S)e CaidieSoii^cmt Algerijns comité in verzet tegen De Gaulle's maatregel Hei beschouwi zich „in siaai van nood" IJslanders schieten op Britse trawlers Het is Peking om Formosa te doen Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur L. C. J. ROOZEN Telefoon: Directie. Abonnem., Drukkerij 20935; Red. 20015, 25594; Advertent KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 20826. Giro 103003. Abonnemenspr. f 0.59 p.w., f 2.55 p.mnd., f 7.50 p. kwart WOENSDAG 15 OKTOBER 1958 50ste JAARGANG No. 14536 Franco p.p. 8.Advert.: 17 ct p. nun. Telefoontjes f 1410 c Militairen gehoorzaamden, burgers niet Het comité van openbaar welzijn voor geheel Algerië en de Sahara heeft dinsdag een afvaardiging naar de Franse minister-president, generaal De Gaulle, gezonden om te protesteren tegen diens bevel, dat het leger zich voor de aanstaande algemene verkiezingen buiten de politiek moet houden. Het comité verklaarde zich in staat van nood en besloot in permanente zit ting bijeen te blijven. Het gevolg van De Gaulles bevel is, zoals gemeld, geweest, dat de para chutisten-generaal Massu en twaalf andere officieren geen zitting meer in het comité hebben. Generaal Massu was één van de voorzitters. Het comité, dat werd opgericht na de opstand in Algiers op 13 mei, gaf dinsdagavond een in krachtige bewoordingen gestelde bekendmaking uit, waarin wordt gezegd, dat politieke partijen, die bang zijn voor de vaste wil van het comité de politiek buiten de verkiezingen in Algerië te houden, generaal De Gaulle hebben voorgeschreven dit bevel uit te geven. Rechtse leden van het comité riepen op tot een algemene staking en nieuwe massabetogingen voor het regeringsgebouw. Gematigde Europeanen wezen deze ideeën van de hand. Zij vrezen ech ter, dat het bevel van De Gaulle kan leiden tot gewelddaden en incidenten in de verkiezingstijd. KABINET BIJEEN. Generaal De Gaulle heeft dinsdag avond besloten het Franse kabinet woensdag bijeen te doen komen om te spreken over de toestand in Alge rië. De Franse militaire commandant in Algerië, generaal Salan, word uit genodigd aan deze vergadering deel te nemen. Generaal Salan is dinsdagochtend te Parijs aangekomen om als getuige te worden gehoord in de z.g. bazoo kazaak". De niet militairen in het comité van openbaar welzijn voor geheel Al gerië en de Sahara hebben later een communiqué uitgegeven, waarin wordt gezegd, dat besloten is de strijd voor verwezenlijken van hun doelen van 13 mei te zullen voortzet ten. Deze doelen zijn de volledige en definitieve integratie van Algerië en de Sahara met Frankrijk en nationa le hervormingen. COMMENTAREN. De Parijse ochtendbladen van he den betuigen hun instemming met De Gaulle's maatregelen ter verzeke ring van de vrijheid bij de komende verkiezingen in Algerië en ter beëin diging van de invloed van het leger in de politiek. Maar volgens verschei dene bladen vervulden de legeroffi cieren in de comité's voor openbaar welzijn een matigende rol en zijn de ze thans in handen van de meest ex treme elementen. Ook de „New York Times" prijst De Gaulle voor zijn houding en voor het herstel van de Franse eenheid, zoals die uit de recente volksstemming is gebleken. De GaullVs bevel legt de basis voor de redding van het Franse rijk en ook voor zijn omvorming in een soort Gemenebest, waarin een oplossing voor Algerië gelegen kan zijn. De „New York Herald Tribune" vindt het een bemoedigend teken om te zien, hoe De Gaulle zowel de mi litairen flink onder de duim heeft als nieuwe verzoeningsgebaren tegen over de rebellen maakt. Van de Engelse bladen acht de „Ti mes" de Gaulle's brief aan Salan het werk van een handhaver van orde en tucht, niet van een dictator. Het blad koestert goede hoop, dat de voorlopi ge Algerijnse regering, gezien de ver zoenende verklaringen van premier Abbas, nog eens met De Gaulle in contact zal komen. De „Scotsman" acht het duidelijk, dat De Gaulle tot vrede in Algerië wil komen en dat niet alleen door tot het bittere einde te vechten. Het enige, dat Algerijnse nationalisten van verkiesbaarstelling afhoudt, is angst voor het leger en de kolonisten en voor de waarschijnlijk heid voortaan getekende mannen te zijn. De Gaulle zou iets voor hun be scherming moeten doen, aldus dit onafhankelijke Schotse blad. Kard. Wyszynski Bijzetting van de Pastor Angelicus' naar Rome Kardinaal Wyszynski, de primaat van Polen, zal vrijdag per trein uit Warschau vertrekken naar Rome, waar hij het Conclaaf voor de Paus keuze zal bijwonen, zo meldt het Poolse blad „Express Wieczorny". Hij zal dan de enige kardinaal van achter het IJzeren Gordijn zijn, die aan de Pauskeuze deelneemt. De crypte onder het hoogaltaar van de St. Pieter, waar 't stoffelijk over schot van Paus Pi us XII is bijgezet, is voor het publiek opengesteld. Een lange stroom pelgrims bewoog zich gisteren reeds langs de marmeren tombe van Pius XII. Hete vis-oorlog Het visserij-conflict tussen IJsland en Engeland wordt er niet gemoede lijker op. Gisteren is er voor het eerst geschoten tussen Britse vissers, die binnen de 12-mijlszóne voor de kust van IJsland visten, en een IJslands inspectievaartuig. De Britse trawler „Campbell" was in dichte mist binnen de twaalfmijls- grens aan het vissen, toen er plotse ling een inspectieschip van de IJs landse kustwacht uit de nevelen op dook. De IJslanders poogden de Engels man te enteren, maar die slaagde er met behulp van een snel toegescho- Verklaring van Dulles lijk doel is Formosa en de status der kusteilanden wordt als een zaak van I weinig belang behandeld. In een officiële verklaring, die de Het voornaamste thema van de Amerikaanse minister van huit°n communistische verklaring is de aan- landse zaken, Foster Dulles, gisteren houdende herhaling, dat de Verenig- bij het begin van zijn perscon voorlas, verklaarde hij o.m.: „Uit de verklaring van Peking over de ver lenging van het voor Straat Formosa afgekondigde bestand blijkt zonne klaar, dat communistisch China veel meer wil dan zijn gezag te vestigen over de z.g. kusteilanden. Het eigen- 14 oktober: Dwight David Eisenhower, president van de Verenigde Sta ten viert zijn 68ste verjaardag. de Staten hun bondgenootschap met nationalistisch China moeten verbre ken en hun troepen op Formosa moe ten terugtrekken. Doch de Verenigde Staten zullen hun verdrag met de (nationalistische) Chinese republiek getrouwelijk na leven. Zij menen bovendien, dat dit ver drag niet slechts een tussen regerin gen gesloten overeenkomst is, doch dat het een belichaming is van de verlangens van alle Chinezen, die vrij willen zijn. In een toelichting op het boven staande zei Foster Dulles dat z.i. uit de verklaring was gebleken, dat naar zijn mening het belang van het vraagstuk van een vermindering der sterkte van de nationalistisch-Chinese troepen op de kusteilanden enigszins overschat was. Hij verklaarde ook te menen, dat de meeste Amerikaanse bondgenoten „en in feite alle, waarmee ik hier over van gedachten heb gewisseld" het volledig eens zijn geweest met het standpunt, dat de Verenigde Sta ten met betrekking tot de kusteilan den hebben ingenomen, en dat werd geschraagd door kracht en vastbe slotenheid, om niet te wijken voor communistische eisen en dreigemen ten. Het Bazooka-proces" In het geruchtmakende „Bazooka - proces" te Parijs heeft de openbare aanklager gisteren vijftien jaar dwangarbeid geëist tegen Philippe Castille en tien jaar tegen vier andere verdachten. De belangrijkste ver dachte, dr Kovacs, is voortvluchtig. Dr René Kovacs, een jonge Frans man van radicaal rechtse politieke overtuiging en vjjf andere verdach ten staan terecht, omdat zij in januari 1957 van de overzijde van een straat in Algiers een schot met een bazooka hebben gelost op het werkvertrek van generaal Salan. Zijn adjudant kwam hierbij om het leven. Gisteren is generaal Salan uit Al giers naar Parijs gekomen om te ge tuigen. In zijn getuigenis zei de ge neraal van oordeel te zijn, dat dit geen zaak is voor clementie. Hij ver trouwde erop dat er recht zal wor den gedaan. Volgens Salan was het v/apen, waarmee de aanslag werd ge pleegd, bijzonder krachtig. Hij kon zich niet voorstellen, dat de daders alleen maar een harde knal hadden willen veroorzaken als psychologi sche schok ten gunste van een har dere Franse politiek in Algerië. De verdachten hadden dit namelijk ter verdediging van hun daad aange voerd. Verwacht wordt, dat de rechtbank vandaag uitspraak zal doen. ten collega in de vijand van zich af te houden. Terwijl de Britten noodseinen uit zonden om de schepen van de Britse marine te waarschuwen, openden de IJslanders het vuur op de trawlers. Pas toen het Engelse marineschip Russel te hulp kwam, konden op de Campbell de netten worden binnen gehaald. De Britten achtten het daarna toch veiliger om ondanks de dikke mist op te stomen en een plekje op te zoe ken buiten de twaalfmijlsgrens. Het wordt nu ernst Het incident heeft het de Engelsen wel duidelijk gemaakt, dat het de IJslandse regering ernst is met de verdediging van haar visgronden. Totnogtoe werden de Britse vissers slechts met enterpogingen bedreigd en als de vissers daarbij soms wel eens slaags raakten met de IJsland se kustwacht, werd alleen maar ge bruik gemaakt van tamelijk onscnul- dige wapens als zwabbers, stokken, waterslangen en al wat er meer aan boord te vinden was. De vervuiling van de Rijn In de vergadering van de interna tionale commissie tot bescherming van de Rijn tegen verontreiniging, die gisteren in Duisburg is begonnen, heeft de Nederlandse delegatie de Ne derlandse verlangens op dit punt kenbaar gemaakt. Nederland wenst dat in de rivier niet meer dan 250 milligram chloor per liter water aanwezig is. Het ge halte aan keukenzout moet belang rijk verminderd worden: per seconde moet niet meer dan 250 kilogram zout door de Rijn naar zee gaan. De Nederlandse delegatie vestigde er de aandacht op dat Nederland het meest te lijden heeft onder de verontreini ging van de Rijn. Bij de commissie zijn alle Rijn- oeverstaten aangesloten. De voorzit ter, de Zwitser dr Otto Jaag, had bij het begin van de vergadering gezegd, dat dagelijks meer dan 30.000 ton keukenzout in de rivier terecht komt. Ook het gehalte aan phenolen heeft de grens van het toelaatbare over schreden. De radioactiviteit van de rivier is volgens dr Jaag niet onna tuurlijk hoog. In de diepe schaduwen van het kaarslicht in de St. Pieterskerk te Rome wordt hier de kist met het stoffelijk overschot van Z.H. Paus Pius Xn neer gelaten in de „Grotto" onder de basiliek (achtergrond) terwijl dignitarissen toekijken. Kantoormachines Kantoormeubelen Firma J. M. GERDING BREESTRAAT 11 TEL. 25876 (Advertentie* Af en toe zon In de omgeving van IJsland be vindt zich 'n samengesteld lagedruk gebied, terwijl een hogedrukgebied ten noorden van de Azoren wordt aangetroffen. Tussen de beide druk- systemen in staat over de gehele breedte van de Oceaan een sterke westelijke luchtstroming. In deze stroming bewoog een kleine storing via de Noordzee in de richting van Denemarken. Deze deed vannacht de wind in ons land korte tijd flink toenemen. Tegelijkertijd werd een met de storing samenhangend kou front in snel tempo over ons land gevoerd. Dit ging plaatselijk met wat regen gepaard. Na de frontpas sage stroomde drogere lucht het land binnen, wavin vandaag opklaringen voorkwamen. Ook morgen duurt de aanvoer van polaire lucht voort. Mo gelijk reikt deze lucht dan voldoen de hoog om in het noorden van het land hier en daar aanleiding te kun nen geven tot een bui, maar daar naast zullen er ook flinke opklarin gen zijn. De temperatuur handhaaft zidh op ongeveer hetzelfde niveau. Er blijft vooral in het noorden van het land nog vry veel wind. Dit nummer bestaat uit S pagina's Korreltje Een genoegen in het vooruitzicht hebben, is ook een genoegen. (Lessing). weer: (Geldig van woensdagavond tot donderdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur) WESTELIJKE WIND Af en toe zonneschijn en slechts hier en daar een bui, voorname lijk in het noorden van het land. Weinig verandering in temperatuur Matige tot krach tige, langs de kust af en toe harde westelijke wind. 15 okt. zon op 07.03; onder 17.48; maan op 10.20; onder 19.36. Hoogwaterstanden 15 Okt. v.m. 4.40; n.m. 5. Het weer in Europa HELSINKI geheel bewolkt 4 gr. STOCKHOLM mist 13 OSLO regen 11 KOPENHAGEN regen 12 ABERDEEN onbewolkt 14 LONDEN zwaar bewolkt 17 AMSTERDAM licht bewolkt 14 BRUSSEL zwaar bewolkt 15 LUXEMBURG regen 13 PARIJS geheel bewolkt 19 BORDEAUX motregen 19 GRENOBLE mist 11 NICE onbewolkt 17 FRANKFORT motregen 15 ZURICH geheel bewolkt 12 GENèVE zwaar bewolkt 12 LOCARNO onbewolkt 17 WENEN INNSBRUCK ROME AJACCIO MADRID MALLORCA ALGIERS zwaar bewolkt regen licht bewolkt 23 onbewolkt 22 onbewolkt onbewolkt 25 mist 26 De kist met het stoffelijk overschot van Z.H. Paus Pius Xn wordt hier neergelaten in de „Grotto" onder de St. Pietersbasiliek, na van het hoofdaltaar te zijn genomen, waarop de kist heeft gestaan tijdens de plechtige Requiem-Mis t£.v. de bijzetting van de Paus.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 1