De Leidse raad kwaad over een »onfatsoenlijke« aanbesteding ÏW$LmÏLGAT &>ymiSTAD Nieuw-Guinese prauw arriveerde ie Leiden DINSDAG 14 OKTOBER 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 Weth.»ik ken ze die aannemers Het conflict tussen de gemeente Leiden en de laagste inschrijver van het woningcomplex Leiden-noord zes heeft gistermiddag in de Leidse raad geleid tot een scherpe woordenstrijd tussen de wethouder van openbare werken enerzijds en de raad anderzijds. De raadsleden die aan het woord kwamen hekelden het optreden van het college van B. en W., dat in strijd met de erecode contact had gezocht met de één na laagste inschrijver (fa. Kuyl, Voorschoten) van deze aanbesteding. Slechts de fractie van de P.v.dJL voor wie sprak dr. W. Winsemius, dacht daar anders over. Aller eerst kwam aan het woord de interpellant, de heer A. v. Dijk, die geen toe lichting gaf op de vragen over deze kwestie, die hij eerder al gesteld had, maar het antwoord van de wethouder afwachtte. Deze vragen hebben wij al eens gepubliceerd; later hebben wij naar aanleiding van hetgeen door Gedeputeerde Staten hierover werd gezegd, nog commentaar gegeven door de gedupeerde aannemer en de architect aan het woord te laten (onze krant van vorige week dinsdag). De antwoorden van de wethouder op deze vragen hielden een ontkenning in van de bewering, dat door zijn manier van handelen het college het I.B.B. (de laagste inschrijver) onrecht heeft aan gedaan en dat het in strijd met de goede verhoudingen in het aannemers- en architectenbedrijf onrechtmatig heeft gehandeld. De heer Woudstra (Prot. Chr.) sloot zich bij het betoog van zijn frac tiegenoot de heer Van Iterson aan. Al was er een verschil geweest van één gulden tussen beide inschrijvers, dan nog had het college met de laagste in zee moeten gaan. Er zijn in de juris prudentie gevallen bekend, dat de Kroon na een dergelijke onverkwik kelijke gebeurtenis, raadsbesluiten heeft vernietigd. Van bezwaren tegen de laagste in schrijver is niets gebleken: er is toe stemming van de laagste inschijver nodig vóór een andere inschrijver in een aanbesteding zich met de op drachtgever in verbinding stelt. Een andere handelwijze is in strijd met alle normen van fatsoen. Hij vindt het dan ook een sterk staaltje, dat de heer Winsemius namens zijn fractie B. en W. met hun standvastige hou ding gelukwenst. De heer Hagens (V.V.D.) liet een- ïlfde afkeurend geluid horen. Mét de heer Van Dijk vroeg hij zich af of het doel wel de middelen heiligt. Na lang debat voorstel G.S. overgenomen Het antwoord vermeldde onder meer het reeds in het geding ge brachte gebrek aan tijd, oók dat de bezuinigingen door de laagste twee inschrijvers aangebracht door neu trale deskundigen zijn beoordeeld en dat de minister die zich eveneens in ongunstige zin over deze aanbeste ding uitliet slechts van één zijde is ingelicht Afkeuring. De heer A. v. Dijk, die aan het be gin van zijn antwoord hierop vast stelde, dat hij vanmiddag namens zichzelf sprak voerde nogmaals de bekende argumenten aan, die ook in de toelichting van het I.B.B. zijn weergegeven in onze krant van dins dag j.l. Hij zei nog, dat ook te goeder naam en faam bekende architecten deze handelwijze van het college hadden afgekeurd. Een architect behoort zich over bezuinigingen tot de laagste in schrijver te wenden. Hij legde er tevens de nadruk op, dat het de architect of moet zijn die de bezuini gingen aanbrengt. Hij sprak over het feit, dat het I.B.B. ook de bouw van een riool waterzuivering destijds was misgelo pen door de bestedingsbeperking. Het zou toch niet onredelijk zijn geweest, indien men nu aan het I.B.B. extra aandacht had besteed. Het college, aldus de heer Van Dijk, mag niet de schijn wekken, dat het „het doel der middelen laat heiligen". Het ziet in mij misschien een rtniet-volgzaam raadslid", maar in dit verband zou ik willen herinneren aan de woorden van prof. Rogier, die zich afvroeg of er één gemeenschap is, die de volg zaamheid als deugd huldigt. Volg zaamheid is het instinct van de schapen Gepeperd. Ook de heer Van Iterson (Prot. Ohr.) beet zich stevig in deze zaak. Hij gaf een recapitulatie van de fei ten en noemde de term „de twee laagsten" een redactiefout in het raadstuk, omdat er maar één de laag ste kan zijn, en daar gaat het om bij een aanbesteding. Slecht als men aan de soliditeit van de laagste twijfelt, is men gerechtigd zich tot een tweede inschrijver te wenden. Het college gaf de volgende aannemer een mooie kans om de laagste te onderbieden. Hij besloot met de vraag: Wie heeft de opdracht gegeven te gaan praten met de tweede inschrij ver? Dr. Winsemius vertegenwoor digde het idee van de fractie van de P.v.d.A., nl. dat het belang van de woningbouw op de eerste plaats komt. Het verschil tussen beide in schrijvers was zo gering, dat men inderdaad wel van twee laagsten kon spreken. Waar de raad nu over spreekt is een procedure kwestie, aldus dit raadslid en hij feliciteerde het college met zijn standvastige houding; dat het de druk van de publieke opinie heeft durven weerstaan nu het ging om het belang van de wo- ningbehpevenden. Ik kén ze, die aannemers. Wethouder A. J. Jongeleen zei, dat hij in zijn 12-jarige loopbaan enige ervaring heeft gekregen met aanbestedingen, helaas. Wat weten formele juristen van zijn problemen: wijze van aanbesteding in het ver leden, ervaringen en de tijd. Men vergeet de belangen van de gemeente die zo goed mogelijke woningen wenst voor een redelijke prijs. Het college wilde geen tijd verspil len en hij begrijpt het rumoer niet dat nu ontstaan is, want vier jaar ge leden heeft het college bij de aanbe steding van 99 woningen precies het- zelfde gedaan Maar toen kwamen er ken. Er volgden enige schorsingen Terwijl de raad debatteerde dreun de in Leiden noord het heiblok. De op één na de laagste inschrijver van de gewraakt begroting, de firma Kuyl te Voorschoten heeft immers al met dit werk in de buurt van de Kooilaan een aanvang gemaakt. De gebrs. Nederveen uit Rotterdam hebben het heiwerk aangenomen. geen reacties. Het is moeilijk, zo be toogde ook de wethouder, wegwijs te worden in de erecodes van aanne mers en architecten. Het is óók wel eens voorgekomen, dat de één na laagste inschrijver de opdrachtgever het verwijt maakte, dat hij bij een voorstel tot bezuiniging was gepas seerd. Hij vertelde over zijn talloze moeilijkheden met aannemers: er was er eens één die een inschrijving indiende 400.00Q gulden boven de be groting en toen doodleuk opmerkte, dat hij het wel met het departement in orde zou maken. Een andere aan nemer, die een werk niet kreeg zei eens: „dan is dit werk besmet". En nu zullen juristen vaststellen wat moet en niet moet. Het I.B.B. was de laagste inschrijver, dat is juist, maar het werk werd het niet gegund van wege. de curveprijs, hier zal dus geen beroep mogelijk zijn, temeer niet, omdat deze aannemer op de eerste voorstellen tot bezuiniging de ge meente antwoordde: er kan geen cent van af. Er is nooit gezegd, aldus de wethouder: „u moet een ton omlaag", maar alleen „kunt u een lijst met aanvaardbare bezuinigingen voor leggen". Den Haag heeft op de be zuinigingsvoorstellen van het I.B.B. gezegd, dat zij te diep in dit plan grepen. Het gevolg zou geweest zijn, dat óók de curveprijs weer omlaag was gegaan en dan waren we even ver geweest. Men zat met het feit, dat de plannen van de één na de laagste inschrijver het minst het plan aantastten, ntastten. De wethouder betoogde voorts nog in een niet geheel duidelijk gewor den verband met het feit, dat hij wei gert met aannemers te praten, dat „aannmers elkaar toch wel vinden". Van het bordes van het stadhuis heeft hij eens tien minuten vóór elf (tien minuten vóór het officiële uur van aanbesteding der gemeente. Red.) gezien, dat aannemers uit het Gulden Vlies naar buiten kwamen. Hij releveerde, dat het werk nu ge gund is, de palen zijn door de aan nemer Kuyl in de grond geslagen. Tenslotte verklaarde hij, dat hij op zijn vacantie opgebeld moest worden over de stand van zaken in deze kwestie; hij heeft toen gesteld, dat hij geen bezwaar zag in het contact zoeken met twéé aannemers. Het speet hem tóen op vacantie te zijn gegaan. Gezien de verwikkelingen zou hij deze zaak graag zelf behan deld hebben. Dit was niet bedoeld als kritiek op het college van b. en w. en ande ren die deze zaak hadden behandeld, maar hij meende op dit punt iets meer ervaring te hebben dan ge noemden. Hij laat zich niet zo snel onder de indruk van aannemers bren gen, omdat hij deze heren kent, Niet fraai. Dee voozitter legde de nadruk op de formulering van de minister in de brief die hij b. en w. over deze kwes tie schreef. „Niet fraai" houdt geen veroordeling maar een oordeel in. Later heeft de minister na een desbetrefend verzoek van het college laten weten, dat hij géén behoefte meer had het college te horen en dat hij zijn toestemming in de bouw van deze woningen verleende. De burgemeester erkende, dat de wet houder op reis was en het college zich heeft laten leiden door de gedachte de woningbouw primair te moeten stellen. In tweede instantie werd nog ge ruime tijd over de kwestie gespro- van de vergadering, waarin het col lege en de raadsleden druk met el kaar confereerden. We vermelden nog de opmerking van de heer Van Dijk, die zich dankbaar toonde bij de belangstelling voor zijn interpellatie, maar zich in de loop van het debat vergeten gevoelde. Gelukkig, zo hij, heeft de wethouder aan het eind van zijn rede mij weer ontdekt. Hij hekelde scherp de aanvallen van de wethouder op de aannemers, die zich hiér niet konden verdedigen. Het geval van de 99 huizen was hem niet bekend geweest. Een raadslid gaat af op informaties, die hij krijgt. De heer Van Iterson herinnerde er aan, dat de gang van zaken óók niet de goedkeuring van de commissie openbare werken kon wegdragen. Hij las een brief van het IBB voor, waar uit bleek, dat de aannemers in strijd met wat de heer Jongeleen ge zegd had er wél van op de hoogte waren, dat zij 100.000 gulden op hun prijs moesten bezuinigen. De heer Woudstra noemde het betoog van de wethouder „woorden zonder inhoud". Er moet wat gedaan worden voor het gedupeerde IBB, aldus de heer Woudstra. Hij stelde geen schadever goeding voor, maar wel verwachtte hij van het college de verklaring, dat het IBB geen blaam treft en dat zijn houding volkomen correct is geweest. Want voor het IBB was dit alles niet alleen vervelend, maar zelfs uiterma te grievend. XXX De heer Van Weizen (CPN) noem de een dergelijke verklaring overbo dig en de heer Piena (P. v. d. A.) verzette zich er eveneens tegen. B. en w. beraadden zich vervol gens, de raad beraadde zich en de heer Jongeleen zei nog dat de architect overleg had gepleegd met het hoofd bestuur (dat gunstig adviseerde) vóór hij met de tweede inschrijver ging praten. „De naam van het IBB is niet omlaag gehaald." De voorzitter sloot hierna de inter pellatie af, maar de raad zat nog met voorstel 22, waarin voorgesteld werd overeenkomstig de wil van G. S. de openbare aanbesteding nu een on derhandse te noemen. De commisie van openbare werken ging nogmaals in beraad en no enige tijd deed het oudste commissielid, de heer Ten Broek, mededeling van de vrucht van het beraad, n.l. het voor- De brugwachter van een der Leid- was een prauw uit Nieuw Guinea, se bruggen heeft hedenmorgen zijn Om precies te zijn: een prauw, af- ogen uitgekeken op een vaartuigje bomstig van het eiland Biak in de dat van Voorschoten naar Leiden i Geelvinkbaai in het noordwesten van werd gesleept. Het heeft zelfs enige tijd geduurd, voordat hij kon vast stellen, dat het scheepstype niet voorkwam in de tabellen, aan de hand waarvan hij het doorvaart tarief moest berekenen. Het vaartuig was zoals de op varenden van de kleine motorsloep, die het ding langszij vervoerde, be weerden „een museumstuk". Het stel van b. en w. aan te nemen. Dit werd daarna met algemene stemmen gedaan, en om tien voor half acht 'sloot de voorzitter de vergadering. IJzeren-straat slijpers aan hei werk Met veel lawaai en een snelheid van drie kilometer per uur kruipt op het ogenblik in de buurt van de Duitse stad Mainz een speciale trein over de rails, ontworpen voor het gladslijpen van de spoorstaven. Deze „slijp- trein", de eerste in Europa, werkt zo secuur, dat zelfs oneffenheden wor den weggeslepen, welke met het blote oog niet te zien zijn, hetgeen erg belangrijk is, want ook deze kleine ongelijkheden veroorzaken grote schade aan het rijdend materieel. De gehele trein bestaat uit drie „slijp-wagens", een motorwagen en een wagen voor materieel. Verder rijdt een wagen mee, waarin de „bemanning" woont en slaapt. iXH\,<L BROMMEN OM EEN BROMMER? I FUNCTIE LEIDS RAADSLID IN EUROPESE BEWEGING Twee Leidienaars, beiden van veel-l belovende leeftijd van 14 jaar, hebben In de eerste vergadering van het gistermiddag uit de Oosterdwarsstraat Hoofdbestuur (in de ochtendzitting een bronze's weggehaald, die daar van het Congres van de Buiopese Be- G*ntaea)"b«'fc" p'ia'uw, dfe"nog'zijn geparkeerd stond. Later in de middag werd één van hen met het voertuig aangehouden door een agent, die wel graag wilde weten, waar het brom mertje vandaan kwam. De jongen gaf toe, dat hij het ding had weggehaald maar dat \yas alleen maar geweest omdat hij een stukje wilde rijden. Hij noemde de naam van zijn vriend en ook die ging enige tijd naar het bu reau om verhoord te worden. Ook hij beweerde, dat het niet de bedoeling was geweest te stelen. De politie was evenwel een andere mening toege daan en maakte proces verbaal op, op grond van diefstal. In de loop van de avond keerden de beide knapen terug in de familiekring, waar ze in span ning mogen afwachten, hoe een for midabele staart hun „muisje" wel zal krijgen. De Opbrengst van de collecte, die op dierendag 4 oktober j.L ge houden werd is eindelijk bekend: Er kwam een bedrag binnen van ruim 2263, hetgeen ruim 800 meer is dan het vorig jaar. Paren-competitie „D.D.S." De uitslagen van de derde ronde in de Paren-competitie luiden: Groep zwart: 1. Parmentiervan der Voort 40V» mp.; 2. dames Van Zijpv. Tuyn 35 mp.; 3. dames Brou werBrouwer 34Vt mp.; 4. mevr. BeekerBagen 34 mp.; 5. Van Leeu wenEijndhoven 307« mp.; 6. dames VerstraatenNagel 28 mp.; 7. dames Van Berge Heneg.Landzaat 27 mp.; "I. dames SeisAalbersberg 22Vt mp. Groep Groen: 1. Hr. en mevr. Eich- horn 391/» mp.; 2. heer en mevr. Kuil man 36 mp.; 3-4 heer en mevr. Lau- tenbaoh 34 mp.; 3-4 dames v. d. Valk Schneider 34 mp.; 5. VerboogVel- lenga 32Va mp.; 6. mevr. ReekersD. Reekers 29V« mp.; 7. de NieH. Ree kers 25 mp.; 8. dames van Alphen den Holder 21V» mp. Groep rood: 1. Brouwer Sr.Brou wer Jr. 41 mp.; 2. van der Meerde Meyier 40 mp.; 3. dames Visservan der Meer 35 mp.; 4-5. heer en mevr. van Heusden 29 mp.; 4.-5. heer en mevr. de la Court 29 mp.; 6. heer en mevr Krul 28 mp.; 7. heer en mevr. Lancel 25 mp.; 8. Van Berge Heneg. v. Noort 23 mp. Vorige week speelde D.D.S. een Mitchell-duplicatie wedstrijd tegen de Bridgeclub „A.B.C." uit Alphen; elke met twee zestientallen. D.D.S. 1 won van A.B.C.-l met 149 tegen 110 mp., het tweede team van D.D.S. sloeg het 2de vtin A.B.C. met 160 tegen 129 mp. weging bij acclamatie gekozen) is tot algemeen secretaris benoemd de heer M. van Aken raadslid te Leiden, die tevens directeur van het bureau te Den Haag (Alexanderstraat 2) zal zijn. dit overzeese gebiedsdeel van Ne derland. De prauw, die een lengte heeft van 12 meter is uit een stuk gehouwen uu een boomstam. De houtsoort komt iets overeen met die van de balsa-boom zacht maar taai. De voor steven is versierd met houtsnijwerk en enkele vreemde tekens in rood, zwart en wit. Het vaartuigje was aangekocht door de heer H. Englebert uit Voor schoten, die er enige tijd mee heeft gevaren op de Kaag. Daartoe was er op de achterplecht een steunplankje aangebracht voor een buitenboordmotor. Het onder houd van de prauw is evenwel te moeilijk en daarom heeft de eigenaar het scheepje in bruikleen afgestaan aan de Nieuw-Guinea-afdeling van het Rijksmuseum van Volkenkunde te Leiden. Daar is het omstreeks elf uur gearriveerd en zal het in de oor spronkelijke staat gebracht, de be zoekers iets vertellen over het nog voor velen zo onbekende deel van het Koninkrijk der Nederlanden. Het vaartuig is een van de scheep jes, waarmee de Biakkers verre rei zen overzee maakten naar de Moluk- ken en zelfs naar de Indonesische eilanden. Biak, dat zelf te weinig middelen van bestaan had voor zijn bewoners, was van oudsher een van de emigratiegebieden van Nieuw- Guinea. De bewoners van het eiland kenden de ijzerbewerking en ver kochten hun arbeidskrachten aan an dere samenlevingen overzee. De heren H. H. Frese (educatieve afd.) en S. Kooijman (afd. Nieuw vlerken en het houtsnijwerk op de boeg mist. Het vaartuig zocht een ogenblik ligplaats in de Morssingel, alvorens het met negen man op de wal gehaald werd en verdween in de museumkelder. Prins Albert geeft zijn stem Zendag zijn in België gemeenteraadsverkiezingen gehouden. Deze foto toont prins Albert van België, die zijn stem uitbraoht in een bureau aan de Claeöensstraat te Laken.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 7