Heel de wereld betuigde haar deelneming Kard. Tisserant Het pauselijk testament ZONDAG a.s. GEEN SPORT Het Conclaaf zal Paus kiezen een nieuwe Geen geweld tegen Ned. N. Guinea De Veiligheidsraad Het wordt rustiger rond Quemoy Aanhoudend zacht DONDERDAG 9 OKTOBER 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 4 „Kampioen van de menselijke waardigheid" President Eisenhower heeft een verklaring afgelegd, waarin hij zegt: „De wereld is vanavond armer ge worden door de dood van Paus Plus XII. -Zijn leven Is geheel en al be steed geweest aan devotie jegens God en dienst aan zijn medemens". Hij was aldus Eisenhowers ver klaring, „een vriend van en weldoe ner voor de verdrukten en zijn hel pende hand was alttfd vlug klaar om de ongelukkige oorlogsslachtoffers bij te staan". Verder heeft "lij aanhou dend gestreden voor een rechtvaardi ge vrede tussen de volkeren, aldus Eisenhower. De Italiaanse minister-president. Fanfani, heeft in de vroege ochtend uren van donderdag, onmiddellijk na de bekendmaking van het overlijden van de Paus, een rouw van drie da gen in heel Italië gelast. De vlaggen waaien halfstok van openbare gebouwen en film-, toneel en andere voorstellingen zijn afge last Vandaag zijn alle scholen ge sloten. De Israëlische minister van bui tenlandse zaken, mevrouw Meir, heeft nadat zij op het hoofdkwartier het doodsbericht had vernomen, ge zegd: „Wij delen de smart van de rest van de mensheid bij het verne men van de dood van Z.H. Pius XII" De Paus heeft in een tijd van oor logen en tweedracht „de meest ver heven idealen van vrede en naasten liefde hooggehouden". Zij zei verder dat toen haar volk een martelaar schap werd opgelegd in de tien ja ren van de Nazi-terreur, de stem van de Paus zich verhief om de beu len te veroordelen en om uiting te geven aan zijn medeleven met de slachtoffers. De Westduitse bondskanselier Adenauer heeft zich donderdag ochtend vroeg, toen hij van het over lijden in kennis was gesteld, diep getroffen getoond. De Paus heeft als nuntius vele jaren in Duitsland ge werkt. De Westduitse socialistische partij betuigde donderdagochtend alle Ka tholieken in de wereld en in het bij zonder die in Duitsland haar deel neming met het overlijden van de Paus. Hij, die zeer met Duitsland was verbonden, heeft de Duitse wens naar hereniging in vrijheid ge steund, aldus de partij. Het Sowjetrussische persbureau Tass heeft hedenochtend een kort bericht van het overlijden van de Paus als eerste gegeven in zijn ochtenduitzending. De koning en de koninklyke fa milie van België hebben vanochtend hun rouwbeklag aan het Vaticaan doen geworden. De Canadese premier Diefenbaker zei. dat de inspanning van de Paus tot het laatste toe gericht was op be vordering van de wereldvrede. Maurice Schumann, voorzitter van de commissie van buitenlandse za ken van de Franse nationale verga dering noemde de overleden Paus een „mengeling van democratische genie, gediend door een bovenmen selijk herinneringsvermogen en bo vennatuurlijke tederheid". De Australische oppositieleider Evatt verklaarde, dat nimmer ver geten moet worden het grote aan Kardinaal Eugène Tisserant, de deken van het college van kardina len, is thans een der belangrijkste fi guren in het bestuur der Kerk. De thans 74-jarige Franse kardi naal is geboortig uit Nancy. Hij is voorzitter van de pauselijke commis sie voor bijbelstudie en secretaris van de congregatie voor de Oosterse kerken, het Vaticaanse departement, dat de zaken betreffende de met Ro me verbonden Oosterse kerken be handelt. Kardinaal Tisserant is een kenner van het Oosten en expert in vijf Se mitische talen: Hebreeuws, Syrisch, Arabisch, Ethiopisch en Assyrisch. Als vertegenwoordiger van de H. Stoel was hij aanwezig op internatio nale congressen van Oriëntalisten in Leiden, Oxford en Rome. Hij publiceerde vele werken over bijbelonderzoek en andere onderwer pen. Hy vervult een aantal functies ten vaticane, o.a. die van prefect van de congregatie der ceremoniën en bi bliothecaris en archivaris van de ka tholieke kerk. Hij werd op 15 juni 1936 tot kar dinaal-diaken gecreëerd door Pius XI. CA STEL GANDOLFO deel, dat de Paus had in de kruis tocht ter voorkoming van de vernie tiging van dë mensheid in het bij zonder door gebruik van kernwa pens. De Spaanse minister van buiten landse zaken Castiella y Maiz zei, dat de Paus omgeven was door een sfeer van heiligheid, die bijna voel baar was. De Franse minister van buiten landse zaken Couvé de Murville heeft het college van kardinalen uit eigen naam en die van de regering een condoleantie doen toekomen, waarin hij de overledene „de ver dediger van een ideaal van vrede en rechtvaardigheid noemde". „De wereld heeft een der beste kampioenen van de menselijke waardigheid, de vrijheid en de vrede verloren", aldus de Amerikaanse vice-president Nixon. Een boodschap van dr. Geoffrey Fisher, de Anglicaanse aartsbisschop van Canterbury, luidt: .,Zijn gehele lange leven en tot het einde toe diende hij de Christelijke Kerk met opvallende bekwaamheid en toewij ding. Hij genoot de grootste eerbeid van alle christenen voor zijn heilig heid, zijn karakter, zijn oprechtheid en zijn christelijk getuigenis". Dr Otto Dibelius, de voorzitter van de Raad van de Evangelisch-Luther- se kerk in Duitsland, zond een tele gram aan Kardinaal Frings, de aarts bisschop van Keulen, waarin hij na mens zijn Kerk verzekerde dat men zich de overledene in eerbiedige dankbaarheid zal blijven herinneren. De „Pausklok" van de Dom in Frankfort luidde vanmorgen van kwart over vijf af een half uur lang. Radio-Boedapest maakte te tien uur plaatselijke tijd in een feitelijk bericht melding van het overlijden van de Paus. Ook de acht miljoen ka tholieken in Tsj. Slowakije verna men ervan door een kort bericht van radio-Praag. In de kathedraal van Praag droeg de vicaris-capitularis van het aartsbisdom, Antonin Steh- lik, die de aartsbisschop mgr. Beran vervangt, een speciale Mis op (mgr. Beran heeft sedert 1951 huisarrest). In Buenos Aires kondigde, sirene- geloei de dood van de Paus aan. Zowel In de Britse als in de Ame rikaanse bladen is onder grote kop pen het overlijden van Pius de Twaalfde gemeld. De New York Ti mes wijdde een viertal hele pagina's aan artikelen over de Paus. De New York Herald Tribune, die er onge veer evenveel ruimte aan wijdde, schreef dat Pius XII zich de eerbied van mannen en vrouwen van goede wil van alle belijdenissen heeft ver worven. Na het doorlezen van het pause lijk testament, dat in een brandkast op de studeerkamer van Plus XII in het Vaticaan werd bewaard, reisde kardinaal Tisserant terug naar Castel Gandolfo voor de officiële vaststel ling van het overlijden. In de sterfkamer knielde hij naast het doodsbed en fluisterde de tradi tionele Latijnse formule: Vere Papa mortuus est (De Faus is werkelijk dood). Na gebed besprenkelde hij het lijk met wijwater Een notaris las de overlijdensacte, die de kardinaal in een nevenvertrek tekende. In het dorp Castel Gandolfo wap perden vele wit-gele pauselijke vlag gen met zwarte vanen eraan. Ook president Gronchi van Italië is Castel Gandolfo aangegekomen om de overleden Paus de laatste eer te bewijzen. DE OVERBRENGING NAAR ROME Steeds meer mensen verzamelden zich in de loop van de ochtend bij de villa te Castel Gandolfo, waar van middag het stoffelijk overschot van de Paus in een der zalen is opge baard. Inmiddels verlieten boodschappers in zwart-paarse kledij van middel eeuwse snit de villa om de „Intima- tio", de uitnodiging tot deelneming aan het overbrengen van de overle den Paus naar Rome aan de betrok ken personen over te brengen. (Voor katholieke verenigingen) Het bestuur van de Nederlandse Katholieke Sportbond verzoekt ons het volgende mede te delen: Ten teken van rouw vanwege het overlijden van Z.H. Paus Pius XII heeft het nationale bestuur van de Nederlandse Katholieke Sportbond besloten de besturen van de met haar gefuseerde bonden te verzoeken alle wedstrijden op zondag 12 oktober a.s., 'waarbij katholieke verenigingen zijn betrokken, af te gelasten. De katholieke sportverenigingen wordt verzocht zich op deze zondag van alle sportactiviteit te onthouden. De Paus temidden van de trouwe Zwitserse lijfgarde. Namen, die genoemd worden De keuze van een opvolger van de Paus, welke in Conclaaf geschiedt is in de loop der eeuwen vaak gewij zigd. Voor de jongste tijd gelden de regels vastgesteld door Pius X in twee constituties nl. „Sede Vacante Apostolica" en ,Commissum Nobis", welke door Pius XII vervangen is door de Constitutie van 8 december 1945 „Vacantis Apostolicae Sedis dis ciplinam". Volgens deze Constitutie hebben alleen de kardinalen het recht var stemming. Het College van Kardina len kiest zo spoedig mogelijk een commissie van 3 kardnalen, die de voorbereidingen van het Conclaaf treft. Dit Conclaaf moet volgens de geldende Constitutie plaats vinden binnen 15 tot 18 dagen na de dood van Pius XII, dus vóór 27 oktober. De kardinalen bepalen voorts de dag, waarop de Paus zal worden be graven. Dit zal waarschijnlijk reeds heden worden bepaald. WIE WORDT DE OPVOLGER? Met de dood van de Paus zijn ook in Romeinse kringen de speculaties begonnen over Zijn opvolger. Over het algemeen geeft men niet zoveel kans aan een curie-kardinaal. Indien deze berekening geen doorgang vindt hebben de kardinalen Micara en Aloisi Masella naar Romeinse me ning een goede kans. Van de Ita liaanse niet-Curie-kardinalen noemt men de kardinaal Ruffini en zelfs de jonge kardinaal Siri. Ook Mgr. Mon- tini, aartsbisschop van Milaan, wordt ofschoon geen kardinaal als een ernstige candidaat voor de Peus keuze genoemd. Men meent over het algemeen te kunnen zeggen, dat alle tekenen er op wijzen, dat de kardinalen de 436 jaar oude traditite zullen voortzet ten door hun keuze op een Italiaan te doen vallen. De laatste niet-Ita- liaanse Paus was de Nederlander Adriaan Florensz van Utrecht, die regeerde als Adrianus VI van augus tus 1522 tot november 1523. Van de 37 niet-Italiaanse leden van het college van kardinalenwaaruit gewoonlijk doch niet noodzakelijk de nieuwe Paus voortkomt zou, naar sommigen menen, slechts één kardinaal een goede kans maken, in dien men het niet over een Italiaan eens zou kunnen worden. Dat zou zijn de 63-jarige kardinaal Gregorius Agagianian, Armeens pa triarch en pro-prefect van de Con gregatie voor de Verbreiding van het Geloof, een der Vaticanase bestuurs departementen. Het college bestaat thans uit 55 kardinalen, waarvan 27 niet-Italia- nen. Eén van de eerste functionarissen, die door het College der kardinalen moet worden benoemd, is de „Camer- lengo van de H. Roomse Kerk". Deze is gedurende de gehele perio de, dat de H. Stoel vakant is, verant woordelijk voor het bestuur van de wereldlijke goederen en rechten van de H. Stoel. Hij wordt hierin bijge staan door de hoofd van de drie kar dinaalsorden. De deken van het college van kar dinalen (kardnaal Eugène Tisserant) moet de andere kardinalen en de am bassadeurs van het overlijden van de Paus in kennis stellen. Het uitzenden van apostolische brie ven blijft gedurende de vakatie van de H. Stoel geschorst. In bedoelde periode wordt de burgerlijke macht van de Paus betreffende het bestuur van de Vaticaanse staat door het col lege van kardinalen uitgeoefend, dat echter geen wetten mag uitvaardi gen tenzij in noodgeval en deze gel den dan alleen zolang de H. Stoel va- kant blijft. Minister mr. J. M. A. H. Luns heeft tijdens de ontmoeting van de vorige week met de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, John Foster Dulles, uiting gegeven aan de „diepe bezorgdheid" van de Nederlandse regering, dat Indonesië geweld zou kunnen gebruiken tegen Nederlands- Nieuw-Guinea. In een verklaring, die de Neder landse permanente vertegenwoordi ger bij de V.N., mr. C W. A. Schur- man, aan journalisten heeft voorge lezen, zegt minister Luns van minis ter Dulles de verzekering te hebben gekregen, dat de V.S. geen redenen hebben aan te nemen dat Indonesië overweegt geweld te plegen. De heer Dulles bevestigde mij, al dus mr. Luns, dat de V.S., zoals hun beleid heeft getoond, stipt vasthoudt aan het beginsel, dat geen geweld mag worden gebruikt om territoriale wijzigingen tot- stand te brengen en dat de V.S. van mening zijn, dat deze politiek evenzo van toepassing is op de kwestie van de Straat van Taiwan (Formosa) en dergelijke kwesties in andere delen van de wereld met in begrip van Nederlands-Nieuw-Gui- nea. De algemene Vergadering der Ver. Naties heeft woensdag Argentinië, Italië en Tunesië gekozen als niet- permanente leden van de Veiligheids raad. Zjj volgen op 1 januari resp. Co lumbia, Zweden en Irak op, die dit jaar aan de beurt waren om af te treden. De Veiligheidsraad telt elf leden nl. de grote vijf (Amerika, Enge land, Rusland, Frankrijk en natio nalistisch China) als permanente le den en zes niet-permanente leden. (De drie niet-permanente leden die dit jaar niet behoeven af te treden, zijn Canada, Japan en Panama. Zij treden eind volgend jaar af). Produktschap besloot tot goedkeuring van (gewijzigde) minimumprijzen Exporteurs stemden tegen Woorden... woorden: een stort vloed van woorden! Nadat het be stuur van het Produktschap voor Siergewassen verleden week een vergadering van ruim twee uur had gewijd aan de bespreking van de nieuwe minimumprijzen der bollen, moest de voorzitter, dr Verhage, die bijeenkomst sluiten zonder dat men tot een beslissing was gekomen. Men was van mening dat de voor gestelde prijzen voor een deel der late tulpen veel te hoog lagen en dat dit de verkoop in het buitenland zou remmen. Mr Nederveen van de Bond van Bloembollenhandelaren, die de belangen der bollenexporteurs ver dedigde met een vuur en met een ijver alsof het lot van het vaderlf op het spel stond, betoogde echtt. dat de voorgestelde prijzen ook voor de late tulpen maar zo-zo waren en dat de export op deze wijze alle zei len moest bijzetten „om een tikkel tje aan zijn trekken te kunnen ko men". Het betoog van de heer Ne derveen maakte bl ikbaar niet veel indruk. In ieder geval werd het voor stel even van de baan geschoven en kreeg de Commisie van Bijstand de opdracht de hele zaak nog maar eens in studie te nemen, dan zou men een week later een besluit kunnen ne men. Er was n.l. een voorstel om de prijzen van de zgn. surplussoorten belangrijk te verlagen. De Commis sie van Bijstand nam de zaak in stu die en kwam met een suggestie on- de prijzen voor de surplussoorten niet onaanzienlijk omlag te brengen. In een gisteren te Den Haag gehou den vergadering heeft men dat voor stel besproken ener opnieuw ruim twee uur aan besteed. Opnieuw trad de export in het strijdperk en opnieuw kreeg men geen kans. Het slot was n.l. dat de prijzen die ver leden week door de heer Van Dam waren voorgesteld we meldden u daar toen uitvoerig over vrijwel geheel werden overgenomen. Voor de twaalven is de minimumexport prijs zelfs nog lager geworden. Breedvoerig werd gediscussieerd over de vraag of nu het principe was aangetast en over een verschillende interpretatie van het LEI-rapport. Bij de stemming waren alleen de ex porteurs (de heren Nederveen en De Vroomen) tegen het voorstel. Medegedeeld werd nog, dat op 23 oktober een bespreking zal plaats hebben met de vertegenwoordigers der tuinbouworganisaties der EEG- en diverse O.E.C.-landen. Van werk nemerszijde zullen in de Nederland se de'^gatie zitting hebben de heren Van Dam, Sterringa, Elferink en Bos en van de werkgevers de heren Ne derveen, De Vroomen, Braam en De Geus. Van betrouwbare diplomatieke zij de te Washington is woensdagavond vernomen, dat de communistisch- Chinese ambassadeur te Moskou de Noorse gezant in de Sowjet-hoofdstad heeft meegedeeld, dat de regering te Peking misschien bereid is het sta ken van het vuren in de Straat van Formosa uit te breiden, indien de Amerikaanse strijdkrachten zich ont houden van het begeleiden van kon vooien van de Chinese nationalisten naar Quemoy. Het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken heeft woensdag be kend gemaakt, dat Amerikaanse oor logsschepen de nationalistische-Chi- nese bevoorradingsschepen naar Que moy niet meer zullen begeleiden ten zij de Chinese communisten het be stand schenden. Vanaf de kanselarij van de verte genwoordiger van de Heilige Stoel In ons land, de internuntius mgr. G. Giobbe, hing vanmorgen de vlag half stok. (Geldig van donderdagavond tot vrijdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). ZACHT WEER Veel bewolking met enige re- 1 gen of motregen. Zwakke tot ma- i tige zuidwestelijke wind. Weinig 1 verandering in temperatuur. 10 Okt. v.m. 0.50; n.m. 1.20. Hoogwaterstanden 10 okt. zon op 06.54; onder 17.59; maan op 03.34; onder 16.41. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden als volgt: max. temp. HELSINKI regen 13 C. STOCKHOLM zwaar bew. 13 OSLO onbewolkt 13 KOPENHAGEN half bew. 14 ABERDEEN licht bewolkt 17 LONDEN mist 18 AMSTERDAM motregen 15 BRUSSEL motregen 17 LUXEMBURG mist 15 PARIJS geheel bewolkt 17 BORDEAUX mist 20 GRENOBLE mist 18 NICE licht bewolkt 24 BERLIJN geheel bewolkt 17 FRANKFORT zwaar bewolkt 16 MüNCHEN geh. bewolkt 13 ZüRICH mist 15 GENèVE half bewolkt 15 LOCARNO mist 21 WENEN mist 17 INNSBRUCK mist 19 ROME c.ibewolkt 30 AJACCIO half bewolkt 21 MADRID onbewolkt 24 ALGIERS licht bewolkt 18 Over het zuidelijk deel van de oceaan strekt zich van New Found- land tot aan de Golf van Biscaye een krachtig gebied van hoge druk uit. Hierin komen twee kernen voor met een barometerstand van 1031 mb. De ene kern ligt noordwestelijk, de an dere oostelijk van de Azoren. Het aepressiegebied bij IJsland verplaat ste zich iets in noordoostelijke rich ting. Tussen beide druksystemen in handhaafde zich een krachtige wes telijke stroming, waardoor de fron ten van de IJslandse depressie met grote snelheid over de Britse eilan den en de Noordzee trokken. Van ochtend bereikten ze zelfs reeds Fin land. In onze omgeving, waar de verplaatsing veel langzamer ge schiedde, kwam het front echter bij na tot stilstand. Er zijn enkele aan wijzingen, dat zich ten westen van de Golf van Biscaye een kleine sto ring in het front gaat ontwikkelen. Deze zal vrij snel naar het oostnoord oosten koersen en daarom is er mor gen een grote kans op een bewolkte dag met plaatselijk enige regen. In het temperatuurverloop komt weinig verandering. Het blijft dus zacht voor de tijd van het jaar.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 4