Eerste Kamer herdacht Paus Pius XII Kamerlid Van Sleen herdacht Geen voor rijksgelden vakanties Protestvergadering in voorbereiding Smokkelaar had heimwee Grenswijziging Alkemade en Woubrugge Zesde „Gouden Slagersring" voor ondernemend echtpaar WOENSDAG 15 OKTOBER 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA „Reden tot dankbaarheid" De voorzitter van de Eerste Kamer, mr J. A. Jonkman, heeft aan het be gin van de vergadering van gisteren in een korte toespraak het verschei den van paus Pius XII herdacht. De overledene is, naar mening van ve len, en niet alleen van de 500 miljoen gelovigen, een der grootste pausen geweest, die woekerde met de hem geschonken buitengewone talenten als uitzonderlijk staatshoofd en gees telijk leider tijdens vele jaren van onrust en geestelijk leed. Namens de regering heeft de mi nister van onderwijs, kunsten en we tenschappen mr J. L. M. Cals nadien de volgende toespraak gehouden: „Nederland heeft, als zovele andere landen, redenen te over Zijne Heilig heid Paus Pius de Twaalfde in dank baarheid te gedenken. Ik denk daar bij op dit ogenblik niet zozeer aan de gevoelens van de miljoenen Neder landers, die met honderden miljoe nen geloofsgenoten over geheel de wereld in deze soeverein allereerst zagen de kerkvorst, wiens vaderlijke liefde en zorg en wiens wijze raad gevingen voor hen onvergetelijk blij ven. Ik denk thans aan Nederland in zijn geheel en ik herinner mij dan hoe Pius XII, vanuit datzelfde Rome, dat de hoofdstad was van de bondge noten van onze bezetters, op 10 mei 1940 aan koningin Wilhelmina zijn deelneming betuigde in een telegram, dat niet alleen uiting gaf aan zijn diep-menselijke bewogenheid en me deleven, maar dat evenzeer in klare taal de overval op het Nederlandse volk brandmerkte als in flagrante strijd met het recht. Ik denk voorts aan de telkens weer herhaalde open lijke protesten tegen de onrechtvaar dige en onmenselijke behandeling van de bevolking der bezette gebie den. Ik denk aan de hulp verleend ook aan Nederlandse vluchtelingen en gevangenen. Ik denk aan de gif ten en gaven, ontvangen tijdens en na de oorlog en andermaal na de watersnoodramp in 1953. Terecht kon Eisenhower hem dan ook kenschetsen als een vijand van de tirannie en een weldoener van de on- Bij de aanvang van de vergadering der Tweede Kamer is gistermiddag mededeling gedaan van het overlij den van de heer H. van Sleen, lid van de Kamer voor de Partij van de Arbeid. De voorzitter, de heer Kor- tenliorst, zei onder meer: Het valt mij moeilijk mij deze Ka mer' voor te stellen zonder Van Sleen, die in de' laatste vier jaren zo dikwijls deze stodl heeft ingenomen en die dan met zoveel wijsheid onze vergaderingen wist te leiden. Sedert meer dan 20 jaar maakte hij van onze Kamer deel uit. Hij had het werk als volksvertegenwoordiger lief met heel zijn hart en met al zijn ver mogens. Niets was hem teveel, wanneer zijn overtuiging meebracht, dat hij voor een bepaalde opvatting moest strij den. Dan konden zijn woorden soms branden van edele verontwaardi ging over wat hij als onrecht be schouwde. Het evenwicht wist hij echter te bewaren door zijn woor den zijn gezond gevoel voor humor en zijn aangeboren hoffelijkheid te genover vriend en tegenstander. Hij bleef een eerlijk strijder met open vizier, die wel tegenstanders had, maar geen vijanden. Ook de minister-president, dr. W. Drees, wijdde enige woorden aan het overleden Kamerlid. derdrukten. Zijn wapenspreuk tekent zijn gehele welhaast 20-jarige pontifi caat, dat inderdaad een streven was naar vrede door gerechtigheid. In dat licht krijgt zijn onophoude lijk en hartstochtelijk betoog voor meer begrip onder de volkeren en voor internationale samenwerking zijn diepe zin. Geen gelegenheid liet hij voorbijgaan zich daarover te rich ten tot ieder, die van goede wil was. Als „gevangene van het Vaticaan" stond hij open voor geheel de wereld. Leraar voor de gelovigen van de Ka tholieke Kerk was hij, zoals deze da gen van alle zijden wordt getuigd, ook leraar der vo'keren. Zijn diep wijsgerig inzicht, gepaard aan een opmerkelijke kennis van verworven heden van deze tijd, sprak uit zijn talloze redevoeringen tot beoefenaars van vrijwel elk beroep. Zo trof de re de, die hij, vandaag precies een maand geleden, uitsprak tot de deel nemers aan een on der wijscongres, n.ij persoonlijk zéér door zijn kennis van zaken, door de helderheid zijner uiteenzetting en door zijn warme be langstelling voor het onderwijs. En zo zou ieder op zijn terrein andere voorbeelden kunnen aanhalen. Want ieder, van welke overtuiging dan ook, die het voorrecht had deze paus persoonlijk te ontmoeten en ieder, die zich verdiepte in zijn zend' brieven en toespraken, kon speuren wat de kracht van geestelijke waar de ook in onze vermaterialiseerde tijd nog kan betekenen. Zo heeft deze dienaar der dienaren Gods op zijn wijze en in een wereld vol oorlog het werk der gerechtig heid, dat de vrede is, gediend. Moge de Heer der Gerechtigheid zijn vro me dienaar in zijn eeuwige vrede op nemen". Landbouw in de Tweede Kamer Voor of fegen blijvend ioezichf op grondverkoop? KVP wil tijdelijke regeling verlengen De wet op de vervreemding van landbouwgronden is gistermiddag en -avond in de Tweede Kamer uitvoe rig besproken. Het is een gesprek versierd met vele amendementen geworden. De algemene beschouwingen over de wijzigingen namen vele vermoei ende en ook ietwat saaie uurtjes in beslag. Het ging eigenlijk om de vraag of het overheidstoezicht op de verkoop van grond blijvend of tijde lijk zal zijn. Volgens het voorstel van de rege ring zal 1 januari 1959 het tijdelijk in een blijvend toezicht worden veran derd. De A.R. echter streed er voor de heer Biewenga voerde het woord de tijdelijke regeling weer voor vier jaar te verlengen. Ook KVP en CHU gaan in deze mening mee; zij vinden dat het vol doende is weer voor vier jaar een tij delijke regeling te handhaven. D< P.v.d.A. huldigt een ander stand punt, en hoewel de heer De Hartog, die bij de VVD de landbouw-specialist is, persoonlijk ook het meest voor een blijvende regeling voelt, is het toch niet te verwachten dat de VVD fractie in haar geheel deze verster king van de bemoeienis der regering zal ondersteunen. De regering stelt zich op het standpunt, dat door de schaarste van grond en de toename der bevolking de spanning in de grondverkoop steeds groter zal worden in de vraag en het aan bod van landbouwgronden. Het is daarom noodzakelijk de prij zen te beheersen en de over drachten te beoordelen naar landbouwkundige gevolgen en het voorkeursrecht van pach ters. Nog veranderingen De heer Biewenga lichtte zijn mo tie, waarin hij om verlenging vroeg, toe, met de opmerking, dat er alle reden is deze wet een beperkte le vensduur te geven. In de komende jaren immers kunnen zich vele ver anderingen voordoen, onder meer op het terrein van de Europese integra- De heren Engelbertink (KVP), Kodde (SGP) en De Ruiter (CHU) steunden hem. Zij meenden, dat de behoefte om grond te kopen al niet meer zo groot is. Het voorkeursrecht voor de pachter bij verkoop mag aldus alle fracties in elk geval Tweede prijs voor Ned. danspaar In het internationale amateur-dans-tournooi, dat in de grote Kurhaus- zaal te Wiesbaden is gehouden, is de Grote Prijs van Europa volgens de verwachtingen gewonnen door het Britse paar de heer Eggleton en mej. Gradwell uit Londen. Het Amsterdamse echtpaar Holshuysen eindigde op de tweede plaats. Foto: de heer en mevrouw Holshuysen op de dansvloer. niet tijdelijk zijn. Ook hiervoor ech ter, aldus de heer Engelbertink, is geen blijvende regeling noodzakelijk. Men zou dit voorkeursrecht blijvend in de pachtwet kunnen opnemen. In hun antwoord lieten de minis ters Vondeling en Samkalden er geen twijfel over bestaan, dat zij het amendement-Biewenga niet zouden overnemen. Zeer sterk woog voor minister Von deling, dat de regering geen invloed meer zal hebben op de prijsvorming, mocht de wet over vier jaar buiten werking treden. Het bestaan van de agrariërs, aldus de minister, moet verzekerd worden, door voorzichtig te zijn met het loslaten van een aan tal productiefactoren. De minister heeft van de afschaffing van prijs-be heersing op niet-agrarische gronden geleerd, dat op agrarische gronden prijsbeheersing noodzakelijk blijft. Minister Samkalden (Justitie) voegde daaraan toe, dat het altijd mogelijk blijft de wet aan de omstan digheden aan te passen. In de avondvergadering werden de amendementen besproken, die waar schijnlijk hedenmiddag in stemming komen. De meerderheid van de commissie voor Financiën is niet voornemens de regering de gelden beschikbaar te stellen voor een goedkope vakantie besteding voor rijksambenaren. In de huidige positie van ons land, welke noopt tot een beperking der bestedingen, acht zij het niet raad zaam een bedrag van f V/2 miljoen aan rijksgeld voor dit doel te bestem men, terwijl er omtrent de primaire arbeidsvoorwaarden nog zo veel on vervulde wensen onder de ambtena ren leven. Dit blijkt uit het verslag van het mondeling overleg tussen de Kamer commissie en minister J. H. Hofstra over het wetsontwerp ter beschikking van het saldo van de N.V. Neder landse Uitvoermij ter bevordering van goedkope vakantiegelegenheid aan rijksambtenaren. 37 verstekelingen De stichting „Door de eeuwen trouw" maakt bekend, dat in ver schillende plaatsen in Nederland pro testvergaderingen in voorbereiding zijn tegen het beleid van de regering inzake de verstekelingen, die naar Indonesië zijn teruggezonden. In de gistermiddag gehouden ver gadering der Tweede Kamer heeft mejuffrouw Ten Broecke Hoekstra (VVD) de Kamer verlof verzocht aan de minister van justitie vragen te mogen stellen naar aanleiding van het terugzenden van de 37 versteke lingen naar Indonesië. Over deze interpellatie-aanvraag zal morgen worden beslist. Weisoniwerp ingediend Vier gemeenten in N.O.-polder voorgesteld Bij de Tweede Kamer is een wets ontwerp ingediend tot instelling van vier gemeenten in het gebied van de Noordoostpolder, genaamd Emmel- oord, Creil, Marknesse en Nagele. De grenzen van de gemeenten wor den in het wetsontwerp nauwkeurig aangegeven. Voorts is bepaald dat de taak en de bevoegdheden, die krach tens wettelijke voorschriften toeko men aan Provinciale Staten, aan Ge deputeerde Staten of aan de commis saris der Koningin in de provincie, ten aanzien van de gemeenten wor den uitgeoefend door de minister van Binnenlandse Zaken, Bezitsvor ming en Publiekrechtelijke Bedrijfs organisatie. Voor het gezamenlijk gebied van de gemeenten wordt voorgesteld een openbaar lichaam in te stellen, ge naamd de Noordoostpolder, geves tigd te Emmeloord. De opheffing van dit openbare lichaam zou niet eerder dienen te geschieden dan met ingang van de eerste dinsdag van septem ber 1962. Het bestuur van dit openbare li chaam zal bestaan uit een polderraad van veertien leden, gevormd door de burgemeesters der vier gemeenten, vier leden van de gemeenteraad van Emmeloord en voorts twee leden van elk der overige gemeenteraden. Het wetsontwerp laat de mogelijk heid open dat de kandidaatstelling en de stemming voor de nieuwe ge meenteraden geschieden vóórdat de nieuwe gemeentelijke indeling een feit wordt. Hoest niet langer I Neem toch ABDI-1 ^flOOP. Die zuiver Uw luchtweger snel en grondig Ik heb altijd een fles in huis. ABPIlSIBOOP/fggg; (Advertentie) De Katwijkse motorlogger KW 141 „Willy" van de rederij Den Duik, die gisterochtend op de visgronden in de Noordzee de schroef heeft verloren, heeft assistentie gekregen van het hospitaalkerkschip „De Hoop". Des middags om twaalf uur werd de Kat wijkse logger op sleeptouw genomen naar IJmuiden, waar zij vannacht om twee uur wordt verwacht. „De Hoop" maakte de „Willy" vast op 80 mijl ten n.w. van IJmuiden. ,Ik heb heimwee, daarom kom ik mij melden". Met deze woorden ver voegde zich de voormalige smokke laar en oud-wielrenner J. B. zich bij de wachtcommandant van het poli tiebureau te Breda. Omdat hij nog twee maanden te goed had voor het uitgeven van verlopen bankbiljetten, was hij een tijdlang in België en Oostenrijk ondergedoken geweest. B. was keurig gekleed en gekapt. Het was dan ook niet te verwonde ren, dat hij op legale manier de grens kon passeren, zonder herkend te worden. Bloembollen-uiivoer iets gestegen De export van bloembollen is dit jaar weer iets gestegen. In de periode van januari tot en met september is voor 166.318.113 aan bloembollen uitgevoerd tegen 159.091.995 in de zelfde periode in 1957. De export naar de V.S. vertoont echter voor beide jaren een ongunstig verschil. De V.S. vormen een moeilijke markt, waar de bollen slechts met grote moeite kunnen worden afgezet. De export naar dit land is dan ook enigszins teruggelopen. E ris 863.021 kg. bloembollen minder gekocht dan vorig jaar. De waarde daalde van ƒ40.785.633 tot ƒ39.592.799. Geheel volgens de verwachtingen hebben Duitsland en Frankrijk meer bloem bollen dan vorig jaar gekocht. Gekunstelde grenslijn De vaste commissie voor binnen landse zaken uit de Tweede Kamer deelt in haar voorlopig verslag mede: Ten aanzien van het wetsvoorstel tot wijziging van de grens tussen de gemeenten Alkemade en Woubrugge vroegen enige leden der commissie, die de voorgestelde nieuwe grenslijn enigermate gekunsteld achtten, of de bestaansmogelijkheden van de ge meente Woubrugge zouden gedogen, dat ook Hoogmade naar Alkemade zou overgaan, door doortrekking van de grenslijn, c.q. over het water wes telijk van de Wijde Aa. Enige andere leden der commis sie merkten op, dat het aantal inwo ners der gemeente Woubrugge na de grenswijziging zal dalen beneden 3000. Dit betekent, dat de raad dier gemeente overeenkomstig de ge meentewet uit 7 leden zou moeten bestaan. Zij stelden de vraag, of in die gemeente geen nieuw raadsver kiezingen moeten worden gehouden. Enige, weer andere leden meenden te weten, dat het inwonertal van de gemeente Woubrugge op 1 januari 1958 voor het eerst meer dan 3000 bedroegen dat de burgemeester der halve naar alle waarschijnlijkheid voor een verhoging van bezoldiging in aanmerking zal komen, indien de gemeentegrens niet gewijzigd wordt op de wijze als thans is voorgesteld. Indien Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland in het feit. dat een re delijke verwachting ten aanzien van een spoedige weddeverhoging niet in vervulling dreigt te gaan, aanleiding mochten vinden tot toepasing van de bevoegdheid, dit college in het be zoldigingsbesluit burgemeesters 1954 verleend, is de minister dan bereid, zijn medewerking te verlenen aan de koninklijke goedkeuring van het daartoe strekkende besluit? Na hef afscheid Zij, die wijlen Z.H. Paus Plus XH gedurende al de jaren van zijn ponti ficaat heeft verzorgd, zuster Pasqualina Lennert, wordt hier door de Zwit serse arts Paul Niehans geholpen bij het verlaten van de St. Pieterskerk te Rome, waar zij de Requiem-mis had bijgewoond, welke voorafging aan het bijzetten van de Paus. De 63-jarige zuster Pasqualina was een van de meest bekende, doch minst gefotografeerde personen uit de omgeving van de H. Vader. Dr Niehans is een van de artsen, die de Paus tijdens zijn ziekte behandelden. Op de tentoonstelling „Voeding en Hygiëne" in het RAI-gebouw te Am sterdam is dit jaar voor de zesde achtereenvolgende maal, „De Gouden Slagersring" uitgereikt aan de sla gerspatroon, die het beste gangbare nieuwe slagersartikel bedenkt. De prijs ging ditmaal naar de heer J. A. J. Janssen uit Arnhem, voor het ont werpen van een nieuw soort gehakt. Tevens ontving hij een oorkonde en 250,zijn vrouw werden bloemen aangeboden. Het nieuwe artikel, dat de naam „Columbo" draagt, bestaat uit een balletje gehakt ter grote van de be kende Duitse biefstuk. Het is aange maakt met peper en aroma. In het midden bevindt zich een kuiltje, dat met tomatenpuree of ketchup ge vuld kan worden, alvorens het geheel in vet gebraden wordt. Blauw en rood gestreept. Het echtpaar Janssen werd tevens geprezen om zijn zakelijke instel ling. Een aardige bijzonderheid is, dat wanneer mevrouw Janssen en de andere vrouwelijke verkopers een rood gestreept blousje dragen, de vleeswaren in roodgestreepte zakjes verkocht worden. Wanneer de dames blauwgestreepte blousjes dragen, worden de artikelen in blauwge streepte zakjes verkocht. Minister Klompé en Gordiaanse knoop Dinsdag heeft minister dr M. A. M. Klompé in Oosterwolde (Fr.) het nieuwe bejaardencentrum „Rikkingahof" officieel geopend. De opening geschiedde door het hijsen van de Nederlandse vlag een plechtigheid, die nogal wat voeten in de aarde had, aangezien het touw zo strak om de' vlaggemast was gewonden, dat de minister het niet los kon krijgen. Dr Klompé knielde bij deze gordiaanse knoop neder en slaagde er met de hulp van een ijlings toegeschoten bestuurslid in, het touw te ontwarren. Rechts op de foto burgemeester mr G. A. Bontekoe van Oosterwolde, die met span ning toekeek, hoe dit allemaal afliep.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 5