de zonnestralen van uit de hoge koepel tot in de tribunes van de diplomaten. De variaties van wege de camera's was zeer welkom, zo bijvoorbeeld tijdens de uitvoerige Latijnse toespraak door mgr. Ton- dini, secretaris van de pauselijke kanselarij. Aanvaarbare zaterdagavond. Het bezoek „In 't Pothuis" van de N CRV is ons niet .eegevallen. Het was een weinig sterk onderdeel, of schoon Jan Hahn (alias Peter Pech van de Vara) stond aangekondigd; ook de er op volgende Hobby-rubriek was niet opvallend. Maar de rest van het programma muntte uit door de goede presentatie van twee boeiende rubrieken. Johan Bodegraven heeft zijn quiz „Plus of min" ten doop ge houden en we kunnen zeggen, dat heidspartij heeft besloten naast de zijn start geslaagd was. Na de radio kapitein op koopvaardijschepen poli- „deed" hij het nu ook bij de televisie, tieke officieren aan te stellen om het Hij kwam met tien aardige vragen, politieke denken van de bemannings- I waarbij ook wat te zien was; en de leden op het gewenste peil te houden, manier waarop Bodegraven dit num- 99 99 (90) ftchtir dm rolvmton thwifschienm 2-, irmrblimMt.Mïkt) mer leidde, was prettig en spits, zon der cliché-termen. Het daarop volgende cabaret was als het ware verpakt in een spel, dat „Een reis om de wereld voor tachtig ouden van dagen" was genoemd. Die oudjes waren in levende lijve aanwe zig in een bejaardencentrum te Utrecht en beleefden vandaag als het ware een reis door wonderland met een keur van artisten. Regisseur Dick van Bommel, die we in lange tyd niet hadden bezig gezien, werkte met filmstrips en andere inlassen, die de verbinding vormden met de eigen lijke nummers van dit niet-onver- dienstelyke programma. De zaterdagavond bracht tijdens het NTS-journaal een korte flits van wege de militaire koksschool te Lei den, gebracht in velband met de in zending op de tentoonstelling „Voe ding en hygiëne" in het R.A.I.-ge- bouw te Amsterdam. De Expo gesloten. Door middel van relais en rechtstreekse reportage heeft men ook in Nederland de offi ciële sluiting van de wereldtentoon stelling de Expo te Brussel kunnen volgen. Wit er geweest mochten zijn, zullen vertrou-vde kijkjes op het beeldscherm hebben zien weerkeren; wie de expositie niet hebben bezocht, zullen dankbaar zijn geweest voor het filmoverzicht, dat verschillende hoogtepunten aan het oog heeft laten voorbijgaan. Tydens de eurovisie-uit zending bleek wel, hoeveel duizen den op deze sluitingszondag de ver schillende soorten van de tentoon stelling zijn binnengegaan. En men heeft kunnen vernemen, dat de orga nisator van het gigantische geheel door koning Boudewijn van baron tot graaf is verheven. De avondlijke uit zending werkte nu en dan als een sprookje. Storm over Malakka". De film van a.s. dinsdag heet „Storm over Malakka", met de filmster Claudette Colbert en Jack Hawkins. Tegen de boeiende en goedgetekende achter grond van Malakka's oproerige bin nenlanden is een avonturenverhaal geplaatst met een nogal weinigzeg gende karaktertekening. Bovendien vertragen breedvoerige dialogen de handeling. Bijzonder geslaagd even wel is de dreiging van het oerwoud en opstandige bev,eging. Deze film is zowel voor volwassenen als rijpere jeugd geschikte ontspanning. ZEVENHOVEN Pastoorswisseling Pastoor Tabink gaat Zevenhoven verlaten om pastoor te worden te Schoonhoven. Op 18 juni 1951 werd de pastoor te Zevenhoven benoemd. De parochianen zullen hem in hun herinnering bewaren als een goed en vredelievend herder, wie het geestelijk en lichamelijk heil van zijn kudde na aan het hart lag. Tot zijn opvolger is benoemd de zeereerw. heer Th. Plaat. Pastoor Plaat werd geboren in 1904 en pries ter gewijd in 1929. Uit zijn laatste kapelaansplaats „de St. Petrusparo chie" te Leiden, werd hij in 1953 be noemd tot pastoor te Hoek van Hol land.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 3