De laatste levensjaren van Paus Pius XII Paus Pius XII, herder naar 's Heren had Bekoorlijkheid der heiligheid straalde van hem uit Duryj^xJJAG 9 OKTOBER 195J DE LEIDSE COURANi PAGINA i 't IS NU HET UUR van verre aan te treden en peinzend ons te scharen rond de sponde van de gestorven Paus. De Paus is dood. Zijn wasbleke vingers omklem men het kruis, zijn redding en Maria's rozenkrans, zijn hoop; de redding en de hoop van ieder chris ten en van ieder mens, want och, ten aar.zi_n van de dood is iedere Paus hoe hoog zijn ambt ook weze aan iedereen gelijk. Het plechtig ceremonieel wordt nog wat voort gezet, maar Pius is van al die last ontheven. Hem is opnieuw de vraag gesteld, zo driemaal dringend, die Petrus moest beantwoorden op die prille, stille morgen aan de oevers van het Ga- lilese meer. En zalig hij, als ook zijn antwoord luiden mag: Heer, Gij weet, dat ik U heb lief gehad, dat ik Uw schapen en Uw lammeren, Uw kudde en al de millioenen, die buiten de schaap stal zijn gebleven, geweid heb met de zorg, welke een ware herder past. WAT God weet van Eugenius Pacelli onttrekt zich aan onze beoordeling. Wat wij mensen, wat de gehele wereld weet van de man, die ruim negentien jaren de plaats van de Zoon van God op onze aarde moest innemen, voegt zich te zamen tot het eenstemmig getuig schrift, dat hij althans in 's mensen oog „summa cum laude", met de allerhoogste lof zijn zware taak heeft vervuld. Hij is een zeer goede herder geweest, geëerd in de gehele wereld om zijn eerbiedwaardige en hoge persoonlijkheid. Hij was begaafd met een meer dan normaal goed verstand, al was het óók maar een mensenver stand. Behalve dat hij aan een der Romeinse univer siteiten de doctorshoed verwierf in „de beide rech ten" en in de wijsbegeerte, is het algemeen bekend, dat hij een bizondere aanleg had aan hem vreemde talen te lezen en te spreken. Hij was ook een kundig diplomaat, die tijdens de eerste wereldoorlog als nuntius te München met voorzichtigheid, maar als het moest met grote doortastendheid de vredesvoorstellen van Bene- dictus XV bepleitte bij de Duitse Keizer zonder ooit tot enig welslagen te komen. Tijdens de bloe dige revolutie-dagen, die na de ineenstorting van Duitsland ook te München volgden, gedroeg hij zich met onverschrokken standvastigheid. Als nun tius te Berlijn bewerkte hij in 1929 de soepele tot standkoming van twee concordaten. Kardinaal werd hij en staatssecretaris van Pius XI. In die functie maakte hij grote reizen naar Argentinië en de Verenigde Staten, naar Frankrijk ook en Hongarije ,waar hij overal met praal en luister werd ontvangen. Maar zijn hart had deze Romein verpand aan Zwitserland, waar hij telkenjare terugkeerde en rust zocht temidden van de eenzaamheid van de natuur en de stoere eenvoud van de landelijke bevolking. En toen werd hij Paus, bisschop van Rome en als zodanig het zichtbaar hoofd der Kerk, de plaats van het onzichtbaar hoofd, Christus, inne mend. Hij heeft vele schitterende encyclieken geschre ven, hij heeft duizenden redevoeringen gehouden, die alle met de uiterste nauwkeurigheid voorbe reid sprankelden van geest en oorspronkelijk heid en met groot oratorisch talent werden voor gedragen. Hij heeft zeer belangrijke initiatieven genomen op kerkelijk gebied, hun toppunt vindend in de plechtige dogma-verklaring van de ten hemelopneming van Maria. Hij heeft dag en nacht gearbeid, tot de krachten hem begaven. jl/IAAR zijn al deze begaafdheden en heel deze indrukwekkende reeks van arbeidsprestaties de reden, dat de gehele wereld, christen, afge scheiden christen of niet-christen, Pius XII zulk een verering en oprechte hoogachting heeft toe gedragen? Voor die in activiteiten gebruikte gaven kan men hoogstens bewondering hebben, zoals men b.v. minister Churchill kan bewonderen. Maar waar ging de aantrekkingskracht schuil, die paus Pius op de gehele wereld heeft uitge oefend? Was het om zijn zeer sobere levenswijze, welke de historisch-gegroeide pracht van het Vaticaan versmaadde? Dat heeft zeker ertoe bijgedragen, maar ook zijn voorgangers op de stoel van Petrus waren dikwijls ingetogen en voor zichzelf karige herders. Was het omdat uitlekte, dat Pius XII niet alleen als kardinaal en als nuntius vrijwel alles wat hij bezat, in stilte weggaf aan de noodlijdenden? Ook dat heeft ertoe bijgedragen. Was het omdat Pius XII zo'n hartelijke vriend schap had gesloten met zijn kanarie-vogeltjes; dat hij zeer graag viool speelde en trouw zijn ochtend gymnastiek waarnam? Al deze menselijkheid]es hebben hem ongetwijfeld sympathie bezorgd. EENIEDER voelt echter aan, dat het beeld van de ontslapen Paus, aldus geboetseerd naar zijn bekwaamheid en ijver, naar zijn harde taakver vulling en hartelijke menselijkheid, een beeld is, gelijkend, zeer zeker, maar ook niet meer dan dat, een beeld zonder de oogopslag van het leven. Het geheim van de aantrekkingskracht, die Pius XII op de wereld uitoefende, maar in 't bizonder op hen, die hem mochten zien en met hem spre ken en wij behoren tot die bevoorrechten is deze, dat hij meer ziel was dan lichaam, en dat die ziel, het gehele lichaam doorschijnend, de be koorlijkheid van de heiligheid uitstraalde. Die aantrekkingskracht blijft meestal een ge heim, omdat- de persoonlijke, innerlijke verstand houding van een mens, van ieder mens, tot zijn God onze naspeuringen ontgaat. Het merkwaardige, het wonderlijke echter bij Paus Pius XII was, dat zijn vriendschap en ver eniging met Christus hem zo geheel en al vervul den, dat ze geen geheim bleven en voor iedereen te zien waren. Op hem was Paulus' woord van toepassing: „Niet ik leef meer, maar Christus leeft in mij". Zijn gehele doen en laten was een gebed, zijn leven was tot God verheven, van wie hij alles verwachtte zonder op eigen machten en krachten te vertrouwen. Die levenswijze en gebedshouding had niets theatraals, niets sombers over zich, niets van ge wilde plechtstatigheid. Wanneer men Paus Pius XII binnen zag komen, liep hij er heel vlug en sportief overheen, een praatje makend met de een, lachend met de ander, zich bezorgd vooroverbuigend als iemand-in-nood in. een huilbui uitbarstte. En wanneer hij op de draagstoel, de sedia gestatoria, de St. Pieter .werd binnengedragen wuifde hij naar alle kanten en boog zich over zijn zetel heen op het want hij werd op de schouders van de „bussolanti" gedra gen!op het gevaarlijke af. Hij was het levend getuigenis, dat bidden niet somber maakt, doch integendeel de ziel tot boven aardse vreugde stemt en de zorgen overstemt ^pOCH heeft de Paus vele zorgen gehad, en zeer hevige teleurstellingen. Al de sporten van de steeds hoger reikende lad der van kerkelijke ambten heeft hij met tegenzin bestegen en de hoogste sport, het pausschap, alleen met volledige opoffering van zijn persoon lijke ambities priester zijn in een gewone kerk; later: bisschop zijn in een klein diocees beklom men, omdat er geen ontkomen aan was. Doch ook dit pausschap, hoe heerlijk ook in het oog der wereld omdat Pius XII daarin langs de weg van gebed en plicht de hoogste sport der ware menselijkheid bereikte ook dit pausschap moet hem een zeer diepe ontgoocheling zijn geweest. De eerste jaren ervan werden verwoest door de tweede wereldoorlog. Hierbij is het opmerkenswaard, dat Pius X stierf aan de vooravond van de eerste wereldoor log, Pius XI aan de vooravond van de tweede alsof de algoede Voorzienigheid haar in de dienst reeds trouw bevonden plaatsbekleders de rust gunde, die hun toekwam. Na de tweede wereldoorlog, die geen vrede bracht, evenmin als de eerste, heeft het hart van de Vader der Christenheid zwaar gebloed door de kerkvervolgingen in de in communistische greep geraakte landen, met de schandelijke vonnissen en de onterende deportaties van gehele volkeren. De politieke toestand in zijn eigen land en in zijn „Eeuwige Stad" was geruime tijd gevaarlijk en nog steeds is de communistische aanhang er groot. Het was niet het gevaar, dat de Paus duchtte, maar het de rug toekeren aan Christus om heul te zoeken bij Moskou, moet de Paus zeer bitter ver driet hebben. Ook de gehele toestand in de wereld, het ver nielen van de bloeiende Kerk van China en Indo- China, het ontzettend leed van India, de atoom bewapening met al de heilloze mogelijkheden, welke deze inhoudt, maar bovenal de brutale levensopvatting, alsof het leven genieten betekent en de mens een dier is in de techniek en niet een wezen, dat voorbestemd is deel te hebben aan de heerlijkheid Gods al deze rampspoeden en mensheids-aftakeling hebben hem nog blijkens zijn laatste toespraken met onmetelijke zorg en kommer vervuld. IJ ET „Jaar van de grote terugkeer en verzoe- ning", waarop hij al zijn hoop had gesteld, is ronduit gezegd een fiasco geworden. De wereld drijft steeds meer af van „wat haar tot vrede strekt". De Paus, geplaatst in het hoogste ambt, dat op aarde bestaat, heeft zichzelf geheel opgeofferd en weggecijferd voor de wereld, hij heeft voor haar gebeden en gesmeekt hij heeft de terugkeer tot Christus niet kunnen bereiken, omdat naar zijn stem niet meer wordt geluisterd en de mensheid de blijde boodschap van de ware vrede niet wenst te verstaan. "Wanneer zelfs vele katholieken, door het ge druis en de verleiding van de wereld meegesleept, zijn toespraken, brieven en vermaningen niet eens meer de moeite waard vonden om te lezen, dan behoeft het niet te verwonderen, dat de niet- katholieke wereld er zich nog minder dan niets van heeft aangetrokken. Zij vonden de Paus een edele, heilige man maar zijn woord klonk en verklonk over de we reld als in een woestijn. Dit te moeten ervaren, moet voor de Paus een ontgoocheling zijn geweest, alleen te dragen door zijn nederig bewustzijn, dat der mensheid lot in de handen rust van God, Die onkruid en tarwe laat opgroeien tot de dag van de rechtvaardige oogst; Die Zyn Kerk bestiert en stuurt langs on doorgrondelijke wegen met de in de Pausen voort levende Petrus als de spreekbuis van Zijn heils- bedoelingen. ALS ZODANIG is de dogma-verklaring te zien van de ten-hemel-opneming van Maria, waar in, dwars tegen het neerwaarts-streven van de ge hele ontredderde wereld in, de vernieuwing en het herstel der mensheid bij de voleinding der tijden op het voorste plan werd geschoven. Aldus het instrument te mogen zijn van Gods Heilige Geest, de verheffing van de Moeder des Heren in het genadebestel te mogen bevorderen, Haar een geheel jaar toe te wijden, is ondanks ogenschijnlijke mislukkingen de glorie van het nu door de dood afgesloten pontificaat. Ook de verinniging van de godsvrucht bjj vele Christus-getrouwen, de dappere schreden door Pius XII gezet op een internationalisering van het al te veel met Rome verbonden kerkelijk bestuur en het voortschrijdend gebruik van de landstaa» bij het toedienen der sacramenten, mogen hem de voldoening hebben verschaft een willig instru ment te zijn geweest bij de bedoeling van zijn Heer. Het vizioen, dat Pius XII enige jaren geleden kreeg, wandelend in de tuin van het Vaticaan (aan welk vizioen de Kerk, ook al was het de Paus zelf, even weinig aandacht heeft geschonken als aan andere vizioenen) moge hem getroost hebben in zijn nauwelijks te torsen teleurstellingen, zoals hij ook troost beleefd heeft van zijn pausschap de beeltenis te mogen kronen van Maria „Heil van het Romeinse volk", omdat het ten aanschouwen van deze beeltenis is geweest, dat hij op Tweede Paasdag 1899, de dag tevoren priester gewijd, zijn eerste plechtig offer opdroeg. Toen hij Maria kroonde, bekroonde hij onbewust zijn priesterleven, dat met de pauselijke doornen kroon beladen .troost en opbeuring heeft gevon den aan Haar moederhart. 70 STAAN we dan peinzend aangetreden, uit alle delen van de aarde, rond de sponde van de gestorven Vader der Christenheid, onze H. Vader Paus Pius XII, met dank in 't hart voor het leed voor ons getorst, met de wereldbede en de wereld- verwachting, dat hij, als trouwe dienstknecht van zijn Heer, het Licht der heerlijkheid moge aan schouwen in de eeuwen der eeuwen. Voor de Ingang van de pauselijke residentie in Gastel Gandolfo verzamelden zich gisteren velen, om de laat ste berichten over de ziekte van de Paus te vernemen. (Vervolg levensloop). In oktober 1954 deed Pius XII, die sedert 1944 zijn eigen staatssecreta ris was geweest, afstand van de hulp van mgr. Montini, die hom ruim veertien jaar in deze taak had bijge staan, door hem tot aartsbisschop van Milaan te benoemen. Men heeft zich wel afgevraagd of de paus dit deed om voor mgr. Montini de mogelijk heid te bevorderen tot zijn opvolger te worden gekozen. In 1955 voerde de Paus een ver nieuwing van de liturgie voor de vie ring van de „Goede Week" in, waar bij o.a. de plechtigheden die tot dan toe op Paas-zaterdagochtend plaats vonden tot de z.g. Paaswake, in de nacht van zaterdag op zondag, wer den verschoven. Bij gelegenheid van zijn tachtigste verjaardag in 1956 viel Pius XII enorme belangstelling uit de gehele wereld ten deel. In dit jaar ontplooi de hij een bijzonder grote activiteit. Hij hield o.a. 132 radio-toespraken in verschillende talen. Hij sprak zich uit over de kwestie van de pijnloze be valling en veroordeelde kunstmatige inseminatie. In augustus van dit jaar ontving het Vaticaan een oproep van de opperste Sow jet waarin voor ont wapening werd gepleit. Dat was het eerste officiële contact tussen de Sowjet-Unie en het Vaticaan sedert de oktoberrevolutie. Ten tijde van de Suezcrisis en de Hongaarse opstand gaf de paus drie encyclieken uit waarin hij tot goede wil opriep en het tegen het Hongaar se volk gebruikte geweld veroordeel de. Gedurende het jaar 1957 ontving de Paus een kleine miljoen mensen, waarvan 800.000 in algemene, een honderdduizend in particuliere au diëntie en een achthonderdtal in pri- vé-audiëntie. In maart 1957 gaf hij uitbreiding aan de mogelijkheid tot het opdragen van Avondmissen, die tevoren nog tot feestdagen beperkt was. Hij voer de ook uniformiteit en verzachting in wat betreft het eucharistisch vasten voorafgaand aan het communiceren. Nadat hij reeds in zijn Kerstbood schap van 1956 vooi ontwapening had gepleit, daarbij een systeem van controle vanuit de lucht aanbeve lend, maakte hij op 24 april 1957 zijn inzichten kenbaar over de gevaren van atoomexplosies en drong er op aan te streven naar beheersing van de atoomenergie ten dienste van de mensheid. In juli 1957 gaf de Paus een spe ciaal gebed uit voor de „Zwijgende Kerk" in de door communisten be heerste landen. In september d.a.v. instrueerde hij de bisschoppen na tionale en internationale organen in te stellen voor controle op film, ra dio en televisie ter bescherming van de christelijke moraal. In een schrijven van juli 1958 over emigratie-problemen drong ie Paus aan op instelling van een bovennatio naal lichaam ter coördinering van de emigratie tussen de landen. In een schrijven de maand daarop waar schuwde hij tegen openbare voorstel lingen van demoraliserend karakter. Op 8 september verscheen een en cycliek over de toestand van de Kerk in China waarin de activiteit van de „Vaderlandslievende Vereniging" van Chinese katholieken, die door de communistische autoriteiten is opge zet, als gericht op het veroorzaken van een scheuring werd veroordeeld.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 3