Plechtige Requiem Paus Pius XII voor Scherp POTLOOD EN GEEST LtUTtLGAT - p DQi\,(L '&>yMWAD WAKKA WIJNHANDEL „Europese Eenwording" het onderwerp van Week van Intern. Samenwerking te Leiden Werkloze wint tachtig mille WOENSDAG 15 OKTOBER 1958 DE LEIDSE COURANT In Den Haag De Aartsbisschop van Utrecht, mgr. dr. B. Alfrink heeft vanmorgen in de Sint Jacobskerk te 's-Gravenhage een pontificale requiemmis opgedragen voor de zielerust van de overleden Paus Pius XII. Onder leiding van Jan Schmitz werd de requiemmis van Perosi ge zongen. Na afloop van de Mis speelde Jan Schmitz de Paus-hymne. H. M. Koningin Juliana en Z. K. H. Prins Bernhard waren vertegenwoor digd door H. M.'s grootmeester mr. G. C. D. baron van Hardenbroek en de adjudant van Z. K. H. de Prins, luitenant ter zee eerste klasse W. H. Kuyck. De plechtige Mis werd voorts bij gewoond door de voorzitters der beide kamers van de Staten-Generaal de minister-president dr. W. Drees, de ministers Samkalden, Cals, Witte, Klompé en Helders, het corps diplo matique en het Nederlandse episco paat, de president van de Hoge Raad der Nederlanden, mr. Donner, ver scheidene kamerleden, verscheidene commissarissen der koningin, enige leden van de Raad van State, de burgemeester van 's-Gravenhage, mr. Kolfschoten en vele andere kerke lijke en burgerlijke autoriteiten. De genodigden werden aan de in gang van de kerk ontvangen door mgr. Giobbe, pauselijk internuntius. De dekenale kerk was overvol met belangstellenden. Hoge onderscheiding voor Leidse Amerikaan" Vanmorgen heeft de burgemeester van Leiden de heer J. L. Thompson, directeur van Tokheim N. V. te Lei den onderscheiden met de benoe ming tot officier in de orde van Oranje Nassau in verband met de Eerdiensten die deze Amerikaan voor de industrialisatie van Nederland in het algemeen en Leiden in het bij zonder heeft gehad. hier een Europese vestiging Amerikaanse Tokheim, fabriek van benzinepompen te vestigen. Men startte met 45 man personeel. In zes jaar tijd is de fabriek uitgegroeid tot een bedrijf van ruim honderd man en de productie werd met 76 procent op gevoerd. De fabriek, die van de ge meente gehuurd werd is inmi'ddels aangekocht. Deze onderscheiding viel gelijk met het afscheid van de heer Thompson, die in Luzern (Zwitser land) het internationaal verkoop kantoor van Tocldieim gaat vestigen. Hij blijft echter managing-director van de Leidse afdelingen. Mr. J. Wat- kins treedt in Leiden op als zijn plaatsvervanger. Ter gelegenheid van deze onder scheiding en tevens van het vijfjarig No. 526. Horizontaal: 1. groen te, 9. vaarwel, 10. telwoord, 11. rund, 13. verouderd woord voor boos, 15. de Griekse letter p, 16. gravure, 18. gezond (Eng.), 20. moerassig stuk land, 22. houten vat, 24. trots, 26. visje, 29. karakter, 31. gebod, 32. ne venschikkend voegwoord, 34. water in Limb., 36. vernis, 37. vogel. Verticaal: 2. familielid, 3. meisjes naam, 4. zichtbare ader van een blad, 5. voornaamw., 6. boom, 7. waarvan geen tweede is, 8. draskolk, 12. schre de, 14. zwart agaatsteen, 17. vrouw van Abraham, 19. hoogste punt, 21. bun, 23. bijwoord, 25. cilindervormig slaginstrument, 27. jongensnaam, 28 Nederl. schilder, 30. rivier in Enge land, 33. muzieknoot, 35. muzieknoot. Oplosing morgenavond. Oplossing N. 525. Horizontaal: I. primitief, 8. rek, 9. rei, 10. om, 11. sta, 13. Dr, 14. pasta, 16. Edom, 17. lama, 18. roman, 20. st, 22. sas, 23. re, 24. Ier, 26. min, 27. ergostaat. Verticaal: 1. processie, 2. rem, 3. ik, 4. iets, 5. Ir, 6. eed, 7. firmament, II. Samos, 12. atlas, 14. por, 15. aan, 19. Maas, 21. ter, 23. Ria, 25. Rg, 26. ma. bestaan van de Leidse vestiging, wa ren vanmorgen in de cantine van het bedrijf aan de Trekvlietweg 3 vele genodigden bijeen, onder meer de burgemeester en mevrouw Van Kin schot, de wethouders S. Menken, A. J. Jongeleen en mr. J. Drijber en de heer Lakenvels, die het ministerie van economische zaken vertegen woordigde. De burgemeester hield een rede waarin hij wees op het feit, dat het goede voorbeeld van de Amerikaanse vestiging door enige andere Ameri kaanse industrieën werd gevolgd. Hij sprak de hoop uit dat de goede relatie tussen TokheimLeiden en het gemeentebestuur zal blijven be staan. Reprise van „LILI" voor K. O. De eerste voorstelling in de serie smalfilms van K. en O. vond gister avond in het St. Antonius Clubhuis plaats. Men had voor deze gelegen heid een alleraardigste rolprent uit gekozen, n.l. „Lili". Deze film is en kele jaren geleden reeds in ons land in roulatie geweest en heeft ook in de Sleutelstad wekenlang volle bio scoopzalen getrokken. Geen wonder, want „Lili" was of liever is een meisje uit duizenden. De hernieuwde kennismaking met „Lili", hoewel niet zo kleurrijk zal voor de meesten even plezierig zijn geweest als de eerste. Toch was het wel jammer dat men met zwart wit beelden genoegen moest nemen. Veeleffect ging wegens het ontbreken van kleuren verloren. Vooral juist omdat het op een kermis, waar het verhaal zich ditmaal af speelt al bont allerlei is wat de klok slaat. Niettemin er bleef zeer veel te genieten over! Het gaat in deze film waarover reeds veel is geschreven en gesproken anders zou K. en O. haar ook niet laten afdraaien om de onbewuste liefde, die een arm wees meisje koestert voor de exploitant van een poppenkast. De man doet zich voor als een zwartgallige, maar als Lili tenslotte afscheid moet nemen van de poppen, die inmiddels haar vrienden zijn geworden, komt zij tot het besef, dat niet de poppen spre ken, maar degeen die ze hanteert. Iedere pop is een facet van de man achter de coulissen en in de wijze waarop hij zijn poppen met elkaar en met Lili laat spreken belijdt hij zijn eigen gevoelens en beodelingen. Zo komt het uiteindelijk dus tot een gelukkig slot. De hoofdrollen worden in deze film vertolkt door Leslie Ca- ron en Mel Ferrer. Deze namen al leen zeggen reeds voldoende. Over de regie van Charles Walters kan men ook niets dan lof hebben. De be langstelling voor deze eerste K. en O. filmavond in 't nieuwe seizoen was groot. De rolprent werd met 'n nieuw projectie-apparaat gedraaid en het experiment, waarvan de heer H. J. v. d. Pompe aan het begin van de avond sprak, kan zeker wel als ge slaagd beschouwd worden. Voor de pauze werd een oude journaal en een tekenfilmpje vertoond. TENTOONSTELLINGEN Academie: Tentoonstelling van moderne Nederlandse grafiek. Dins dag en vrijdag vrn 1113 uur, za terdag 14—16 uur (t.m. 31 oktober). Rijksmuseum Geologie en Minera logie v. d. Werffpark 1. Tentoonstel ling geologie van Nederland. Op werkdagen van 1012 en 24 uur Zon- en feestdagen 24 uur. Dööf (\ef~ Neen, zover is het nog niet! Dat kan alleen indien U het ideaal van de Bond Zonder Naam helpt verwe- zelijken. Dit ideaal behelst het aan schaffen van drie bestelwagens, die geheel ingericht zijn als filmwagen, om hierdoor de actie „Het Onze Va der voor alle mensen" te doen slagen. Onder deze titel heeft de Bond Zonder Naam in het afgelopen hondsjaar een actie gelanceerd, waarvan Pater Loop een hele serie Lichtbakens heeft gewijd. Er werd over geschreven in het „Voorste Le gioen", tienduizenden mooi uitge voerde teksten werden gedrukt in protestantse en katholieke, in Neder landse en Vlaamse tekst. Het „Onze Vader' moet méér ge beden worden, vooral in die kringen van mensen, die het vergeten zijn en het alleen nog maar als een herinne ring zouden horen Pater Loop heeft zich nu als ideaal gesteld middels de filmwagens het „Onze Vader" bij alle mensen weer ingang te doen vinden. Dit gebed met zijn aangrijpende inhoud moet daar komen zodanig, dat die inhoud ook werkelijk de hedendaagse mens kan grijpen. Daarvoor dus die filmwagens. Maardat kost geld, geld ook voor benzine en chauffeurs, filmtoe stellen, enz. enz. Pater Loop liet daarvoor cello- phaanzakjes maken, liet ze vullen met crocusbollen en stelde deze be schikbaar tegen de prijs van 1. Bloemen in uw tuin, in uw huis om er het „Onze Vader" mee te ver spreiden. Zo zullen onder het devies: „Laat bloeien de bloemen der we reldvriendschap", deze crocusbollen het prachtige idee van de Bond Zon der Naam kunnen verwezenlijken. Maar dat kan niet zonder uw hulp, niet zonder dat U crocusbollen koopt. Mogen wij u daartoe van harte aan sporen. Zij zijn verkrijgbaar bij de dames: mevr. Epskamp, Zoeterwoud- seweg 86, tel. 25608; mej. Zoet, Billi- tonstraat 1, tel. 21928; mevr. Doove, Morsweg 96, tel. 30287 en sigaren- mag Driessen, Nieuwe Rijn 23, tel. 20596. Stadgenoot pater G. M. v. d. Berg S.D.S., die sinds 24 maart 1958 is benoemd tot pastoor van de St. Thomas More-kerk in het hoofd kwartier van de Nato in München- Gladbach, Duitsland, en daar de ziel zorg heeft voor de Duitse bevolking van dit Nato-kamp en dp dorpen Koch en Haerdt, is nu buiten deze taak tevens, volgens koninklijk be sluit van 29 aug. 1958, benoemd tot aalmoezenier in de rang van kapitein voor de Nederlandse militairen in dit Nato-kamp. „Zwei Herzen im Dreiviertel- takt" is de populairste van de vele schlagers in het werk van Robert Stolz, dat de Hoofdstad Operette, de vccrtzetting van de Fritz Hirsch Ope rette, op vrijdagavond 17 oktober te Leiden in de Leidse Schouwburg ten tonele zal brengen. Een cavalcade van melodieën van de beroemde Weense operettecomponist zal klin ken in dit charmante werk, dat te Wenen speelt en het tijdperk van KRAAIERSTRAAT 30 TEL. 21180 (Advertentie). omstreeks 1900 op kleurige wijze opnieuw tot leven wekt. De hoofdrollen worden, onder re gie van Otto Aurich, gespeeld door Fritz Steiner, Otto Aurich, Lizzi Schöffmann die dus voor een tweede jaar bij het gezelschap heeft gecontracteerd Rosy Pai'rish, Jan Handerson en Claire Clairy. Voorts werken mede Herman Valsner, Wal ter Fein, Ad Heerings, Karl Frey en vele anderen. Tot deelname aan de a.s. Sociale Zondagmorgen van 19 oktober kun nen de leden van de R.K. Werkmees- tersbond zich nog opgeven bij het secretariaat Maresingel 43a tot uiter lijk donderdagavond a.s. Op zondag 19 oktober a.s., wordt op het kerkplein van de parochie kerk van O.L.Vr. Hemelvaart en St. Jozef aan de Herensingel de uitge stelde collecte gehouden ten bate van het Nationaal Katholiek Thuisfront. Gedenk het Thuisfront gul; het gaat om het behoud van uw eigen man of zoon. Leidse Universiteit Geslaagd voor het Cènd. ex. Cen. II de heren J. A. v. d. Engh te Den Haag en R. I. Hockwald (USA). Ge slaagd voor het Doet. ex. Gen. II mej. A. S. Overstraten Kruysse te Den Haag, en de heren A. J. J. Beerens te Den Haag, M. van Blankenstein te Londen, H. P. W. Boer te Boskoop, J. B. Bussemaker te Leiden, D. J. van Dijk te Wassenaar, J. J. Herskovits (USA), W. J. de Jong te Den Haag. O. A. M. Langezaal te Leiden, P. E. M. Meershoek te Den Haag, H. J. van Oort te Voorburg, J. Pols te Den Haag, H. W. Rosen (USA), A. J. Sa- lomé te Leiden en W. Wischermann te Den Haag. Geslaagd voor het Semi- artsex. Mevr. M. L. LalisangKara- moy te Oegstgeest, mevr. E. Sdholte Mens te Den Haag, mej. A.- A. H. Pieterse te Den Haag, mej. G. A. E, Weis te Den Haag en de heren S. Duibin (USA), A. Gelman (USA), J. L. D. v. d. Roest te Den Haag en J. M. Werre te Santpoort. Geslaagd voor het Artsex. mevr. A. A. Vaessen Gorter te Haarlem, mej. O. Kok te Den Haag en de heren F. E. van Dam te Nijmegen, C. J. van Dongen te Oegstgeest, J. Vaandraager te Oegst geest en H. R. Verwers te Haarlem. KATHOLIEKE KAPPERSBOND OP EXCURSIE. De Kath. Kapperspatroonsbond, af deling Leiden en Omstreken heeft dinsdagmiddag een bezoek gebracht aan de firma Vollemans te Rotter dam Deze firma die haar bedrijf ge vestigd heeft in het groothandelsge bouw kan geacht worden als het grootste op kappersgebied. Na be groeting door de directeur der firma werd eerst enkele gedeelten getoond van het grootse gebouw, ook het ver gezicht op de daktuin biedt 'n impo sant uitzicht over de stad Rotterdam. De voorzitter der Leidse afdeling, de heer E. M. Langezaal sprak na mens allen een bijzonder woord van dank voor de hartelijke ontvangst en nuttige rondleiding. Hij bood een fraai Leidse ets aan. Burperliike Stand Geb.: Josephine Johanna dr. v. J. Jacobs en E. J. A. Lamers; Maria Louise dr. v. A. J. Pol en J. Hoge- nes; Petronella Elisabeth dr. v. A. J. Devilee en E. chlatter; Martin zn v. M. C. de Wolf en A. L. Louiwrier; Yolanda Helène dr. van D. Binne kamp en C. J. Verver; Theodora Wil- helmina Maria dr. v. M. G. J. Ham en T. Brandenburg; Edwin Evert zn v. O. Bergen en L. B. M. Lammerts. Overl.: B. van der Voort, 91 jr, we duwe van A. Straathof; A. J. Blom, 72 jaar, echtgenote van. P. F. Cor- nelisse; C. van Elk, 72 jr, man; C. Noppen, 76 jr, weduwe v. G. van den Boom; M. van der Linden, 45 jr, vrouw; M. van Dessel, 49 jr, man; S. P. trijk, 74 jr, man; S. Zaalberg, 81 pese integratie in het dagelijks le- jr, man; J. de Feij, 77 jr, echtgenote I ven". Daarna volgt nog een filmver- v. C. Enseling; G. Verbiest, 73 jr, toning. echtgenote v. H. Heetveld. I Tot slot zal op maandagavond 3 Evenals in 1955 en 1957 zal dit jaar een Leidse week voor internationale werking worden gehouden en we an 27 oktober tot 5 november a.s. De organisatie van deze week be rust bij de Leidse Commissie voor In ternationale Samenwerking, die zich de medewerking heeft weten te ver zekeren van de B.E.F. (Beweging van Europese Federalisten, de V.I. R.O. (Vereniging voor Internationale Rechtsorde), de N.S.W. (Ned Studen ten Vereniging voor Wereldrechtsor de), de P.J.C.R. (Politieke Jongeren Contact Raad), de L.J.A. (Leidse Jeugd Actie), het Europees Jeugd werk en het plaatselijk Unesco Comi té. Als onderwerp voor de verschil lende bijeenkomsten, die gehouden zullen worden, is de Europese een wording gekozen. De verwachting is, dat deze Leidse week zal bijdragen tot een beter begrip voor de beteke nis van de zo belangrijke vraagstuk ken, die met bovengenoemd thema verband houden, zowel bij de jeugd als bij de ouderen. Gedurende deze week zullen enkele sprekers, die des kundig zijn op het gebied van de Europese internationale samenwer king, bepaalde facetten van de gelei delijk optredende Europese integra tie belichten. Tentoonstellingen en lezingen. Verder zal de afdeling Leiden van de N.S.W., in samenwerking met de afdeling Delft, in de Boerhaavezaal een Europa-tentoonstelling organise ren. Deze expositie, die een beeld geeft van de ontwikkeling van de Europese eenwording, zal van 30 ok tober t.m. 5 november zowel in de morgen- als in de middaguren voor het publiek te bezichtigen zijn. De wethouder van Onderwijs, de heer J. C. van Schaik, heeft zich bereid ver klaard de opening op woensdagavond 29 oktober te verrichten. Leden van de N.S.W. zullen de bezoekers, o.w. schoolgroepen, rondleiden. Uitgebreid programma. Op maandagmiddag 27 oktober zal prof. dr. H. J. Lam, rector-magnifi- cus van de Leidse Universiteit, deze derde week voor internationale sa menwerking officieel openen, waar na prof. dr. H. Brugmans, rector van het Europa College te Brugge, in de filmzaal van het academiegebouw een gastcollege zal houden over de vraag: .Bestaat er een Europese Ge schiedbeschouwing?" Voor de jeugd. Dinsdagavond is er een jeugdbijeen- komst in de aula van het Sted. Gym nasium aan de Fruinlaan mede ter herdenking van de Dag de Verenigde Naties. Deze avond wordt in het bij zbnder belegd voor leerlingen van het V.H.M.O., de kweekscholen, het U.L. O., de vakscholen en leden van de Politieke Jongeren Organisatie en het jeugdwerk. Mej. R. Vendrik, presidente van de Wereldfederatie voor Kath. Vrouw. Jeugdwerk, heeft als onderwerp voor haar te houden lezing gekozen „Euro pa en de jeugd". Na deze causerie volgde de vertoning van een film, De gemeentebesturen. Woensdagmiddag volgt een bijeen komst voor de gemeentebesturen in Zuid-Holland en andere belangstel lenden in „De Lakenhal". De burge meester van Enschede, de heer W. Thomassen, die lid is van de Vereni ging van Nederlandse Gemeenten, zal dan spreken over „De bewustwor ding van de groei van kleine naar grote gemeenschappen" en de heer A. Molter, Belgisch senator en lid van de Raadgevende Vergadering van de raad van Europa over „De economi sche sensequenties voor de gemeen ten in de Europese Gemeenschap pen." En de vrouwen. De volgende middag is er een bijeen komst voor vrouwenorganisaties en -verenigingen in het Leidse Volks huis. Mej. C. C. Meyers, die verbon den is aan de voorlichtingsdienst van de Europese Gemeenschappen te Brussel, zal spreken over „De Euro- november de minister van Justitie, prof. dr. I. Samkalden, een rede hou den in de Burgerzaal van het Stad huis. Het onderwerp waarover de mi nister zal spreken is nog niet be kend. Al met al heeft de Leodse Commis sie voor Internationale Samenwer king, waarvan dr. ir. H. M. J. Hart voorzitter is, weer een interessant en uitgebreid programma weten op te stellen. Laatste Berichten in K.N.V.B.-voetbalpool De werkloze 35-jarige metaalar beider W. Brand uil de Grasbaan te Schiedam, is, naar vanmiddag offici eel is vastgesteld, winnaar geworden van de voetbalpool van de KNVB. Hij zal dan met veertien van de vijftien punten een prijs van 82.494 ontvan gen. De heer Brand is sedert korte tijd werkloos. De winnaar heeft geen verstand van voetballen, hij heeft zijn formu lieren steeds op goed geluk ingevuld. Een Nederlandse straaljager vanochtend omstreeks half tien in Duitsland neergestort. De bestuurder is om het leven gekomen. Het toestel was een „Thunder- Vóór honderd jaar Uit de Leydsche Courant van Woensdag 15 October 1858. Londen Te Madras in Indië was op 5 Aug. het groote feest der vuuraanbidders, in tegen woordigheid van een groote me nigte volks gevierd. Wanneer bij de feestviering het heilige vuur wordt ontstoken, staan ge woonlijk 5 priesters gereed om zich in de vlammen te werpen, onder de toejuichingen der aan- schouwers, die zich overtuigd houden, dat zij gelukkig en terstond de eeuwige gelukzalig heid deelachtig worden. Het En- gelsche bewind heeft thans dit gedeelte van het feest verboden en bijna was de menigte in op stand geraakt. Pater Crispinianus yan der Stok begraven Gisteren is op het kloosterkerkhof te Vorden (Gld) begraven pater Cris pinianus van der Stok o.f.m. Pater Van der Stok is in 1888 te Leiden ge boren. Hij trad in bij de Franciscanen in 1911 en werd in 1918 te Weert priester gewijd. 30 Jaar werkte hij als missionaris in China, heeft daar na de vervolging der missionarissen in een concentratiekamp gezeten en werd verbannen uit China. In Ne derland heeft hij verschillende func ties als aalmoezenier bekleed: enige malen ging hij als zielzorger mee met emigrantensohepen naar Zuid Afrika en Canada en hij was onder meer ook aalmoezenier van het Duw-kamp (Dienst Uitvoering Werken) te Ven- ray. Eén jaar is hij rustend geweest in het Franciscanen-klooster te bor den en zaterdagmorgen is hij aldaar, na een ernstige ziekte overleden. DOOD VAN PATER TESSER PLOTSELING Over de dood van pater Ernestus (J. G.) Tesser o.f.m. in de pastorie der parochie van de H. Antonius Abt be Wychen vernamen wij nog, dat met enkele medebroerders pater Tesser in de zaal van het nabije jeugd ge bouw „De renbaan" keek naar de televisieuitzendinig van de plechtig heden te Rome, toen hij op een ge geven moment opstond en zich ver wijderde, naar later bleek, met de be doeling, zich naar de pastorie te bege ven. Onderweg zakte hij plotseling ineen, waarop enkele in de nabijheid wer kende arbeiders toeschoten, om hem weer op de been te helpen en on dersteunend naar de pastorie te begeleiden. Daar vond hem pastoor Deken o.f.m., die, onmiddellijk verwit tigd, zich ijlings erheen had begeven en zijn bejaarde confrater die nog bij volle bewustzijn was, direct de Heilige Olie toedienen. Enkele ogen blikken daarna gaf pater Tesser, in alle rust, de geest. streak" van de basis Eindhoven, die op een oefenvlucht was. De bestuur der heeft nog getracht zijn toestel te verlaten, doch deed dit te laat, zodat hij niet meer behouden met zijn pa rachute kon landen. Het vliegtuig is neergekomen in een bos te Siegen (in de buurt van Bonn), waar het brandende toestel eer1 bosbrand heeft veroorzaakt, die vanmiddag omstreeks één uur nog niet was geblust. Bij de dood van een lantaarn „Slechts weinigen verstaan de kunst oud te zijn", heeft eens iemand gezegd en we mogen wel zeggen, dat dit voor het historische Leiden een zeer moeilijke kunst is. Enerzijds vraagt de moderne tijd vele voorzie ningen, terwijl we toch allemaal aan het oude zo graag wilden vasthou den. De gaslantaarns geven aan het hart van Leiden een bijzondere glans, hoewel de historici het er over eens zijn, dat zij eigenlijk geen raszuivere vertegenwoordigers zijn van de bloei tijd van de Sleutelstad. Maar zij horen tóch in de binnen stad en daarom doet het ons iedere maal weer pijn (tot in het hart) als een gaslantaarn sneuvelt om plaats te maken voor een strakke, functio nele Philips-paal. Vanmorgen hebben wij op het Pieterskerkhof in de geest een traan gelaten bij het sneuvelen van een van deze palen, die ons en wij weten niet piecies waarom altijd aan de student der studenten Piet Paaltjens doen denken. Haar lichten schehen zo mild, zo barmhar tig voor de vele rimpeltjes die het vertrouwde oude gelaat van Leiden sierden. Zó wil men het gelaat van een be minde grootmoeder in het hart be waren. Maar de sprookjes, die zij vertelde passen niet meer in deze tijd. Toch stellen wij de vraag of er in de Gemeentelijke werkplaats niet nog een oude lantaarn te vinden was, die de goede gaslicht-traditie nog een paar jaar zou kunnen voortzet ten. (Foto: De Leidse Courant).

Leidse Courant | 1958 | | pagina 2