S)e £öid6e(Soii/Yci/ttt Overleden Paus keerde terug naar de St. Pieter s'Pausen laatste tocht INDRUKWEKKENDE TOCHT DOOR BIDDENDE MENIGTE Absoute in de St. Jan van Lateranen Maanraket met succes gelanceerd ZATERDAG 11 OKTOBER 1958 50ste JAARGANG No. 14533 Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur L. C. J. ROOZEN Telefoon: Directie, Abonnem., Drukkerij 20935; Red. 20015, 25594; Advertent. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 20826. Giro 103003. Abonuemenspr. f 0.59 p.w., f 2.55 p.mnd., f7.50 p. kwart. Franco p.p. 8.Advert.: 17 ct p. m.m. Telefoontjes f 1.5Ó NIEUWE STIJL jyiet een adempauze van een week tussen de algemene politieke be schouwingen in de Tweede Kamer en wat daarna te gebeuren staat is de Kamer intussen begonnen aan de schriftelijke voorbereiding van de begrotingshoofdstukken. Die schriftelijke voorbereiding gaat men nu in andere banen sturen. Tot nu toe kreeg men bij ieder wets ontwerp en ook een begrotings hoofdstuk is een wetsontwerp van de betrokken minister een Memorie van Toelichting. Daarop volgde dan een Voorlopig Verslag van de Ka mer, waarin iedere fractie een uitge breid oordeel over het wetsontwerp gaf en welke fractie het betreffende gedeelte in dat Voorlopig Verslag voor haar rekening nam, moest men maar opmaken uit de mededeling, dat er vele, zeer vele of enkele le den aan het woord waren. De minis ter gaf dan een Memorie van Ant woord en als de Kamer dan een eindverslag had uitgebracht was de zaak rijp voor openbare behandeling. Daarbij gold dan als regel, dat alleen die onderwerpen mochten worden be sproken, die in de schriftelijke stuk ken waren aangeroerd en om heel eerlijk te zijn die schriftelijke stukken waren meestal onverteerbare lectuur. Men wil het nu anders gaan doen. De voorzitter heeft, naar het schijnt op initiatief van de minister-presi dent, voorgesteld de Kamer een ster ke beperking op te leggen bij de schriftelijke voorbereiding, waardoor de nadruk sterker op de openbare behandeling zou komen te vallen. Dat verdient natuurlijk toejui ching. Maar of er resultaat zal wor den bereikt, dat daardoor aan de be grotingsbehandeling meer kleur zal worden gegeven, wagen wij toch te betwijfelen. Wij nemen nu als voorbeeld de al gemene politieke beschouwingen, die juist zijn gehouden. Tot voor enkele jaren werden deze óók schriftelijk voorbereid, totdat men in het Seniorenconvent van de Kamer besloot deze schriftelijke voorbereiding geheel te doen verval len om daardoor meer het element van verrassing aan deze beschouwin gen te geven, die daardoor veel leven diger zouden worden. Er zou immers meer slagvaardigheid worden -ver eist bij het beantwoorden van de op merkingen der tegenstanders. Toetst men dit nu aan de laatste al gemene politieke beschouwingen dan moet men toch minstens twij fel uitspreken over het resultaat van deze nieuwe methode. Het debat is niet zo heel veel le vendiger geworden dan bij de schrif telijk voorbereide algemene beschou wingen van vroeger. Het gaat hier om de „politieke politiek" op welk terrein men van fractievoorzitters toch iets mag verwachten. En toch: hoevelen van hen hebben nu echt een redevoering gehouden, die niet werd voorgelezen? Van de acht fractievoor zitters, die er zijn, nu de communis tische fractie in tweeën is gesplitst, waren het eigenlijk alleen Romme en Oud, die enige levendigheid aan het debat brachten. De heer Burger, de fractievoorzitter van de P. v. d. A., legde, toen hij naar de katheder stap te om zijn grote politiek redevoering te houden, een doorslag daarvan op de tafel der stenografen en hij las zijn redevoering dan ook netjes Voor. Slechts bij de replieken wordt het in de regel wat levendiger, omdat men dan meestal voor de vuist weg van zijn aantekeningen moet spreken. Dan praat men wel eens fris van de lever en dat zou men in eerste in stantie ook moeten doen, wil het be korten van de schriftelijke voorbe reiding succes hebben. Dan pas zou het debat aan levendigheid winnen. In ieder geval we hebben nu de ouverture gehad. En het eerste Voorlopig Verslag op de Algemene Financiële Beschou wingen, die na de algemene politieke beschouwingen plegen te worden ge houden. Dit eerste V.V.-nieuwe stijl bestaat nu uit 71 vragen. Men heeft zich dus aan het verzoek van de Ka mervoorzitter gehouden. En nu maar afwachten of de rede voeringen weer netjes worden voorge lezen. Het zou ons verbazen, als het niet zou gebeuren. Maar ook al wordt het debat er dan niet levendiger door, ook dan is die nieuwe stijl van schriftelijke voorbe reiding niet te verwerpen, al beant woordt zij dan niet aan de bedoeling van de voorzitter. Zij bespaart in ieder geval tijd, papier en dus geld. Zuster Pasqualina nam de kanaries mee De Duitse ordezuster Pasqualina, die vele jaren de leiding heeft gehad van de pauselijke huishouding, is vrijdag uit het zomerpaleis te Castel Gandolfo vertrokken. Zij nam in een kooi de zes kanarievogels mee, die vaak het enige gezelschap van wijlen Paus Pius XII waren. Twee nonnen, die moeder Pasqua lina bij de vervulling van haar taak hebben bijgestaan, hielpen haar, met haar twee koffers, in een auto. Zuster Pasqualina had het gezicht, by het wegrijden van de auto, afge wend; fotografen zijn er nimmer in geslaagd een duidelijke foto van haar te nemen. Gistermiddag is het stoffelijk overschot van Zijne H eiligheid Paus Pius de twaalfde van de St. Jan Lateranen te Rome overgebracht naar de St. Pieter. De foto laat de wagen met het stoffelijk overschot zien; op de achter grond de Engelenburcht. Geweldige menigte op het wijde St. Pietersplein Dezelfde 12 mannen, die de H. Vader steeds hebben gedragen, wanneer hij gezeten in de „sedia gestatoria" zijn onvergetelijke bezoeken bracht aan de St. Pieter of het St. Pieterplein, hebben gistermiddag de kist, waarin het stoffelijk overschot van de Paus werd overgebracht van Castel Gandolfo naar de Sint Jan van Lateranen, uit de pauselijke villa gedragen. De twintig kilometer lange tocht gebeurde per auto in alle eenvoud, doch de lange route was een onafgebroken rij van biddende mensen, die op deze wijze nog eenmaal hun aanhankelijkheid wilden betuigen. Om twee uur vrijdagmiddag vertrok de van glazen wanden voorziene lijkkoets van Castel Gandolfo. De koets werd voorafgegaan door een open auto, waarin mgr. P. C. v. Lierde, sacrista van de Paus was gezeten. In een open auto achter de lijkwagen zaten de 74-jarige deken van het H. College, kardinaal Tisserant, met zijn witte baard, en de pas benoemde camerlengo kardinaal Masella. In de andere auto's reden familieleden en hofdignitarissen. Achter het kordon van carabinieristonden de inwoners van Castel Gandolfo in eerbiedig zwijgen toe te zien hoe de Paus, die zij als een ware weldoener van hun dorp beschouwden, voor altijd van hen heenging. LANGS DE VIA APPIA. Langs een met pijnbomen omzoom de weg daalde de langzaam rijdende stoet onder klokgelui de heuvel van Castel Gandolfo af naar de Via Apuia. De mensen aan beide zijden van de weg knielden neer bij het passeren van de lijkwagen en sloegen een kruis. Op de weg naar Rome geko men, op Italiaans grondgebied, reden de auto's in snellere vaart langs de begraafplaatsen van de oude Romei nen en de ruïnes der aquaducten. Ca rabinieri' stonden met het hoofd ge bogen en de handen om het gevest van hun statiedegen. Bij de buitenwijken van Rome ging stoet weer langzaam rijden. In de bebouwde kom vormden militairen een kordon langs het grootste gedeel te van de route. Vele winkels waren gesloten. De Italiaanse vlag wapper de halfstok. Op de muren zwart-om- rande biljetten waarop „II Papa e mor to". En sommige wijken, vooral in de buurt van de Sint Pieter, heerste een overweldigende druk+e, het ver keer van trams, bussen en auto's was geblokkeerd. Bij de St. Jan van Lateranen. Toen de lijkwagen voor de Sint Jan van Lateranen, de basiliek van Rome, aankwam, werd zy terstond door leden van de edelgarde in hun rode tuniek, witleren broek en hoge laarzen omgeven. De leden van de Italiaanse regering, met premier Fanfani aan het hoofd, waren aanwe zig. De zestien „sediari", troondragers, namen ook hier de doodkist op de schouders en schreden er mee met langzame passen naar het kerkge bouw. Voor de gevel van de basiliek van Sint Jan van Lateranen bewees een bataljon van Italiaanse grenadiers met muziek en vlaggen de eer. Achter de geestelijkheid met het kruis voor op werd de baar de kerk binnenge dragen met het hoofd van de overle dene naar het altaar gericht. De lijk kist, in de kerk neergezet, werd met een rood, zwart en goud kleed be dekt en daarop een tiara geplaatst. Terwijl het koor het „Libera me Do- mine" .zong, verrichtte de kanunnik mgr. Luigi Traglia, met mijter en in zwart gewaad, de absoute, de zege ning van het stoffelijk overschot. TOCHT DOOR ROME. Zwitserse garde met hun hellebaar den, en in de lijkwagen geplaatst. Op weg naar de Sint Pieter werd d? lijk wagen voorafgegaan door een lange stoet geestelijken uit Rome. Voorop ging een afdeling carabinieri met omfloerste trom en een afdeling van het Italiaanse leger met vlag. Aan beide kanten van de weg stonden de mensen dicht opeengepakt. De klok ken van de Sint Jan begeleidden de stoet met hun sonore gebeier. Acht kolonels van de edelgarde, daarnaast carabinieri, escorteerden nu de lijkauto. De stoet waarin alle aanwezige persoonlijkheden en vele vertegenwoordigers van organisaties meeliepen, volgde een afdalende weg naar het Colosseum. Toeschouwers waren op de ruïnes geklommen en in de cypressen, om een goed zicht te hebben. Voor de parochiekerk van Maria in Vallicella, waar de Paus was ge doopt, werd even stil gehouden om de bewoners van deze wijk, waar Pius XII geboren werd, gelegenheid te geven de matste eer te bewijzen aan hun stadgenoot. In langzaam tempo ging de stoet, die door Italiaanse militairen geslo ten werd, verder, over de Tiber, naar de Sint Pieter. Het was als een stroom van kleuren door Rome's straten: de zwartwitte gewaden van de gewone geestelijk heid, contrastrerend met het purper rood en goud van de hoge prelaten. Van elke kerk langs de route luid den de klokken. De zuster van de Paus, een weduwe, en drie neven re den in gesloten auto's achter de lijk wagen. Achter de officiële stoet aan volgde een menigte van duizenden. Bij de grens van het Italiaanse ge bied en dat van de Vaticaanse staat brachten de Italiaanse autoriteiten een laatste eerbewijs. Op het St. Pietersplein. Op het Sint Pietersplein wachtte een menigte van een 150.000 mensen en hierdoor baande de stoet zich, on der het luiden van de klokken der basiliek, als met moeite een weg. Er heerste een stilte onder de tien duizenden, zoals dit plein nog nimmer heeft meegemaakt. Voor de basiliek werd halt gehou den en onder het gelui van de klok ken stond de stoet vijf minuten stil. Het koor van de Sixtijnse kapel zong. Het was alsof men aarzelde de laatste stap te zetten. Toen keerde de aartspriester van de basiliek, kar dinaal Tedeschini, zich om ten teken dat de stoet de Sint Pieter zou bin nen trekken. Deze oude vriend van Pius Xn leidde hem nu naar zijn laat ste rustplaats. Weer droegen de sediari de baar, nu voor de laatste maaL Aan hun zyde ging, in rokcostuum gekleed, de oude Mario Stoppa, die de Paus 24 jaren lang als zijn persoonlijke dienaar heeft gediend, hem had bediend en als chauffeur gereden. Het was maar een kleine stoet van hoogwaardigheidsbekleders en fami lieleden, die werden toegelaten om te zien hoe de kist nu voor het altaar der Confessio werd geplaatst. DEFILé LANGS DE BAAR. Het stoffelijk overschot van de Paus ligt op het ogenblik in vol or naat opgebaard voor het hoofdaltaar van de St. Pieter, dat gebouwd is op het graf van de apostel Petrus. Rondom de baar staan Romeinse patriciërs, leden van de Palatijnse garde, leden van de Zwitserse garde en Italiaanse carabinieri. Om de baar staan 24 kandelaars met brandende kaarsen. Aan 30 al taren van de basiliek worden Rouw- missen opgedragen. Kort na zonsop gang werden zaterdagmorgen de deu ren van de St. Pieter geopend om de duizenden mensen, die op het Sint Pietersplein wachtten, de gelegenheid te geven langs het stoffelijk overschot te defileren. Daarna brachten het Romeinse volk mannen en vrouwen in werkkleren priesters en religieuzen hun laatste hulde aan de beminde kerkvorst. Op enige afstand van de baar lagen groepjes mensen in gebed neerge knield. Na twee en een halve I dag bij de maan De Amerikaanse luchtmacht heeft hedenmorgen een Thor-Ableraket naar de maan gelanceerd. Het schot op de maan werd om 18 minuten voor tien gelost. Op het ministerie van defensie te Washington verklaarde men dat vol gens de eerste aanwijzingen gebleken is, dat de drietapsraket zich normaal gedraagt. De raket is 32M meter lang en heeft de naam „Pionier I" gekregen. Dit is de tweede poging van de Amerikanen om een satelliet van 38 kilo in de richting van de maan te sturen. Als alles goéd gaat, zal de satelliet rond de maan gaan draaien. Men verwacht, dat de reis naar de maan iets langer dan 2]4 dag zal duren. De Amerikaanse geleerden hebben bijna twee maanden gewacht na het mislukken van het eerste schot op 17 augustus. De raket ontplofte toen na 77 seconden. De maan is elke maand maar een paar dagen dicht genoeg bij de aar de om een schot met enige kans op succes mogelijk te maken. De raket heeft 11 kilo aan instru menten bij zich, waaronder een soort televisiecamera, die. naar men hoopt, foto's van het maanoppervlak naar de aarde zal zenden. De raket, met zijn driehonderd duizend onderdelen, is gericht op een punt in de ruimte ongeveer 137.000 mijl voorbij de positie van de maan op het ogenblik van de lancering. De maan was op het moment, dat de raket de lucht in ging. nog niet op gegaan boven Cape Canaveral. Het is de bedoeling dat raket en maan elkander over twee en een halve dag in de ruimte zullen ont moeten en dat het met instrumenten geladen gedeelte van de raket dan als satelliet een baan om de maan zal gaan beschrijven. De radiotelescoop van Jodrell Bank ir Engeland, de grootste ter wereld, heeft al signalen opgevangen van de maanraket, zo wordt van officiële zijde in Washington meegedeeld. ZWAARTEKRACHT OVERWONNEN. De Amerikaanse luchtmacht heeft te elf uur Ned. tijd officieel meege deeld, dat de naar de maan afgescho ten raket de zwaartekracht van de aarde heeft overwonnen. Voor het slagen van de lancering moest de raket een aanvangssnelheid van 25.000 mijl per uur hebben ten einde de zwaartekracht te kunnen overwinnen. Ook al zou het topgedeelte van de raket, dat ongeveer 40 kilo weegt elf kilo aan instrumenten, maar tot bin nen vijftigduizend mijl afstand van de maan komen, zouden er waarde volle gegevens verkregen kunnen worden, o.a. misschien van de van de aarde afgewende zijde van de maan. Gegevens vanuit de satelliet zul len worden opgevangen door posten in Manchester, Singapore, Hawaii, New Hampshire en Cape Canaveral, die ze doorgeven aan een centrum bij Los Angeles, waar een veertigtal technici zonder onderbreking die ge gevens zullen sorteren en uitwerken. Uit bepaalde opgevangen seinen maakte men op, dat de raket tijdens de vlucht wentelingen maakte. De signalen van de raket worden uitgezonder op 108.13 megacycles. Ingenieurs van de internationale telefoon- en telegraafmaatschappij te Southampton hebben bekendgemaakt, dat zij drie minuten na het lanceren van de maanraket, signalen van de raket hebben opgevangen. Om af te remmen. Het „nuttige" topgedeelte van het ruimtevaartuig, met de instrumen ten, bezit nog een eindraket met een stootkracht van ongeveer 1350 kilo, welke de vaart moet verminderen bij de nadering van de maan. Deze remraket kan dus ofwel het topge deelte te helpen om in de baan rond om de maan te komen of, wanneer het naar de maan door zou vliegen, de landing afremmen. De ontsteking van die vierde raket zal pas ruim vijftg uur na de lan cering plaatsvinden. Op dat moment moet het champighon-vormige top gedeelte zich op ongeveer 320.000 km afstand van de aarde bevinden en op een afstand van tussen 32.000 en 80.000 km. van de maan. De ontsteking van de laatste raket zal dan geschieden door een ingreep van de controlepost op Hawaii. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's In afwachting van de laatste tocht naar Rome Deze foto toont het stof felijk overschot van Zijne Heiligheid Paus Pius XH, In staatsie opgebaard te Castel Gandolfo in afwach ting van de overbrenging naar Rome. (Geldig van zaterdagavond tot zondagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). KOUDE NACHT Zonnige perioden, maar voor namelijk in de kustprovincies ook enkele verspreid voorko mende buien. Zwakke tot matige overdag tot krachtige zuidweste lijke wind. Koude nacht, over dag ongeveer dezelfde tempera turen als vandaag. 12 okt. zon op 06.58; onder 17.54; maan op 06.17; onder 17.40. Nieuwe maan 21.52. 13 okt. zon op 07.00; onder 17.52; maan op 07.41; onder 18.13. Hoogwaterstanden 12 Okt. v.m. 2.30; n.m. 2.50. 13 Okt. v.m. 3.15; n.m. 3.25. Korreltje Vrede boven alle aardse waardig heden: een kalm en gerust geweten. (Shakespeare, „Henry WH")

Leidse Courant | 1958 | | pagina 1