2)e Êcid6e(5oii^€mt De Paus is rustig hei eeuwige leven ingegaan Oproep Ned. bisschoppen DONDERDAG 9 OKTOBER 1958 50ste JAARGANG No. 14531 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur L. C. J. ROOZEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie, Abonnem., Drukkerij 20935; Red. 20015, 25594; Advertent. 20826. Giro 103003 Abonnemenspr. f0.59 p.w., f 2.55 p.mnd„ f7.50 p. kwart. Franco p.p. 8.Adyert.: 17 ct p. m.m. Telefoontjes f 1.50 Om 4 uur ging de Pauselijke vlag halfstok Om 3.52 uur donderdagmorgen, 9 oktober 1958, is Paus Pius XII rustig het eeuwige leven binnengegaan. Om 4 uur meldde dit Radio Vaticana bij monde van zijn directeur dr Pellegrino S.J., die de gehele nacht in het Pauselijke zomerverblijf heeft vertoefd en van daar uit om het uur de bevindingen doorgaf. Het overlijden van Paus Pius XII werd bijgewoond door zijn naaste familieleden, door de vier artsen en door mgr Domenico Tardini, pro secretaris van het Pauselijk staatssecretariaat. Reeds in de vroege voornacht was het voor een ieder duidelijk, dat de Paus de nacht niet meer zou halen. De koorts sprong omhoog tot 42 gra den. De bloeddruk werd abnormaal laag, terwijl de pols abnormaal snel was. Om half een celebreerde mgr Tardini in de privé-kapel naast de ziekenkamer een stille H. Mis pro infirmis (voor de zieken). Zodra het overlijden van de Paus bekend was, begonnen de klokken van het parochiekerkje van Castel Gandolfo te luiden. Twee geüniformeerde mannen kwamen uit de grote deuropening van de pauselijke villa en brachten er een zware ketting voor aan. De Pauselijke vlag werd halfstok gehesen boven de ingang van Castel Gandolfo en op de gebouwen van Vatikaanstad en de exterritoriale ge bieden van het Vatikaan in en buiten Rome. Een van de zware deuren van het Pauselijke zomerverblijf werd als rouwteken gesloten. Ook de hoofdingangen van het Vatikaan zijn direct na het vernemen oer doods tijding gesloten. Z. H. Paus Pius XII is 82 jaar oud geworden en heeft negentien jaar, zeven maanden en zes dagen geregeerd. Hij was de eerste Paus, die te Castel Gandolfo overleed. Het sterfbed van de Paus was een ouderwets koperen ledikant in een eenvoudige kamer met witte wanden op de tweede verdieping van het pauselijk buitenverblijf, een uit de middeleeuwen daterend kasteel, dat 330 jaar geleden voor de Pausen werd ingericht ledene, hem daarbij bij zijn voornaam noemend. De dodenwacht Na het overlijden van de Paus hou den volgens de voorschriften, twee officieren van de edelgarde de wacht naast het door kaarsen omgeven sterfbed, met de punt van de sabel naar de grond gericht, terwijl de pe- nitentiarissen van de Vaticaanse ba siliek het doden-officie bidden. Het gelaat van de overledene is bedekt met een witte doek, welke werd op gelicht, toen de kardinaal-grootpeni- tentiaris, mgr Nicola Canali arriveer de, die het overlijden moest consta teren. Deze preiaat droeg een paars gewaad ten teken van rouw. Hij maakte zijn constatering kenbaar door tot de aanwezigen te zeggen: „Vere Papa mortuus est" (De Paus is waarlijk dood). Vroeger klopte hij eerst met een zilveren hamertje drie maal op het voorhoofd van de over- Na het constateren van de dood zong de kardinaal de psalm „De pro- fundis" en verrichtte de absoute. Men reikte hem de vissersring over, waarin het pauselijk wapen gegrift staat en die de Paus aan de vinger droeg. Die ring wordt tijdens de eerétvoigende voltallige bijeenkomst van de kardinalen stukgebroken. De kardinaal-grootpenitentiaris trok zich na lezing van de overlijdensacte terug. Daarna werd het stoffelijk over schot opgebaard in witte toog en sjerp, kanten koorhemd en rood-flu- welen, met hermelijn omzoomde schoudermantel, op het hoofd een eveneens roodfluwelen en met her melijn afgezette kap, zoals de Pausen in vroeger eeuwen droegen. De ar men liggen boven het dek met de handen op de borst gekruist en daar in een crucifix en rozenkrans. Voor het bed staat een bidstoel, een kruisbeeld en een schaal met wij water en rond het bed vier kande laars met brandende kaarsen. Kardinaal Tisserant, de deken van het college, en mgr Angelo del Acqua van het staatssecretariaat, alsmedt prins Cario Pacelli, één van de neven van de Paus. verlieten kort na het aanbreken van de dageraad het bui ten verblijf te Castel Gandolfo en begaven zich naar het Vaticaan om het testament van de Paus te openen Overbrenging naar de St. Pieter De Apostolische Constitutie, die Pius Xil op 8 de. ember 1945 uit vaardigde, voorziet in het geval, dat de Paus in Castel Gandolfo overlijd en schrijft voor, dat in dit geval hei stoffelijk overschot rechtstreeks naai de Sint Pietersbasiliek wordt over gebracht zonder eerst, zoals anders gebruikelijk, in de Sixtijnse kapel in het Vaticaan te zijn opgebaard voor eerbetoon door vooraanstaande per soonlijkheden. De overbrenging zal vrijdagmiddag omstreeks 14.00 uur gebeuren. In de Sint Pieter wordt het stoffe lijk overschot opgebaard in de kapel van het Heilig Sacrament, in het rei-hterschip, zodanig dat de voeten buiten het zware ijzeren afsluithek uitsteken, zodat de gelovig n de mui. len aan die voeten kunnen kussen. Op elk der rouwdagen wordt door één der bisschoppen, leden van het i kapittel, met assistentie van kardina len een plechtige H. Mis van Requiem opgedragen. Op de laatste dag houdt I een der meest vooraanstaande leden j van het college van kardinalen een lijkrede. Pius XII, toen nog kardi- naal-camerlengo Pacelli, heeft dit destijds voor Pius XI gedaan. Dan j wordt het stoffelijk overschot bijge zet in de crypte onder de St. Pieter Rouw aan het Pauselijk hof Na de dood van de Paus houdt het grootste hof ter wereld, waartoe meer dan tienduizend personen beho ren, een offieële rouw van negen da gen aan. Tevens wordt meer dan een derde van het genoemde aantal per sonen hierdoor automatisch in him functie geschorst. Het pauselijk hof bestaat uit twee groepen: de pauselijke huishouding j die ongeveer vierduizend personen J telt, en de pauselijke kapel, die een zevenduizend personen omvat, voor namelijk prelaten. De leden van de eerste groep worden bij de dood van de Paus automatisch in hun functie geschorst. De meeste dezer functies zijn honorair, maar een aantal vor men een volledige taak en zijn van Deze telefoto toont Paus Pius XH op zijn doodsbed, omringd door een aantal kardinalen onder wie Kardinaal Tisserant. ROME, 9 OKTOBER 1958 - Zijne Heiligheid Paus Pius XII is hedennacht Ie 3.52 uur in hel buitenverblijf te Castel Gandolfo overleden. Z.H. bereikte de leeftijd van 82 jaar. Hij was de 261e opvolger van de Apostel Petrus als bisschop van Rome en bezette ruim 19 jaren de H. Stoel. groot gewicht. Volgens traditie wor- de kleine Christus-Koning-kapel in Wo» "«Ian a* de crypte van de Sint Pieter. Deze kapel, in het midden-gedeelte van de crypte, ligt het dichtst bij de tombe van Sint Petrus, die in 1950 in de catacomben onder de basiliek werd blootgelegd bij opgravingen, waartoe Pius XII het initiatief had genomen. Naast de voor Pius XII in gereed heid gebrachte provisorische tombe bevinden zich die van zijn twee voor gangers, Benedictus XV (19141922) •en Pius XI (1922—1939). De tombe van Benedictus is in brons uitge voerd, die van Pius XI in wit mar mer Óver het ontwerp voor een de finitief grafmonument voor Pius XII moet de nieuwe Paus beslissen. Deelneming van koningin H. M. de Koningin heeft heden in een telegram aan het college van Kardinalen te Rome haar deelneming oetuigd met het overlijden van dc Paus. den velen van de pauselijke huishou ding door de nieuwe Paus in hun functie hersteld De meeste verande ringen kan men verwachten bij de posten die een bestuurskarakter heb ben en die welke in direct verband met het dagelijks leven van de Paus staan. Eén van degenen, die zich door het heengaan van paus Pius XII persoon lijk zeer getroffen voelen, is wel de Duitse zuster Pasqualina, die sedert 1917 de huishoudelijke zorg voor hem heeft waargenomen, in de aparte- menten van het Vaticaan daarbij bij gestaan door drie Zwitserse nonnen. Het was haar voortdurend een extra zorg, te voorkomen dat ie paus met al te veel en te langdurig werken zijn gezondheid zou schaden. WAAR DE PAUS ZAL WORDEN BIJGEZET Paus Pius XII heeft enige jaren geleden persoonlijk de plaats voor zijn graftombe uitgekozen. Hij ver zocht zijn stoffelijk overschot ter ruste te leggen vóór het altaar van DE AARTSBISSCHOP EN DE BISSCHOPPEN VAN NEDERLAND nemen met groot leedwezen kennis van het overlijden van onze Heilige Vader de Paus en roepen alle gelovigen op, voor de zielerust van de H. Vader te bidden. De bisschoppen schrijven voor, dat zo spoedig mogelijk in alle kerken van Nederland voor de zielerust van Zijne Heiligheid een gezongen, en waar dit geschikt kan, een plechtige requiemmis zal worden gecelebreerd. Deze H. Mis mag een avondmis zijn. De Paus en de muziek Paus Pius XII was een groot liefhebber van muziek. Zelfs woensdagmorgen, toen zijn art sen meenden dat er nog kans op herstel was, maar de Paus in wer kelijkheid reeds op de drempel van de dood stond, vroeg hij om Beetliovens Eerste Symfonie op een gramofoon voor hem te la ten spelen. Ook eerder, dinsdag toen hij van de eerste ineenstorting zo goed scheen te herstellen, had hij gevraagd een plaat te draaien. Toen ik de Heilige Vader met zijn hand de maat zag slaan en het genoegen waarmee hij luis terde van zijri gezicht las. was ik er op dat ogenblik zeer zeker van dat hij zou herstellen, vertelde prof. Gasbarrini, een der behan delende artsen, later. Korreltje „Zo vergaat de glorie der wereld". (Uit het ritueel van de Pauskroning).

Leidse Courant | 1958 | | pagina 1