<3E£> 1+1:1 Ook brood- en banketbakken aan op te richten Chr. Ambachtsschool Pater E.TesserOFM f Mr H.C.M. Edelman gaf optimistische visie op de automatisering Scherp Tweede Kamer herdacht de Paus GEVESTIGDE EN VERTROKKEN PERSONEN IN EN UIT LEIDEN DINSDAG 14 OKTOBER 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 Wordt .Haagweg" bevoordeeld De Leidse raad heeft gistermiddag enige tijd gesproken over de stich ting van een Christelijke Technische school in Leiden en in het bijzonder over de weigering van het college, voor deze school ook het vak brood en banketbakken nodig te oordelen. Over het metselen en stucadoren volgt binnenkort een nieuwe voor stel van het bestuur van de Vereni ging voor Christelijk Nijverheidson derwijs, het brood en banketbakken werd door het college (of eigenlijk door vier van de zes leden) niet no dig geacht. En dat gaf aanleiding tot een pittige dialoog tussen enige raadsleden en wethouder van Schaik De heer Harmsen (Prot. Chr.) be greep niet, waarom het Christelijke onderwijs deze verklaring werd ont houden, terwijl tien jaar geleden al zonder slag of stoot een dergelijke verklaring aan de Haagweg Am bachtsschool is afgegeven, notabene zonder dat deze er inmiddels kans toe had gezien deze te realiseren. Het raadslid gaf cijfers over de snelle uitbreiding van het technisch onderwijs. Hij bracht in herinnering dat de wethouder zich indertijd heeft afgevraagd of er wel voldoen de leerlingen voor de R.K. Techni sche School zouden zyn. Het gaat er niet om wat de Haag- weg doet, maar welke mogelijkhe den er voor de Christelijke leerlin gen straks zullen zijn. De heer Woudstra (Pr. Chr.) vroegzich wat het bestuur van de Ver. v. Christelijk Onderwijs moet doen met deze uitspraak van de ge meente. die de voorwaarde inhoudt: eerst de Haagweg. Als 't college zo doorgaat loopt het 't risico te reser veren zonder te realiseren en daar mee kan hij het perse niet eens zijn. De heer Zundermann legde op zijn beurt weer de nadruk op de vraag of een tweede aanvrage voor deze school nu noodzakelijk is en wet houder van Schaik zette in een uit gebreid commentaar uiteen, dat er weliswaar van een snelle uitbreiding j "er®on ling voor deze school, dat hij eerst' wilde zien hoe het met de Haagweg ging. „Waarom is men in 47 met „brood bakken" begonnen. Omdat de Haag weg de Kath. Ambachtsschool vóór wilde zijn. In '53 kwam men om de zelfde reden met „metselen". Wethouder Van Schaik: „Mijnheer de voorzitter, dit wordt me toch wel te gortig". De heer Woudstra besloot met vast te stellen, dat men nu toch zeer goed aan het Chr. Onderwijs kan geven, wat het openbaar gemist heeft. Stemming. Wethouder Van Schaik zei nog, dat hij zulk 'n insinuatie niet ver wacht van de raad. Hij verklaarde, dat het college de ambachtsschool aan de Haagweg nog 12 maanden de tijd wil geven. Heeft men binnen deze tijd de afde ling brood- en banketbakken niet gerealiseerd, dan is het college be reid het Christelijk Onderwijs een kans te geven. De heer Harmsen (Prot. Chr.) deed het voorstel het besluit zodanig te veranderen, dat het vak brood- en banketbakken zonder meer nodig werd verklaart. Dit kwam vervol gens in stemming en dank zij het vóór stemmen van de VVD-leden Hagens en Portheine en de twee wethouders Stolp en Menken werd dit (1816) aangenomen. De nog op te richten Christe lijke Ambachtsschool krijgt dus naast de vakken auto- en motorher- stellen, electrotechniek, ook de af deling brood- en banketbakken. Alle overige raadsvoorstellen wer den zonder hoofdelijke stemming aangenomen. BENOEMINGEN LEIDSE RAAD. In de Leidse Raad vonden gister middag de volgende benoemingen plaats: Vier leden van de Commissie voor de Reinigings- en Ontsmettingsdienst de heren Sommeling, Hagens, Ten Ruim 50 jaar actief zielzorger Gisteren, maandag 13 oktober, is in de leeftijd van ruim 81 jaar te Wy chen, waar hij sinds 1949 als assistent in de prrochie nog actief werkzaam was .plotseling overleden pater Ernest Tesser OFM. Sinds 1905 Is hij als zielzorger werkzaam geweest in de parochies van Leiden (Hartel/mg- kerk), Franeker, Zaltbommel, Den Haag, Gouda en van 1937 tot 1949 als kapelaan te Leiden, in de parochie van de H. Leonardus aan de Haagweg. Velen zullen hem hebben gekend als de uitstekende predikant, die boven dien een opgeruimd karakter had en een blij optimisme; de kinderen gaf hij altijd pakkend katechismusles. Vanaf augustus 1949 tot op de dag van zijn plotseling overlijden was hij assistent in de parochie van Wychen (St. Antonius Abt). Pater Tesser werd te Nijmegen geboren en trad in bij de Minderbroeders te Alverna te Wychen op 3 oktober 1985. In 1902 werd hij te Weert priester gewijd. Ruim 50 jaar is pater Tesser in de zielzorg werkzaam geweest. Dat is de Flexa één-pot- methode! Eerst de verf ver dund erop dan onverdund er overheen. Kleur voor jaren de verf voor het schilderfeest Vraag ha patl» bodtjt 'Knap hel op ma kleur' aan FLEXA. ponbus 2. Leiden FLEXA O.A. VERKRIJGBAAR BIJ van het technisch onderwijs sprake is, maar dat geheel niet zeker is, of voor brood- en banketbakken zich voldoende leerlingen zullen aanmel den. Men kan wel elke school on volledig noemen, want wat omvat het technisch onderwijs allemaal niet. De wethouder gaf ook getallen van andere steden, die wat betreft deze afdeling op de technische scho len, aan de bescheiden kant waren. De stichting opleiding voor ban ketbakkers voorspelde, dat er in Lei den tussen 15 en 25 leerlingen zul len zijn, hetgeen te weinig is voor een tweede school. Zeer hevig reageerde de heer Woudstra op dit alles: dit is nog nooit in deze raad vertoond zei hij. Het gaat niet om het woord noodza kelijk, dat enkele malen gebezigd werd, maar „nodig" en dat is toch wel hetzelfde als wenselijk, een woord, dat ook in de bij de stukken gevoegde adviezen is gebruikt. Bij de Haagweg zijn over de bakkers- school tien jaar geleden ook niet de bezwaren geopperd, die door de wethouder en de P. v. d. A.-fractie nu worden aangevoerd. Hij waar schuwde de raad voor een blamage want het departement slikt het voor behoud niet dat B. en W. bij het verlenen van deze verklaring (n.l. dat de Haagweg voor gaat) willen maken. De wethouder heeft zich ook altijd gereserveerd getoond als het rrtaar tsx/nhitics redelijke verzoeken van de kath. n'acU CVUIUIIC Ambachtsschool betrof. De wethou der heeft meermalen verklaard bij de stichting van een of andere afde- tot lid van de Commissie voor het Onderwijs de heer Duyverman; tot lid van de Commissie voor de Sport- en Jeugdzaken mevr. Glastra —Van Loon; tot lid van de Verkeerscommissie mr. Portheine; drie leden van het bestuur van de Stichting „Burgerij fonds van Leiden" uit de leden van de raad: de heren Woudstra, J. G. Hagens en H. van Weizen; buiten de leden van de raad: P. J. van Hoeken, W. A. Kasteleijn, J. H. £an der Kloot, A. J. van dei Pompe, J. H. de Winter, D. van 't Zelfde; leden van de Commissie van Ad vies, bedoeld in artikel 8 van de Woonruimtewet 1947 (commissie huisvesting): P. C. A. ten Broek, B. J. Huurman, J. de Jong, B. de Kier en J. H. Schüller. 't Verfhuis LEIDEN NIEUWE RIJN 49 't Verfhuis LEIDEN HERENSTRAAT 34 BIOSCOPEN. „In dienst des konings" 14 jaar. „Liane, het meisje uit het oerwoud", volwassenen. The long hot summer". 18 jaar. „De gebroeders Karama- zov", volwassenen. „Terreur in Ne.w York", 14 jaar. (Dond.: „De vrouw in het venster", volwassenen) Si. Adelberi Leiden hield gasienavond Geen revolutie, De tweede bijeenkomst van de St. Adelbert-vereniging, afdeling Lei den, gisteravond in „Het Gulden Vlies" gehouden, was de jaarlijkse gastenavond, waarop de andere or ganisaties, ressorterend onder de raad van maatschappelijk en cultu reel overleg, worden uitgenodigd. De Niettemin blijft de automatisering in dienst van de mens, die alleen de opdrachten geeft en initiatieven kan nemen. Mens en maatschappij zullen 2eer zeker veranderd worden door het fenomeen der automatisering, maar bij alle technische veranderin gen in de afgelopen eeuw is het uit eindelijk toch niet fataal en verwer pelijk gebleken. In het sociaal-econo mische vlak is inderdaad de angst groot, dat de arbeider voor de. poort van een bedrijvige, doch ontvolkte LEDEN RAAD GEM. GAS- VOORZIENING. Gisteren zijn in de Leidse raad vier leden en vier plaatsvervangende leden gekozen van de Algemene Raad voor de Gemeentelijke Gas- voorziening in Zuid-Holland. Geko zen werden de wethouders Stolp, Drijber en het raadslid Den Dubbel den. In plaats van de candidaat, de heer Van Dijk werd na de verklaring van het KVP-fractielid, de heer Wiertz (reeds geplaatst in de krant van gisteren) gekozen de heer Ten Broek. Tien stemmen werden op de heer Van Dijk uitgebracht, 21 op de heer Ten Broek. Tot plaatsvervangende leden wer den benoemd de heren Menken, Jon- geleen, De Kier en Duyverman. De heer A. van Dijk verklaarde naar aanleiding van dit agendapunt, dat het hem onnodig voorkomt, dat nu twee leden van het college in- plaats van een in deze raad zitting nemen. Hij ziet er de tendens in, dat het college waar mogelijk méér in vloed wil krijgen. Het lijkt hem goed, als in de toe komst de grote fracties in de G.G.Z.H. vertegenwoordigd zijn. Wethouder Stolp zei, dat niet het college allerlei bevoegdheden van de raad tot zich trekt, maar dat het no dig was, dat een vertegenwoordiger van het college bij afwezigheid door een ander vervangen zou kunnen worden. Dit is van belang nu de G.G. Z.H. voortdurend in betekenis toe neemt. Leiden twee uur in het donker De straatverlichting in een gedeel te van Leiden heeft gisteravond ge ruime tijd niet gebrand. Dit gaf voor het verkeer bijzondere problemen, bijna tastend en met de koplampen vól schijnend moest het wegverkeer zich een weg door de stad banen. Het is gelukkig allemaal nog goed afgelo pen, er zijn geen ongelukken ge beurd. Al bij het aansteken van de lanta rens in de stad, dat grotendeels auto matisch gebeurt, bleek, dat er ergens bij de stuurdraden in de centrale aan de Langegracht een storing was. Bijna het gehele centrum van Leiden en de buitenwijken, met uitzondering van het gebied ten noorden van de Maresingel, was van straatverlich ting verstoken. Men moest nu de ver schillende gedeelten van de verlich ting ter plaatse met de hand inscha kelen en dit nam nog al wat tijd in beslag. De storing begon met het invallen van de duisternis, omstreeks half ze ven en was eerst in de gehele stad om negen uur opgeheven. Leidse agenda DINSDAG 14 OKTOBER St. Eloy. Vergadering C.AO.- kleinmetaal. Gebouw Chr. Soc Be langen. Oudp Singel 260. 8 uur nam K O.-film. „Lili". St. Antonius- clubhuis 8 uur nam. Kath. Nat. Bond voor E.H.B.O., afd Leiden, aanvangscursus 8 uur n.m., R.K. Lyceum. K. O. Filmavond: „Lili", 8 uur nm. St. Ant. Clubhuis. WOENSDAG 15 OKTOBER Soc. Charitatief Centrum. Eerste contactavond. Mej. Hillen over: „Verhouding Algemeen, en Bijzon der Maatschappelijk Werk". Gulden Vlies, 8 uur nam. Rozenkranskruistocht. St. Petrus- kerk. 7.45 uur nam. Expogé. Dr J. F. Ph. Hers over: „Enige aspecten uit het verzet", De Harmonie. 8 uur nam. Kon. Mij v. Tuinbouw en Plant kunde. In den Vergulden Turk, 7.30 nam. Kaartclub Hartebrug, Romanus- zaal. 7.30 uur nam. DONDERDAG 16 OKTOBER Ned. Mij v. Nijverheid en Handel, j Koffiemaaltijd. Mr G. B. J. Hilter-1 man over „Een wereld vol spanning" In den Vergulden Turk, 12 30 u n.m. Ver. „Nederland—Engeland". „An Englishman in Venice", mr H. Paget, Doelen. 8 uur nam. Kath. Nat. Bond voor E.H.B.O., afd. Leiden, vervolgcursus 8 uur nam. R.K. Lyceum. Novib. Prof. dr. ir. E. de Vries over „Daadwerkelijke internationale bij stand", stadhuis 4 uur. „In de Vroolijcke Arke". Filmvoor stelling „Puntje en Anton". Toegang voor leden en introducé's. Lange, Rieterskerkkoorsteeg 15, 19.30 uur nam. VRIJDAG 17 OKTOBER St. Christoffel. Ledenvergadering. Gulden Vlies. 8 uur nam. ZATERDAG 18 OKTOBER St. An- Vóór honderd jaar Uit de Leydsche Courant van Dingsdag 14 October 1858. Londen Van dr. Livingstone zijn berigten ontvangen van 21 Junij. De kleine stoomboot, welke hij mede op reis genomen heeft, deed voortreffelijke dien sten. In drie dagen was zij ge heel in elkaar gezet en stoomde hestig de Zambesi op, tot groot verdriet van de rivierpaarden, die in allerijl de vlugt namen. TENTOONSTELLINGEN Academie: Tentoonstelling van moderne Nederlandse grafiek. Dins dag en vrijdag v.'n 1113 uur, za terdag 1416 uur (t.m. 31 oktober). Rijksmuseum Geologie en Minera logie v. d Werffpark 1. Tentoonstel ling geologie van Nederland Op werkdagen van 1012 en 24 uur Zon- en feestdagen 24 uur. De avond- en nachtdienst wordt waargenomen door* Leiden, apotheek Zuider, Lammen- schansweg 4, tel. 23553. Oegstgeest: apotheek Oegstgeest, Wilhelminaperk 8, tel. 26274. Laatste Berichten RECHTSZAKEN KANTONGERECHT TE LEIDEN. Roekeloos gereden. Een bankwerker uit Leiden stond terecht, omdat hij op 23 aug. op roe> keloze wijze met een auto in de Em- malaan te Oegstgeest had gereden. Een opperwachtmeester van de rijks politie verklaarde, dat verdachte metg rote snelheid (7580 km) slin gerend van rechts naar links in de Emmalaan had gereden, terwijl al daar kinderen aan het spelen waren. De officier van justitie vroeg zich af waarom zo te rijden, wanneer dit toch niet nodig is, hij eiste 35 boete of 10 d. h. De plv. kantonrechter ver- oordeelde verdachte tot 40 boete of 15 d. h. voorzitter, dr W. J. J. Dijsselbloem j fabriek zou moeten verhongeren, sprak een welkomstwoord en her- I dacht het overlijden van Z.H. Paus PfiTI nnn FN (lFF\T pius xn met het voorlezen van een rVILWU Lil VJLLJI passage uit 'sPausen redevoering over de automatisering, hiermede preludiërend op het thema, dat de spreker van de avond, mr H. C. M. Edelman tot onderwerp van zijn in leiding had. Dr Dijsselbloem memo reerde tevens de promotie van het St. Adelbertlid, dr M. A. v. Dongen. Het was een ruime dosis stevige kost, waarop mr Edelman zijn toe hoorders vergastte, en feitelijk niet zo attracteif, dat het vrijwillige be studering stimuleert. Een inleiding evenwel zoals die door mr. Edelman is gegeven, zal zeker niet nalaten, aldus merkte dr Dijsselbloem in zijn dankwoord op het einde der avond op, de belangstelling voor deze mate rie te wekken. Het gecompliceerde begrip auto- matie blijkt een geweldige kleef- kracht te bezitten, zei de inleider die een oriënterende blik gaf over het terrein, dat tot de automatisering behoort. Hij besprak hierbij enkele vormen van automatisering, zoals die No. 525. Horizontaal: 1. gebrekkig, onbeholpen, 8 latwerk, 9. koor van zangers, 10. voorzetsel, 11. gebod, 13. academische titel (afk.), 14. kneed baar mengsel, 16. bijnaam van Ezau, 17. schaapkameel, 18. verdicht ver haal in proza, 20. sint (afk.), 22. sluis- kolk, 23. muzieknoot, 24. Europeaan, 26. gering, laag, 27. toestel, waarmee zieken zich oefenen in spierarbeid. Verticaal: 1. plechtige kerkelijk ommegang, 2. deel van een auto, 3. pers. voornaamw., 4. onbep. voor- naamw., 5. titel (afk.), 6. plechtige gelofte, 7. het uitspansel, 11. wijn soort, 12. de bovenste halswervel, 14. duw, 15. voorzetsel, 19. rivier in ons land, 21 voorzetsel, 23. meisjesnaam, 25. rijksgrens (afk.), 26. familielid. Oplossing morgenavond. Oplossing No, 522. Horizontaal: 1. rek, 4. pot, 6. marva, 7. Ot, 9. Ao, 10. microfilm, 15. rei, 16. eel, 17. Halste ren, 20. An, 21. sa, 22. druif, 24. sul, 25. aar. Verticaal: 1. room, 2. km, 3. trio, 4. pa, 5. toom, 8. tiran, 9. alles. 11. cel, 12. ris, 13. fee, 14. Ier, 17. naas, 18. touw, 19. naar, 22. dl, 23. fa. maar, zo vroeg mr Edelman zich af, is er wel een massale werkloosheid tengevolge van de mechanisering te verwachten? De ontwikkelingen in de vorige eeuw hebben in elk geval nieuwe mogelijkheden én nieuwe werkgele genheid gebracht en de automatise ring schept bovendien nieuwe taken VERTROKKEN PERSONEN IN DE WEEK VAN 25 8EPT. T.M. 1 OKT. 1958 H. A. Ansingh en fam van Leeuwerik- straat 16 naar Verenigde Staten v. N Amerika; H. C. Stofberg en fam. var Tesselsehadestr. 17a naar Utrecht. Opaal weg 19; A. de Graaf ?eb Janssen er fam. van Gerard Brandstr 28 naar Den Haae. Marktwee 158; G. M Linderhof en fam van Plantsoen 85 naar Amster dam. Rorstenbureerstr. llhs: L. W. von Liebenstein en fam van Modderstraa 74 naar Voorburg. Kon. Julianalaan 114 D. Houwer en fam. van a.b Haarl. vaar» naar Oegstgeest, a.b. Hanrl. trekvrt: M Jansen en fam. van Aalmarkt 3 naar Nieuw°nhagen. Gntestr. 30: .T E. Steger geb. Reeder en fam. van Maredijk 165 naar Indonesië; U. J van Dlik en fam van Rijnsburpprweg 31a naar Oegst geest, Ln v Alkemade 48: H. Texelaar en fam.. Suringarstr 16 naar Australië' G G Vermp»'on en fam van Utr Jaap- nad 2a naar Polsbroek NZ 65* M. A. S Oats en fam van Hoflaan 249 naar Erankriik: G. E. Ockeloen pn fam. van voor de mens. Ook aan de leiding I Lorentrkade 57 naar de Bilt U„ Zweers- van een onderneming biedt hij de mogelijkheden van het sneller ver zamelen van gegevens, exacter en niet meer slechts globaal. Spr. be toogde voorts, dat niet het hele pro- duktieapparaat zich leent voor auto matisering, maar alleen voor de mas sale produktie; zo zou in Amerika slechts 10 procent van de totale be drijvigheid hiervoor in aanmerking komen. Ook de automatisering vraagt mensen met intelligentie en vakbe kwaamheid. Mr Edelman signaleerde verder, ter geruststelling van zijn ge hoor, het toenemen van de differen tiatie in de produktie; de verschei- t denheid in behoeften wordt steeds van bestaat van uitvoerende en van groter. Tenslotte onderstreepte spr. controlerende arbeid. De verst door- j de compenserende invloed van de gevoerde en geperfectioneerde vorm verkorting van de werktijd welke noemde hij de machine, welke in staat is zelf beslissingen te nemen op grond van eigen waarnemingen, b.v. de postzegelautomaat. De moderne machine neemt de zin tuiglijke en controlerende functie van de mens over. Dit resultaat van menselijk vernuft heeft bij velen een schrikbeeld opgeroepen. Nog verder is men gevorderd met de toepassing var de electronica tegenover de me chanische techniek. Er wordt nu even betrouwbaar, doch 1000 maal zo snel gewerkt als waartoe de mechanische techniek in staat is. De electronica bracht zelfs kunstmatige geheugens als bandrecorders en rekenmachines tot stand. een vermeerdering van de vrije tijd inhoudt en tegelijk een werkver- meerdering. Spr. dacht aan het toe risme en de steeds meer in zwang komende bouwdozen-voor-grote mensen. Mr Edelman sprak ah. zijn verwachting uit, dat automatisering geen revolutie teweeg zal brengen, maar eerder een evolutie. De inleiding lokte hier en daar een discussie uit en het bleek, dat niet alle toehoorders het optimisme van mr Edelman deelden. Na een dank woord van de heer J. C. J. Lamber- mont, voorzitter van de kath. mid denstandsvereniging, namens dc gas ten tot de gastvrouwe, sloot dr Dijs selbloem deze avond vol aspecten laan 10a: L. Wlttfnk en fam. van Mort Hermanstr. 29 naar I^an: V. Lon* aeb Dosting en fam van Trpuhlnan 67 n*pr Obze en Rijen, Momllnekstr. 24: J. B Kist en fam. van Wnter«teeff 4 naar Am sterdam. Joden Houttuinen 39: H. Ar- noldus en f»m. van St Jorlsstee" 7 naar Botterdam. D'«»na Johanrawen 420* J. C Heuzen eeb Vpcen en fam. van Plant poen 57 naar Rotterdam. Disseisor. 9d: M. C. Pooiler ven Soembastr 52 naar Zoeterwoude, RHne«ornmergtr. 21' A M Boon V8n Oude Vest. 3 naar Ze'st. TTtrechtsewee 121: W J, Bulls van Rlins- burBerwpa Q5 naar Den Helder. Weezen- straat 33: W. A Kaste'evn ven Hamer straat 19 naar Den H^ag. Tbereslastr 384: J. E Rolfes van B'et peeltlensned 3 naar Vnorhurp. v. NneltwHrkstr. 192* M E. M Oortmelier von DHkstr 10 naar Lisse HerenweB 489- M. M A. Hermans ven Kantellnstr. 52 naar Belelë* H A M F'«ur vnn Kantellnstr 3 naar Frank rijk: T. M de Vries van Noondelnde 7a near Rotterdam, Weolhaven OZ 59; A M. J. de T.ant van Plp*erskeH<jrr 6n naar Haaren NB Kerkend A 125: H M. L ven Rnaandonk van Breestr 113 naar NoordonsteUlkp Bolder. Emmeloord. dp Tros 17* C. de Meii van Drulvenstr 38 naar Alkmaar. Luttlk Oudorn 73: M M Kortekaas eeb. Levarht van Jul, v. Stol- berehof 36 naar Nonrdwlikerhout. Zee straat 91 a: A. M. E Reming van Jan v Goijenkade 6 naar De Haag. de Ruilter- straat 88: E R. van der Hout geb Robe van Duinhof 32 naar Heemskerk. Ravel- straat 8; M J. van Oort van Bernhard- kade 2 naar Amsterdam. Orionstr. 14 hs: A. van der Ster van Kooioark 14 naar Leiderdorp, Aracialaan 18; P van der Klauw van Minnehroerser. 19 naar Al melo, Schalde Roi 36: H. A. van Kem pen, Oude Rijn 128 naar Duitsland; J. M. van Beek geb. van der Hout van Duinhof 32 naar Heemskerk. Ravelstr. 9, H J. C van Scherpenberg. Rapenburg 50 naar Hoorn. Achterstr. 2; M. C. Blug- gel van Rapenburg 7 naar Oegstgeest Koninginnelaan 9; H. Heering van Lan ge Mare 68 naar Laren Old.. A 40: F WaVka van Coornhertstr. 54 naar Noord- wijk. v Hardenhroekweg 9: A. van Ver- sendaal van Witte S'nffel 79 naar Am sterdam. Vondelstr. 3537; J. Hnlswil- der van Tomntenstr. 56 naar Den Haag Frederikstr. 89e: J. R Mantel van Noord- elndo 2n naar Rotterdam. Toenad 120: M A. siagt van Heren«teee 41 naar Rot terdam. Straatwem 174* C. van der Veen geb Rast van Woonwagenkamp naar Utrecht, a.b. a.h. Znndoad; P. J. var weijnbereen van Aloëlaan 16 naar Waalre. Willibroduclaan 124; A. E. Vis ser van Leeuwprlkstraat 5 naar Rotter dam. Wileenlei 206: E A J. Driessen Dubois van Me/enstr. 2 naar Arnhem Wagnerlaen 55: Z. Zwiker van Rün«bnr- gerweg 10 naar Bergen od Zoom. Drnb- hestr. 6: J. F. A Wasmoeth van Riin en Rcblekado 23 naar Coevorden. Mrakt 15; J C Wilkes geb Varkevisser van Drie Octoberstr. 19a naar Amsterdam, J' Evertsenstr 35: J. Dleoenhorst. Rapen burg 12 naar Don Hang. Neuhuvekade 73: H. J. Plet van Fnlekstr 7 noar Haarlem. Santnoortsenlein 15: C W. de Konirr van ZHIslnael 72e naar Rotterdam Rochussenctr. 71c: J. W Nobel van Don kerstee? 19 naar Amsterdam Volken- burgerstr. 104: Y. C. van den Hooier van T.eeuwerikstraat 33 naar Le'der- dnro. Soanjnardiaan 5; R, B. W van der Meulen van Mezestr 2 naar Amster dam. Linnaeusstr. 89: K. J. Hoving van RMnsburgerweg 10 naar Haren Gr. Nieuwlnndswee 6: G. P. H Alkemade van Riinsburtferweg 10 naar Haarlem Kamperlaan 4: P. C. Kuiners van Riins- burgerweg 10 naar Zuid Afrika; R Bor- van Dijkstr. 26 naar Duitsland- G J M. van der Ploeg van Vnndelloan 5 naar Delft. Oiststee? 10b; M, C. N'pboer van Witte Singel 98 naar Laren N.H., Leem zeulder 35: H M Voorhoeve van Witte Rozenstraat 57 naar Amsterdam, Jac Obrechtpleln 6 bv: F. A. M. A'ting von Geusnu (jonkheer) van Humo de Groot straat 3 naar Utrecht. Wilhelminnnark 7: E. Posthuma van Bllderdlikstr. 2 naar Amsterdam. O.. Handelskade 1; R. A Baak van H. de Vrlesstr. 22 naar En schede. Min Londonlaan 17: F. W Pa pers van H. de Vrie«str. 68 naar r*1- terdam. Dordtselaan 38a: J. Bakker vnn Wasstraat 15 naar Arnhem. Velnchui- tensingel 12; P D, Boerman van Groen- hazengracht 12 naar Alkmaar Srharloe 38; F. W. Heij] van Ranenburg 7 naar Oegstgeest. Fred Hendrikman 20; C. var de Vall van Rapenburg 131 naar Dor Haag. Weimarstr. 401; T. Thate van Nieuwstee? 31 naar Den Haag. Goet- IJifstr. 102: J J. J. G. Schoonmakers van estraat 165 naar Utrecht, Rijnlaan 193. Bij de aanvang der vergadering van de Tweede Kamer is hedenmid dag Paus Pius XII herdacht. De voorzitter, de heer Korten- horst, zeide o.m.: „Hier te midden van de Ned. volksvertegenwoordi ging mag ik, zonder de laatste wil van Pius XII geweld aan te doen, het enige monument oprichten, dat een weldoener niet kan afwijzen, het mo nument van onze dankbaarheid voor zijn voorbeeld, zijn raadgevingen en zijn gebeden. Ik denk daarbij in het bijzonder aan de staatkundige activi teiten van deze monarch. De onmisbaarheid der parlemen taire democratie is door de overleden Paus bij herhaling, voor de tijd waarin wij leven, als beginsel van alle politieke wijsheid met de groot ste nadruk aan de volken en regerin gen voorgehouden. In meer dan honderd toespraken en brieven heeft Paus Pius XII zijn licht doen schijnen over de meest actuele problemen van juridische en sociaal-economische aard, waarmede elke regering, elke volksvertegen woordiging en elk volk schier dage lijks te maken hebben: rechtspositi visme en staatsabsolutisme, staat en staatsgezag, strafrecht, internationale betrekkingen, atoomoorlog, de demon der organisatie i.v.m. de miskenning der menselijke persoon, de vakbewe ging, de onderneming, nationalisatie, medezeggenschap, privaateigendom, bezitsvorming, democratie en be roepsmoraal. „Voor de wijze, waarop Paus Pius de twaalfde zijn uitzonderlijk zware en verantwoordelijke taak heeft ver vuld, richten wij in onze herinnering en in ons hart een monument op van dankbare eerbied", aldus de heer Kortenhorst. „Dankbaar bovenal tegenover de schepper, die in de ja ren 19391958, het tijdperk der grote wereld-beslissingen, in de per soon van deze Paus ons een symbool van vrijheid en vrede en tevens een lichtena voorbeeld in de duisternis heeft geschonken". De minister president, de heer Drees, vertolkte de gevoelens der regering. Hij gewaagde daarin van het gezag van de Paus, en diens wijs heid. Ver buiten de R. K. Kerk werd hij als een groot Paus erkend. Vrede door gerechtigheid, waarnaar hij streefde, zou de zinspreuk der gehele wereld moeten zijn. EEN PIUS XTT-8TRAAT IN GRONSVELD De raad van de gemeente Grons- veld bij Maastricht heeft in zijn ver gadering van gisteravond heloten de nagedachtenis van Paus Pius de Twaalfde te eren door een nieuw aan te leggen weg naar hem te noemen. 100-JARIGE IN PAPEN1DRECHT Op dinsdag 21 oktober hoopt me vrouw Ingetje van der Linden gebo ren Bakker te Papendrecht de leef tijd van 100 jaar te bereiken. Ztf is de oudste inwoner van Papendrecht en woont al vijfenzeventig jaar in het huis Oude Veer 24 Mevrouw Van der Linden is enkele jaren geleden ernstig ziek geweest, maar geniet thans weer een uitstekende gezond heid. Zij is noe in staat om vele din gen in haar huishouding zelf te doen. VERDACHTE WAS „VERHINDERD" De rechtbank te Arnhem heeft he denmorgen de 29-jarige J. P. uit Mus- selkanaal bij verstek veroordeeld tot een gevangenisstraf van acht maan den met aftrek. Hem was diefstal vsn een portefeuille met f 40,— er van f 25 ten laste gelegd. Hij had eigenlijk in de landkolonie „Groot Batelaar" te Lunteren moeten vertoeven, maar hii was daar van verlof weggebleven. Bij het voorko men van zijn zaak had hij van Mussel- kanaal uit opgebeld om te zeggen, dat hij „verhinderd" was. Burgerlijke Stand Geboren: Petronella Geertruida Maria d. v. P. C. ie Zwart en G. Plug. Ton Kornelis z. v. C. F. Lek- kerkerker en M. J. Douwes Dekker. Johanna d. v. G. Philippo en J. A Raaijmakers. Wilhelmus z. v. W. van der Mark en E. Bentveld. Elisabeth d v L. Kroesemeijer en E. van Ton geren. Jan Hendrik z. v. B. Bon en A. H. den Haan. Henricus Gerardus Maria z. van P. J. Stolker en D. B M. Linders. Hendrikus Johannes z. v. J. Koolmoes en T. A. Ilandgraaf. Clazina Antonia Johanna d. v. J. M G. Rijkelijkhuizen en C. K. van der Pouw. Johannes Jacobus Baptist z van J. B. van de Loo en J. Haspels.' Hubertus Joseph Harie z. v. M. H G Gardeniers en M. H. M. F. Berendsem Petrus Johannes Hermanus z. v T J M. van der Meer en C. H. Klinken berg. Overleden: H. D. Mieremet 66 j. man. C. C. Swaanenburg 75 j. man. van den Bosch 53 jr., weduwe v. j. Kagenaar. L. D. Fremont 6 dagen d. A. Gunneweg 56 j. man. Gehuwd: P. Hillebrand en M. Web bers. J. Crispijn en C. W. Olivier.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 2