S)e CaiclteSou^ci/iit Pius XII bijgezet in de crypte van de St. Pieter Mgr. C. v. Lierde verrichtte de Abs Eerbiedige stilte in de grootse basiliek den- A Geen militairen in de Algerijnse politiek De plechtige bijzetting van Paus Pius XII Ex-SS-ers beschuldigd Ook de russen naar de maan Madagascar republiek weer Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur L. C. J. ROOZEN Telefoon: Directie, Abonnem., Drukkerij 20935; Red. 20015, 25594; Advertent. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 20826. Giro 103003. Abonnemenspr. f 0.59 p.w., f 2.55 p.mnd., f 7.50 p. kwart. DINSDAG 14 OKTOBER 1958 50ste JAARGANG No. 14535 Franco p.p. f 8.Advert.: 17 ct p. nun. Telefoontjes f 1.50 De bijzetting van het stoffelijk overschot van Paus Pius XH is maandag middag met het gebruikelijke ceremonieel in de Sint-Pietersbasiliek geschied. De plechtigheid begon precies te zestien uur in tegenwoordigheid van drie-en-twintig kardinalen en de talrijke prelaten en leken van het pauselijk hof. De vertegenwoordigers van een vijftigtal landen hadden een plaats gekregen op zwart gedrapeerde tribunes in de absis, alsmede de zuster van de overledene, zijn drie neven de prinsen Carlo, Giulio en Mar- cantonio Pacelli en andere familieleden en een driehonderdtal journalisten. Miljoenen over de gehele wereld hebben buitendien de plechtigheid per radio of televisie gevolgd. Enkele duizenden mensen stonden op het plein voor de basiliek naar de weergave via luidsprekers te luisteren. „Nieuwe ster aan de hemel ontstoken" IN DE ABSIS De eigenlijke plechtigheid, die in de absis, de koornis achter het hoog altaar, plaats vond, kon door het pu bliek niet van dichtbij gevolgd wor den. Vanuit de sacristie kwamen de in het rood geklede kardinalen en de leden van het kapittel van de Sint Pieter in hun zwart-witte gewaden in processie naar het hoogaltaar in het middenschip, waarvoor het stof felijk overschot in vol ornaat met zil veren mijter lag opgebaard. Zestien sediari, troondragers, leg den het op een draagbaar en droegen deze op hun schouders naar de absis, terwijl het koor de psalm „Miserere zong. Edelgardisten met hun zilveren helmen vormden een escorte en naast hen de Zwitserse garde in hun blauw-geel-rode uniform en met hun in het licht glinsterende hellebaar- In het midden van de absis werd- de baar neergezet, naast de doodkist. Vijf kolonels van de edelgarde ston den daarbij. De kardinalen namen plaats op zetels aan het hoofdeinde van de baar. In Paradisum... De celebrant, de Nederlander mgr Canisius van Lierde, sacrista van wijlen Paus Pius XII, kwam in zwar te koormantel met zijn acolythen naar voren om de absoute te verrich ten. Het koor zong het „In paradisum deducant te angeli". (Mogen de en gelen u naar het paradijs geleiden). Na de zegening van stoffelijk over schot en kist legden sampietrini het stoffelijk overschot in de binnenste kist van cypressenhout, waarna de aanwezige kardinalen één voor één naar voren kwamen om op hun beurt de zegening van het lijk te verrich ten. Een ceremoniemeester legde een witte zijden doek over het gelaat van de overledene en een ander spreidde een doek over de handen. Mgr van Lierde zong het oude ge bed „Sicut servus" om bijstand van de apostelen Petrus en Paulus. INGESLOTEN DOCUMENTEN Mgr Nicolo Metta, een Vaticaans notaris, deed daarop voorlezing van een document, waarin de gebeurte nissen uit het leven van de overle dene staan opgeschreven. Deze acte werd in een bronzen bus gestoken en aan de voeten van de overledene ge legd. Hierop las mgr Antonio Bacci, de secretaris die de belangrijkste uit spraken en boodschappen van Pius XII in het Latijn heeft vertaald, de lijkrede voor. „Met zijn dood is een groot licht van de aarde verdwenen en een nieuwe ster aan de hemel ontstoken", aldus deze rede. „Zijn karakter was fijngevoelig en zacht, maar zijn wil sterk, ontembaar en vasthoudend". Verder werd in de rede herinnerd aan de herhaalde op roepen van de Paus tot vrede in de laatste oorlog en zijn strijd om de vrijheid van de Kerk daarna en ver klaard, dat hij gestorven is „opge teerd door zijn onvermoeide werken en voortdurend handelen, betreurd door alle lagen der bevolking, door volkeren van alle godsdiensten". Het fijn verluchte perkamenten document werd opgerold en in een koperen bus gedaan en ook in de doodkist gelegd. Daarbij kwam een rood fluwelen beurs met gouden, zilveren en bronzen kopieën van alle tijdens het pontificaat van Paus Pius XII geslagen jaarpenningen. Het deksel van de binnenste kist werd gesloten, twee purperen zijden linten er op vastgeknoopt en voor zien van de zegels van de camerlen- go kardinaal Masella, de aartspries ter van de Sint Pietersbasiliek, kar dinaal Tisserant, en Vaticaanse func tionarissen. Daarop werd de mid delste loden kist dichtgesoldeerd en eveneens met linten verzegeld. Ten slotte werd het deksel van de bui tenste rijk versierde kist van iepen hout met gouden schroeven vastge zet. Daaroverheen spreidde men een van het wapenschild voorzien rood damasten kleed. Stilte in plaats van gejuich De lijkkist werd dan langzaam naar het hoogaltaar gerold vanwaar hij in de daaronder gelegen crypte werd getakeld, terwijl de Zwitserse garde haar_ laatste saluut bracht. In volkomen stilte zagen de 10.000 mensen in de St. Pieter toe, hoe het stoffelijk overschot van de Paus naar de opening, die naar de crypte voert, werd gereden. In stilte verliet Paus Pius XII de prachtige basiliek, waar tallozen hem bijna twintig jaar lang hebben toegejuicht. In processie trok men voor de lijkkist uit. De grote klok van de St. Pieter luidde. Bij dè marmeren ballustrade, die de toegang tot de crypte omgeeft, hief mgr Van Lierde de antifoon Ego sumaan „Ik ben de verrijzenis en het le ven", zo zong hij. „Hij die in mjj ge looft, hoewel hij dood is, zal leven. En iedereen, die leeft en in mij ge looft, zal niet sterven in eeuwig heid". Daarna werd de kist in de crypte neergelaten. IN DE CRYPTE In de crypte, waar het stoffelijk overschot voorlopig zal verblijven, waren .sampietrini" (werklieden van de Sint Pieter) op hun post om de kist een plaats te geven in een nis van crèmekleurig marmer tegenover de tombe van Pius XI en naast die van koningin Christina van Zweden. Marmeren platen stonden daar klaar om een tombe om de kist heen te vormen. De enige versiering van de nis is een steen uit de Renaissance-tijd met een voorstelling van Madonna met Kind en Engelbewaarders, die twaalf jaar geleden aan de dag werd ge bracht bij de opgravingen naar het gebeente van Petrus, op last van Paus Pius XII ondernomen. Deze steen herinnert aan de bijzondere devotie van de overleden Paus tot de H. Maagd Maria. Bij genoemde opgravingen is de crypte, waar zich de graftomben van 143 Pausen en vele koninklijke personen bevinden, gemoderniseerd. De nieuwe Paus zal te zijner tijd aanwijzingen moeten geven tot het overbrengen van het stoffelijk over schot van zijn voorganger naar de kapel vlak bij het graf van Sint Pe trus, welke Pius XII bij zijn leven voor zich heeft laten inrichten. Zoals velen de H. Vader het laatst zagen Zo zagen de Nederlandse televisiekijkers het stoffelijk overschot van Paus ting in de St. Pieter te Rome. De foto toont het stoffelijk overschot Pius XII tijdens de plechtige bijzet- even voordat het gekist werd. Richtlijnen van De Gaulle De Franse premier, generaal Char les De Gaulle, heeft de opperbevel hebber der Franse strijdkrachten in Algerië, generaal Raoul Salan, die tevens, als zijn plaatsvervanger, het bestuur in dit Franse gebiedsdeel leidt, richtlijnen verstrekt voor de komende algemene verkiezingen in Algerië, die beogen op 23 nov. as. een volkomen vrije volksstemming te verzekeren. Eén van de scherpste bepalingen uit deze richtlijnen is het bevel aan alle Franse militairen in Algerië om onmiddellijk alle politieke aktiviteit te staken. Niets kan nog langer rechtvaardi gen. dat de militairen deel uitmaken van organisaties, die een politiek ka rakter hebben en ik beveel hun deze zonder uitstel te verlaten, aldus De Gaulle, die hier kennelijk doelt op Een beeld tijdens de plechtige bijzetting van het stoffelijk overschot van Paus Pius XII in de St. Pieter te Rome; nadat de overblijfselen in een kist waren gelegd, werd het deksel verzegeld. de tijdens de revolte in mei opge richte comité's van openbaar welzijn. Deze comité's hebben de laatste tijd nogal eens kritiek op De Gaulle uit geoefend, omdat zij meenden dat hij niet krachtig genoeg optrad in Al gerije. Uiterst rechtse elementen, die volledige inlijving van Algerije bij Frankrijk wensen, geven in de comi té's de toon aan. De Gaulle zegt dat de komende verkiezingen in Algerije in absolute vrijheid moeten plaatsvinden en dat alle stromingen met gelijke rechten moeten kunnen deelnemen. Volgens sommige berichten uit Al gerije heeft het leger bij de volks stemming over de grondwet op 28 september hier en daar druk uitge oefend op de Algerijnse kiezers. De nota van De Gaulle heeft stellig mede ten doel dergelijke praktijken bij de komende verkiezingen tegen te gaan. UIT HET COMITé De dertien militaire leden van het Comité voor openbaar welzijn in Algerië en de Sahara zijn dinsdag uit het comité getreden in overeen stemming met de richtlijnen van premier De Gaulle. In gewoonlijk welingelichte krin gen te Algiers denkt men, dat de stap der officieren ontbinding van de comité's voor openbaar welzijn in het gehele land tot gevolg zal hebben. Onder de officieren bevindt zich generaal Jacques Massu, die één der twee voorzitters van het comité was. In Bonn is gisteren een proces be gonnen tegen twee militairen uit de nazitijd, de 47-jarige Gustav Sorge, die ook enige tijd bewaker van het concentratiekamp te Vught is ge weest, en de 41-jarige Wilhelm Schu bert. Zij worden beschuldigd van me deplichtigheid aan het doden van 11.000 mensen in concentratiekampen en Russische krijgsgevangenen. Ver wacht wordt, dat het proces drie maanden zal duren. De beklaagden, beiden ex-SS-ers, deelden de rechtbank mee, dat zij in 1947 door de Russen tot levenslange dwangarbeid zijn veroordeeld. In 1956 zijn zij echter gerepatrieerd. Kort na hun aankomst in het vader land zijn zij door de Duitse politie aangehouden. Als zij schuldig wor den bevonden, kunnen zij opnieuw levenslang krijgen. De Russische geleerden zullen in de nabije toekomst twee raketten naar de maan zenden; één ervan zal op de maan moeten landen, de twee de zal na een tocht om de maan naar de aarde moeten terugkeren Dit heeft prof. Bronstein van het Moskouse planetarium verklaard te genover de Moskouse correspondent van het Deense communistische blad „Land of folk". „Wij beschikken over raketten, die voldoende kracht ontwikkelen om de maan te bereiken", aldus prof. Bron stein. De geleerden werken op het ogenblik aan een raket van de om vang van de tweede Spoetnik die naar de maan zal worden afgescho ten. (De tweede Spoetnik woog 507 kg. Zij heeft met een hond aan boord vier maanden om de aarde gecirkeld tot zij op 13 april jl. in de dampkring terugkeerde en verbrandde). De provinciale Assemblée van Ma dagascar heeft dinsdag het eiland uit- geroepen tot republiek en lid van de Franse gemeenschap. Bij de volksstemming van 28 sep tember heeft de bevolking van Ma dagascar zich in meerderheid voor de nieuwe Franse grondwet uitge sproken. Wat regen of motregen De depressie, die van het zeegebied ten zuiden van Usland via Schotland naar de Noordzee trok, lag vanmor gen boven Noord-Denemarken. Het regengebied verplaatste zich de afge lopen nacht langzaam verder naar het oosten, waarna met afnemende en naar west tot noord-west draaien de wind iets drogere lucht met op klaringen ons land binnenstroomde. De storing, die gisteren ten zuid-wes ten van Ierland was gelegen, vulde de afgelopen 24 uur bijna geheel op. De actieve depressie bij Zuid-Groen land koerst langzaam in de richting van IJsland. De fronten van deze depressie zullen morgen ons land be reiken, hetgeen met veel bewolking en wat regen of motregen gepaard zal gaan. Grafmonument voor de Paus Op de vier zijden van het grafmo nument voor Pius XII zullen de on derstaande teksten worden aange bracht: „Toen een verschrikkelijke oorlog bijna alle volken deed lijden, was hij alleen de bemiddelaar, die werkte voor een ware vrede, de verdediger van Rome, de trooster vol zorg voor allen die getroffen waren". „Hij legde met onoverwonnen geestkracht de vinger op alle dwa lingen, hij richtte een vaderlijke ver maning tot alle dwalende kinderen, de waarheid in een geest van liefde verdedigend". „Als pastor Angelicus leidde hij met onvermoeide ijver de kudde, die hem was toevertrouwd, naar de wei de van het eeuwige leven". „Bijna het Pinksterwonder ver nieuwend trad hij op als een rede naar, scherpzinnig door de kracht van zijn gedachte, verheven door zijn verstand, groot door zijn welspre kendheid. Hij inspireerde de volke ren van alle talen met verheven ge dachten en wees hen de juiste weg". Oplossing voor Cyprus Aartsbisschop Makarios heeft gis teren op een persconferentie in Athe ne gezegd, dat hij akkoord zou gaan met een zevenjarige periode van „werkelijk zelfbestuur" voor Cyprus voorafgaande aan een algehele zelf standigheid. Defensie en buitenland se zaken konden die zeven jaar in handen van de Britten blijven. De aartsbisschop verklaarde, dat zijn plan een concessie is, maar dat er geen ruimte is voor verdere con cessies. Ook de NAVO-raad heeft gisteren in Parijs „goede vorderingen" ge maakt bij het zoeken naar een com promis-oplossing voor het geschil over Cyprus. Dit heeft de Amerikaan, se afgevaardigde Burgess gisteren verklaard. Ook de Griekse afgevaar digde Melas zei dat de besprekingen in de goede richting vorderen. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's (Geldig van dinsdagavond tot woensdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). ENIGE REGEN Half tot zwaar bewolkt met tijdelijk enige regen. Weinig ver andering in temperatuur. Aan vankelijk zwakke tot matige tot krachtige wind tussen west en zuid-west. 14 okt. zon op 07.01; onder 17.50; maan op 09.03; onder 18.51. Hoogwaterstanden 14 Okt. v.m. 3.55; n.m. 4.20. Het weer in Europa HELSINKI STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN AB^RDFEN LONDEN AMSTERDAM BRUSSEL LUXEMBURG PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE BERLIJN FRANKFORT MüNCHEN ZURICH GENèVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK ROME AJACCIO MADRID MALLORCA ALGIERS mist geheel bew. regen onbewolkt zwaar bew. half bew. regen licht bew. onbewolkt zwaar bew. regen geheel bew. regen geheel bew. half bew. onbewolkt zwaar bew. onbewolkt zwaar bew. onbewolkt 12 C. 12 10 13 13 14 12 11 Korreltje Zuinigheid is een grote bron van inkomsten. (Cicero)

Leidse Courant | 1958 | | pagina 1