K.V.P. in Tweede Kamer fel tégen verplichte bedrijfsgeneeskunde De Zonnige Zeurpiet Boter en kaas duurder De „Hillegomse ooievaar" is gevangen 100.000 per trein naar Expo Bedrijven op Java los van Nederland Het „bazooka-proces" DONDERDAG 16 OKTOBER 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA In tegenstelling: tot de wensen van de minister en P.v.d.A. heeft de KVP zich in de Tweede Kamer fel gericht tegen het verplicht stellen van de be drijfsgeneeskundige dienst. De KVP vindt het bij de huidige ontwikke ling niet nodig en heeft een motie ingediend, die er op is gericht het vrijwillig instellen van bedrijfsge neeskundige diensten te bevorderen. Het is de bedoeling van de minister om aan industrie en scheepvaart de verplichting op te leggen geneeskun dige diensten met een bedrijfsarts aan het hoofd in te stellen. Een der laatste brieven van overleden Paus gerichi aan Mgr Huibers Stellig een van de laatste brieven, die Paus Pius XII heeft doen uit gaan, is die gedateerd 4 oktober 1958 welke mgr J. P. Huibers, bis schop van Haarlem dezer dagen heeft ontvangen en gisteravond heeft voor gelezen op de bezinningsavond, die te Amsterdam is gehouden ter voor bereiding van de missie, welke za terdag a.s. onder het motto „Amster dam denk aan God" in alle veertig kerken begint. Aan het slot van dit schrijven ver leent de Paus aan alle priesters die deze missie prediken en allen, die haar volgen, zijn apostolische zegen. FATALE VERKEERSFOUT BERECHT. Het gerechtshof te Amsterdam heeft vanmorgen de 21-jarige M.T. S.-er A. S. uit Loenen terzake van hoogst roekeloos rijden en dood door schuld een aanzienlijk zwaardere straf één maand gevangenisstraf opgelegd, dan waartoe de recht bank te Utrecht hem had veroor deeld: twee weken hechtenis. Over eenkomstig het vonnis in eerste in stantie werd hem de rijbevoegdheid voor drie jaar ontnomen. Op 18 februari j.l. had de jonge man geprobeerd in een linkse bocht in de rijksstraatweg te Loenen een voor hem rijdende wagen te passeren en was daartoe op het linker gedeelte van de weg gaan rijden. Toen een te genligger naderde remde hij, maar de wagen slipte op het natte wegdek en er volgde een bijna frontale bot sing. De naast de chauffeur van de tegenligger zittende O. J. de Reuver overleed kort na het ongeval. Dit geldt natuurlijk (voorlopig) voor de grote industrieën. Waar bij algemene maatregel van bestuur een bedrijf als gevaarlijk aangewezen zou worden, zou een dienst ook opgericht moeten worden. Mr. Vreeze, die namens de KVP het woord voerde, legde de nadruk op de betekenis van de bedrijfsge neeskundige zorg en de verantwoor delijkheid van de overheid voor die zorg, maar hij wees ook op de bete kenis van de zelfverantwoordelijk heid van de bedrijven. Men komt er niet veel verder mee, indien men kwantitatieve normen gaat stellen. Hij sprak over verregaande over heidsbemoeiing, die zich zelfs uit strekt tot de persoon van de bedrijfs arts. De wet zal allerlei moeilijkhe den in het leven roepen. Hij diende een motie in, waarin hij stelde, dat de verdere ontwikkeling van de bedrijfsgeneeskunde zoveel mogelijk op basis van vrijwilligheid moet geschieden. Waardering. Dr Lamberts (P.v.d.A) toonde alle waardering voor deze wetswijziging. In het algemeen zijn de bedrijfsart sen nog te veel de politie-agenten van de directie. Spr. wenste daarin wijziging te zien, ook al door mede zeggenschap van de arbeiders over de medische dienst. De A.R. verklaarde bij monde van de heer Eibergen, dat zij liever geen verplichting ziet, tenzij in het alge meen belang een dergelijke verplich ting genomen moet worden; de heer Van Mastrigt verklaarde, dat zijn fractie het wetsontwerp (veiligheids wet en stuwadoorswet) niet zal steu nen, indien deze verplichtstelling ge handhaafd blijft en mevr. Ten Broec- ke (VVD) wilde vooral geen straffe wettelijke verplichting. Staatssecretaris van Rijn zei in zijn antwoord, waarin hij vasthield aan de noodzakelijkheid van deze ver plichtstelling, dat de regering bereid is deze geleidelijk door te voeren. De boter- en kaasprijzen zullen waarschijnlijk spoedig worden ver hoogd. In verband met de prijsstij gingen op de internationale zuivel- markt meent de regering, dat het ge zien de enorme tekorten in de land bouwsector wenselijk is de boter- en kaasprijzen voor binnenlandse con sumptie aan te passen aan het inter nationale niveau. Voor de boter zal de verhoging waarschijnlijk 5 k 10 cent per pakje betekenen. Voor de kaas zal de prijs stijging vermoedelijk slechts enkele centen bedragen. Nog gistermorgen werd in het landbouwschap gewezen op het feit, dat ieder jaar omstreeks oktober een opleving in de internationale zuivel- markt te constateren valt. Het zou onjuist zijn het regerings beleid op deze opleving af te stem men, zo deelde een der leden van het bestuur mede. Nu echter ook de boter- en kaas prijzen door de regering zullen wor den verhoogd heeft het er alle schijn van dat de regering de stijging op internationaal niveau aangrijpt om de tekorten in de landbouwsector te ver kleinen. De boter- en kaasprijzen werden dit voorjaar drastisch verlaagd om dat minister Vondeling meende door lagere prijzen op de binnenlandse markt de afzet een stimulans te kun nen geven. Algemeen is men van me ning dat de afzet niet zodanig is ge stegen als men had verwacht. Kind noch kraai trekt hem meer naar Afrika Nadat men een week lang bezig is geweest om de ooievaar die hier in de omtrek bleef zwerven, te vangen, is het eindelijk aan de heer H. Hart man wonende in de Molenbuurt, al hier, gelukt het dier te verschalken. In de nacht van maandag op dins dag, om ongeveer half twee zag hij de ooievaar zitten op het dak van de heer C. Jonkman aan de haven te Hillegom. De heer Hartman was spoedig op het dak om de vogel te pakken. Het lukte en hij nam hem mee naar huis. Dat alles wist hij zo gtil te doen, dat de bewonere er niets van hébben gehoord. Thuis heeft hij het dier toen aan zijn kinderen la ten zien die vriendschap sloten met de vogel. En daarvan vinden onze le zers het hierbij gevoegde plaatje. De vogel is naar men ons mede deelde, reeds meerdere winters in Nederland overgebleven. Hij was aan een der poten voorzien van een ring, waarop vermeld stond „Helgoland", zonder meer. Als de vogel op dit Duitse eiland werkelijk geringd is dan moet dit reeds voor de oorlog zijn gebeurt. De heer Jan P. Strijbos, de Heemsteedse vogelkenner is gisteren naar Hillegom gekomen om de ooie vaar nader te bestuderen. Hij is er ten slotte toe overgegaan om hem naar de Diergaarde te Rotterdam over te brengen. van wnnwen I Mijnharde» Zcouwiiblutt» helpen U er overheen Tussen Haarlem en Leiden hebben spoorwegautoriteiten vanmorgen de honderdduizendste treinreiziger naar de Expo aangewezen. Het was de Zwolse houtvester C. Tutein Nolthe- nius. De Nederlandse Spoorwegen hebben sinds de opening van de we reldtentoonstelling ruim tweehonderd extra treinen naar Brussel gezonden. Hiervan werd door ruim honderd duizend reizigers gebruik gemaakt. Op de laatste dag van de Expo, zon dag 19 oktober, zullen de laatste vier extra-treinen naar Brussel rijden. De heer en mevrouw Tutein Nolthe- nius hadden via de geluidsinstalatie van het centraal station te Amster dam wel gehoord dat de honderddui zendste reiziger zich in deze extra enxpotrein bevond maar zagen aan hun plaatsbewijs niets bijzonders. Anders werd het toen de conduc teur boven de zitplaats van de Zwol se familie een bord aanbracht waar op met kleurige letters stond dat daar de honderdduizendste reiziger was gezeten. Direct hierna werd het Zwolse echt paar in het restauratierijtuig ontbo den waar drs. J. van Strien namens de N.S. voor het seizoen <959 zesentwin tig eerste klasse-dagtochten in Ne derland aanbood. Namens de Belgi sche spoorwegen ontving het echt paar een abonnement voor vijf dagen op de lijnen van de Belgische spoor wegen. Dit abonnement werd uitge breid door aanvullende vervoerbil- jetten van de Nederlandse Spoorwe gen van Zwolle naar de Belgische grens, Vandaag wacht de heer en mevrouw Tutein Nolthenius een ge varieerd programma op de Expo. Zij zullen daar de gast zijn van de Ne derlandse en Belgische spoorwegen alsmede van het algemeen commiS' sariaat van de Expo. Vrijspraak in de Moordzaak- Anjum Het Gerechtshof te Leeuwarden heeft vanmorgen de 38-jarige huis vrouw Folkje D. D. te Anjum vrijge sproken van uitlokking van haar zoon Johannes tot doodslag van de slikwer- ker Steenstra. Zij zal onmiddellijk in vrijheid worden gesteld. In eerste instantie was de vrouw door de rechtbank te Leeuwarden veroordeeld tot zes jaar gevangenis straf. De procureur-generaal had ver leden week vijf jaar tegen haar ge ëist. Toen reeds vroeg haar raadsman onmiddellijke invrijheidstelling van zijn cliënte omdat het bewijs zijn- in ziens niet geleverd was. Immers, de verdachte had nimmer speciaal haar zoon uitgelokt tot doodslag maar meer in het algemeen onvriendelijke woor den over Steenstra geuit. Het enige bewijs van zo'n aanhitsing kwam van zeer verdachte zijde, namelijk van de timmerman die indertijd, evenals de zoon van verdachte tot vier jaar ge vangenisstraf en ter beschikkingstel ling was veroordeeld op grond van doodslag van de slikwerker. De psy chiatrische rapporten noemden deze delinquent echter een „debiele fan tast". Hij achtte zijn verklaringen waardeloos. Folkje D.—D. heeft reeds ruim twee jaar in voorarrest gezeten maar zal waarschijnlijk geen actie tot schadevergoeding instellen. Chauffeur deed afstand van rijbewijs De automobilist C. Z. uit Meer kerk heeft voor het kantongerecht te Utrecht zelf verzocht, om van zijn rij bewijs te worden verlost. Niet iedere automobilist zou op een dergelijke wijze reageren als hem zoals deze C. Z. een ongeluk overkomen was. De chauffeur gaf Foto van een spannende vakantiereis m'im Op de Westergronden bij Terschelling is dinsdag het Amerikaanse jacht „Felicidad" uit San Francisco in moeilijkheden geraakt. De reddingboot ,3randaris" moest het acht ton metende scheepje assistentie verlenen en naar de haven van West-Terschelling slepen. Op de foto: redder en geredde op weg naar de veilige haven als enige verklaring op dat hij waar schijnlijk de macht over het stuur is kwijtgeraakt en dat zodoende zijn auto in Vianen tegen een boom be landde. De rijkspolitie wilde een technisch onderzoek instellen, maar Z. voor kwam de uitslag met het voorstel, dat de rechter hem zijn rijbevoegd heid zou ontzeggen. Ondanks dat veroordeelde de kantonrechter de man tot twintig gulden boete. Tunis breekt met Cairo Tunesië heeft de diplomatieke be trekkingen met de Ver. Arabische Republiek verbroken. De Tunesische minister van Buitenlandse Zaken, Sadok Mokkadem, heeft dit gisteren aan de ambassadeur van de Ver. Arabische Republiek in Tunis, de Egyptenaar M; Falemi, meegedeeld. De Tunesische ambassadeur in Caïro, Tajeb Sabany, was reeds en kele 'dagen geleden van zijn post te ruggeroepen. De verhouding tussen Tunesië en de Ver. Arabische Republiek is reeds enkele dagen gespannen, nadat de Tunesische afgevaardigde naar de vergadering van de Arabische Liga te Cairo zaterdag had verklaard dat de Ver. Arabische Republiek in de Liga probeert te domineren. Een reeds aanwezig geschilpunt vormt het asiel, dat de regering in Caïro aan Salan Ben-Joessef, die in Tunis ter dood is veroordeeld wegens een samenzwering tegen het leven van president Habib Bourguoba, ver leend heeft. Inmiddels heeft de Arabische Liga in een resolutie, die acht landen heb ben ondertekend, aan Tunesië ver zocht de vergadering in Caïro weer bij te wonen. GEEN UITLEVERING VAN EISELE. Egypte weigert de naar Caïro ge vluchte voormalige Duitse concen tratiekamparts dr. Hans Eisele uit te leveren. Dit heeft de Westduitse regering gisteren bekend gemaakt. Eisele vluchtte enkele maanden geleden naar Egypte, nadat in West- Duitsland felle beschuldigingen tegen hem waren geuit wegens misdaden in concentratiekampen bedreven. Bonn had ogenblikkelijk in Caïro een eis tot uitlevering van de Duit se arts ingediend. Opdracht van Djakarta Aan de leiders van 258 Nederland se bedrijven in Oost-Java is meege deeld, dat zij, in opdracht van de In donesische regering, alle banden met hun hoofdkantoren in Nederland moe ten verbreken. Tezelfdertijd hebben de provinciale autoriteiten in Oost-Java in vele Nederlandse bedrijven de Nederland se bedrijfsleiders door Indonesiërs vervangen. Aan de Nederlanders werd meegeeeld dat zij, met ingang van woensdag van hun functies wa ren ontheven. In Malang is de nieuwe Indonesi sche bedrijfsleiders op een plechtig heid bijgewoond door gouverneur Samadikoen en de militaire bevel hebber van Oost-Java, kolonel Sar- bini meegedeeld dat zij in het ver- Gestorven op eenzame post De Amerikaanse weerkundige Hor- nung, die op het eiland Jarvis in de Stille Oceaan was gestationeerd voor waarnemingen in het kader van het internationale geofysische jaar, is tij dens zijn werkzaamheden op dit eenzame eiland aan een hartaanval overleden. Toen Hornung zich vrijdag niet met zijn radio meldde, is het Britse lan dingsvaartuig „Narvik", dat voor de Britse kernproeven bij Christmas Is land was, naar Jarvis Island geva ren. De bemanning trof Hornungs lijk daar aan in zijn bed, waar het door het inheemse echtpaar, dat met Hornung op het eiland vertoefde, was neergelegd. Hornung, die eerder in de week via de radio had laten weten dat hij ziek was, is gestorven aan een hartaan val, die hem trof toen hij vrijdag zijn ronde deed om zijn instrumenten af te lezen. Het inheemse echtpaar, dat zijn huishouding verzorgde, had een zwart overhemd aan een stok beves tigd om de aandacht van passerende schepen te trekken. Zij konden Hor nungs radio niet bedienen. Hornung is door de Britse zeelieden in het koraalzand begraven. volg slechts verantwoording schuldig zijn aan de militaire bewindhebbers in Oost-Java. Hun werd verboden zich met de raad van aandeelhouders of de directie van hun bedrijven in Nederland in verbinding te stellen. In vele gevallen zijn de nieuwe Indonesische bedrijfsleiders aange steld zonder overleg met de Neder landse staf. In één geval werd de bedrijfsleider van de Nederlandse firma Ruhaak, de Zwitser Wehrli, ontslagen en werden in zijn plaats drie Indonesiërs met de bedrijfslei ding belast. In welingelichte kringen vernemen wij dat de voorbereiding voor deze rigoreuze maatregel in Nederlandse regeringskringen bekend was. Men neemt aan dat de maatregel zich niet blijvend zal beperken tot Oost-Java. De Parijse krijgsraad, voor wie de vijf beklaagden zijn verschenen in het „Bazooka-proces", heeft de vijf in de politiek rechts-georiënteerde Fransen veroordeeld tot straffen, va riërend van vijf tot tien jaar dwang arbeid. Zij hadden geprobeerd de opper bevelhebber van het Franse leger in Algerië. generaal Raoul Salan, door middel van eenbazooka te doden. De beklaagden waren lid van een organisatie, die geleid werd door dr René Kovacs. Deze laatste is uit Frankrijk gevlucht, zodat tegen hem gisteren geen vonnis werd geveld. Voor zijn vlucht had dr Kovacs een verklaring afgelegd, waarin hij zei dat hij had gehoopt, generaal Sa lan uit de weg te ruimen ten gunste van generaal René Cogi-y, voormalig bevelhebber van de Franse troepen in Marokko. Generaal Cogny heeft deze bescnuldiging echter met klem ontkend. Bij een ontploffing en een brand op een platform voor oliewinning in de Golf van Mexico, dertig kilometer uit de Amerikaanse kust, is woensdag een man omgekomen en zijn negen tien gewond. Zes ver-sonen worden vermist. Er bevonden zich 29 perso nen op het platform, toen de ont ploffing zich voordo®. fff «ff (87) üijk S3 moriou niet )Onee,mMitnam, opzi.tmr'

Leidse Courant | 1958 | | pagina 8