S)e £eidóe(Soutamt Hoe hevig het stormde op de Noordzee stormachtige nacht ,Gudrun" behouden in Schiedam aangekomen Engeland handhaaft troepensterkte in Europa IANO CITTA DEL VATICAN fx TA DEL VATICANO De verkiezingen Algerië in ZATERDAG 18 OKTOBER 1958 50ste JAARGANG No 14539 Na een Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur L. C. J ROOZEN Telefoon: Directie. Aiionnem., Drukkerij 20935; Red. 20015, 25594; Advertent. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 20826. Giro 103003. Abonnemenspr. f 0.59 p.w., f 2.55 p.mnd., (7.50 p. kwart. Franco p.p. 8.Advert.: 17 ct p. m.m. Telefoontjes f 1.50 Twee en twintig Russen verdronken Bij de ramp van de Russische trei- ler „Srt 442", die in de nacht van donderdag op vrijdag aan de kust van een rotseilandje van de Shetland- eilandengroep is vergaan, zijn 22 Rus sische vissers verdronken. Misschien nog wel meer, want het juiste aantal opvarenden kent men niet. Slechts drie leden van de bemanning, die het eilandje hadden wéten te bereiken en door de reddingsboot van Lerwick zfjn afgehaald, hebben het leven er van afgebracht. Het was wel merkwaardig, hoe angstig de Russische kapitein van het depotschip „Thor" was, dat de geredde Russen toch vooral niet aan land zouden worden gezet. Was hij bang, dat zij weg zouden lopen of dat zij hun mond voorbij zouden praten? De Russen visten in verband en de kapitein van het moederschip zond per radio herhaaldelijk seinen uit met het verzoek de geredde Rus sische vissers niet naar land te bren gen maar op zijn schip af te zetten De reddingsboot van Lerwick meen de aan dit verzoek niet te kunnen voldoen wegens het gevaar van de hoge zee. Later verscheen een Russische sleepboot op het toneel van de ramp Het schip zette de jacht in op de reddingboot van Lerwick, kennelijk met de bedoeling de drie geredde Russische zeelieden in handen te krijgen. De sleepboot slaagde er niet in de reddingboot te naderen. De Rus zette toen een motorbarkas uit, die de jacht op de reddingboot vervolgde, doch deze bleef voor. Tenslotte staakte de motorbarkas de jacht, die ongeveer een half uur had geduurd. De drie geredde Russen werden op he't eiland Unst aan wal gebracht, doch zijn later toch door een Rus sisch schip opgehaald. KUSTVAARDER GESTRAND De Nederlandse kustvaarder Prior (499 ton) uit Den Haag is in de nacht van vrijdag op zaterdag nabij Grave- lines op het strand van de Franse kust gelopen. De Prior seinde oir hulp van een sleepboot. Een reddings boot en de Franse zeesleper „Jean Bart" zijn onderweg. DE „BOSKOOP" NAAR A'DAM De „Boskoop" van de KNSM, die na op een bank te hebben vastgeze ten, sleepboothulp moest inroepen wegens defecten aan het roer, is gis termiddag, half zes. weer te IJmui- den binnengekomen. Ze werd ge sleept door de „Hector", de „Sten tor" en de „Simson". Het schip, dat zijn roer is kwijt geraakt, heeft lich te lekkage. De „Boskoop" wordt thans doorgesleept naar Amsterdam. De schade vali mee Vannacht om kwart over een meer de bij de dok- en werf maatschappij „Wilton-Feijenoord" te Schiedam af het Noorse s.s. „Gudrun" van de re derij B. Pedersen en zoon uit Hauge- sund, het schip was met hout onder weg van Archangel naar Concarneau en kwam tijdens een zeer hevige storm in de nacht van donderdag op vrijdag, op de Noordzee in moeilijk heden. Het schip maakte toen zware slag zij en werd op sleeptouw genomen door de sleepboot Schelde, die juist even eerder dan de „Holland" de „Gudrun" bereikte. Gisteravond om acht uur arriveer de sleep tussen de pieren van Hoek van Holland. Tussen deze plaats en Maassluis is de „Gudrun" die ge sleept werd door de „Schelde", de „Atlas" en naderhand ook door de „Kralingen", gedraaid, waarna de tocht wat vlotter verliep. Desondanks heeft de sleepreis van Hoek van Hol land naar Schiedam vijf uur geduurd. Gedurende deze tijd heeft het ber gingsvaartuig „Dolfijn" langszij het Verbeterde financiën Een woordvoerder van het Britse ministerie van buitenlandse zaken heeft vrijdag in Londen verklaard, dat Engeland heeft besloten zijn troe pensterkte op het Europese vaste land in 1959 op 55.000 man te hand haven. Dit besluit om 10.000 man meer op het vasteland te laten daii volgens de Britse regeringsverklaring van mei j.l. financieel mogelijk was, is het gevolg van een verbetering van de Britse betalingsbalans. Een tweede factor is het feit, dat Amerika vol gend jaar steun voor het Britse de- Kanioormachines Kantoormeubelen Firma J. M. GERDING BREESTRAAT 11 TEL. 25876 (Advertentie) fensie-onderzoek zal verschaffen, ook al betekent dit geen directe finan ciële bijdrage aan de kosten van de Britse troepen in West-Duitsland. Het Britse besluit zou vrijdag nog aan de NAVO-raad in Parijs worden meegedeeld. De woordvoerder voegde hieraan toe, dat de met West-Duitsland eer der dit jaar overeengekomen maatre gelen voor financiële hulp Engeland in staat hadden gesteld te verwach ten, dat in het belastingjaar 1960 1961 45.000 man Britse troepen in de Bondsrepubliek zouden kunnen wor den gehandhaafd. Doch dit was niet van invloed op de positie in 1959. Eén lid van Friese vierling uit nu couveuse Een van de beide jongetjes van de Friese vierling uit Deinum is thans van de couveuse naar een wiegje verhuisd. De vier maken' het opper best en Meindert zal spoedig worden gevolgd door zijn zusje Derkje, dat eerst nog 20 gram moet aankomen. Alles bij elkaar zal het nog wel enige tijd duren voordat de babies gevie ren naar hun moeder thuis kunnen worden overgebracht. Noorse schip (gebouwd in 1919) ge legen, terwijl het het water uit de ruimen pompte. Van de achttien leden tellende be manning zijn vijftien overgenomen door de Britse vissersboot „Thrifty", die hen naar Lcwestoft heeft ge bracht. Aan boord bleven achter de 52-jarige kapitein Knut Bjorgen uit Haugesund, de eerste officier Tore Ek en de derde officier, Nicholaison. Het was een doodvermoeide gezag voerder, die ons te woord stond en zijn enige verlangen was zo spoedig mogelijk in een hotel naar bed te kunnen gaan. Voor zover viel waar te nemen had het schip wat schade aan het laadgerei en aan de railing van het achterschip. Ook de kapitein was het erg meegevallen. Hij weet de slagzij van zijn schip in de storm nacht aan het vele binnenstromende water, dat niet meer weg kon lopen. Toen het weer wat kalmer was ge worden kon het water weer wegstro men en kwam de „Gudrun" recht te liggen, vertelde de gezagvoerder. Hij zei verder, dat gisternacht precies om twaalf uur de sleeptros was ge broken en dat 't onmogelijk was ge weest deze weer vast te maken. Dit lukte pas in de vroegeochtend. Een uur later viel aan boord de stroom uit en heeft men het verder zonder licht moeten stellen. Aan warm eten kon ook niet meer worden gedacht. - Op het voor- en achterschip ver voerde men een deklading hout, zo'n vier en halve meter hoog. De lading van het achterdek was verdwenen. „Gone with the wind," zegt kapitein Bjorgen glimlachend. Hij was evenwel blij, er goed te zijn afgekomen, want het gevaar het schip te verliezen was zeker niet denkbeeldig, zo verklaarde hij. Tenslotte deelde de gezagvoerder nog mee, sinds 1921 te varen. Hij had nog nooit moeilijkheden van deze aard gehad. Nazi-erfenis De Britse regering heeft de auto riteiten te Bonn vrijdag een nota doen overhandigen, waarin de West- duitse regering wordt herinnerd aan een in 1957 overhandigde nota. die een beroep op haar bevatte om aan de Britse slachtoffers der nazi's personen, die tot dwangarbeid waren gedwongen of in concentratiekampen gevangen hadden gezeten scha devergoeding toe te kennen. In de nota wordt de verwachting uitgesproken, dat de Westduitse re gering zich binnenkort over deze aan gelegenheid met de autoriteiten te Londen in verbinding zal stellen. Men verwacht, dat nog sommige andere landen een aantal overeen komstige nota's te Bonn zal laten overhandigen. Osservatore'' verloor het Pauselijk wapen SU U M POLITICO non praevaleb 53 Tel. 64001 SuccursaleClttA del - Zolang de Heilige Stoel in het Vaticaan onbezet is, dra kt het officiële nieuwsorgaan van het Vaticaan, de „Osservatore Romano" onder de hoofdkop niet het wap en van de Paus af, zoals in normale omstandigheden ge beurt. De foto links: voor de dood van Paus Pius XII w erd diens wapen onder de kop van de „Osservatore'* afgedrukt; duidelijk te onderscheiden zijn de sleutels v an de St. Pieterskerk onder de kroon met de drie „lagen',. Rechts het wapen, dat nu wordt gebruikt tot de benoe ming van een nieuwe Paus. De sleutels zijn gebleven, de Pauselijke kroon is weggelaten en vervangen door een baldakijn. Kardinaal Costantini overleden De 82-jarige kardinaal Celso Cos- Plotseling klaagde hij over adem- tantini, een lid van de Curie, de cen trale regering van de R.K. Kerk, is vrijdagavond in een Romeins zieken huis tegevolge van een hartaanval overleden. Kardinaal Costantini, die de func tie bekleedde van kanselier van de Heilige Roomse Kerk, heeft 3 weken geleden een operatie ondergaan. Zijn artsen hadden hem gezegd, dat hij zondag het ziekenhuis zou kunnen verlaten. De kardinaal was vrijdag middag voor het eerst sinds geruime tijd op en ontving enige bezoekers halingsmoeilijkheden en stierf enkele uren later. Door de dood van kardinaal Cos tantini is het college van kardinalen tot 54 leden 17 Italianen en 37 an deren geslonken. Kardinaal Wyszynski naar Rome. De primaat van Polen, kardinaal Stefon Wyszynski, is vrijdagavond per trein uit Warschau naar Rome vertrokken, waar hij het Conclaaf voor de verkiezing van een nieuwe Paus zal bijwonen. Gudrun, na spannende uren, behouden binnen Getrokken door de sleepboot „Schelde" drijft het N oorse schip „Gudrun" 1174 ton, langhaam naar de haven van Rotterdam. Het schip liep schade op tijdens de storm van gisternacht; de bemanning had het, op drie man na, verlaten. (Luchtfoto A.N.P.) Mohammedanen in Algerië, die af stand hebben gedaan van hun status volgens de Koran en die daarbij bijv. afzien van het recht om meer dan een vrouw te hebben, zullen zich bij de verkiezingen, die eind volgende maand worden gehouden, kandidaat kunnen stellen in Europese of Mo hammedaanse gemeenschappen, zo blijkt uit en publikatie in de Franse staatscourant van vrijdag. Algerië zal 66 afgevaardigden in de nieuwe Franse Kamer van Afgevaar digden aanwijzen. 45 Van hen moe ten Mohammedanen zijn. De Sahara zal vier leden afvaardigen, die ver moedelijk alle Mohammedanen zul len zijn. In Frankrijk zullen alle kandida ten een plaatsvervanger moeten heb ben, aangezien de nieuwe grondwet bepaalt, dat een parlementslid dat minister wordt, als afgevaardigde moet aftreden. In Algerië zal niet op personen maar op lijsten worden gestemd. Elke lijst moet twee „substituten" hebben, een Europese en een Mo hammedaanse. Twintig dagen vóór de verkiezin gen beginnen zal een commissie wor den samengesteld, die belast is met de verspreiding van het propaganda materiaal. In die commissie zullen ook kandidaten zitting hebben als garantie tegen onregelmatigheden. Zeven overlevenden van de ramp met de Globemaster van de Amerikaanse luchtmacht, die zoals bekend dezer dagen bij Kaap Hal- lett in het Zuidpoolgebied is neerge stort, zijn gered. Bij deze ramp zijn zes inzittenden van de Globemaster om het leven gekomen. De redding geschiedde met behulp van hef- schroefvliegtuigen. De overlevenden zaten vanwege de hevige kou dicht op elkaar gekropen in de staart van het vernielde toestel. IBREESTR173 f EL.235371 De winter nadert Tekenen van de komende winter worden reeds gemeld uit de Alpen landen van Midden-Europa, waar zware sneeuwval is voorgekomen in de bergen. Op de paswegen in het oosten van Siermarken in Oostenrijk is dertig cm sneeuw gevallen en in vele delen van de provincie Tirol is het weg verkeer moeilijk. Op de Grote Sint Bernard-pas is veertig cm sneeuw gevallen, waar door auto's, die van Italië naar Zwit serland wilden gaan, moesten terug keren. Voorts is sneeuw gevallen in berg gebieden in Noord-Bohemen (Tsje- cho-Slowakije), Zuid-Polen, het Zwarte Woud en delen van de Harz. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's (Geldig van zaterdagavond tot zondagavond. Opgemaakt te 11.15 uur) KANS OP NACHTVORST Vannacht hier en daar nog een bui en in het binnenland plaat selijk nachtvorst Morgen over dag vooral aanvankelijk zonni ge perioden, op de meeste plaat sen droog weer en ongeveer de zelfde temperaturen als van daag. Zwakke tot matige, langs de kust tijdelijke nog krachtige wind uit noordelijke richtingen. Kans op nachtvorst Nabij Ierland wordt het centrum aangetroffen van een hogedrukge- bied, dat maar weinig van plaats ver andert. In het zeegebied tussen Lis- land en Groenland trekt een aktieve depressie naar het noordoosten. Voor de storing uit bevindt zich een flinke rug van hogeluchtdruk, die zijn in vloed steeds meer over het weer in onze omgeving uitbreidt. De afgelo pen nacht daalde de temperatuur vrij belangrijk, maar nachtvorst kwam er nog niet voor, omdat er nog te veel wind en bewolking was. De komende nacht wordt er echter minder wind en minder bewolking verwacht. In verband daarmee kan er in het binnenland plaatselijk lichte nachtvorst optreden. Een front van de in het begin genoemde depressie na derde vanmorgen het noordelijk deel van de Noordzee. Het beweegt lang zaam naar het zuidoosten. Veel in vloed kan dit front echter niet op het weer in Nederland uitoefenen, zodat er morgen vooral aanvankelijk zon nige perioden zullen voorkomen, en op de meeste plaatsen droog weer zal zijn. 18 okt. zon op 07.08; onder 17.41;- maan op 13.20; onder 22.28. 19 okt. zon op 07.10; onder 17.39; maan op 14.01; onder 23.34. Hoogwaterstanden 18 Okt. v.m. 6.50; n.m. 7.15. 19 Okt. v.m. 7.45; n.m. 8.15. Het weer in Europa HELSINKI geheel bewolkt C. STOCKHOLM half bewolkt 5 OSLO onbewolkt 13 KOPENHAGEN onbewolkt 8 ABERDEEN half bewolkt 11 LONDEN onbewolkt 13 AMSTERDAM half bewolkt 13 BRUSSEL zwaar bewolkt 10 LUXEMBURG half bewolkt 9 PARIJS zwaar bewolkt 13 BORDEAUX mist 16 GRENOBLE zwaar bewolkt 13 NICE onbewolkt 21 BERLIJN onbewolkt 11 MüNCHEN geheel bewolkt 6 ZURICH zwaar bewolkt 6 GENèVE zwaar bewolkt 9 LOCARNO half bewolkt 17 WENEN geheel bewolkt 9 ROME half bewolkt 22 AJACCIO half bevolkt 21 Korreltje Het menselijk hart is een kerkhof van begraven verwachtingen. (Peter Sirius.)

Leidse Courant | 1958 | | pagina 1