Scherp Uitstekende opvoering van ,Die Jahreszeiten' Ontroerend verhaal uit het verzet opnieuw verteld DONDERDAG 16 OKTOBER 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 ,De verhouding tussen algemeen- en bijzonder maatschappelijk werk'' Mej. Hillen sprak voor Char. Centrum, Leiden De overormpelende hoeveelheid en veelzijdigheid maatschappelijk eerste stadium opvangen. Men kan werk, waarvoor de sociale- en chari tatieve verenigingen en instellingen zich in onze dagen geplaatst zien, maakt het vaak moeilijk, een schei ding te trekken tussen het werkter rein van het algemeen- en dat van het bijzonder maatschappelijk werk. Het was daarom wel zeer nuttig, dat mej. W. Hillen. raadsadviseuse bij het ministerie 'van maatschappelijk werk, gisteravond voor het Sociaal Charitatief Centrum een inleiding hield over het onderwerp: „De ver houding tussen het algemeen- en bij zonder maatschappelijk werk". Na een kort begroetingswoord van de voorzitter van het Centrum, mr H. F. A. Donders, die het overlijden herdacht van de secretaresse, mevT. M. PleyLangezaal, begon mej. Hil len haar inleiding met een korte his torische terugblik op -het sociale werk. Het maatschappelijk werk was aan vankelijk in handen van particulie ren, doch bij de toename van de no den, ontstond een trits van organi saties, die zich allen wilden wijden aan het lenigen van een der vele no den, die hen het meest aansprak. Schakels van één ketting Men was toen aldra gedwongen cm verder te gaan dan oorspronke lijk was bedoeld: Begaf men zich in het jeugdwerk, dan bleek vaak, dat men ook het gezinswerk ter hand moest nemen om de goede invloed op het kind te behouden; bij de zorg voor het verwaarloosde kind kwam de aandacht voor de ouders; heel vaak had men hulp nodig van het onderwijs. Het ene facet sloot nauw keurig aan op het andere. De poging cm de bestrijding van de noden bij de wortel te beginnen werd wanho pig omdat men zich steeds meer ging begeven op het werkterrein van een andere organisatie. De organisaties werden topzwaar. Deze omstandig heid riep de .sociale raden" in het leven, inlichtingenbureaus, die in 1912 in alle grote steden werden ge vestigd. Het doel was, de behoeftigen zo goed mogelijk te helpen. Het denk beeld dat het beter voorkomen is. dan genezen, bleef bestaan. De vraag bleef evenwel, waar beginnen om dat elke groepering vaak de gehele cyclus van behandeling, voor- en na zorg voor zichzelf wenste. Daardoor bleef het uiteindelijk effect van het werk onder de gestelde verwachting. De grote vraag is „Wat is het „eigen" terrein van een vereniging?" Het antwoord hierop vond mej. Hillen in het wezen van het alge- Mej LEIDERDORP f. A. v. d. Salm overleden Hedenochtend is in het Academisch Ziekenhuis te Leiden overleden-mej. A. v. d. Salm uit Koudekerk, die on derwijzeres was aan de Engelendaal- school te Leiderdorp sinds 1 septem ber van het vorig jaar. Op 11 mei van dit jaar is zij met haar fiets ver ongelukt op de Rijndijk tussen Avi fauna en Koudekerk a. d. Rijn. Zij werd naar het Academisch Zieken huis te Leiden vervoerd waar zij 5 maanden en 5 dagen aan een stuk buiten bewustzijn is geweest. Mej. v. d. Salm v/as 25 jaar. POTLOOD EN GEEST meen sociaal werk, dat iets is van alle verenigingen samen, waarin een taak is voor elk apart. Het is werk in overleg. Algemeen- en bijzonder sociaal werk moeten tezamen de noden in dit doen door b.v. een parochie-over zicht samen te stellen, waaruit ver volgens zal blijken in welke gevallen nog niet is voorzien. Daarop kan men dan nagaan, wat samen gedaan kan worden en welk werk de verenigin gen zelf kunnen doen. Hierbij moet men wel een af-^ spraak maken betreffende de „grens" van de specialisatie, zodat men tot een keuze van de specialisten kan ko men. Specialisatie aldus spr. bete kent verdieping aan de ene kant, be perking aan de andere. Men zal de juiste koers aanhouden, als men zich toelegt op een studie van de om standigheden. Hier is veel tact en psychologisch inzicht vereist. Een „eigen" taak Het algemeen maatschappelijk werk moet hierom met vertrouwen eenvoudige hulp, nazorg, etc. kunnen overdragen aan het bijzondere. Men mag bij de behoeftige niet de indruk wekken, dat hij zou behoren tot een bepaalde categorie; hij aanvaardt de bijstand wel graag als hem daarbij leving. niet een bepaald stempel opgelegd wordt. Het algemeen maatschappe lijk werk kent geen categorieën, het heeft een algemeen karakter. Een punt, dat het bijzonder maatschappe lijk werk in dit opzicht vóór heeft, (door zijn kleiner verband), is dat het 't voordeel heeft van het inlich tingenbureau. Dit kan een wegwijzer zijn, bij het gezamenlijk zoeken, se lecteren en vormen van vrijwilligers. (Leiden slaat in dit opzicht een goede figuur). Hierbij is van groot belang, dat men de nieuwe helpers en help sters een taak geeft, die niet boven hun krachten gaat. Anders verliest men bruikbare helpers voor altijd. Een ander voordeel van het inlich tingenbureau is, dat men er zich kan oriënteren in wat regionaal behoort tot het algemene- en tot het bijzon dere werk. De vraag of men deskundige krachten voor iedere organisatie moet aantrekken of gezamenlijk kon spr. niet rechtstreeks beantwoorden: dat verschilt regionaal. Zeker is, dat er niet teveel „eigen" deskundigen in de organisaties moeten werken: co ördinatie is belangrijk, anders dreigt verwatering of wordt het werk on mogelijk. Na de pauze werd mej. Hillen een aantal vragen gesteld over de wen selijkheid van parochiëel boven in- terparochiëel werk en werd gespro ken over de manier, waarop nieuwe helpers en deskundigen voor het maatschappelijk werk kunnen wor den aangetrokken. Veel stof tot ge- gsprek leverde de manier van „door lichten" van een gedeelte der samen- Scholieren zagen Shakespeare's Koopman van Venetië Opvoering door Toneelgroep Arena Het is een goede gedachte geweest van K. O., de jeugd van de middel bare scholen te confronteren met een van de uitblinkers onder de toneel literatuur. Zij deed dit gisteravond in de Leidse Schouwburg met Wil liam Shakespeare's Koopman van Ve netië, in de vertaling van dr. L. A. J. Burgersdijk in een opvoering door Toneelgroep Arena uit Den Haag, on der regie van Erik Vos. Helaas is de confrontatie beperkt gebleven tot het vernemen van de inhoud van de gesproken tekst, wel ke niet tot voldoende leven werd ge bracht en de vertolking niet tot een indrukwekkende gebeurtenis maak te. Met name in de figuur van An tonio, de koopman gespeeld door Sacco v. d. Made is men over het geheel genomen nogal aan de opper vlakte gebleven. Waar is de vage grens, welke de klucht van het blij spel scheidt? Er was evenwel ruimschoots plaats voor de lach gisteravond en op dit punt hadden wij naast Shakespeare evenveel te danken aan spelers als Shylocks knecht Lancelot, diens va- No. 527. Horizontaal: 1. draaibaar onderstel op wielen onder een spoor wagen of vrachtauto, 5. vogel, 7. wa ter in Friesland, 8. z..ker tijdperk, 10. bloedhuis, 11. motorschip (afk.), 12. lusthof, 13. bergdoortocht, 14. nako meling, 15. stad in Italië, 16. boom, 17. grassoort, 18. oude rekening (afk.), 19. zeer brandbaar koord, 21. schaapkameel, 22. muzieknoot, 23. meisjesnaam, 24. stad in Duitsland. Verticaal: 1. pasgang van 'n paard, 2. muzieknoot, 3. grote naaldboom van de Libanon, 4. kloof, 5. bezitte lijk voornaamw., 6. stad in Tibet, 9. plaats in de oudheid, 10. stad in Z.- Arabië, 11. deel van een schip, 12. wild zwijn, 13. jongensnaam, 14. plaats in Abessinië op de grens van Eritrea, 15. vaartuig, 17. stad in Ita lië, 19. muzieknoot, 20. rivier in Rus land, 21. munt in China, 22. lidwoord. Oplossing morgenavond. Oplossing No. 526. Horizontaal: 1. spinazie, 9 adé, 10. een, 11. os, 13 arg, 15. pi. 16. ets, 18. fit, 20. laak, 22. ton, 24. prat, 26. pos, 29. aard, 31. ga, 32. of, 34. roer, 36. lak, 37. mees. Verticaal: 2. pa. 3. Ida, 4. nerf, 5. ze, 6. iep, 7 enig, 8. poel, 12. stap, 14. git, 17. Sara, 19. top, 21. kaar, 23. nog, 25. trom, 27. Sam, 28. Bol, 30. Dee, 33. fa, 34. re. Nasleep conflict aannemer-Leiden In vervolg op het conflict dat tus sen het IBB te Oegstgeest en de ge meente Leiden is gerezen over de aanbesteding van 220 woningen in Leiden Noord zes, welke werd ge gund aan de één na laagste inschrij ver de firma Kuyl te Oegstgeest, heeft de ere-code commissie van de Raad van Bestuur Bouwbedrijf een zitting gehouden waarin de vraag werd behandeld of de aannemer Kuyl uit Voorschoten in strijd was met de ere-code toen hij na de uitno diging van de gemeente Leiden met de opdrachtgever contact heeft ge zocht. De aannemer werd maandag n.l. gehoord. Hoger beroep op de nog te geven uitspraak van deze commis sie is mogelijk. Zij kan tot geldboete en uitsluiting veroordelen. Voor allen. Op maandag 20 oktober a.s. zal voor de Leidsche Kunstkring „Voor Allen" in de Stadsgehoorzaal optre den de alom gevierde pianist Willem Andriessen. Het gevarieerde programma bevat werken van Van Beethoven, Schu mann, Debussy en Chopin. Gilde Jong Nederland. Guido Gezellen. Jongensclub Patro naat St. Michaël. In verband met het overlijden van Frans v. Sebille v/orden alle jongens vrijdagavond ..30 uur in de kerk ver wacht om de rozenkrans te bidden voor zijn zielerust De jongens van het Gilde echter hedenavond 7 uur in de Gildehal, Gastraat. Gouden onderscheiding. De eremedaille, verbonden aan de orde van Oranje-Nassau, is verleend aan J. Grit, adjudant der Rijkspolitie te Leiden. der en vooral aan Portia, wier ver tolking door Nanni Vermeer alle lof verdiende. Paul Meyer heeft de oude Jood Shylock niet geheel uit de doe ken kunnen doen en er niet de diep tragische figuur van gemaakt die de oudere generatie als kostbare her innering bewaart aan Louis Bouw meester. Nu behoeft men niet meteen het onderste uit de kan te willen hebben,, maar we misten node het felle contrast, welke de tragedie te genover de lach plaatst. Naast aanmerkingen op articula tie, rolvastheid en een enkele sto rende regiefout waar twee gelie ven op elkaar toesnellen vlak vóór Portia om mag men waardering hebben voor de aankleding en het décor, dat naar gelang de scène het vereiste volkomen in stijl wisselde, wat overigens bij de jeugdige bezoe kers op de lachspieren werkte, maar dit zal dan wel een voortvloeisel van het blijspel zijn geweest ienken we. Als eerste kennismaking met dit meesterwerk van Shakespeare, met zijn komische vondsten, zijn spitse op merkingen en stoute dialogen, heeft de opvoering door Arena ongetwij feld voldaan. Deze toneelgroep heeft op het stuk van jeugdvoorstellingen zeker haar sporen verdiend. Arena is nog in haar groei en voor de toe komst koesteren wij nog schone ver wachtingen van haar. Joseph Haydn's Cantate (of ora torium) „Die Jahreszeiten", door Con Amore, uitgevoerd onder leiding van Simon C. Jansen, heel veel moois mede gekregen hebben naar huis. Degelijk voorbereid, in beschaafde welluidende zangkunst werd het en thousiaste stuk ten gehore gebracht. Simon Jansen heeft de kunst ver staan „Die Jahreszeiten" met ver frissende verjonging te geven. Dit beïnvloedt het werk ten goede; en toch blijft het voortdurend naar eigen aard getransfigureerd. Een uitvoe ring aldus vraagt neer dan er in de partituur te lezen staat. Zijn tempi neemt Simon Jansen nooit opvallend, maar steeds raak. Zijn inzichten zijn logisch en alleszins te verdedigen. De stijging in een notengroep of melodie houdt een crescendo in en tevens een exaltatie; geheel in de Hay dn karak teristiek, waar en natuurlijk. De in tuïtieve vloeiing wordt hierdoor aan merkelijk bevoordeeld. Er werd mooi en dapper gezongen. Men kende de partituur, zodat alles boven de materie uitgegroeid was en de luimige en ernstige accenten in de weergave hebben zich verheven bo ven het conventionele. Alleen het „Weinchor" had vrijer en meer jolig kunnen zijn. Overigens: de koren klonken geëmotioneerd en het in strumentale gedeelte en de begelei ding waren vaardig en délicaat, dank zij het actieve kleine Kunstmaand- ensemble van Anton Kersjes. Het lied met koor „Ein Madchen das auf Ehre hielt" was fleurig, verjongend en vrij uitgegroeid. Het duet „Ihr Schonen aus der Stadt", werd tot een brokje volmaakt Bel canto, in geestige voordracht, 't Is een overbe kende partituur, die evenwel voort durend hoge eisen stelt. de la Bije zong artistiek, zonnig, klaar en geestig. Er valt in haar in terpretatie alles te loven, aanlokke lijk en poëtisch als haar interpretatie was. De tenor Wiebe Drayer zong eveneens zeer muzikaal en verdien stelijk, geïnspireerd, goed in stijl, volkomen beheerst en met overtui gende voordracht. De bas was Her man Schey. Ach hoe mooi zingt hij naar de geest! Welk een doordrin gende geëmotioneerde expressie nooit mat, maar steeds geïnspireerd. Een idéaal stel solisten, in het wel gemaakte werk, zo voortreffelijk van vorm, omdat het van de hand van een meester is Waarlijk men beleeft vreugde aan deze muziek, waardoor men nooit geschokt wordt. Ook wel weer eens prettig, oprechte vreugde aan een meesterwerk te beleven. Resumerend: de uitvoering van Con Amore was stijlvol, evenwichtig en joyeus. Het koor zong, ronduit, mooi en 't ensemble van koor en or kest was prijzenswaard; ook wanneer iri't ensemble zich de solisten meng den. Hans Philips verzorgde de be^ langrijke cembalo partij. Er was een gezellig volle zaal, en men genoot van de voortreffelijke partituur, die wel haar hoge eisen stelt aan de uit voering, maar geen problemen stelt aan de bevatting van de muzieklief hebber, die met deze muziek heel en Dr Hers sprak Expoge voor In de Harmonie organiseerde de vereniging van Ex-politieke gevange nen afdeling Leiden gisteravond een bijzondere bijeenkomst, die ook de aandacht had getrokken van enige bijzondere persoonlijkeheden. Dr. J. F. Ph. Hers sprak over enige aspec ten uit het verzet 19401945 en hoofdfiguur van zijn causerie was de in 1940 gefusilleerde verzetsheld, lui tenant Lodewijk van Hamel. Onder de aanwezigen waren genodigden, die met deze figuur of op andere wijze met het verzet in contact zijn ge weest; we noemen mevr. de wed. Spoor, mr. Jonkman, voorzitter van de Eerste Kamer, prof. mr. J. E. Jonckers, die ook de rector-magnifi- cus van de Leidse universiteit verte genwoordigde, prof. Drion, mr. E. E. Menten, prof. J. A. van Hamel, mr. baron van Tuyl van Serooskerken, jhr. de Beaufort, mr. A. van Emden (voorzitter van het Ned. Roode Kruis), mevr. Rabonet, mevr. Van Lahr en vele anderen. Verheugd over zoveel belangstel ling ook de leden toonden hun interesse sprak de voorzitter van de Expogé, de heer L. Questro, een welkomstwoord. Dr. Hers behandelde in zijn causerie voornamelijk de be ginperiode van het verzet in welke tijd luitenant Van Hamel, vroeger marine-officier, de inlichtingendienst opbouwde in opdracht van de Engel se geheime dienst, met medewerking van de Nederlandse regering in bal lingschap. Spreker schilderde Van Hamel als een geboren diplomaat, die in die eerste tijd uit niets een bijna feilloze inlichtingendienst op bouwde, welke bestond uit vier geheel los van elkaar werkende groepen. Juist toen Van Hamel in Neder land zijn werk voltooid had en te rug zou gaan naar Engeland, werden hij en dr. Hers, die nauw met hem had samengewerkt en enkele andere medewerkers gegrepen op het Tjeu- kemeer in Friesland op 15 oktober 1940, toen het watervliegtuig, dat hen zou komen halen wegens grond- nevel niet durfde landen. Lod. van Hamel werd naar Scheveningen ge voerd, nadat de weggeworpen ba gage door de S.D. was gevonden. Hij heeft, ondanks de beruchte verho ren, gezwegen en nooit een zijner medewerkers verraden tot het be kende einde kwam. Op 16 juni werd hij te Laren gefousilleerd. Zijn mede werkers werden naar .concentratie kampen overgebracht. De voorzitter van de Expogé haakte in zijn hartelijk dankwoord op deze ontroerende causèrie aan op de gedachte in het onderschrift van het Leidse stadswapen: Haec liberta- tis ergo: dit terwille van de vrij heid. In de volgende vergadering op 18 november zal mr. Woudstra ver tellen over zijn reis naar Afrika, mét kleurendia's. Belichten opgenomen na tips van lezers aan onze redactie, worden gel delijk beloond. al vertrouwd is. Simon Jansen lei.de alles met zijn zwierige fijnzinnige ze kerheid en gelukkig als men zich ge voelde, heeft men de dirigent, het koor, de solisten en 't orkest warm toegjuicht. J. KORTMANN. Leids Jeugdparlemenf één jaar op reces Het bestuur van het Leids Jeugd- parlement heeft besloten de werk zaamheden van het parlement één jaar te staken wegens gebrek aan belangstelling. De fracties waren niet volledig; de fractie van de P. v. d. A. heeft geheel verstek laten gaan. Men heeft gemeend aan het noodlij dend bestaan voorlopig een eind te moeten maken. In de tien jaar van zijn leven heeft het Leids Jeugdparlement onder voor zitterschap van de heer J. Zonneveld bloeiende perioden gekend. De heer Van Zonneveld heeft het vorig jaar wegens drukke bezigheden als voor zitter afscheid genomen. Burgerlijke Stand Geboren: Johanna Rosa Christina dr van A. de Bruin en C. A. G. Keet- man; Frank Wilhelmus zn van W. L. van der Linden en M. C. A. van der Kleij; Hubertus Petrus Cornelis Willibrordus zn van C. F. Verhoef en F. C. M. de Bruyn; Hendrik Frank Johannes zn van H. J. van Vliet en A. M. A. Edelbroek; Cor nelia Jacoba dr van C. Hartevelt en J. van Duuren; Jozef Jacobus Maria zn van W. R. van Klaveren en A. W. F. Flippo. Getrouwd: F. E. P. Cohen en A. S. Overstraten-Kruysse. Overleden: C. Ravensbergen 73 jr man; J. Gijsman 56 jr man; J. H. E. Maas 77 jr weduwe van F. A. Var- kevisser; K. Gies 82 jr man. Vóór honderd jaar Uit de Leydsche Courant van Donderdag 16 October 1858. Parijs Een schoorsteenveger in Louviers, die in de kaserne de nauwe pijp eener schoorsteen moest vegen, deed daarin een jongen klimmen. Daar deze niet spoedig terugkeerde, deed hij hem door een tweede volgen, die terstond terugkwam en ver klaarde, dat zijn makker zich in eene zoodanige stelling bevond, dat hij spoedig zijn bewustzijn zou verliezen. De meester leidde terstond een fiks vuur van stroo op de haard aan, op welken de jongen half dood. nederviel. Daar de politie zich de zaak heeft aangetrokken, zoo zal zijn meester eene welverdiende straf niet ontgaan. Leidse Universiteit Gepromoveerd tot doctor in de Letteren en Wijsbegeerte op proef schrift getiteld „La vie de Saint Hu- bert (dite d'Hubert le Prevost)", de heer F. C. de Rooy, geboren te Bar- neveld en thans wonende te Wapen veld. Gepromoveerd tot doctor in de Wis- en Natuurkunde op proefschrift getiteld „Enige onderzoekingen over snelle radicaal-reacties in de gasfase met behulp van kinetische spectros copie", de heer A. P. Zeelenberg, ge boren te R'dam en thans wonende te Amstelveen. Geslaagd voor het doet. ex. Ned. Recht de heer M. Th. H. M. Jansen te Vught. Geslaagd voor het doet. ex. Ned. taal- en letterkunde mej. S. C. Stevens te Middelburg (cum laude). Geslaagd voor het doet. ex. Arische taal- en letterkunde de heer A. J. P. H. Boers te Leiden. Op vrijdag 24 oktober a.s. te 4 uur n.m. zal de heer J. G. Hagedoorn benoemd tot buitengewoon hoogle raar in de Faculteit der Wis- en Na tuurkunde, zijn ambt openlijk aan vaarden oor het uitspreken van een rede in het Groot Auditorium. Leidse Spaarbank is 140 jaar geleden bescheiden begonnen Van 3 mille naar 30 miljoen Vandaag wordt in Leiden het 140- jarig bestaan van de Leidse Spaar bank gevierd. Met een totale inleg- som van bijna 30 miljoen gulden toont deze spaarbank wel, dat zij het vertrouwen heeft van de Leidse bur gerij, terwijl ook blijkt, dat er tóch nog wel gespaard wordt, ook al worden in het parlement kritische woorden gesproken over het verlies, dat het sparen door de waardever mindering van het geld kan inhouden. De Leidse Spaarbank is trouwens een bank voor korte leningen grotere spaarbedragen dan 15.000 gulden worden niet geaccepteerd, daarvoor moet men bij de grote bank zijn. De spaarders vertrouwen aan de bank hun centjes toe om er straks weer als uitgaven gedaan moeten worden over te kunnen beschikken. Bij dit 140-jarig bestaan, dat ge vierd wordt omdat door de oorlog nooit een kans werd gegund het 125- jarig feest te vieren, is het wel aar dig eens na te gaan hoe klein men is begonnen en hoe uit 'n zaadje een solide boom is gegroeid. In juli 1818 kreeg de afdeling Leiden van de MET BAKFIETS IN HET WATER. Omstreeks half vier gistermiddag reed een schildersknecht met bak fiets en al in het water van de Oude Rijn. De jongeman werd door zijn maat op het droge gebracht; het duurde echter enige tijd voor men ook de fiets (met opbouw voor glas platen) op de kant had. Ingezonden door de heer DOLLE Franchimontlaan 37, Leiden. Vanmorgen omstreeks half elf brak er in een perceel op de Middelste gracht brand uit door een onge lukje met een petroleumkachel Aan gezien 't brandje niet binnen kon worden geblust, bracht men de pe troleumkachel naar buiten waardoor een gangloper en een deken vlam vatten. Men had intussen de brandweer gewaarschuwd maar deze behoefde niet meer in te grijpen. De G.G.D. verscheen ook ter plaatse en heeft een van de bewoonsters van het huis meegenomen naar het ziekenhuis, om dat zij wat brandwonden had opge lopen aan gelaat en handen. Zij kon op eigen gelegenheid naar huis terug keren. Ingezonden door: Paulina Sladek, Middelstegracht 59. Leidse agenda DONDERDAG 16 OKTOBER Ned. Mij v. Nijverheid en Handel. Koffiemaaltijd. Mr G. B J Hilter- man over „Een wereld vol spanning" In den Vergulden Turk, 12 30 u n.m. Ver. „NederlandEngeland". „An Englishman in Venice", mr H. Paget, Doelen, 8 uur nam. Kath. Nat. Bond voor E.H.B.O., afd. Leiden, vervolgcursus 8 uur nam. R.K. Lyceum. Novib. Prof. dr. ir. E. de Vries over „Daadwerkelijke internationale bij stand", stadhuis 4 uur. „In de Vroolijcke Arke". Filmvoor stelling „Puntje en Anton". Toegang voor leden en introducé's. Lange, Pieterskerkkoorsteeg 15, 19.30 uur nam. VRIJDAG 17 OKTOBER St. Christoffel. Ledenvergadering. Gulden Vlies. 8 uur nam. Herensingelkerk. Requiem-mis voor Z.H. de Paus. 8.30 uur nam. BIOSCOPEN De films in de week van 1017 ok tober zijn door de Katholieke Film- Centrale als volgt gekeurd: Casino: „In dienst des konings" 14 jaar. Luxor: „Liane, het meisje uit het oerwoud", volwassenen. Luxor: The long hot summer" 18 jaar. Trianon: „De gebroeders Karama- zov", volwassenen. Rex: „Terreur in New York", 14 jaar. (Dond.: „De vrouw in het venster", volwassenen) De avond- en nachtdienst wordt waargenomen door' Leiden, apotheek Zuider, Lammen- schansweg 4, tel. 23553. Oegstgeest: apotheek Oegstgeest, Wilhelminaperk 8, tel. 26274. Maatschappij tot Nut van het Alge meen een verzoek van het hoofdbe stuur eens na te gaan of er in Lei den plaats was voor een spaarbank. Daar is een serieus onderzoek naar gedaan, onder voorzitterschap van prof. H. .W. Tydeman; de vrucht was een rapport, dat de noodzakelijkheid concludeerde. Het verdient vermel ding, dat de eerste bijeenkomst van de commissie tot oprichting in een cafétje (het bestaat niet meer) op de hoek van de Sionssteeg werd gehou den. En dit waren de eerste activiteiten: één zitting van één uur in de week. Het getal zittingen v/erd langzamer hand uitgebreid; langzaam, omdat volgens de statuten van die tijd de boekjes getekend moesten worden door de commissarissen, die dus hun handtekeningen in serie moesten fabriceren en bovendien voor de zit ting vrij moesten maken. Er zijn nog eens vijftien commissarissen ge weest. Het eerste jaar bedroeg het totaal ingelegde bedrag aan spaargelden 3.760, het volgend jaar f 14.285. Er zat dus al groei in, maar zoals mr P E. Briët, pres.-commissaris, die ons over de geschiedenis van de Spaar bank vertelde de 19e eeuw was geen spaar-eeuw. De eerste zittingen werden gehou den in de Latijnse school aan de Lockhorststraat, later in het Nutsge- bouw (thans Sociale Zaken) en in 1878 in het gebouw aan de Oude Rijn, dat in de loop van een eeuw enige restauraties heeft ondergaan. Bekende namen: prof. Visser van IJsendoorn, jarenlang voorzitter en dr Hulst, jarenlang lid dagelijks be stuur. Vandaag was de bank gesloten, omdat het personeel een dakje uit was. Van harte gegund na die voor spoedige 140 jaar. GEVONDEN VOORWERPEN. In september. Sleutels, portemonnaie, badtas, ro zenkrans, bankbiljetten, muntbiljet ten, damesjasje, herenregenjas, arm band, bril, mandje inhoud onder goed, kinderdriewieler, bromfietsge reedschap, vulpen, asbak, badhand doek, zwembroek, wieldop, matras in deken gewikkeld, aktetas, damesvest, passer, schildpad, behang, hengsels, handpompje van een rijwiel, wol, étui, koperen gewicht, kindertasje, vioolkist, damesportefeuille, autostep, regenjack, bromfietsslot, damespols- norloge, sjaal, regenbroek ceintuur, hoofddoek, kindervest, jongenstrui, uitnodingskaarten, schroevendraaier, zegelring, autogereedschap, leefnet, halsketting, damesbeursje, pak tijd schriften, vestzakhorloge met ketting, schoenen, kinderschoenen, gymschoe nen, boekje, psalmboekje, kinder mutsje, vulpotlood 4 kleuren, groente kisten, tang, shirt, doos chocolade, lakens, kussensloop, schoolétui, duim stok, handzaag, geldsbedrag, dames hoed, kinderbroek, rand van een rij wiellantaarn, handschoenen, gouden ring. Terug te bekomen en inlichtingen te verkrijgen aan het bureau van ge vonden voorwerpen, Nieuwsteeg 9, ingang poort, op woensdag- en zater dagmiddag tuessen 14.00 en 16.00 uur. Telefonische inlichtingen kunnen niet worden verstrekt. Marktberichten GOUDA, 16 okt. Kaas. Aange voerd 150 partijen, le kw. 2.10—2.20, 2e kw. 2.00—2.09, extra kw. 2.21— 2.56.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 2