ÉSMBSSlHi lippi1 f m S.E.R. wenst geen verbod huisarbeid Simon de Wit wil dieningswinkel geheel op zelibe- overschakelen Tweede prijs voor prinses Margriet DONDERDAG 9 OKTOBER 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 11 i Rotterdammers kunnen in de toekomst zien M wr~.r—,-rm.i t De foto laat het verlichte model van de „Rotterdam zien op de Coolsingel te Rotterdam. De SER heeft in een advies aan de redering een ingrijpende wijzi ging in het ontwerp van een nieuwe Huisarbeidswet voorgesteld. In het regeringsontwerp staat het verbod om zonder vergunning huisarbeid te doen verrichten voorop. De SER daarentegen adviseert huisarbeid, die sociaal verantwoord is, toe te staan en alleen die gevallen te verbieden, waartegen ernstige bezwaren be staan. Volgens de SER is de wettelijke voorziening, die wordt voorgesteld, wellicht de meest ingrijpende, die zich laat denken. Zij zou hierop neer komen, dat elke activiteit op het ge bied van de huisarbeid afhankelijk wordt gesteld van het goedvinden van de autoriteiten. Hierbij wordt naar de mening van de Raad te weinig rekening gehou den met het feit, dat er bedrijfstak; ken zijn, waarin de huisarbeid een aanvaarde produktiemethode is. Het is niet nodig en wenselijk voor die gevallen zijn toevlucht te nemen tot het drastische middel van het bin den van de huisarbeid aan een voor- afgaande vergunning. Voor gevallen van huisarbeid,1 waartegen ernstige bezwaren be staan, valt aan het binden aan een vergunning niet te ontkomen. De Raad stelt voor een vergunning slechts op bepaalde gronden te wei geren. De weigeringsgronden moeten aan de aanvrager worden bekend ge maakt. In het door de Raad voorgestelde stelsel moet het centraal gezag soor ten werkzaamheden aanwijzen, waar voor een voorafgaande vergunning niet geldt. Kinderarbeid. In het wetsontwerp is, evenals in de Arbeidswet 1919, een verbod van kinderarbeid opgenomen. Het ver bod beperkt zich echter niet alleen tot huisarbeid, maar is ruimer gefor muleerd. Ook het behulpzaam zijn bij huisarbeid (aandragen van materiaal) valt er onder. De SER is het hiermee eens, evenals met de mogelijkheid van ontheffing van dit verbod. De SER adviseert de regering echter in de wet uitdrukkehjk uit te laten komen, dat ontheffing kan wor den verleend, indien „geen schade aan het belang van het kind kan worden verwacht." BODEGRAVEN Meisje verdronken Dinsdagmiddag speelden de vier jarige A. R. en zijn zusje in het tuintje achter hun woning aan de Rijnkade. Toen het broertje het hek je had qpengelaten is het meisje blijkbaar de kade opgeglipt en on gemerkt in het water terecht geko men. Na een kwartiertje kwam de jongen zijn moeder waarschuwen, dat zusje in het water was gevallen. Met enkele omwonenden werd in allerijl gedregd, maar zonder resul taat. De hulp van de politie werd in geroepen, die een uur later het meisje boven haalde. Dr. Bol en dr. Ragay probeerden tevergeefs de le vensgeesten weer op te wekken. De ervaringen hebben geleerd, dat de Nederlandse huisvrouw zich in steeds sterkere mate aangetrokken voelt tot het kopen in zelfbedienings winkels. Deze bedrijfspolitiel van Si mon de Wit te Zaandam is er op ge richt om de nog bestaande bedie ningswinkels om te bouwen, vooral omdat de rentabiliteit door het zelf bedieningssysteem aanmerkelijk ver beterd kan worden. Omdat gebleken is, dat de grotere zelfbedieningswin kels betere resultaten kunnen opleve ren dan de kleinere, zullen de bedie ningswinkels, die voor verbouwing in aanmerking zouden komen, doch die gevestigd zijn in panden van te klein formaat, moeten worden gesloten en vervangen door zelfbedieningswin kels in grotere panden. De zelfbedieningszaken stellen aan de te verkopen artikelen speciale Grondwet van 5de republiek bezegeld De Franse minister van justitie, Michel Debré, heeft tijdens een plechtig heid te Parijs het grote zegel van de staat aan de nieuwe grondwet van de vijfde republiek gehecht. Op de foto zien we de minister terwijl hjj de grondwet en het zegel aan de genodigden en de leden van de pers toont. eisen vooral op het gebied van de ver pakking. Voor zover deze artikelen niet direct in de gewenste vorm bij de leveranciers zijn aan te kopen, dient de mij. zich met de noodzake lijke overpakking etc. te belasten. De hieraan verbonden werkzaamheden zullen, om tot een doelmatige werk wijze te kunnen komen, in de cen trale magazijnen moeten worden ver richt waardoor aanpassing van de des betreffende accommodatie dient plaats te vinden. In nieuwe woonbuurten zullen, voor zover geschikte panden beschikbaar zijn, verkoopplaatsen door het bedrijf gesticht moeten wor den. De uit het bovenstaande voort vloeiende investeringen betreffen in hoofdzaak nieuwe inventarissen voor de winkels, in sommige gevallen ver- bouwingskosten van winkelpanden en ten slotte de outillage van de cen trale magazijnen. De directie stelt zich voor de opbrengst van de emissie hiervoor aan te wenden. Aldus wordt medegedeeld in het prospectus inzake de reeds aange kondigde aandelenemissie. Op 17 ok tober a.s. staat de inschrijving open op 1.024.000 aandelen B aan toon der (desgewenst op naam) in stukken van 1000 tegen 100 pet. Het bezit van drie aandelen geeft recht op toe wijzing van twee nieuwe aandelen B. Ingeschreven kan worden bij de Twentsche Bank. De storting moet plaats hebben op 3 nov. In het tot dusver verstreken tijd vak van 1958 is de omzet verder ge stegen en bleven de zaken zich gun stig ontwikkelen. Het is moeilijk te voorspellen of de ze gunstige ontwikkeling ook in de rest van het jaar zal doorzetten. On voorziene omstandigheden voorbe houden, verwacht de directie echter over 1958 een hoger dividend te kun nen uitkeren dan over 1957. Het di vidend over 1957 beliep 8 pet. Over de periode van 1 jan. 1958 t.m. 9 aug. bedroeg 't exploitatiesaldo 1.033.854 tegen 1.160.900 over het gehele jaar 1957. Als saldo winst ter verdeling resteert 667.980 tegen 512.445. Wijziging KRO-programma De Katholieke Radio Omroep, die na het overlijden van de Paus alle amusementsprogramma's van van daag heeft geschrapt, heeft voorts de volgende wijzigingen in het radio programma aangebracht: 12.3312.45 nieuwsuitzending, 12.45 tot ongeveer 12.51 toespraak aartsbisschop mgr. dr. B. J. Alfrink, 12.51—12.30 uitzending van klankbeeld over het leven van de Paus, getiteld: „Als een wake in de nacht", geschreven door Tom Bouws en Herman Fikkert. Van 13.55 tot 14.00 uur wordt een reportage door Dick de Vree vanuit Rome uit gezonden. Te 14.00 uur komt de NCRV in de ether. In het KRO-televisieprograimma van vanavond komt de uitzending van het Jazz-quintet van Rob Madna te vervallen en enige programma onderdelen worden zodanig verscho ven dat van 20.20 tot 22.50 tijdruimte is verkregen voor een „in memoriam", bestaande uit de vertoning van film fragmenten uit het leven van paus Pius XIL op springconcours Prinses Margriet heeft op een rui terfeest van de Gooise Jachtvereni- ging op haar paard Koralle een tweede prijs behaald in het spring concours met 110 cm-hindernissen. De eerste ronde verliep foutloos voor de prinses, maar bij de barrage met hindernissen van 120 cm kreeg prin ses Margriet acht fouten. In het springconcours met hindernissen van 90 cm behaalde de prinses weer op Koralle een eervolle vermelding. Het paard maakte geen fouten, maar weigerde een keer, wat drie straf- punten opleverde. Van Alkmaar beaon de Victorie Zakelijk en toch gezellig Hedenavond TOBY RIX „Malle vent, ja!" 's HERTOGENBOSCH HEEFT 70.000 INWONERS. Vanmorgen om half zeven is de zeventigduizendste inwoner van 's-Hertogenbosch geboren in de per soon van het meisje Emilie Buiten kamp, dochter van de 44-jarige fa brieksarbeider Adrianus Buitenkamp uit de Spechtstraat en de 42-jarige Helena Buitenkamp-Van Haren. Emi lie is het twaafde kind, waaraan moeder Buitenkamp het leven heeft geschonken. Een is overleden. De aangifte geschiedde ten stad- huize in de kamer van burgemeester mr H. Loeff. Daar werd het reeds bij de gelukkige vader gerezen vermoe den bewaarheid. Op de vraag, welke naam de doch ter zou dragen, antwoordde hij dat hij haar in dit geval wilde noemen naar de echtgenote van de burge meester, welke geste door mr Loeff gaarne en in dank aanvaard werd. De burgemeester overhandigde aan de vader een spaarbankboek met 250.en wenste aan ouders en dochter alle voorspoed. In de loop van de dag is burgemeester Loeff op kraambezoek geweest in het gezin Buitenkamp. Mevr. Loeff, die bui tenslands vertoeft, zal haar petekind terstond na haar terugkomst bezoe ken. Wegens het overlijden van de Paus zal ieder uiterlijk feest vertoon in de stad achterwege blijven. Voor de kin deren op de kleuterscholen en voor de bejaarden in de tehuizen waren er beschuiten met muisjes. KIND NA VAL OVERLEDEN. Vanmorgen is in het Stads- en Academisch ziekenhuis te Utrecht overleden het tienjarig zoontje van de familie G. W. van der Woerd uit Barneveld. De jongen kwam maan dagavond in het concertgebouw te Barneveld tijdens het spelen met an dere kinderen te vallen op de ste nen vloer van het gebouw, tengevol ge waarvan hij een hersenbloeding opliep. Hij had die avond meege werkt aan een modeshow van textiel en schoenen, waaraan ook het be drijf van zijn vader deelnam. In Alkmaar, dat woensdag 8 oktober feestelijk het ontzet in 1573 herdacht heeft, heeft een van de bestuursleden van de vereniging, welke de jaar lijkse herdenking organiseert, een krans gehecht aan het Victorie-monu ment. De foto geeft hiervan een beeld, links staat burgemeester mr H. J. Wytema (met ambtsketen). Achterstand in de woningbouw nog steeds belangrijk In augustus liep men iets in Doordat in augustus in ons land begonnen werd met de bouw van een belangrijk aantal woningen méér, dan het geval was in juli van dit jaar en in augustus van het vorig jaar, kon de bestaande achterstand tussen het aantal in de eerste acht maanden van het vorig jaar en in de overeen komstige periode van dit jaar iets worden verkleind. Aldus blijkt uit gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek met betrekking tot de woningbouw in Nederland. Men GEEN EETLUST MEER. De 35-jarige Nederlandse mevrouw Elmina Dunhart uit Paramaribo heeft al in 40 dagen niets meer ge geten. Zij drinkt alleen af en toe wat water. Mevr. Dunhart is wel wat on gerust over dit vreemde gebrek aan eetlust, dat volgde op een zeer over vloedige maaltijd, ook al voelt zij zich goed. Daarom heeft zij de boot naar Nederland genomen om er een specialist te raadplegen. mag hierbij niet uit het oog verlie zen. dat deze achterstand nog immer belangrijk is. In de maand augustus werden evenals in juli 6.557 woningen vol tooid, tegen 6438 in augustus van het vorige jaar. Het totaal aantal gereed gekomen woningen in de eerste acht maanden van dit jaar kwam daar mede uit op 56.373 tegen 54.329 een jaar tevoren. De in januari-augustus van dit jaar gereed gekomen woningen waren als volgt over de provincies en de grote steden verdeeld: Groningen 2091 (v. j. 2432), Friesland 2243 (2620), Dren te 1364 (1617), Overijsel 3450 (3875), Gelderland 5405 (6046), Utrecht 3464 (3567), Noord-Holland (excl. Am sterdam) 6520 (5478), Amsterdam 2816 (2086), Zuid-Holland (excl. Den Haag en Rotterdam) 9578 (7686), Den Haag 1955 (1654), Rotterdam 4097 (2717), Zeeland 1509 (1406), Noord- Brabant 7293 (7786), Limburg 4231 (4979), N.O.P. 357 (380). In totaal derhalve 56.373 (54.329). In augustus werd begonnen aan de bouw van 9.585 woni- gen tegen 8000 in juli en 8031 in augustus 1957. In dc periode januari/augustus van het lopende jaar werd n.l. een aanvang gemaakt met de bouw van 56.210 wo ningen, tegen 62.721 in het overeen komstige tijdvak van het vorige jaar. Aan het einde van de maand augus tus waren in ons land in uitvoering 89.727 woningen, tegen 86.702 aan het einde van juli en 102.163 aan het einde van augustus 1957, aldus het C.B.S. Opticiëns bezien de zaken door een donkere bril De federatie van Nederlandse opticiens-organisaties heeft gisteren op het ministerie van Economische Zaken een petitie aangeboden. Nadat de petitie was aangeboden, trokken de opticiens in een lange stoet langs het ministerie- gebouw.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 9