DUINSTREEK Opening van het winterseizoen in het parochiehuis van „De Engel" Dr Sis Heijster over de opgroeiende jeugd van onze tijd Aardgas uii de Sahara voor Europa DOND„.iJAG 16 OKTOBER 1958 DE LEIDSE COURANT LEIDSCHENDAM Levenskunst. De jonge mensen van Lefdschendam en Voorschoten hebben in groten getale gehoor ge- §even aan de oproep van de inter- iocesane Jongerenstaf om aanwezig te zijn bij de eerste verhandeling van de heer Frans Brakkee. Door een interessant en boeiend betoog heeft deze spreker enige richt lijnen aangegeven voor een ware levenskunst en levensstijl onder de titel „Ik, jij en die ander". De menselijke verhoudingen zyn sinds de laatste halve eeuw aanmerkelijk veranderd aldus spr. Al die verande ringen b.v. in de industrie, door de oorlogen en de meer en meer naar voren komende filosofie hebben de veranderingen in levenswijze zich ook voortgezet binnen het gezin dat dientengevolge een meer open dan gesloten karakter heeft gekregen Daardoor hebben de jongeren een afwijkende vorm van de gezinsge woonten aangenomen. De ouders kunnen zich daarmee veelal niet ver enigen om-dat zij in vele opzichten de nieuwe structuur der jongeren niet begrijpen. De verschuiving van de menselijke verhoudingen doen zich voor in het onderwijs na de lagere school. Ook het begrip heeft verandering onder gaan. De kerk heeft zich bij de nieuwe zienswijzen aangepast. De gelovi gen zijn door de vernieuwing van de liturgie nauwer aan de eredienst ver bonden. Met vele voorbeelden ging de heer Brakkee nog nader in op de veranderde verhoudingen wat hij tenslotte nog verduidelijkte door een serie lichtbeelden van klassieke schilderijen waardoor de verhoudin gen van toen en nu nog eens duide lijk naar voren kwamen. NOORDWIJK Propagandafeest „Sint Odilia". De afd. Noordwijk van de r.k. blin- denbond „St. Odilia" gaf gisteravond in café-rest. „De Beurs" de eerste van haar beide propaganda-feest- avonden. In zijn openingswoord her innerde de heer Montanus uit Leiden, lid van het hoofdbestuur, er aan, dat de bond volgend jaar haar 40-jarig bestaan zal vieren. Nog maar vijf en twintig jaar geleden was de blinde mens gedoemd tot de bedelstaf. Veel is er inmiddels ten goede veranderd. Spreker memoreerde de stichting van de tehuizen voor alleenstaande blinden te Den Bosch en te Maas tricht, en de oprichting van de Blin- denraad. Van grote betekenis is ook de instelling van het Blindenwezen te Amsterdam. Vier maatschappelijk werkers van dit instituut trachten werk voor de blinden te vinden, op dat zij in eigen onderhoud kunnen voorzien. Thans hebben niet minder dan 23 blinden werk gevonden op de Philips-fabrieken, 16 hebben een functie op het Ministerie van Maat schappelijk Werk en vele anderen vonden arbeid in diverse bedrijven. Prachtig is de uitvinding van het „gesproken boek". „Wat voor u de te levisie is, is voor de blinde het ge sproken boek". Slechts één druk op de knop en aan de blinde wordt voor gelezen. Volgend jaar zal een revalidatie centrum worden ingericht voor hen, die op latere leeftijd blind zijn ge worden. Dit alles kost veel geld. Na een op wekking tot geldelijke steun was het woord aan het Cocktail-Cabaret uit Den Haag. Het bracht een vlot en zeer beschaafd programma van con ferences, spel, patrerre-acrobatiek, goochelkunst, muziek en heel goede zang. The Rythme Stars, een werkelijk uitstekend orkest, zorgde voor vro lijke noten en populaire wijsjes. SASSENHEIM „St Olaf". Het was een goede ge dachte van het bestuur der R.K. mid denstandsvereniging „St. Olaf", het winterseizoen te beginnen met een avondmis. Deze avondmis werd in de kapel van het gidsencentrum „Huize ter Leede" door de oud-kapelaan A. M. Vulsma opgedragen. Vele leden en hun dames waren bij deze H. Mis aanwezig. Het be stuur bood hierna in het gebouw aan alle aanwezigen een broodmaaltijd aan. Na de maaltijd hield rector Vuls ma een korte inleiding over het on derwerp: De „Apostolische waarde van de Middenstand en van de Mid denstander". Gaan we eerste de gewone waarde van de middenstand na, dan blijkt dat, de middenstander de tussenper soon is tussen de fabrikant en het publiek. Een grote waarde is ook de service, welke door de middenstander kan worden gegeven. Uit deze en andere voorbeelden blijkt dat de midden stander een belangrijke plaats in een volk kan innemen. Spr. trok een ver- SPORT HANDBAL DISTRICT LEIDEN ogenblik als volgt Dames 3C Foreholte 5 4 1 0 17—6 9 MMO 3 2 1 0 12—2 5 Jong Ade 4 2 0 2 14—9 4 VVSB 4 2 0 2 12—11 4 NIO 2 1 0 1 13—5 2 MSV 4 1 0 3 5—9 2 Raaphorst 1 0 0 1 2—7 0 SVLV II 3 0 0 3 2—28 0 Meisjes junioren E MSV 4 4 0 0 31—1 8 HVS I 3 3 0 0 23—2 6 SVLV II 3 1 1 1 9—9 3 HVS II 2 1 0 1 9—9 2 Jong Ade 2 1 0 1 6—10 2 NIO 2 1 0 1 4—14 2 VVSB 3 0 1 2 5—11 1 Raaphorst 4 0 0 4 6—27 0 Foreholte 1 0 0 1 0—10 0 Meisjes adspiranten VVSB 2 1 1 0 5—3 3 Raaphorst 3 2 1 0 13—7 5 HVS II 1 0 0 1 4—6 0 Foreholte 1 0 0 1 1—3 0 HVS II 1 0 0 1 1—5 0 gelijking tussen het westen en het oosten en kwam tot de conclusie, dat de middenstand een zeer belangrijk element van van volk is. Dit is ook van belang voor de katholieke ge meenschap. Het is een bekend feit, dat van de gewone praktiserende ka tholieken in Nederland de meesten middenstanders zijn. Hierdoor is het ook voorkomen dat de geloofsafval groter werd dan ze al was. Ook is het een bekend feit, dat procentueel de meeste priesters uit de middenstand en de daarmede gelijk staande groe pen komen. Komende tot de apostolische taak van de middenstand meende spreker dat men door z'n houding veel kan doen. De houding tegenover de clerus moet er een zijn van dienstbaar heid, hulpvaardigheid, hoffelijkheid enz. Men moet in de medemens Christus zien, derhalve kan men niet alles commercieel zien. Spr. vertelde nog dat de avondmis speciaal door Paus Pius XII was in gesteld voor hen, die overdag niet kunnen, dus ook voor de midden stand. Naar aanleiding van deze inleiding ontstond een zeer levendige gedach- tenwisseling. WARMOND Bezinningsavond. Het door de Katholieke Actie genomen initiatief tot het beleggen van een bezinnings avond is met succes bekroond gewor den. Voor deze avond waren uitge nodigd de besturen van al de in deze gemeente op katholieke grondslag werkende organisaties en verenigin gen .Zeer velen hadden aan de uit nodiging gevolg gegeven. De bijeen komst werd geopend door de heer J. Sikking, voorzitter van de katho lieke actie, die er zijn vreugde over uitsprak dat velen hadden voldaan aan het verzoek tot bijwoning van deze avond. Spr. wees er op, dat de bijeenkomst wordt gehouden in het jaar, waarin de parochiekerk jubi leert en het is daarom wel eens nut tig zich te bezinnen op het grote voorrecht dat ons, katholieken, be schoren is. Nadat men gezamenlijk het strijdlied van Matthias had ge zongen, gaf de voorzitter het woord aan de spreker van deze avond, rec tor Keet, die zou spreken over „Op bouw van de kerk, kerstening van de wereld". Alvorens spreker zijn be toog aanving, stond hij even stil bij het overlijden van Z. H. Paus Pius XII. Hij wees erop dat deze Paus eigenlijk de geestelijke vader was van de Katholieke Actie omdat hij een grote voorstander was van het lekenapostolaat. Spr. wees er vervol gens op dat de Katholieke Actie de prachtige taak vervult binding te brengen waar zulks nodig is. Duide lijk liet hij uitkomen dat alle orga nisaties en verenigingen tenslotte onderdelen zijn van onze gemeen schap. Het mag nimmer de bedoeling zijn, elkaar te beconcurreren, inte gendeel, een goede samenwerking is onontbeerlijk voor het bereiken van het doel waarvoor deze organisaties en verenigingen in het leven zijn ge roepen. Op deze wijze wordt de ge meenschap het best gerealiseerd Deze gemeenscha,, moet ook open zijn en ieder moet er van overtuigd zijn dat hij daar van harte welkom is. Na deze boeiende voordracht, die met grote belangstelling werd aan gehoord. was er gelegenheid tot het stellen van vragen. Hiervan werd een druk gebruik gemaakt en de vragenstellers werden allen naar ge noegen beantwoord. Met het zingen van „Aan U o Koning der Eeuwen" werd deze zeer geslaagde bijeen komst door de voorzitter gesloten. Onder de lichte klanken van het mondharmonica-ensemble „Con Amo- re", marcheerde de gymnastiekvere niging „Olympia" in witte kledij de zaal binnen als entree voor de voor zitter van het zaalibestuur, de heer P. Oosterveer, die direct daaarop het openingswoord uitsprak. In dit woord kenmerkte hij het cul turele leven in de parochie als een vorm van apostolaat. Door de samen bundeling van kraohten wordt de pa rochianen steeds iets nieuwe geboden. Hij hoopte, dat de glans van het cul turele leven velen zou trekken, tot steun aan het verenigingsleven. Hier na nodigde hij pastoor P. Bottelier als voorzitter van het kerkbestuur uit, het Winterprogram/ma officieel te ope nen. De pastoor sprak over de grote waarde van het bezit van een paro chiehuis vanwege het feit, dat de ge meenschapszin van de parochianen daar behoefte aan heeft. Dank zij sub sidie, die het kerkbestuur aan het bestuur van het parochihuis heeft toegekend, kon de avond op zeer ori ginele wijze geopend worden. De pas toor bood namelijk een volledige ge luidsinstallatie aan, die op het mo ment zelf door broeder Claudius in werking werd gesteld. Een aardig in cident deed zich voor, toen bleek dat er bij het instellen van de pick-up nog geen plaat op de grammofoon lag Tot slot wenste de pastoor de paro chie succes met het winterprogram- ma. Afwisselend traden nu „Con Arno- re" en Olympia" op met muziek en rhy tmischeu gymnastiek. „Con Amore" bracht de genodig den een afwisselend programma ten gehore. Opmerkelijk was de genuan ceerdheid in het volume en het reage ren op de leiding van de dirigent, de heer Th. Hoogervorst. Hierbij bleek de geluidsinstallatie reeds goede diensten teb ewijzen bij het verster ken van de solozang. De gymnastiekvereniging „Olym pia", onder leiding van de heer L. Halfsohepel, bracht met de meisjes in verschillende leeftijdsgroepen, rhytmische oefeningen naar voren, waarin soepele en gratieuse bewegin gen te zien waren, maar vooral zeer goede formaties. Veel bijval onder vonden de grotere meisjes met het turnen aan de brug. De herenafdeling van „Olympia" liet de bezoekers genieten van de zeer goede prestaties bij de grondgymna- stiek en het toestel turn en. Alles bij een kunnen we zeggen, dat er in heel deze avond een stijgende lijn waar te nemen was. Tot slot dankte de voorzitter de beide verenigingen hartelijk voor de ze keurige en vlotte verzorging van de openingsavond, waarop de aan wezigen met een applaus welgemeend instemden. LISSE Per 1 oktober 1957 is de inkoop prijs van het water (tengevolge van belangrijke investeringen door de ge meente Hillegom in verband met het leggen van een nieuwe toevoerlei ding en verbetering van het water winningsstation) van pl.m. 9 cent tot 17 cent per m3 gestegen. Dit bete kent bij een jaarlijkse waterinkoop van pl.m. 350.000 m3 een hogere uit gaaf van rond 28.000 per jaar. Het water is in het verleden steeds ongeveer tegen kostprijs geleverd en bij het waterbedrijf is dan ook geen reserve van betekenis aanwezig om deze kostenstijging zonder tariefs verhoging op te vangen. In dit verband lijkt het gewenst er aan te herinneren, dat deze situatie niet aan de gemeente mag worden geweten. Immers er is, uit een oog punt van prijscontrole, het laatste decennium vanwege de rijksoverheid scherp toezicht gehouden op de prijs vorming bij de openbare nutsbedrij ven. Tegen een prijsverhoging van het water met 5 pet. werd nog in begin 1957 door het Directoraat-Ge neraal van de prijzen bezwaar ge maakt. Het is thans noodzakelijk om op korte termijn tot een vrij rigou reuze prijsverhoging over te gaan, want het tekort op de begroting van het waterbedrijf voor 1959 is op niet minder dan f 35.752.96 geraamd. De bate van ƒ11.000,welke de gemeente tot dusver jaarlijks ontving als dividend op het aandelenbezit in de N.V. Electriciteitsbedrijf Hillegom LisseSassenheim, zou ter com pensatie kunnen worden gebruikt voor gedeeltelijke dekking van het verlies op het waterbedrijf. Indien de raad zich hiermee zou kunnen ver enigen dan zal, althans voorlopig, niet plm. 36.000 doch plm. 25.000 door tariefsverhoging moeten wor den gedekt. B. en W. willen de verhoging deels de vorm geven van een verhoogde meterhuur en deels die, van een stij ging van de waterprijs. Daarboven kan nog een prijsverhoging worden ingevoerd van het water voor indus triële doeleinden. De afrekening hier van zal niet meer jaarlijks maar periodiek plaatsvinden. V.V. „LISSE" HAD EEN GOED JAAR Ondanks het bar-sledhte weer wa ren maandagavond een groot aantal leden aanwezig op de jaarvergade ring van de voetbalvereniging „Lis- NOOR'DWIJKERHOUT Een groot aantal ouders van ULO- leerlingen, alsmede pastoor C. C. Standenmeijer, kapelaan Zijlmans, de heer H. Th. Janssen als lid van het R. K. Schoolbestuur St. Jozef en leerkrachten van de ULO-school waren gisteravond onder het gehoor van dr. Sis Heijster, die op uitnodi ging van het bestuur van de Ouder vereniging in de zaal Brama sprak over „Onze opgroeiende jeugd in deze tijd". Mej. Heijster ving haar causerie aan met een aantal veel gehoorde klachten, die met betrekking tot de opgroeiende jeugd worden geuit, op te sommen. Ik zelf, aldus dr. Heijster, deel dit pessimisme niet. Op grond van per soonlijke ervaringen met grote groe pen van opgroeiende jongens en door veel kontakt met opvoeders weet ik, dat er onder de jeugd van tegenwoordig zeer velen zijn, die met een eerlijk idealisme zijn bezield en op hun toekomst als geestelijk volwassene ben ik heel gerust. Op al de opgesomde klachten wierp dr. Heijster ook eens een an der licht. De klacht dat de jeugd van tegenwoordig zoveel anders is dan de jeugd van een generatie te rug hoorden wij ook al van een vroegere generatie. Trouwens het is niet alleen de jeugd van tegenwoor dig die anders is, maar ook de ouders en opvoeders van nu zijn an ders dan dit van een generatie te rug. Dit wordt veroorzaakt door de veranderde tijdsomstandigheden. Bij het zoeken naar een vorm van zelfstandigheid door onze opgroeien de jeugd komt onherroepelijk kri tiek los op de ouderen. Maar ook dit is altijd al zo geweest. Botsingen en wrijvingen zijn er altijd geweest en zullen er altijd blijven, maar nog nimmer in het verleden is de af stand tussen twee generaties zo groot geweest als thans. Door de enorm snelle ontwikkeling van de techniek en de vooruitgang op schier elk gebied van het menselijk weten en kunnen is de tijd zo indringend gewijzigd, dat de tijd van vroeger een heel eind afligt van deze tijd. En in deze chaotische tijd groeien onze kinderen op. Wij ouders en opvoe ders moeten onze kinderen leiden en opvoeden, niet alleen voor deze tijd maar zelfs voor een tijd, die nog na deze tijd ligt. Ik verbaas er mij dikwijls over, aldus mej. Heijster, dat ouders niets anders doen dan jammeren over de opgroeiende jeugd in deze tijd; in onmacht de verleden tijd verheerlij ken en deze tijd afbreken. Op deze manier maken zij de kloof tussen zichzelf en hun opgroeiende kinderen bijna onoverkoombaar. Wij kunnen de klok niet terugzetten. De ouders en opvoeders hebben de dure plicht zich in de interessen van de jeugd te verdiepen en met de jeugd op het terrein der jeugd kontakt te maken. Weiger als ouder toch niet om het goede ook in deze tijd te zien en zoek daar uw aanknopingspunt met de jeugd. Dan en dan alleen zult u van hen niet de klacht horen, dat u ouderwets bent en dat u van deze tijd niets begrijpt. Als u raakvlakken zoekt en zeker zult vinden met de interessen van de jeugd dan hebt u de mogelijkheid tot een gesprek en dat geeft u weer de kans tot het geven van goede raad. Wat de klacht betreft, dat de jeugd van vandaag al zo vroeg kontakten zoekt met de andere sexe merkt dr. Heijster op, dat wetenschappelijk vaststaat, dat het lichamelijke en dus ook het geestelijke puberteitsgebeu- ren in onze tijd ongeveer l'/i tot 2 jaar eerder valt dan een generatie terug. Dit wetende moeten wij toch die klachten in een ander licht be zien. Maar als wij al die klachten uiten, hebben wij dan wel alles ge daan om die reden tot klagen zo klein mogelijk te maken? Wij moeten in de eerste plaats we ten, wat er in deze moeilijke puber teitsperiode in de jeugd omgaat. Het kind heeft er toch recht op, dat u zich verdiept in hun moeilijkheden en dit zeker als u recht meent te hebben op het uiten van klachten. Dr. Heijster vertelde hierbij in het kort iets over het puberteitsproces. Als praktisch houvast in de puber teitsmoeilijkheden gaf zij aan, het accepteren van de dikwijls kant noch wal rakende redeneringen en me ningen van de puber. Laat hem of haar zich daarover kunnen uitspre ken en geef dan rustig uw eigen me ning daarover. Wissel met gedachten over hun ideeën. Opvoeden is een moeilijk maar te gelijk prachtig werk. Het is onze plicht alles te doen wat in ons ver mogen ligt om de kinderen, die God ons geschonken heeft weer aan God te kunnen teruggeven, gerijpt mede door onze opvoeding tot een geeste lijk volwaardige persoonlijkheid. Bidt voor uw kind, maar bidt ook voor u zelf als opvoeder. Na de pau ze volgde nog een prettige en vruchtbare gedachtenwisseling tus sen inleidster en ouders. Bridge-nieuws In de paren competitie van de bridge-club „Het Juiste Bod" is de stand na de 2e ronde als volgt: Groep A: 1. K. van Kampen-P. Kaptein 229 pnt; 2. A. Vermin-Th. Förrer 210 pnt; 3. Th. de Lincel-J. v. Wieringen 206 pnt; 4. Dames van Leeuwen-Zoetendaal 200 pnt; 5. J. van Noort-J. Seysener 197 pnt; 6. M. de Winter-M. Heemskerk 190 pnt; 7. W. Schelvis-Th. van Aken 189 pnt; 8. P. Duivenvoorden-A. Brama 187 pnt; 9. D. de Haas-J. Koelewijn 182 pnt; 10. Echtpaar K. de Winter 180 pnt; 11. Echtpaar Bodar 180 pnt; 12. D. Zoetendaal-G. Keijzers 163 pnt. Groep B: 1. G. van Leeuwen-R. Bakker 212 pnt; 2. F. Broekhof-P. Meijer 173 pnt; 3. F. Kerkvliet-P. Koster 169 pnt; 4. Mw. Klinkenberg -C. v. d. Aart 159 pnt; 5. Echtpaar Kroon 148 pnt; 6. K. v. d. Veek-N. van Nes 144 pnt; 7. W. v. d. Linden- M. Kosterf 141 pnt; 8. Echtpaar v. d. Reijdt 132 pnt; 9. Mej. G. Kroon- mevr. Turk 126 pnt; 10. Echtpaar J. Berbee 118 pnt. Aanvulling van energietekort Het parlement van de Raad van Europa heeft te Straatsburg een rap port goedgekeurd over een gemeen schappelijke hulp van de Europese landen aan Frankrijk ter exploitatie van aardgas in de Sahara. In de Sa hara is nl. aardgas in grote hoeveel heden aangetroffen, voldoende om daarmee het energie-tekort in Euro pa, waarop in de eerstvolgende ja ren gerekend moet worden, aan te vullen. Het rapport wijst er op, dat in de omgeving van Hassi R'Mel in de Sa hara een hoeveelheid aardgas is aan getroffen, zo groot als waarschijn lijk nergens anders ter wereld. Dit aardgas bevindt zich op nauwelijks 2000 kilometer van de grote Europe se industriecentra. De hoeveelheid die gemakkelijk ge ëxploiteerd kan worden bedraagt ver scheidene miljarden kubieke meters. Het heeft een hogere calorieënwaar- de dan het gewone stadsgas in Euro pa, aldus de rapporteur. Door middel van pijpleidingen zou het gas vanuit Afrika via Gi braltar of Italië naar Europa kun nen worden gebracht. Met het aardgas uit de Sahara zou ook electriciteit kunnen worden op gewekt, die per kabel naar Europa kan worden overgebracht. Ook dit laatste is van groot belang om het te verwachten energietekort aan te vul len. Europa moet de komende twin tig jaar rekenen op een jaarlijks te kort, dat overeenkomt met 200 mil joen ton steenkool. Kernenergie zal voorlopig niet in voldoende mate voorhanden zijn om in het tekort te voorzien. Frankrijk beschikt niet over vol doende middelen om de aanleg van het buizenstelsel voor het overbren gen van het aardgas alleen uit te voeren. Mocht besloten worden het Inval in café ie Nooidorp De rijkspolitie te Nootdorp heeft, in samenwerking met de recherche van de rijkspolitie te 's-Gravenhage gisteravond in een café te Nootdorp een inval gedaan, omdat vermoed werd, dat daar gelegenheid werd ge geven hazardspel te spelen. In het -afé werden in totaal elf personen aangetroffen. Allen zijn verhoord en na het verhoor zijn vier personen in verzekering gesteld. Deze vier, die te zijner tijd voor de officier van justitie zullen worden geleid zijn de 49-jarige W. G. IJ., de 37-jarige B. J. J., de 37-jarige A G J. en de 31-jarige F. H. P., allen uit 's-Gravenhage. Er is een niet on aanzienlijk bedrag aan geld in beslag genomen, benevens speelkaarten. se", die gehouden werd in het K.A.B.- gebouw. Het was deze goede opkomst, die de voorzitter, de heer C. Strik, in zijn openingswoord rede tot vreugde gaf Een blijde toon liet ook de secretaris de heer P. Verheyen, horen in zijn jaarverslag. Het afgelopen jaar is voor de vereniging zeker niet ongun stig geweest voor de vereniging. Na een zwak begin is het eerste elftal samen met „Concordia" op de eerste plaats geëindigd, doch helaas werd de beslissingswedstrijd op het Teylingen-terrein verloren. Het con- trakt met de trainer, T. Kante been, was weer voor één jaar ver lengd. Toch telde de vereniging nog één kampioen en wel de adspiranten B. Uit het verslag van de penning meester, de heer M. Beyk. bleek, dat de ontvangsten bedroegen 10711,82 de uitgaven 8345,41, aldus een voor delig saldo van 2366.41. Namens de kascommissie bracht de heer Th. v. d. Zwet de penningmees ter dank voor zijn uitstekend verzorgd beheer van de gelden. Door de dioce sane sportadviseur is benoemd als geestelijk adviseur van de vereniging kapelaan D. J. H. van Geest, die de opvolger is van kapelaan N. Bijns- dorp. Als nieuwe leden voor de kascom missie werden benoemd de heren J Hoekstra en L. Ruigrok. De elftal commissie, bestaande uit de heren F. Beysens, J. van Diest, P. van Dijk, M van Dijk en J. v. d. Poel werd in zijn geheel herbenoemd. Bij de bestuursverkiezing werden de heren M. Beyk, N. Castien, C. van Diest, P. Verheyen, die aftredend wa ren, bij acclamatie herkozen. In de plaats van de heer Th. Kortekaas, die niet herkiesbaar was, werd gekozen de heer N. Mens. Raads-agenda De raad der ge meente Lisse komt hedenavond half 8 ten gemeentehuize in vergadering bijeen. Op de agenda komen o.a voor: voorstel inzake het verlenen van een krediet voor reconstructie van de van Lyndenweig: verhoging van de watertarieven; aanvulling van de bouw- en win terverordening met bepalingen nopens schilderwerk; idem in verband met het oprichten van bij gebouwtjes: het verstrekken van hy potheken in verband met bevordering van de woningbouw door particulie ren; het verlenen van een bijslae op gemeentelijke pensioen: verkoop grond a-am Bouwfonds Nederlandse Gemeenten; het verlenen van een krediet voor verbetering van df Akervoorderlaan; verkoop van grond op de hoek KanaalstraatBroekweg; het verlenen van een garantie i.v.m de elektriciteitsvoorziening in de Ro versbroekpolder. j plan uit te voeren dan zullen de ge- interesseerde regeringen deel moe ten nemen aan de financiering van het project, aldus de Raad van Europa. Een Amerikaans militair trans portvliegtuig heeft woensdag nabij Babylon in de staat New York een noodlanding gemaakt op een drukke autoweg, waardoor drie auto werden vernield. De bestuurder van een van de auto's kwam óm het leven. De in zittenden van het vliegtuig bleven ongedeerd. Zes Amerikanen zijn omgeko men en zeven gewond doordat een „Globemaster", die onderweg was met post en levensmiddelen voor een Amerikaanse expeditie bij kaap Hal- lett in het Zuidpoolgebied, dichtbij zijn bestemming verongelukte. Het grote transportvliegtuig was te Christ- church opgestegen, van waaruit de Amerikaanse expeditie wordt bevoor raad. Dader van aanslag te Rijswijk gegrepen Het onderzoek, dat de recherche te Rijswijk heeft ingesteld naar de aan slag, die zondagavond op de 55-jarige mevrouw N. M. te Rijswijk is ge pleegd, heeft geleid tot de arrestatie gisteravond te Amsterdam van de 21- jarige Delftenaar W. J. G. Bij zijn verhoor heeft hy bekend, dat hij zondagavond op een te Delft gestolen damesrijwiel naar de buurt schappen 't Haantje en Sion is gegaan met de bedoeling daar geld te stelen. Het is met een hamer geweest, dat hij mevrouw N. M. neersloeg om haar te beroven. Toen de vrouw na zijn daad geluidloos ineen zeeg schrok hij echter dermatq, dat hij ijlings de vlucht nam. Met dezelfde hamer sloeg hij de keukenruit van een woonschip in, dat na zijn bezoek in brand is geraakt. Bij het licht van lucifers, die hij in de keuken vond is hij naar geld gaan zoeken, maar hij ontkent brand te hebben gesticht. Vervolgens heeft hij in de nacht van zondag op maandag uit een langs het Jaagpad aan de Vliet naar Delft geparkeerde auto een paspoort en autopapieren gestolen. Scheepsberichten ALBIREO 15 okt. te Portsaid; AM- STELMEER 15 okt. van Mauritius naar United Kingdom; AMSTELVEEN p. 15 okt. van Dover naar Leith; ANDIJK 14 okt. van Havana naar Vera Cruz; BALI p. 15 okt. van Kielerkanaal naar Gdin- gen; BENGKALIS 16 okt. te Napels; CE LEBES 15 okt. van Colombo naar Dji bouti; CONGOKUST 15 okt. Rede Win- neba; CALTEX DELFT (t) p. 15 okt van St. Vincent naar Rotterdam; GIES- SENKERK p. 15 okt. van Ceylon naar Aden; HERSILIA 15 okt. te Antwerpen; KREBSIA (t) 16 okt. te Bangkok; LEU- VEKERK 15 okt. te Abadan; MERWEL- LOYD 16 okt. te Calcutta; MUSILLOYD 16 okt. te Singapore; ORANJE 15 okt. van Oden naar Suez; OVERIJSEL 15 okt. van Djeddah naar Portsaid; SIBA- JAK 16 okt. te Tj. Priok; VANNECK 15 okt. van Hongkong naar Singapore; ZAANKERK 16 okt. te Marseille; CRA NIA (t) 15 okt. van Liverpool naai Cu racao; MISSISIPPILLOYD 14 okt. van New York naar Philadelphia; NIEUW AMSTERDAM 15 okt. te New York; NOORDWIJK 15 okt. te Hamburg; PRINS CASIMIR 14 okt. van Toronto naar Montreal; ROEP AT 15 okt. te Lon den; SOMMELSDIJK 14 okt. te Ant werpen; STRAAT MOZAMBIQUE 14 okt. van Santo's naar Recife; GABON- KUST 14 okt. van Odam naar Hamburg; GROOTE BEER 15 okt te Rotterdam; GUINEEKUST 15 okt. te Amsterdam; HERMES 14 okt. van Adam naar Ham burg; PARKHAVEN 15 okt. te Rotter dam; PRINS DER NEDERLANDEN 14 okt. van Adam naar Hamburg; STAD ARNHEM 15 okt. te Vlaardingen; THE MIS 15 okt. te Amsterdam; ARENDS- DIJK 15 okt. te Rotterdam; BLITAR 15 okt. van Rotterdam naar Hamburg; CAL TEX ROTTERDAM (t) 15 okt. te Rot terdam; HERA 15 okt. van Rotterdam naar Adam; JUPITER 15 okt. te Rotter dam; MAASDAM 15 okt. van Rotterdam naar New York; PIETERS 15 okt. van Rotterdam naar Swansea; RIDDERKERK 15 okt. van Rotterdam naar Calcutta; SOMMELSDIJK 15 okt. te Rotterdam; STAD SCHIEDAM 15 okt. van Adam naar Bona; AAGTEKERK 16 okt. te Kaapstad; AARDIJK 15 okt. van New Orleans naar Havana; ACILA (t) 15 okt. van Curagao naar Oran; BALI 16 okt. te Gdynia; BENNEKOM 15 okt. te Ma- racaibo; OERONIA it) 1? okt. te Aba- dan; "TNULIA (t) 15 okt. van Curacao naar Rotterdam; HECTOR 15 okt. te Izmir; KORENIA <t) 15 okt. v. Kopen hagen naar Rotterdam; KOROVTNA it) 15 okt. van Abadan naar Mombasa; LA- WAK 16 okt. te Beira; LIBERTY BELL (t) 16 okt. te Mena al Ahmadi; MONT- FERLAND 15 okt. van Buenosaires naar Montevideo: MUNTTOREN (t) 15 okt. van Pt. Said naar Gibraltar; OMMEN- KERK 15 okt. van Laspalmas naar Kaap stad; OOTMARSUM 15 okt. van New Orleans naar Mobile: PRINS WILLEM VAN ORANJE 15 okt van Quebec naar Antwerpen; WILLEMSTAD 15 okt. te Madeira; ZONNEKERK 15 okt. van Bei- ran naar Dar es Salaam. BA WEAN 15 okt. te Adam; CAME- ROUNKUST 16 okt. te Adam; EOS 15 okt, van Adam naar Rotterdam; HTHOR 15 okt. van Adam naar R'dam; HERA 16 okt. te A'dam; WITMERSUM 15 okt. te A'dam; AALSDIJK 16 okt. te Alex andria GRAVELAND 15 okt. van Para- nagua naar Santos: IVOORKUST 16 okt. van Lehavre naar Antw.; LEKHAVEN 15 okt. van Santos naar Buenosaires; MAASDAM 16 okt. te Lehavre; RIJN- KERK p. 16 okt. Ouessant naar Antw.; SARANGAN 16 okt. van Djibouti naar Suez; SCHTEDIJK 16 okt. te Philadel phia; STAD HAARLEM 15 okt. van Me- 1111a naar IJmuiden; SAAL pa 15 okt St. Vincent naar Alexandrië.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 3