TOPHIT Algemeen beeld gunstiger dan vorig jaar Tankschip ramt baggerbak 8perron Verwachting DONDERDAG 16 OKTOBER 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 1 De collectie-Regnault komt in veiling In gebouw „Arti et Amicitiae" aan het Rokin te Amsterdam worden voorbereidingen getroffen voor de grote veiling van schilderijen, uit de collectie-Regnault, welke volgende week wordt gehouden. De foto geeft hiervan een beeld. Eerste steekproeven toeristenseizoen '58 Het voorlopige beeld, dat de Alg. Ned. Ver. voor Vreemdelingenver keer zich aan de hand van een reeks steekproeven over het toeristensei zoen 1958 heeft kunnen vormen, steekt niet ongunstig af bij het sei zoen 1957. Expo, weersomstandigheden en de financiële situatie in ons land heb ben het binnenlandse toerisme in vergelijking met vorige seizoenen iets afgeremd. Dit betreft in het bij zonder het binnenlandse dagtoeris- me, aangezien het meerdaagse toe risme in eigen land ongeveer even groot is geweest als in 1957. De Expo is op het gebied van buitenlanders aan ons land zeker niet van ongunstige invloed geweest of schoon er in enkele plaatsen in het zuiden des lands cn elders wat meer van werd verwacht. Vooral het be zoek uit Zuid-Europa en in de late zomer ook uit Scandinavië werd door de Expo gestimuleerd. De oostgrens heeft ten opzichte van 1957 een verdubbeling van pas santen gehad. Langs de zuidgrens passeerde 7,5 percent bezoekers meer dan in het vorige jaar. Voorlopig kan het aantal buitenlandse bezoekers op grond van thans bekende gegevens, inclusief grensarbeiders, koffie- en boterkopers, gesteld worden op 30 miljoen. De A.N.V.V. heeft met belangstel ling de voorgaande verschuiving van de traditionele logiesvormen als ho tels en pensions naar zomerhuisjes, kampeerwagens en kampeerplaatsen gevolgd. Opvallend was 't zeer sterk gestegen aantal kampeerders. De in druk bestaat, dat deze verschuiving min of meer ten koste van de mid denklasse der hotels en pens gaat. De mobiliteit in het toerisme is in 1958 opnieuw groter geworden. Daar door is de gemiddelde verblijfsduur iets teruggelopen. De belangstelling voor individuele reizen nam toe ten koste van de groepsreizen. De bete kenis van het wegverkeer voor het internationale toerisme moge blijken uit een taxatie van bevoegde autori teiten, dat meer dan zeventig procent van de in Nederland komende bui tenlandse bezoekers van het weg vervoer gebruik maakte. ARBEID IN BAKKERIJEN VOOR ALLERHEILIGEN De staatssecretaris van Sociale Za ken heeft in de Staatscourant van gisteren een beschikking gepubli ceerd, waarbij wordt toegestaan, dat in de nacht van 30 op 31 oktober vroeger mag worden begonnen met het werk in broodbakkerijen. Voorts mag op vrijdag 31 oktober van 8 uur 's ochtends af brood worden ver voerd en verkocht. Dit geldt alleen voor die bedrijven waarin op zater dag 1 november niet wordt gewerkt. „ONZE LUCHTMACHT' KONINKLIJK Minister Staf heeft gistermorgen in zijn departement ontvangen de he ren H. Ch. E. van Ede van der Pais, voorzitter, en E. Talstra, secretaris van de vereniging „Onze Lucht macht". Tijdens dez<_ ontvangst heeft minister Staf medegedeeld, dat H.M. de Koningin aan de vereniging „On ze Luchtmacht" het predikaat „Ko ninklijke" heeft verleend. Frangoise Sagan lacht na afloop Het gerechtshof van Corbeil bij Parijs heeft de rechtszaak behandeld tegen de bekende Franse schrijfster Frangoise Sagan, die ervan wordt beschuldigd op 17 april van dit jaar met haar snelle sportwagen zo roekeloos hard te hebben gereden, dat zich een ernstig ongeluk voordeed, waarbij zij bijna het leven verloor. Foto: Frangoise besprak in de hal van het Paleis van Justitie te Corbeil met haar verdediger, Arnold Croquez, lachend een paar punten van de dagvaarding. Verwondingen tuaar vuil in komt. kunnen ernstige gevolgen hebben. Doe op wonden en wondjes f Kloosterbalsem die ontsmet en geneest Advertentie Bak zonk, bemanning gered Op het Noordzeekanaal ter hoogte van de pijlers van de gesloopte Vel- ser spoorbrug, heeft het 11.957 ton metende Noorse tankschip .Lancing", omstreeks zes uur woensdagavond een vijftig meter lange baggerbak -'an de Amsterdamse Ballast Maat schappij geramd. De twee opvaren den van de bak, die onmiddellijk na de aanvaring zonk, konden worden gered. De scheepvaart naar en van Am sterdam is ruim een uur gestremd geweest. Twee bokken van de N.y. Goedkoop zullen trachten de bak te lichten. Nog gisteravond werden de stroppen bevestigd, om daarmee te pogen de bak die nog met enige me ters van het voorschip boven water uitsteekt uit de vaarroute te halen. De toedracht. De sleepboot „St. Antonie" sleepte de baggerbak „304" juist bij de bag germolen „Rhea" vandaan, toen uit de Noordersluis de „Lancing" kwam aanvaren. De sleepboot haalde de bak, die geladen was met 250 kubie ke meter zand, naar het midden van het vaarvater. De „Lancing", die de pijlers van de spoorbrug wilde passe ren, ramde door tot nu toe onbeken de oorzaak de baggerbak in het ach terschip. De twee opvarenden, de he ren Ambachtsheer en Van de Broek, sprongen te water en konden later worden opgepikt. De bak „304" is ge zonken op de rand van het vaarwater iets ten westen van de spoorbrug. MILITAIRE JEEP OVER DE KOP Om half drie gistermiddag is op de weg achter de Dumoulinkazerne in Soesterberg door nog onbekende oorzaak een militaire jeep over de kop geslagen. Een inzittende, de 25- jarige ongehuwde kornet A. C. Boel mans uit Kampen, kwam om het le ven. De bestuurder, de 20-jarige on gehuwde dienstplichtige soldaat A. G. Droogh uit Zoeterwoude, kreeg een schedelbasisfractuur. Hij is opgeno men in het ziekenhuis „De Lichten berg" te Amersfoort. Beiden behoorden tot de 933ste afdeling lichte luchtdoelartillerie territoriaal in het kamp van Zeist. UITSLAG HOORSPELPRIJSVRAAG Het Nationaal Instituut voor de Radio-omroep in België en de Ne- delandse Radio Unie hebben 'n wed strijd uitgeschreven in het schrijven van luisterspelen voor kinderen in de leeftijd van 712 jaar. Voor deze wedstrijd werden in to taal 255 manuscripten ingezonden, waarvan 104 door Belgische en 151 door Nederlandse schrijvers. De jury, bestaande uit mej. Leni Verstegen en de heren Marcel Coole, Frits v. Tiche len, Frans Roggen, Wim Paauw en Ary v. Nierop, vergaderde op 13 okt. onder voorzitterschap van mevr. Anni M. G. Schmidt. De eer te prijs ten bedrage van 1.000,werd toegekend aan René Struelens te Wesenbeek-Oppem voor het luisterspel „De zon gaat onder in het Westen". De tweede prijs, groot 500,ging naar Jan Naaykens te Hilvarenbeek voor „De Orgelpopjes" en de derde prijs tot een bedrag van 250.naar Cees Pijpers te 's-Gravenhage voor „Paard in de Klas". Een eervolle ver melding verwierf voorts Fernand Demets te Gent voor zijn luisterspel: „De laatste brief aan Sinterklaas". l Waar Dulles geweerd wordt Er zijn heel wat verkennersgroe- pen in Nederland die er prat op gaan een eigen krant te bezitten. Het is dan ook doorgaans 'n kracht toer, die door de jonge redacties wordt verricht. Maar ze gaan er geheel in op. omdat ze op deze manier kans krijgen hun wereldje onder de aandacht te brengen van hen. die er oog voor hebben. Men vindt er verslagen van spannende middagen, dichterlijke ontboeze mingen. nijdige stukies van de re dactie, en meer degeliike kost van de leiding. Het geheel wordt, waar nodig, opgesiert met illustraties. Het UNO-debat zult U er niet in vinden en ook de belangrijke praat van Dulles en consorten wordt er fanatiek uit geweerd. De redactie beschikt niet over een telex en bui tenlandse correspondenten. Mees tal wordt het blad gestencild en zwoegen de jongens wel twee we ken. waar de grote dagbladen er een dag voor uitstrekken. Maar is het zoveelste nummer onder de sten- cilrol uitgedraaid, dan wordt het blad met zwier gepresenteerd. De redacties hebben hier recht op: het is hun krant en zij zullen wel zeg gen. wat er in komt. Dat is de char me van deze bladen: het heeft een eigen gezicht, geeft geen toegang tot het wereldtoneel, doch tot dat kleine, gezellige verkennerswereld je. SLEUTELRIDDER Zo hebben de verkenners van de St. Lodewijkgroep sinds 1948 een blad, dat onder de naam „SLEU TELRIDDER" wordt uitgegeven Men wilde een eigen krant naast het landelijke blad .ALLE HENS" Oorspronkelijk kwam het blad uit onder de naam „Cobra" in de troep van dezelfde naam, maar het is na een jaar tijd uitgegroeid tot een groepskrant. Sindsdien is het, met een enkele pauze, geregeld uitgeko men. Enige tijd geleden gelukte het de redactie stukjes los te krijgen van de Hoofdcommissaris van het Katholieke Verkennen in Nederland en van de Hoofdcommissaris voor Training, welke pennevruchten na tuurlijk met zwier aan de lezers werden voorgeschoteld. We ont moetten in de kolommen zowel stuk jes van welpen over onvergetelijke sluiptochten, als adembenemende verslagen van de verkenners, ter wijl als maandelijkse gast de St Pieterstam wordt ontvangen. Een fris blad, dat na een korte afwezig heid weer met een nieuwe en piep jonge redactie is gestart. Vlak ach ter een recept voor stokbrood, trof fen we dit aan: Voelt U zich wat slap? Neem dan een Lodewijk-appel- flap! (Motto van oliebollen-actie). Het is al weer bijna 2 jaar gele den, dat de collectanten van de St. Elisabeth Penning afd. St. Petrus Parochie besloten tot oprichting van een eigen krant. Sinds januari 1957 verschijnt maandelijks „DE RAMMELAAR", een blad, dat door de jonge redactie (14 tot 18 jaar) met allure wordt gepresenteerd. Wij troffen er buiten de maandelijks terugkerende redactiepraatjes, bui tengewoon interessante stukjes aan over radio-artistende jonge collec tanten maken zelf gedichten en sturen volop copie. Gezellig vonden we de rubriek „Zeg hé luister 'ns", waarin allerhande nieuwtjes worden gespuid. Deze limerick diepten we op uit het februarie-nummer: Een juf van de kweekschool in Dieren, die temd' onder schooltijd soms stieren, doch haar baas merkte 't rap zei: al is het ook knap, tem die stieren toch liever na vieren. F. M. Een paard dat by courses te Zwolle het eerst over <T eindstreep kwam hollen werd weldra beroemd en „tophit" genoemd dat heb je met knollen die hollen F. M. De verkenners hadden een eigen persbureau! Het was in september 1952, toen de toen 16- jarige Haagse Verkenner Theo Palstra met enige vrienden zo maar een persbureau oprichtte, speciaal voor de verkennersbla den. Onmiddellijk waren er tal rijke bladen, die zich abonneer den en zich zodoende van een maandelijks terugkerende nieuws bron van de Verkennerswereld verzekerden. Want het Persbu reau had ook buitenlandse cor respondenten, die zich van de meest actieve kant lieten zien. Men verstrekte per maand 16 kantjes nieuws, waarbij het licht kwam, dat de jonge redac teuren ook binnenlands bijzonder goed georiënteerd waren. Met recht trots v-rtelde de vroegere hoofddedacteur (in 1955 werd het bureau opgeheven) dat zij indertijd een brief van Lady Ba- den-Powell herself hadden ont vangen, waarin deze het Ver kenners-Persbureau veel succes toewenste. Het bureau is geslo ten. Maar r is een prestatie ge leverd door jonge actieve ver kenners; de verkennersbladen zijn er nog steeds dankbaar voor. F. M. '1CODCCC«XX:<XXXXXXOCXX»CXXCCCOCCCCCOCO^<XX«<XXOOCCCOCCOSCCCCC<XXXCCCCCCOC De vrijheid van de schoolpers IVT aar niet alleen verkennersgroe- pen en collectantencolleges hebben hun eigen contactorgaan; ook op de scholen wordt een krant als een bindmiddel bi) uitstek be schouwd Hier kunnen de school clubs hun verslagen kwijt hier kun- nen litteraire uitingen een plaats vinden. Ook kunnen artikelen wel eens grotere gevolgen hebben voor de school, zoals bij voorbeeld het geval was in OASE de school krant van het Agneslyceum waar een artikel van een leraar ooit aan leiding is geweest tot de oprichting van een schoolgemeenschap, die nog bestaat. Ook kan de schoolkrant een fo rum zijn, waar de verschillende me ningen over een onderwerp kunnen worden uiteengezet en men na een meestal heftige polemiek tot een conclusie komt, die meestal een compromis is. Vaak wordt een dergelijke discus sie in de krant voortgezet in de klas, zoals een van de redactieleden van DE VONK ons verzekerde. De Vonk is de schoolkrant van het Bonaven- turalyceum en wij zijn ons licht eens gaan opsteken bij de redaktie van het blad, die gevormd wordt door een hoofdredacteur, een redac tiesecretaresse en drie redacteurs die resp. verslaggever, penning meester en advertentieman zijn. De laatste fungeert tevens als factotum. Als adviseurs treden op de hoofd redacteur en de redactiesecretares se van de vorige jaargang, verder de heer Joosten, leraar Nederlands, om litteraire blunders tot een mi nimum te beperken en pater Kör- ver o.f.m. als censor. (Zelf noemt hij het „ketterijen speurder"). Op de redactievergaderingen wordt de binnengekomen kopij behandeld. „Die hebben jullie al tijd in overvloed?" vroegen wij. Ze zuchtten allemaal smartelijk: „Dat is juist de moeilijkheid; als we veel kopij hebben wordt de kwaliteit van de krant beter, dan geven we nml. de minder goede stukken aan de schrijvers terug. Maar dan lopen we weer het gevaar dat er in ieder geval van hun kant minder kopij binnenkomt, wij dus minder kunnen schiften en de kwaliteit dus daalt. Daarom blijven we altijd om veel kopij vragen". Op onze vraag, hoe de kopij bin nenkomt en wat voor onderwerpen deze behandelen, wezen ze vol trots naar een kastje met een gleuf: „Onze kopijbus. Vroeger gaven de auteurs hun stukken aan de censor of aan de redaktieleden, maar er kwam te weinig binnen, het leek of ze zich geneerden. Toen kwam een verlich te geest op het idee om een kopijbus te plaatsen en tegenwoordig valt de oogst weer wat mee: Veel verslagen van sport- en schoolevenementen Verhaaltjes van jongens uit lagere klassen, waarvan we er wel eens een ter aanmoediging plaatsen. Ver der min of meer „wetenschappelijke" verhandelingen, kritische beschou wingen die vaak discussies uitlok ken en naar verhouding te weinig gedichten, uitgezonder de lime ricks die overvloedig binnenstro men. Van de kant '-an de redaktie is altijd „Het Eerste Woord" en de kroniek van het wel en wee van de school". We vroegen een krant te mogen zien. Ze gaven er een, „maar", zei de hoofdredacteur gauw, „deze is nog gestencild. Het eerstvolgende nummer wordt gedrukt Dan zullen de leerlingen nog meer plezier aan hun krant beleven, en de leraren natuurlijk ook, vooral zij van wie het volgende proza nog op de redactietafel lag: OOK U? De perron-redactie ziet ook graag nw krant eens in. U weet het adres: Papengracht 32. ONZE SCHOOL IN FLIMTITELS: spieken Het laan der angst studie waarom vanavond lerarenelftal De helden zijn vermoeid bestuur der schoolgemeenschap BLC Complot der minderja rigen. examencommissie High So ciety proefwerk elke minuut telt donnez moi ma chance. Vakantie Bonjour tristesse! Deze foto-montage Iaat iets voe- beginnen en met de zon meedraai- len van de harteklop van een end: de heer Joosten, Ieraar Neder- schoolkrant. Via de kopijbus komt lands, pater Körver, (censor), J. v. de tekst by de redactie, en dan volgt d. Putten, Henk Lobman, II. Blom, het geweldige uittikken. Rond de (hoofdredacteur '58—'59) Piet OdUk redactietafel zitten van boven te en Iluib de Kruyff. De verslaggever Nico Opdam was natuurlyk op pad.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 4