3 50-jarige weduwe door gemeentearbeider vermoord .y visie op televisie 'n TIP VAN BOOTZ Fietsen blijven staan: Amsterdam zit ermee Brandstoffenbijlagen opnieuw verhoogd Wethouder weigert salaris uit nijd Hoge Raad bezon zich op linksaf slaan Herkenningsteken op het dak Jachtakte duurder De man DONDERDAG 16 OKTOBER 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 9 Lijk gevonden in bos bij Ossendrechi Dader pleegde zelfmoord In een der bossen bij Ossendrecht Is gisteren het stoffelijk overschot gevonden van de weduwe Irma Dek kers-van Loon. Het vertoonde ver schillende steekwonden en een grote dodelijke snede in do hals. Het gezicht van de 50-jarige vrouw was bedekt met een parapluie. Het lijk werd gevonden door de vader van de Ossendrechtse gemeentear beider Harry D., die een briefje van zijn zoon gevonden zou hebben, waarin deze de plek aangaf waar het (Van onze t.v.-medewerker). Rondom de Roermondse t.v.-toren. Hoog boven het land van Limburg uit is te Roermond een 160 meter t.v.- toren gereed gekomen, die niet slechts voor het zuiden van groot belang is, maar ook voor het eurovisieverkeer. Maar liefst op de 21ste verdieping de officiële opening feestelijk gevierd en de kijkers hebben een korte re portage gekregen, die hun de beteke nis van deze kolos heeft verklaard. Het raketvormige betonnen gevaarte omsluit een vernuftige aparatuur. Drie parabolische spiegels vangen het t.v.-beeldsignaal op en geven het ver sterkt door. Omdat de toren ook een reportage-ring bevat, kunnen uit gans zuidoost-Nederland reportages recht streeks worden uitgezonden. Straks zal Markelo en later Smilde plus een definitieve toren in Lopik van meer dan driehonderd meter hoog gereed komen en dan het gehele land goed zijn ingericht. Geestige viering te Sittard. Naar- goed Limburgs gebruik is de inge bruikstelling van de toren te "Roer mond geestig en uitbundig gevierd. Maar dat geschiedde in Sittard, waar men de beschikking over een grote schouwburg had. Daar was zelfs een zó omvangrijk toneel, dat de finale met een massa medewerkenden in alle ruimte kon verlopen. Er werd folk lore geboden, waarbij de noordeling wel iets van de Limburgers kon le ren. De uitzending was afwisselend en vaak oorspronkelijk, met interes sante inlassen van het Mijngebied, zowel boven- en ondergronds. Het begeleidende commentaar van Chris Smits, hoofd van de Regionale Om roep Zuid, was bij de fraaie beelden sterk toelichtend. Hier werd bewe zen, dat ook radio-mensen bij de televisie iets kunnen betekenen. Naar het weekeinde toe. Na de woensdagavond met het traditionele toneelstuk in dit geval een thriller leidt het t.v.-programma naar het weekend toe. Heden, donderdag, brengt de VARA weer eens 'n t.v.- biografie van een bekend Nederlan der. Na de beide vorige presentaties stellen we ons er veel van voor. Jan Fabricius en Fanny BlankersKoen, die eerder aan de beurt waren, heb ben zelf wel het meeste reliëf aan de uitzending verleend. Wie zal het van avond zijn? Vrijdag laat de NTS ver stek gaan. Zaterdaagvond is de NCRV aan bod en die begint met een nieuwe rubriek „In 't pothuis", een maande lijks bezoek bij Jan Alledag, de schoenmaker-filosoof. De regie is van Gerard Rekers, een bekende van het beroepstoneel. Rekers. zal ook betrok ken zijn bij „Plus en min", een spel met een portie pittige problemen voor zaal en huiskamer, onder lei ding van de beproefde Johan Bode graven. Voor liefhebbers is er ver der „Een reis om de wereld", maar dan heel vrij bewerkt naar Jules Verne. lijk zich bevond en tevens de mede deling deed. dat men ondergetekende nooit meer zou terugzien. Later op de dag werden in een put de stoffelijke resten gevonden van de 43-jarige Harry D., de moordenaar. D. leeft al enkele jaren gescheiden van zijn vrouw. Tot voor een week woonde de weduwe bij hem. Tragisch voorspel. De achtergronden en de voorge schiedenis van dit drama zijn al even tragisch als de moord en de zelf moord. Mevrouw Dekkers, die in 1951 weduwe was geworden, had vriendschap aangeknoopt met Harry D„ wiens vrouw was weggelopen om dat zij door haar echtgenoot dikwijls mishandeld werd. Harry D. was met de oudste drie kinderen achtergebleven, zijn vrouw had de jongste spruit meegenomen. Vorig jaar was zijn vriendin, de we duwe Dekkers, bij hem in komen wo nen, maar ook zij werd herhaalde lijk door de man mishandeld. Een week geleden liep zij na een hevige ruzie weg en vond onderdak bij haar jongste zoon. Dinsdagavond heeft zij het huis verlaten en gezegd, dat zij een kwartiertje wegbleef. Toen zij om elf uur nog niet terug was, ging de zoon zoeken en waar schuwde de politie. Schriftelijk bekentenis. Harry D. had inmiddels een briefje onder de deur van zijn vaders wo ning doorgeschoven en zo vond de oude man gisteren de vermoorde vrouw. Zijn zoon was, naar men toen aannam, voortvluchtig. Later heeft men ook zijn lijk ontdekt. In de sectiekamer van het politie bureau te Bergen op Zoom heeft het hoofd van het Gerechtelijk Genees kundig Laboratorium in Den Haag, dr. J. Zeldenrust, sectie verricht op de beide doden. De politie zoekt naar verdere gegevens over het drama. De moordenaar stond bekend als een hardvochtig en driftig man. Zijn slachtoffer was een goedige, goedge lovige vrouw, die snel tot meelij te bewegen was. Amsierdam koopi schilderijen Voor 2 miljoen De gemeenteraad van Amsterdam heeft gisteren de aankoop van twin tig schilderijen en gouaches uit de col lectie Regnault voor twee miljoen goedgekeurd. Er was vrij veel oppositie tegen het voorstel en er is uitgebreid over ge discussieerd. Een van de opposanten was de heer G. Brinkgreve (KVP), die zei dat volgens de mening in kunstkringen voor deze werken min stens acht ton teveel betaald wordt. Het zijn bovendien niet eens de beste werken van deze kunstenaars. Hij was van mening, dat bij de waarde bepaling der kunstwerken meer kunsthandelaren ingeschakeld had den moeten worden. De heer R. Ie Caveler (WD) zei van mening te zijn, dat een stedelijk museum zich beter kan bepalen tot nationale he dendaagse kunst, met name van Am sterdamse schilders. Het voorstel werd tenslotte aange nomen met 28 tegen 11 stemmen. De twintig kunstwerken zijn acht Cha- galis, twee Piscasso's, twee Rouaults en voort een van Soutine, Pascin, Léger, Dufy, Ensor, Kandinsky, Re- don en Kruyder. Zij worden op het ogenblijt met de werken die de heer Regnault vroeger reeds aan het Ste delijk Museum geschonken heeft, in het Museum Fodor op de Keizers gracht geëxposeerd. Bij het oversteken van de So- phiakade te Rotterdam werd gister middag een 79-jarige heer aangere den door een personenauto. De be jaarde werd gewond en moest wor den opgenomen in het Ziekenhuis Bergweg, waar hij in de loop van de avond aan de bekomen verwon dingen is bezweken. LANDELIJK CENTRUM VOOR KATHOLIEKE ACTIE. Met ingang van 1 november a.s. wordt het secretariaat van het Lan delijk Centrum voor Katholieke Ac tie naar De Horstink in Amersfoort verplaatst. In ditzelfde gebouw is het Landelijk Vormingscentrum van de Katholieke Actie gevesgtigd. Met ingang van deze datum is H. J. van Santvoort tot landelijk secre taris benoemd. Mgr. mr. A. Diepenbrock blijft di recteur van het bureau te Heemstede, waar het secretariaat van de actie „Voor God" gevestigd is en waar een deel der uitvoerende werkzaamheden van het Landelijk Centrum voor Ka tholieke Actie wordt verricht. Als leden van het Landelijk Cen trum voor Katholieke Actie zijn be noemd: mr. L. C. Baas, voorzitter; mgr. mr. A. Diepenbrock, vice- voorzitter; H. J. van Santvoort, secre taris; drs. C. F. A. Waterman, pen ningmeester; mgr. J. A. M. Plas schaert, Assistens Ecclesiasticus; me vrouw J. JanssensStrengers; mej. M. H. C. Vendrik. Mgr. W. M. Bekkers is door het Episcopaat tot contactpersoon met het Landelijk Centrum benoemd. Elk feest heeft z'n normen en wetten; Men dient op het volgende te letten: Zet koffie of thee En begin dan er mee, 'n Fles TIP VAN BOOTZ op tafel te zetten! Nieuwe limericks inz. aan H. Bootz A'dam. Ve 1 van 1 «nu rko »ft en°'wr udheid 1 «eel of borst, Uft U weg met iëj r a w b. I m X i (Advertentie» Er staan op het ogenblik ongeveer 5000 fietsen, waarvan de eigenaars onbekend zijn door de gehele stad Amsterdam verspreid, sommige als wrakken, andere nog in redelijk bruikbare staat. Dit is een schatting van het hoofd van het bureau ter voorkoming van misdrijven der Am sterdamse politie, inspecteur C. Ver biest. Reeds geruime tijd beijvert zich dit bureau om de „joyriding" en het aantal fietsendiefstallen te beper ken. Uit de statistieken blijkt dat er al enige vooruitgang is te bespeu ren, maar het aantal in Amsterdam „onbeheerd staande fietsen" is nog steeds onrustbarend. De politie heeft er haast geen ruimte meer voor. On langs heeft men een bergruimte ge huurd, waarheen alle gevonden fiet sen worden overgebracht. De capa citeit is 1200 stuks per maand. Sedert 1951 zijn de fietsendiefstal len met twee a driehonderd procent gestegen, terwijl op ander terrein de criminaliteit gelijk blijft. Voor een belangrijk deel komt dit door de toe genomen joyriding, voornamelijk van de schooljeugd. Vorig jaar stond 58 procent van de gestolen of verdwenen fietsen niet op slot en de gelegenheid maakt de dief. Het nieuwe verzamelsysteem van de politie kost minder tijd en min der personeel. Het zal in drie fasen worden uitgevoerd. Morgen begint een speciaal gemotoriseerde ploeg met het ophalen van fietsen, die door de verwaarloosde toestanden waarin zij verkeren, niet meer berijdbaar zijn en kennelijk geen eigenaar meer hebben. De tweede fase is het ver zamelen van fietsen die niet op slot of onbeheerd op de openbare weg zijn achtergelaten en tenslotte van die rijwielen, die volgens de wette lijke voorschriften op verboden plaatsen staan. In de verzamelruimte aan de Over- amstelstraat zullen de vervoermid delen dagelijks te bezichtigen zijn, zodat de eigenaars mogelijk hun karretje terug kunnen vinden. De o\erigen zullen daar worden geveild. Met de opbrengst daarvan wil men de kosten van de ophaaldienst be strijden. „Zet uw fiets op slot' en „Ken uw framenummer" zijn de twee devie zen, waarmee de politie rekent op de medewerking van het publiek. De staatssecretaris van Sociale Za ken heeft de brandstoffenbijslagen voor bepaalde categorieën personen, die sociale bijstand ontvangen, ver hoogd. Hij heeft dit gedaan omdat de kolenprijzen zijn gestegen. De des betreffende beschikking is opgeno men in de staatscourant van gisteren. (Advertentie) Een van de Hoensbroekse wethou ders, de heer J. Tonnaer, lid van de katholieke dissidentengroep, stelt er geen prijs op, zijn salaris van 3500 te ontvangen. Hem is het vergoeden van de gemaakte onkosten voldoen de. Er schijnt al meer geld in de Hoensbroekse raad geweigerd te wor den, want onlangs zei een raadslid, dat ze zijn presentiegeld maar aan de armen moesten geven. In Hoensbroek wordt een verbeten Strijd gevoerd om de wethoudersze tels, waarbij men er zelfs niet voor terugdeinst elkaar te betichten van onbetrouwbaarheid en het in twijfel trekken van de eer als raadslid. Nu is het al zover gekomen, dat men geld gaat weigeren PRODUKTSCHAP VOOR VEE EN VLEES De voorzitter van het Produkt- schap voor Vee en Vlees, de heer Joh. de Veer, heeft op de gistermor gen te Utrecht gehouden vergade ring van het produktschap instem ming betuigd met de brochure, die de n.v. Denkavit naar de leden van de Staten-Generaal heeft gezonden en waarin het probleem van de kist kalveren wordt besproken. Met de samensteller van deze bro chure is de heer De Veer van mening, dat een ontijdig en op tegenwoordig nog slechts sporadisch voorkomende toestanden afgestemd ingrijpen, on herstelbare schade kan berokkenen aan het bedrijfsleven. In de nieuwe wet zullen minimumeisen en afme tingen voor de hokken van de kist kalveren moeten worden gesteld, al dus de heer De Veer. Het produktschap zag vandaag geen aanleiding om wijziging te bren gen in de veertien dagen geleden vastgestelde baconprijs van f 2.33. Het beeld op de varkensmarkt ver toont wel een daling doch niet in de zware klasse. Duitsland, zo werd voorts medege deeld, heeft geen bezwaar tegen over schrijding van het spekcontingent. mits men rug- eij buikspek zendt. Voor industriespek voelt Duitsland niets Over de koeienmarkt werd me degedeeld, dat deze iets kalmeert. Toezicht op landbouw gronden blijft tijdelijk De Tweede Kamer heeft gistermid dag de behandeling van het wetsont werp tot wijziging van de wet op de vervreemding van landbouwgron den geschorst. De noodzaak hiertoe bleek na het aannemen van het amen- dement-Engelbertink (KVP) met 60 tegen 52 stemmen. Hierbij stemden KVP, VVD en AR vóór. De minister van Justtie vroeg na het aannemen schorsing van de be raadslagingen om de technisch reper cussies in het ontwerp, die het ge volg zouden zijn van het aannemen, nader te bekijken. De Kamer wilde niet onmiddellijk ingaan op dit verzoek van de minis ter, vooral nadat prof. Oud (VVD) gezegd had, dat de normale tweede lezing voor het bezien van die re percussies gebruikt zou kunnen wor den. De Kamer zette daarop de be handeling van de vijf andere amen dementen voort, maar vrij spoedig bleek dat zij zo nauw samenhingen met de gevolgen van het aangenomen amendement, dat toch tot schorsing moest worden besloten. De Kamer zal de behandeling van het wetsontwerp waarschijnlijk mor gen voortzetten. bij een kruispuni Thans zijn de overwegingen be kend van de Hoge Raad in zijn arrest in de zaak van de 45-jarige caféhou der A. L. uit Sneek, die door de rechtbank te Leeuwarden is veroor deeld, omdat hij op een kruispunt, toen hij linksaf wilde slaan, de bocht te kort had genomen, met de bedoe ling, om, wanneer er een tegenligger is, die ook linksaf wil, de beide voer tuigen niet om elkander heen behoe ven te rijden. De niet-ontvankelijk verklaring, waarvan sprake was in het monde ling uitgesproken arrest, blijkt ge richt te zijn op een ander, minder be langrijk punt. Wat betreft het links af slaan in korte bocht heeft de Raad overwogen, dat zich gevallen kunnen voordoen, waaHn sprake is van rechtvaardigende omstandigheden, als bedoeld in artikel 20 lid 1 van het wegenverkeersreglement. Daar de rechtbank dit punt niet heeft onder zocht, is de zaak naar het gerechts hof in Leeuwarden verwezen. van Haagse taxi's Een aantal Haagse taxi's zal dezer dagen uitgerust worden met de in ternationaal daarvoor bekende aan duiding op het dak, te weten een kastje van wit doorschijnend plastic materiaal met rood doorschijnende letters, dat 's avonds verlicht kan worden. De aanduiding is van verre te zien wat vooral een gemak zal be tekenen voor buitenlanders, die aan deze aanduiding gewend zijn. Voor trouwritten en dergelijke kan ze met een handbeweging verwijderd wor den. Mislukte bankoverval Dank zij het snelle optreden van de echtgenote van de administrateur van de boerenleenbank te Almkerk is dinsdagavond een roofoverval op deze bank mislukt. Omstreeks kwart voort tien werd er gebeld aan de huisdeur van de administrateur, de heer Nooyen, wiens woonhuis in de bank is onderge bracht. Toen de heer Nooyen de deur opende, zag hij een gemaskerde man staan, die een pistool op hem richtte en riep: „Handen omhoog en 't licht uit." De man drong daarop met een pistool en een dolk in de handen de woning binnen onder het uiten van bedreigingen. Daar de heer Nooyen geen gevolg gaf aan het bevel, deed de indrin ger zelf het licht uit. Mevrouw Nooyen, die het lawaai hoorde, be greep wat er aan de hand was en zette de alarminstallatie in werking, waarop de gemaskerde man de vlucht nam met achterlating van zijn pet en het masker, die hij in de haast van het hoofd had gerukt. Muur bedolf kleine jongen Te Beerta, Groningen, is gistermid dag de negenjarige Ties Blauw om het leven gekomen, doordat hij onder een vallende muur bedolven werd. De jongen speelde met enkele vriend- jes op een terrein achter de Hoofd-1 straat bij een muur, die in« verband met verbouwingswerkzaamheden was losgehakt van een gevel, waartegen hij steunde. Onverwachts sloeg de muur om en bedolf de kleine jongen, die korte tijd later overleed. Tweede Kamer: De Tweede Kamer heeft er zich gistermiddag bij neergelegd, dat de prijs van de jachtakte wordt ver- I hoogd. De minister van Landbouw, 1 Visserij- en Voedselvoorziening, Von deling, verdedigde deze verhoging met aan te voeren, dat de staat in cteze tyd zeer veel geld ten koste legt aan de instandhouding van de jachtterreinen. De prijs van de gewone akte wordt van 50 op 65 gulden gebracht en van de bijzondere (voor ganzen en goud plevieren) van 17 op 22 gulden. Daar naast wordt de bijdrage in het jacht- fonds van vijf of tien gulden ge bracht. Hij ondervond van de Kamer leden weinig tegenstand. De heer De Ruyter (CHU), zelf hartstochtelijk jager, was niet van plan jacht op dit voorstel van de mi nister te gaan maken, maar hij voerde wel aan, dat de kosten voor de jagers de laatste jaren enorm zijn gestegen. Geweren kosten meer dan ƒ500, patronen zijn ook veel duur der. De jagers zullen gemiddeld voor het geschoten wild meer moeten be talen dan bij de poelier. De heer Van Meel (VVD) diende een amendement in, dat een geringe re verhoging voorstelde. Het werd ten dele verworpen en ten dele in getrokken, waarna de prijsverhoging zonder hoofdelijke stemming werd aanvaard. Aetherklanken VRIJDAG. HILVERSUM I. 402 M 7.00—24.00 KRO. KRO: 7.00 Nws. 7.15 Gram. 7.30 Voor de jeugd. 7.40 Gram. 7.45 Mor gengebed en lit. kal. 8.00 Nws. 8.15 Gram. 8.50 Voor de vrouw. 9.35 Wa terstanden. 9.40 Schoolradio. 10.05 Gram. 10.35 Chansons. 11.00 Voor de zieken. 11.40 Gram. 12.00 Middag klok-noodklok. 12.03 Gram. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Nederl. liedjes. 12.50 Act. 13.00 Nws. 13.15 Zonnewijzer. 13.20 Lichte muz. 13.45 Voor de vrouw. 14.00 Gram. 15.00 Schoolradio. 15.30 Voor de zieken. 16.30 Pianorecital. 16.50 Gram. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Kinderkoor. 17.40 Beursber. 17.45 Pianorecital. 18.05 Dansmuz. 18.30 Gram. 18.50 Re- geringsuitz.: Emigratiepraatje van H. A. van Luyk. 19.00 Nws. 19.10 Gram. 19.15 V.V.D., caus. 19.25 Act. 19.35 Gram. 20.30 Ja met mij. 20.35 Theater Andersom. 21.00 Amus. muz. 21.30 Uitz. in dialect. 22.00 Harpkwint 22.40 Het religieus mysterie van Am sterdam, klankb. 23.00 Nws. 23.15 24.00 Jazzmuz. HILVERSUM II 298 M. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 12.00 AVRO. 16.00 VARA. 19.30 VPRO. 21.00 VARA. 22.40 VPRO. 23.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.23 Gram. 8.00 Nws. 8.18 De Ontbijtclub. 9.00 Gym. voor de vrouw. 9.10 Gram. 9.40 Schoolradio. VPRO: 10.00 Avon turen met kinderen, caus. 10.05 Mor genwijding VARA- 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Cello en piano. 11.20 Voor de kleuters. 11.35 Gram. AVRO: 12.00 Gram. 12.20 Regeringsuitz.: Landb. rubriek: Het landbouwhuis- houdonderwijs (2). 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Sport en progno se. 12.50 Pianospel. 13.00 Nws. 13.15 Meded. en gram. 13.25 Dansmuz. 13.55 Beursber. 14.00 Klein koor. 14.25 Literaire rubriek. 14.45 Viool en piano. 15.15 Cabaret. VARA: 16.00 Muz. caus. 16.30 Voor de zieken. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Orgel en zang. 17.55 Act. 18.00 Nws. 18.15 Gesproken Vlaamse brief. 18.20 Jazzmuz. 18.50 De puntjes op de i, caus. 19.00 Lied jes voor de jeugd. 19.10 Jazzmuz. VPRO: 19.30 Leven in Nederland, caus. 19.45 VPRO nws. 20.00 Nws. 20.05 Onderling verkeer, caus. 20.20 Harp en fuit. 20.25 Filmpraatje. 20.35 Nederland voor de wereld, caus. 20 45 Voordr. en muz. VARA: 21.00 Villa Sidonia, hoorsp. 21.20 Lichte muz. 21.55 Politiek cabaret. 22.05 Lichte rnuz. 22.25 Buitenl. weekoverzicht. VPRO: 22.40 Zorg om de mens, cau serieën. VARA: 23.00 Nws. 23.15 24.00 Gram. PROGRAMMA DRAADOMROEP (Over de 4e lijn). 18.0020,00 uur: I. Henry Pureell: „Dido and Aeneas" Opera in 3 bedrij ven op tekst van Nahum Tate: II. Georg Friedrich Handel: 1. fragmen ten uit „Berenice"; 2. fragmenten uit Xerxes"; 3. Concerto grosso op. 6 nr, 6 in g kl. t.4. fragment uit „Sam son 5. fragmenten uit „Solomon"; 6. fragmenten uit „Jephta door A. J. CRONIN 1) Ik ken Joe Mardent al bijna zover mijn herinnering reikt meer dan dertig jaar geleden sloten wij als jongens vriendschap in het stadje Shalehaven in 't noorden van Enge land. Joe was enig kind dat zijn ouders had verloren bij het noodlot tig ongeluk op de Tynecastle Jaar markt in 1900 toen door het instor ten van een tribune meer dan hon derd mensen om het leven kwamen. Zo kwam Joe op achtjarige leeftijd ten laste van zijn tante, een vrouw van middelbare leeftijd, die in kom mervolle omstandigheden leefde met haar vijf kinderen en een nietsnut van een man die ongeregeld werk had aan de scheepswerven te Tyne castle. Ofschoon Sarah Mardent van nature niet onhartelijk was, had het eindeloos getob om rond te komen, haar verbitterd en verhard. Ze sloof de, met het schrikbeeld van 't armen huis voortdurend voor ogen. In zo'n die geen geld kon uitgeven huishouden kon Joe niet van harte welkom zijn. Het ogenblik dat hij er zijn Intrede deed, betekende het ein de van zijn zorgeloze jeugd. Denk niet dat Joe mishandeld werd of half verhongerde tante Sarah was geen tyran en doorgaans stond er in de kast een maal erwten klaar om werkelijk nijpende honger te keren. Maar hij moest hard zwoegen voor zijn kost. 's Ochtends om vijf uur stond hij op om er met de bussen op uit te gaan of, met andere woorden, voor het maken van een melkronde. Na schooltijd bezorgde hij kranten en 's Zaterdags bracht hij bestellingen rond voor Harpole, de plaatselijke kruidenier. En in de va- cantie werd hij er op uitgestuurd om met de oogst te helpen, heggen te snoeien of één van die ontelbare an dere karweitjes te verrichten, die het altijd behoeftige gezin een paar stui vers opleverden. Niet het werk viel Joe zwaar, want hij was een taai kereltje, maar het doorlopend besef, op de rand van gebrek te leven, pijnigde zijn ziel. Hij was een gevoelige knaap en ter wijl anderen wellicht hard en onver schillig zouden zijn geworden, leed Joe heftig, misschien minder tenge volge van de ontberingen zelf, dan door de vernederingen, zowel licha melijk als geestelijk, die zij hem be rokkenden. Nooit had hij een cent op zak om, zoals de andere jongens, snoep of knikkers te kunnen kopen. Wanneer hij zijn tante Sarah om een kleinigheid vroeg, bijvoorbeeld voor een bezoek aan ae bioscoop dat af en toe onze samenleving kwam opvro lijken, kreeg hij steevast hetzelfde antwoord. „Het spijt me, Joe", zuchtte zijn tante dan, „maar het kan er nu een maal niet af". Wij jongens namen nooit de moeite iets te begrijpen van Joe's gemoeds toestand wanneer hij niet met ons kon meedoen; we gingen zorgeloos ons weegs en gaven hem het nakij ken. Toch mochten wij hem allemaal graag en we hadden respect voor de wijze waarop hij, zonder morren, zijn ontgoochelingen droeg. Eén keer slechts hij was toen zowat vijftien en zou weldra' de school verlaten liet hij zich tegenover mij gaan. Ag nes Harpole, een meisje uit onze klas, gaf een „fuifje" om ons vaarwel aan de schoolbanken te vieren en Joe had een uitnodiging aangenomen, steu nend op een reeds lang door zijn tante gedane belofte van een nieuw costuum. Op de bewuste avond ging ik Joe afhalen. Hij wachtte onder 'n 1-ntaarn op de hoek van de straat, in zijn schamele daagse kleren: een gescheurde blauwe trui, 'n oude ver maakte broek en afgetrapte schoenen. „Waarom heb je je niet verkleed, Joe?" „Geen pak, ik ga niet mee". Het was schemerdonker, naar de gaslantaarn wierp een lichtbundel op zijn bleek, verbeten gezicht, over schaduwd door een wolk kastanje bruin haar. Met een gesmoorde, vast beraden stem zei hij: „Ik heb er genoeg van. Ik moet en ik zal geld verdienen al zou ik er bij neervallen". Er bestonden in Shalehaven en omgeving weinig kansen voor arme jongens, zelfs voor de schranderen, zoals Joe. Kolenwinning en scheeps bouw waren onze twee enige indus trieën. Wanneer een jongen uit een mijnwerkersfamilie stamde, dan ging hij gewoonlijk „ondergronds"; zo niet dan maakte één van de werven aan de Tyne-mond, een twintig mijl ver derop, zich van hem meester. En ter wijl dus mijn vader, de plaatselijke dokter, kans zag het gela bijeen te schrapen om mij aan het Armstrong College medicijnen te laten studeren, ging Joe de werf op als leerjongen. Doordat hij maar zo'n tengere knaap was en misschien ook omdat zijn oom als 'n slecht arbeider stond aan geschreven, kon hij geen werk krij gen bij een der grotere maatschap pijen, maar was hij genoodzaakt in dienst te treden bij Grigson, een kleine particuliere firma met onge veer vijfhonderd man personeel, die zich hoofdzakelijk bezig hield met de bouw van raderboten, vrachtsche pen voor de wilde vaart en nu cn dan een lijnschip voor de Argen tijnse vleesexport. Het was hard aanpakken voor een jongmaatje van zestien jaar en de lange dag werd nog langer door de saaie reis naar en van Shalehaven per arbeiderstrein. Niettemin liet Joe zich vrijwillig inschrijven aan de avondschool in Tynecastle en bezocht er vier maal in de week de lesuren. Het onderricht was gratis, anders had Joe er niet aan hunnen deelnemen, want hij stond zijn volle loon aan zijn tante af, met uitzondering van het bedrag dat hij voor zijn dagelijkse reis heen en terug nodig had. Zijn middagboterhammen nam hij van huis mee. De weelde van sigaretten roken, zoals de andere leerjongens deden, kon hij zich niet veroorloven en om dezelfde reden dronk hij geen en bezocht nimmer de eomedie. Toen dit onbewogen bestaan onge veer twee jaar geduurd had, over kwam Joe iets eigenaardigs. Of hy te hard gestudeerd had, of dat hij te snel groeide, weet ik niet, maar op een keer tijdens zijn werk op de werf viel hij flauw. Het was iets volkomen onschuldigs en Joe had naderhand nooit meer last van zijn hart. De be tekenis van het voorval lag in het feit, dat George Grigson toevallig net voorbij kwam. De eigenaar van de scheepswerf beval dat men Joe naar zijn kantoor zou brengen waar hij languit op een bank werd gelegd. Binnen tien minuten was Joe weer geheel de oude. Hij kwam overeind, nogal van zijn stuk Mr. Grigsons ogen op zich gericht te vinden, en begon zijn jasje aan te trekken dat men opgerold onder zijn hoofd geschoven had. Terwijl hij hiermee bezig was, viel er uit zijn zak een boek op de grond met de titel naar boven: Verhande ling over de differentiaalberekening. Mr. Grigsons verbaasde blik ging van het boek naar zijn leerjongen. Er heerste even stilte. Toen zei Grigson: „Je kunt nu wel opkrassen. Kom morgen om tien uur bij me". (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1958 | | pagina 9