Zuivelschap geelt geen advies over de verrekenprijs Stationsplein Haarlem wordt uitgebreid Burgemeester haalde luiers binnen R'damse melkhan delaren protesteren Zwendelaar kreeg in ons land geen kans Haastig advies over Weduwen-wet Bakker had het met de taal te kwaad P. A. Kerstens t 1/1510 Op televisie DE SCHAT DONDERDAG 9 OKTOBER 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 13 Het bestuur van het produktschap voor zuivel kwam in een impasse door de wens van minister Vondeling om gisteren nog een advies van het landbouwschap te hebben over de verrekenprijs van het melkjaar no vember 1958november 1959. Deze boodschap kwam van het landbouwschap, dat een dergelijk advies in overleg met het zuivelschap dient uit te brengen. Het landbouw schap bepaalde zijn standpunt als producentengroep door te adviseren, boven de voorgestelde garantieprijs van 29,05 cent per kg melk een op slag van 2,2 cent per kg van 3,7 pet vet te geven voor melk, die aan con- sumptiemelkbedrijven wordt gele verd. Hierbij werd het element „her stel grondrente", waarover nog steeds gestreden wordt bij het bepalen van kostprijzen, buiten beschouwing ge laten. Van Nelle bestellen (Adv Aetherklanken NCRV: 7.00 Nws. en S.O.S.-ber. 7.10 Gram. 7.40 Idem. 7.50 Een woord voor de dag. 8.00 Nws. 8.15 Gewijde muz. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Gram. 9.35 Waterst 9.40 Voor de vrouw. 10.15 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gram. 11.30 Progr. voor oudere luis teraars. 12.00 Pianorecital. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Vocaal ens. 12.53 Gram. of act. 13.00 Nws. 13.15 Lichte muz. 13.40 Gram. 14.00 Schoolradio. 14.25 Kamerork. en sol. 15.10 Voordr. 15.30 Lichte muz. 16.00 Wenken v. d. tuin. 16.15 Gram. 16.30 Meisjeskoor. 17.00 Voordr. 17.20 Lich te muz. 17.40 Beursber. 17.45 Gram. 18.00 Harmonie-ork. 18.20 Voor de jeugd. 18.50 Regeringsuitz.: Uitz. v. d. middenstand. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Huismuz. 19.30 Radiokrant. 19.55 Op de man af. caus. 20.00 Heet van de matrijs. 20.30 Kerkconc. pl.m. 22.00 Ter intruductie. 22.45 Avond overdenking. 23.00 Nws. 23.15 De vloekzang van Sentot, caus. 23.35 24.00 Gram. HILVERSUM II. 293 M. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 12.00 AVRO. 16.00 VARA. 19.30 VP RO. 21.00 VARA. 22.40 VPRO. 23.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nws. 7.10 -Gym. 7.23 Gram. 8.00 Nws. 8.18 De Ontbijtclub. 9.00 Gym. v. d. vrouw. 9.10 Gram. 9.40 Schoolradio. VPRO; 10.00 Avon turen met kinderen, caus. 10.05 Mor genwijding. VARA: 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Gram. 11.20 Voor de kleuters. 11.35 Gevar. muz. AVRO: 12.00 Lichte muz. 12.20 Regeringsuitz.: Landb. rubriek. De boer van Nooit- gedacht. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Sport en prognose. 12.50 Piano spel. 13.00 Nws. 13.15 Meded. en gram. 13.25 Theaterork. en sol. 13.55 Beursber. 14.00 Kamermuz. 14.30 Voordr. 14.50 Gevar. progr. (RfARA: 16.00 Muz. revue. 16.30 Voor de zie ken. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Roe meens ork. 17.55 Act. 18.00 Nws. 18.15 P.v.d.A., caus. 18.25 De puntjes op de i, caus. 19.00 Liedjes voor de jeugd. 19.10 Jazzmuz. VPRO: 19.30 Het platteland nu, caus. 19.45 Iets voor niets, caus. 19.50 VPRO-nw^. 20.00 Nws. 20.05 Vervaldag, hoorspel. VARA: 21.00 Villa Sidonia, hoorspel, 21.20 Ritm. muz. 21.45 Licht en don ker, klankb. 22.10 Musette-ork. 22.25 Buitenl. weekoverz. VPRO: 22.40 Zorg om de mens, causerieën. VARA: 23.00 Nws. 23.15—24.00 Vergelijken derwijs. RADIO VATICANA. 25.67 m; 31.10 m; 196 m. 22.15 uur: ,Wat denkt de H. Stoel over. GRAMMOFOONPLATEN. (Over de 4e lijn). 13.00_20.00 uur: Johann Strauss: „Die Fledermaus". Operette in 3 be drijven op tekst van C. Haffner en R. Genée. De „verrekenprijs" voor melk, die in consumptie wordt gebracht, is een extra'tje boven de algemene garan tieprijs om regelmatige aanvoer van melk naar consumptiebedrijven ook in tijden van lage melkgiften te ver zekeren. Het gaat hier om ongeveer een derde deel van de totale melk productie. De prijs van melk, die voor industriële verwerking wordt ver kocht, schommelt op en neer met vraag en aanbod, doch voor consump- tiemelk met vastgestelde straatprijs is geen „uitloop naar boven" moge lijk. Vandaar de extra garantie voor het als consumptiemelk afgeleverde produkt. Vaststelling van een verrekenprijs echter heeft ook repercussies op de straatprijs van melk. De thans gel dende verrekenprijs van 30,55 cent. bepaalt met percentage afroming, verwerkingskosten en slijtersmarge de straatprijs van de melk, waarop dan weer een subsidie van tussen de zes en zeven cent per liter uit het landbouwegalisatiefonds wordt ge geven. Maar wat, zo vroeg men zich in het zuivelschap af, gaat er met het subsidie gebeuren en hoe moet eer» hogere verrekenprijs worden opge vangen? Moet dat in het subsidiebe drag gebeuren of zal opnieuw aan verwerkingskosten en marges gepeu terd worden? Bovendien was men er niet zeker van of de minister eigen lijk wel een advies van het zuivel schap over deze kwestie wenst. Besloten werd voorshands niets te doen, omdat toch geen weloverwo gen advies zou kunnen worden uit gebracht. Men zal informeren by het ministerie van landbouw over het hoe, wat en w^aarom en voorlopig aan het landbouwschap mededelen, nog geen oordeel over de te bepa len verrekenprijs te hebben. De gemeenteraad van Haarlem heeft een krediet van 245.000 gulden beschikbaar gesteld voor de reorga nisatie van het Stationsplein te Haar lem. Hetgeen mogelijk is doordat thans hotel Royal en de vroegere fa brieken van Beijnct gesloopt zijn. Er zal een busstation en een groot parkeerterrein worden gemaakt. SPOORWEGWERKZAAMHEDEN In de nachten van zaterdag 11 op zondag 12 oktober en van zaterdag 18 op zondag 19 oktober a.s. zal het treinverkeer tussen Delft en Schie dam van ca. 23.00 uur 's avonds tot ca. 8 uur s morgens, 10 tot 15 minu ten vertraging ondervinden in ver band met werkzaamheden aan de brug over de Poldervaart. Een spoor tussen Delft en Schie dam zal dan buiten dienst worden gesteld. Van Nelle bestellen (Adv.) Van Nelle bestsllen (Adv Burgemeester F. A. A. H. Breek- pot van Valkenburg-Houthem heeft gistermiddag de tweede herfstbeurs „alles voor Eva" in het Scalagebouw officieel geopend. Hij deed het ge heel in stijl door van een waslijn, die de ingang van de tentoonstellingszaal versperde, een aantal luiers af te ne men. Pas daarna konden de talrijke ge nodigden een kijkje nemen bij de vele stands, die deze beurs omvat. Namens ruim 600 melkhandelaren uit Rotterdam en omstreken die j woensdagavond in „Emporium" op een protestvergadering bijeen waren, is een telegram gezonden aan de mi nisters van Economische Zaken en van Landbouw, Visserij en Voedsel voorziening. Daarin wordt gezegd, dat het de hoogste tijd wordt om tot verbetering van de winstmarge op melk en melkprodukten te komen. Men wil er naar streven dat dit met ingang van 1 november a.s. een feit wordt. De voorzitter van een actiecomité, dat de georganiseerde melkslijters en alle standaardisatiebedryven uit Rot terdam en omgeving, en twee Rot terdamse melkinrichtingen vertegerl- woordigde, de heer F. A. Paul, noem de deze bijeenkomst een protest te gen het onrecht van jaren. „Steeds zijn we door de regering met een kluitje in het riet gestuurd", zei hy. De heer F. de Graag, die als lid van het comité sprak, merkte o.a. op, dat vele slijters moeite hebben hun zaak in stand te houden. De heer C. Kramer, lid van het actiecomité gaf de melkhandel aren het advies om voorlopig tot 1 no vember de zogenaamde Vondeling cent voor het landbouwegalisatie fonds niet te betalen. Tevens deelde hij mee, dat men advies zal inwin nen over de besproken kwestie bij de middenstandscommissie van de Tweede Kamer, het produktschap zuivel en de S.E.R. Van Nelle bestellen „Interpol" is op het spoor gekomen van een koffiezwendelaar, die er in het buitenland in geslaagd is, op zijn naam grote ongedekte kredieten los i te maken bij bankinstellingen. W. V.1 uit Hamburg deed het voorkomen als of alle kredieten door grote vorde ringen werden gedekt, maar daar van was niets waar. Ook in Neder land heeft hij geprobeerd geld los te krijgen, maar hier werd hij door zien. De gevraagde kredieten bij Rot terdamse en Amsterdamse banken werden hem op het laatste moment geweigerd. In Rotterdam kreeg V. een krediet bij een bank, maar dit werd bijna geheel gedekt door een grote partij koffie. Banken in Amsterdam werd tevoren door de bank te Rotterdam gewaarschuwd. De politie volgt thans naarstig zijn spoor; hy werd het laatst aangetroffen in Dusseldorp en het moet niet onwaarschijnlijk worden geacht, dat V. weer de grens over komt. Het bedrag van zijn oplichtin gen beloopt vele miljoenen. De staatssecretaris van Sociale Za ken heeft aan de Sociale Verzeke- rings Raad een technisch advies ge vraagd over een door hem ontwor pen weduwen- en wezenwet. Naar wij vernemen heeft de staatssecre taris bij de S.V.R. op grote spoed aan gedrongen. Hij verwacht voor het eind van de ze maand het antwoord van de So ciale Verzekerings Raad, teneinde de totstandkoming van de weduwen- en wezenwet zo spoedig mogelijk te be vorderen. Het feit dat reeds thans bij de S. V.R. een ontwerp van wet is inge diend wijs erop, dat de regering de algemene verlangens, die met name over de weduwen- en wezenzorg in ons volk leven, wenst te eerbiedigen. Maar de spoorwegen brachten hem uitkomst Van Nelle besiellen (Adv.) Volgens het gevleugelde ge zegde „bakt men overal brood" en voor sommige lieden is waar men zulks doet, z'n vaderland. Maar er komt bij het kópen en bij het bakken toch altijd wat van de taal te pas. En die miste de heer C. P. Mooyman, reden daarom hij bij de spoorwegen terecht kwam. Het taalprobleem liet zich daar althans in minder sterke mate gelden. De heer Mooyman woonde in Leid- schendam aan het Wilsveen; hij zag in de Australische bakkery beter brood dan hij in Holland deed. „Ik wilde in elk geval wat vooruit zien te komen", zo verklaart hij z'n emigratie. Hij deed het voorzichtig aan; toog er eerst alleen op uit om het land to gaan verkennen. „Je hebt dan niet zo gauw last met dat huisvestingsprobleem óók, over woog hij. En zonder veel moeite trok de heer Mooyman in 1952 bij landge noten in het plaatsje Coleroy, op eni ge afstand van Sydney, in de kost. Het zat niet zo mee met het werk; het zou nog wel gegaan zijn, indien de taal de bakkerij niet dwars had gezeten. Per slot van rekening moet je in een bakkerij nog een woordje pra ten, ook over vakaangelegenheden en dat kon de heer Mooyman nog niet meteen. In de tent. Ook in Australië begin je bij de spoorwegen „van onderop", de heer Mooyman kwam bij wat men in Nederland noemt de „lijnwer- kers". Omdat de spoorlijnen in Australië al héél erg lang zijn, heeft men niet overal in de buurt een huis ter be schikking. Dus zijn er vele spoorwegwerkers die tlikwyls met hun hele gezin in een tent wonen vlak langs de lijn en bij tijd en wijle de pinnen van hun „canvashuis" verzetten. En weer was het voor de heer Mooyman gemakkelijk dat hij vrouw noch kinderen bij zich had; zelf schikte hij zich wel. Toen na een half jaar z'n vrouw Leidschendam eveneens verliet en naar Australië kwam, ging de heer Mooyman naar Sydney terug; huur de kamers en kreeg een baan in een bakkerij. Eerst woonde men bij Hpllanders in, daarna veranderde dat van natio naliteit b(j Russen. De volgende huisvesting was in het plaatsje Kogarah, op pl.m. 25 km. af stand van Sydney en in die buurt kocht de heer Mooyman zich toen een stuk grond met een tijdelijke woning. Grond, het was eigenlijk een flink stuk berghelling, waarop toch nog gelegenheid is voor tuinaanleg. Het is er prachtig in dit gebied; omringende berggroepen die allen groen begroeid zijn. De tijdelijke woning heeft inmid dels plaats gemaakt voor het defi nitieve huis, dank zij de hulp van de Nederlandse Houworganisatie. In het vak. De heer Mooyman is nu ook weer terug in z'n vak en góed ook. Hij werd nl. benoemd tot voorman in een bakkerij; het bevalt hem er uit stekend. „Er zit natuurlijk wel verschil in het werk dat hier wordt gemaakt en in Nederland", zo deelt hij mee; „niet zozeer wat het brood betreft, maar vooral in de luxe bakkery". Het is bekend dat de Australiërs sterke „cake-eters" zijn, dat wil zeg gen, dat cake niet zozeer ?en luxe is. Er zijn mensen die er hun lunch mee vullen! Dit betekent dus ook dat er veel luxe artikelen gebakken worden en aan die nieuwigheid moest ook de heer Mooyman in het bedrijf eerst wennen. Hij is blij weer in zijn vak terug te zijn, maar hij is ook tevreden met de keus welke hy gedaan heeft. „Er znn hier inderdaad genoeg mogelijkheden, die er in Holland niet meer waren", zo constateert hij. „Je kunt hier niet alleen vooruit komen en meer sparen, doch er zijn ook kansen om zelfstandig te wor den; daar worden minder moeilijk heden bij ondervonden". De taal maakt het hem niet lastig meer; „Ik wist, dat ik alles aan zou moeten pakken in het begin en heb dat ook gedaan", voegt hy er aan toe. Het land en voorlopig huisje zijn betaald, met het definitieve huis is men daartoe al aardig op weg. „We zijn tevreden", aldus de heer Mooyman. Op 62-jarige leeftijd is zoals reeds in een gedeelte onzer vorige oplage gemeld in Den Haag na een ziekbed van drie maanden overleden de heer P. A. Kerstens, oud-minister van Handel, Nijverheid en Scheep vaart en van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening van 19421944. De heer Kerstens was op 23 augus tus 1896 in Ginneken geboren en stu deerde taal- en letterkunde, wijsbe geerte en economie. Van 1926 tot 1934 was hij hoofd van een mulo- school in Batavia. Voorts was hij di recteur van Onderwijs en Eredienst in Ned.-Indië en lid van de Volks raad. Tijdens de oorlogsjaren beheerde hij twee ministersportefeuilles in het kabinet-Gerbrandy te Londen. Na 1945 was hij lid van de Eerste Kamer, lid van de Raadgevende Ver gadering in Straatsburg en voorzit ter van de Onafhankelijke Liga voor Europese Economische Samenwer king. Voorts is hy hoofdredacteur van De Tyd en redacteur van De Li nie geweest. De heer Kerstens was ridder in de Orde van de Ned. Leeuw en officier in de Orde van Oranje Nassau. Van Nelle bestellen (Adv.) Door schoi hagel gedood Dinsdagavond troffen de zoons van de spoorwegemployé C. Timmers hun vader dood aan in de werkplaats achter het huis. Hij bleek gestorven te zyn door een schot hagel welke hem in het hoofd had getroffen. Het dubbelloopsjachtgeweer, waar mee dit was gebeurd lag naast hem. Een onderzoek gisteren heeft de con clusie vastgelegd, dat de heer Tim mers de dood heeft gevonden door een ongeluk. Het slachtoffer was ja ger en vulde zelf zijn jachtgeweer met patronen. Het mengsel van bus kruit en hagel, waarmee hy een huls vulde, schijnt plotseling tot ontplof fing gekomen te zijn. De man werd door de hagel in het hoofd getroffen en stierf ter plaatse. De heer Tim mers was 61 jaar, gehuwd en vader van zes kinderen. Van Nelle bestellen ZEEPOST Met de volgende schepen kan zee post worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan ach ter de naam van het schip vermeld. Argentinië: s.s. „Algol" 14 okt.; s.s. „Entre Rios" 16 okt.; Australië- t.s. ..Wesserstein" 14 okt.: s.s. „Zui derkruis" 16 okt.; Brazilië: s.s. „Al gol" 14 okt.; Canada: s.s. „Maasdam" 13 okt.; s.s. „Atlantic" 16 okt.; s.s. „Statendam" 18 okt.; Chili: via New York 18 okt.: Indonesië: m.s. „Lang- koeas16 okt.; Ned. Antillen: ms „Ludolf Oldendorf" 16 kt.; Ned Nieuw Guinea: m.s. „Langkoeas" 16 okt.; Nieuw Zeeland; via Engeland 18 okt.: Suriname: m.s. „Themis" 15 okt.; Unie van Z. Afrika en Z.W. Afrika: m.s. „Jagersfontein" 15 okt.; s.s. ..Waterman" 18 okt,: Brits Oost- Afrika: s.s. „La Bourdonnais" 18 okt. Inlichtingen betreff nde de ver zendingsdata van postpaketten geven de postkantoren. Van Nelle xestellen (Adv (Van onze t.v.-medewerker). Laatste nieuws op vijf journalen. De experimentele nieuwsuitwisse- ling via het eurovisienet is gestart met beelden romdom de ziekte van de heilige Vader in Castel Gandolfo. Twee avonden achtereen toonden de t.v.-journaals in vijf landen enkele minuten journaalfilm die slechts drie uur tevoren waren opgenomen. Het betrof een proefneming, die op initia tief van de heer Carel Enkelaar, hoofdredacteur van de journaaldienst van de NTS, werd gehouden en die haar centrale punt vond in de koepel van het paleis van justitie te Brussel, meer dan honderd meter boven de grond. Als we van welslagen spre ken, is dat minder om de kwaliteit van het beeld (hoe kan het anders) dan om de grote snelheid, waarmee die beelden konden worden ver spreid. Het was hommeles. Na langdu rige onderbreking is Wim lbo van de Vara met zijn Pension Hommeles te ruggekomen. Deze nusicale t.v. co- medie van Annie Schmidt had stellig niet de kwaliteit van haar voorgang sters. Het was namelijk een vrtf zou teloos geval, dat navenant werd ge speeld. Slechts een enkele scène we denken aan die met Kees Brusse en Herbert Joeks op de trap mocht er zyn. Ten overvloede werd de uit zending onderbroken als gevolg van een belangrijke zenderstoring, waar omtrent tussentijds niets kon worden meegedeeld. Bovendien gaf de telere- cording een hinderlijk wazig beeld. Over de uitzending van dinsdag kan worden gezegd, dat er wel enige spanning zat in de vertoonde films, maar dat het praatje over de vogel trek wegen de saaie presentatie wei nig kon boeien. Twee avonden KRO. Zoals reeds werd aangekondigd, is de KRO in de ze week twee achtereenvolgende avonden in de lucht. Lang tevoren v/as de uitzending van „Jeanne d'Arc" van Max Mell door de toneel groep „Theater" in voorbereiding en gezegd kon worden dat veel werk was gemaakt van het spel, door Jan Willem Hofstra in fraai neder- lands vertaald. De titelrol was aan Annemarie Heyligers, een jonge maar veelbelovende kracht, voorbehouden; overigens bevatte de cast van dat stuk tal van namen van bekende to nelisten. Op het reeds gepubliceerde pro gramma van donderdag moeten we even terugkomen, omdat Louis Fre- quin niet staatssecretaris Veldkamp (zoals was afgesproken) zal intervie wen, maar zijn collega van oorlog, Z.Exc. Moormann. „Je neem er wat van mee". Dat is de titel van de nieuwe quiz, die Theo Eerdmans onder de Vara-vlag zal leiden. We mo?ten er nog alles van zien om een oordeel te kunnen geven. Maud, voor wier verdere me dewerking werd gevreesd, heeft „bij getekend, ondanks ze over enkele weken in het huwelijk zal treden en ze zoals ze heeft gezegd de be langen van haar gezin zal laten over heersen. Ook deze nieuwe quiz wordt in het fraaie Singeimuseum nabij de kom van het Gooise Laren gegeven. „Anders dan anderen". De eer ste uitzending in dit seizoen van „Anders dan anderen", een televisie biografie van een bekende Nederlan der, zal men kunnen verwachten in het programma van de VARA op donderdag 16 oktober. Bert Garthoff confronteert de bekende Nederlander met figuren uit zijn verleden; Gijs Stappershoef voert de regie. van MATABONGA door George F Worts 34) Hendrik glimlachte en klopte haar op de rug. Zijn khakie hemd en korte broek hadden veel weg van een uni form. Als hij in een glanzende wa penrusting met schild en helm, op een schuimend strijdros Matabonga was komen binnenrijden, had hi.i ex- niet krijgshaftiger kunnen uitzien. Hij zag er koel mcedig, vastberaden en beslist manhaftig uit. „Och, ik ben ook heel blij, dat ik je weer eens zie, klein nest!" „U hebt daar een prachtsprong ge maakt, mijnheer", zei Benders. „Ge woonweg schitteren Wat hebt u die twee kleine windvlagen prachtig we ten te benutten! Uw manoeuvreren met de touwen was gewoonweg be wonderenswaardig! U ^:ult me niet wijs maken, dat dit de eerste maal geweest is, dat u met een valscherm daalde!" „Ja, ik heb een paar dalingen ver richt". gaf Hendrik bescheiden toe. „Hij was vroeger bij de valscherm jagers", vulde Lida aan en toen ze dat zei, schoot het haar te binnen, hoe gewoontjes het voor Hendrik moest zijn om op die manier uit de stralend blauwe Polynesische hemel te komen vallen. Hij had, net als zij, ook een schoener kunnen charteren. Dat zou meer voor de hand liggend geweest zijn, vond ze, maar bedacht zich meteen dat het voor Hendrik he lemaal niet wonderlijk of buitenge woon behoefde te wezen om uit de lucht te komen vallen op een eiland je, dat niet meer dan een speldeprik op de landkaart was. Het was hele maal niet opzienbarend, dat het door hem gecharterde vliegtuig Matabonga zo feilloos gevonden had. Alles bij elkaar was het eigenlijk een heel ge woon verschijnsel in deze verbazing wekkende nieuwe wereld. Ze was er erg mee in haar schik, maar niet overbluft en ze stelde als vanzelfsprekend heel nuchter de beide mannen aan elkaar voor. „Mijnheer Benders.... mijnheer Rynmann!" Ze keek Jack Benders triomfantellijk aan. -„Mijnheer Ryn- I mann is een zakenman uit Winiton en ik zal er meteen maar bij zeggen, dat hij mijn onderzoekingstocht finan- Iciert". De beide mannen schudden elkaar de hand, maar naar het Lida voor- kwany gebeurde dit vrij vormelijk. Aan Hendriks gezicht, evenals aan zijn hele manier van doen was het te zien, dat hij min of meer jaloers op Jack was. Jaloers op zo'n nietige aardworm als Jack!! Hendrik was groot en gebruid en zag er ontzag wekkend uit, vond ze. En Jack keek tegen hem op met zyn zoetelijke, be nepen grijnslachje. ,Ik ben blij, dat te horen", zei Jack. „Ik ben er echt blij om, te. horen, dat u niet alleen deze onderneming bekostigt, maar dat u tevens zaken man bent. Ik hoop, dat u heel nuch ter zakelijk bent." „Och, daarvan hebt u nog geen on dervinding gehad", antwoordde Hen drik, „maar niemand heeft me nog ooit voor een halve zachte aange zien." Heel even liet Jack zijn tanden zien. „De toestand hier vraagt om iemand die verstandig genoeg is om gevoelskwesties van zakenbelangen te scheiden." „Als je het nog één keer waagt om me voor dom of verwaand uit te ma ken, zal Hendrik je aan mootjes snij den. Ik waarschuw je alleen maar!", zei Lida vinnig. „Gevoel en zakendat ls net zo iets als olie en water". „Schei uit!" zei Hendrik kortaf. „Wat ik graag zou weten is dit: Waar be vindt zich de schat". „Vraag het haar maar", zei Jack. „Neen, vraag het hem liever", riep Lida vinnig. „Het lijkt meer op een honden- en kattengevecht. Wat moet dat alle maal? Kom nu eens met verklarin gen voor de dag, maar gauw een beetje!" Hij wendde zich om naar Jack, als wilde hij hem zyn bril afslaan. „Om te beginnen",, vroeg hy driftig. „Wie ben je eigenlijk voor de drommel?" „Hij heeft de sleutel tot het vinden van de schat", verklaarde Lida. „Wat bedoel je? Ligt die in iemands kelder achter slot en gren del?" „Nee.nee, dat niet". „Je doet beter hem volledig uitleg te geven", zei Jack zoetsappig. „Dat zal ik zeker doen", zei Lida. En dat deed ze dan ook. In duidelijke woorden. Op dramatische toon. Ze sloeg geen enkele pijnlijke bijzonder heid over van de kwellingen, haar door Bender aangedaan. Ze vertelde op welke voorwaarden Benders haar had voorgesteld samen op zoek te gaan. Ze vermeldde ook haar iegen te genvoorstel. „En nu", eindigde ze woedend, „nu beweert hij, dat mijn aandeel geslon ken is tot een miserabele, magere, smerige 30 procent!" „Ik snap het", zei Hendrik en hij keek met vernieuwde belangstelling waarin een zekere bewondering lag opgesloten, naar Jack Benders. „In de oude tijd gebruikten ze daarvoor duimschroeven op de pijnbank. Daar legden ze hun slachtoffer op en bra ken hem zijn beenderen een voor een net zolang, totdat hij erin toestemde naar hun pijpen te dansen". „Dat is nou precies, wat ik ook al tegen hem heb gezegd", riep Lida uit. ,Het is niet anders dan gemeenheid en louter sadisme!" „Het zou zoveel eenvoudiger zijn geweest", zei Jack gejaagd, „als zij niet met zulke gevoelskwesties was komen aandragen. Ik heb haar een eerlijk, duidelijk en zakelijk aanbod gedaan en zij heeft daarna niet an ders gedaan dan razen en jammeren" „Eerlyk?" was alles wat Hendrik vroeg. „Zaken zijn zaken" merkte Benders huichelachtig op. „Is dat zo niet? En ik zou een leugenaar zijn, als ik zei, dat ik niet in mijn schik was, jou te zien verschijnen, Rynmann. Op slot van zaken kunnen wy misschien spijkers met koppen slaan". „Vast en zeker", antwoordde Hen drik. „Als ik het dus goed begrepen heb, dan is, volgens de door haar ge stelde voorwaarden, uw aandeel in deze hele zaak vandaag tot op nul teruggebracht". Benders lachte sluw. „Laten we op houden met er omheen te draaien, Rynmann. Haar termijn is afgelo pen Maar mijn aanbod nog niet. Vandaag bied ik haar nog altijd der tig procent. Morgenvijfentwin tig". „En zo verder", zei Hendrik. „Ja, dat is een uitstekend systeem! Het heeft wel iets weg van onze moderne beschaving.... de oude dwangme thode, het'ouderwetse brandijzer.... De gekkenhuizen zitten vol met stumperds, die 't niet konden verdra gen!" Jack keek hem zo ijzig mogelijk met zijn vissenogen aan. „Vannacht om twaalf uur komt er wijziging in mijn voorwaarden. Vijf en zeventig tegen vijf en twintig Je kunt er nog over nadenken, Rynmann". Hij draaide zich om en wandelde het strand op, terwijl hij zyn pijp aanstak. (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1958 | | pagina 11