Scherp Pius Xll-herdenking voor Leidse jeugd in St. Lodewijkskerk D POTLOOD EN GEEST Caraïbische muziek Maria-Moederochtend van Leidse K. A.V. De mislukte maanraket GEVESTIGDE EN VERTROKKEN PERSONEN IN EN UIT LEIDEN MAANDAG 13 OKTOBER 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 De glorie van hei Pausdom denking in de St. Lodewijkskerk zon dagmiddag om half vier. De kerk stroomde in de loop van tien minu ten geheel vol; zó vol zelfs, dat veel jongelui, die na de aanvang waren gekomen met moeite nog een plaatsje Welk een onwankelbaar Godsver trouwen moet een Paus hebben, die zulk een eindeloze dagtaak tot de zijne maakt? De Paus kan voor de jeugd een voorbeeld zijn door zijn ,e Leidse jeugd is in groten getale enthousiasme en levenskracht. De gekomen naar de Pius XH-her- Paus leefde in organisaties en groe peringen; dóór deze heen heeft hij steeds de mens gezien. Zijn audiën ties waren ontmoetingen van mens tot mens. Het optreden van de Paus was zo- - - als het ware gelaat van de Kerk moet konden vinden. In het priesterkoor zjjn: eenvoudig, persoonlijke liefde was een reproductie van een geschil derd portret van de Paus geplaatst met daarvoor wat toefjes paarse bloemen. De deken van Leiden gaf aan het begin een uiteenzetting van deze plechtigheid, die in drie delen uiteen viel: zang van het voortref felijke koor van deze kerk en de St, Petruskerk en orgelspel door uitstralend. „Wij danken God, dat door Pius XII van Zijn goedheid als door een reflector in de wereld werd uitge straald". Het koor onder leiding van de heer H. Rijnbeek met aan het orgel de heer J. v^ d. Meer zong „O vos Meer, de herdenkingsrede van prof.omnes" van Fr. Witt, „Popule meus" dr. j. j. M. Stieger, hoogleraar aan j van Palestrina, „Ecce quomodo mo- Dirigent van het koor, de heer H. Rijnbeek, had uit de rijke kerk zang-literatuur een zeer goede keuze gedaan; een keuze, die even sterk als de rede van de predikant de gevoelens van de kerk op dit moment weerga ven: rouw om de dood van een be minde Paus, en vreugde om het feit, dat op het: „De Paus is dood", een juichend „We hebben een Paus" zal volgen. Dit was menen wij ook het thema van de rede van prof. Stieger. Zijn denken over de dood van de Paus begon niet bij de menselijke gaven van de H. Vader, maar bij de groot heid van het .'ausdom. Spr. gaf een beschrijving van een autdientie bij de Paus, die hij zelf had bijgewoond en die een priester in zijn buurt deed zeggen: nu juichen zij, maar zij ko men niet meer in de kerk om Christus toe te juichen. Maar deze had niet begrepen, dat hier iets doorbreekt in de zichtbare sfeer van de grootheid der Kerk. Christus leefde voort in een Kerk van mensen, van „menselijk geknoei", zo u wilt, maar door al het mense lijke heen is er een onwijkbaar punt, Petrus de Steenrots: het punt van con tact tussen de Kerk en God. De Paus is het hoogst bereikbare gezag in de Kerke door dit gezag breekt het Goddelijke door het men selijke heen. God heeft gewaakt voor dit gezag: als de Pausen (er waren ook Pausen, die verre van heilig wa ren) een uitspraak „ex cathedra" de den vertegenwoordigden zij Gods gezag in de Kerk, door dit ge,zag men ook de houding van de Kerk be grijpen, die kort na de dood van de Paus uitroept: „leve de Paus". Maar er is toch iets bijzonders aan deze Paus, zo vervolgde prof. Stie ger zijn rede, en hij gaf een opsom ming van de voortreffelijke hoeda nigheden van deze heilige Paus, put tend onder meer uit eigen herinne ringen. „LEIDEN"-NUMMER VAN „DE OUD-KATHOLIEK" „De Oud-Katholiek", het weekblad van de Oud-Katholieke Kerk van Nederland, heeft een speciaal „Lei- den-nummer" uitgegeven. In dit nummer wordt met vele illustraties, een overzicht gegeven van de ge schiedenis van de Oud-Katholieke parochie van de H. Fredericus en Odulphus te Leiden en van het kerk gebouw, eertijds aan de Hooigracht thans aan de Zoeterwoudse Singel. Tevens worden lijsten gegeven van de pastoors en kapelaan der parochie met een levensbeschrijving van de beroemde pastoor Hugo van Heussen en een lijst van de Oud-Katholieke autoriteiten, die in de grafkelder op de Alg. Begraafplaats te Warmond zijn bijgezet. Het nummer is een waardevolle monografie over de Oud-Katholieke parochie te Leiden, rotur" van Hëndel en „Libera me, Domine", van Perosi. De heer J. v. d. Meer bracht aan het orgel de „Prelude in c klein" van J. S. Bach. BURGEMEESTER BIJ REQUIEM PIUS XII Bij de H. Mis van Requiem voor Paus Pius xii, welke vanmorgen om half acht gelezen werd in de deke nale St. Lodewijkskerk te Leiden, waren ook aanwezig de burgemees ter van Leiden en mevrouw Van Kinschot, wethouder S. Menken en enige katholieke raadsleden. GEM. AANKONDIGING GESLOTENVERKLARING. Burgemeester en wethouders van Leiden brengen ter openbare kennis, dat het Utrechtse Jaagpad, voorzover gelegen tussen de Catharinastraat en de Hoge Rijndijk, met ingang van heden voor de duur der werkzaam heden aldaar is afgesloten voor het verkeer met alle voertuigen, rij- en trekdieren en vee, in beide richtin gen. In een bijeenkomst, georganiseerd door de afd. Leiden van de Neder- landsche Toonkunstenaarvereniging, mede toegankelijk voor introduced en belangstellenden, hield dr van Wengen zaterdag een lezing over „Caraïbische muziek en haar her komst", met muzikale illustratie van bandopnamen. In een van de zalen van het museum voor Volkenkunde aan de Steenstraat, was een behoor lijk aantal belangstellenden aanwe zig om dr van Wengen te volgen op zijn muzikale reis door de Ned. An tillen. De spreker behandelde de Afro-Amerikaanse muziek en haar populaire vorm en ontwikkelings gang. Hij besprak de Zuid-Ameri kaanse invloeden, de neger invloed, van hen die met de slaventranspor- ten van Zuid-West-Afrika mede kwa men tot aan de 18e eeuw, toen een eind kwam aan de welig tierende sla venhandel. Ook belichtte de spr. de invloed van de oorspronkelijke In dianenstammen rond 1540. Het laatst werd de slavenhandel afgeschaft in Suriname in 18S4. Eerst werd bespro ken de wijze van muziekmaken in Suriname m.n. Paramaribo. Deze be langrijke havenstad heeft een bevol king in bonte schakering van rassen, die alle hun invloed doen gelden. Tij- Als opening van het winterseizoen der minder gegoede jongelui finan cieel te steunen. De breiactie, welke organiseert de Sted K.A.V. ieder jaar in de oktobermaand een Maria-Moe derochtend. Na gezamenlijk de H. Mis te hebben bijgewoond kwamen gisteren ruim 150 dames van de Ste delijke KAV en de afdeling Leonar- dus in het St. Antonius-clubhuis bij een voor een feestelijk ontbijt. Vanzelfsprekend herdacht de voor zitster, mevr. C. Uphoff-Visser, in een kort gebed Z.H. Paus Pius XII. Ook wenste ze de aanwezigen een vruchtbare morgen toe. Na het ontbijt deed mevr. Uphoff enkele mededelingen. Er was een verontschuldiging voor de afwezig heid van de g.a., pater S. van Swelm o.f.m., die door arbeid buiten de stad tot zijn grote spijt verhinderd was en een telegram van mevr. Manders— Vermeulen, die eveneens door uit- stedigheid niet kon komen. Spr. deed een goed woord voor het sympathie ke Kanunnik Van Schaik-fonds, dat tot doel heeft priesterroepingen on- KABO besloot lustrumfeest No. 522. Horizontaal: 1. latwerk, 4. bakje voor de algemene inzet, 6. af deling in 1945 by de marine opge richt (afk.), 7. jongensmam, 9. jaar (afk. Lat.), 10. microscopische foto- reproduktie op zeer smalle film, inz. van een document of boek, 15. koor van zangers, 16. biersoort, 17. gem. in N. Brabant, 20. meisjesnaam, 21. wel aan, 22. vrucht, 24. doodgoed mens. 25. bloeiwijze. Verticaal: 1. vet der melk, 2. leng temaat (afk.). 3. drietal, 4. familielid, 5. teugel, 8. dwingeland, 9. de geza menlijke hoeveelheid, 11. afgesloten hokje, 12. reeks, 13. tovergodin, 14. Europeaan, 17. knaagdier, 18. koord, 19. akelig, 22. inhoudsmaat (afk.), 23. muzieknoot. Oplossing morgenavond. Zaterdagavond sloot de Kath. Bond van Overheidspersoneel de feestelijk heden ter gelegenheid van haar 55- jarig bestaan af met een feestavond in „Den Burchtzaal". Hoewel het bestuur in alle ernst had overwogen om bij het overlijden van Z.H Paus Pius XII de feestvie ring af te gelasten, besloot men na raadpleging van de geestelijk advi seur om zeer begrijpelijke redenen deze avond toch doorgang te doen vinden. De heer Kien jet opende de avond met een kort gebed voor de zielerust van de Opperherder. Spreker verwelkomde de aanwezi gen, waaronder afgevaardigden van de sted. K.A.V. en K.A.B. en ook van de Alg. Bond van Ambtenaren. In gedachten nam hij de leden van de K.A.B.O. mee naar de prachtige sociale morgen van de laatste zondag. De toen niet aanwezigen wees spre ker nog eens op de belofte welke in naam van alle leden bij het aanbie den van de kleine stoffelijke gave ge daan was, nl. een trouw vergaderoe- zoek. Laat men niet denken dat „het be stuur wel vergaderen zal", want de vergaderingen zijn juist in het be lang van de leden en hun gezinnen en laten de vrouwen zelf met dit gezinsbelang voor ogen de mannen aansporen naar de vergadering te gaan, aldus de K.A.B.O. te maken tot een hechte burcht. Nadat spr. de g.a. wegens ziekte had verontschuldigd, kondigde hij het cabaretgezelschap „Showtime" uit Boskoop aan. Goede show. Deze amateurs brachten o.l.v. Jac. Nieuwsteeg een hartverwarmende avond, welke beslist niet onder be hoefde te doen voor de beste profes sionals op dit gebied. Het muzikale gedeelte, dat door een onder diverse schoonklinkende namen optredende band, werd ge bracht, was een verrukking voor de muziekliefhebbers. Lita Hornée voer de de aanwezigen in gedachten over zee en land en door de lucht mee naar verre landen en toonde later op de avond aanschouwelijk in de zaal hoe heerlijk een avond in maanlicht kan zijn. Piet van de Berg, een uitgespro ken komisch talent en Bert v. Win gerden wisten én in hun liaisons én in de sketches de lachlust op kook punt te brengen. „The Sunny Side Combo", samen gesteld uit het cabaretgezelschap en onder leiding van Jac. Nieuwesteeg verzorgde het gezellig samenzijn na afloop van het cabaret. vorig jaar zo'n succes heeft gehad, werd nog eens warm aanbevolen. Men wil dit jaar een record berei ken Hierna ging mevr. Uphoff over tot het eigenlijke doel van deze mor gen. Zij kon juist in deze dagen niet beter doen dan de KAV-leden een der grootste Maria-vereerders tot voorbeeld te stellen: Paus Pius XII, om wiens overlijden de hele wereld rouwt. Met een gebed tot Maria om steun voor de KAV-vrouwen in al hun gezinsmoeilijkheden besloot mevr. Uphoff haar toespraak. Ook pater Th. Wassenaar o.f.m., die pater Van Swelm verving, stelde de Paus als Maria-vereerder ten voorbeeld Na een dankwoord van de voorzit ster traden enige leden en enkele kinderen van leden voor het voet licht. De kleintjes: Margrietje Rosier, Marijke van Veen en Tineke de Vrind deden enkele Maria-voor- drachtjes, welke door hun eenvoud en door de onschuld ontroerden Mevr. Nijssen droeg het gedicht „Moederschap" van Anton van Duin kerken voor. Tenslotte brachtten de dames Crispijn en Cornelisse met goede pianobegeleiding van Coby v. d. Meer o.a. het prachtige „Veldka- pel" en het bekende „Panis Angeli cus" van Cesar Franck. Een dank baar applaus vertolkte het gevoel van de aanwezigen. Het was mevr. Uphoff een dankbare taak om aan het eind van deze heerlijke morgen alle medewerksters te danken voor het offer om deze ochtend uit hun gezin te breken om door hun aanwe zigheid deze feestelijke morgen op te luisteren. K.A.V.-HERENSINGEL Zondagmorgen om negen uur trok een groot aantal leden naar de pa rochiezaal aan de Maria-Gijzensteeg, waar de opening plaats had van het winterprogramma. Een Mariabeeld stond op het podium, omgeven door kaarsen en bloemen. De voorzitster, mevr. W. C. van DamBorst, opende met een extra gebed voor Paus Pius XII. Een zeer goed verzorgd ontbijt stond gereed, waaraan de voorz al len van harte welkom heette. Zij was verheugd zoveel dames bij el kaar te zien en sprak de wens uit dat dit zo mocht blijven. Hierna kwamen kinderen van de leden voor het voetlicht onder leiding van mevr. Pont-Bemelman. Zij droe gen voor „Aan de poort". Nadat al len het lied „O Sterre der Zee" ge zongen hadden, nam de geestelijk adviseur kap. J. van Adrichem het v/oord. Hij herdacht alles, wat Paus Pius XII gedaan heeft om de gelovi gen dichter bij God te brengen. Spr. spoorde aan om juist de Rozenkrans te bidden. De Rozenkrans moet ons wapen zijn, het moet niet' een mecha nisch maar een inwendig gebed zijn. Men hoort de Rozenkrans altijd bij zich te dragen. Het tweede optreden vande kin deren was een applaus waard. De voorzitster spoorde aan voor de Christus Koning-collecte op 26 okt. waarvoor zij collectanten opriep. 21 december is er een kerstavond waar voor ook de echtgenoten uitgenodigd worden. Na het zingen van het KAV- lied was het einde gekomen van een zeer mooie ochtend. BIOSCOPEN De films in de week van 1017 ok tober zijn door de Katholieke Film- Centrale als volgt gekeurd: Casino: „In dienst des konings" 14 jaar. Luxor: „Liane, het meisje uit het oerwoud", volwassenen. Luxor: The long hot summer" 18 jaar. Trianon: „De gebroeders Karama- zov", volwassenen. Rex: „Terreur in New York", 14 jaar. (Dond.: „De vrouw in het venster", volwassenen) dens de arbeid wordt koorzang afge wisseld met solo, wat ook in de Bel gische Conga gedaan wordt. Wanneer aan de Goudkust in West- Afrika de godheid in een slechte bui is, eist hij offers. Er worden dan dan sen uitgevoerd tot men er als beze ten bij neervalt. Op Haïti toont de beschermgeest een voorkeur voor spijs en drank, welke offers hem worden gebracht met dansen in tran ce. Zelfs bekeerde heidenen kunnen slechts moeilijk hun oude heidense gewoonten opgeven. Tussen muziek en opvatting van al deze volken, vindt men overeen komst en gelijkvormigheid. Er be staan inlandse orkesten met Afri kaanse en Westerse instrumenten. Mengvormen bestaan ook, meer Eu ropees, maar de rhythmische trom men ontbreken nooit. Muziek in Su riname is meer spontaan, meer ge- varieërd; allerlei omstandigheden, gebeurtenissen, worden in 't lied be licht, schimp, politiek, optocht, grap jes uit de Surinaamse samenleving. Aruba heeft een grote negerbevol king, een volk, dat eigen stijl heeft, over tokkel, strijkinstrumenten be schikt en graag een draaiorgeltje met ingekorven plaat hanteert; men danst er met heupbeweging en vin gerknippen. Op een verlaten planta ge in deze streek wil men nog wel eens de oorspronkelijke muziek ont moeten met fluit, rhythmische slag en gerinkel. Spr. wees ook op de Steelbands uit Trinidad, Venezuela, Saba, the Rock Steelband uit St. Eustatius, welke laatste hier verleden jaar mu siceerde op primitieve instrumenten nl. olievaten. Van al deze rassen volken rond de Caraïbische Zee liet dr v. Wengen ons de originele mu ziek horen. Terecht sprak de voorzit ter Iskar Aribo een hartelijk dank woord tot dr Van Wengen, die op zo'n prettige, kundige en vlotte wijze ons een en ander heeft bijgebracht, over de voor velen nog zo weinig be kende Caraïbis"he muziek. Aan het begin van de avond sprak de voor zitter een woord ter nagedachtenis van Han Zirkzee en werd staande enige ogenblikken stilte in acht ge nomen. J. KORTMANN. T.I.G. speelde een thriller „Tot Ieders Genoegen" hebben wij vele malen béter gezien dan zaterdag avond, toen het gezelschap optrad in een thriller van Hugh Mils „Het huis aan het meer". Nu is de dramatische spanning van dit toneelspel al niet van dien aard, dat de toeschouwer zijn aandacht kan blijven geven. Er zitten hiaten in het verhaal en eigenlijk wist men wel waar het allemaal ongeveer naar toe moet: hoe de moord aan het licht zou komen, hoe de vrouw van Maurice na de moord zal ontdekken hoe de vork San de steel zit en dat zij daarna de edreigde figuur uit dit drama zal worden. Niéuw is het gegeven zeker niet. Maar erger, dat de spelers van T.I.G. ditmaal niet aan het niveau zijn ge komen, dat zij in andere stukken wél konden halen. Het was allemaal wat gedwongen; de spelers kwamen niet los. Of dat nu kwam aan het wat lacherig en weinig geconcentreerd publiek dat op zijn beurt bijna niet onder de indruk kwam van dit spel, of aan een besmettelijke planken koorts, we weten het niet. Ineke Hellinga (Janet) kwam in haar rol eerst goed los, als zij veront waardigd moest zijn; mevr. J. Mos selmanBoom speelde haar „Stella" te onpersoonlijk; Maurice (Ton Arentsen) hield teveel vast aan de opvatting, die hij van het karakter van zijn rol, n.l. deel van een duivel achtige gewetenloze schurk. Zijn wat geknepen toon van spreken werd vermoeiend en zijn rol kreeg niet het gewenste reliëf. Cees van Cyen speel de de rol van de vrekkerige broer alsof hij „Shylook" moest spelen, wel knap, haar al te gechargeerd en ook niet passend in het raam van dit stuk. Van mevr. M. Boom-Schild, die een korte rol had als zuster Thomson, zagen wij goed spel. De Schouwburg was goed bezet en het applaus, dat de spelers aan het slot ten deel viel was ook bestemd voor de regiseur van T.I.G.de heer A. Arentsen. JUBILEUM J. SELIER. De heer J. Selier vierde vanmor gen het feit, dat hij 25 jaar gele den in dienst trad van de N.V. Clos en Leembruggen te Leiden. De heer Selier is verver-bleker. Hij was vergezeld van vrouw en dochter en werd toegesporken bij afwezigheid van de directeur door de bedrijfsleider, de heer J. Sap, die de nadruk legde op het feit, dat nooit tevergeefs een beroep werd gedaan op diens medewerking, die plichtsge trouw en actief gegeven werd. Hij overhandigde een geschenk onder couvert namens de directie, waarna hartelijke woorden werden gesproken door chefs en collegae van de jubi laris. (andidaatstelling door de K.V.P.- fractie in de Leidse Raad In de gemeenteraad van Leiden heeft de heer Wiertz vanmiddag na mens zijn K.V.P.-fractie de heer Ten Broek candidaat gesteld als lid van de gemeentelijke gasvoorziening in Zuid-Holland. Hij verklaarde hierbij, dat zijn fractie deze candidaat stelt in plaats van de heer A. v. Dyk, als gevolg van een in de vorige zitting afgelegde verklaring, dat zijn fractie geen ver antwoording neemt voor hetgeen dit raadslid zal zeggen of doen Hij zei ook, dat een onderhoud van een van zijn fractieleden met de heer Van Dijk gisteren niet tot het ge wenste resultaat heeft geleid. De heer Piena (P.v.d.A.) vroeg in verband met deze candidaatstelling even later schorsing van de ver gadering, teneinde zich erop te kun nen beraden. EERSTE HULP AAN KOKMEEUW Een kokmeeuw in het nauw heeft gistermorgen de Leidse brandweer en zelfs de politie van Leiden in het geweer gebracht. Een vroege vlieger heeft het beest in het nauw gebracht want het geraakte met de vleugels in het touw verward en stortte ver volgens vleugellam in een boom aan de Morssingel. De brandweer, die zo nu en dan als E.H.D. voor de dieren wereld optreedt kwam erbij met de ladderwagen en het gelukte een van de wakkere spuitgasten het dodelijk verschrikte dier op de begane grond te krijgen. Maar de vleugels van de vogel wilden niet mee en de politie heeft het dier met ae auto naar het dierenpark Wassenaar gebracht. Als er een „orde van dt zilveren meeuw" bestond hebben politie en brandweer deze gisteren verdiend. Een Marathon-medewerker schreef ons: Een leerlinge van een der scho len onder de rook van Leiden, die voor straf van thuis niet naar een toneelvoorstelling mocht, kon de haar liefde voor het toneel niet weer staan en sloop de ouderlijke woning uit, als een dief in de nacht. In de zaal hield ze krampachtig haar man tel aan, tot één van de leraren haar opwekte toch haar mantel uit te doen. Het bleek dat zij daaronder een pyama droeg. A.s. woensdag 15 okt. 1958 begint weer de kaartavond van de kaart club in de Hartebrugparochie, in de Romanuszaal, achtei de kerk aan de Mare. Aanvang 7.30 uur nam. Vóór honderd jaar Uit de Leydsche Courant van Maandag 13 October 1858. 's Gravenhage (Uit de troon rede, uitgesproken door koning Willem III) Agn mijne re geering valt hij voortduring de rustige taak te beurt, het vrije genot te bevorderen van de ze geningen der beschaving en des vredes. De rust, door vrede en veiligheid geschonken, doet, on der 's Hemels zegen, de meeste bronnen van volksbestaan mil- delijk vloeijen. De gunstige staat van 's lands geldmiddelen zal u blijken uit de mededeelingen die bij het aanbieden van de staats- begrooting u zullen gedaan wor den Leidse agenda MAANDAG 13 OKTOBER St. Adelbertvereniging. Mr. H. C. M Edelman spreekt over „Automati sering". Gulden Vlies, 8.15 uur nam. Leidse Amateurfotografen. „Leidse gebeurtenissen" door B. A. .Timan. De Doelen, 8 uur nam. De Natuurvriend. Ledenvergade ring. Steenschuur 6, 8 uur nam. DINSDAG 14 OKTOBER St. Eloy. Vergadering CA..O.- kleinmetaal. Gebouw Chr. Soc Be langen, Oude Singel 260, 8 uur nam. Kath. Kapperspatroonsbond. Ex cursie naar Rotterdam. Vertrek 2.45 vanaf Stationsplein. K. O.-film. „Lili". St. Antonius- clubhuis. 8 uur nam. Kath. Nat. Bond voor E.H.B.O., afd Leiden, aanvangscursus 8 uur n.m., R.K. Lyceum. K. O. Filmavond: „Lili", 8 uur nm. St. Ant. Clubhuis. De avond- en nachtdienst wordt waargenomen door* Leiden: apotheek Zuider, Lammen- schansweg 4, tel. 23553. Oegstgeest: apotheek Oegstgeest, Wilhelminaperk 8, tel. 26274. Burgerlijke Stand Geb.: Jan, z. v. C. N. v. d. Plas en A. v. Schie; Marinus II., z. v. K. B. Brandt en G. v. d. Groep; Agada, d. v. C. v. Duijn en C. Hogewoning. Overl.: H. M. Hoogendijk, 7 jr. dochter; S. H. Tee, 62 jr. man; J. Kruijt, 85 jr. man; J. F. G. de Kruys, 66 jr. vrouw; C. H. Kienjet, 42 jr. echtgenote van P. van Kins. Laatste Berichten EEN «IAIF MILJOEN LANGS DE BAAR. Toen om bij twralven vanmiddag de St. Pieter gesloten moest worden met het oog op de voorbereiding van de begrafenis, ontstond enige beroe ring onder de circa 40.000 mensen, die nog niet tot de kerk waren toege laten en van wie er velen van buiten de stad waren gekomen. Na enige tijd wist de politie echter de gemoe deren tot rust te brengen. Zondag is in het gedrang een man overleden aan een hartaanval en tal loze mensen zijn flauw gevallen. Zondagavond raamde men, dat tus sen zaterdagochtend en zondagavond meer dan een half miljoen mensen langs de baar van de Paus zijn ge- t okken. VATICAANSE HERDENKINGS ZEGELS. Het college van kaïdinalen heeft maandag besloten een serie postze gelszegels uit te geven ter herinne ring aan het uauselijk interregnum. De zegels, me4 opschrift „sede vacan te", zullen versierd zijn met de ge- 1 ruiste sleutels van Petrus en het wapenschild van de camerlengo, kar dinaal Masella. Geen spoor meer ontdekt Volgens de jongste officiële be kendmaking van het ministerie van defensie in Washington heeft de „Pionier" een hoogte van 126.592 km bereikt. De reusachtige Britse radiotele scoop te Jodrellbank heeft maan dagochtend toch nog het luchtruim afgezocht, doch geen spoor van de raket kunnen onJ lekken. Men hield n.l. nog rekening met de (zij het kleine) mogelijkheid, dat de raket in een baan om de aarde was geko men. madurodam had succesvol jaar De miniatuurstad Madurodam heeft na een succesvol jaar zondag haar poorten gesloten, niet om van een zoete rust te gaan genieten, doch om alles weer in gereedheid te brengen voor de opening 1959. Treinen, schepen, auto's en trams dienen gerevideerd te worden na het intense gebruik gedurende het sei zoen en voor de vele nieuwe objecten voor het seizoen 1959 moeten de voorbereidingen worden getroffen. Dit jaar bezochten 770.754 bezoekers Madurodam tegenover 723.630 in 1957, waarbij het aantal buitenlanders dank zij de Expo te Brussel veel groter was dan in voorafgaande jaren. E. P. Klrsten en fam. radar-techni cus, Anna v. Burenhof 19; T. S. The en fam., ass. calculator. Rijnsburger- weg 140; A. van Es en fam. leraar, Jan v. Goijenkade 14; R. C. de Mello en fam., Kanaalweg 116; P. Knol en fam., schipper a/b ws Roomburgerweg; C. J. Waaijer en fam.. kruidenier. Vijf Mei plein 138; B. Buma, techn. comm. ad viseur, v. Vollenhovenplein 24; L. J. Sebel, auto-monteur, Amaliastr. 34; G. H de Groot, kantoorbediende, Zoeter- woudsesingel 78; J. M. van der Valk, leraar MO, Hogewoerd 140; H. M. Nanning. Witte Rozenstr. 22; W. J. van Reeuwijk, St. Buysingstr. 26; T. Kooij- man geb. Arensen, v. Vollenhovenplein 47; V. N. van de Panne. Drie October- str. 45a; P. A. R. Haverhoek, schoen maker, Hoefstr. 42a; M. Monfils, pot tenbakker, Herensteeg 8; M. Hillebrand geb. Nieland, Oude Vest 59; J. Deurlo, bijrijder, Tasmanstr. 80; M. C. J. Schrama, verkoopster, Koninginnelaan 27; L. Rademaker. Zoeterwoudseweg 148; I. E. Baptiste, Houtlaan 7; A. C. Broere, huishoudkundige, Gerecht 10; J. P. Fabel, machine-monteur, Noord- eindeplein 8a; J. C. Nieuwenhuizen, huisschilder, Sumatrastr. 52a; N. van 't Sant, verpleegster, Rijnsburgerweg 10; D. M. Broekman, Oude Singel 48; M. Kruijne, Rapenburg 121; A. van Keulen, 1.1. verpleegster, Rijnsburger weg 10; W. C. Theunissen, verpleegster Rijnsburgerweg 10; G. L. Bangma. vol huishouding, Rijnsburgerweg 10; A. M. A. van den Berg. verpleegster, Rijnsburgerweg 10; J. Verhagen, Hoge woerd 84 a; P. Kloppenburg, Hoge woerd 84a; P. Provo Kluit, Breestr. 14; H. J. C. de Greef, Pietersk. Koorsteeg 1;H. J. Kooy, Narmstr. lb; C. Huijs- kens, militair, Morsstr. 62—64; A. Ha venaar geb. van Staveren. Kaarsenma- kersstr. 7; M. J. H. Bonnet, onderwij zeres, Lorentzkade 32; W. Vermeulen geb. Zwanenburg, Brederostr. 10; P. H. C. Tol geb. Hermans, Pres. Steinstr. 38a; J. P. der Weduwen geb. Nikkels, Mariënpoelstr. 21a; J. E. Gewin, kin- derverz.-huishoudster, Warmonderweg 17; L. A. Pieterse, militair, Noordeinde 2a; B. J. Smits, Boerhaavelaan 42; L. J Dooijes geb. Vermeulen, secretaresse. Rijnsburgerweg 161; H. J. Adriaanse. da Costastr. 41; J. A. Ammerlaan, hulp in de huish., Haagweg 160; J. P. F. Vonk. hulp in de huish., v. d. Hoevenstr. 24; M. Klootwijk geb. Bents. Waartgr. 132; A. Innemee. 1.1. verpleegster, Rijnsburger weg 10; J. L. A. Demelinne, Haagweg 5: H. J. Velthuysen geb. de Groot, Oude Vest 225a; J. de Nie. verkoper, Kort Ra penburg 19: P. de Graaf, militair, Mar- nixstr 151; F. C. B. Kuljper, 1.1. gezins verzorgster, Rijnsburgerweg 86; S. Ko ning, Groenhovenstr. 13; I. Koning Groenhovenstr. 13; J. C. Kapma, Gerrit Doustr. 7; F. W. Gorter. Witte Rozen str. 20; E. T. Ruijsch van Dugteren. Zoe- terwoudsesingel 97; W. E. S. Terhal. Zoeterwoudsesingel 94; H. C. M. Terhal Zoetenvoudsesingel 94; P. B. van der Zeeuw, montagewerker, v. d Hoeven- straat 24; C. M. Stadt, verkoper. Mau- ritsstr. 63; W. S. Volkers, wetenschap pelijk ambt., Hogewoerd 154; F. van Diik I.1. verpleegster. Rijnsburgerweg 10: G C M. B'issemaker. geb. Reijers, Oude Rijn 2; W. G. A. Boxtel, Rapenburg 83; M. R. Meijer, Rapenburg 60; G. de Lan ge, verpleegster, Rijnsburgerweg 10; T Looije. hulp in de huish.. Const, Huygcns- laan 9; H. J. J. van Groesen, ass. be drijfsleider, Witte Rozenstr. 18; A. Grass- lin. steno-tvoiste, de Laat de Kanterstr 32; M. C. T. Zorn, arts, Stille Rfyn 15; N. A G. van Rossum, dagbladcorrector Utr. Jaagpad 25; H. H. van Bemmel. geb. Steenwinkel. Scholtenstr. 54; G. P. J Blom. de Sitterlaan 87a; G. J. Bekooij geb. Meere. Rapenburg 115; W. Hozee geb. van Smaalen. Dolhuissteeg 3: J. M. Hoornenborg, Zoeterwoudsesingel 52; A. de Tombe. Sumatrastraat 104a; N. Hurk- mans geb. Foreman, monteuse, Zoeter woudsesingel 95. (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1958 | | pagina 2